מידע שימושי במקום שאין הנשים? השתדל לא להיות/ רכישת מקומות בביהכ"נ לימים הנוראים

הנושא בפורום 'איש את רעהו' פורסם ע"י חלון הזדמנות, ‏11/9/19.

1. kaduri

kaduri משתמש פעיל פיתוח / אפיון / עיצוב אתרים

תודות :
    217
    נקודות:
    49
    עיסוק:
    מתכנת C# WPF ובונה אתרים
    ואוסיף ואומר,
    אצלנו ההנהגה היא אדרבה, גם אם מישהו ישב במקום שלך אפילו אל תראה שזה המקום שלך..
    אם הטלית בתא - תעשה כאילו אתה מחפש אותה בתאים ליד ואז "כשלא מצאת" תבקש סליחה על ההפרעה ותפתח את התא ותיקח...
    ויש גבאים שהם הראשונים לוותר על המקום שלהם וגם אנחנו מוותרים בשמחה על מקומנו לאורחים כדי שירגישו נעים כשהם באים... מה זה שווה בית כנסת מפואר שהתוכן שלו מראה לך שאתה לא רצוי?
    אצלנו בית הכנסת בוילה ישנה שכורה ומורכב טלאי על גבי טלאי וחצי בכלל זה קרוון שהוסיפו... אבל יש הארת פנים!
    (ככה זה נראה - נמחק הקישור)
    אבל האש בתפילות והחום בעבודת ה' שווה יותר מכל מקום ובית כנסת מפואר (שבעז"ה נזכה ויבנה בקרוב)
    אדם צריך לשמוח כשמישהו אחר מרגיש נעים במקום שלו... הלוואי שזה יכפר לנו על העוונות ועל חובת גלות וכו'...

נערך לאחרונה ב: ‏11/9/19
    מקצועי בלבד ו-.Milki מודים על התגובה.
  2. חלון הזדמנות

חלון הזדמנות משתמש פעיל

תודות :
    803
    נקודות:
    84
    אכן כן, זה דבר שנעשה בשמחה.
    אבל הם לא יכולים לוותר על מקומות של אחרים שמקומם שייך להם ביושר. נכון?

לילי 1 ו-yonatanr מודים על התגובה.
  3. kaduri

תודות :
    217
    נקודות:
    49
    עיסוק:
    מתכנת C# WPF ובונה אתרים
    נכון.. פה המקום של האנשים עצמם לוותר..

4. חלון הזדמנות

חלון הזדמנות משתמש פעיל

תודות :
    803
    נקודות:
    84
    לא לגמרי מסכים.
    אם יש מישהו שאפשר לעזור לו- אני תמיד בעד להתאמץ ככל האפשר.

באוטובוס לדוג': המקומות נתפסים לפי סדר העולים. אם יעלה מישהו מבוגר/ חלש מאד/ אמא לתינוק וכו'- יהיה יפה ומתבקש להציע עזרה ולפנות את המקום אם אתה מרגיש שאתה מסוגל לכך, כמובן שגם אם זה דורש מאמץ גדול.
    אבל ההבדל הוא ששם פשוט לא היתה אופציה לאותו אחד לתפוס מקום, הוא לא בחר באופציה הזו לכתכילה.
    לו היה מצוייר שניתן לקנות מקום באוטובוס ועם כל זאת אותו האדם לא היה קונה, בתקווה שיפנו לו- התמונה משתנה. לא נדרש מאדם לרכוש בכסף מלא מקום ולוותר עליו למישהו שלא טרח לשלם בעצמו.
    צדקה תיתן לאותו האדם להחליט למי הוא נותן.

גם כאן, לא יתכן שאישה תתאמץ לרכוש מקום בכסף מלא שלפעמים אין לה, ותרגיש נקיפות מצפון למה היא לא ויתרה על מקומה כפי שיהודי צריך לנהוג, לפי דבריכם- למישהי אחרת שחשבה בדיוק כך, שיהודים טובים אמורים לוותר לה על מקומם. זה מעשה יהודי ויפה, לא?

אני מבין שהתכוונתם הפוך, שאתם מצידכם רוצים לפנות את מקומכם. זה מעשה אצילי, יהודי ויפה.
    אבל חבל לתת את ההרגשה שכך מתבקש מכולם, כי זה ממש לא כך.
    לפנות את המקום שרכשתם מכספכם זה לגמרי לא מובן מאליו ולא מתבקש, כשההוא שיושב על מקומכם יכול היה לנהוג בדיוק כפי שנהגתם אתם ולרכוש את מקומו בתשלום מלא, או לכל הפחות לבקש רשות.
    אני לא חושב שאם מישהו שוכר דירה וידוע לי שהוא לא נמצא בשבת בבית, אני אבוא ואדרוש ממנו את הדירה כי היא ממילא עומדת ריקה.
    הוא כעת שוכר את הדירה, היא שלו, ורק הוא יכול להחליט מה לעשות בה.
    אם אבקש יפה והוא יסכים לתרום לי את הדירה לשבת? יפה מאד, מעשה ראוי להערכה. אבל זה לגמרי לא מובן מאליו.

5. Natan Galant

Natan Galant משתמש סופר מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים עריכה תורנית כתיבה ספרותית מוזיקה ונגינה

תודות :
    26,367
    נקודות:
    255
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    ‎ng054ng@gmail.com
    יש לי מקום משלי בבית הכנסת, ומידי שבת הוא נתפס בשלב מאוד מוקדם (מסוג המקומות שאורחים מאוד אוהבים לשבת בהם, צדדי), ו... לא נעים לי להקים. נקודה.
    פעם הייתי מקים, עד שנמאס לי מזה. בייחוד כאשר מגיעים מאוחר לתפילה, ויודעים שכאשר מקימים את מר אורח אין לו מקום פנוי אחר בסביבה.
    מצד שני, זכור לי כאשר הייתי אורח בבית כנסת מסויים בשבת מסויימת בנקודת זמן מסויימת, חשובה ושמחה בחיי - התיישבתי בבית כנסת במקום כלשהו. בערך ב'נשמת' הגיע בעליו והקימני. צודק.
    אז עברתי למקום אחר.
    ושוב הוקמתי.
    ועברתי.
    ושוב הוקמתי.
    בסוף נשארתי לעמוד, ונשבעתי לעצמי שלשם לא אחזור לעולם.

@חלון הזדמנות - בוא נעשה מזה סטארטאפ.
    נקים חברה לייצור מנעולים קטנים. כל רוכש מקום מקבל מפתח.
    במשך השבוע המושב מורם כלפי מעלה ונעול (בלתי ניתן להורדה), וכאשר בעל המקום מגיע, הוא משתמש במפתח שלו ומשחרר את המושב...
    *** מגיע לי פרס נובל ***

6. Natan Galant

Natan Galant משתמש סופר מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים עריכה תורנית כתיבה ספרותית מוזיקה ונגינה

תודות :
    26,367
    נקודות:
    255
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    ‎ng054ng@gmail.com
    ועוד מילה.
    זכיתי להיות פעם בשבת במושב בית חלקיה, ונדהמתי ונפעמתי והתרגשתי והתלהבתי ושמחתי והשתוממתי למראה הרב רותם שליט"א, אחד מדרי המקום, שניגש אישית לכל אורח ומנתב אותו למקום פנוי. הוא יודע בדיוק מי מבין התושבים איננו נמצא בשבת - ויודע שאפשר להושיב שם אורחים (המגיעים מידי שבוע למושב, עקב השתוקקות נמרצת לטעום מהצ'ולנט של @יואל ארלנגר - קקטוס )

כל הכבוד.
    כל הכבוד.
    כל הכבוד.

ארבע, אסתי אחת, ד.ב. ו-11 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
  7. אך

אך משתמש מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים הדמיות בתלת מימד

תודות :
    1,673
    נקודות:
    184
    עיסוק:
    אדריכלות ועיצוב פנים
    בלת"ק. אין לי זמן לקרוא את התגובות ויתכן שאני אכתוב משהו שכבר נכתב, אבל מכיוון שהנושא חשוב מאד מאד אני בכ"ז אכתוב. בביה"כ שלנו האדם שאחראי על המקומות הוא בעלי, ובעזרת נשים אני עוזרת לו לפי איך שנראה לי שיהיה הכי נוח למתפללות(לזו יש ילדים קטנים שיכולים להכנס ולהפריע- היא תשב ליד הכניסה, זו מבוגרת שקשה לה לשמוע- תשב ליד המחיצה. זו יהיה לה נחמד ליד X וכו'), באמת באמת עבודת שיבוץ לא קלה כלל. אבל מגיעים הימים הנוראים וכל מה שאני רוצה זה להתרכז בתפילה, ב"ה הילדים גדלו ואין את הילד התורן שימשוך בשמלה, זה הזמן להתפלל ולבקש, אבל במקום זה אני צריכה לדאוג שזו תקום מהמקום שהתיישבה עליו מפני שבעלת המקום הגיעה, לבקש יפה שוב ושוב(למרות מודעות על הקיר) להוציא ילדים מביה"כ וכו' וכו'. יש מפת מקומות מסודת. יש בקשה לא להתיישב במקומות מסומנים. יש בקשה לא להכניס ילדים קטנים ועגלות. ולצערינו יש... חוסר משמעת. רוב הנשים נהדרות ובאמת בסדר. יכולה להיות אישה שתשאל בעדינות אם המקום פנוי וגם אם לא שואלים, אם אני רואה אשה שיושבת בספסל לא נוח ומצד שני אני יודעת שיש מישהי שמגיעה רק לתקיעות אני ביוזמתי אלך ואציע לה לשבת במקום מסוים, אבל המיעוט שמתנהג לא כראוי מפריע וחבל.
    ואם כבר העלו את עניין המקומות אז נקודה חשובה נוספת: יש מקרים שנשים באות לביה"כ בימים שלא קונים מקומות(סליחות, קריאת מגילה וכד'), בכ"ז אמור להיות זכות קדימה לנשות המתפללים הקבועים בביה"כ, מה שקורה בפועל שנשים שגרות קרות לבחה"כ שולחות ילדות מוקדם "שיתפסו" מקומות ועד שהנשים הקבועות באות אין מקומות ישיבה. אמנם אם אני מגיעה מוקדם אני לא נותנת לשמור מקום ובודאי ששומרת מספר שולחנות מסוים למתפללות הקבועות, אבל מה אם הם מקדימות אותי? ולה בכלל זה צריך לקרות? ולמה ילדה תשב בנוחות כשאין לה בעיה לראות אשה מבוגרת עומדת(כמובן אני מקימה את הילדה)? ותאמינו לי שכ"כ לא נעים לי ולא נוח לי לעשות את זה, ואני עושה את זה בשיא העדינות שאפשר, אבל למה מעמידים אותנו בסיטואציה הזו???

8. kaduri

תודות :
    217
    נקודות:
    49
    עיסוק:
    מתכנת C# WPF ובונה אתרים
    מסכים איתך שכשמדובר במתפללים הרגילים אין ספק שגם עליהם היה לקנות מקום ואין להם הצדקה לתפוס מקום של מישהו אחר... ולהגדיל ראש ולקנות גם לאורחים שלהם...

וכמובן שילמת וזה שלך בדין, אבל בימים הנוראים אנחנו רוצים שיתייחסו אלינו בשמים לפנים משורת הדין...

מקצועי בלבד מודה על התגובה.
  9. חלון הזדמנות

חלון הזדמנות משתמש פעיל

תודות :
    803
    נקודות:
    84
    למי כל הכבוד לקקטוס, לטועמי הצ'ולנט או לרב?

Natan Galant מודה על התגובה.
  10. Natan Galant

תודות :
    26,367
    נקודות:
    255
    דף הבית:
    סוג מצלמה:
    ‎ng054ng@gmail.com
    לי!

ד.ב., ברוך ר, לילי 1 ו-2 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
  11. חלון הזדמנות

חלון הזדמנות משתמש פעיל

תודות :
    803
    נקודות:
    84
    טוב, ברור.
    על זה אין כאן מקום לוויכוח. :)

Natan Galant ו-yonatanr מודים על התגובה.
  12. שושנית100

שושנית100 משתמש פעיל

תודות :
    822
    נקודות:
    89
    הבעיה הקשה היא חוסר המקום בעזרת הנשים של בית הכנסת
    בבתי הכנסת שאני מכירה, אין מספיק מקומות, אפילו לאלו שרוצים לקנות מקום בכסף מלא או להוסיף מקום לבת משפחה נוספת.
    ואם אישה הצליחה למצוא כמה דקות פנויות ולהגיע לבית הכנסת,
    מה תעשה? אפילו לעמוד בין השולחנות אין מקום....
    והיא רואה כמה וכמה כסאות פנויים סביבה...
    הניסיון ממש קשה .
    אז לשבת במקום פנוי ? - לא.
    לעמוד בין השולחנות? - אי אפשר.
    מה כן אפשר?

בעזרת הגברים בד"כ יש מקומות פנויים/ מעברים פתוחים יותר.
    (באופן אישי, כבר כמה שנים טובות שלא רכשנו לי מקום בבית הכנסת ב"ה)

מטריה, ks, לילי 1 ו-5 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
  13. משה מנחם

משה מנחם משתמש מקצוען עריכה תורנית עיצוב גרפי

תודות :
    1,875
    נקודות:
    159
    אוסיף גם אני נקודה (בשם אשתי שלא יושבת כרגע לידי):
    יש בבית הכנסת 'אופרוף', לדוגמא , ובאות אורחות רבות, ביניהן בנות משפחה של המתפללים הקבועים, שהן עצמן פוקדות את עזרת הנשים רק בחגים, אבל יש כאן נשים שמגיעות מדי שבת (לאו דווקא בשעת תחילת התפילה הרשמית) ובאופן טבעי יושבות בשורה הראשונה הפנויה. למה עליהן לעבור אחורה בעל כרחן?

חמחם, אך ו-חלון הזדמנות מודים על התגובה.
  14. שושנית100

שושנית100 משתמש פעיל

תודות :
    822
    נקודות:
    89
    אולי נלך הפוך?
    את כל שבת מכובדת במקום הזה, השבת תכבדי את הסבתא שהגיעה מעיר אחרת/ האמא / הדודה וכו'
    (כמובן שלא מדובר על נערות וילדות)

ארבע מודה על התגובה.
  15. מרחבית

מרחבית משתמש מקצוען

תודות :
    8,436
    נקודות:
    149
    מאוד נכון. ונגעתם באחת הנקודות המעוותות הקיימות. מחנכים לחסד ולוויתור ולנתינה. וזה נפלא וראוי וטוב שכך. ובודאי בימים הנוראים.
    הבעיה מתחילה כששוכחים שכל העניין של חסד וויתור הוא חינוך כל אחד לעצמו, שייתן בזמנים ובמקומות שהוא מחליט לתת. ואז, כמה זה יפה וטוב וראוי להערכה.

אנשים מחליטים לא פעם שהשני צריך לתת. ואם הוא לא נותן, הוא לא בסדר. ופתאום מתהפכים היוצרות. יש אנשים שמדברים רע או מקפידים על מי שלא הסיע אותם טרמפ, לא השאיר להם את הדירה לשבת, לא הסכים שיהרסו את הדירה שלו למען הבניה של השכן, ועוד.

כך יוצא, שהחינוך לחסד, הופך לפעמים לבומרנג. למה? - כי במקום להכיל אותו על עצמו בלבד, מכילים ודורשים אותו מהשני. כאילו יש לשני חובה להתחסד כלפיו, משל הוא חייב לו כסף שלווה.

אם מדובר על מקומות, קודם כל ההדגשה היא להימנע מעושק. זה בסיס. לא ייתכן לקחת מאדם מקום שהוא שילם עליו. ולא לעודד תופעה כזאת.
    אחר כך יבוא המקום של לפנים משורת הדין - של מי שנדבו לבו לוותר. ואשריו.
    אך שלא יקרה מצב, שאדם גוזל בשם החסד שהשני כביכול חייב לעשות עמו.

וכמו שראוי להתחנך להיות מן הנותנים, כך ראוי להתחנך לא להיות מן הנוטלים. אדם לא אמור לחוש בטוב ליטול מן השני, גם במקרה שהשני מסכים. ואם נוטלים, אמורים לחוש הכרת טובה למי שנדבו לבו ונתן מעבר למחויבותו. ולא כאילו פרע חוב.
    ושני הדברים - להיות מן הנותנים מצד אחד, לא להיות מן הנוטלים מצד שני - נותנים את האיזון שלעיתים נראה חסר.

16. כבשה שחורה

כבשה שחורה משתמש פעיל פרסום וקופירייטינג

תודות :
    261
    נקודות:
    79
    גם אצלינו זה כך,
    בעיה קשה, ופותר אין לה

17. אש הברזל

אש הברזל משתמש מקצוען

תודות :
    1,310
    נקודות:
    149
    הבעיה נובעת מזה שבנים הולכים לישיבות ומגיל 13-14 כבר לא נמצאים למעט שבתות חופשיות ואילו הבנות עד החתונה נשארות להתפלל ובמקומות שיש כבר בנות בוגרות יותר בד"כ גם האמהות כבר יותר יכולות לבוא להתפלל ונוסיף על זה גם את העובדה שבכל הבתי כנסת העזרת נשים יותר קטנה משמעותית אז קיבלנו חוסר מקום מוחלט בעזרת נשיםוגם אם רק המקומות שנקנו קיימים זה בד"כ בצפיפות גדולה הרבה יותר מעזרת הגברים באותו מקום

18. חלון הזדמנות

חלון הזדמנות משתמש פעיל

תודות :
    803
    נקודות:
    84
    אני חושב שהכי פשוט שנתלה מודעה עם ההודעה על רכישת המקומות, בה נכתוב בגדול: "היות ויש אנשים שאין באפשרותם לרכוש מקומות בכסף מלא והם ישמחו מאד להתפלל בבית הכנסת במקום מסודר, נשמח אם באפשרותכם לתרום בעבורם סכום צנוע לרכישת מקום מסודר"
    כל אחד יעשה את שיקוליו האם הוא יכול לתרום וכמה.

נראה לי כך פשוט יותר, האנשים יקבלו תרומה של מקום בצורה מכובדת ממי שרוצה ויש באפשרותו לתרום להם, הם לא יאלצו להתרים אחרים בעל כרחם. :rolleyes:

yonatanr ו-נחליאלי(ת) מודים על התגובה.
  19. להרגיש בבית

להרגיש בבית משתמש מקצוען עיצוב ואדריכלות פנים

תודות :
    4,747
    נקודות:
    184
    סוג מצלמה:
    canon 300d
    מוזר...
    אנחנו ויתרנו על שבת משפחתית בבית חלקיה ואחת הסיבות המרכזיות היתה חוסר מקום בבית הכנסת...
    גיסה שהיתה שם עם משפחתה סיפרה שהגיעו לתפילת שחרית ונאלצו לעמוד כל התפילה. אביה, אדם לא צעיר ומכובד, וכל האחים והגיסים.

Natan Galant מודה על התגובה.
  20. חלון הזדמנות

חלון הזדמנות משתמש פעיל

תודות :
    803
    נקודות:
    84
    היא לא מכובדת. היא פשוט רוצה ויכולה ושווה לה את המאמץ לבוא. והמקום ראוי לה.
    אם היא תפנה מיוזמתה ותציע את מקומה לאורחות- נפלא. אשריך ישראל.
    אבל בהחלט ראוי לאורחות לוודא שאינן תופסות מקומות קבועים. וזו אכן תופעה קיימת וגם עליה אני מקבל תלונות.

כאן אמנם לא מדובר על רכישת מקום בממון, אבל מדובר במקום קבוע שיש לה זכות קדימה.
    כשיש מחסור במוצר במכולת והיתה אספקה מצומצמת, למי ידאג בעל החנות קודם? לכל דורש או שתהיה לו עדיפות לשמור בצד בעבור לקוחותיו הקבועים?

ראש צוות, משה מנחם ו-נחליאלי(ת) מודים על התגובה.