השפעת המוזיקה על הרגש - מדע מדויק?

אינסטרומנט

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
קשה להבחין בתוכן של הכינור בגלל הליווי שמסביב.
אלא אם כן רוצים לבדוק את התמונה הכוללת.
אם רוצים להעמיד למבחן רק את הכינור צריך להשמיע אותו בנפרד ללא ליווי
לא מסכים... כי זה לא מבחן.
רק רוצים להקשיב למאפיינים של המנגינה של הכינור ולהגדיר מה כאן מרגש.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
לגבי הרגש והעצבות במינור.
לא קראתי על זה חומר, אבל ניסיתי להאזין להבדלים ונראה לי שחוץ מהמתח שנוצר בשני צלילים קרובים מידי, יש עוד סיבה שהמינור עצוב: כי הוא בקול נמוך, והמז'ור בטון גבוה יותר. טון גבוה מביע שמחה וטון נמוך מביע עצב.

אינסטרומנט

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לא הבנתי. מה כוונתך "קול נמוך" או "טון גבוה"?
אולי תתן דוגמא?

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
התכוונתי שמינור הוא טרצה קטנה ומז'ור טרצה גדולה.
והטון של הטרצה הקטנה הוא יותר נמוך ולכן עצוב. והגדולה גבוהה ושמחה.

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לגבי הרגש והעצבות במינור.
לא קראתי על זה חומר, אבל ניסיתי להאזין להבדלים ונראה לי שחוץ מהמתח שנוצר בשני צלילים קרובים מידי, יש עוד סיבה שהמינור עצוב: כי הוא בקול נמוך, והמז'ור בטון גבוה יותר. טון גבוה מביע שמחה וטון נמוך מביע עצב.

דייקת לומר בפתיחת האשכול ש - "מקובל" לומר שהסולם המז'ורי הוא שמחה והמינורי הוא עצב.

כלומר, אכן כך מקובל משום מה, אבל במציאות אם תיכנס לחתונה (לא יודע אם זה יקרה בקרוב, לאור המצב...:() 90% מהשירים, להערכתי, יהיו בסולם מינורי, ואת המז'ורי תשמע בסוף כשהחתן שר לכלה את אשת חיל של שוואקי...
(אני מוציא מהכלל את שירי הילדים, ששם נראה לי שיש שימוש יותר גדול בסולמות מז'וריים).

קלאסיקה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
תיקנתי את השאלה במקור כדי לא לחרוג מהנושא.
- למה אתם מתרגשים יותר בגירסה אחת יותר מהשניה
- מה החלק המרגש
- האם צריך להיות מבין בשביל להתרגש?
אני יותר התמקדתי ביופי של הצליל ובצורת ההבעה. ההקלטה הראשונה היא של כנר מפורסם (די בטוח...) עם סגנון מאוד מסוים וחם, אותי זה מיד תופס ולכן אהבתי את זה. קשה לי להגדיר מה יותר "מרגש"...

אינסטרומנט

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
טוב, אגלה רק את שמו של הכנר הראשון
זה אחד מהכנרים המפורסמים ביותר בימינו - יצחק פרלמן
הוא באמת ממש ב"ליגה" אחרת, כך שלהשוות זה לא "פיר"

(כנר יהודי שנולד בארץ, גר באמריקה, ולא הולך על הרגליים בגלל מחלת שיתוק הילדים שתקפה אותו בילדות (פוליו) לכן הוא מנגן רק בישיבה.)

הוא מביע באמת בצורה מדהימה. ובלי שכל אחד שומע, לא צריך להיות "מבין" כדי להרגיש.

שימו לב לצליל המרוכז, ויבראטו מושלם מהיר, אינטנסיבי, ומשתנה בהתאם להבעה.
גם כל מיני ארטיקולציות קטנות.
אבל כל זה, לא בגלל שהוא תכנן מה לעשות ומתי (אני מתאר לעצמי) הוא פשוט "שר" עם הכינור את המנגינה כמו שהוא רוצה להוציא אותה מהלב, ועם הכלים המיוחדים שלו, הוא מצליח באמת להוציא את זה החוצה בצורה המרגשת ששומעים בהקלטה.

קשה להכניס את זה ב"מדע מדוייק" - אפשר ללמד את הכלים, ולהביע מהלב באמצעות הכלים.
כאן גם נכנסת הפרשנות והתוכן של האומן, וזה תלוי באישיות שלו.

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
דייקת לומר בפתיחת האשכול ש - "מקובל" לומר שהסולם המז'ורי הוא שמחה והמינורי הוא עצב.

כלומר, אכן כך מקובל משום מה, אבל במציאות אם תיכנס לחתונה (לא יודע אם זה יקרה בקרוב, לאור המצב...:() 90% מהשירים, להערכתי, יהיו בסולם מינורי, ואת המז'ורי תשמע בסוף כשהחתן שר לכלה את אשת חיל של שוואקי...
(אני מוציא מהכלל את שירי הילדים, ששם נראה לי שיש שימוש יותר גדול בסולמות מז'וריים).
לדעתי הסיבה שבחתונות מעדיפים את המינור זה קודם כל בגלל שגדלו על זה (רוב המוזיקה החסידית בסולם המינור).
שנית בגלל שאנשים נהנים "לדגדג" את הרגש, זה כנראה יוצר תחושה טובה מסויימת, (מאותה סיבה שאנשים אוהבים ללכת להקרנת סרטים "סוחטי דמעות"). ונראה לי אפילו שאנשים מסויימים מתבלבלים קצת בין ההנאה מרגש העצבות של המוזיקה לבין הנאה מעצם המוזיקה.
(ויש את הסגנונות הפרועים ששם לא משנה הסולם והתוכן, אלא רק המקצב, ושם ההנאה של האנשים זה מהפורקן והרעש. לדעתי הרבה מאוד צעירים שאינם מוזיקליים כלל נהנים מהסוג הזה של ההנאה, וחושבים שהם אוהבים מוזיקה).

cantor

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
לדעתי הסיבה שבחתונות מעדיפים את המינור זה קודם כל בגלל שגדלו על זה (רוב המוזיקה החסידית בסולם המינור).
שנית בגלל שאנשים נהנים "לדגדג" את הרגש, זה כנראה יוצר תחושה טובה מסויימת, (מאותה סיבה שאנשים אוהבים ללכת להקרנת סרטים "סוחטי דמעות"). ונראה לי אפילו שאנשים מסויימים מתבלבלים קצת בין ההנאה מרגש העצבות של המוזיקה לבין הנאה מעצם המוזיקה.
(ויש את הסגנונות הפרועים ששם לא משנה הסולם והתוכן, אלא רק המקצב, ושם ההנאה של האנשים זה מהפורקן והרעש. לדעתי הרבה מאוד צעירים שאינם מוזיקליים כלל נהנים מהסוג הזה של ההנאה, וחושבים שהם אוהבים מוזיקה).
מעניין

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה

אני לא ממש בטוח שהמצב שונה בהרבה במוזיקה הכללית (הקלה). אבל גם אם כן, הרי שלא ניתן לומר באופן אובייקטיבי שסולם מז'ורי הוא יותר שמח, לאור העובדה שבסגנון מוזיקה כזה או אחר, השימוש בסולם מינורי למוזיקה שמחה נפוץ יותר.

לענ"ד, הגורם המשפיע באופן כמעט בלעדי על אופי של שיר (שמח או נוגה) - הוא הקצב!

נערך לאחרונה ב:

אינסטרומנט

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ואם מדברים על צעירים וחתונות,

נראה שאין כל כך הרגשה של החלק האומנותי של הנגינה. אלא החלק הטכני.

נגני הקלידים (שמנגנים את הקצב והליווי) מקבלים דירוג על פי קריטריונים שונים אבל לא בשל רמת ההבעה שלהם. מה גם שבמקצבים והעוצמות קצת קשה להביע רגש עמוק.

(אינני מדבר חלילה על הנגנים, יש ויש, וישנם הרבה כישרוניים מאד, ואפשר לשמוע אותם בקטעי פסנתר יפים ומביעים. ואני גם לא רוצה
לגלוש לציונים ודירוג.)

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
ואם מדברים על צעירים וחתונות,

נראה שאין כל כך הרגשה של החלק האומנותי של הנגינה. אלא החלק הטכני.

נגני הקלידים (שמנגנים את הקצב והליווי) מקבלים דירוג על פי קריטריונים שונים אבל לא בשל רמת ההבעה שלהם. מה גם שבמקצבים והעוצמות קצת קשה להביע רגש עמוק.

(אינני מדבר חלילה על הנגנים, יש ויש, וישנם הרבה כישרוניים מאד, ואפשר לשמוע אותם בקטעי פסנתר יפים ומביעים. ואני גם לא רוצה
לגלוש לציונים ודירוג.)
אכן, היום עיקר נגינת האירועים זה הטכניקה.

cantor

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אני לא ממש בטוח שהמצב שונה בהרבה במוזיקה הכללית (הקלה). אבל גם אם כן, הרי שלא ניתן לומר באופן אובייקטיבי שסולם מז'ורי הוא יותר שמח, לאור העובדה שבסגנון מוזיקה כזה או אחר, השימוש בסולם מינורי למוזיקה שמחה נפוץ יותר.
אני ינסה להבהיר טיפה ע"פ מה ששמעתי ממורים גדולים
מז'ורי הוא גדול, מז'ורי הוא גבוה, מז'ורי הוא מיסטי וזה מה שמבטא את השמחה
מינורי מבטא עצבות, איפוק וכו' אבל לא בגלל שמז'ורי הוא ההפך
במילה: מינורי אכן עצוב אבל מז'ורי הוא שמח בגלל שהוא גדול וכו'

חתונות הוא לא מדד לטעמי

מוטי A

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
חתונות הוא לא מדד לטעמי
מה כן?
חתונות זו דוגמא לאירוע שמח, עם מוזיקה בהתאם. לא יודע מה לא נוח לך עם זה, אבל אתה יכול ללכת לכיוון של שמחת בית השואבה, או הילולת רשב"י... (רק ששם לא תשמע אשת חיל מז'ורי לקינוח ;))

נערך לאחרונה ב:

מרובע

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
D I G I T A L
לדעתי חלק מהסיבה שיש כאלו שמתרגשים בחתונות ילדיהם עד דמעות זה בעידוד המוזיקה של החתונות.

• תודה
Reactions: S.D

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק ח

א לַמְנַצֵּחַ עַל הַגִּתִּית מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יְהוָה אֲדֹנֵינוּ מָה אַדִּיר שִׁמְךָ בְּכָל הָאָרֶץ אֲשֶׁר תְּנָה הוֹדְךָ עַל הַשָּׁמָיִם:ג מִפִּי עוֹלְלִים וְיֹנְקִים יִסַּדְתָּ עֹז לְמַעַן צוֹרְרֶיךָ לְהַשְׁבִּית אוֹיֵב וּמִתְנַקֵּם:ד כִּי אֶרְאֶה שָׁמֶיךָ מַעֲשֵׂי אֶצְבְּעֹתֶיךָ יָרֵחַ וְכוֹכָבִים אֲשֶׁר כּוֹנָנְתָּה:ה מָה אֱנוֹשׁ כִּי תִזְכְּרֶנּוּ וּבֶן אָדָם כִּי תִפְקְדֶנּוּ:ו וַתְּחַסְּרֵהוּ מְּעַט מֵאֱלֹהִים וְכָבוֹד וְהָדָר תְּעַטְּרֵהוּ:ז תַּמְשִׁילֵהוּ בְּמַעֲשֵׂי יָדֶיךָ כֹּל שַׁתָּה תַחַת רַגְלָיו:ח צֹנֶה וַאֲלָפִים כֻּלָּם וְגַם בַּהֲמוֹת שָׂדָי:ט צִפּוֹר שָׁמַיִם וּדְגֵי הַיָּם עֹבֵר אָרְחוֹת יַמִּים:י יְהוָה אֲדֹנֵינוּ מָה אַדִּיר שִׁמְךָ בְּכָל הָאָרֶץ:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה