מידע שימושי במקום שאין הנשים? השתדל לא להיות/ רכישת מקומות בביהכ"נ לימים הנוראים

הנושא בפורום 'איש את רעהו' פורסם ע"י חלון הזדמנות, ‏11/9/19.

 1. חלון הזדמנות

  חלון הזדמנות משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏14/6/18
  הודעות:
  14
  תודות :
  803
  נקודות:
  84
  אני פונה מעל במה זו כגבאי בית הכנסת, מעוניין לשתף בתחושה שמלווה אותי מידי שנה בתקופה הזו ואשמח לשמוע את דעתם בעניין.

  ב"ה אנחנו לקראת תקופה מורכבת מכל הבחינות, שראשיתה עוד הרבה לפני פתיחת ההכנות לחגים באופן רשמי...
  משתדל במקסימום להשביע את רצונם של 'לקוחותי', קרי: המתפללים.
  נקודה כואבת מאד צצה לי בכל שנה מחדש, מדובר בתופעה שמתרחשת בעיקר בעזרת הנשים (לא רק, אבל מטבע הדברים: בעיקר שם), והרי היא לפניכם:

  בהרבה מאד מבתי הכנסת קיים, בפרט בימים הנוראים המושג של: "מכירת מקומות".
  קניית המקום נקנית אצל חלקם של המתפללים מתוך קושי כלכלי רב, אך חיונית ממש למען החזקת בית הכנסת בימים אלו. ההוצאות המרובות שחורגות מההוצאות השוטפות של כל השנה: בעלי התפילה, הבעל תוקע, הוצאות החשמל ההזויות ועוד ועוד.
  האנשים שרכשו את מקומם לימים אלו, שעשו את המאמץ הלא קל, עשו זאת מתוך ידיעה ברורה שיש להם מקום שמור משלהם, והוא שלהם בלבד בימים אלו.
  ההרגשה של: "מקום ששמור במיוחד לי בכל זמן שאגיע" בלי צורך לתפוס מקום מוקדם , מבלי לחשוש לעזוב לרגע את הכסא שמא מישהו יתיישב עליו בינתיים, היא הרגשה נהדרת ושווה להם בהחלט את המחיר.

  אך, לתמיהתי, מידי שנה אני שומע תלונות רבות מצד עזרת הנשים, מתפללות כאובות מאד שרכשו מקומות למרות הקושי, ויצאו עם עגמת נפש מרובה ומירמור גדול.
  מדובר על אותן נשים שבד"כ לא יכולות להתפלל את כל התפילות, בוודאי לא מברכות השחר ועד ערבית ללא הפסקה, אבל מעוניינות בהחלט שלתפילות שכן תגענה יהיה להן מקום לשבת בנח. הן תדענה שיש להן מקום בטוח. מתי ואיך שהן תבאנה- ממתין ומחכה להן מקומן המגיע להן ביושר בחיוך מזמין.

  ובכל שנה? הלם מחדש.
  כשהן מגיעות הן רואות לתדהמתן שיושבת בנוחות מתפללת אחרת בלתי מוכרת על כסאן.
  מקומן נתפס ע"י אחת מאלו הנשים שהחליטו שחבל להן על הממון, והן בהחלט יכולות להיעזר במקומות שממילא עומדים פנויים בשעה שהגיעו. והגיונן עימן: למה שלא תשתמשנה במקומות הללו שפשוט מזמינים אותן? הרי זה נהנה וזה לא חסר, הלא כן? ומי לא תרצה להוסיף זכויות בראש השנה?
  ברור להן שהמתפללת שזהו מקומה שלה תשמח לאפשר להן לשבת במקומה ולאסוף עוד קצת זכויות.

  ברור לי שמי שנוהגת כן, עושה זאת באמת בתמימות, היא פשוט לא מודעת לכך שיש נשים עדינות שקשה להן מאד להקים מישהי אחרת גם אם הכסא שלהן ביושר ובדין.
  מאד לא נעים להן להקים את המתפללת שבמקרה הטוב נעה על כסאה בחוסר נוחות ומנסה לפענח למי שייך השם: "כהן" על מקומו היא יושבת כעת ומעיפה מבטים מוטרדים לחלל בית הכנסת בלי לדעת מיקומה של מי תפסה, ובמקרה הפחות טוב- המתפללת ה'פולשת' (סליחה על ההגדרה אם היא פוגענית. אבל זוהי בדיוק תחושת האישה שמקומה נתפס, לצערי) מרוכזת כל כולה בתפילה נרגשת מעומק ליבה, ואין לה הפנאי לחשוב האם, אולי וכיצד מרגישה ברגע זה ממש מישהי שאין לה מקום עכשיו ודווקא לגמרי אמור להיות לה, בשעה שהיא מתחננת לאביה שיקבל תפילותיה ויסלח לה.
  ולמה אני אומר מקרה פחות טוב? כי במקרה שנראה שהאישה מוטרדת מכך שתפסה מקום של מישהי אחרת, יש עוד סיכוי שלאחר ככה, בערך, חמש- עשר דקות- רבע שעה, פתאום אולי תבחין באישה עדינה שמסתכלת עליה באכזבה עמוקה, ואז תבין שכנראה תפסה את מקומה- ותקום מיד.
  וגם אם לא תבחין, יש נשים (אני כותב: "יש" מתוך ידיעה שלחלוטין לא כולן. יש רבות שמאד לא נעים להן והן לא תעשינה זאת) שתעזנה בכזה מצב לבקש בעדינות שיפנו להן את מקומן המגיע להן ביושר, כי הן רואות שמישהי מחפשת כנראה אותן בידיעה שהיא יושבת על מקום שלא שלה.
  אך אם המתפללת מרוכזת כל כולה בתפילה? לא לה יש ראש לחפש אחר בעלת המקום, ולא לבעלת המקום יש לב להקים אותה מהמקום ולהפריע את תפילתה מלאת הכוונה.

  אני מאמין באמונה שלימה, שמי שמתיישבת במקום שלא שלה, עושה זאת מתוך תמימות ומתוך כוונה טובה ומשוכנעת שכשתבוא המתפללת בעלת המקום- היא פשוט תקים אותה בשמחה.
  הרי וודאי לי וברור שאף אחת לא מעוניינת בימים כאלו גדולים של התפייסות וסליחה לגרום לאיזשוהי קצה תרעומת עליה.

  לכן, רק אציין מספר נקודות שאולי לא חשבתם, ובהחלט ראוי להתייחס אליהן. (לאחר שיחות, אני מבין שזו תופעה שהרבה גבאים מקבלים עליה תלונות, כך שכדאי לשים לב גם אם כך 'מקובל' אצלכם, כביכול.)

  ובכן, התיישבתם במקום שלא שילמתם עליו? שימו לב:
  1. האם אתם מכירים את בעלת שם המשפחה שבמקום שלה אתם משתמשים כעת, כדי להבחין ולדעת מיד לפנות את מקומה כאשר תגיע? האם אתן ערניות ובודקות מתי היא מגיעה?
  2. האם שאלתם אותה קודם אם היא מאפשרת לך לשבת בזמן שאינה נמצאת? אולי סיכמה עם מישהי אחרת להתחלף איתה בחלק מן התפילות? (אחות וכד') ואולי סתם כך מתחשק לה לדעת שהיא מגיעה למקום פנוי ולא נאלצת להקים אף אחת מתוך הרגשה של חוסר נעימות שלחלוטין לא מגיעה לה?
  3. האם אתם מבינים את העניין, שגם אם לכם ברור שאתם מתיישבים על מנת שיקימו אתכם וזה נראה לכם ברור וטבעי לכולם- לא לכל אחת נח לעשות את התפקיד הבלתי נעים הזה? שלא לדבר אם מדובר במקום של נערה שבוודאי לא יהיה לה נעים להקים מבוגרת מכיסא? והאם חשבתם על מצב שאולי אח"כ עוד חצי יום אותה אישה מתהלכת בהרגשה לא נעימה עם ייסורי מצפון מדוע לא ויתרה בכל אופן על מקומה? (הזוי לגמרי, נכון. אבל ככה זה. יש נשים כאלו. מה לעשות?)
  4. האם חשבתם פעם על הנקודה שאם תפסתם מקום לאישה אחרת, יתכן ובגללכם היא תפסה מקום של מתפללת אחרת (לגמרי לא בסדר, אבל ככה לעיתים הגלגל ממשיך לצערנו. מתוך ידיעת השטח) ובגללה מישהי---- וכו', מן גלגל מוזר שכזה שאתם פשוט וחלק אחראיים לו? ורק בגללכם יש כאן בבית הכנסת מספר נשים מאוכזבות וכעוסות וסלט אחד גדול במקומות הישיבה?
  5. וסתם, אני באמת תמה ומתפלא מעומק הלב: לאלו שמתיישבות על מקום פנוי בזמן של לפני התקיעות: האם אתם ב-א-מ-ת חושבים שיש מצב שאישה שרכשה מקום- לא תהיה בשעת התקיעות???! נשגב מהבנתי. פשוט לא נראה לי שיש מצב שאישה שקונה מקום לא תהיה בזמן התקיעות בבית הכנסת. מילא שחרית, אולי גם חלק ממוסף. אבל תקיעות? למה שתקנה מקום אם אפילו בתקיעות וחלק ממוסף לא תהיה? אם אפילו לא באה לתקיעות או מוסף- אז לצורך מה נקנה בעצם המקום? רק לשחרית?
  אז מדוע אתם חושבים בזמן כזה שבוודאות אמורים כל המקומות להיות מאויישים, שרק בגלל ש'התמזל מזלכם' והמקום טרם נתפס כשהגעתם- אתם יכולים להתיישב עליו? סביר יותר להניח שרגע אחרי שהתיישבתם והתרכזתם במחזור במלוא הכוונה- הגיע בעלת המקום, או לחילופין: אולי בעלת המקום קמה לרגע ממקומה לפני שהגעתם ואתם מיהרתם לתפוס לה מחוסר ידיעה.
  מקום פנוי בזמן התקיעות שנרכש בכסף מלא? כמעט ולא מציאותי!
  בכל מקרה ובכל התפילות האחרות סעיפים 1-4 קיימים ויש להתחשב בהם. אבל בתקיעות- לעניות דעתי אין מצב שהמקום יהיה פנוי בכלל, כך שלא רלוונטי לשאול, להכיר או לברר.


  לסיכום: העניין לא פשוט. אני מתמודד במוצאי כל חג עם הסיפורים הנ"ל שמגיעים אליי, וכואב כל כך בשביל המתפללות. לצערי טרם מצאתי דרך לעזור להן.
  ולפני שכל אחת תגיד: "בעיה שלה" "שתלמד להיות יותר אסרטיבית" "איזו מוזרה? ברור שאם אני יושבת לה במקום- אני מצפה שהיא תקים אותי. מה יש לה להרגיש לא נעים?"- אז פשוט כדאי להבין שזה לא ממש רלוונטי לעניין.
  כן, יש הרבה כאלו שלא נעים להן. כן, יש הרבה כאלו שתעמודנה ולא תקמנה אישה אחרת שיושבת במקומן. כן, יש הרבה כאלו שגם כשיבקשו את המקום המגיע להן ביושר- מחשבותיהן בתפילה כל הזמן ירוצו: "האם הייתי בסדר?" "האם הייתי אמורה לשתוק?" "למה לא נתתי לה עוד קצת?" "היא אישה מבוגרת או היתה נראית שלא מרגישה טוב... ואני יכולתי להחזיק מעמד" ולא יעזור להגיד להן לדעת שהן אמורות להרגיש בנוח. ככה הן וזהו.

  מתפלל ומבקש שעד שנה הבאה ישתנה משהו בהסתכלות ובהבנה של ה(א)נשים בנוגע לקניית ה מקומות.
  ויהי רצון שתהיה לכולנו שנה טובה ומבורכת ושיתקבלו כל תפילותינו לטובה ולרצון.
   
 2. שרה מגן

  שרה מגן עימוד ספרים עימוד ספרים עריכה תורנית כתיבה ספרותית

  הצטרף:
  ‏18/6/15
  הודעות:
  6,052
  תודות :
  25,402
  נקודות:
  255
  דברים חשובים ונכונים. בעיקר סעיף 1!!!

  למען האיזון,
  חשוב לציין שלבקש יפה לקום זו לא פגיעה ולא עברה, לשאת קפידה בלב ולשתוק זו בעיה לא פשוטה.
   
 3. חלון הזדמנות

  חלון הזדמנות משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏14/6/18
  הודעות:
  14
  תודות :
  803
  נקודות:
  84
  נכון מאד ותודה על ההערה.

  לא סותר שיש כאלו שלמרות שתדענה שהצדק איתן ולמרות שתדענה שזה בדיוק מה שמתבקש מהן ושהן יוצרות בעיה לא פשוטה של קפידה בלב, הן פשוט לא תהיינה מסוגלות להקים אישה אחרת. לא. תהיינה. מסוגלות.
  מקסימום תיקחנה על מצפונן גם את זה שהן כועסות בראש השנה.
   
 4. kaduri

  kaduri משתמש פעיל פיתוח / אפיון / עיצוב אתרים

  הצטרף:
  ‏6/5/19
  הודעות:
  55
  תודות :
  217
  נקודות:
  49
  עיסוק:
  מתכנת C# WPF ובונה אתרים
  בזמן קריאת הדברים החשובים עלה במוחי רעיון..
  בעזרת גברים הרי אין את הבעיה הזו אתה מציין והסיבה לענ"ד שיש גבאים שמסדרים ויודעים ומכירים את הפרצופים ומכוונים גם את האורחים איפה לשבת...
  בעזרת נשים אין..
  אולי כדאי למנות גברת כלשהי בהתנדבות/תשלום שתמלא את התפקיד הזה בעזרת נשים ותכוון את התנועה בהתאם...
   
 5. חגי פאהן

  חגי פאהן עימוד ספרים עימוד ספרים

  הצטרף:
  ‏29/3/15
  הודעות:
  1,697
  תודות :
  2,530
  נקודות:
  271
  עיסוק:
  מנקד, מעמד ומתכנת
  דף הבית:
  בהנחה שגורם הבעיה הוא שרוב הנשים לא מגיעות לכל התפילות, אולי הפתרון הוא למכור את מקומות הנשים לפי תפילות? ערבית - ביילע יונגרייז. שחרית - שפרינצע קוקומברוש. מוסף - אדווה פז. מנחה - ביילע יונגרייז. נעילה - אדווה פז.
   
 6. רפ

  רפ משתמש מקצוען

  הצטרף:
  ‏1/2/16
  הודעות:
  257
  תודות :
  1,255
  נקודות:
  149
  גאוני.
   
  טנק, פלא, א-ירושלמית ו-5 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
 7. efrat1

  efrat1 משתמש סופר מקצוען עריכה תורנית פרסום וקופירייטינג

  הצטרף:
  ‏17/11/13
  הודעות:
  5,314
  תודות :
  11,695
  נקודות:
  230
  ואז הנשים תאלצנה להחליט מראש לאיזו תפילה הן מתכוונות להגיע.
  לא ילך.
   
  ב.א., cantor, א.ר.ז. ו-19 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
 8. רפ

  רפ משתמש מקצוען

  הצטרף:
  ‏1/2/16
  הודעות:
  257
  תודות :
  1,255
  נקודות:
  149
  זה בוודאי ימזער את הבעיה, כי יש נשים שיודעות מראש לאיזו תפילה הן בוודאי לא תגענה.
   
  טנק, שקדיה, chaim424 ו-4 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
 9. חלון הזדמנות

  חלון הזדמנות משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏14/6/18
  הודעות:
  14
  תודות :
  803
  נקודות:
  84
  ברור
  לא ילך. פשוט לא ילך.
  כל אישה תקשיב, תהנהן, תראה שהיא מבינה... ותמשיך הלאה בתפילה.
  למה, מיהי הגבאית הזו שתכתיב לה מה לעשות?

  ידוע לי על מקרים שגבאים היו צריכים לעלות למעלה לאחר תלונות, כדי להעיר בקול לעזרת הנשים שלא לשבת על מקומות שאינם שייכים להן.
  אבל זהו מצב מאד לא נעים קודם כל למתפללות שנאלצו להשתמש בשירותי הגבאי במהלך התפילות, שנית- לגבאי עצמו שחוץ מענייני מכירת המקומות, וחוץ מעניינים אין סוף הקשורים לבית הכנסת בכלל ולימים הנוראים בפרט ודורשים טיפול, ישמח קצת לשקט כדי להתפלל בעצמו ולא לעמוד כמו שוטר לעמוד על זכויות של מי שמגיע לו.
  מה גם שבדרך כלל לא מגיעים למצב כזה של הזעקת הגבאי, והנשים נשארות לסבול בשקט ומתלוננות רק לאחר מעשה.

  רעיון מצויין. כשאתה תהיה הגבאי. ;)
  לא שייך מעשית וטכנית.

  אבל נשים יכולות בשמחה להתארגן ביחד ולסכם על מקום משותף לשימוש כל אחת בזמנים הנוחים לה.
  פשוט צריך לנהוג בהוגנות ולסכם מראש עם מישהי להתחלק איתה בתפילות. לא לשבת על מקום ללא סיכום מראש, זה הכל.

  כדאי בכל מקרה לקחת בחשבון שיש זמנים שבדרך כלל כולן תרצינה להגיע, ואז אם המקום נרכש ביחד יאלצו לשבת בתורנות.
   
  נערך לאחרונה ב: ‏11/9/19
 10. חלון הזדמנות

  חלון הזדמנות משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏14/6/18
  הודעות:
  14
  תודות :
  803
  נקודות:
  84
  ואגב, זה לא לגמרי מדוייק.
  בחגים הבעיה אינה קיימת כי כל אחד מתפלל בבית הכנסת שלו ובמקומו הקבוע, בחלק גדול מבתי הכנסת מקומות נרכשים במחיר מלא.

  הבעיה בעזרת הגברים היא דווקא במשך השנה, בבתי כנסת פעילים שמארחים הרבה אורחים- מתפללים שאינם קבועים.
  כאן יש בעיה שפעמים רבות האורחים מתיישבים בטבעיות היכן שנראה מתאים בעיניהם בלא לבדוק בשטח האם במקרה המקום שייך למתפלל קבוע.

  כאן לא תמיד עוזר הגבאי.
  אם הוא יבחין בכך- מצויין. הוא יוכל בשמחה לכוון את המתפלל האורח למקום מכובד שאינו תפוס למתפללים קבועים.
  אבל מה אם לא הבחין ולמתפלל לא היה נעים להעיר למי שתפס את מקומו? ויש הרבה כאלו.
   
 11. פשוש

  פשוש משתמש מקצוען

  הצטרף:
  ‏2/5/18
  הודעות:
  19
  תודות :
  1,474
  נקודות:
  134
  לענ"ד, בגברים אין את הבעיה, כי רובם מגיעים לכל התפילות ולא נוצר מצב של מקומות רבים ריקים.
  ומלבד זאת, מי שמעונין במקום מסודר, קונה מראש, לעומת הנשים שלא יודעות באיזה תפילה הן תוכלנה ללכת להתפלל ואיזו לא ולא שווה להן בשביל זה לקנות מקום.

  וכן, יש לגברים בד"כ יש פחות מהמוצר הזה שנקרא: "לא נעים לי...."
  בתור אישה, הזדהיתי עם כל מילה של פותח האשכול. תודה!
   
  לאנגער, מגדלור, noah ו-10 משתמשים נוספים מודים על התגובה.
 12. שרה מגן

  שרה מגן עימוד ספרים עימוד ספרים עריכה תורנית כתיבה ספרותית

  הצטרף:
  ‏18/6/15
  הודעות:
  6,052
  תודות :
  25,402
  נקודות:
  255
  נזכרתי מה אני עושה כדי ל'קבל' את מקומי, ובלי לדבר.
  אולי זה יעזור לעוד נשים שתקניות...
  בפעם הראשונה כאשר אני מגיע לבית הכנסת, אני מביאה עימי שקית נוספת עם תהילים, חבילה טישו וכו' השקית, מטרתה להשאר על השולחן. כשאני לא במקום.
  כשאני מגיעה ורואה מישהי במקומי, אני פשוט נוטלת בעדינות את השקית, שגם אם הוסטה הצידה, אין מציאות שלא שמים לב וזזים מיד.

  @חלון הזדמנויות
  אם אתם הגבאים, הייתי ממליצה לכם להדפיס את רשימת ההמלצות שכתבתם, ולתלותה במקום בולט בפתח עזרת הנשים.
   
 13. משה מנחם

  משה מנחם משתמש מקצוען עריכה תורנית עיצוב גרפי

  הצטרף:
  ‏28/8/17
  הודעות:
  570
  תודות :
  1,874
  נקודות:
  159
  מצוה להפיץ!
  (צרפתי קובץ לטובת המעוניינים)
   

  קבצים מצורפים:

 14. חחח

  חחח משתמש מקצוען

  הצטרף:
  ‏29/3/17
  הודעות:
  1,293
  תודות :
  4,012
  נקודות:
  174
  הלייק הוא על השמות המקוריים..
   
  תובנה, שמחה לשמח ו-חגי פאהן מודים על התגובה.
 15. משה מנחם

  משה מנחם משתמש מקצוען עריכה תורנית עיצוב גרפי

  הצטרף:
  ‏28/8/17
  הודעות:
  570
  תודות :
  1,874
  נקודות:
  159
  בדרך כלל הבעיה לא כל כך קשה, כי יש מקומות פנויים (שהמתפלל הקבוע מכיר)

  לא תמיד עוזר, בפרט במקומות עם סטנדרים.
   
  חלון הזדמנות מודה על התגובה.
 16. kaduri

  kaduri משתמש פעיל פיתוח / אפיון / עיצוב אתרים

  הצטרף:
  ‏6/5/19
  הודעות:
  55
  תודות :
  217
  נקודות:
  49
  עיסוק:
  מתכנת C# WPF ובונה אתרים
  אני לא מכיר כאלה לשמחתי... אבל אני לא מבין בשביל מה צריך לבוא להתפלל עם כאלה מידות מושחתות..
   
 17. חמחם

  חמחם משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏13/1/10
  הודעות:
  559
  תודות :
  338
  נקודות:
  69
  כמה שזה נכון!
  אולי שלט גדול בתוך בית הכנסת "אין לשבת במקום שלא שלך, הדבר מסב כאב לב גדול לבעלת המקום" או משהו אחר...
   
  מלכי וולף, קולות ו-חלון הזדמנות מודים על התגובה.
 18. שרה מגן

  שרה מגן עימוד ספרים עימוד ספרים עריכה תורנית כתיבה ספרותית

  הצטרף:
  ‏18/6/15
  הודעות:
  6,052
  תודות :
  25,402
  נקודות:
  255
  איני צעירה והתפללתי במספר לא מבוטל של בתי כנסת, ואין מציאות שיקרה דבר כזה.
  ואם הוא קרה אחת לאלף, מדובר בסיפור בריא. ולא אליו מכוונים הדברים.
   
  חני גרינשטיין, 2359, לילי 1 ומשתמש נוסף מודים על התגובה.
 19. חלון הזדמנות

  חלון הזדמנות משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏14/6/18
  הודעות:
  14
  תודות :
  803
  נקודות:
  84
  נכון. בעיה לא כל כך מורכבת ובד"כ יש היכן לשבת ובכל מקרה לא מדובר על תפילות ארוכות.
  אבל כל אחד אוהב להתפלל במקום הקבוע לו ועם קצת שימת לב אפשר לתת לו גם את האופציה הזו.

  אבל זו באמת גלישה מהנושא.

  רעיון יפה, שאפשר ליישם רק בחלק מן המקרים.
  בכל מקרה אתם נותנים רעיונות כיצד לבקש בצורה נעימה ויפה, אני מקווה שפשוט לא יצטרכו להגיע לשם. שכל אישה תבין שאין לה אופציה לשבת על מקום שאינה בטוחה במאה אחוז שבעלת המקום אינה צריכה אותו עכשיו.

  לגבי ההמלצות והמודעות... שוב, אם אין 'שוטר' בשטח וגם אין התעוררות לעניין- אין רצון למלא אחר ההוראות.
  כל אישה בטוחה שבמקרה שלה זה בוודאי בסדר.

  מיותר לציין שניסינו בשנים קודמות לתלות שלטים מבקשים, מתריאים ומסבירים. זה לא מנע את הבעיה.
   
  חני גרינשטיין ו-נחליאלי(ת) מודים על התגובה.
 20. חלון הזדמנות

  חלון הזדמנות משתמש פעיל

  הצטרף:
  ‏14/6/18
  הודעות:
  14
  תודות :
  803
  נקודות:
  84
  חלילה.

  העניין באמת עצוב, אבל מרבית המקרים נעשים מתוך תמימות ומחשבה שהמפללת תבוא ותבקש, מה הבעיה?

  מדובר בדרך כלל בנשים שהן מספיק אסרטיביות בחיי היום יום ויודעות לבקש את המגיע להן בצורה נעימה, אך בלי להסמיק/ להחוויר/ לגמגם או להחליט שעדיף להן פשוט לעמוד על פני האופציות האחרות.
  הן פשוט לא מעלות בדעתן שיש כאלו שמרגישות עם העניין אחרת ויתכן שהן תכעסנה ותכאבנה ועם כל זאת, פשוט לא תעזנה להקים אותן.

  לכן גם הערות של 'גבאית' לא יועילו כאן וגם לא מודעות.
  אם אין התעוררות לעניין והבנה של הסיטואציה, העניין ימשיך. כל אחת תהיה בטוחה: "נו, באמת? מה העסק? ברור שאפנה לה את המקום ברגע שתבקש. ההערה הזו פשוט לא קשורה אליי. ברגע שהיא תגיע- אשמח לקום" (ברגע שהמתפללת בכלל לא מכירה לעיתים את בעלת המקום ולא מבחינה כשהיא באה בכלל, כן?)
   
  מוריהלי, א ב, yonatanr ו-5 משתמשים נוספים מודים על התגובה.