סיפור בהמשכים אם בארזים נפלה קצפת

+shira

משתמש סופר מקצוען
[/QUOTE]
בכוונה הקצנתי קצת את ההתנהגות שלו, ולמה? כי לו הייתי בוחרת דברים פחות 'שחורים' ושיותר ניתן להתווכח עליהם אז כמספר נאנשים כך מספר הדעות.
מעולה. התוצאה הכי טובה שאפשר להגיע אליה היא סיפור שנוי במחלוקת. מעורר רגשות מעורבים. כזה שאפשר לדון עליו. תני לנו לפתח פה "טים אלחנן" ו"טים - ? " (רק אני פספסתי את השם שלה?)...
אני ממש חיבבתי אותו בתחילת הסיפור. חשבתי שהוא בעל חמוד עם רצון טוב שלפעמים מתפספס ונוחת בין הכיסאות הגדולים האלה - אימא ואישה...
ובהמשך, בפרט בפרק האחרון הוא שינה צורה לאיזה דמון מהסוג שכבר קראנו עליו הרבה.
אז אישית, כן הייתי מדיפה אותו אנושי יותר. מעורר הזדהות יותר. אבל זאת רק אני.

והמשפט עם האמא - בטח מוגזם. גם אם הוא ממששש חסר טקט - זה כאילו, הבייסיק של הבייסיק ב הדרכת חתנים...

Netta

משתמש מקצוען
מנהל קבוצה
הנדסת תוכנה
ווואו.
קראתי עכשיו ברצף.. מדהים!
ברר, רק לחשוב לו הייתי נופלת על זאת משפחה...
השוויגער שלי נראית לי לגמרי מושלמת פתאום. (:
כתיבה קולחת ומרעננת
תמשיכי מהר
ואני גם נוטה לחשוב שבפרק הזה אלחנן יצא קצת יותר טיפש ממה שהיה בפרקים הקודמים, אבל אני מניחה שיש לך סיבה לזה. באמת התחלה של זו"צים היא לא דבר פשוט.

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
השוקו מבעבע מעלה אדים של חלב קוצף, הקש המתערבבת גורמת לבועות לצוף, אלחנן עסוק בלספר לי על ארוע מסעיר שהיה לו היום בכוילל, אני מהנהנת בחצי ראש ובחצי השני מנסה לברוח מעצמי, מהמחשבות המטרידות.

"כי היירבית" הטלפון שלי שר בעוז, מנגן בקול צרוד ורוטט על השולחן, השעה לא מאוחרת מידי בשביל טלפונים, כן מוזרה בשביל סתם שיחות לא חשובות, על הצג המתכתי מספר לא מוכר.

אלחנן מסמן לי לענות, אני לוחצת על הלחצן הירוק ומקשיבה לקול שבפומית "שלום" – "וברכה" אני משיבה. וכשאין קול מענה לאחר איחוליי אני נאלצת לשאול "מי זה?"

מי שמעבר לקו התעשת כנראה, כי הוא – יותר נכון היא – עונה מיידית "מדברת כאן חבצלת, מאור חיים, רציתי להודיע לך שהתקבלת, ונשמח אם תגיעי כבר מחר בשמונה בבוקר".

"בסדר גמור" אני עונה, הידיים שלי מנופפות בהתרגשות שאני מנסה להסוות, אלחנו מבין, כי הוא שואל אותי בהנדת שפתיים "התקבלת?"

"תודה" אני עונה לזאת'י שמעבר לקו וכבר לא שומעת מה היא אומרת לי, מנתקת את השיחה ומחייכת לאלחנן שאומר בטון מנגן "נו נו, ידענו הרי שתתקבלי, אבל ברוך ה'".

השינה עוברת לי מהר, כמו אישה עובדת שכל דקה של חלום יקרה לה מפז, וכשהשעון מצלצל ברבע לשבע אני כבר ערנית ודרוכה, נוטלת ידיים, מתלבשת, מתפללת ומכינה לאלחנן לחמניות, שיהיה לו לארוחת בוקר.

בין לבין אלחנן קם, יוצא לתפילה, חוזר וכשאני מוכנה לצאת הוא לא שוכח לאחל לי "בהצלחה!"

אני כבר כמעט בחוץ כשאני שומעת אותו קורא לי "רגע, ומה את תאכלי בעבודה?"

"אה" אני מבטלת בהנד יד, לא זוכרת זוטות שכאלה ביום מרגש זה, אבל אלחנן מתעקש, אורז את הלחמניות ושם לי בתיק "אני כבר אוכל איזה לחם או משהו, אבל את – שיהיה לך בתאבון" הוא קורץ לי, והחיוך שלי מתרחב בתוכי.

אני מגיע למשרד הענק, קצת מבולבלת, הרבה נבוכה, לא וידעת מה תפקידי שם בדיוק. מחייכת כאילו יש לי הרבה ביטחון, מסתירה את הרעד הקל שאוחז בי תמיד בהתחלות חדשות, מחפשת את חוה, שתדריך אותי לתפקידי, תחנוך אותי לקראת המשרה ותתן לי דרך וכלים.

"חוה עדיין לא הגיעה" אומרת לי גברת שיושבת בקצה "אבל את יכולה להתיישב בחדר שלך ולהדליק את המחשב" אני פוסעת לאן שידיה מורות לי, לא יודעת איך אני אשתבץ במשרד, מה מעמדי שם, למי אני כפופה ומי יקשיב להוראותיי, מתיישבת על הכסא המנהלי שקולט אותי אליו ברכות משרדית, מדליקה את המחשב שמהבהב לי בברוכות הבאות ומכיוון שאין לי את הקוד הסודי שלו נאלצת להמתין עד לבואה של חוה.

אני מרגישה רטט, זה הפלאפון שלי, שמתי אותו על שקט כדי שחס וחלילה לא יהווה לי הפרעה בעבודתי החשובה שטרם אני יודעת מהי, משעמם לי, וחוה לא נראית באופק הקרוב, אני עונה "מה נשמע אלישבע?" נשפך הקול של ברוריה דרך השפופרת "מתגעגעת!" אני עונה לה, מעדכנת אותה בראיון, ובקבלתי המהירה לעבודה, דברנו לפני יומיים, אבל הכול קרה מהר כל כך שלא הספקתי לעדכן את חברתי הטובה בהתפתחות הרזומה שלי.

"אז נפטפט בערב" היא אומרת לי, מבינה בלי מילים שאני מתוחה מידי בשביל דיבורים של סתם ושל עומק "רק משהו חשוב אני צריכה ממך, אשלח לך במייל, את תוכלי לעזור לי, זו תהיה מצווה גדולה! את מתמצאת בנושא בגלל העבודה הקודמת שלך, וזה יהיה ממש חסד עצום" מזוית עיניי אני רואה דרך החלון מישהי מתקרבת "להתראות" אני לוחשת בהולות, מכניסה את הפלאפון לתיק ונעמדת. חוה הגיעה, סוף סוף.

לו הייתי מחשב היה מרצד בי עכשיו צמד המילים בכחול "ברוכים הבאים", אני לא, ולכן אני רק מפטירה 'שלום' שמשתדל לא להיות מבויש ולא כל כך מצליח, וחוה מתיישבת לידי בידידות, נכונה לעבודה ואולי גם לחברות.

anotherית

משתמש סופר מקצוען
מהמם. כל פעם שאת מעלה פרק אני מתרגשת.
ואני שמחה שעשית את אלחנן יותר אנושי, כי התחלת אותו אנושי, רק גברי מאוד.
והמשכת אותו קצת אנוכי וחסר מידות.

אלא אם כן את מתכוונת שיהיה הפכפך, ואז זה כיוון חדש.
אבל חבל, כי לדעתי היה מעולה עד עכשיו, שהוא איש טוב, אבל קצת צריך ללמוד.
לא רשע.

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מהמם. כל פעם שאת מעלה פרק אני מתרגשת.
ואני שמחה שעשית את אלחנן יותר אנושי, כי התחלת אותו אנושי, רק גברי מאוד.
והמשכת אותו קצת אנוכי וחסר מידות.

אלא אם כן את מתכוונת שיהיה הפכפך, ואז זה כיוון חדש.
אבל חבל, כי לדעתי היה מעולה עד עכשיו, שהוא איש טוב, אבל קצת צריך ללמוד.
לא רשע.
תודה.
וסבלנות, סבלנות, בעזרת ה' תהיה כאן סגירת קצוות מעניינת למה הוא מתנהג ככה.
זה על בסיס תופעות קיימות...
הוא באמת איש טוב שצריך ללמוד, אבל מה ללמוד? ומה אלישבע יכולה לעשות עם זה?
אי"ה המשך יבוא...

+shira

משתמש סופר מקצוען
כנה וגאה לומר לך
שבאמת לקחתי בחשבון את ההערה לגבי אלחנן, איזנתי קצת...
מודה לך בכנות, כי הצלחת לחבר אותי ממש לגורלם הקצפי של שני הארזים האלו:)
וכמובן שאני תמיד בעד לשמוע קוראים נודניקים כמוני, אבל בסופו של דבר לכתוב מה שמרגיש לך נכון. מקווה שזה מה שקרה.

אלישבע10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
סיפור מקסים, כתיבה נעימה וקולחת.
השוקו מבעבע
השוקו המבעבע
"כי היירבית"
התכוונת כנראה ל "כי הירביית", לא?
"חוה עדיין לא הגיעה" אומרת לי גברת שיושבת בקצה "אבל את יכולה להתיישב בחדר שלך ולהדליק את המחשב" אני פוסעת לאן שידיה מורות לי, לא יודעת איך אני אשתבץ במשרד, מה מעמדי שם, למי אני כפופה ומי יקשיב להוראותיי, מתיישבת על הכסא המנהלי שקולט אותי אליו ברכות משרדית, מדליקה את המחשב שמהבהב לי בברוכות הבאות ומכיוון שאין לי את הקוד הסודי שלו נאלצת להמתין עד לבואה של חוה.
"אז נפטפט בערב" היא אומרת לי, מבינה בלי מילים שאני מתוחה מידי בשביל דיבורים של סתם ושל עומק "רק משהו חשוב אני צריכה ממך, אשלח לך במייל, את תוכלי לעזור לי, זו תהיה מצווה גדולה! את מתמצאת בנושא בגלל העבודה הקודמת שלך, וזה יהיה ממש חסד עצום" מזוית עיניי אני רואה דרך החלון מישהי מתקרבת "להתראות" אני לוחשת בהולות, מכניסה את הפלאפון לתיק ונעמדת. חוה הגיעה, סוף סוף.
לו הייתי מחשב היה מרצד בי עכשיו צמד המילים בכחול "ברוכים הבאים", אני לא, ולכן אני רק מפטירה 'שלום' שמשתדל לא להיות מבויש ולא כל כך מצליח, וחוה מתיישבת לידי בידידות, נכונה לעבודה ואולי גם לחברות.
המשפטים ארוכים מאד. הייתי מחליפה קצת פסיקים בנקודות, ולא רק בקטעים שציטטתי.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
הפרק הזה ממש מושלם בעיני!
הוא כתוב בצורה אמינה (אמינה הכוונה היא הגיונית ומציאותית, כן?), מעמיד את אלחנן באור אנושי, וכל הסיטואציות מרגישות אמיתיות.
רק הקטע הזה:
אלחנן מסמן לי לענות, אני לוחצת על הלחצן הירוק ומקשיבה לקול שבפומית "שלום" – "וברכה" אני משיבה. וכשאין קול מענה לאחר איחוליי אני נאלצת לשאול "מי זה?"

מי שמעבר לקו התעשת כנראה, כי הוא – יותר נכון היא – עונה מיידית "מדברת כאן חבצלת, מאור חיים, רציתי להודיע לך שהתקבלת, ונשמח אם תגיעי כבר מחר בשמונה בבוקר".

"בסדר גמור" אני עונה, הידיים שלי מנופפות בהתרגשות שאני מנסה להסוות, אלחנן מבין, כי הוא שואל אותי בהנדת שפתיים "התקבלת?"
משהו כאן לא כ"כ הסתדר לי.
ראשית, למה ההיא צריכה להתעשת? האם היא (חבצלת) חשבה שהיא אמורה לשמור את המספר שלה? ואם כן, למה באמת היא לא שמרה אותו?
שנית, הייתי חושב שמי ששומעת שהתקבלה לעבודה תגיב קצת יותר בהתרגשות, מאשר רק "בסדר גמור", לא? אמנם ציינת שהיא נופפה ידיים בהתרגשות, וזה החזיר את האמינות, אבל הייתי מצפה לקצת יותר רגש בתגובה, משהו כמו "וואו! תודה! כן, בטח, אהיה שם בעז"ה מחר בשמונה", או משהו בסגנון הזה.
אהבתי את הדימוי ל'ברוכים הבאים' של המחשב.

מחכה להמשך!

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אפרופו... (ובגלל שא"א לשלוח הודעה פרטית, אמחק אח"כ) - באמת מקווה שהביקורת שלי לא הייתה משהו שנאלצת לקבל בחוסר ברירה. אני בהחלט אשמח לתת רק מחמאות בעתיד אם זה מה שאת מעדיפה, כי יש על מה.
הכול בסדר גמור - את מהממת.
בקורת - אני אוהבת, אבל לא שמחליטים במקומי, ועושים את הגיוני כלא נכון.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
בקורת - אני אוהבת, אבל לא שמחליטים במקומי, ועושים את הגיוני כלא נכון.
בהחלט. המבקר חייב לוודא שהביקורת שלו עניינית וממוקדת נטו על הכתיבה עצמה ולא על הכותב, והכותב חייב לוודא שהוא לוקח את הביקורת שכוונה לכתיבה - כביקורת שכוונה לכתיבה, ולא באופן אישי.
(אם למשל כותבים שקטע מסוים בסיפור אינו הגיוני, אין הכוונה חלילה לציין שהכותב לא הגיוני, אלא שהקטע הספציפי ההוא בסיפור לא הגיוני, או לא אמין, או לא מסתדר עם שאר החלקים בסיפור, וכולי).

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
בהחלט. המבקר חייב לוודא שהביקורת שלו עניינית וממוקדת נטו על הכתיבה עצמה ולא על הכותב, והכותב חייב לוודא שהוא לוקח את הביקורת שכוונה לכתיבה - כביקורת שכוונה לכתיבה, ולא באופן אישי.
(אם למשל כותבים שקטע מסוים בסיפור אינו הגיוני, אין הכוונה חלילה לציין שהכותב לא הגיוני, אלא שהקטע הספציפי ההוא בסיפור לא הגיוני, או לא אמין, או לא מסתדר עם שאר החלקים בסיפור, וכולי).
אני גם מסכימה עם זה, מאה אחוז.
אבל יש כאלה שלא יודעים את הכלל הבריא הזה, וההערה שלהם היא לא על התוכן אלא על הכותב...שהוא לא הגיוני או מתורץ.
לא נורא.

המלמד מבני ברק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
כעת גמרתי לקרוא את הסיפור מההתחלה, וואו, הכתיבה זורמת וכיפית מאוד, לגבי אלחנן, אני כגבר מנסה לדון אותו לכף זכות, הוא הגיע ממעמד ה'אצילים' וה'עשירון העליון' למעמד של - מבחינתו כמובן- עלובי החיים, תוסיפו לזה את ההלם של כל חתן שאוחז בשלב ההתחלה של החיים החדשים, ותבינו למה הוא מתנהג כך.
אגב, שאלה, הם הזוג הראשון במשפחה שלו, או שיש כבר זוג נשוי לפניהם?
מחכה מאוד לפרק הבא, תודה.

בונבוניירה פיקנטית

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ט.

אני בדרך לעבודה, זה היום החמישי שלי שם, וכיף לי, מאד.

הימים הפכו לצפופים כמסננת, אין לי מרווח של זמן ונשימה, אני עובדת שמונה שעות, לפעמים קצת יותר, חוזרת הביתה, מפקססת אותו, מכינה סדרת ארוחות של ערב – צהריים למחר, קופצת לאמא או לאוויר הצח, לקניות חשובות וסתם להליכה מפוטפטת, אני עמוסה – וזה טוב לי, וזה קשה.

מתיישבת על המחשב, פותחת את המייל שנהיה לו על שמי, הודעה קופצת מולי "אלישבע, מזכירה לך, זה דחוף, חסד אמיתי, תודה – ברוריה".

אני נאנחת, עוד שעתיים יש לי הפסקה, על חשבונה אעזור, ביחד עם הסנדוויץ והחביתה.

חוה שולחת לי הוראות, מידי פעם מגיעה גם פיזית לבקר, החיוך שלה חברי, קורץ, מתידד. היא מבוגרת ממני, בהרבה, אבל אולי בגלל זה טעם הידידות הנרקמת ערב יותר, מידי פעם היא גולשת איתי לשיחה של סתם, על החיים, עלי, על עצמי, אני משתפת פעולה, שומרת על סייגים, מחיצות מגנות, יודעת שכל מילה תעבור באופן ישיר לשוויגער, מאפשרת לעצמי מרחב, מלהטטת בין הטיפות לבין מי שאני למה שאני רוצה לייצג.

אלחנן מאושר, וזה צובע את חיי בוורוד, הוא גאה בי, וזה מתוק לי, ממתיק לי את המרירות שמבעבעת בשקט ועדיין לא עמדתי מולה. נכון, אכפת לי עדיין שהוא משווה אותי לאמא שלו, ואתמול שהוא אמר לי בפשטות "את כמעט כמו אמא שלי, מצליחה בכל הזירות, סופרמנית" גוש קטן בתוכי התקומם, לא ידעתי לקרוא לו בשם, אבל שתקתי, כמו תמיד.

ההפסקה מגיעה, היום אני כבר מלומדת, מכינה ארוחות בוקר מושקעות, קמה מוקדם אורזת בקופסאות טריות, עוטפת בניילון נצמד, מוסיפה סכום שקוף ולפעמים פתק בתאבון, לאלחנן כמובן.

אני לועסת לי את האוכל בשבלוניות, עוברת על המייל שברוריה שלחה לי: זו שכנה שלי, אישה יקרה ואמיצה.

היא נפלה לדיכאון בגלל נסיבות חיים מורכבות, ולוקחת כדורים פסיכיאטריים. כמובן שאלתי את רשותה לפני ששאלתי אותך.

כרגע היא עומדת מול הביטוח לאומי, מנסה לקבל קיצבה. קשה לה הפורצדורה והניירת המסתרבלת. מפחדת מאד על שמה הטוב שישאר חסוי. אמרתי לה שיש לי חברה שעבדה בחברה מתווכת של זכויות בביטוח לאומי, במחלקת ניסוח מכתבים בהתאם לכללי הב"ל. אשמח אם תנסחי עבורה באופן פרטי, את מכירה את הכללים שלהם, יודעת מה מדבר אליהם, מה רלוונטי, יעזור לה מאד שתנסחי לה את המכתב בהתאם"

אני מחייכת, אם אפשר לעשות חסד עם יהודי – למה לא?

מביטה במחוגים הנוצצים, יש לי עוד רבע שעה, יספיק בהחלט. מתחילה לנסח, להעביר בראשי כללים, לדייק, לחדד, לנסח את הכללים מהצד השני, הנצרך, לקלוע לכללים היבשים בעין רטובה,

גמרתי, אני סופקת ידיים, לוחצת על 'שלח', תיקו, ההפסקה נגמרה.

חוה נכנסת, היא שואלת אותי אם מתחשק לי להכין לנו קפה. אני בוחשת בכפית, אדים עולים, נעימים, משרי אווירה, חוה מפטפטת איתי על הא ודא, אני מהדהדת משלי, הזמן עובר בלי שאנחנו שמות לב ורק שריקי נכנסת עם ערימה של טפסים חוה מזנקת לעמדה, מתחילה לרוץ על החומרים, להפעיל גם אותי במסלול שלה, העמלני, הפועל, הנוצץ.

הידיים שלי מתקתקות, הראש שלי עסוק, מספריים רצים לי מול העיניים, מיילים של מבקשי ישועה מרצדים מולי.

אני צריכה לקטלג לפי מקרי דחיפות, לפי אוושת הצעקה הגוברת, לפי המצוקה הגבוהה ביותר, הידיים שלי רועדות על המקלדת, נבוכות על העכבר, קטונתי מלהכריע, מלנתב באבחת יד גורל אומללים. עול מעיק על כתפי, מרפה טיפה בידיעה שלא אני הקובעת גורלות וגם ביקורת חיצונית מלווה אותי, חוה, האחראית עלי ישירות.

השלוחה מצלצלת, חוה קוראת לי לעמדה שלה. אני קמה, עוברת דרך המראה, עוצרת לשניה, מבחינה בגו שהדקף, בעמידה היציבה יותר, במבט החד שנושב ממני, מחליף את המבט הרך והמטושטש, הצמא לאישור.

ובדרך הקצרה בין המסדרונות לוחשת לעצמי בלי קול 'אלישבע, את עוברת שינוי'.

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרק מדהים.
האיפיון בנוי היטב

אני לועסת לי את האוכל בשבלוניות, עוברת על המייל שברוריה שלחה לי: זו שכנה שלי, אישה יקרה ואמיצה.

היא נפלה לדיכאון בגלל נסיבות חיים מורכבות, ולוקחת כדורים פסיכיאטריים. כמובן שאלתי את רשותה לפני ששאלתי אותך.

כרגע היא עומדת מול הביטוח לאומי, מנסה לקבל קיצבה. קשה לה הפורצדורה והניירת המסתרבלת. מפחדת מאד על שמה הטוב שישאר חסוי. אמרתי לה שיש לי חברה שעבדה בחברה מתווכת של זכויות בביטוח לאומי, במחלקת ניסוח מכתבים בהתאם לכללי הב"ל. אשמח אם תנסחי עבורה באופן פרטי, את מכירה את הכללים שלהם, יודעת מה מדבר אליהם, מה רלוונטי, יעזור לה מאד שתנסחי לה את המכתב בהתאם"

אני מחייכת, אם אפשר לעשות חסד עם יהודי – למה לא?
לטעמי לפחות....
או שאני טיפשה שאומרת בקול מה שברור שכולם הבינו?

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרק מדהים.
האיפיון בנוי היטב

לטעמי לפחות....
או שאני טיפשה שאומרת בקול מה שברור שכולם הבינו?
ומהבחינה המקצועית:
לטעמי לפחות ההסתבכות הנגררת מהפרק הזה צפויה מאוד.
אפשר לשנות קצת או הרבה להסתבכות אחרת,
ואפשר להחליט שאני בשלב של אמירה מפורשת.

אבל אם הפרק הזה התכוון רק לרמוז, וכך היה נראה לי,
אז לי הרמז היה ממש עבה.

שוב, אולי לאחרים לא, אולי בפרק הבא מגיעה כבר ההסתבכות ורק כיוון שהפרקים קצרים זה מחולק,
ואולי בכללי את בסגנון של אמירה מפורשת (לא נראה כך)

מה אתם אומרים על הזווית שלי?
ברור שזה ענין של טעם, אבל בכל אופן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  12  פעמים

לוח מודעות

למעלה