שאלה חינוכית בענין עזרת הילדים בעבודות הבית

כוכב103

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
עימוד ספרים
לא קראתי את כל האשכול אבל אני קופצת על המציאה...
אצלי העזרה מצד הילדים היא...איך לומר? זעומה.
או, לחילופין, אני מצפה להרבה ומתאכזבת.
לכמה עזרה/איזה סוג עזרה מצופה מילדים בגילאי 6-12
תנו דוגמאות בשביל ההמחשה

ROT

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אני חושבת שהמסקנה ברורה: שיש לתת לילד לחוות את ילדותו כי אח"כ החיים ב"ה מזמנים הרבה קשיים וטרדות ושיהיה לו את הדלק להמשך, וזה לא סותר את עובדת חינוך הילד להיותו בנאדם
מה שכן אני חושבת שיש דבר שהוא חובה בבית ושמו עוזרת (ואל תתחילו להתקיף.....) החיים הרבה יותר רגועים לכולם.... ולא מדובר על הרבה שעות לפעמים גם שעתיים יכולות לתת המון
ומבחינת כספית - כל אישה בשביל משהו שמאוד חשוב לה תמצא את הסכום. יש הרבה בעלים שיהיו מוכנים לשלם את הסכום ואפילו להתאמץ מאוד, כדי לחזור הביתה ולמצוא אשה רגועה ומחייכת מאשר אשה עצבנית ובית שניקתה לבד
ה' ברא אותנו בשביל לגדל דור של ילדים ומה לעשות הגויות הרבה יותר ג'דות מאיתנו וגם ככה אנחנו לא נחות ולא ננוח אף פעם

ov

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
וואו... חיוך........
כמה אני מזדהה איתך.......

העלית חיוך על שפתי...

מרגלית ויסברג

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י ROT;953848:
אני חושבת שהמסקנה ברורה: שיש לתת לילד לחוות את ילדותו כי אח"כ החיים ב"ה מזמנים הרבה קשיים וטרדות ושיהיה לו את הדלק להמשך, וזה לא סותר את עובדת חינוך הילד להיותו בנאדם
מה שכן אני חושבת שיש דבר שהוא חובה בבית ושמו עוזרת (ואל תתחילו להתקיף.....) החיים הרבה יותר רגועים לכולם.... ולא מדובר על הרבה שעות לפעמים גם שעתיים יכולות לתת המון
ומבחינת כספית - כל אישה בשביל משהו שמאוד חשוב לה תמצא את הסכום. יש הרבה בעלים שיהיו מוכנים לשלם את הסכום ואפילו להתאמץ מאוד, כדי לחזור הביתה ולמצוא אשה רגועה ומחייכת מאשר אשה עצבנית ובית שניקתה לבד
ה' ברא אותנו בשביל לגדל דור של ילדים ומה לעשות הגויות הרבה יותר ג'דות מאיתנו וגם ככה אנחנו לא נחות ולא ננוח אף פעם

חודשים אני מחפשת , חודשים!
איפה מוצאים עוזרת?

ROT

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י פוסטר;953851:
חודשים אני מחפשת , חודשים!
איפה מוצאים עוזרת?
ת'אמת שזה החלק הכי קשה;), אבל תלוי מאיזו עיר את פה בירושלים ספרה לי חברה שהיא השיגה עוזרת מחברת כח אדם

תרצה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י כוכב103;953828:
לא קראתי את כל האשכול אבל אני קופצת על המציאה...
אצלי העזרה מצד הילדים היא...איך לומר? זעומה.
או, לחילופין, אני מצפה להרבה ומתאכזבת.
לכמה עזרה/איזה סוג עזרה מצופה מילדים בגילאי 6-12
תנו דוגמאות בשביל ההמחשה
קשה לתת דוגמאות. כי זה תלוי באופי של בית ושל ילדה.
מה שחשוב - להתאים לאופי הילד את התחום בו הוא עוזר.
לדוגמא, בנותי (11,13) שונאות כביסה. ולכן (בנתיים) אני פוטרת אותן לחלוטין מעזרה בתחום הזה, אבל דורשת בתחומים אחרים. (נקיון של חלק מהבית לקראת שבת, עזרה בארוחות הערב של הילדים, כלים, קניות) הן יודעות שאני מעדיפה לתת לכל אחת קודם כל מהתחום שחביב עליה, ורק אם אין ברירה - גם מתחומים אחרים.
(הן ביניהן מסתדרות לפעמים עם הדברים הפחות אהובים: אני מקלחת ואת מלבישה, אני מרוקנת אשפה ואת שמה שקית חדשה ומנקה את השולחן וכן על זה הדרך)
בת התשע מסייעת בארוחת הערב של הקטנים (אצלה זה נחשק, עוד הוכחה שהיא כבר שייכת ל"גדולים") בקניות, בשמירה על התנוקת.

ככלל, ברגע שברור להן שההורים לא חייבים להם שום דבר, בעצם. ומצד שני הן מקבלות הרבה משוב חיובי על העזרה שלהן (לאוו דוקא מתת. אלא מילים מעריכות שמראות ששמתי לב לכל הפרטים: "איזה יופי ארגנת את הסלון היום! ואני יודעת שהיית עייפה כי חזרת מאוחר מבית הספר. כל הכבוד!" או "נהנתי לשמוע את הפטפוטים שלך עם הקטנה כשקילחת אותה. כשאת מקלחת אותה, זה באופן שנעים לה" וכדו') ויש הבנה לצרכיהן ולהתאמה שלהן לתפקיד, יש להן רצון לעזור.
(בנותי יודעות שהפטור מהכביסות זה רק "בנתיים", כי בעז"ה בעתיד סביר להניח שאהיה מוכרחה את עזרתן, וגם למענן חשוב שתדענה איך מסתכלים לערימת הכביסה בעיניים...
הן גם יודעות למי אקרא בשביל להיות "שרת החוץ" ומי תשאר בבית כשצריך - כי יש השתדלות להתאים את המטלה לאופי ודיברנו על זה כשחילקנו בבית תפקידים על בסיס קבוע. אמנם, לפעמים נדרשת הבת לבצע גם מטלה לא אהובה. והיא עושה זאת)

והבנים - הם אמנם נמצאים פחות בבית, אבל גם נושאים בנטל.
הבן בן השבע אחראי לסדר בחדרו. (לא חייב לסדר בכוחות עצמו הכל, אבל צריך לדאוג שיהיה מסודר. והוא יודע להזעיק את המפזרים כדי שיחזירו למקום את חפציהם) מסייע בסידור הבלאגן בבית.
היתה תקופה שהגדול (כשהיה בן 12) סייע לי בגיהוץ. (זה גם היה קצת סטאז' לקראת הישיבה...) ושובץ בתורנות שטיפת הכלים של ארוחת הערב.
כיום , כבחור ישיבה ששהותו בבית קצרה כל כך, אין לו כל תפקיד מוגדר. אבל ב"ה יש לו עיניים בראש וראש על הכתפיים, וכשרואה שיש משהו שצריך לעזור - מושיט יד. (להוריד כסאות מהשולחן לאחר השטיפה, לקלף תפוז בשביל ילדון רעב למשל...)

טוליפ

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
דוגמאות:
תורנות שטיפת כלים חלביים כל יום ילד אחר, ולקטנים עוזרים בכלים הגדולים כמו קערות.
יום חמישי - כולם מתגייסים לעזרה, מכינים רשימה של מטלות קטנות שביחד מצטרפות לעזרה משמעותית, כל אחד בוחר לו משהו מהרשימה עושה ובוחר דבר נוסף. לדוגמה: לרוקן את כל הפחים הקטנים שבחדרים | לנקות דלת של חדר, לארגן חדרים לשטיפה, וכד' כמובן שבפעם הראשונה שילד עושה משהו צריך להיות לידו ולהסביר איך עושים, עם איזה סמרטוט.

אושר

משתמש מקצוען
יש כאן באשכול משהו שחוזר על עצמו ומעט משעשע- הרבה אזהרות לא להפוך את הילדים לפיליפינים או הסינים.
האמת היא שמלבד משפחות מצוקה- בנתיים לא זכיתי לחזות במשפחה שהילדים לוקחים את כל עול העבודה וההורים יוצאים לנופש, בדרך כלל זה הפוך פלוס. אז בלי לחץ...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכח

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אַשְׁרֵי כָּל יְרֵא יְהוָה הַהֹלֵךְ בִּדְרָכָיו:ב יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ:ג אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי בֵיתֶךָ בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ:ד הִנֵּה כִי כֵן יְבֹרַךְ גָּבֶר יְרֵא יְהוָה:ה יְבָרֶכְךָ יְהוָה מִצִּיּוֹן וּרְאֵה בְּטוּב יְרוּשָׁלִָם כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ:ו וּרְאֵה בָנִים לְבָנֶיךָ שָׁלוֹם עַל יִשְׂרָאֵל:
נקרא  23  פעמים

לוח מודעות

למעלה