התייעצות השוני בשידוכים בין פעם להיום

מצב
הנושא נעול.

יהודית ק

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
כן, אני יודעת מי המורות בסמינר,ואני מעריצה את רובן עד מאוד,
ואת אלו שאני לא מעריצה, זה דוקא בגלל שהם היו נשים כמו מי שביקשת שיהיו מורות.

המורות אמורות לתת מענה גם לעמוקות שבבנות, והשטחיות שבהן, בין כה וכה לא מחפשות מענה.
לא יפה! את לא רוצה אותי ושפריצרית בתור מורות? טוב לפחות את מתכתבת איתנו ;)
ואת לא יודעת כמה אני עמוקה! ורחבה! ועגולה!

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אולי גם ההורים צריכים לומר לבת ולהסביר לה שזה לא נורא ואיום אם היא רוצה משהוא שונה
אולי, כל הורה והבחירות שלו. בכל אופן, זה לא תפקיד הסמינר.
וכבר יש גיל בו אי אפשר להאשים את הסמינרים על כל דבר.
צאו מזה.

ויטראז'

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צאו מזה.
אני דווקא לא מאשימה בכלל את הסמינר
אני מאשימה יותר את ההורים שלא נותנים לילדים חופש דעה
וכופים עליהם דברים שלא מעונינים

כוכב נוגה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צאו מזה.
אז בשביל מה הלכתי ללמוד בסמינר ולא במכללה, אם לא בשביל זה??

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
"לא נורא ואיום" זה כמו, לא נורא, אל תבכו על הסכרת, יש אנשים עם סרטן.

זה בדיוק החינוך היום, וזה מה שגרוע.

מה שצריך (ומה שמפחיד מאד את נשות החינוך) זה להציג עולם מורכב. לשים על השולחן ערכים נוספים ואחרים ולא פחותים. לומר באומץ שאדם צריך להיות מסופק, עם הערכה עצמית, עם עשיה, שיהיה לו כיף לקום בבוקר ושימלא את שעותיו בדברים שהוא טוב בהם. שה' נתן כשרונות שבל תשחית לא להשתמש בהם (אמרי אמת ואמירה דומה מהחפץ חיים) שהשליחות בעולם שונה בין אדם לאדם, ויש אנשים השליחות שלהם היא במשרד עו"ד או בבית תוכנה או בנגריה.

במקום זה מסבירים (לבנות!!) שאף אחד לא יוצא מהכולל בגלל פרנסה, ויש בתורה המוווון שטחים ואפשרויות, מי שלא יכול ללמוד בעיון יכול ללמוד בקיאות! וכל אחד מוצא את הדרך שלו להיות אברך! ויש סיעתא דשמיא ואם רק רוצים הכל מסתדר.
לא מזכירים אפילו במשפט שיש מי שה' לא רוצה שיהיה אברך. שהמטרה שלו בעולם זה להיות איש מקצוע מעולה בתחומו. שהבית שלו לא פחות טוב, חשוב ורוחני מהשכן שבכולל.

זה מה שצריך היום לומר לבנות, ורק זה מה שיפתור את הבעיה, הגולם הזה שיצרנו במו ידינו. חינוך לדרך חיים בלתי אפשרית. לא בגלל שאין כסף, זה החלק הכי פחות מענין וניתן לפתרון עם מקצוע מכניס. לא בגלל שצריך "להקריב" בשביל בעל אברך. זה כבר מזמן לא כל כך קשה וכולם משתוקקות להקריב, רק אין מה ולמי.

בגלל שאין בעולם ציבור שמוסלל בצורה כל כך מוחלטת לדרך חיים אחידה שמתאימה למיעוט מתוכו. דרך חיים שמוחקת כשרונות, אופי, נטיות לב, צורת חשיבה ורצונות ברוכים ועשיה שמתאימה לנפש האדם. דרך חיים שתקוותם של אלפים היא לאיזה שביב משרה של משיב סדר ג' ישיבה קטנה, כי חייהם אינם חיים וימיהם עוברים בציפיה עקרה למשהו שישתנה.

ועכשיו תסבירו שוב שהרבנים, וגדולי הדור, ויש הרבה אברכים מאושרים. הכל נכון. רוצים לפתור את בעית מאות המבוגרות הקיימות והאלפים שתתווספנה אליהן בשנים הבאות? רק זה הפתרון.

yitzhak123

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה

מה שצריך (ומה שמפחיד מאד את נשות החינוך) זה להציג עולם מורכב. לשים על השולחן ערכים נוספים ואחרים ולא פחותים. לומר באומץ שאדם צריך להיות מסופק, עם הערכה עצמית, עם עשיה, שיהיה לו כיף לקום בבוקר ושימלא את שעותיו בדברים שהוא טוב בהם. שה' נתן כשרונות שבל תשחית לא להשתמש בהם (אמרי אמת ואמירה דומה מהחפץ חיים) שהשליחות בעולם שונה בין אדם לאדם, ויש אנשים השליחות שלהם היא במשרד עו"ד או בבית תוכנה או בנגריה.

במקום זה מסבירים (לבנות!!) שאף אחד לא יוצא מהכולל בגלל פרנסה, ויש בתורה המוווון שטחים ואפשרויות, מי שלא יכול ללמוד בעיון יכול ללמוד בקיאות! וכל אחד מוצא את הדרך שלו להיות אברך! ויש סיעתא דשמיא ואם רק רוצים הכל מסתדר.
לא מזכירים אפילו במשפט שיש מי שה' לא רוצה שיהיה אברך. שהמטרה שלו בעולם זה להיות איש מקצוע מעולה בתחומו. שהבית שלו לא פחות טוב, חשוב ורוחני מהשכן שבכולל.

זה מה שצריך היום לומר לבנות, ורק זה מה שיפתור את הבעיה, הגולם הזה שיצרנו במו ידינו. חינוך לדרך חיים בלתי אפשרית. לא בגלל שאין כסף, זה החלק הכי פחות מענין וניתן לפתרון עם מקצוע מכניס. לא בגלל שצריך "להקריב" בשביל בעל אברך. זה כבר מזמן לא כל כך קשה וכולם משתוקקות להקריב, רק אין מה ולמי.

בגלל שאין בעולם ציבור שמוסלל בצורה כל כך מוחלטת לדרך חיים אחידה שמתאימה למיעוט מתוכו. דרך חיים שמוחקת כשרונות, אופי, נטיות לב, צורת חשיבה ורצונות ברוכים ועשיה שמתאימה לנפש האדם. דרך חיים שתקוותם של אלפים היא לאיזה שביב משרה של משיב סדר ג' ישיבה קטנה, כי חייהם אינם חיים וימיהם עוברים בציפיה עקרה למשהו שישתנה.

ועכשיו תסבירו שוב שהרבנים, וגדולי הדור, ויש הרבה אברכים מאושרים. הכל נכון. רוצים לפתור את בעית מאות המבוגרות הקיימות והאלפים שתתווספנה אליהן בשנים הבאות? רק זה הפתרון.
כל מילה פנינה!

הלוואי שהיה אומץ לאנשים ליישם את הדברים הכל כך נכונים הללו.

xyzw

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אז בשביל מה הלכתי ללמוד בסמינר ולא במכללה, אם לא בשביל זה??
כי במכללה יש סיכויים גבוהים יותר שתצאי אחרת ממה שההורים שלך חנכו אותך, לעומת הסמינר.
תפקיד ההורים לחנך, תפקיד הסמינר לשמור.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
כן, אני יודעת מי המורות בסמינר,ואני מעריצה את רובן עד מאוד,
ואת אלו שאני לא מעריצה, זה דוקא בגלל שהם היו נשים כמו מי שביקשת שיהיו מורות.

המורות אמורות לתת מענה גם לעמוקות שבבנות, והשטחיות שבהן, בין כה וכה לא מחפשות מענה.
אני לא חושבת שזה עניין של עומק ורדידות.
אני הייתי מהעמוקות (מפתיע את כל מי שמכיר אותי מפרוג ;) ) וההכנה שהכינו אותי בסמינר, ברוב הדברים, לא תאמה בכלל את האתגרים שפגשתי בתכל'ס בחיים.

ויטראז'

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כל מילה פנינה!

הלוואי שהיה אומץ לאנשים ליישם את הדברים הכל כך נכונים הללו.
אנשים פוחדים כי הקהילה ישר מקטלגת אותם לפחות טובים רדודים שטוחים
אבל אני רוצה לראות את הראשון שיעשה את זה
יוריד את רף הכסף (אם בכלל)
ויאמר לבת שלו תראי מה' איש לאישה בואי נחפש
משפחה טובה בחור בעל מידות וכו'
ואני בטוחה שהיא תיהיה מאושרת אין לי ספק
כי מה שההורים משדרים זה מה שהילדים מקבלים

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אני לא חושבת שזה עניין של עומק ורדידות.
אני הייתי מהעמוקות (מפתיע את כל מי שמכיר אותי מפרוג ;) ) וההכנה שהכינו אותי בסמינר, ברוב הדברים, לא תאמה בכלל את האתגרים שפגשתי בתכל'ס בחיים.

נכון. אבל מהיום ועד מאה ועשרים הסמינר אשם? לא.
יש גיל בו צריך לקחת אחריות על עצמינו.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נכון. אבל מהיום ועד מאה ועשרים הסמינר אשם? לא.
יש גיל בו צריך לקחת אחריות על עצמינו.
האשמתי מישהו?

ואגב, אני מדברת על התמודדויות בטווח של חמש שנים נגיד אחרי הסמינר, ואפילו פחות.
לא ביקשתי מהסמינר שיעזור לי לחנך את המתבגרים שלי היום ;)
ובנושאים שכביכול דיברו עליהם בסמינר, אבל במנותק לגמרי מהשטח.
ככה שאם לכזה טווח לא נותן מענה, אז יש בהחלט מקום לבדוק מה הוא כן נותן.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
אם הבנתי נכון, אז ככה.

יש בחורות שדורשות הכל מהבחורים, בעוד הן עצמן מכייפות.
הבחורים דורשים מדי הרבה, יפות, כסף, עבודה וכישרון, בעוד הם עצמם מחממים את הכיסאות.

הזוגות הצעירים שסוחטים את ההורים, והם טסים לחו"ל.

ההוא שמתחתן ומצהיר שרוצה ללמוד, ובסוף לא לומד.
ההיא שחושבת שהתחתנה עם ר' עקיבא אייגר, ומגלה בחור אנושי לגמרי עם רצונות ורגשות.

ההיא שמתחתנת עם ר' עקיבא אייגר והופכת אותו להייטקיסט.
ההוא שמתחתן עם הרבנית קנייבסקי ולוקח אותה לפראג.

ההורים שלא מקבלים את זה שהבת רוצה בחור עובד.
ההורים שלא מוכנים לשלם בשביל שהבת תקבל תלמיד חכם.

ההורים שלא מוכנים לשלם ודורשים תלמיד חכם.

ההוא שרוצה גם את הכסף של ההורים וגם את הכסף של הבחורה.
ההיא שרוצה רק את של ההורים, ומזבזבת את שלה.

ואם נאמר את האמת, גם בעולם קטן והומוגני כשלנו יש בחירה והטרוגניות.

ויש מי שהנישואין מפריחים אותה, ויש מי שמבריחים אותה.

יש זוגות שמתחתנים שטחיים ועושים עבודה אמיתית,
ויש זוגות שמתחתנים אברכים ולא נשאר מזה כלום.

יש בחורות שבילו כל החיים, התחתנו והתרצנו.
ויש בחורים שלא בילו כל החיים והתחילו לבלות.

יש בחורות איכותיות שרוצות בעל חצי יום.
ויש בחורים שטחיים שלא דורשים כסף.

יש בחורות שטחיות שרוצות בעל לומד.
ויש בחורים טובים שרוצים שלוש דירות.

וכל מקרה לגופו.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
האשמתי מישהו?

ואגב, אני מדברת על התמודדויות בטווח של חמש שנים נגיד אחרי הסמינר, ואפילו פחות.
לא ביקשתי מהסמינר שיעזור לי לחנך את המתבגרים שלי היום ;)
ובנושאים שכביכול דיברו עליהם בסמינר, אבל במנותק לגמרי מהשטח.
ככה שאם לכזה טווח לא נותן מענה, אז יש בהחלט מקום לבדוק מה הוא כן נותן.

נכון, הגבתי לניקים אחרים על חשבונך :)

כוכב נוגה

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
כי במכללה יש סיכויים גבוהים יותר שתצאי אחרת ממה שההורים שלך חנכו אותך, לעומת הסמינר.
תפקיד ההורים לחנך, תפקיד הסמינר לשמור.
לא. כי שם אין מקום לדבר הזה ולא נותנים את הכלים שצריך בשביל להתחתן.
בה' ו' יש להם אחריות גדולה על הבנות איך הן יבנו את הבית שלהן.

יענקף

משתמש פעיל

הדברים נכוחים ונכונים מאד, אך פחות קשורים לבעיית השידוכים, ויותר קשורים לבעיות ה'שלום בית' בהמון בתים...
לא זכור לי - בתור בחור בשידוכים - שנשאלתי אי פעם על ידי אי מי - האם בכוונתי להשאר בכולל לאורך ימים ושנים.
וגם אם כן - אין זו בעיה קשה במיוחד לומר שבנקודת הזמן הזו הוא מתכונן להשאר בכולל.

ולאלו שאינן מסכימות עם הדברים - בואו ונערוך ניסוי מחשבתי:
תארו לעצמכן שמגיל 13 אתן חייבות לשבת מול מחשב כל היום, עשר שעות ביום, ולתכנת מבוקר ועד ערב, והבחורים יקבלו הטפות מדי יום, שתפקידה של בחורה בחיים הוא להיות מתכנתת, ורק אם נשותיהן תהיינה מתכנתות, בעליהן יקבלו עולם הזה וגם עולם הבא...
מה תרגשנה, אם לאחר עשר שנים רצופות מול המחשב, הבחור יתבע מכן להתחייב להיות מתכנתת כל החיים?

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב חַלְּצֵנִי יְהוָה מֵאָדָם רָע מֵאִישׁ חֲמָסִים תִּנְצְרֵנִי:ג אֲשֶׁר חָשְׁבוּ רָעוֹת בְּלֵב כָּל יוֹם יָגוּרוּ מִלְחָמוֹת:ד שָׁנֲנוּ לְשׁוֹנָם כְּמוֹ נָחָשׁ חֲמַת עַכְשׁוּב תַּחַת שְׂפָתֵימוֹ סֶלָה:ה שָׁמְרֵנִי יְהוָה מִידֵי רָשָׁע מֵאִישׁ חֲמָסִים תִּנְצְרֵנִי אֲשֶׁר חָשְׁבוּ לִדְחוֹת פְּעָמָי:ו טָמְנוּ גֵאִים פַּח לִי וַחֲבָלִים פָּרְשׂוּ רֶשֶׁת לְיַד מַעְגָּל מֹקְשִׁים שָׁתוּ לִי סֶלָה:ז אָמַרְתִּי לַיהוָה אֵלִי אָתָּה הַאֲזִינָה יְהוָה קוֹל תַּחֲנוּנָי:ח יְהוִֹה אֲדֹנָי עֹז יְשׁוּעָתִי סַכֹּתָה לְרֹאשִׁי בְּיוֹם נָשֶׁק:ט אַל תִּתֵּן יְהוָה מַאֲוַיֵּי רָשָׁע זְמָמוֹ אַל תָּפֵק יָרוּמוּ סֶלָה:י רֹאשׁ מְסִבָּי עֲמַל שְׂפָתֵימוֹ (יכסומו) יְכַסֵּמוֹ:יא (ימיטו) יִמּוֹטוּ עֲלֵיהֶם גֶּחָלִים בָּאֵשׁ יַפִּלֵם בְּמַהֲמֹרוֹת בַּל יָקוּמוּ:יב אִישׁ לָשׁוֹן בַּל יִכּוֹן בָּאָרֶץ אִישׁ חָמָס רָע יְצוּדֶנּוּ לְמַדְחֵפֹת:יג (ידעת) יָדַעְתִּי כִּי יַעֲשֶׂה יְהוָה דִּין עָנִי מִשְׁפַּט אֶבְיֹנִים:יד אַךְ צַדִּיקִים יוֹדוּ לִשְׁמֶךָ יֵשְׁבוּ יְשָׁרִים אֶת פָּנֶיךָ:
נקרא  19  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה