הטיפ היומי- ובו התחלתי לקחת כדור כל יום, כמו מוישל'ה המופרע

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

לפני מעט זמן התברר לי שקרוב משפחתי היה כל נערותו על ריטלין. וגם הוא אמר שכל הכתה שלו היתה על ריטלין, ושהישיבה שלו הוקמה מלכתחילה לנערים עם הפרעות קשב. הוא היה מרוצה מהעניין. זה מאד הפתיע אותי, כי ישיבה זו היתה אחת מהאופציות שלי, והרבה מבני כיתתי הלכו לשם, איך לא ידעתי על זה? ואולי הוא רק חושב ככה, והוא היחידה שלוקח? מצד שני, היו אצלנו ממש פושעים, וגם הם הלכו לשם. בהחלט אאמין שגם הם העבירו את הישיבה עם ריטלין. ואולי הייתי נשאר בישיבה אם הייתי לוקח? ולא הייתי מגיע לפרוג? ואולי בשביל זה הגעתי לפרוג? למישהו יש ריטלין?

nechami21

משתמש מקצוען
תודה על התגובה המפורטת.
התכוונת לכתוב "שאין", לא?
לא הבנתי את החלק הזה.
ריטלין שימש במקור כתרופה ממריצה לאנשים מבוגרים כדי להתגבר על השפעת הגיל.

מתוך ויקיפדיה:
יש מחקרים המעידים על כך שגם בקרב מי שאינו סובל מהפרעת קשב, נטילת מתילפנידאט משפרת את הזיכרון[27], ומפחיתה החלטות אימפולסיביות[28].
במלחמת יום כיפור נעשה שימוש בתרופה כסם מרץ בצבא המצרי[30].
.מכיון שאין לי את המחקרים מולי אני לא יכולה להפריך כלום. אך כדאי לשים לב ש: רוב המידע נגד ריטלין מקורו בכת הסיינטולוגיה. מאד קל להפחיד את העם. מאד קל להעלות חששות של אם ... ואם...
חשוב לשאול את עצמינו תמיד: מה ה' רוצה מאיתנו? האם הוא רוצה שנתפקד באופן הטוב ביותר ונוציא לפועל את הכוחות והכשרונות? האם כניעה לכל אותם חששות היא לא עצת היצר במסווה של אחריות?
בד"כ עם ההתבגרות, בעלי קש"ר רוכשים כלים להתמודדות עם ההפרעה שלהם, ורמת האימפולסיביות יורדת, בנוסף לשינויים ביוכימיים שיכולים להתרחש במח עם הזמן. אלו עוזרים לעיתים להפסיק את הריטלין בגיל המבוגר.
כלומר, את בעצם אומרת שבדומה למה שהמחקרים גילו: שימוש בטיפול תרופתי לקשב וריכוז משפר את ביצוע המח, ולא רק מסייע בזמן שהתרופה נלקחת.
שמעתי על הרבה שלא עזר. (אולי לא התמידו לחזור לרופא ולהתאים.)
מעריכה מאד את הכנות. זה באמת עקב האכילס של הטיפול התרופתי. ההתאמה מורכבת ולא קלה. יש צורך בתקשורת רציפה עם הרופא עד מציאת המינון המדויק. היום הרופאים הטובים זמנינים במייל וכדאי מאד לנצל זאת לתקשורת רצופה ויעילה. אני אישית בקשר עם מספר רופאים עבור ילדים שאני מטפלת בהם. וזה רק מייעל את הטיפול.

צריך להבין שטיפול תרופתי בקש"ר יש לו השלכות ארוכות טווח. כמו שכתבה @*גלומה מעלי- השפעה גם בטווח הריגשי, וגם בכל תחום יהודי אחר: אישה עם קש"ר שמקבלת טיפול תרופתי מצליחה להכניס שבת מוקדם, להתייחס לקשיים של ילדיה בסבלנות ועם פניות. הזוגיות משתפרת, היא מצליחה להוציא ילדים בזמן, לקחת ילדים לרופא למעקב, להכין ארוחות מתאימות ובריאות לטפל במשפחה בלי הנשמה בחוץ... (אני מתארת אוטופיה- אך אילו סיטואציות ששמעתי מנשים שאני עובדת איתם)
גבר גם חכם מאד שמאובחן ולוקח טיפול תרופתי יכול להשקיע יותר בהבנת הסוגיה ומהלכה לעומק. פחות מכוון להכניס את החידושים שלו, ויותר מכוון לגלות את אמיתה של הסוגיה. יכול להצליח לשלם חשבונות בזמן ולנהל באופן עיקבי ויעיל את הפרטים בבית.
לא נראה לך שהיצר הרע ינסה למנוע את כל זה?

nechami21

משתמש מקצוען
על סמך מה את אומרת?
נסיון אישי?
מחקרים?
מכיון שציטטת מקודם מידע מויקפדיה- אני מרשה לעצמי להביא לך ציטוט מאותו מקור: (שורה לפני השורה שציטטת ):ועל כן נצבר ידע רב בנוגע לאופן פעולתו והשפעותיו. המחקר והניסיון הקליני עם מתילפנידאט מראים שהוא לא מוביל להתמכרות לחומרים ממריצים ושאינו גורם להתמכרות לסמים אחרים[14]."
אופן חקירת הנושא ובדיקתו היא מעולה. ובאמת מאד חשוב לא לקבל כל דבר כמובן מאליו. אך מכיון שיש רבים שקוראים את התגובות חשוב מאד להעמיד דברים על דיוקם.
רק על החבילה רשום: ששימוש ממושך עלול לגרום לתלות.
לא ראיתי את זה על הקופסא.

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נחמי,
אני מעריכה את הרצון שלך לעזור ולהביא מידע יעיל.
ובמיוחד את הנעימות שאת משדרת בין המילים. את נשמעת לי אישיות מיוחדת.

כלומר, את בעצם אומרת שבדומה למה שהמחקרים גילו: שימוש בטיפול תרופתי לקשב וריכוז משפר את ביצוע המח, ולא רק מסייע בזמן שהתרופה נלקחת.

אני אומרת שזה יכול לקרות בכל מקרה עם הזמן ללא קשר לשימוש בריטלין.
ואם לקחו ריטלין - יוכלו לומר - בזכות הריטלין.

מכיון שציטטת מקודם מידע מויקפדיה- אני מרשה לעצמי להביא לך ציטוט מאותו מקור: (שורה לפני השורה שציטטת ):ועל כן נצבר ידע רב בנוגע לאופן פעולתו והשפעותיו. המחקר והניסיון הקליני עם מתילפנידאט מראים שהוא לא מוביל להתמכרות לחומרים ממריצים ושאינו גורם להתמכרות לסמים אחרים[14]."

אכן, ראיתי את זה :) רק ששמעתי שבעניין ההתמכרות יש מחקרים סותרים.
לגבי זה שריטלין הוא סם ממריץ ועוזר גם בלי קש"ר - אלו עובדות היסטוריות שלא תלויות במחקרים. (קראתי בספר והיה לי נח לצטט ויקי.)

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא נראה לך שהיצר הרע ינסה למנוע את כל זה?

היות ובמשך השנים מצאו את נזקים גדולים שחוללו תרופות שונות שנחשבו לבטוחות,
וההקשרים צצו רק לאחר שימוש של שנים,
ומדובר אפי' בתרופות המשווקות ביותר כמו אקמול ואופטלגין.
וברור לי גם שכל דבר כימי שאני מכניסה לגוף הוא בגדר לא רצוי.
אני משתדלת להשתמש בתרופות שימוש חכם וזהיר.
וגם ריטלין לא אקח בעיניים עצומות.

כמובן שאם יש צורך אמיתי, מוברר,
ובדקתי את ההשפעה של התרופה לטוב ולמוטב עד היכן שידי מגעת,
ובשיקול של נזק מול תועלת אני רואה שכדאי,
בוודאי שאשתמש.

nechami21

משתמש מקצוען
אני מעריכה את הרצון שלך לעזור ולהביא מידע יעיל.
ובמיוחד את הנעימות שאת משדרת בין המילים.
תודה על הפירגון. אני באמת משתדלת להיות נעימה בד"כ :) אך לעיתים בתחומים שאני מרגישה מאד חזק לגבהם אני כותבת / מדברת בעוצמה, בלי שהתכוונתי לפעמים פוגעת. ואם כך אני באמת מתנצלת.
היות ובמשך השנים מצאו את נזקים גדולים שחוללו תרופות שונות שנחשבו לבטוחות,
וההקשרים צצו רק לאחר שימוש של שנים,
ומדובר אפי' בתרופות המשווקות ביותר כמו אקמול ואופטלגין.
וברור לי גם שכל דבר כימי שאני מכניסה לגוף הוא בגדר לא רצוי.
אני משתדלת להשתמש בתרופות שימוש חכם וזהיר.
וגם ריטלין לא אקח בעיניים עצומות.

כמובן שאם יש צורך אמיתי, מוברר,
ובדקתי את ההשפעה של התרופה לטוב ולמוטב עד היכן שידי מגעת,
ובשיקול של נזק מול תועלת אני רואה שכדאי,
בוודאי שאשתמש.
את צודקת במאה אחוז. אני אישית נמנעת מתרופות באופן כללי (כולל אפידורל ואקמול). ואטפל בילדים שלי ברפואה משלימה כל עוד אני רואה תועלת (ויש תחומים שבהם רואים) אך כשראיתי את התועלת מול הנזק בתחומים היקרים לנו מכל. כשצריך טיפול תרופתי אני ממליצה בכל פה.

שולמית אור

משתמש מקצוען
מסופר על הראגוצ'ובר שבתור ילד הוא היה בורח למלמד ומתיישב על העץ בחצר
הרב'ה יצא אחריו לחצר, התיישב מתחת לעץ ולימד אותו...
היום כבר היו גומרים כזה סיפור עם ריטלין.

צורמת לי הסיומת: "היום כבר היו גומרים כזה סיפור עם ריטלין."
מה זאת אומרת "גומרים"? ריטלין זה עונש? ריטלין זה פרס! זה כלי עזר מצוין!
מי יודע כמה ראגוצ'וברים אנחנו מפסידים ללא הריטלין?

ואגב, @מנוחהלה ילד תנועתי, גם אם הוא משגע את המורה בעיניים, כל זמן שאינו מפריע לעצמו או לסביבתו, לא אמור לקבל ריטלין.
מכירה ילדה תנועתית מאד, שאכן מוציאה למורות קרניים. באבחון שאל הנוירולוג לשלושה פרמטרים:
הישגים לימודיים
בעיות חברתיות
ובעיות רגשיות

אם שלושת הפרמטרים האלו תקינים, אין צורך בהתערבות תרופתית.

nechami21

משתמש מקצוען
ילד תנועתי, גם אם הוא משגע את המורה בעיניים, כל זמן שאינו מפריע לעצמו או לסביבתו, לא אמור לקבל ריטלין
תנועתיות יכולה להיות מסיבות שונות: 1. קשיים ביציבה וטונוס נמוך. (יש הרבה תתי קטגוריות בתחום הזה ) 2. קשיי תחושה. (כנ"ל).

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
תנועתיות יכולה להיות מסיבות שונות: 1. קשיים ביציבה וטונוס נמוך. (יש הרבה תתי קטגוריות בתחום הזה ) 2. קשיי תחושה. (כנ"ל).

נחמי,
מה באמת הפתרון של כל אלו?
האם לכל בעיות הויסות החושי יש פתרון אמיתי?

nechami21

משתמש מקצוען
האם לכל בעיות הויסות החושי יש פתרון אמיתי?
מעתיקה לך תשובה שעניתי למישהי:
לגבי הטיפול בוויסות חושי- הטיפול כולל אבחון שיכול לקחת 1-6 טיפולים, מכיון שהנושא מורכב, והתנהגות מסויימת יכולה להיות ממספר סיבות שונות. ומכיון שילד לא תמיד מדגים את הקשיים שלו בסביבה טיפולית.

הטיפול עצמו שנעשה תוך כדי האבחון ועוזר לתהליך האבחון, (לפי מה שעוזר לילד ניתן להבין מה מקור הקושי), אך הוא כולל הרבה מאד תרגול בבית (2-3 פעמים ביום). השאיפה של המטפלת תהיה למצוא פעילויות שמתאימות לאופי הילד ולאופי הבית ויהיה קל לבצע אותם. התרגול האינטנסיבי הוא למשך כ3 חודשים, לאחר מכן חשוב לשמור על פעילות קבועה אך לא במהלך אינטנסיבי כזה.

הטיפול אמור להפחית רגישות חושית, אך מכוון בעיקר למודעות למה מציק לו? מה גורם לו להתנהג כך? והכי חשוב-מה מרגיע אותו ומה מווסת אותו. כל זה הוא בעיקר בעבודה משותפת של ההורים והמרפאה בהתאם לפרופיל החושי של הילד.

חלוש

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כאמא להיפר+היפו+מחפשת חמודה,

האם יש אבחון דרך הקופה? במידה וכן, הוא נחשב אמין?
האם יש השתתפות באבחון חיצוני?
וכמה אמור לעלות מפגש כזה?

nechami21

משתמש מקצוען
1. בקופה כדאי לבקש תור אצל מרפאה שיש לה נסיון עם וויסות חושי. (לא לכל אחת יש)
2. אם לא נותנים לך תור לאבחון בתוך 3 חודשים לאחר שהגשת את כל הטפסים את יכולה ללכת באופן פרטי, והקופה מחויבת לתת החזר.
3. טיפול פרטי הוא בטווח בין 200-300. אבחון יותר.
מצ"ב דף מידע על עיבוד חושי (כתוב עבור אלה שיש להם ידע בתחום. כפי שניכר מתגובתייך). + חוזר סמנכ"ל המחייב את הקופות לתת החזר.

קבצים מצורפים

• מאמר עיבוד תחושתי.doc
    KB 63.5 · צפיות: 33
  • חוזר סמנכל על המתנה לטיפול.pdf
    KB 103.1 · צפיות: 26

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק יג

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב עַד אָנָה יְהוָה תִּשְׁכָּחֵנִי נֶצַח עַד אָנָה תַּסְתִּיר אֶת פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי:ג עַד אָנָה אָשִׁית עֵצוֹת בְּנַפְשִׁי יָגוֹן בִּלְבָבִי יוֹמָם עַד אָנָה יָרוּם אֹיְבִי עָלָי:ד הַבִּיטָה עֲנֵנִי יְהוָה אֱלֹהָי הָאִירָה עֵינַי פֶּן אִישַׁן הַמָּוֶת:ה פֶּן יֹאמַר אֹיְבִי יְכָלְתִּיו צָרַי יָגִילוּ כִּי אֶמּוֹט:ו וַאֲנִי בְּחַסְדְּךָ בָטַחְתִּי יָגֵל לִבִּי בִּישׁוּעָתֶךָ אָשִׁירָה לַיהוָה כִּי גָמַל עָלָי:
נקרא  22  פעמים

אתגר AI

חג מתן תורה • 1

לוח מודעות

למעלה