כל הכבוד לאזרחית ק.

nesimov

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י wald;2226977:
אני אתווכח איתך בכל האשכולות ;)...

אני נשארתי בגן פעמיים.
פספסתי סה"כ יום אחד לשנתון שמעלי.
ובסוף הקפיצו אותי כיתה. אבל עשו את זה מאמצע ה' לאמצע ו'.
ואת הקשיים הרגשיים מהכנסת מלכת כיתה מכיתה ה', לכיתה מגובשת חברתית בכיתה ו' אפשר לומר שאני סוחבת עד היום :( (יש לך פרחי באך בשביל זה? ;))

חחחח:D:D:D
האמת שאותי לא הקפיצו כך שזה לא הייתה לי בעיה...האמת שהעניין הזה הוא אינדיבידואלי, לחלק זה טוב ולחלק זה רק מוריד להם את הביטחון העצמי.
אני סבלתי בכיתה ז', מאז ועד היום בשל חבורה ביסודי שהייתה איתי גם בתיכון. אבל הרפואה האמתית היא לסלוח ולזכור שזה התיקון שהייתי צריכה לעבור.

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י nesimov;2226998:
חחחח:D:D:D
האמת שאותי לא הקפיצו כך שזה לא הייתה לי בעיה...האמת שהעניין הזה הוא אינדיבידואלי, לחלק זה טוב ולחלק זה רק מוריד להם את הביטחון העצמי.
אני סבלתי בכיתה ז', מאז ועד היום בשל חבורה ביסודי שהייתה איתי גם בתיכון. אבל הרפואה האמתית היא לסלוח ולזכור שזה התיקון שהייתי צריכה לעבור.

יש לסלוח
ויש נזקים
כמו להבדיל, מישהו שעבר תאונה. יש פצעים חיצוניים. יש נכויות. יש קטיעות. הסליחה זה כמו פצע חיצוני. לפעמים נותרים דברים לנצח.
לא יודעת מה הנמשל לחיים שלי
לסלוח אפשר לומר שסלחתי למי שצריך היה לסלוח
אבל עדיין יש רגישויות שלא כל כך בקלות אפשר להתגבר עליהם.

nesimov

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י wald;2227000:
יש לסלוח
ויש נזקים
כמו להבדיל, מישהו שעבר תאונה. יש פצעים חיצוניים. יש נכויות. יש קטיעות. הסליחה זה כמו פצע חיצוני. לפעמים נותרים דברים לנצח.
לא יודעת מה הנמשל לחיים שלי
לסלוח אפשר לומר שסלחתי למי שצריך היה לסלוח
אבל עדיין יש רגישויות שלא כל כך בקלות אפשר להתגבר עליהם.

כמובן, גם אצלי נשאר עד היום אומם אני סלחתי לכולם מכל הלב בעז"ה
אך תמיד יש את המשל הזה, על זה שאם נחורר על ואח"כ ננסה להשלים אותו זה כבר לא אותו הדבר...
אני פשוט סולחת אע"פ שמה שהן עשו זה כואב מאד ביודעי שהכל מה' והכל לטובה! אבל לפני שאמצתי לעצמי ידיעה זו, זה כאב לי נורא וישב לי על הלב וכו וכו וזה באמת קשה להתגבר על זה אבל ברוך ה'

זלפה

משתמש רשום
אני מבינה את ההתלבטות אם להשאיר או לא לילדות דצמבר בלבד.
(בהנחה ששנתון אמור להיות ינואר- ינואר)
כל השאר- אם יש למישהי בעיה ספציפית-
צריך לטפל בה.
את רוב הבעיות אם ישנן (מוטריקה, התפתחות לשונית, התפתחות חברתית וכו') כבר אפשר לראות בתחילת גן חובה ולטפל.
א"א ליצור מצב ששנתון יהיה מורכב מבנות בהבדלים של שנה וחצי.

הבדל של שנה זה נורמלי ותקין.

מה שיש לציין זה שככל שהגיל קטן יותר ההבדל בגיל משמועתי יותר וככל שגדלים הפער הולך ומצטמצם.

בתור תינוק יש הבדל משמעותי בין חודש ל3 חודשים, וככל שגדלים הפער הולך ומצטמצם,

ובגיל סמינר ההבדל הוא בוודאי כמעט ולא משמעותי.

ובענין החו

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
אני חושבת שכמו בכל תחום- חנוך לנער ע"פ דרכו.
כל ילד והסיפור האישי שלו אישית ללא הכללות גורפות.

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
נכתב ע"י ישראלית;2226256:
לפעמים רואים מי הן הקטנות בכיתה רק בסמינר, גם מבחינת החוצים/הבגרויות , אצלי בכיתה היו כמה בנות שהן ילידות חשון- טבת שעד כיתה ג' סמינר הן היו חזקות מבחינה לימודית ובשנה של החוצים אז זה היה להן מאוד קשה.
וגם הנושאים - מענין אותן נושאים יותר ילדותיים בזמן שהבנות האחרות כבר אוחזות יותר רחוק, כי הנושאים של נערה בת 17 ושל נערה בת 18 הן אחרות לגמרי.

את רצינית?
אין הבדל בין בת 17 לבת 18. לא קוגנטיבי ולא רגשי.

(יש סמינרים שעושים חוצים באנגלית ובמתמטיקה בכיתה י"א, ויש סמינרים שבכיתה י"ב. נראה לך שנרשמת הצלחה גבוהה יותר בסמינרים שעושים זאת בי"ב?)

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י פקאן;2226696:
יש לך ילדה בוגרת כנראה בהרבה מכפי גילה, את עצמך מדגישה את זה.
לכן את לא מבינה מה הבעיה להיות קטנה במחזור.
לי יש שני ילדים גבוליים בשנתון. בן שנולד בתחילת אלול, כשהמחזור בחיידר היה מראש השנה. אותו העליתי מתוך הכרות עם הילד, שהוא חזק ועוצמתי מבחינה חברתית וברוך ה' גם מוכשר, ואם היה נשאר- היה הוא מסכן והכיתה והמלמד גם מסכנים.
ויש לי בת שנולדה ב24 בדצמבר! 7 ימים מאוחר יותר והיתה שייכת למחזור הבא..
ואותה ניסיתי בכל הכוח לא להעלות לגן בגיל שנתיים ושמונה חודשים. כי היא היתה תינוקית מאד לגילה, וגם זערורית במיוחד, והרגשתי שזה לקחת תינוקת ולשים אותה בגן של ילדות. לא אפשרו לי להשאיר (אצלנו מאד מקפידים על מחזורים נכונים והאופציה היחידה להשאיר זה בגן חובה לאחר אבחון) השנה שיבצו אותה בגן מעורב לגילאי 3 ו4 ואני מקווה מאד ששנה הבאה היא תעלה לתת חובה ולא לחובה.
אני מסכימה עם זה שהשארה גורפת יוצרת בעיות, אבל באותה מידה אי השארה גורפת גם יוצרת בעיות.
האבחון של לפני כתה א' מתיחס בעיקר לרמה הקוגנטיבית.
בשלות רגשית בהרבה מקרים לא צועדת יד ביד עם זו השכלית.
אני כן חושבת שראוי ילדות שהן ממש קטנות- אפשר לתחום את זה לילידות דצמבר, למשל, זו תהיה בחירה של האמהות אם להשאיר או לא. אמא מכירה את הילד/ה שלה.

את יודעת מה?

אני לא מדברת על כל אלו שנולדו בסוף דצמבר.
בכייף. שישארו.

את יודעת כמה הורים משאירים בכייף ילידי תמוז ומטה?
וכמה "אנשי מקצוע" מעודדים ותומכים בכך?

ה. בקר

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
לא קראתי את כל התגובות.
אבל-
יש לי 2 בנות שעלו בגיל קטן יחסית לכיתה א'.
אחת ילידת כסלו אחת ילידת סוף תשרי.
שתיהן, מובילות בכיתה הן מבחינה לימודית והן מבחינה רגשית וגם מוטורית ב"ה.

מצד שני- יש בנות מתקשות. גם כאלו שעלו קטנות וכן, גם כאלו שעלו גדולות ואפילו גדולות מאוד.
לפעמים הפתרון הוא אכן עוד שנה בגן ולפעמים לא זה הפתרון. נראה לי שממש אסור לקבוע "אקסיומה" שיהווה משהו גורף.
כל מקרה של גיל צעיר צריך להיות נידון לגופו. כי לפעמים אין רווח בכלל מלהשאיר עוד שנה ולפעמים גם ילדה גדולה בגיל צריכה עוד שנה בגן.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
מעניין לחשוב מה היה קורה אם העירייה/משרד החינוך היו קובעים תשלום של אגרת חובה חודשית לילדה שנשארה שנה.
הרי המדינה מממנת לה כאן עוד שנת חינוך חינם.
להערכתי, לו הייתה מגיעה להורים דרישת תשלום של 600-700 ש"ח לחודש על השארת ילדה, היינו רואים, במפתיע, איך רוב הילדות פתאום עולות בשלווה ובשמחה יחד עם השנתון שלהן.

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
לענ"ד א"א לדעת כלווום מראש.
העליתי לאלף ילדה חשוונית מעט תינוקית אבל עם ראש מצויין ב"ה.
למה העליתי? כי היא גדלה מאאאד בשנה של חובה, (מבחינה התנהגותית היא השתנתה ובגרה)והגננת אמרה לי שתעלה.
היא נתקלה במעט קשיים בדרך-מוטוריקה, כתב לא יפה, מעט תקלים חברתיים-ממש מעט,
וכיום היא תלמידת תיכון מצליחה, חברותית מעל הממוצע עם הרבה חברות טובות, עם ביטחון וציונים מעולים ב"ה.
יכולתי לחשוב להשאיר מבחינה רגשית וכו. אבל בסוף הכל הסתדר...

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י רותי קפלר;2227458:
מעניין לחשוב מה היה קורה אם העירייה/משרד החינוך היו קובעים תשלום של אגרת חובה חודשית לילדה שנשארה שנה.
הרי המדינה מממנת לה כאן עוד שנת חינוך חינם.
להערכתי, לו הייתה מגיעה להורים דרישת תשלום של 600-700 ש"ח לחודש על השארת ילדה, היינו רואים, במפתיע, איך רוב הילדות פתאום עולות בשלווה ובשמחה יחד עם השנתון שלהן.

בדיוק חשבתי את אותה מחשבה...
אני התחננתי לרכזת הגנים שיאשרו לי להשאיר את ביתי עוד שנה לפני הגנים.
ממש לא היה אכפת לי התשלום של עוד שנה למעון / גן פרטי.
אבל היא הסבירה לי שאם אני משאירה אותה אח"כ היא תצטרך לדלג גן .ולזה לא הסכמתי. לומדים היום מדי הרבה בגנים שאי אפשר להפסיד.
אמרתי לה, לא חבל? בסוף היא תשאר הרי בגן חובה (ילידת הסוף הסופי של דצמבר!) ואז הרשת/משרד החינוך יצטרך לממן לה עוד שנה גן, אם אני משאירה אותה אני סופגת את זה! לא היה למי לדבר.
לדעתי אם יאפשרו להשאיר לפני הגן הראשון בלבד, דהיינו השנה הזו על חשבון ההורים, ובגן חובה רק לפי אבחון מקצועי בלתי תלוי של השפ"ח, באמת ישאירו רק הורים שזה חשוב להם מאד מסיבות עניניות ואוביקטיביות.

נחמדת

משתמש מקצוען
נכתב ע"י פקאן;2227505:
לדעתי אם יאפשרו להשאיר לפני הגן הראשון בלבד, דהיינו השנה הזו על חשבון ההורים, ובגן חובה רק לפי אבחון מקצועי בלתי תלוי של השפ"ח, באמת ישאירו רק הורים שזה חשוב להם מאד מסיבות עניניות ואוביקטיביות.

לא סתם לא מאפשרים להשאיר בגן פרטי ומשם לגן הראשון, אלא רק להקפיץ. הגיל האמיתי בו אפשר לזהות אם להשאיר שנה או לא זה בגן חובה. ואם משאירים בגן פרטי ואח"כ מעלים לגן הראשון של גני עיריה, נוצר מצב שחרצנו את גורלו של ילדנו מוקדם מידי, ויתכן שאח"כ נתחרט על כך בלי דרך חזרה.
(אני אישית הייתי בטוחה שאשאיר את בני, יליד סוף דצמבר, בגן חובה. הוא היה עדין מאד. השארתי אותו שנה בגן פרטי, אח"כ הקפצתי אותו והוא הצטרף לשנתון שלו. לבסוף כשהגיע לגיל של גן חובה- לא היה לי ספק והעלתי אותו. אם לא הייתי מקפיצה מהגן הפרטי לטרום חובה הוא לא יכול היה לעלות עם השנתון שלו לכתה א' וזה היה בשבילו ממש הפסד.)

כתומה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י yochi000;2226986:
להפך בגילאים הללו הפערים מטשטשים, אין משמעות לגיל.
אני הייתי מהקטנות והחזקות בכיתה, היו לי חברות גדולות ממני בשנה תמימה וזה לא בא לידי ביטוי מעולם פרט לגילאי האירוסין, שחברות התחילו להתארס כשאני עוד הייתי בת 17.
הייתה לי חברה שהושארה כיתה, כך יצא שהיא הייתה גדולה מכולם בשנה והתארסה בגיל 18 אפס אפס כשאני עוד הייתי בת 16... אז הנה עוד פרמטר שיש לקחת בחשבון.

התחתנתי קצת מאוחר וליוויתי כלות בכתות ד' ה' וו' סמינר, ההבדל היה עצום דברים שהיו קריטטים בד' בכלל לא שינו בו'. אבל כלות שהיו מהקטנות להן זה עוד היה אכפת..
(אני ילידת אמצע קיץ - כך שהיו קטנות וגדולות ממני בחצי שנה)

רבקהא

משתמש מקצוען
נכתב ע"י ישראלית;2227914:
התחתנתי קצת מאוחר וליוויתי כלות בכתות ד' ה' וו' סמינר, ההבדל היה עצום דברים שהיו קריטטים בד' בכלל לא שינו בו'. אבל כלות שהיו מהקטנות להן זה עוד היה אכפת..
(אני ילידת אמצע קיץ - כך שהיו קטנות וגדולות ממני בחצי שנה)

את מדברת על בשלות לנישואים;)

רבקהא

משתמש מקצוען
אני לא מכירה עוד את המערכת.
שלחתי השנה לראשונה ילדה לגן עיריה בת שנתיים ושמונה ילידת טבת- הגננת היתה בהלם שהיא מהקטנות בגן- גם מבחינת המראה (היא אמנם קרחת אבל גבוהה ומוצקה) וגם מבחינת הפה (לא מפסיקה לפטפט).
אבל בתמימותי חשבתי להשאיר אותה השנה עוד שנה בתת חובה,
למה לי לחכות לגן חובה שאז היא תבין ותרגיש נחיתות?
המציאות יוצרת מצב שגם אם ילדתי מתאימה לשנתון, אני לא יכולה ליצור לה מצב של התמודדות עם ילדות שגדולות ממנה בשנה וחצי!

.נחמה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
נכתב ע"י רבקהא;2227969:
את מדברת על בשלות לנישואים;)

בחורה בת 18 שנמצאת בו' סמינר עוד לא עושה אותה בשלה לנישואין אלא השנים.

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י נחמלה;2227981:
בחורה בת 18 שנמצאת בו' סמינר עוד לא עושה אותה בשלה לנישואין אלא השנים.

יש בת 25 שעדיין לא בשלה ובת 18 שכן.

פקאן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י נחמדת;2227794:
לא סתם לא מאפשרים להשאיר בגן פרטי ומשם לגן הראשון, אלא רק להקפיץ. הגיל האמיתי בו אפשר לזהות אם להשאיר שנה או לא זה בגן חובה. ואם משאירים בגן פרטי ואח"כ מעלים לגן הראשון של גני עיריה, נוצר מצב שחרצנו את גורלו של ילדנו מוקדם מידי, ויתכן שאח"כ נתחרט על כך בלי דרך חזרה.

יתכן גם מצב של חרטה בכיתות גבוהות יותר.
ואני לא יודעת מי החליט מה זה "הגיל האמיתי" ומי קובע אותו, בכלל כשביתי נולדה לפני 3.5 שנים המחזורים היו מר"ח טבת ולא מ1 בינואר, והייתי ממש מאושרת שילדתי אחרי ר"ח. ופתאום הזיזו לינואר,(למה לא לספטמבר למען ד'?) אז מה היא נהיתה פתאום בשלה יותר בגלל זה?...
אני כאמא לא מעונינת שילדתי תחווה תסכולים במשך 3 שנים כי היא מאד קטנה, ואז בגן חובה, כשהיא כבר גדולה ומבינה מה זה כיתה א' וילקוט, תצטרך להשאר עוד שנה בעוד חברותיה עולות.

start

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
בכל מקרה זה לא נתון לבחירה. העיריה לא נותנת בשום מחיר להשאיר בגנים הראשונים רק בחובה! כלום לא יעזור לך! אילו אם תשאירי שנה נוספת בגן פרטי לפני הגן הראשון הם יכניסו אותה שנה הבאה לגן השני ולא לראשון.
נותר רק להתפלל באיזה חודש הילדים יוולדו ושיהיה להם רק טוב!

תקוה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
קהילת הספרנים
נכתב ע"י start;2228159:
בכל מקרה זה לא נתון לבחירה. העיריה לא נותנת בשום מחיר להשאיר בגנים הראשונים רק בחובה! כלום לא יעזור לך! אילו אם תשאירי שנה נוספת בגן פרטי לפני הגן הראשון הם יכניסו אותה שנה הבאה לגן השני ולא לראשון.
נותר רק להתפלל באיזה חודש הילדים יוולדו ושיהיה להם רק טוב!

מי שבאמת צריכה להישאר נשארת לפני גן חובה. מנסיון אישי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  9  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה