מידע שימושי תרומת כליה - זה נהנה וזה לא חסר

תמרג

משתמש פעיל
נכתב ע"י תמיש;2394565:
שלום לכולם.

הכותב הוא בעלה של תמיש.

אשתי הפנתה אותי לקרוא את האשכול ולא יכולתי שלא להגיב, בהסכמתה אני מגיב תחת השם שלה.

אם יש כאן כאלו שמכירים אותה וממילא גם אותי, הם יופתעו אולי מההודעה.

בחסד ה' אני נמצא בתהליך של תרומת כליה לחולה שאינני יודע את זהותו כמובן, עברתי את שלב הבדיקות הראשוניות בקופת חולים וב"ה נמצאתי כשיר מבחינה רפואית.
אני מלא התרגשות וציפיה לקראת הצעד הזה, התחושה היא שאני עומד לקראת אירוע חגיגי ומשמעותי בחיי, בדומה אולי לשמחות שעברתי בחיי, כמו לידת ילדים וכדומה, זה מלווה גם בתחושת התרוממות.
היות ואני בשלב התחלתי, אין לי אפשרות להעיד על החלקים הקשים והפחות נעימים שבתהליך כמו גם על החלקים המרוממים והנעלים של הכניסה לניתוח וההחלמה.
אשר לדיון שמתקיים כאן:
א. אכן המחקרים מראים שאפשר לחיות מצוין עם כליה אחת, במקרה של מחלת כליות היא פוגעת ב2 הכליות וסיכויים נמוכים מאד מאד שהמחלה תפגע בכליה אחת, כך שתרומת כליה לא מגבירה סיכון מהבחינה הזאת.
ב. חשוב לדעת שיש מחקרים כיום שכן מראים על סיכון מסוים שגדל אצל תורמי כליה, אך מחקרים אלו זוכים גם להסתייגות, ניתן לראות התייחסות למחקרים אלו באתר של 'מתנת חיים' ובניוזלטר שלהם .
ג. הרפואה כיום רואה בתרומת כליה פעולה עם סיכון נמוך מאד מאד ביחס לתועלת הגדולה שיש בה לנתרם.
ד. כמעט כל פוסקי הדור האחרון פסקו שמותר לתרום כליה וחלקם אף הגדירו זאת כמצווה, מבירור עצמי שערכתי אצל פוסקים, גם חלק מהפוסקים שלא פרסמו את דעתם ברבים להיתר, באופן פרטי הורו שמותר ויש בכך מצוה, אלא שהם אינם רוצים לעודד תעמולה בעד תרומה כדי לא לכפות על הציבור את התרומה.
ה. אחרי שרואים את דעת ההלכה בענין, לטעמי השאלה אם כליה אחת מיותרת מדוע נבראנו עם 2 כליות, לא רלוונטית, שכן אין לנו עסק בנסתרות ואת דרכי הבורא לא נוכל להבין, אבל אם מותר לתרום הרי שזה לא נקרא להיכנס לסכנה.
ו. למותר לציין שיצאתי לדרך רק אחרי הסכמתו וברכתו החמה של רבי שליט"א ובירור דעת ההלכה בענין ברר היטב.
ז. לא הייתי יוצא למהלך לולי הסכמתה הנלהבת של אשתי תחי', שכן אינני אדון לעצמי, אני בעל ואב לילדים.
ח. ארגון מתנת חיים לא מייפה את המציאות בפני איש, הם מציגים במלוא ההגינות את כל הצדדים למטבע, לא לוחצים לתרום וודאי שלא מפעילים לחץ רגשי, להיפך, הם נותנים את התחושה שאני יכול לסגת מהמהלך בכל רגע, ובמקרה שבחרתם לתרום הם נותנים ליווי יעיל מאד.

אבל כאחד שיצא למהלך הזה, אני לגמרי לא מבין את הביקורת על אלו שבחרו לא לעשות את זה, אחרי הכל מדובר בתהליך רפואי, בנטילת סיכון גם אם הוא מזערי, בפגיעה כלשהיא במשפחה ובתפקוד בתקופת ההחלמה, לעיתים בני המשפחה חוששים מזה ולדעתי אסור לעשות זאת ללא הסכמתם, וגם יש כאלו שרבותיהם לא התירו להם לצאת למהלך זה.
לא חושב שיש הצדקה כלשהיא להסתכל בעין עקומה על מי שלא מתנדב לזה, זה פוגע ולא הוגן.
אני גם לא יודע להתייחס להשוואה ללידה או לניתוח אחר שכן ב"ה לא עברתי שום ניתוח עד היום, אך לא נראה לי הגיוני לעשות השוואה בין דבר מקובל ורגיל שחייבים לעשות אותו או שיש צורך רפואי לעשות אותו, לבין תרומת כליה וכך ללחוץ על אנשים שיתרמו.

במקביל אני גם לא מבין את גלי ההערצה שאני נתקל בהם לשמע החלטתי לתרום כליה, באמת ובתמים מדובר בצעד שמי שמתחבר אליו רגשית לא עושה מעשה כל כך גדול ונאצל כפי שאתם מציירים זאת, להרגשתי החלטתי לצאת לדרך תרמה לי נפשית הרבה מאד.

מודה אני לפניך מלך חי וקיים שנתת לי בריאות איתנה ואת הכח לצאת למהלך הזה.

מרגש!!!אין כמו היהודים בעולם!
החלום שלי זה לתרום כליה,בעז"ה אחרי שאגמור ללדת...
וכל כזה מכתב מגרה אותי יותר ויותר

אין שום סיבה "לא להבין את אלו שלא תורמים"-זה הכי מובן בעולם למה לא לתרום
ולכן זה מרגש אותנו לשמוע מי שכן תורם
אבל כל אחד וגישתו לחיים...
מה שבטוח זה שאם תהיה מודעות גדולה-זה יהיה פחות נדיר

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י poto12;2393991:
אני חשבת שחוצפה לדרוש מהסביבה חסדים
בפרט שזה לא כ"כ פשוט כסף בא וכסף הולך
וקצירת איברים היא לא דבר בריא
אני כרגע אחרי טראומה עם מושתל שנפטר ל"ע
ובכל זאת לא חושבת להתרים את הסביבה באיצטלא דקדושא
תורידו רף בבקשה

אני מתנצלת על התחצפותי
אבל לא דרשתי מהסביבה..
רק הבעתי את תמיהתי...
תרומת כליה זה אינו דבר לא בריא!
לא התרמתי אף אחד לעמן אף אחד...
מקווה בשבילך להשאר שלמה עם כל איבריך עד 120 שישארו רק שלך...לא לדאוג! אף אחד לא ייקח מימך כלום!
זר פרחים עם מכתב סליחה יעזור?
אני אישית בהלם

מקצב

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
גם אני חושבת ככה..
אבל כולם מפחדים ודוחקים
רק מה שחס וחלילה זה כבר קרוב שלנו אזי כולם נלחצים ונחלצים..טבע העולם
פרט ליחידי סגולה.. שמרגישים את כל עם ישראל כאחים
(שאלת תם באמת לרוב חולי הכליות אין קרובי משפחה?)

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
בעז"ה בשבוע הבא ימלאו 10 שנים לניתוח השתלת כליה שנעשה במשפחתנו.
התורמת היה קרובת משפחה של הנתרם אך לא בקשר דם (קשר נישואין)

ב"ה! להמשיך להודות ולהלל. המושתל אמנם צריך ליטול כדורים רבים ולשמור על עצמו
התורמת ב"ה חיה חיים עמוסים ובריאים, לא נמנעת מכלום והלוואי על כולם להיות בריאה ויעילה כמוה...

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מקצב;2394922:
(שאלת תם באמת לרוב חולי הכליות אין קרובי משפחה?)

יש קרובי משפחה, ויתכן שקרובים דואגים ואוהבים
אך אינם כשירים לתרום ממליון סיבות

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אין שום בעיה עם הרעיון וברור שמי שתורם הוא צדיק תמים. יש סיבות למה לא כולם תורמים וזה ממש לא בגלל אגואיזם או שלא מרגישים את צער השני ושאר שטויות שנכתבו פה.

יש סיכון מוגבר לסיבוכי הריון לאחר תרומה ולכן זה לא מומלץ. כל מי שאומר אחרת משקר. יש עוד סיכונים אבל באמת כבר אין ענין להתנצח. הגישה בפתיחת השרשור היתה הזויה. האמירה שה' ברא איבר מיותר ו"אפילו המחקרים" היא טפשות במקרה הטוב וכפירה במקרה הרע. קצת ענווה מול מעשה הבריאה. הגישה שנצפתה פה היא הדרך הכי טובה להרחיק אנשים ממחשבה על תרומה כזו. בהצלחה.

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
מגיבים יקרים,
האמת שקראתי את תגובתכם בעיון רב...
ותחושת מועקה גדולה מאוד פשטה לי בלב...
האמת? לא חלמתי שאלו יהיו תגובות האשכול...
אני מכירה את ציבור חברי פרוג כבר זמן רב,
ואני בתוך עמי אנכי יושבת...מכירה גם את ציבור יראי השם החרדים לדברו וגומלי חסדים בצורה שבלתי תאמן...
אני מכירה גם את הנתונים של אחוזי החרדים מתוך כל אותם תורמי הכליה בארץ (שזה בערך 80 אחוז אולי חרדים, 17 דתיים ועוד 3 חילונים)
אני צריכה לעשות בדק בית עם עצמי...אולי הכתיבה שלי ובכלל הגישה שלי בחיים מעוררת אנטיגוניזם אצל אנשים? לקחתי לתשומת ליבי ולמען עצמי וסביבתי אשתדל כמובן להשתפר בכך...
אך אנא מכם! לא זאת הייתה המטרה...
לא באתי בדרישה לאף אחד!
גם לא ביקשתי אפילו!
כתבתי באמת מעומק ליבי את רגשותי על כל הנושא הנ"ל...קשה לי עם חוסר המודעות הגדולה בעניין וחשבתי לעורר אצל אי מי את הנקודה הזאת...שתדעו! כן...זה לא סיפור כזה ענק...זה לגמרי דבר אפשרי...
אני לא יודעת למה גלגלו משמים על ידי את הנורא מכל - תגובות כמו שאנשים כתבו פה - "אם חשבתי פעם לתרום, אחרי הודעה כזאת אני יחשוב פעמיים!"
אני לא יודעת למה גלגלו על ידי שכ"כ הרבה אנשים הגיבו בהסתייגות גדולה כ"כ וזה עלול להביא שאנשים ירתעו מהנושא!
באתי לעשות משהו טוב ויצאתי מזיקה!
זה כואב לי כ"כ עד דמעות ממש!
ותגובה כללית לכל המסתייגים -
נכון, זה תהליך לא פשוט! (הכל יחסי בחיים)
אבל אני תמיד חשבתי שזה ניתוח מסוכן ומסובך ותהליך ארוך מיגע מורכב ולכן מבחינתי לא הרגשתי כל קשר לדבר...
עד שהכרתי מישהו מקרוב שתרם..וגילתי שזה לא תהליך כזה קשה..
ברור שזה כואב
ברור שזה דורש שבועיים מהחיים
ברור שזה דורש אומץ
אבל כיהודיה חונכתי שקושי זאת לא סיבה לא לעשות מצווה
אנחנו מוקפים בסיפורים על יהודים שמסרו נפשם למען תורה ומצוות גם במקום שהם בכלל לא היו חייבים וצריכים לפי ההלכה..ולא סתם מספרים לנו את הסיפורים האלו...
כי ככה יהודי צריך לחיות! בתחושה שכאב או אי נוחות או ויתור על אגו זה דברים שמוותרים עליהם למען מטרות גדולות ובטח הצלת חיים.
אבל מה שבאתי לכתוב זה לא למסור נפש, זה לא לחתוך יד או להוציא עין על מנת שלשני יהיה..
זה גם לא לתרום את זמננו וחינו עבור מטרה כזאת או אחרת
רק רציתי לידע את מי שלא יודע - זה לא תהליך כ"כ קשה
זה לא תהליך מסובך כ"כ..
יעידו מי שכבר עבר את זה..
וזה לגמרי מציל חיים!
שוב, אולי הדרך בה נאמרו הדברים משום מה לא הועברו כמו שצריך...אעשה בדק בית אישי על כך ואמנע בעתיד מלפתוח ולשתף נושאים דומים...
הלואי ויזכה אותנו ה' בבריאות איתנה ובגוף בריא ונוכל לתת משלנו לאחרים...
והלואי ותמיד נהיה מהנותנים ולא מהמקבלים!

חושם

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י DigiTali;2394996:
אני מכירה גם את הנתונים של אחוזי החרדים מתוך כל אותם תורמי הכליה בארץ (שזה בערך 80 אחוז אולי חרדים, 17 דתיים ועוד 3 חילונים)

ממש לא מדוייק...
אחוז החרדים והדתיים די דומה
והחילונים אחוז נמוך מאד (לא יודע אם 3 או יותר)
אבל גם הוא עולה בהתמדה

אגב יש גם גויים שתורמים כליה מסיבות אלטרואיסטיות. כמובן שלא מתקרב למספרים של היהודים.

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
מישהו יודע מי אחראי פה למחוק ולסגור אשכולות?

חושם

משתמש מקצוען
D I G I T A L
נכתב ע"י DigiTali;2394996:
מגיבים יקרים,
האמת שקראתי את תגובתכם בעיון רב...
ותחושת מועקה גדולה מאוד פשטה לי בלב...
האמת? לא חלמתי שאלו יהיו תגובות האשכול...
אני מכירה את ציבור חברי פרוג כבר זמן רב,
ואני בתוך עמי אנכי יושבת...מכירה גם את ציבור יראי השם החרדים לדברו וגומלי חסדים בצורה שבלתי תאמן...
אני צריכה לעשות בדק בית עם עצמי...אולי הכתיבה שלי ובכלל הגישה שלי בחיים מעוררת אנטיגוניזם אצל אנשים? לקחתי לתשומת ליבי ולמען עצמי וסביבתי אשתדל כמובן להשתפר בכך...
אך אנא מכם! לא זאת הייתה המטרה...
לא באתי בדרישה לאף אחד!
גם לא ביקשתי אפילו!
כתבתי באמת מעומק ליבי את רגשותי על כל הנושא הנ"ל...קשה לי עם חוסר המודעות הגדולה בעניין וחשבתי לעורר אצל אי מי את הנקודה הזאת...שתדעו! כן...זה לא סיפור כזה ענק...זה לגמרי דבר אפשרי...
אני לא יודעת למה גלגלו משמים על ידי את הנורא מכל - תגובות כמו שאנשים כתבו פה - "אם חשבתי פעם לתרום, אחרי הודעה כזאת אני יחשוב פעמיים!"
אני לא יודעת למה גלגלו על ידי שכ"כ הרבה אנשים הגיבו בהסתייגות גדולה כ"כ וזה עלול להביא שאנשים ירתעו מהנושא!
באתי לעשות משהו טוב ויצאתי מזיקה!
זה כואב לי כ"כ עד דמעות ממש!
ותגובה כללית לכל המסתייגים -
נכון, זה תהליך לא פשוט! (הכל יחסי בחיים)
אבל אני תמיד חשבתי שזה ניתוח מסוכן ומסובך ותהליך ארוך מיגע מורכב ולכן מבחינתי לא הרגשתי כל קשר לדבר...
עד שהכרתי מישהו מקרוב שתרם..וגילתי שזה לא תהליך כזה קשה..
ברור שזה כואב
ברור שזה דורש שבועיים מהחיים
ברור שזה דורש אומץ
אבל כיהודיה חונכתי שקושי זאת לא סיבה לא לעשות מצווה
אנחנו מוקפים בסיפורים על יהודים שמסרו נפשם למען תורה ומצוות גם במקום שהם בכלל לא היו חייבים וצריכים לפי ההלכה..ולא סתם מספרים לנו את הסיפורים האלו...
כי ככה יהודי צריך לחיות! בתחושה שכאב או אי נוחות או ויתור על אגו זה דברים שמוותרים עליהם למען מטרות גדולות ובטח הצלת חיים.
אבל מה שבאתי לכתוב זה לא למסור נפש, זה לא לחתוך יד או להוציא עין על מנת שלשני יהיה..
זה גם לא לתרום את זמננו וחינו עבור מטרה כזאת או אחרת
רק רציתי לידע את מי שלא יודע - זה לא תהליך כ"כ קשה
זה לא תהליך מסובך כ"כ..
יעידו מי שכבר עבר את זה..
וזה לגמרי מציל חיים!
שוב, אולי הדרך בה נאמרו הדברים משום מה לא הועברו כמו שצריך...אעשה בדק בית אישי על כך ואמנע בעתיד מלפתוח ולשתף נושאים דומים...
הלואי ויזכה אותנו ה' בבריאות איתנה ובגוף בריא ונוכל לתת משלנו לאחרים...
והלואי ותמיד נהיה מהנותנים ולא מהמקבלים!

את תרמת כליה?

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
את שוב ושוב מנסה להקטין. להסביר שזה לא כזה סיפור, זה דבר פשוט וקל אז למה אנשים לא נותנים? מה כבר ביקשת, שיחתכו יד? כולה כליה! בקטנה!

הגישה שלך לא נכונה!!

תסבירי כמה זה נאצל, ומעשה ענק. ומסירות נפש. והנתרם חייב את החיים שלו. אולי אז תצליחי יותר להעבירהאת רגשותייך הגואים. לא באמירה ש"יהודי עושה מצוות גם כשקשה לו" כי זה בדיוק מה שלא נעים בדבריך. יהודים עושים הרבה מצוות שנדרשות מהם. תרומת כליה היא לא אחת מהן.

במבי.

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
מי אמר שראוי לתרום ליהודי מחלל שבת?? לזכות לסיע לו בהמשך חיי עבירה?
בתרומה כללית א"א לבחור עבור מי תגיע התרומה,

ולגבי הבריאות : רק אני מכירה תורמת שהסתבך לה - ובילתה חודשים בבה"ח?? זה כמו כל התערבות רפואית - בריאות זה לא מוסיף

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י ELFISH;2395010:
את שוב ושוב מנסה להקטין. להסביר שזה לא כזה סיפור, זה דבר פשוט וקל אז למה אנשים לא נותנים? מה כבר ביקשת, שיחתכו יד? כולה כליה! בקטנה!

הגישה שלך לא נכונה!!

תסבירי כמה זה נאצל, ומעשה ענק. ומסירות נפש. והנתרם חייב את החיים שלו. אולי אז תצליחי יותר להעבירהאת רגשותייך הגואים. לא באמירה ש"יהודי עושה מצוות גם כשקשה לו" כי זה בדיוק מה שלא נעים בדבריך. יהודים עושים הרבה מצוות שנדרשות מהם. תרומת כליה היא לא אחת מהן.

צר לי אך באמת באמת שזה נכון! לכתוב שזה נאצל, ענק, הזוי זה אולי מרגש, אולי סיפור טוב, אולי גורם להערכה אבל זה מרחיק אותנו מזה..
זה כמו שאנשים מספרים על גדולי ישראל שהם היו ילדים רגילים ואפילו עם בעיות למידה...כדי שנדע שזה יכול להיות כל אחד מאיתנו...
אם אנחנו שומעים שזה דבר נאצל זה כבר שייך לאנשים נאצלים...אני לא נאצל ולכן זה לא קשור אלי..

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י GolanArt;2394663:
אברהם והבעל של תמיש! אני רוצה חברים כמוכם, חברים שמסוגלים לתת ביס
מעצמם, ועוד בלי לדעת למי, ועוד למישהו שלא עשה בשבילכם, ועוד ללא תשלום!
אני רוצה חברים כמוכם!!!

אה... וגם "למען דעת"!

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י ELFISH;2394993:
אין שום בעיה עם הרעיון וברור שמי שתורם הוא צדיק תמים. יש סיבות למה לא כולם תורמים וזה ממש לא בגלל אגואיזם או שלא מרגישים את צער השני ושאר שטויות שנכתבו פה.

יש סיכון מוגבר לסיבוכי הריון לאחר תרומה ולכן זה לא מומלץ. כל מי שאומר אחרת משקר. יש עוד סיכונים אבל באמת כבר אין ענין להתנצח. הגישה בפתיחת השרשור היתה הזויה. האמירה שה' ברא איבר מיותר ו"אפילו המחקרים" היא טפשות במקרה הטוב וכפירה במקרה הרע. קצת ענווה מול מעשה הבריאה. הגישה שנצפתה פה היא הדרך הכי טובה להרחיק אנשים ממחשבה על תרומה כזו. בהצלחה.

ההגדרה על כך שהקב"ה ברא את הכליה המיותרת כדי לתרום שייכת לאחד מגדו"י. אני לא יצטט בשם מי היות ואיני בטוחה בדיוק שבדברי, אבל אני שמעתי את המשפט הזה לפני למעלה מ-10 שנים לפני שהרב הבר וארגונו היו בתודעה.
ולגבי סיבוכי הריון או רפואה אחרים- לא לוקחים תורמים אלטרואיסטים בשל החששות הללו אז תפסיקו לחזור על המשפטים הללו כמו דיסק שרוט. לא לוקחים, שוב - לא לוקחים.

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
אז זו הסיבה שכל כל הרבה מגיבים קבלו דחיה מצורת הכתיבה שלך ולקחו צעד אחורה. תעשי עם זה מה שאת רוצה, את יודעת. לשווק גם צריך לדעת איך...

שולה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י במבו;2395014:

ולגבי הבריאות : רק אני מכירה תורמת שהסתבך לה - ובילתה חודשים בבה"ח?? זה כמו כל התערבות רפואית - בריאות זה לא מוסיף

אנחנו לא העורכי דין ומנהלי החשבונות של הקב"ה, ואם בסוף ימיו הוא יעשה תשובה?
ואם הבן שיוולד לו יהיה גדול בישראל?

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י במבו;2395014:

א. בתרומה דרך מתנת חיים אפשר לבקש לתרום רק לילד, רק ליהודי, רק לג'ינג'ית, רק לתימני, ורק למי ששומר שבת
ב. אני אישית לא התניתי שהתרומה שלי תלך דוקא לשומר תומ"צ. ב"ה שהוא בעצמו החליט שכליה ששמרה שבת כל החיים ואכלה רק כשר - לא יכולה להתחיל לחלל שבת ולאכול נבלות וטרפות, ולכן הוא חזר בתשובה ב"ה.

GolanArt

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
D I G I T A L
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י שולה;2395027:
אנחנו לא העורכי דין ומנהלי החשבונות של הקב"ה, ואם בסוף ימיו הוא יעשה תשובה?
ואם הבן שיוולד לו יהיה גדול בישראל?

לעניות דעתי, שומר מצוות קודם. (יאלה עגבניות...)

DigiTali

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י ELFISH;2395023:
אז זו הסיבה שכל כל הרבה מגיבים קבלו דחיה מצורת הכתיבה שלך ולקחו צעד אחורה. תעשי עם זה מה שאת רוצה, את יודעת. לשווק גם צריך לדעת איך...

אני לא משווקת של אף אחד! כתבתי מתוך רגשותי וסליחה שנולדתי

אולי מעניין אותך גם...