דרוש מידע תמיכה לנערות נושרות סמויות

מצב
הנושא נעול.

לבן

משתמש סופר מקצוען
אני יודעת גם על ישיבה ליטאית וגם על ישיבה חסידית טובה ברמות אחרות..... שהיה שם סיפורים!!
ונכון אתם רוצים להרגיע את המצפון שהכל טוב וזה רק מיעוט,
אז חברה שלי סיפרה לי על שהיא עלתה פה פעם מייל בפרוג וגברים פנו עליה, (בחורים!!!) והיא גם צריכה טיפול שורש, אבל היא התכתבה עם כמה וכמה מהם, הוציא מידע על ישיבה גיל מצב משפחתי, והודיע שלא מתאים לה להמשיך,
ראיתי התכתביות שלה, נכון היה שם כמה נשואים שרוטים שזה כבר היה המשך דרך ממעשי הישיבה, אבל היה שם כמה וכמה בחורים שהתכתבו איתה מחדרי מחשבים שיש להם ליד הישיבה, ומה שהם כתבו היה נורא!!
אחרי שראיתי את כל זה לא יכלתי להירגע שזה המצב...... רעד לי כל הגוף מהתוכן של ההתכתבות ומהאומץ להיתכתב בכלל עם אישה, ושלא נדבר על מה שהם שיתפו אותה שם, (אם הייתי יכולה הייתי כותבת שמות של ישיבות - ישיבות מוכרות ואיכותיות,)
צריך המון המון תפילות!!!!!!!!!!!
כאחת שעוסקת בנוער בסיכון

אז כן : זה מיעוט.

וכן : זה קיים. בעיקר ברשת.

וכן: מי שרוצה ליפול לזה ולפרסם מייל למרות האיסור בפרוג- יצליח. ובחורה שנהנית להתכתב עם בחורים ולהוציא מהם פרטים - סובלת מבעיה משמעותית בפני עצמה. ומי שרוצה להאמין שרוב האוכלוסיה ורוב בחורי הישיבה במצב כזה- שיערב לו, אבל זה מצביע על בעיה פרטית שלו ולא על בעיה כללית בישיבות או בסמינרים.

וכן: אלו שנוטים להתעסק בזה ולכתוב את זה שוב ושוב צריכים להבין שזה לא בא ממקום בריא בנפש וההתעלמות מזה לא מגיעה ממקום של "לטייח את התופעה" או "להרגיע את המצפון" אלא פשוט מנפש בריאה שיודעת שרוב האנשים נורמטיביים ויראי שמים ולא מחפשת עיסוק בפרובקציות ותיאורי זוועה בפרוג על מעשים בעייתים או הטרדות.

מנהלת ת'עולם

משתמש צעיר
כאחת שעוסקת בנוער בסיכון

אז כן : זה מיעוט.

וכן : זה קיים. בעיקר ברשת.

וכן: מי שרוצה ליפול לזה ולפרסם מייל למרות האיסור בפרוג- יצליח. ובחורה שנהנית להתכתב עם בחורים ולהוציא מהם פרטים - סובלת מבעיה משמעותית בפני עצמה. ומי שרוצה להאמין שרוב האוכלוסיה ורוב בחורי הישיבה במצב כזה- שיערב לו, אבל זה מצביע על בעיה פרטית שלו ולא על בעיה כללית בישיבות או בסמינרים.

וכן: אלו שנוטים להתעסק בזה ולכתוב את זה שוב ושוב צריכים להבין שזה לא בא ממקום בריא בנפש וההתעלמות מזה לא מגיעה ממקום של "לטייח את התופעה" או "להרגיע את המצפון" אלא פשוט מנפש בריאה שיודעת שרוב האנשים נורמטיביים ויראי שמים ולא מחפשת עיסוק בפרובקציות ותיאורי זוועה בפרוג על מעשים בעייתים או הטרדות.
גם אני הייתי פתית תמיד ולא אמנתי לכל הסיפורים עד שלא ראיתי!

שוקולד עילית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
תשמעו: התיאורים פה נוראים. כאילו אני מתחילה כבר לחשוד בכל מיני קרובות משפחה שלי שהם קצת ככה ככה, לא הכי בצניעות, ולא הכי בשמירת הלכה וכו', שמי יודע מה הם כבר מסתירות ומה הם כבר בתוך תוכן... דייי, בלי גוזמאות!!!
לצערנו זה לא גוזמא
מכירה מקרוב מקרוב בנות שנמצאות לא רחוק ממה שהיא תארה
ונראות צוליות ממש ובפנים ריקות.
לדעתי הסמינרים צריכים להתעשת ולהתיחס גם לבנות האלו
לתת תכניות שמענינות אצ הבנות ולא רק את המדריכות
ומה זה יתן ?
חיבור וקרבה
כי כרגע הבנות הללו מנותקות .
ובאמת כמו שכבר כתבו
חילולי שבת זה מקרה קיצון בסמינרים הטובים
מה שכן יש הרבה גם בישיבות וגם בסמינרים זה הרשת שהרבה נופלים לכך ומתכתבים עם בנות ועושים את זה כמעשה שטות ,לא חושבים על ההשלכות וכדומה
הייתי גרה קרוב מאד לישיבה טובה והיו סמארטפונים והיו שירים.
אז הם החביאו וראו רק בגינה מאחורי הישיבה
אבל מכאן ועד לחלל שבת זה כבר מקרי הקיצון

נערך לאחרונה ב:

שוקולד עילית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
והנני זה באמת יוזמה ברוכה
אך אומרת ממציאות בסמינר מעולה שבאזור החצי כיתה לא מבינות על מה המורה מדברת .כי לא נדעו בחיים באינטרנט או שיש להם רק מייל
מאמינה שעוד כמה שנים שהן תעבודנה במשרדים הן תבנה את מה שלמדו...

ארמון חול

משתמש פעיל
יש להם רק מייל
וזאת הבעיה, שחושבים שאין בעיה במייל
המייל הוא הכי גרוע אפשר להתכתב עם כל אחד על כל נושא ולהעביר את התכנים הגועים בעולם (שגם הסינון הכי הכי פתוח נועל...)
העניין כאן הוא דיבור על מוגנות!!!!!!!!!!

הפוך על הפוך

משתמש מקצוען
הבעיה בסמינרים היא שמתעלמים מהבעיות והמציאות של הדור הזה,
עדיין מוסרים שיעורים והרצאות בלי סוף על צניעות ובית של תורה וכו' וכו'
ולא נותנים מקום לבינוניות ששולטת היום.
מה שגורם לנתק בין המסרים שהסמינר מנסה להנחיל לבין הרמה הרוחנית שרוב הבנות נמצאות היום.
שלא לדבר בנוסף אף על ניפוץ החלומות ברוב המקרים על בית של תורה שמתנפצים להם לאחר הנישואים,
גם בגלל שהרמה הרוחנית של הבחורים נמוכה יותר וגם בגלל שזה אולי נחמד לשמוע הרצאה על בית 'אברכי' ופשטות וצניעות, אך אחרי החתונה כל אחת מגלה כמה היא רוצה בית יפה ובגדים יקרים וכו' שלא תמיד מסתדר עם בעל שיושב ולומד..
קצת סטיתי מהנושא, אך הנקודה העיקרית, היא ההתעלמות המוחלטת של הסמינרים מהמציאות בשטח לבין המציאות, שגורמת לאחוזי נשירה גבוהים.

שוקולד עילית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
וזאת הבעיה, שחושבים שאין בעיה במייל
המייל הוא הכי גרוע אפשר להתכתב עם כל אחד על כל נושא ולהעביר את התכנים הגועים בעולם (שגם הסינון הכי הכי פתוח נועל...)
העניין כאן הוא דיבור על מוגנות!!!!!!!!!!
יודעת יודעת
הבעיה שבנות לא יודעות ומדברים על זה
והן חושבות שזה לא קשור אליהן בכלל
כי הן בנות טובות מבית טוב שלומדות תכנות ויש להן מייל עם נטפרי כי צריך .
ולא מבינות את הסכנות שטמונות אפילו בזה.

שוקולד עילית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הבעיה בסמינרים היא שמתעלמים מהבעיות והמציאות של הדור הזה,
עדיין מוסרים שיעורים והרצאות בלי סוף על צניעות ובית של תורה וכו' וכו'
ולא נותנים מקום לבינוניות ששולטת היום.
מה שגורם לנתק בין המסרים שהסמינר מנסה להנחיל לבין הרמה הרוחנית שרוב הבנות נמצאות היום.
שלא לדבר בנוסף אף על ניפוץ החלומות ברוב המקרים על בית של תורה שמתנפצים להם לאחר הנישואים,
גם בגלל שהרמה הרוחנית של הבחורים נמוכה יותר וגם בגלל שזה אולי נחמד לשמוע הרצאה על בית 'אברכי' ופשטות וצניעות, אך אחרי החתונה כל אחת מגלה כמה היא רוצה בית יפה ובגדים יקרים וכו' שלא תמיד מסתדר עם בעל שיושב ולומד..
קצת סטיתי מהנושא, אך הנקודה העיקרית, היא ההתעלמות המוחלטת של הסמינרים מהמציאות בשטח לבין המציאות, שגורמת לאחוזי נשירה גבוהים.
כל מילה!

חדזי

משתמש מקצוען
לא קראתי הכל. אין לי סבלנות. אבל כן חשוב שאנחנו כהורים נהיה הכי פתוחים עם הילדים שלנו וניתן להם גם לגיטימציה ליפול שילד יבין שכולם יכולים ליפול ולקום והמקום הכי מוגן זה בבית . שלא יפחדו מאתנו.שישתפו. וכו. בכל עניין .

כבקרת רועה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
לא קראתי את הכל אבל נכנסתי בגלל הכותרת,
אני לומדתי בסמינר סגור ומסוגר, (סגור באופן מפחיד) תת רמה בלימודים, והיה לי חברה שלא היה סיפוק מהלימודים, והיה לה קשר טוב עם כמה חברות שהיה להם קצת יותר מושגים בסתר הייתה מסתכלת המון סרטים (לדעתי ההרס הכי גדול!!) וזה הביא אותה לקלילות יותר, יום אחד היא סיפרה לי שיש לה קשר טוב עם "ערבי" וחשבתי נו... מה סתם התלהבות, עד שיום אחד שמעתי שיחת טלפון שלה איתו באופן מזעזע, ואני לתומי בחורה בת 18 חושבת בסדר יעבור הגל והיא תתאזן, לא הולכת להיות מלשנית... אח"כ היא הפסיקה לא יודעת מי היה הגורם ואז התחילה עם גבר נשוי, אז כבר הייתי אחרי החתונה וקצת התחלתי להבין את הפשע, רציתי לעשות משהו... אבל לא ידעתי למי פונים?! חברה אחרת סיפרה לאבא שלה שהוא מטפל בבחורים נושרים, והוא כמובן נכנס לתמונה וסידר מול ההורים שלה את כל הסיפור, ומה הם עשו ההורים "הטובים" שלה?! פשוט אירסו אותה אחרי שבועיים, עם בחור מישיבה טובה, מתמיד וירא שמים ממשפה קצת פחו כבוד אבל בחור פצצה,
ואני אמרתי כן להגיד?! לא להגיד?! אני צריכה להשמיע להרתיע, להפוך לחברתי עולמות?! וכמו תמיד התעלמתי והרגעתי את עצמי שלא באתי לנהל את העולם (למרות שאני מרגישה שכן...)
היום היא נשואה עם כמה ילדים, לא יודעת מה החיים שלה ואיך היא חיה, אני יודעת שהבחורה עשתה המון פשעים בתור בחורה, ומחקו את זה ללא שום דבר......
כשאני מדברת איתה היום אני מרגישה שיש לה חיים תותים,
ואני עדיין מרגיע את עצמי שאולי בגלל שלא דיברתי כלום ושתקתי, היא זכתה לכזה שידוך ועמידה בית לתפארת?!

מה דעתכם-
מה היה יוצא אילו הייתי קצת יותר מרכלת?!
איך נדע מתי לדבר ומתי לא?!
ויש לי עוד המון שאלות,
שהשם יתן לכולם חוכמה ובינה בכל הדברים זה לא בשליטתינו.
אם היית מרכלת היא היתה מתחתנת עם ערבי

ואם קוראים לה שרה לילד היו קוראים אחמד בן שרה

טוב ששתקת

שוקולד עילית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אם היית מרכלת היא היתה מתחתנת עם ערבי

ואם קוראים לה שרה לילד היו קוראים אחמד בן שרה

טוב ששתקת
יש פעמים שאסור לשתוק!!
יש מקרים שהילדה לא יודעת איך לצאת ממקרים שהיא נכנסה/נקלעה
ועל ידי עזרה מקצועית היא תוכך לצאת מהם

כבקרת רועה

משתמש פעיל
עריכה תורנית
חבל לגרור את האשכול לתאורי זוועה על מצב הדור ומצב הנושרות.

המציאות של נשירה סמויה ידועה וקיימת הרבה שנים ויש תכניות חינוכיות ופסיכו חינוכיות של הרווחה ושל ג'וינט אשלים שפועלות בהרבה סמינרים חרדיים בלי לעשות רעש וצלצולים.

התכניות קיימות גם סמינרי המיינסטרים, לדוגמא בסמינר החדש בירושלים קיימת תכנית של ג'וינט אשלים, בסמינר וולף בבני ברק יש יועצות חינוכיות שמוכשרות לנושא, ושני הסמינרים האלה למשל, לא זורקים תלמידות בשום מצב גם כשהן הגיעו לתיאורי האימה שכתובים למעלה ויותר מזה, אלא מצמידים להן ליווי ותמיכה.

בנוסף לכל מערכות הרווחה בערים החרדיות יש תכניות שמיועדות לנושרות בקהילה שעדיין לבושות כחרדיות, כדוגמת "אקשיבה" ועוד
בלב לאחים לבד יש כשלוש מחלקות שונות שמטפלות בנושא כולל לב שומע. וגם לערכים והידברות יש מענה מתואם או שמעבירים לעסקנים ועסקניות מסוימים בקהילה שמוכרים לכל מי שעובד עם נוער בסיכון.
פותחת האשכול, לשאלתך הייתי ממליצה לפנות לרב מוסמך בקהילה ולהתייעץ איתו לאיזה גוף לפנות על מנת לקבל טיפול וליווי מקצועי ובמקרה הצורך גם הדרכת הורים.
אני לא יודע כמה אינטרס יש למוסדות כמו ג'וינט ומשרד הרווחה לשמור על הציבור החרדי שלא יתקלקלו

אם כבר נראה לי שהאינטרס שלהם הוא הפוך

שושנה שרה

משתמש פעיל
המשתמש נחסם
צריך לשנות את הגישה מ-"לא לגעת באינטרנט" - נווווו באמת.. בכל מצב משתמשים ובכל בית!!!!!!!
למוגנות באינטרנט
כי גם האינטרנט הכי מסונן או אפילו רק מייל בלי גישה לשום דבר, יכול להיות הרסני
וזה באמת מה שעושים בתוכנית "הנני"
אף אחד שם לא עומד ואומר כמה זה גרוע-
הם מגיעים מנקודת הנחה שכולן כבר חשופות לאינטרנט או יחשפו אליו בהמשך ברמה כזאת או אחרת
וכל התכנים שלהם זה- איך אני משתמשת בזה בצורה נכונה וע"פ דעת תורה.
אבל א"א להשמיץ שזה קיים בכמויות בישיבות מצוינות ובסמינרים טובים (כמו שציינו כאן קודמיי)
כי אם לצורך העניין תקח את ישיבת פונוביז/תפרח/בית מתתיהו (ועוד הרבה ישיבות מצוינות)...
ותיקח סמינרים כמו (הישן /הסניף/וולף/כהנא/החדש)
אין סיכוי שהסיפור שספרת נדבק אליהם - (ואם כן סיפור של אחד ל.....)
----
לפי קריאה מהאשכול כאן אפשר לחשוב שכל בחור שאני יראה ברחוב אני אמורה להטיל ספק
של 50% ואולי יותר שהוא מדורדר (כנ"ל על בחורות)
בואוו - אם זה היה המצב בקושי היו חרדים...
ודאי שיש תופעה של נשירה אבל לא בכמויות שציינו -ממש לא!
הנתונים המספריים פה אכן מוגזמים לכל הדעות
אבל-
זה קיים אחת לחמש!!!!!
וזה אומר 20% מהנערות הן בשלבי נשירה/ התבגרות- תקראו לזה איך שבא לכם
ומתוך הסמינרים הטובים האחוזים קצת יותר נמוכים!!
אבל זה קיים!!!
והרבה הרבה הרבה מעבר למה שנראה לכל מי שלא יודע מה הולך במוסדות לימוד...
וכמובן שמקרים קיצוניים הם אכן כאלה ואין כ"כ הרבה.
אבל אייפונים מוסלקים מתחת למזרון- זה אחד מתופעות הדור!!!
מהיכרות של 4 כיתות בסמינר בירושלים
הקשר עם גברים הוא אפסי עד מאד
אינטרנט יש הרבה, בעיקר בבתים של הורים שלא מרחמים על הילדים ומשאירים בבית אינטרנט ללא סינון
חילולי ששבת היה אחת ב5 שנים האחרונות שזה היה להציק לאבא כפייתי שלא ריחם על הילדים.
ספר לי על זה...

shira1234

משתמש צעיר
אבל רובן מרגישות גרוע מאוד עם זה
כולן!!!
פח זבל יש בכל מקום
בת לעולם לעולם היא לא פח זבל!!!
היא נכשלה נפלה מה שתרצו,
אבל שלא תעזו לקרוא ךה כהה.
(הצלקות כנראה נשארות...)
הצלקות ודאי נשארות.

בחזרה לנושא
יש פה הגזמות מטורפות ופניקה מיותרת
נושרים/ות תמיד היו
תבררו קצת אחורה על תקופת קום המדינה כדי לקבל פרופורציות
וכן האחוזים הם קטנים למרות שהמספרים גדולים
איך זה יכול להיות?
כי הציבור ענק
ולכל אחוז קטן יש משמעות גדולה במספר.

227

משתמש פעיל
אני מכיר את הנושא מהעולם של הבחורים, ואני מאמין שאם יש פער בענין, הוא לרעת הבחורים, כי לבחורים יש יותר אופציות להיחשף, וגם בדרך כל הם יותר מרשים לעצמם...

ראשית אומר, שהמקרים הקשים שדיברו עליהם, (חילול שבת, קשר אסור, וכדו') הם מקרים נדירים עד נדירים מאוד, אם כי הם לצערנו קיימים, רוב הבחורים (ואני מאמין שגם הבחרות), הם בחורים טובים ואיכותיים, כל אחד ברמה שלו, אבל הם רחוקים מאוד מהתיאורים הנ"ל.

יחד עם זאת, ישנם מקרים לא מעטים, שאני לא קורה להם 'נשירה סמויה' אלא 'התבגרות והתפתחות טבעיים', שהבחור פותח את העיינים, ומאבד [לכאו'] את התמימות שהייתה לו בילדותו, ובשנות נערותו הצעירים, התהליך הזה הוא לא נשירה, ולא סמויה, אלא תהליך טבעי, שבנ"א מתבגר, ויש לו שאלות, הוא רוצה להבין מה קורה סביבו, ולא תמיד מקבל את התשובות הבנאליות שהוא רגיל לשמוע על אוטומט מאז ילדותו.

התהליך הזה הוא טבעי ומתבקש, ואנחנו ההורים חייבים להיות שם בשבילו, בשביל לתת לו כלים לצלוח (לבד! כי בסוף הוא אדם לעצמו, והוא צריך להתבגר בקצב שלו), את התהליך בצורה נכונה ובריאה, ולתת לו כלים, זה לא בגיל 17, אלא כבר מילדותו, לא לפחד משאלות, לא לתת תשובות בנאליות של 'ככה צריך לומר' למרות שלפעמים גם אנחנו לא ממש מתחברים אליהם. שאלות הם דבר בריא ואפי' הכרחי, לא סתם הגדה של פסח נפתחת בארבע קושיות, (מכל סוגי הבנים), כי הדרך של האדם להתחבר לעולם שסביבו, היא דרך שאלות, אם יש לו שאלה, משמע הדבר נוגע בו, כולנו מכירים את הגיל הקטן (שנתיים בערך) שהילד שואל על כל דבר, מה זה? ואנחנו לא מתרגזים מהשאלות, כי אנחנו מבינים שב"ה הילד מתחיל להתפתח וללמוד, ככה בדיוק אנחנו צרכים להתייחס לכל סוגי השאלות, בכל גיל וגיל, כי אם הילד שואל, משמע, יש כאן התפתחות...

אני באופן אישי, מעודד את ילדיי להתעניין ולשאול, אני לא נבהל מזה, אני מעודד ונהנה מזה, כגבר שזוכה ללמוד תורה אני יודע, שבכל סוגי' שאני לומד בגמ', השלב הראשון, הוא השאלות, בישיבות מחנכים ללמוד מתוך שימת לב, ולהרגיל את הלב והמוח, לשאול להתענין, ולא לקבל כל דבר כמובן מעיליו, זה השלב הראשון והכרחי, בשביל לפתח הבנה אמיתית ובהירות בסוגי'. בחול המועד פסח, ניהלנו אני ואשתי עם ילדינו הקטן (בן 5) שיחה מרתקת על יום העצמאות, הילד התחיל לראות דגלי ישראל מתנופפים לכל עבר בשכונת מגורינו, והוא פשוט שאל, מה זאת, השתדלנו להסביר לו ברמתו את הדברים, והתפתחה שיחה מעניינת, כמובן שענינו לו רק את מה שאנחנו מאמינים בו באמת (גם בלב), ולא שלפנו לו את הנוסחה הבנאלית של 'ככה צריך לומר', ככה אני מאמין שצריך לנהוג, צריך להיות פתוחים (רגשית) עם הילדים, ולא לדחות אותם בקש ולברוח מהסיטואציה..

והערה קטנה לגבי הלימוד על הסכנות ברשת, לדעתי, לא מספיק למסור שיעורים בסמינרים בנוסח, 'האינטרנט הוא יהרג ואל יעבור' ו'אני מי מכיר הרבה אנשים בני 80 שהציצו פעם אחת, וחזרו בשאלה' וכו' וכו', לא בגלל שזה לא נכון, אלא בגלל שזה פשוט 'לא יעיל'. חלק גדול מהנערות הצעירות ששומעות את השיעורים הנ"ל, פשוט ייחשפו לאינטרנט, בשל מקום עבודתם, ואם לא ילמדו אותם את הדרך הנכונה להגן על עצמן, הן בהצבת גבולות, והן בחוסן אישי, ואינטואיציה בריאה, הם פשוט לא ידעו לעשות את זה, וחבל!
אין שום קשר בין הבעיה לפתרון המוצע !!
המכשולות והניסיונות שדוברו באשכול הזה, לא באים מ''שאלות'' ולא מחיפוש ''תשובות''.
כולם יודעים שהטכנולוגיה מזמינה לבני הנוער (ובעצם לכולם) גירויים ותאוות לדברים אסורים, וקשה מאוד להתגבר על התאוות האלה. וזה לא קשור לרצון ''להבין'' - ולכן לא יעזרו ''תשובות''.
הפיתרון היחיד ( - אצל הבחורים ) הוא לפתוח להם את העיניים ולהראות להם איזה מחירים כבדים משלם בהמשך הדרך מי שלא יודע להתגבר על עצמו, והיכן בסולם החברתי הוא יכול להתמקם אם ישעבד עצמו לתאוות כאלה.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד הִנֵּה מַה טּוֹב וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם יָחַד:ב כַּשֶּׁמֶן הַטּוֹב עַל הָרֹאשׁ יֹרֵד עַל הַזָּקָן זְקַן אַהֲרֹן שֶׁיֹּרֵד עַל פִּי מִדּוֹתָיו:ג כְּטַל חֶרְמוֹן שֶׁיֹּרֵד עַל הַרְרֵי צִיּוֹן כִּי שָׁם צִוָּה יְהוָה אֶת הַבְּרָכָה חַיִּים עַד הָעוֹלָם:
נקרא  19  פעמים

אתגר AI

חיבורים • אתגר 18

לוח מודעות

למעלה