מידע שימושי בעניין השידוכים

• פותח הנושא mat
  • פורסם בתאריך

* מירי *

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
זה מה שאני שואל, אולי לא נוצרה בעיה מיוחדת ממה שהיה לפני שנים, הגיל רק עלה.
המחקר שהובא מביא שגיל הנישואים עלה, לא שיש יותר קשיים בחיפוש שידוך מפעם, יתכן שהדבר נובע מבחירה.
על שאלה כזאת לא אוכל לענות באופן מדעי
ובכל אופן, יש בתוכנו רצון טבעי להתחתן, גם אם הגיל עלה הוא היה עובר ל22, לא להרבה מעבר לכך
ואני עונה מתוך היכרות של הרבה מאוד בנות שמצויות בקושי הזה
הרצון חזק בהיסטריה. ואין פתרון.

סימן שאלה

משתמש פעיל
אני חושבת שכוחות השוק יעשו את שלהם

כוחות השוק יכולים לעשות את שלהם רק כאשר רמת ההתחייבויות מתחשבת עם המציאות
ואם זה היה כך, כוחות השוק היו עושים את שלהם מזמן מזמן.

אחוז המקבלים "סידור מלא" ממש ירד יחסית
רק בגלל שמחירי הדירות עלו פלאים. ההתחייבויות עצמן לא פחתו, להפך

ומי אמר בכלל שחייבים לקנות דירה?
שאלה טובה

נערך לאחרונה ב:

קריה נאמנה

משתמש מקצוען
מענין מאוד
אין לי הרבה ידע
אבל חשבתי שאצל הליטאים & ספרדים יותר עושים לבד את העבודה.
אולי נכון יותר לומר שהם עושים הרבה יותר פגישות, וההורים משתדלים לתת לזוג את ההרגשה שההחלטה בידיהם, אבל את עבודת הבירורים ואת המשא ומתן הכספי עושים ההורים.

עדלידא

משתמש רשום
כאמא שהשיאה בס"ד את רוב ילדיה ומרביתם לא בצ' יק צ'ק אני שוללת את תלית העובדה של מעוכבי השידוך הרבים בבעיה כספית. אולי זו עוד סיבה אבל בהחלט לא ה סיבה. מה כן? שאלה טובה. ייתכן שיש פער באיכות לטובת הבנות. אל תתטרפו אותי הורי בנים יקרים אצלי דווקא הבנים התעכבו.
אין , מיותר לומר, פתרונות קסם לבעיה קשה וסבוכה כזו, אבל כן כדאי להגדיל ראש וללא להיות מידי סקטוריאלים.

חיוך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
UX UI
D I G I T A L
הנושא הזה של להסתדר לבד מבחינה כלכלית,
בלי להכניס את ההורים למעגל חובות,
הוא ממש קריטי וחיוני.

@נדוניה כהלכה @mat @saritt
אשמח לקבל פירוט של מודל שמאפשר זאת.

בנוסף, אשמח לעזור ולהיות חלק מהובלת שינוי.
אם זה מבחינת תמיכה מקצועית כמו UX, קריאייטיב, ייעוץ ועוד,
ואם זה מבחינת הירתמות קהילתית / הסברה וכדו' לצד הנשי.

reish

משתמש מקצוען
זה מה שאני שואל, אולי לא נוצרה בעיה מיוחדת ממה שהיה לפני שנים, הגיל רק עלה.
המחקר שהובא מביא שגיל הנישואים עלה, לא שיש יותר קשיים בחיפוש שידוך מפעם, יתכן שהדבר נובע מבחירה.
זה אחלה פתרון, אגב.
בגיל המבוגר לבחורים יש פחות דרישות כספיות, והבחורות מספיקות לחסוך כסף לדיור.
אולי הפתרון הוא פשוט המשך עליה בגיל הנישואים:rolleyes:

Ayalas

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
הדמיות בתלת מימד
הוא ממש קריטי וחיוני.

מצטרפת אם צריך עזרה טכנית או מה שלא יהיה

נערך לאחרונה ב:

mat

------- Magicode -------
הוא ממש קריטי וחיוני.

בעיקרון האשכול לא נפתח על העניין הכלכלי, ועל דרכים לפיתרון. נכון ש @נדוניה כהלכה עשה פה הרבה קמפיין על זה.
אבל זה לא קשור. ולמיטב ידעתי אין לו קשר לארגון לב אחד.

אני לא נראה לי אדם שיכול להגיד דעת תורה.
אבל חשבתי על מה שכתוב במשנה במסכת אבות.
כַּךְ הִיא דַּרְכָּהּ שֶׁל תּוֹרָה, פַּת בַּמֶּלַח תֹּאכֵל וּמַיִם בַּמְּשׂוּרָה תִּשְׁתֶּה וְעַל הָאָרֶץ תִּישָׁן וְחַיֵּי צַעַר תִּחְיֶה וּבַתּוֹרָה אַתָּה עָמֵל אִם אַתָּה עֹשֶׂה כֵּן אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ אַשְׁרֶיךָ בָּעוֹלָם הַזֶּה וְטוֹב לָךְ לָעוֹלָם הַבָּא

נראה לי שזה המודל שמציעה המשנה. ואני חושב שאם נתרגם את זה לדור המפונק שלנו. אז נראה לי לגור בפירפריה זה כמו לישון על הארץ.

נערך לאחרונה ב:

שולי איטח

משתמש מקצוען
ואולי את לא מכירה מבוגרות כאלה, כי זה אורח חיים שלא יכול להמשך הרבה זמן.
לא יודעת מה הגיל שלך, רואה את בנות גילי. ואין ביניהן אף אחת שגם ילדה 4-5 ומעלה, גם עבדה, גם מימנה לבדה דירה ופרנסה שוטפת, גם גידלה את ילדיה וגם נותרה שפויה בריאה ותקינה עד גיל 30-35.

חוששתני שההבדל בינינו הוא לא ברמת האמונה או אהבת התורה, אלא ברמת הכרת המציאות.

ח"ו לרגע לא התימרתי להציג את עצמי כאוהבת תורה או בעלת אמונה יותר מאחרת כאן
אני ממש ממש לא במקום הזה (אמנם שואפת מאד להיות)
דווקא מכירה מאוד את המציאות (אני חשבת שכר בכמה מקומות רובם מורות ) ויודעת כמה היא בלתי אפשרית
רק מיחלת ומאמינה שהשינוי יכול להיות במקום אחר לאו דוקא בנושא לימוד התורה

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
רק מניחה את זה כאן,
לא חייבים לקנות דירות.
בדיוק כמו שבציבור החרדי יש נורמות חיים מסוימות,
אפשר להוסיף נורמת מגורים בשכירות, בדיוק כמו בחו"ל.
שכל אחד ישכור לעצמו את דירתו עד שיתבסס מעט כלכלית ואז יקנה לעצמו דירה, מבחינתי בגיל 60.
ההוצאות הנדרשות:
שכירות חודשית- לבחירת הזוג במקום יקר/זול
חיתון ילדים- הוצאות חתונה (נניח ב-50 אל"ש)+עזרה בשכירות לשנה (כ-40 אל"ש), פחות מ-100 אל"ש לחתן ילד.
דרך הגיונית להמון העם.
ומי שיש לו? מקסים. שיעזור לילדיו בשכירותם לאורך שנים או יקנה להם דירה להשקעה, וואטאבר.
גישת קניית הדירות לא מתאימה לציבור שחוסך בדברים יסודיים בהרבה.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
מספרת לך על בנות ליטאיות מוצלחות, חכמות , מסודרות בעבודה, נתונים חיצוניים מעולים ועם מוכנות לשלם
גם במקרים האלו לפעמים הכסף מהווה בעיה נסתרת.
אצטט לך מתוך מכתב שכתבה לנו פעם בחורה:

אני מודאגת מהסיפור הזה של חתונות הילדים שלי שיהיו בעז"ה
וברמה מסויימת זה גם משפיע על העיכוב שלי.
איך אני מתחתנת בחברה שכדי לשדך את הילדים בשידוכים הגונים אני צריכה להיות מליונרית??
(ציטטתי מילה במילה.)

או במילים אחרות: ברור שבמקרים רבים ההיסוסים והקושי להחליט נובעים מחשש כללי מהקמת משפחה, כשהענין הכלכלי הוא מרכיב חשוב בחששות האלו. ככל שכשרואים בחוש איך ההורים נקרעים, והתחושה היא שכשמקימים משפחה צועדים לקראת כאוס כלכלי בלתי אפשרי בצורה הגיונית, זה בודאי לא תורם לבטחון הדרוש כדי להרגיע את ההיסוסים

ויש גם מקרים שההיסוס להתארס נובע מרצון פנימי לא להטיל על ההורים עול שלא יוכלו לעמוד בו, למרות שהם אומרים שמוכנים (באמת ראיתי דבר כזה והשתאתי. לא אומר שכך צריך לעשות).

והאמת שאת נושא ההתחייבויות צריך לפתור לא רק בגלל עיכוב השידוכים אלא גם מסיבות אחרות, כמו מהסיבה של פיקוח נפש למשל

נערך לאחרונה ב:

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
הוצאות חתונה, נניח ב-50 אל"ש.
זה דבר נפלא בפני עצמו אם יצלחו לעשות את זה, אם כי אני לא רואה איך

שכל אחד ישכור לעצמו את דירתו עד שיתבסס מעט כלכלית ואז יקנה לעצמו דירה, מבחינתי בגיל 60.
דיברתי פעם עם 2 יועצים כלכליים בענין הזה, כל אחד אמר אחרת. לעניות דעתי עדיף להתאמץ ולרכוש במקום זול.
שוק השכירות כאן קשה יותר ובמיוחד למשפחות עם ילדים, כי המציאות כאן היא של חוזים לשנה אחת ולא כמו בחו"ל שכירות לטווח ארוך.
אם כי זה נכון שלא חייבים לקנות מייד ואפשר לחכות 4-5 שנים עד שהזוג יתבסס ואז יהיה להם הרבה יותר קל להוציא משכנתא, בתנאים טובים יותר ובלי צורך להטיל על ההורים

דדד

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
לעניות דעתי עדיף להתאמץ ולרכוש במקום זול.
כעקרון ברור שגם אני בעד קניית דירה. הבעיה היא שזה דורש מאמץ גדול הרבה יותר. ולחץ נפשי עצום של משכנתא וחובות מהון ראשוני, שאין דרך "לשחק איתם"- לעבור לשכירות זולה יותר וכו'. משכנתא זה משכנתא.
כמה זוגות צעירים שקיבלו בסיס לדירה, שהתאמצו בשבילם, מרגישים חנק תחת עול המשכנתא?
ברור שבפריפריה אפשר למצוא. השאלה אם יש מסוגלות לזה כרגע.
ואגב, כשאני כותבת "פריפריה", אני מתכוונת לפריפריה אמתית.
ה"פריפריה החרדית"- כמו: מודיעין עילית או חריש או חיפה- לא מספקות מענה למי שאין לו מאיפה להתחיל דירה.
המציאות כאן היא של חוזים לשנה אחת ולא כמו בחו"ל שכירות לטווח ארוך.
זאת מציאות שתשתנה. בדיוק כמו שנולדה מציאות של מגורים ביחידות שלא ראויות למגורי אדם, ולא ברור מי הכשיר את הדבר הזה, ככה אפשר בכוח הציבור החרדי ונורמותיו לשנות את המציאות למגורים בשכירות נוסח ארה"ב.
לא חושבת שלמשכירים תהיה בעיה עם זה...
לחכות 4-5 שנים עד שהזוג יתבסס
שוב, השאלה אם בשטח זה הגיוני.
כששנתיים ראשונות האישה מחפשת עבודה, כשבשנים ה-3,4,5, היא עדיין מתחילה בעבודה שלה, עם 2-3 קטנטנים ורצף לידות ב"ה, האם אפשר להטיל עליה את מלוא האחריות לתשלומי משכנתא?

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
ה"פריפריה החרדית"- כמו: מודיעין עילית או חריש או חיפה- לא מספקות מענה למי שאין לו מאיפה להתחיל דירה.
איך אפשר לכלול במשפט אחד את מודיעין עילית, שדירת 3 חדרים ישנה עולה בה 1.3 מיליון, עם חיפה ועם חריש?
בציבור החרדי בחו"ל גם יש נורמות מאד מסוימות, לפיהן כמה שנים אחרי החתונה הבעל יוצא לעבוד. אי אפשר לקחת רק צד אחד.

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
ברור שבפריפריה אפשר למצוא. השאלה אם יש מסוגלות לזה כרגע.
אולי על הנקודה הזו בעיקר צריך לעבוד

ואגב, כשאני כותבת "פריפריה", אני מתכוונת לפריפריה אמתית.
אכן יש גם פריפריה חרדית אמיתית כמו בעפולה לדוגמא

אפשר בכוח הציבור החרדי ונורמותיו לשנות את המציאות למגורים בשכירות נוסח ארה"ב.
אני חושב שהיום כשלוקחים משכנתא מתחייבים לא להשכיר את הדירה ליותר משנתיים בחוזה אחד (כמדומני שהבנק חושש שזה יהיה "שכירות מוגנת" ואז הוא לא יוכל לממש את הנכס במקרה הצורך) וכיון שרוב הדירות בישראל ממושכנות יש בעיה עם שכירות לטווח ארוך. ואולי זה נובע מבעיות אחרות.
בכל אופן נראה לי שבשביל ליצור כאן מודל כזה צריך התגייסות של הממסד (החרדי לפחות), ולא נראה שזה הכוון שלהם

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
בעוד שלציבור החסידי יש חלופות רבות למרכז, ערים בהן הוקמה התיישבות חסידית הכוללת מוסדות ואוכלוסיה טובה.
בציבור הליטאי זה פחות קיים.
ממש לא נכון.
בעוד שהציבור החסידי מצומצם מאד בבחירת דירה, וחייב ללכת לגור דווקא במקום שיש מוסדות ספציפיים לחסידות שלו, ודווקא בתנאים שקובעים עסקני החסידות, הרי שזוג צעיר בציבור הליטאי עומד בפני הרבה יותר אפשרויות בחירה: חיפה, עפולה, כרמיאל, צפת, טבריה, קרית אתא, נתיבות, אופקים, חריש, תפרח, ועוד.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
מסכימה. וזה אפילו לא ליצור נורמה חדשה.
המגזר החרדי הוא המגזר היחיד בישראל שבו מקובל לקנות דירה מיד כשמתחתנים.
בציבור הכללי בד"כ קונים אחרי כמה שנים, רק אחרי שהזוג הצליח לחסוך את ההון העצמי הדרוש.
אז נכון שבציבור הכללי גם שני בני הזוג עובדים, ולכאורה יש יותר אפשרות לחסוך, אבל בסופו של דבר רמת החיים במגזר החרדי נמוכה הרבה יותר, כך שיתכן שעם סיוע מההורים בהוצאות השכירות בשנים הראשונות גם זוג חרדי שהבעל אברך יוכל לחסוך הון עצמי (כנראה שלא בשביל לקנות דירה בירושלים או בבני ברק, אבל בפריפריה אולי כן)

יכול להיות שכלכלית זה "לזרוק כסף לפח" בינתיים (לא בטוח, יש על זה דיונים בין כלכלנים, אבל אני לא באמת מבינה בזה מספיק), אבל להיות אברך זה לא כלכלי. ובעיני זה מחיר סביר יותר מאשר המחיר של לגרום להורים להתחייב הרבה מעבר ליכולתם.

נערך לאחרונה ב:

נדוניה כהלכה

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
שעם סיוע מההורים בהוצאות השכירות בשנים הראשונות גם זוג חרדי שהבעל אברך יוכל לחסוך הון עצמי
במיוחד אם גרים בשכירות בפריפריה. לפני שנים שמעתי ששכירות בעפולה היא בסביבות אלף ש"ח. לא יודע מה עכשיו
אם באמת חושבים לקנות שם אז זה רעיון לא רע לגור שם בהתחלה בשכירות.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
במיוחד אם גרים בשכירות בפריפריה. לפני שנים שמעתי ששכירות בעפולה היא בסביבות אלף ש"ח. לא יודע מה עכשיו
אם באמת חושבים לקנות שם אז זה רעיון לא רע לגור שם בהתחלה בשכירות.
עפולה היא מקום נחמד מאד, אבל אי אפשר להביא אותה כפתרון לכלל הציבור.
אין הרבה אנשים שמוכנים למכור את דירותיהם במחיר שהקהילה מסכימה לשלם, ורשימת ההמתנה היא ארוכה ודורשת ועדת קבלה, וזוגות רבים קונים בפריפריה על סמך שבינתיים ישכירו את הדירה ויצליחו להשלים לשכירות יחידה במרכז, מה שאי אפשר לעשות עם אלף שקל בחודש.

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
זוגות רבים קונים בפריפריה על סמך שבינתיים ישכירו את הדירה ויצליחו להשלים לשכירות יחידה במרכז, מה שאי אפשר לעשות עם אלף שקל בחודש.
לא מכירה את עפולה ספציפית, אבל באמת כשקונים דירה להשקעה בפריפריה כדאי מאד שזה יהיה במקום שמוכנים לגור בו, גם אם זה לא התכנון הראשוני, כי בחלק מהמקומות קשה להשכיר את הדירה במחיר שיאפשר מגורים במרכז.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה