התייעצות השוני בשידוכים בין פעם להיום

מצב
הנושא נעול.

דבורה לאה1

משתמש פעיל
איור וציור מקצועי
את מדגימה בדיוק את הסיבה שיש כל כך הרבה בנות מבוגרות רווקות, אבל בדיוק.

וזה כמו ללמד את כולם קליגרפיה. הם מומחים גדולים, הם אמנים, רק מקצוענים יודעים להעריך את היצירות שלהם, אבל כולם מובטלים.
לא הצלחתי לרדת לסוף דעתך.
בחורות אמורות להיות מרשימות חיצונית בשביל להתחתן?
ואם לא, אז בעייתן? כאילו, מה את מנסה לומר פה?

sheen

משתמש מקצוען
לגבי כל הדיון על בחורים מישיבות 'צוליות' שמתחתנים עם בחורות אקדמאיות,
מהיכרות קרובה מאד עם הנושא -
לרוב אנשים לא יעלו בדעתם להציע כזה שידוך בדיוק בגלל הסיבה הזו.
במקרים הבודדים שכן זה יהיה בדרך כלל בחור פתוח יחסית לישיבה, או בחור מבוגר שכבר מכיר קצת יותר את העולם (כלומר 'נפתח')

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
לא הצלחתי לרדת לסוף דעתך.
בחורות אמורות להיות מרשימות חיצונית בשביל להתחתן?
ואם לא, אז בעייתן? כאילו, מה את מנסה לומר פה?
אני לא מנסה, אני אומרת.
שלומר שבחורות לא מתעניינות במראה חיצוני כי הן יותר ערכיות, ובחורים מתענינים במראה כי הם פחות יראי שמים, זה חינוך שגוי ופגום שיוצר פערים בלתי ניתנים לגישור בין המינים.

ב"ה שמראה זה ענין אישי ורואים הרבה פעמים בחור שרצה יפהפיה והתחתן עם בחורה רגילה לחלוטין. בסופו של דבר זה טעם אישי מאד. אבל זה לגיטימי לחלוטין שבחור מחפש בחורה שתמצא חן בעיניו גם במראה. למחוק את זה זה להתעלם מהבסיס האנושי. שיהיה עם זה בהצלחה.

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אני לא מנסה, אני אומרת.
שלומר שבחורות לא מתעניינות במראה חיצוני כי הן יותר ערכיות, ובחורים מתענינים במראה כי הם פחות יראי שמים, זה חינוך שגוי ופגום שיוצר פערים בלתי ניתנים לגישור בין המינים.

ב"ה שמראה זה ענין אישי ורואים הרבה פעמים בחור שרצה יפהפיה והתחתן עם בחורה רגילה לחלוטין. בסופו של דבר זה טעם אישי מאד. אבל זה לגיטימי לחלוטין שבחור מחפש בחורה שתמצא חן בעיניו גם במראה. למחוק את זה זה להתעלם מהבסיס האנושי. שיהיה עם זה בהצלחה.
אפרופו מציאות.
לומר שבחורים ליטאים או ספרדים דורשים הרבה יותר מהבחורות -כולל דרישות מראה חיצוני בשל יתרונם המספרי.
זו עובדה.
בשל נתוני היצע וביקוש, כח המיקוח שלהם גדול יותר.

לא יודעת כמה יצא לך לענות לבירורים.
אני עונה ומתביישת לראות כמה מוקדש רק למראה החיצוני.

חרמון

משתמש מקצוען
מה המניע למניעה מההיחשפות לעולם הרחב? החשש שמא יראת השמים תתקרר?
אז אני לא מבין: אם אחרי ההיחשפות יראת השמים לא התקררה, אז דווקא יש יראת שמים חזקה ויציבה יותר ממי שלא נחשף בכלל. ואם יראת השמים כן התקררה, אז היר"ש אינה במידה זהה למי ששמור, ואני הבנתי ממך שתתכן יראת שמים במידה זהה למי ששמור, רק שמכל מקום שמור הוא לא.
באמת ששאלת גורמת לי לחשוב שוב על הדברים ואין לי תשובה ברורה,
אני חושבת אולי שיש אנשים שהם יראי שמים מאד ועדין חשופים לעולם ולמה שקורה בו לעומת אחרים שפחות חשופים.
יכול ליהות שאם הם היו יותר שמורים הם היו ברמה גבוהה יותר אבל לא בטוח, ויכולים לראות סרטים ועם יראת שמים חזקה מאד בלי קשר לבעיתיותת בעצם הצפיה בסרטים.
זו השערה שלי, יש פה באמת מקום לניתוח.

no problem

משתמש מקצוען
אשכול מלא באמוציות וכאב,
ניכר כמה כל אחד ואחת שמכירים את התופעה מעט מקרוב, כואב אותה.
וניכר גם, כמה דעות שליליות יש לכל אחד על מי מהצדדים. בחורים או בחורות.
הבה נזכור, שעיכוב במציאת השידוך הינו גזירת שמים, בדיוק כמו כל נסיון אחר. (מחלה, עקרות, יתמות וכו')

מהכרות קרובה עם כמה וכמה מעוכבים משני המגדרים,
הם מנסים לעשות הכל על מנת לצאת מהמצב הכואב,
הם בודקים את עצמם היכן טעו וטועים,
ועושים כל השתדלות על מנת לצאת מסאגת הכאב והבדידות בה הם חיים יום יום.

כן, גם אלו ש"עפים על עצמם" וגם אלו עם ה"דרישות הלא הגיוניות".
לאף אחד מהם לא נחמד במצב בו הם נמצאים.
והם לא אמורים לעדכן כל אחד איכפתי, על אילו גשרים הם עברו במהלך השנים, ואילו ויתורים כבר מאחוריהם.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
באמת ששאלת גורמת לי לחשוב שוב על הדברים ואין לי תשובה ברורה,
אני חושבת אולי שיש אנשים שהם יראי שמים מאד ועדין חשופים לעולם ולמה שקורה בו לעומת אחרים שפחות חשופים.
יכול ליהות שאם הם היו יותר שמורים הם היו ברמה גבוהה יותר אבל לא בטוח, ויכולים לראות סרטים ועם יראת שמים חזקה מאד בלי קשר לבעיתיותת בעצם הצפיה בסרטים.
זו השערה שלי, יש פה באמת מקום לניתוח.
אצטט שוב מה שכתבתי:
אם אחרי ההיחשפות יראת השמים לא התקררה, אז דווקא יש יראת שמים חזקה ויציבה יותר ממי שלא נחשף בכלל.
לכאורה מי ששמור יותר ומעולם לא נחשף לעולם הרחב, אולי הוא נמצא בדרגת קדושה גבוהה יותר, אבל א"א לומר שיראת השמים שלו חזקה יותר. להיפך.

אבל האמת היא שגם לענין מדרגת הקדושה, א"א לומר באופן גורף שאדם שנחשף לעולם הרחב - עומד במדרגה פחותה. זה תלוי לאיזה עולם רחב הוא נחשף. כמובן שמי שנחשף לעולם של שטויות (וקל וחומר לעולם של תועבות) מסכן את מדרגת הקדושה (ויראת השמים ועוד) שהוא אוחז בה, (וקל וחומר מי שנחשף לעולם של תועבות, אוטומטית נמצא בדרגת קדושה פחותה (עד שיתקן את זה)), אבל לא כל העולם טמא...
ואביא דוגמה פשוטה: יש אנשים גדולים שמטבעם ספונים כל ימיהם בין כתלי בית המדרש / חדר הלימוד, ובקושי מכירים את הרחוב של הבית שלהם (ר' חיים קנייבסקי / הרב אלישיב ועוד). ולעומתם יש אנשים גדולים שמכירים מאוד את העולם הרחב ומעורים בו מאוד (ר' שלמה זלמן אויערבאך / ר' משה פיינשטיין ועוד). הסיבה העיקרית לכך היא פשוט מצד הנטייה הטבעית של נפשם. ניתן לראות את הדבר בין פוסקי הלכה שונים, שיש שמאוד מתחשבים במציאות על מנת לפסוק את ההלכה, ויש שפחות מתחשבים בזה. בדר"כ אלו שמתחשבים במציאות, מטבעם הם יותר מעורים בעולם הרחב.

וחזור לענייננו: לא ניתן לומר באופן גורף שכל בחור שנחשף 'לעולם הרחב' ירד בדרגה וכעת הוא בחור פחות טוב, כשם שלא ניתן לומר שבחור שמעודו לא נחשף 'לעולם הרחב' נמצא בדרגה גבוהה יותר. צריך פשוט לבדוק לאיזה 'עולם רחב' הוא נחשף, ואיך אותו 'עולם' חרט את רישומו על נפשו והנהגתו.
בשידוכים צריך באמת לברר היטב את הנושא הזה, בדיוק כמו שצריך לברר היטב על בחור שמעולם לא יצא ואולי כל יראת השמים שלו אינה יציבה (מה שיכול לגרום לנפילה חזקה ברגע שהוא נחשף למשהו שלא היו חשוף אליו עד עכשיו, ולצערנו כבר היו דברים מעולם).

אני יודע שזה נשמע נאיבי, אבל לדעתי הכוונה של 'שמור' הוא אדם שנשמר מעבירות, שומר את המצוות = ירא שמים. (כמו מצה שמורה... ושמרתם את המצות, אל תקרי מצות אלא מצוות). כל הסבר אחר נכנס לקטגוריה של 'צמצום' ולא של יראת שמים.

בנוגע לדוגמת הצפייה בסרטים:
אני כמובן לא בא לחלק ציונים, ולא אומר שמי שרואה סרטים בעייתיים אינו ירא שמים כלל. בהחלט יתכן שיש לו ניסיון גדול בתחום הזה ספציפית, כמו שלכולנו יש - כל אחד בתחומו הוא, ובאופן כללי הוא ירא שמים.
אבל אני חושב שמי שרואה סרטים בעייתיים, א"א לומר שיש לו יראת שמים 'חזקה מאוד' (כלשונך).
הרי זה בדיוק המבחן שלו: בשמים (הקב"ה) אומרים לא לראות את אותם הסרטים הבעייתיים, והוא הולך ורואה בכל זאת פעם אחר פעם, מה שאומר שהוא לא ירא ממה שאומרים בשמים. לא כך?

נערך לאחרונה ב:

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
אשכול מלא באמוציות וכאב,
ניכר כמה כל אחד ואחת שמכירים את התופעה מעט מקרוב, כואב אותה.
וניכר גם, כמה דעות שליליות יש לכל אחד על מי מהצדדים. בחורים או בחורות.
הבה נזכור, שעיכוב במציאת השידוך הינו גזירת שמים, בדיוק כמו כל נסיון אחר. (מחלה, עקרות, יתמות וכו')

מהכרות קרובה עם כמה וכמה מעוכבים משני המגדרים,
הם מנסים לעשות הכל על מנת לצאת מהמצב הכואב,
הם בודקים את עצמם היכן טעו וטועים,
ועושים כל השתדלות על מנת לצאת מסאגת הכאב והבדידות בה הם חיים יום יום.

כן, גם אלו ש"עפים על עצמם" וגם אלו עם ה"דרישות הלא הגיוניות".
לאף אחד מהם לא נחמד במצב בו הם נמצאים.
והם לא אמורים לעדכן כל אחד איכפתי, על אילו גשרים הם עברו במהלך השנים, ואילו ויתורים כבר מאחוריהם.
הדיון לא התנהל לגבי מעוכבים בהכרח.
גם בחור או בחורה בני 22 שדורשים רשימה ארוכה אמורים לבדוק אם היא הגיונית.

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
:rolleyes:
כתבתי את זה כתופעה, ולכן את יכולה לנחש שאני אישית שמעתי את זה לא פעם ולא פעמיים.
גם אני לא מכירה זוגות כאלה שהתחתנו בסוף, כי כנראה בשורה תחתונה זה באמת לא מתאים.
אבל בחורה עם משכורת גבוהה זה בהחלט מתאים, ולכן מבררים את כל האופציות הקיימות.
אני בתור אמא לילדים בשידוכים, נתקלתי לא פעם בשדכנים או שדכניות שמציעים הצעות על בסיס "לכם אין כסף, ולהם אין דרישות":mad::mad::mad:
שדכן שכזה, מסוגל גם לעשות חשבון הפוך - לו יש דרישות, ולה יש מקצוע מכניס, אז נציע:confused::eek::(

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
אני יודע שזה נשמע נאיבי, אבל לדעתי הכוונה של 'שמור' הוא אדם שנשמר מעבירות - ירא שמים. (כמו מצה שמורה... ושמרתם את המצות, אל תקרי מצות אלא מצוות). כל הסבר אחר נכנס לקטגוריה של 'צמצום' ולא של יראת שמים.
סתם כך צריך לעשות סדר בנושא:

מושגים:
צמצום.
פתיחות.
יראת שמים.
פרומקייט.
מודרניות.
צדקות.
רשעות.

דבר והיפוכו:
מצומצם / פתוח.
מודרני / פרומער.
ירא שמים / לא ירא שמים.
צדיק / רשע.

אנשים פשוט מבלבלים וקוראים למצומצם - ירא שמים, למודרני - פתוח, לפרומער - מצומצם, לפרומער ולמצומצם קוראים צדיק, ועל המודרני והפתוח אומרים שאינם יראי שמים.
ובכן, מושג הצמצום והפתיחות אינה המצאה חרדית... ענין הפרומקייט או המודרניות היא בכלל ענין של אורח חיים, וענין הצדקות, רשעות ויראת השמים הם, בעינינו, אמות מידה יהודיות לחלוטין.
דוגמה לאדם שהוא סמל ודוגמה לפרומקייט, צדקות, יראת שמים ופתיחות: הרב שטיינמן זצ"ל...

ציפוי

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
האשכול באמת ארוך.....
אבל תכלס' איך מתקדמים?!
בעיקרון יש חוברת עם שמות שאפילו נמכרת בכסף לשדכניות.... בחורים יש בלי סוף....
הבעיה זה בחורות.....
נפתח מייל לשם כך וכל כותבי האשכול יתנו שמות( מי שרוצה יכתוב פרטים מלאים ומי שלא לא)
מאגר כזה כל שדכנית מאד מאד תשמח לקבל..
ומי יודע אולי מכל הכאב פה עוד יצא משהו...

no problem

משתמש מקצוען
הדיון לא התנהל לגבי מעוכבים בהכרח.
גם בחור או בחורה בני 22 שדורשים רשימה ארוכה אמורים לבדוק אם היא הגיונית
מסכימה איתך על כל מילה באשכול זה.
אבל הדיון התנהל ברובו בשיפוטיות (להוציא מעטים). וזה מה שאני מנסה להגיד.

סיכוי גדול שכל אחד מהמעוכבים צריך להתגמש יותר, להשתנות יותר, אבל בל נשכח, שלא ההתגמשות היא תביא לו את השידוך בזמן בו נקבע לו. אלא, העיכוב בשידוך הוא על מנת שיתגמש/יתעדן במידותיו/כל שינוי אחר שקורה לו במהלך התקופה
בדיוק כמו בכל נסיון אחר.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
זו המציאות. בפרט בארה"ב שהבחורים מתחתנים בגיל מאוחר יותר.
יש לזה חשבון פשוט, האוכלוסייה גדלה משנה לשנה, כך שיש יותר אנשים בעולם בני 20 מאשר בני 22...

נערך לאחרונה ב:

ציפוי

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
תיקנתי וכתבתי במגזר הליטאי.
זו המציאות. בפרט בארה"ב שהבחורים מתחתנים בגיל מאוחר יותר.
יש לזה חשבון פשוט, האוכלוסייה גדלה משנה לשנה, כך שיש יותר אנשים בעולם בני 20 מאשר בני 22...
ועדיין המצב גם אצל הבחורים 24+ קשה....
מציאות בשטח!

shira bira

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
סיכוי גדול שכל אחד מהמעוכבים צריך להתגמש יותר, להשתנות יותר, אבל בל נשכח, שלא ההתגמשות היא תביא לו את השידוך בזמן בו נקבע לו. אלא, העיכוב בשידוך הוא על מנת שיתגמש/יתעדן במידותיו/כל דינוי אחר שקורה לו במהלך התקופה.
הקב"ה נתן לנו בחירה חופשית בחיים והיא כוללת את ההחלטה אם להתגמש או לא.

ציפוי

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
האשכול באמת ארוך.....
אבל תכלס' איך מתקדמים?!
בעיקרון יש חוברת עם שמות שאפילו נמכרת בכסף לשדכניות.... בחורים יש בלי סוף....
הבעיה זה בחורות.....
נפתח מייל לשם כך וכל כותבי האשכול יתנו שמות( מי שרוצה יכתוב פרטים מלאים ומי שלא לא)
מאגר כזה כל שדכנית מאד מאד תשמח לקבל..
ומי יודע אולי מכל הכאב פה עוד יצא משהו...
רעיון טוב?

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה