עזרה נא להדק ארנקים, נוכלים לפניך...

מצב
הנושא נעול.

משה גל

משתמש מקצוען
סבתא שלי חינכה אותי ש'כשיהודי פושט יד - נותנים לו'. ואני באמת מאמינה שאנחנו מקבלים את השכר שלנו בין אם הוא דובר אמת ובין אם לא...
אז זהו שלא.
רק בפורים ישנה קולא שלא צריך לבדוק בציציות של מי שמבקש ו"כל הפושט יד נותנים לו".
הגמרא אומרת שאם נותנים צדקה למי שלא צריך אותה, לא מקבלים על זה שכר...
ברור שיש שכר על מידת רחמנות ומידת נדיבות, אבל צדקה אין כאן.

רחלה לה

משתמש פעיל
כשדופקים אצלנו בדלת בבקשת תרומה או כשאני עוברת ברחוב עם הילדים שלי אני נותנת להם את המטבעות לתת לעני כדי לחנך אותם .. והתחלתי בזה אחרי שפעם אחת עברתי על יד פושט יד ולא שמתי לב אליו... הבן שלי המתוק שאל אותי בתמימות: אמא. למה את לא נותנת לו? הוא מסכן וצריך לרחם עליו...

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
כשדופקים אצלנו בדלת בבקשת תרומה או כשאני עוברת ברחוב עם הילדים שלי אני נותנת להם את המטבעות לתת לעני כדי לחנך אותם .. והתחלתי בזה אחרי שפעם אחת עברתי על יד פושט יד ולא שמתי לב אליו... הבן שלי המתוק שאל אותי בתמימות: אמא. למה את לא נותנת לו? הוא מסכן וצריך לרחם עליו...

כשדופקים בדלת זה ענין אחד, יש בהלכה משמעות לעני המחזר על הפתחים שלא להשיב את פניו ריקם. (אני לא מדייקת)
ולתת לקבצן ברחוב, זה משהו שונה.
אם הילד שלי היה שואל למה לא נתתי לו, הייתי מסבירה לו שיש גם ענים שאינם מהוגנים.
אולי זו פגיעה בתמימות אבל זה חינוך וחוסן לחיים.

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
הרב מנדל זצוק"ל אמר פעם, שבדורנו של הסתר פנים רואים את השגחת השם באופן מוחשי על שני דברים:
מידה כנגד מידה
וזיווגו של אדם

מידה כנגד מידה - במידה שאדם מודד מודדים לו, ואם תרחמו על בנאדם גם אם הוא נראה נוכל (אני לא מדברת על סכומים גבוהים, אבל לתת משהו ולא להתעלם) משמים יתנו לנו בלי לבדוק בציציותינו.

אות לי

משתמש סופר מקצוען
מידה כנגד מידה - במידה שאדם מודד מודדים לו, ואם תרחמו על בנאדם גם אם הוא נראה נוכל (אני לא מדברת על סכומים גבוהים, אבל לתת משהו ולא להתעלם) משמים יתנו לנו בלי לבדוק בציציותינו.
אהבתי - זה מהאמרות שאני "מוכרת" לאחרים.

בעלי מספר סיפור מלפני כמיליון שנים כשהוא היה ישיבה בישוב מרוחק
תחבורה לשם היתה רק כמה פעמים ביום וזמן רב לפני שמגיע שעתו של האוטובוס לצאת לדרך היו מתאספים נוסעים בתחנה,
התחנה הייתה במקום שמכונה היום "התחנה הישנה" אז המילה ישנה לא הייתה -
כי חדשה עדיין לא הייתה..
גם אז "התחנה" לא הייתה מקום נעים להמתנה לאוטובוס ולכן הבחורים היו מאחלים לעצמם 3 דברים
1. שיהיו אנשים נוספים בתחנה - יתר נעים בעיקר בשעות בערב
2. שאף אחד מאנשי צוות הישיבה לא ימתין גם בתחנה..כי אין לאן לברוח..כי האוטובוס הבא יוצא רק מחר בבוקר..כי מאיש צוות יש רק צרות..או שישאל שאלות למה וכמה נסעת..או שייטחן את הראש עם החידושים שלו..:eek:
3. לא לפגוש את המשגיח של הישיבה בתחנה (הימים ימי טרום סקודה סופרב וכאלה, כן !
המשגיח נסע בתח"צ..)
המשגיח שהיה מגדולי המשגיחים של הדור הקודם היה יושב בתחנה ומעיין בספר - אבל הבחורים ידעו שהפנקס (השחור) פתוח והיד תרשום ויהיה צורך לתת דו"ח על הנסיעה הזאת.

באחד הנסיעות של בעלי קרה הגרוע מכל..המשגיח ישב בתחנה עם ספר ביד..
קבצן מקומי שרואה ציבור של ממתינים נכנס מיד לפעולה..הוא מושיט את היד ועובר מאחד לשני -
הרוב התעלמו , כמובן , מי נותן כסף לשיכור מקומי -
המשגיח פתח את הארנק ונתן מה שנתן -
יהודי מבוגר קם מהספסל ואמר למשגיח "כבוד הרב הרי יודע שהכסף הולך לאלכוהול ולא לילדים רעבים בבית" המשגיח הרים עיניים מהספר ואמר ליהודי "אז לי יכתבו בשמיים שנתתי צדקה - ולא יכתבו שהוא קנה בזה אלכוהול - זה לא העסק שלנו"
בעלי אומר שאם הוא זוכר נכון אז אותו יהודי רץ אחרי הקבצן ונתן לו גם כמה מטבעות...

לפני שבועיים היינו במירון (חאלקה לנכד את התעניינתם:))
עמדו ברחבה שלפני הכניסה ילדים ממש קטנים - הלבוש שלהם הסגיר את המקור שלהם..
הם פשטו יד - לא סתם אלה בקולי קולות
רוב רובם של האנשים אמרו "אין לי" והילדים בתגובה צעקו "אין יהודי שאין לו שקל בשביל צדקה - אין" הם שרים את זה באיזה שהיא מנגינה לא מזוהה לי..:rolleyes:

זושא כץ

משתמש מקצוען
נראה לי שהסיפור שלנו הכי הזוי.... אבל הכי!

התחיל לספר לנו שהבן שלו בן 8 נפטר היום מסרטן בבי"ח בצפת,
הוא אפילו התקשר בנוכחתנו למד"א או הצלה, לא זוכרת, כדי לסכם פרטים וסכוםץץ
וזו לא הייתה השיחה הראשונה שלו איתם, כלומר שמענו מהדובר בטלפון שהוא יודע במה מדובר והוא כבר דיבר עם האיש מוקדם יותר..
...
מי אמר שההוא ממד"א אולי זה סתם חבר שלו וכו' שהוא מתקשר אליו כאילו זה מד"א

זושא כץ

משתמש מקצוען
בפתח תקוה הסתובב בן אדם "משלנו" עם זקן עד לרצפה וכובע וחליפה
וסיפר סיפורם שונים על כך שהוא תקוע פה ויש לו קרוב משפחה מאושפז בבלינסון...
הסוף היה שהוא הגיע לביכנ"ס נוסף עם סיפור דומה ומאן דהו הוציא לו את הפלאפון והראה לו תמונה שלו משבוע קודם..

זושא כץ

משתמש מקצוען
הרב מנדל זצוק"ל אמר פעם, שבדורנו של הסתר פנים רואים את השגחת השם באופן מוחשי על שני דברים:
מידה כנגד מידה
וזיווגו של אדם

יצא לי כמה פעמים..
אתה הולך בתוך ים של אנשים ברכבת או בבית חולים.. ופתאום.. ניגש מישהו: "יש לך 10 ש"ח לאוכל?".. אני מסרב. בחרת אותי מתוך ים של אנשים בגלל ש.. אני חרדי. זה לא נקרא מחזר על הפתחים שצריך לתת לו.
שהוא יבקש מכולם אז אולי ואולי...
כשהם נופלים עלינו כפראיירים.. נדע לנפנף אום מהר מהר!

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
יש הרבה סיפורים, נכון שחלקם נכונים, אבל רובם רמאים נוכלים.

לעניות דעתי השיקול צריך להיות בין השאר:
1. סכום הכסף שהוא מבקש [5 ש"ח או 20 ש"ח, וכ"ש 100 ש"ח ומעלה]
2. המצב הכלכלי שלך [נתת כבר מעשרות? קנית לאשתך ארנק חדש שהיא מבקשת הרבה זמן?]

ואם אתה שייך לסעיף 2, אז גם 5 ש"ח אל תתן [יש סדרי עדיפויות בהלכה].
וגם אם אתה עשיר ונתת מעשרות, תזכור שסכום גדול עלול לממן ...... ו .......

ואם בכל זאת החלטת לתת, אל תתביש [הם מומחים במניפולציות, ו'נעלבים' מהר] כבדהו וחשדהו.
תבקש ממנו שטר חתום/ ת.ז./ הקלטה / צק / רשיון נהיגה /
לא שזה יעזור משהו, אבל לרוב מי שמרמה יעדיף "דג" יותר "חלק".

ואם הוא מבקש אוכל לילדים, תציע לו שתלך איתו למכולת הסמוכה ותקנה לו כמה דברים, ב90% מהמקרים הוא לא יבוא איתך - בטענות שונות.

נ.ב. וכל הסיפורים על אנשים שנתקעו בלי כסף, מי שקצת מבין יודע שהכי קל בעולם היום להעביר כסף, שיתקשר לחברותא של בן דוד שלו, והוא ידאג לו ש"מהקיר הסמוך" [כספומט בלעז] יצא לו כסף ככל צורכו.
תמיד יש יוצאים מהכלל אבל הם אפסיים.

ששונית

משתמש מקצוען
היה אדם אחד שהיה מסתובב בבתי הכנסיות בירושלים ומבקש כסף לצורך רכישת תרופות, והיה לו מסמך חתום על ידי רבנים שהוא אכן זקוק נואשות לתרופות.
רחמנים בני רחמנים נתנו לו בעין יפה למרות חזותו הבלתי משכנעת.
יום אחד לרוע מזלו הוא ניגש לאברך עסקן רפואי בקנה מידה בינלאומי המתמחה במיוחד בענין של אספקת תרופות לחולים.
האברך ביקש ממנו לתת לו את רשימת התרופות שהוא זקוק להן והבטיח לתת לו אספקה סדירה שלהן.
החולה המסוכן סרב בכל תוקף והתרעם והרעים על העסקן על אכזריותו, ולא ידע לומר אפילו אקמול.
מאותו היום נעלמו עקבותיו.
והמסמך? כנראה היה מזויף. מי ילך להצליב ולברר על אדם שבסך הכל צריך תרופות?

לצאת מהריבוע

משתמש מקצוען
א
בקניון בפתח תקווה שמול בלינסון, ניראה לי קוראים לו הקניון הגדול...
כמובן שצריכים לתת וכמו שכתבו כאן "בלי לבדוק בציציות.." כמה שקלים לפחות .
אבל , את האישה הזו אני מכירה ספציפית .
אני עובדת ע"י הקניון בפ"ת ,היא מסתובבת שם כל היום ואומרת שצריכה לחזור לדרום/צפון ואין לה כסף..
ומי שמביא לה רק כמה שקלים מתחילה לצעוק ולקלל..

משה גל

משתמש מקצוען
יהודי מבוגר קם מהספסל ואמר למשגיח "כבוד הרב הרי יודע שהכסף הולך לאלכוהול ולא לילדים רעבים בבית" המשגיח הרים עיניים מהספר ואמר ליהודי "אז לי יכתבו בשמיים שנתתי צדקה - ולא יכתבו שהוא קנה בזה אלכוהול - זה לא העסק שלנו"
נכון.
כי אותו קבצן היה עני, וזה לא ענייני מה הצרכים שלו (כל עוד הם לא מנוגדים להלכה).
אבל לתת למי שאינו עני, אין בזה צדקה.

ססגונית

משתמש פעיל
אתמול בתחנה הגיע בן אם ושאל האם האוטובוס עבר, כשהשבתי לו שלפני כ -10 דק', הוא ביקש כסף למונית כדי שיתפוס את האוטובוס ביציאה מהעיר...
למעשה מדובר באוטובוס בתדירות של 10-15 דק'.
יכול להיות שהוא נזקק אבל למה לבקש על דבר כזה.

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
כבר סיפור שלישי שאני שומע ממכרים על נוכלים שמסתובבים ומספרים סיפורים מעוררי רחמים איך הם בדיוק תקועים בלי כסף כי גנבו להם את האוטו / הרגע יצאו מבית חולים וכו׳ הם מבקשים כסף ונשבעים בכל היקר להם שהם יעשו לכם העברה בנקאית, ומביאים את המספר טלפון שלהם.
כדי להיראות תמימים, הם מבקשים קודם עזרה לדוגמא "אתה יודע אולי איפה זה בית חבד? בעצם אולי אתה גם תוכל לעזור לי"...
כמובן שאחרי זה הם לא עונים לטלפון (שמן הסתם טוקמן)
פניה למשטרה לא עזרה, אז... תיזהרו!
לא קראתי את הכל, אבל קראתי את ההודעה הראשונה מיום חמישי ולא יכולתי שלא להגיב. לא להאמין! אתמול בערב, למרגלות מגדלי שקל בבני ברק, מילה במילה: בית חבד, גנבו לו את האוטו והיה בבית חולים, באיתורן המשטרה איתרה את הרכב בצומת שלפני שכם, רצה לתת לי טלפון ופרטים! הוא בכלל נהג מונית מרמת ישי בצפון והיה קרבן לשוד. כהה, כיפה סרוגה שחורה, מגולח. ג'ינס קרוע בברך.

מאז יום חמישי הוא מנסה להגיע מבני ברק ליפו!! רחמנות!
(נכמרו רחמיי עליו וכמעט שלפתי את ארנקי, עד שהתחיל לקלל את תושבי בני ברק. "כל הדתיים האלה, חיים על חשבוני" וכד'. אז החלטתי להמשיך בדרכי)

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L

טעם של פעם

משתמש פעיל
רק אני פגשתי את ה'רעב' שמבקש רק 5 ש"ח כדי לקנות חצי מנה פלאפל בגן וורשא???
בפעם הראשונה- נתתי לו, ריחמתי.
בפעם השניה- (אחרי שירד לי האסימון) הבאתי לו 1 ש"ח, ואמרתי לו שמי רעב מוזמן לחצות את הכביש ל"יעלה" ולקנות לחמניה.
כך גם בשלישית וברביעית.... (אל דאגה, הוא זרק עלי את השקל בחזרה רותח מעצבים)
לא זוכרת מה קרה קודם המאפייה שנסגרה או העלמותו (כנראה הוא למד שלא משתלם לעמוד מול מאפיה)
במחילה, למסכנים לא מגיע פלאפל?

רותי המניק

צלמת סופר מקצוענית (;
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אתמול בגינה ניגש אלי ילד בערך בן 8
שאל אם יכול לקבל מעדן אחד (כולה גילה בטעם תות)
קודם כל סרבתי כי הייתי בהלם מהרעיון
אחר כך קצת ריחמתי עליו אם זה כל כך מגרה אותו עד כדי לשנורר
עד עכשיו לא יודעת אולי הייתי כן צריכה לתת לו..

אמא טובה

משתמש מקצוען
אתמול בגינה ניגש אלי ילד בערך בן 8
שאל אם יכול לקבל מעדן אחד (כולה גילה בטעם תות)
קודם כל סרבתי כי הייתי בהלם מהרעיון
אחר כך קצת ריחמתי עליו אם זה כל כך מגרה אותו עד כדי לשנורר
עד עכשיו לא יודעת אולי הייתי כן צריכה לתת לו..
מסכן :)
עצוב כ"כ לשמוע

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה