דרוש מידע תמיכה לנערות נושרות סמויות

מצב
הנושא נעול.

בחיפוש

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
כוונתי היתה לנפש החיים בשער א' פ"ח [רוח חיים לא זכיתי ללמוד]
אז בזמנך הפנוי עיין ברוח חיים על המשנה (ד ה) הלומד על מנת ללמד. עיין שם שמשלים את דבריו בנפש החיים ותרווה נחת.
ואכן אולי נשאיר את האשכול לנושא שלשמו הוא נפתח.

הפוך על הפוך

משתמש מקצוען
הכל נכון,
אבל למה לדבר רק על הדוגמאות האלה?
רוב האברכים והבחורים לא מתבטלים בכוללים ובישיבות,
הם נהנים מאד מאד מהלימוד שנותן להם המון סיפוק ושמחה,
האשה לא מכריחה שום דבר
פשוט כיף לה לראות איך בעלה חוזר הביתה כל ערב אחרי נום של לימוד כשהוא מלא סיפוק ושמחה
והשלום בת שלהם הכי מצוין ששייך כי התורה מעדנת את האברכים שלומדים רותה
ולכל המשפחה יש סיפוק ושמחה מהבעל התלמיד חכם!
זה הדוג' שראוי להביא כאן
ובטח שלא להפריז בדוג' מהצד השני!
לא מפריז בדוגמאות
ואתה צודק לגבי כל מה שכתבת,
אני בטוח שישנם אלפי בחורים ואברכים שיושבים ברצינות באוהלה של תורה, אשריהם ואשרי חלקם!
אך להתעלם מהבעיה שהצפתי, זה מעשה בת יענה...
ונכון שהמגזר החרדי אוהב לטמון את הראש בחול, אך צריך לדעת לטפל בבעיות ולא רק להתעלם מהם.

משולש ברמודה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הנדסת תוכנה
רוב האברכים והבחורים לא מתבטלים בכוללים ובישיבות,
הם נהנים מאד מאד מהלימוד שנותן להם המון סיפוק ושמחה,
האשה לא מכריחה שום דבר
פשוט כיף לה לראות איך בעלה חוזר הביתה כל ערב אחרי נום של לימוד כשהוא מלא סיפוק ושמחה
והשלום בת שלהם הכי מצוין ששייך כי התורה מעדנת את האברכים שלומדים רותה
ולכל המשפחה יש סיפוק ושמחה מהבעל התלמיד חכם!
ב"ה באמת שמחה שכך זה בשבילך, ורק להודות על זה כי שום דבר לא מובן מאליו :)
אני לא אדבר באחוזים כי בעיני מגוחך לדבר עם מספרים בכאלו נושאים ללא מחקר רציני, אבל אנשים כך נראה מספרים שהתופעה קיימת בהחלט. ועל זה הדיון. לא על הכמות.
ובהערת אגב, בתור אישה איך את יודעת באמת מה קורה בכוללים ובישיבות? זה בערך כמו שכתב כאן מישהו שאין בנות שאוהבות ללמוד (מסקנה מנומקת מאחיותיו ככל הנראה), והיה נראה לי שמגוחך אפילו להתייחס לטענה פופוליסטית כזאת.
אם נדבר על סמינרים לעומת ישיבות כדוגמא - יש פער לא קטן בכלל בתפיסה של בחורת סמינר על לימוד תורה לתפיסה של בחור ישיבה.

נערך לאחרונה ב:

רגע של ניצחון

משתמש מקצוען
ב"ה באמת שכך זה בשבילך, ורק להודות על זה כי שום דבר לא מובן מאליו :)
אני לא אדבר באחוזים כי בעיני מגוחך לדבר עם מספרים בכאלו נושאים ללא מחקר רציני, אבל אנשים כך נראה מספרים שהתופעה קיימת בהחלט. ועל זה הדיון. לא על הכמות.
ובהערת אגב, בתור אישה איך את יודעת באמת מה קורה בכוללים ובישיבות? זה בערך כמו שכתב כאן מישהו שאין בנות שאוהבות ללמוד (מסקנה מנומקת מאחיותיו ככל הנראה), והיה נראה לי שמגוחך אפילו להתייחס לטענה פופוליסטית כזאת.
אם נדבר על סמינרים לעומת ישיבות כדוגמא - יש פער לא קטן בכלל בתפיסה של בחורת סמינר על לימוד תורה לתפיסה של בחור ישיבה.
אני באמת לא יודעת מה קורה בכל כולל באופןאישי
התחלתי לענות רק מהתגובה של ל 90 אחוז מהגברים לא מתאים ללמוד בכולל
אם בעלי, אבא שלי, אחים וגיסים לומדים מאד מאד בשמחה
למרות שאף אחד לא מכריח אותם
כנראה שעדיין יש כאלה שנהנים מללמוד את התורה- כן
זה הכל,
ובאמת פחות מתאים שכאשה אביע את דעתי- אז אעצור כאן

כבקרת רועה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
אז בזמנך הפנוי עיין ברוח חיים על המשנה (ד ה) הלומד על מנת ללמד. עיין שם שמשלים את דבריו בנפש החיים ותרווה נחת.
ראיתי, יש"כ. [אגב יש שם טעות בציון שמצוין לנפש החיים שער א פ"ה והוא באמת בפ"ח]
ואכן אולי נשאיר את האשכול לנושא שלשמו הוא נפתח.
דווקא היה מעניין קצת להתווכח

אבל אולי אכן אין זה המקום

נערך לאחרונה ב:

מתמטיקאי

משתמש פעיל
אין שום קשר בין הבעיה לפתרון המוצע !!
המכשולות והניסיונות שדוברו באשכול הזה, לא באים מ''שאלות'' ולא מחיפוש ''תשובות''.
כולם יודעים שהטכנולוגיה מזמינה לבני הנוער (ובעצם לכולם) גירויים ותאוות לדברים אסורים, וקשה מאוד להתגבר על התאוות האלה. וזה לא קשור לרצון ''להבין'' - ולכן לא יעזרו ''תשובות''.
הפיתרון היחיד ( - אצל הבחורים ) הוא לפתוח להם את העיניים ולהראות להם איזה מחירים כבדים משלם בהמשך הדרך מי שלא יודע להתגבר על עצמו, והיכן בסולם החברתי הוא יכול להתמקם אם ישעבד עצמו לתאוות כאלה.
למה אתה אומר?
אני מכיר כמה וכמה נושרים שנשרו כי היה להם שאלות באמונה (ולא, הידברות ממש לא עזר להם עזר להם (קצת) אנשים מהציונות הדתית, או אנשים כמו מיכאל אברהם)
מספיק לעצום עיניים זה לא חכם להגיד שאין לאנשים שאלות באמונה, יש בחורים עם שאלות באמונה, ולפעמים זה בחורים שלא היה חסר להם כלום בחיים ואהבו אותם כמו שצריך, אני מחכה לגבר שיפתח ארגון מקצועי לאליטה של החברה (לא כל מיני עפיפונים למיניהם) שמתמודדים עם שאלות באמונה! אני יוכל לעזור לו בזה.
ודרך אגב הצדק איתך שהמחיר שמשלמים הנושרים הוא כבד, אבל זה לגמרי לא הפיתרון אלא רק מעצים את הבעיה, כי אם הם נשארים בחברה נהיה מאסה קריטית של כופרים בחברה שלנו שזה נזק חמור בהרבה!
וגם לצד השני אם הם בבעיה חמורה כשהם נושרים והם מספיק אנשים, זה רק עניין של זמן עד שיגיע אותו אחד שידאג לנושרים המסכנים (ובאמת הוא יעשה איתם חסד, חלק משמעותי מהם מתאבדים!) ואז יכול להיות גל גדול של נושרים.
אנחנו לא מחזיקים בכוח אנשים! אנחנו רוצים שאנשים יאמינו בזה שהם שומרי תורה ומצוות (בכוונה לא כתבתי חרדים)

אוריאל לא מלאך

משתמש רשום
בתור בחור ישיבה בישיבה ליטאית מוכרת וחשובה, אני מכיר היטב את המצב בשטח (אינני מהתמימים, ואדרבא, לצערי אני מכיר טוב מדי). כרגיל, האמת איפשהו באמצע, אבל אני חייב לציין שהיא נוטה בחדות לצד ש-90% יושבים ולומדים (אני גם מכיר אברכים רבים, בעיקר בגיל הצעיר , וגם שם אלו הנתונים). ואדרבא, פעמים רבות הופתעתי ממש שגם בחורים שלכאו' לא מחוברים וכדו', בסוף בסוף גם להם יש את "הניצוץ היהודי". שלא בסתירה אני יכול לספר שאני מכיר באופן אישי בחורים עם כל ה"שמונה בגדים" (הליטאיים, כמובן), שלא אכפת להם מכלום כפשוטו ממש. (אני מדבר בשיעור שלאכול ביוכ"פ, רח"ל. ספציפית לא מדובר על בחורים שיש להם קשרים מחוץ לישיבה, אלא הכל מריקנות פנימית). כאן באמת מתקשר העניין של הניתוק של המערכת: אין שום חינוך איך להיות יהודי יר"ש אמיתי, אלא איך להתנהג כמותו חיצונית, ורבים מרגישים חלולים לחלוטין. לצערי רוב הגורמים במערכת אינם חשים שום אחריות על הבנייה האמתית של אישיות הבחורים, אלא רק שהכל ימשיך לעבוד מבחוץ ושלא יראו שרקוב מבפנים [דוגמא לדבר אמר לי חבר שהוא בשידוכים, לומד כ-10 שעות ביממה בישיבה מצוינת (טופ 5 ומעלה), אבל הוא בחור אינטליגנטי שהחליט ללמוד אנגלית, וזה גורם לאנשים להרים עליו גבות הרבה יותר מאשר בחורים שלא לומדים רבע ממנו אבל בשאר הזמן שומעים קווי נייעס או צופים בכדורגל, והסיבה לזה כי המערכת מפחדת יותר מכל מהצגת אלטרנטיבה שפוייה, ולא מעוד ועוד בחורים דפוקים שלא עושים כלום. והעיקר שלא תהיה שום הערכה לשום דבר חוץ מתורה (שיתכן וזה מסר נכון וחשוב, אבל השאלה היא למה בזה שמים את כל האנרגיות).]. אני כותב את הדברים מכאב ולא מחוסר הסכמה.
ויה"ר שיהי חשקי וחשקכם בתורה ונעמול בה בכל כוחנו.

נ.ב. אני רואה שיש כאן ניקים שכותבים בשגיאות ממש גסות עד כדי שזה מפריע לקריאה, ומלבד שזה בושה להם, הייתי ממליץ לכולם להשקיע עוד שנייה, לטובת כולנו.

מתמטיקאי

משתמש פעיל
אני רוצה להעיר הערה שקצת אכפת לי שלא הוערה:
הנושא פה הוא "לצאת" לעבוד או "לפרנס" (מי שלא יכול ללמוד), אבל חברה שכחנו משהו חשוב, יש לנו תפקיד בעולם ומי שנגזר עליו שייצא לעבוד הוא לא "יוצא" לעבוד, יש לו תפקיד משמים לעבוד, ואם בת נגזר עליה משמיים להיות מתכנתת, היא לא צריכה כל היום לחשוב איך לגרום שבעלה "יישאר בלימוד" היא צריכה לחשוב איך היא תיטיב לאנשים אם היא תתכנת טוב, ועל זה היא תקבל שכר בשמיים, ואם היא תכנתה (סליחה על שגיאת הכתיב) דברים לא טובים היא תיענש על זה בשמיים! גם אם בעלה הצדיק של הכולל ורק בזכותה הוא לומד! כי את התפקיד שלה היא לא עושה טוב. אותו דבר באברך ש"יוצא" לעבוד "לפרנס" ועושה דברים לא טובים הוא פשוט לא עשה את התפקיד שלו.
התפקיד שלנו לא נגמר בדף הגמרא לכל יהודי יש תפקיד אחר בעולם ואת התפקיד שלו הוא צריך לבצע

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
יש לכם נתונים מדהימים על פי מה הקביעה הנ"ל
בדקתם ? איזה כלים יש לכם לבדוק דבר כזה ?
סיסמאות כאלה זה הכי קל לומר.
את/ה צודק.
אין לי נתונים, ואין לי כלים לבדוק את הטענה שלי (נ.ב. אני כתבתי רוב, ואני לא מסכים עם הטענה על 90%).

בכל זאת אני לא חושב שזו סיסמא,
וזו כמובן הראיה הסובייקטיבית שלי,
כשאני מתבונן על אברכי הכולל שאני מכיר באופן אישי, קרובי משפחה וחברים, וחושב מה הם היו עושים אילו בחברה שהם חיים היתה לגיטמציה ליציאה לעבודה כמו לאברכות בכולל, אני מגיע למסקנה שרובם לא היו בוחרים להיות אברכי כולל.

לפחות 90% מהבחורים והאברכים לומדים בשמחה

הטענה "הם לומדים בשמחה" היא מאוד חמקמקה,

מלבד כסף, עבודה מאפשרת עוד דברים שחשובים לנפש האדם,
היא נותנת תחושת מטרה, משמעות ל"ללמה לקום בבוקר" ,
היא מאפשר ליצור לבנות להשפיע ולחוש תחושת מימוש עצמי,
היא מאפשרת לפתח מומחיות בתחומה עם תחושה של ערך עצמי .

רבים האברכים שחסרים כל זה, ואכמ"ל.

נערך לאחרונה ב:

מתמטיקאי

משתמש פעיל
איך הגברים החרדים העובדים בתכנות כ"כ מתהפכים בדעותיהם(לפחות כמות נכבדת מהפורום פה)
מה עושים לכם למוח?
אז ככה שנה ראשונה מלמדים למה צריך לצאת לעבוד ומה זה תורם לך, שנה שנייה מלמדים מה כזה גרוע בללמוד כל היום (דרך אגב זה באמת נכון כי אחרי שלומדים שנתיים תכנות יוצא החשק מללמוד ולא משנה מה) שנה שלישית מלמדים אותך שבעצם אף אחד לא רוצה ללמוד.
האמת שהתשובה היא להיפך כמובן, אדם שלא אוחז מלימוד מחפש עבודה אפילו שהוא לא מצומצם כספית, ואז יש לו זמן ללימודים, והוא לומד תכנות.

אסתושי

משתמש מקצוען
איך הגברים החרדים העובדים בתכנות כ"כ מתהפכים בדעותיהם(לפחות כמות נכבדת מהפורום פה)
מה עושים לכם למוח?

אז ככה שנה ראשונה מלמדים למה צריך לצאת לעבוד ומה זה תורם לך, שנה שנייה מלמדים מה כזה גרוע בללמוד כל היום (דרך אגב זה באמת נכון כי אחרי שלומדים שנתיים תכנות יוצא החשק מללמוד ולא משנה מה) שנה שלישית מלמדים אותך שבעצם אף אחד לא רוצה ללמוד.
האמת שהתשובה היא להיפך כמובן, אדם שלא אוחז מלימוד מחפש עבודה אפילו שהוא לא מצומצם כספית, ואז יש לו זמן ללימודים, והוא לומד תכנות.
פופוליסטיות מהסוג הזול ביותר...
מכירה אברך מתכנת שלומד תורה ארבע שעות לפחות כל יום...
והוא לא מבזבז את זמנו בפרוג... (כמו האברכים "הרציניים" פה...)

מנהלת ת'עולם

משתמש צעיר
חד משמעי!! פחדתי לכתוב את זה, אבל זה משהו שחייב להיקלט שרק אולי 10% מהבחורים - אברכים, מסוגלים לשבת וללמוד, השאר שיצאו לעבוד שיצאו להיתפרנס, שיהיה להם סיפוק בחיים,

בעלי אברך ואני מאושרת עד לב השמים,

מה זה נראה לך סותר אחד את השני?
אז ממש לא! בעלי הוא מ ה10%, באמת שאני רואה את האור בעיינים שלו כשהוא לומד, אבל אבא שלי עובד ועשה המון בחיים שלו וזה היה רק אחרי שהוא קיבל על הראש מההורים ומכל הסובבים... ספג כל השנים מכל המלעיגים....... אבל תראו הוא זכה בחתנים ובנים, אחד אחד, אז מה בגלל שהוא לא יכל לשבת וללמוד הוא היה אמור לדחוף את עצמו. לא!! אבל הוא השריש בנו בית של תורה והוא העמיד בית לתפארת!!

חסדי

משתמש פעיל
התפקיד שלנו לא נגמר בדף הגמרא לכל יהודי יש תפקיד אחר בעולם ואת התפקיד שלו הוא צריך לבצע
ועל זה כל אחד צריך לשאול דעת תורה כי הוא עצמו מבולבל ומלא באינטרסים שונים ואינו יודע מה חובתו בעולמו

חני בנני;

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
בכל הנוגע לנתוני הנשירה: לפי הלמ"ס הם עומדים על כ-10%, אבל חשוב להבין שזה כולל גם, ובעיקר, פריפריה חרדית. ולכן השיעור האמיתי באיזורי המיינסטרים החרדים הוא כ-3%, ובוודאי לא עובר את ה-5%.
אוף,
כבר קיבלתי על עצמי לא להגיב פה,
אבל ממש מסקרן אותי (כבר שאלתי למעלה)...
מהי ההגדרה של נשירה?
מישהו יכול לתת הגדרה מדויקת?

227

משתמש פעיל
את/ה צודק.
אין לי נתונים, ואין לי כלים לבדוק את הטענה שלי (נ.ב. אני כתבתי רוב, ואני לא מסכים עם הטענה על 90%).

בכל זאת אני לא חושב שזו סיסמא,
וזו כמובן הראיה הסובייקטיבית שלי,
כשאני מתבונן על אברכי הכולל שאני מכיר באופן אישי, קרובי משפחה וחברים, וחושב מה הם היו עושים אילו בחברה שהם חיים היתה לגיטמציה ליציאה לעבודה כמו לאברכות בכולל, אני מגיע למסקנה שרובם לא היו בוחרים להיות אברכי כולל.

הטענה "הם לומדים בשמחה" היא מאוד חמקמקה,

מלבד כסף, עבודה מאפשרת עוד דברים שחשובים לנפש האדם,
היא נותנת תחושת מטרה, משמעות ל"ללמה לקום בבוקר" ,
היא מאפשר ליצור לבנות להשפיע ולחוש תחושת מימוש עצמי,
היא מאפשרת לפתח מומחיות בתחומה עם תחושה של ערך עצמי .

רבים האברכים שחסרים כל זה, ואכמ"ל
סליחה, אבל איני מבין מה אתה מחפש בפורום חרדי.
כולם מחונכים מקטנות ועד זקנה שמטרתנו ויעודנו בעולם הזה היא שמירת מצוות ולימוד תורה.
ה"ערך העצמי" נמדד אך ורק על פי שיעור הקומה הרוחני של האדם.
העבודה היא מההכרח ובשל הקללה של ''בזעת אפיך תאכל לחם''.
מי שאצלו העבודה היא לא רק לצורך פרנסה אלא לצורך ''מימוש עצמי'' ו ''ערך עצמי'' הוא אומלל כי זה אומר שהוא איבד את הערכה לחיי הרוח.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יַעַנְךָ יְהוָה בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלֹהֵי יַעֲקֹב:ג יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקֹּדֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ:ד יִזְכֹּר כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה:ה יִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא:ו נְרַנְּנָה בִּישׁוּעָתֶךָ וּבְשֵׁם אֱלֹהֵינוּ נִדְגֹּל יְמַלֵּא יְהוָה כָּל מִשְׁאֲלוֹתֶיךָ:ז עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי הוֹשִׁיעַ יְהוָה מְשִׁיחוֹ יַעֲנֵהוּ מִשְּׁמֵי קָדְשׁוֹ בִּגְבֻרוֹת יֵשַׁע יְמִינוֹ:ח אֵלֶּה בָרֶכֶב וְאֵלֶּה בַסּוּסִים וַאֲנַחְנוּ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר:ט הֵמָּה כָּרְעוּ וְנָפָלוּ וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד:י יְהוָה הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

זמן מסע • אתגר 47

לוח מודעות

למעלה