דיון מחירי הדירות לאן?

טקטית

משתמש פעיל
כמו שכתבתי מהתחלה
אני לא חוזרת בי במאום!
אני אף פעם לא פימפמתי דברים
אלא מתוקף עבודתי אני מכירה נתונים ואותם הבאתי
וגם אז כתבתי יש מקומות שהירידה לא תהיה משמועתית אלא רק עצירה
אין לי אינטרס לא בעליה ולא בהורדה!
הי,
לא כתבתי חלילה בזלזול,
רק בהערכה לדעתך המקצועית באמת-
וגם השאלה היתה כנה- אם יהיה מקומות שיירדו ומקומות שיעלו-
ומקומות איפשהו באמצע שישארו במחירם?!?!

ראובן 23

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
סקר מפתיע

הנתונים בשוק הדיור החרדי הרותח נחשפים: איפה חרדים מעדיפים לגור ומהן הסיבות?​

אצל 49% מבעלי הדירות החרדים, השיקול המרכזי הוא קירבה להורים או למשפחה, כ-70% מוכנים לגור ביחידת דיור או בקומה גבוהה כדי לגור ליד ההורים ורק 8% בוחרים את עיר המגורים בגלל שיקולים של איכות חיים וכדומה • סקר מיוחד שערך מכון נתוני אמת בשיתוף כיכר השבת חושף את נתוני שוק הדיור החרדי (חרדי)​

כיכר השבת | כ"ב באדר | 15.03.23

אחד האתגרים הגדולים של מדינת ישראל הוא משבר הדיור. לפי נתוני הלמ"ס, ל75% מהחרדים יש דירה משלהם, שזה די חופף לשיעור בעלי הדירות בקרב הציבור הכללי בישראל. את כסא שר השיכון בממשלה הנוכחית ממלא שר חרדי, שאחת מהבטחות הבחירות של המפלגה שהוא עומד בראשה, היא לפתור את משבר הדיור.

עד שנות ה-90 דברים עבדו פחות או יותר כך: זוג צעיר מתחתן, ההורים של הבחורה רוכשים עבורם דירה בבני ברק או ירושלים, והם חיים באושר עד עצם היום הזה.
ככל שעברו השנים חל שינוי. יותר מדי קונים בפחות מדי שטח מחיה, גרמו לעוד ועוד פרויקטים של מגורים לצוץ על פני השטח. רמת בית שמש - באזור ירושלים, אלעד - באזור בני ברק ומודיעין עילית בדיוק בנקודת האמצע שבין בני ברק לירושלים.
בחברה שבה מתחתנים מדי שנה כ10,000 זוגות צעירים, גם הערים האלה לא הצליחו לספק את הביקושים וערים כמו עפולה, טבריה, ונצרת עילית בצפון, ואופקים, דימונה וערד בדרום החלו להנות מהגירה חיובית של צעירים חרדים.

מה השיקולים שעושה האזרח החרדי כשהוא בא לבחור דירה? סקר מקיף שערכנו מוצא ש49% מהחרדים בוחרים את מקום המגורים שלהם לפי הקירבה להורים. כ70% ציינו שהם מוכנים להתפשר על יחידת דיור או מגורים בקומה גבוהה כדי לממש את החלום הזה של לגור ליד ההורים, בשנים הראשונות שאחרי החתונה. זה די הגיוני אם לוקחים בחשבון שבדרך כלל האשה מפרנסת ותמיד טוב שיהיה מי שיעזור עם הילדים, או אצל מי להתארח לסעודת שבת.

הליטאים תומכים יותר
הנה נתון שאולי לא יפתיע אתכם. מבין כל הזרמים בקהילה החרדית, אם רצה הקדוש ברוך הוא ונולדתם להורים ליטאים, ממוצע הסכום שכנראה תקבלו עבור דירה הוא קצת יותר מחצי מיליון שקלים. אם אתם ספרדים או חסידים, ממוצע הסכום שתקבלו מההורים יעמוד על כ300,000 שקלים, כ200,000 ₪ פחות מחבריכם הליטאים.

איך עליית הריביות משפיעה על רכישת הדירות

ומה קורה כשהריבית עולה ומחירי הדירות מגרדים את הגג? כאן יש חלוקה מעניינת בין הקהילות השונות. הסקר שלנו מצא שהליטאים ימשיכו לקנות דירות בכל מחיר. פשוט במקום לקחת משכנתה ל20 שנה הם יפרסו אותה ל30 ואפילו 40 שנה. הספרדים יקנו דירה זולה יותר. לעומת זאת, החסידים ציינו שהם מעדיפים לחכות שהמחירים ירדו ויהיה פה דיור בר השגה, בסכום שיש להם אפשרות לגייס.

כל הדרכים מובילות לירושלים
הסקר שאל: איפה הייתם מעדיפים לגור אם לא היה הבדל במחירי הדירות? כלומר, מה אם כסף לא היה שיקול.
התוצאות חד-משמעיות: 51%, כלומר רוב המשיבים החרדים, השיבו שהם היו מעדיפים לגור בירושלים. אחרי ירושלים ובפער משמעותי מתייצבת בני ברק עם 12% ובמקום השלישי אפשר לראות את בית שמש עם 6% אחוזים. המעניין הוא שלמעלה מרבע מתושבי בני ברק ציינו שהם היו מעדיפים לגור מירושלים אם מוציאים מהחשבון את השיקול הכלכלי.

מבוגרים יותר רוצים איכות חיים

לפי הפרופיל הדמוגרפי של המשיבים - הבקשה לאיכות חיים גוברת ככל שעולים הגיל. בעוד שבקבוצת הגיל הצעירה רק 6% מציינים את איכות החיים כשיקול מרכזי בבחירת עיר מגורים, בגיל המבוגר יותר ניתן לראות עלייה משמעותית ו26% מהמבוגרים השיבו שאיכות החיים זה הדבר שחשוב להם ביותר בעת רכישת דירה.
לסיכום:
  • השיקול המרכזי שעורך הציבור החרדי ברכישת דירה הוא הקירבה להורים.
  • רוב החרדים היו מעדיפים לגור בירושלים, אותה ציינו מרבית המשיבים שמעדיפים איכות חיים.
  • בית שמש מככבת כעיר הפופולרית השניה בקרב הציבור החרדי.
  • הורים ליטאים נותנים סיוע כלכלי גבוה כדי לעזור לילדיהם לרכוש דירה וחלקם ממשיכים לרכוש דירות גם כאשר המחירים עולים.
לא הבנתי בית שמש לפני או אחרי בני ברק יש כאן נתונים סותרים.

מקצועי בנדל"ן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בציבור הליטאי לפני 12 שנה שהתחתנו בלי משכנתאות כמעט
יש להרבה אברכים דירה נוספת (מידיעה אישית )
כמה שנים אחר כך יש דירה אחת אבל בלי משכנתא כמעט
בשנים האחרונות - משכנתאות מטורפותתתתת
גם בשנים האחרונות יש הרבה אנשים גם צעירים, שקונים עוד דירות וממנפים וכו...

ר. המוסד

משתמש מקצוען
בציבור הליטאי לפני 12 שנה שהתחתנו בלי משכנתאות כמעט
יש להרבה אברכים דירה נוספת (מידיעה אישית )
כמה שנים אחר כך יש דירה אחת אבל בלי משכנתא כמעט
בשנים האחרונות - משכנתאות מטורפותתתתת
כן אבל מצד שני
אני יודע שבציבור החסידי יש הרבה צעירים שיש להם דירה שניה להשקעה

גולש בנט

משתמש מקצוען
במחקר ועידת הנדלן של יתד נאמן יש ל6 אחוז בלבד מאנ"ש דירה שניה..
לא יודע לגבי הנתון הזה. אבל אני יכול להעיד שלרוב החברים שלי שמורכבים מאברכים ומעובדים, אין דירה שנייה ולחלקם אין דירה או שיש דירה שמשכירים בפריפריה ושוכרים בבני ברק.

בכל מקרה, אני חושב שצריך להפסיק עם הדבר הזה שהורים נותנים דירות בב"ב וי-ם לילדים שלהם.
דווקא התקנות של "גור" בנושא הזה, חשובות והלוואי שגם המגזר הליטאי היה מאמץ את זה.

גולש בנט

משתמש מקצוען
מבדיקה שעשיתי כעת באתר יד 2, עולה כי מחירי הדירות יד שנייה - ממשיכים לרדת.

למעט כמה מודעות של מתווכים שחושבים להשפיע על מחירי הנדל"ן בצורה מצחיקה של העלאת מחיר פיקטיבית ביד 2, רוב המודעות בהם התבצע שינוי במחיר (מעריך שמדובר בכ-30% עד 40% מהמודעות) יש ירידות מחירים של בין 5% ל-12%.
לאור כך, שהמדד שפורסם אתמול היה גבוה מהציפיות ולאור כך שהערכות המומחים הם, שהנגיד יעלה את הריבית בין רבע לחצי אחוז - אני צופה המשך ירידת מחירים.

לגבי ההמשך, כבר כתבתי ואכתוב שוב - לדעתי, אם הריבית תמשיך לעלות ל5% ותישאר כך מעל שנה - שנתיים, אנחנו נראה פה ירידות מחירים של כ-20%-35%.
כאשר, מקומות שהכי הרבה עלו, הם אלה שירדו הכי הרבה, כמו למשל דירות בפרדס כץ.

יוחנן 1

משתמש מקצוען

מקצועי בנדל"ן

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
לדעתי, אם הריבית תמשיך לעלות ל5% ותישאר כך מעל שנה - שנתיים, אנחנו נראה פה ירידות מחירים של כ-20%-35%.
לדעתי, יהיה מיתון + ירידה קטנטנה באזורים מסוימים בארץ למשך זמן מה, (ישנם אזורים שהמחירים תמיד יטפסו יהיה מה שיהיה...)
ובכ"א לטווח הארוך נראה תמיד גרף עולה

גולש בנט

משתמש מקצוען
אגב זה מעניין מאוד.

כי בגלל הקורונה, משפרי דיור עברו לדירות יותר גדולות (היו כל הזמן בבית בגלל הסגרים וכו')
והמחירים של דירות יותר מ-5 חדרים/פנטאהוז/דופלקס זינקו מאוד לאחר הקורונה (בהערכה גסה, הדירות הללו עלו 20%-30% בשנה/שנתיים)
אז אני מעריך בזהירות, שהדירות הגדולות יספגו את ירידת המחירים הכי גבוהה (באחוזים, ולא בסכום שזה הגיוני).
מעריך שנראה ירידות של 30% בדירות הללו.
ושוב הכל תלוי בריבית.

גולש בנט

משתמש מקצוען
לדעתי, יהיה מיתון + ירידה קטנטנה באזורים מסוימים בארץ למשך זמן מה, (ישנם אזורים שהמחירים תמיד יטפסו יהיה מה שיהיה...)
ובכ"א לטווח הארוך נראה תמיד גרף עולה
לטווח ארוך הכל עולה.

יעד האינפלציה של בנק ישראל הוא בן 1% ל-3% אז ברור שהכל עולה בסוף, אבל צריך להשוות זאת מבחינה ריאלית ומי שמשווה זאת נומינלית - פשוט טועה.

בכל מקרה, אני דווקא חושב שהנדל"ן צריך ניעור חזק, כי לא ייתכן שילדינו יצטרכו לשעבד את עצמם בפרך בשביל קניית דירה.
כלומר דירות 3 חד' חדשות ברמת בית שמש יעלו באיזור 1.2...
אתה באמת מאמין בזה?
לא מכיר את בית שמש.
יותר דיברתי על דירות פנטהאוז/דופלקס או דירות בפרדס כץ.
ובהחלט מחיר של 1.3 או 1.4 לשלושה חדרים בפרדס כץ, זה חזרה ללפני 3 שנים.
יש כלל ידוע: מה שעולה מהר - יורד מהר.

אוראורית

משתמש מקצוען
באמת חייבת להבין ,
זה רק אני שחושבת ככה או יש גם אחרים
שחושבים שמחירי הדירות לא באמת ירדו אי פעם?
לא יודעת , אבל כל כך הרבה מלל ויכוחים ופולמוסים שונים בנושא, אבל למה שבאמת ירדו המחירים ?
מבחינה דמוגרפית אנחנו רק גדלים,
התפיסה הישראלית ובמיוחד החרדית שמשפחה חייבת נכס משלה .
אבל מהצד השני, אין באמת מישהו שחשוב לו שירדו המחירים
או ליתר דיוק,
יש משהו או כמה כאלה שלא רוצים שהמחירים ירדו, וכן רוצים בהשארת המצב הקיים .
כי אם מישהו מהדרגים למעלה היה באמת רוצה, זה בהחלט היה יכול לקרות .
יש שפע קרקעות במדינה, אפשר לשחרר אותם,
אפשר לצמצם בירוקרטיה בלתי נסבלת שמעכבת בניה( שהיא בין הקשות בעולם כך הבנתי )
בקיצור, אם היו רוצים , היה אפשר.
למישהו כנראה יש רווח מהעניין הזה , אז למה שריבית כזו או אחרת תגרום באמת לירידה מהותית במחירי הדירות ??

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
באמת חייבת להבין ,
זה רק אני שחושבת ככה או יש גם אחרים
שחושבים שמחירי הדירות לא באמת ירדו אי פעם?
לא יודעת , אבל כל כך הרבה מלל ויכוחים ופולמוסים שונים בנושא, אבל למה שבאמת ירדו המחירים ?
מבחינה דמוגרפית אנחנו רק גדלים,
התפיסה הישראלית ובמיוחד החרדית שמשפחה חייבת נכס משלה .
אבל מהצד השני, אין באמת מישהו שחשוב לו שירדו המחירים
או ליתר דיוק,
יש משהו או כמה כאלה שלא רוצים שהמחירים ירדו, וכן רוצים בהשארת המצב הקיים .
כי אם מישהו מהדרגים למעלה היה באמת רוצה, זה בהחלט היה יכול לקרות .
יש שפע קרקעות במדינה, אפשר לשחרר אותם,
אפשר לצמצם בירוקרטיה בלתי נסבלת שמעכבת בניה( שהיא בין הקשות בעולם כך הבנתי )
בקיצור, אם היו רוצים , היה אפשר.
למישהו כנראה יש רווח מהעניין הזה , אז למה שריבית כזו או אחרת תגרום באמת לירידה מהותית במחירי הדירות ??
הנושא שנוי במחלוקת.
יש עוד שסבורים כך
ויש חולקים.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

לוח לימודים

מסלולי לימוד שאפשר לההצטרף
אליהם ממש עכשיו:

25.06

י"ט סיון

פתיחת מסלול

קורס עריכת וידאו

מלגות והנחות משמעותיות!

25.06

י"ט סיון

פתיחת מסלול

קורס פיתוח ובניית אתרים

מלגות גבוהות!

25.06

י"ט סיון

וובינר מרתק

האם אפשרי לפתח קריירה משגשגת בלי לוותר על לימוד התורה?

וובינר מרתק בנושא "עיצוב על זמני" עם מעצב העל החרדי שפיתח קריירה משגשגת לצד לימוד התורה ואורח חיים חרדי מלא

הכניסה חופשית!

27.06

כ"א סיון

פתיחת מסלול:

התכנית המקצועית להכשרת אדריכלי פנים ומעצבים

לעבוד בתחום האדריכלות תוך שנתיים בלבד! וללמוד תכנים בלעדיים שיתנו לך יתרון ענק וביקוש גדול בשוק!

מסלול לגברים

27.06

כ"א סיון

השקה חגיגית!

עיצוב גרפי ודיגיטל - בסילבוס חדש ומטורף!

מלגות גבוהות!

30.07

כ"ד תמוז

פתיחת מסלול

מאסטר בשיווק דיגיטלי

מלגות גבוהות!

9.09

ו' אלול

פתיחה חגיגית:

קורס פרסום וקופי+

איך מפיקים קפמיינים לחברות הכי גדולות בשוק? איך בונים אסטרטגיה מדוייקת? מהו המסר? כתיבה שיווקית, קופי ויצירתיות, ואפילו כתיבה לסושיאל ולדיגיטל!

עם תכני AI

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כג

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה רֹעִי לֹא אֶחְסָר:ב בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא יַרְבִּיצֵנִי עַל מֵי מְנֻחוֹת יְנַהֲלֵנִי:ג נַפְשִׁי יְשׁוֹבֵב יַנְחֵנִי בְמַעְגְּלֵי צֶדֶק לְמַעַן שְׁמוֹ:ד גַּם כִּי אֵלֵךְ בְּגֵיא צַלְמָוֶת לֹא אִירָא רָע כִּי אַתָּה עִמָּדִי שִׁבְטְךָ וּמִשְׁעַנְתֶּךָ הֵמָּה יְנַחֲמֻנִי:ה תַּעֲרֹךְ לְפָנַי שֻׁלְחָן נֶגֶד צֹרְרָי דִּשַּׁנְתָּ בַשֶּׁמֶן רֹאשִׁי כּוֹסִי רְוָיָה:ו אַךְ טוֹב וָחֶסֶד יִרְדְּפוּנִי כָּל יְמֵי חַיָּי וְשַׁבְתִּי בְּבֵית יְהוָה לְאֹרֶךְ יָמִים:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה