השקעות מודל חיסכון חודשי והשקעה פאסיבית במדדים בשוק ההון לצורך נישואי הילדים. - בנייה משותפת של מודל ברור וקל.

נועה מ

משתמש מקצוען
עבודה מדהימה!
מאוד מאוד מסדר את הראש!
לגבי חיסכון לכל ילד. לי פעם משהיא אמרה שבמקום לחסוך את ה55 הנוספים שאפשר להוריד מקצבת הילדים. להפקיד עצמאית את ה55 וטכך שהילד יגדל הוא לא ירגיש כאילו הכסף שלו. ואנחנו כהורים נוכל להשתמש בכסף הזה.
מה שהיא לא לקחה בחשבון אלו הדמי ניהול שהמדינה מממנת עד גיל 21. אך יש וודאי צד לטענתה.

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
כתבת נהדר!
(ממנו ננכה 0.9 % עלות כוללת של דמי ניהול נסתרים וגלויים)
זה נתון לשיקול דעת של המשקיע.
ו11% נומינלי
תיקון: בערך 10%
אפשר לדון ולדייק את האחוזים, לא על עצם הנושא, יש בשביל כך אינסוף פורומים בפרוג בלבד,
למה לא?! זה הנושא!
גמח"ים וחגורות ביטחון- כשמם כן הן, אני מפקיד היום שליש ממעשרותיי לגמ"ח המרכזי לשם מצוות צדקה ככתוב בהלכה, אינני מתכוון להשתמש בזכות להלוואה בעתיד גם לא בשביל ההתחייבות שלי לזוג, אך אולי ילדיי יזכו להנות מהלוואה שתבוא במקום חלק מהמשכנתא שלהם. וכפי שכתבתי זאת גם חגורת ביטחון למקרי חירום שנותנת לי מעט שקט נפשי.
הגמ"ח המרכזי זאת לא חגורת ביטחון.

אם רוצים להגיע לערך הנומינלי של נתינת 150K לבן, נצטרך להפקיד מדי חודש 200 ש"ח למשך 20 שנים (גיל הנישואים המינימלי של בחורי ישיבה ליטאים וספרדים, סכום זה לא נצטרך לעדכן לפי המדד והוא נשאר ללא שינוי לאורך השנים.). - כולל הסכום לחתונה סה"כ לחודש בשנים הראשונות זה יהיה 394 ובשנה העשרים ואחת 180. (אם רוצים לפרוס את החיסכון לחתונה על פני 21 שנה אפשר להתחיל ב200 ש"ח חודשיים ולעדכן על פי המדד. אך כמובן שכמה שיותר לחסוך בהתחלה עדיף יותר)
לפני מס.

לסיכום 2 הערות:
  1. תחשב את התשואה נומינאלית לפי 10%
  2. תחשב את המס (תוך ציון שאפשר לקבל החזר מס במרבית מהמקרים)
רק אל תפיץ את הרעיון
כי תסתבך...

אפשר לבנות גם מודל קצר; (הערה: מתאים לבעלי סיבולת סיכון גבוהה יותר, עם אופק כלכלי יציב.)
כשילד נולד נוטלים הלוואה של 70,000 ש"ח.
פירעון החוב יעמוד ע"ס 1,560 ש"ח חודשי (בערך, לפי חישוב 7% ריבית)
במשך 5 שנים
(אגב, סכום זהה לפירעון של נאמני הגמ"ח המרכזי רק הרבה פחות שנים)
צבירה לאחר 20 שנה 470,000 (לפי חישוב 10% נומינאלי. לפני מס ודמי ניהול)

הוזכר כבר המודל של @אותיות פורחות
ויש גם את המודל של @מקצועי בלבד

אבי ג -

משתמש פעיל
למה לא?! זה הנושא!
התכוונתי שלא לפתוח פה ויכוחים של אנשים שנולדו צודקים על שמניות זה הימור ומזה בכלל מחקה מדד וסבא שלי נפל קשה ועדיף נדלן או גמ"ח המרכזי.
בקשר לאחוזים, היה לי בראש שזה 10.9 בגוגל התוצאה המסוכמת שלו שזה 11.89 ובאתרים ישראלים זה אכן 10
אולי זה קשור לפער בין קרנות מחלקות צוברות ואז האיריות, או פערי השקל-דולר.
אבל בקרנות השתלמות צריך אכן להניח רק 10% לפי זה.
הגמ"ח המרכזי זאת לא חגורת ביטחון.
צריך שתהיה כמובן עוד קרן חירום של 3-6 חודשים בגמ"ח שכונתי או באג"ח. אני מתכוון שאם יש לגמ"ח המרכזי תפקיד כלשהו בנישואי הילדים זה אולי כמייצר שקט נפשי. או כמובן אופצייה אפשרית לילדים.
זה נתון לשיקול דעת של המשקיע.
בוודאי. זה אכן מודל כללי. נתתי סוג של ממוצע

1. תחשב את המס (תוך ציון שאפשר לקבל החזר מס במרבית מהמקרים)
חישבתי דמי ניהול ממוצעים שבקרן השתלמות היא פטורה ממס.
גם במכשירים שכן חייבים במס (חיסכון לכל ילד/חשבון השקעות) אז המס על הרווח הריאלי (שבסביבות 7 %) חלקו מתקזז מול החיסכון בדמי ניהול שהם נומינליים. וחלקו מתקזז מול פטור חלקי מהמס באמצעות נקודות זיכוי ועוד פטורים זה כנראה משתווה אז לא נכנסתי לזה.
מה בדיוק לא להפיץ ולמה אני אסתבך.... מבחינת ייעוץ השקעות? נאמני הגמ"ח המרכזי? או הפטורים ממס, באמת שלא הבנתי

זה מודל ממש טוב ובאופן אישי ממש התלהבתי. אבל הוא מאוד לא פאסיבי ומתאים לאנשים שאוהבים להתמנף. גם הוא מדבר על סכומים קטנים יחסית אם אני אעשה העתק הדבק בלי התאמות לחתונה של בחורה ליטאית זה כבר מליון מאתיים בכל מינוף,.

העיקרון הפסיכולוגי במודל המדובר פה שכל ילד עד גיל 20 יש לו הוצאה קבועה כל חודש. אפשר להתאים מעט ולחסוך אגרסיבית יותר בגילאי 3-14 שאז אין מעון או ישיבה
בכל מקרה כשמתחילים לחתן אפשר לעשות חושבים ואכן להתחיל להתמנף במקום להוציא כספים.

אגב, אני גם מושקע בנדלן, אותו אני יותר מיועד לעצמאות הכלכלית האישית ולא לנישואי ילדים. בכל זאת במודל לשם הפשטות התמקדתי בהשקעה פאסיבית, מהרגע שבו רואים שזה אפשרי ובקלות יחסיתהראש נפתח לעוד אופציות.
כמובן שיש צורך בחיסכון לא רק לנישואי ילדים אבל זה אכן מכסף פנוי ובשלל האפיקים האפשרי. (כמו לחסוך/ללווות למימון תואר אקדמי/הכשרה מקצועית/הכנסה צדדית שתעלה את רמת השכר)

יישר כוח!
תודה רבה!

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
מה בדיוק לא להפיץ ולמה אני אסתבך.... מבחינת ייעוץ השקעות?
כדי להפיץ כזה חומר.
צריך להסביר יותר על מהות ההשקעה ועל הסיכונים הכרוכים בה.
אחרת זאת השקעה טובה לרכישת שונאים בטווח הארוך.

ד.ב.

משתמש מקצוען
אפשר אולי הסבר קצר איך?
אם הכסף רשום ע"ש הילדים [או שניתן להעביר אותו ע"ש] אזי רוב הבחורים והבחורות בגיל הזה לא עובדים, כך שיש להם נקודות זיכוי למס שמגיעות להם ואינם מנוצלות וניתן לפרוס את הרווח על הנקודות הלא מנוצלות ולהימנע מתשלום מס.

זה יכול לעבוד גם אצל ההורים רק שאצל רוב ההורים הנקודות כן מנוצלות.

tsivyaf

משתמש פעיל
אני אשמח ממש להבין ,
אתם מחשבים לפי 10 אחוז רווח קבוע
למה לא מתכננים ירידות , הם בטוח יהיו לא ?

ד.ב.

משתמש מקצוען
אני אשמח ממש להבין ,
ישנם שנים שיש עליות גדולות מאוד וכנ"ל שנים עם ירידות גדולות כמובן שישנם שנים עם עליה קטנה וכו' אבל הממוצע לאורך כ20 שנה הוא 10%.
זו גם הסיבה שהחשש הוא מהמשקיע עצמו שימשוך את כספו אחרי שיראה ירידות בלי לחכות שיעלה שוב.

החכמה שבנשים

משתמש מקצוען
אפשר לשאול מה ההכנסה החודשית הממוצעת לתא המשפחתי שלך וכמה נפשות אתם בבית?
רק אם זה ממש לא חוצפה

אבי ג -

משתמש פעיל
אני אשמח ממש להבין ,
שוב.
אני אכוון אותך ללמוד על השקעה פאסיבית ובטוחה במחקי מדד.
בסופו של יום אין מנוס מללמוד קצת. זה רק כמה שעות במצטבר לאורך זמן (וכדי שיתיישבו הדברים בנינוחות) כדי להבין את העניין.
אני ממליץ על ספרון קליל בשם "השקעות לעצלנים" (יש אותו בסטימצקי מודפס, אפשר להזמין גם ישירות מהאתר של הסופר עם משלוח, ויש בצורה דיגיטלית באתר עברית וסטימצקי תלוי בסינון שלך)

יש גם כמה מאמרים ופורומים נהדרים פה בפרוג של @מקצועי בלבד ו @השקעות R הון ואל תתבייש מלשאול שאלות.... וכמו בכל דבר בחיים אל תשקיע עד שתבין בדיוק איך זה עובד, ואם אתה לא מבין תשאל ותברר, כי לא להשקיע זה גם להפסיד.
ממליץ לא להתעצל וללמוד, רוב הכסף שאדם מרוויח בחייו זה לא מעבודה קשה, אלא מרווחים מצטברים!
יש לו גם פודקאסט מעניין בשם "השקעות לעצלנים" 7 הפרקים הראשונים זה מעין סיכום והרחבה של הספר, לאחר מכן זה נושאים שונים

כיוון אחר

משתמש פעיל
אם הכסף רשום ע"ש הילדים [או שניתן להעביר אותו ע"ש] אזי רוב הבחורים והבחורות בגיל הזה לא עובדים, כך שיש להם נקודות זיכוי למס שמגיעות להם ואינם מנוצלות וניתן לפרוס את הרווח על הנקודות הלא מנוצלות ולהימנע מתשלום מס.
אז כל אדם יעשה כך ואף אחד לא ישלם מס?
מה ההיגיון שאדם חוסך על שמו 20 שנה ולפני המשיכה יעביר על שם הילד ויפטר מתשלום המס?
נשמע קצת מופרך... אשמח להסבר ברור יותר

אבי ג -

משתמש פעיל
איפה אפשר שמוע/להשיג את הפודקאסט? (נטפרי)
וכמה עולה הספר?
תודה
יש בחנויות ספרים כמו סטימצקי זה בסביבות 50-60, אפשר כספר דיגיטלי (שקוראים במחשב) בכמה אתרים כמו עברית ודומיהם באזור ה30 ש"ח, תגגל תראה מה נפתח לך ומה לא,
אפשר גם להזמין עם משלוח מחנויות הספרים השונות, או מהאתר של המחבר
נפתח לך ספוטיפיי/גוגל פודקאסט בנטפרי?
לא מכיר עוד דרך.

דוד שוורץ

משתמש רשום
חישוב החיסכון לשמחת הנישואין. למעשה, אם אנו רוצים להגיע לערך הריאלי של חתונה הינו כיום 214 ש"ח לחודש למשך 20 שנה. כל שנה נצטרך לשדרג את הסכום הזה בהתאם למדד והאינפלצייה במשק. (כך שבהינתן אינפלצייה של שניים וחצי אחוזים בשנה אז בגיל 10 ההפרשה החודשית תוכל לנוע בסביבות 270 ש"ח ובשנה האחרונה לחיסכון תהיה באזור של 342 ש"ח.)
תודה רבה!!!
רהוט ויפיפה.....
רק הערה קטנה, אם נרצה להצמיד את סכום ההוצאות לחתונה למדד האינפלציה, לא יעזור לנו אם נוסיף כסף, מזמן עליית המדד, למשל בשנה האחרונה (שנת ה20) טרום חתונה:) אם המדד יכפיל את עצמו (לשם משל) לא תעזור לנו הכפלת סכום החיסכון כי אנו צריכים להכפיל את כל הסכום שבקרן, לכן נראה לי יותר נכון לעשות מראש ממוצע האינפלציה ומראש להפריש סכום גבוה יותר כמובן עם אופציות לעידכון במקרים חריגים.
מקווה שאני הבנתי נכון, לא עשיתי באמת את החישובים של מה שכתבת...
בכל אופן כתוב יפה ומארגן את המחשבה, גם הנגיעה בפן ההשקפתי, באופן עדין מפוקח ומנומק.....

אבי ג -

משתמש פעיל
תודה רבה!!!
רהוט ויפיפה.....
רק הערה קטנה, אם נרצה להצמיד את סכום ההוצאות לחתונה למדד האינפלציה, לא יעזור לנו אם נוסיף כסף, מזמן עליית המדד, למשל בשנה האחרונה (שנת ה20) טרום חתונה:)
אם המדד יכפיל את עצמו (לשם משל) לא תעזור לנו הכפלת סכום החיסכון כי אנו צריכים להכפיל את כל הסכום שבקרן, לכן נראה לי יותר נכון לעשות מראש ממוצע האינפלציה ומראש להפריש סכום גבוה יותר כמובן אם אופציות לעידכון במקרים חריגים.
מקווה שאני הבנתי נכון, לא עשיתי באמת את החישובים של מה שכתבת...
שאלה יפה
התשובה כדלהלן
באופן כללי שהכסף מושקע בסחורה (מניות) הוא שומר על ערכו מפני אינפלציה, כי הערך שלו לא נשחק מול הסחורות כי הוא עצמו סחורה...

אבל לעצם השאלה, כשמשתמשים במונחי תשואה ריאלית כוונתה שמירה על ערך הכסף+ רווחים.

אם נרוויח בבורסה עשרים אחוז, אך בחוץ תתחולל אינפלציה מטורפת באותו שיעור של עשרים אחוז, נכנה זאת תשואה ריאלית אפס.
(תשואה ריאלית 7% משמעותה, רווח בניכוי האינפלציה. או אם תרצה אינפלציה+רווח... נניח שהרווח הממוצע הוא 10% אבל ממוצע האינפלציה היא3% , ולכן ממוצע התשואה הריאלית היא 7% )

לכן אם נעדכן כל שנה את החיסכון, אז הכסף שמחוץ לשוק מוצמד למדד, והכסף שבתוך השוק גם ישיג בעז"ה את המדד + הרווחים שאנו חותרים אליהם
חלוקה בין החתונה לדירה ובין ריאלי לנומינלי. - הוצאות החתונה עצמה צריכים לחשב ריאלי, אך את הסכום שמתחייבים לדירה עבור הזוג (אצל ליטאים כיום זה בממוצע 150K לבן, ו 400K -500K לבת) צריך לחשב נומינלי, ואסביר. כלומר להערכתי כל הוצאות החתונה קרי - החל מהוורט והשדכן ועד לשבע ברכות האחרונות כולל נדוניה עולה באזור 100K. ככל שהאינפלציה תעלה כך הסכום יעלה, כך שבצמיחה של שנים וחצי אחוז בשנה עלות של חתונה תעלה בעוד עשרים שנה 163K.
לעומת זאת הסכום שמתחייבים לתת עבור הדיור לזוג הצעיר רק יורד משנה לשנה בעשור האחרון,
ולכן גם כתבתי את הפיסקה הזאת.

אינני יועץ השקעות ואין בזה שום המלצה כלל להשקעה או לחיסכון.

נערך לאחרונה ב:

אבי ג -

משתמש פעיל
לא משנה למי זה שייך, כי כשמדברים על חיוב אז האבא לא חייב כלום !! לתת לילדים ולכן ודאי שהאב יוכל לומר או שאני מתחייב X לילד וחלק מזה יגיע מהביטו"ל או שפשוט יחתן את עצמו לבד.....
מילתא דפשיטא

הלכתית, כשהאבא מתחייב בתנאים ולא אמר למחותן שזה יגיע מהביטו"ל הוא כן חייב לשלם. ואם הוא התחייב לתת סכום X ולחתן באולם X , בלי לסכם עם הילד מראש או לחילופין עם המחותן.

זה ממש בעייתי (אני לא משתמש ב"לא יכול" כי אין לי פנאי עכשיו לחשבן את הסוגיא, וכמו כן יכול לעבור על לאו של לא תחמוד) להכריח את הילד לשלם מכספו שלו (אם זה אכן שלו הלכתית, זאת סוגיא נוספת) על עיסקא שהוא סגר עם המחותן אפילו שהוא המוטב.

לכן הכי פשוט להגיד זאת למחותן בשעת ההסכם. (או הסכמת הילד מראש)

זה אמנם נשמע לא צודק, אך ההלכה נקבעת לפי הש"ס והשו"ע, ובמקרה שלא סיכמו זה ידרוש שאלת דיין.

נערך לאחרונה ב:

תמי אחת

משתמש סופר מקצוען
זה אמנם נשמע לא צודק, אך ההלכה נקבעת לפי הש"ס והשו"ע, ובמקרה שלא סיכמו זה ידרוש שאלת דיין.
חושבת שזה התשובה הברורה לכל התוהים והתמהים.
הכי פשוט להגיד זאת למחותן בשעת ההסכם. (או הסכמת הילד מראש)
כפי שציינתי, כך נהג אבי בחתונה האחרונה.

אבי ג -

משתמש פעיל
איפה אפשר שמוע/להשיג את הפודקאסט? (נטפרי)
וכמה עולה הספר?
תודה

8 הפרקים הראשונים הם הרחבה של הספר, (גם פרק הפיילוט) אחרי זה יש עוד 30 פרקים בנושאים כלכליים שונים.
כמדומני שזה פתוח בנטפרי/נתיב. (או שרק צריך לשלוח לבדיקה) אשמח למי שיבדוק בזריזות ויעדכן

נערך לאחרונה ב:
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  14  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה