פירוש לשם זלטה

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
בענין השם יענטה,
אחד הגיע לרבו (האדמו"ר מרן ה"פני מנחם" זצ"ל) להתייעץ אודות נתינת שם לביתו,
ואמר לו שגם אשתו מסכימה,
שאל האדמו"ר, "והבת גם מסכימה?"...

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י pr;509986:
שמו השני של חתן-קרובת-משפחתי הוא טרייטל (או איך שלא כותבים את זה)
לדעתי זה עיוות, או של צב (טרטל - אנגלית), או של טורט, מה אתן אומרות?
והשם השני שלי הוא גיטל, זה לא בלעג.
רק אני מאמינה שהרבה מהשמות זה עיוותים של הזמן, המקום והחיבה.

אצלינו במשפחה נקראות מס' בנות בשם "סלאווע רחל"
אלו שבארץ כמובן משתמשים רק בשם רחל, בעוד בנות המשפחה בחו"ל משתמשות בכינוי סלאווע,(וכן עם טולצע, קרוינע, ועוד...)

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י mig;509994:
בענין השם יענטה,
אחד הגיע לרבו (האדמו"ר מרן ה"פני מנחם" זצ"ל) להתייעץ אודות נתינת שם לביתו,
ואמר לו שגם אשתו מסכימה,
שאל האדמו"ר, "והבת גם מסכימה?"...

וכשאמא מחליטה לקרוא לבת שלה "יעל" או "איילת" כי בא לה- הבת גם מסכימה? מי אמר לה שהיא לא תהיה נחיתית בעתיד עם השם הזה סתם כי תהיה לה איזו חברה טעונת טיפוח עם אותו השם או שיכנו אותה "איילת הפוזלת"?
כשיש סבים וסבתות להתגאות בהם- גם בשמם מתגאים. (מנסיון;))

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
נכתב ע"י אושר;510015:
מי אמר לה שהיא לא תהיה נחיתית בעתיד עם השם הזה סתם כי תהיה לה איזו חברה טעונת טיפוח עם אותו השם או שיכנו אותה "איילת הפוזלת"?

;):p

נכתב ע"י אושר;510015:

מאה אחוז!!!!
אבל לפעמים הילד כבר לא שותף לגאווה, וזה הופך לו למקור מבוכה.
קחי לדוגמא את טרייטל, שכלתו כמעט התעלפה.

אות ומופת

משתמש פעיל
איך זה יכול להיות - נמחקה הודעה שלי?! :confused:

אני בטוחה שהוספתי פירושים לטויבע, מושקא, רייזל ופערל!

imb

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אושר;510015:
וכשאמא מחליטה לקרוא לבת שלה "יעל" או "איילת" כי בא לה- הבת גם מסכימה? מי אמר לה שהיא לא תהיה נחיתית בעתיד עם השם הזה סתם כי תהיה לה איזו חברה טעונת טיפוח עם אותו השם או שיכנו אותה "איילת הפוזלת"?

זה ממש לא נכון, ואל תשווי את איילת ליענטע או טשארנע.
מכירה מקרוב כמה שמתביישות בשם שלהן, אל תהיינה חכמות על חשבון הילדים שלכן, לא רואה כאן שום צדקות.

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י מירי10;510032:
זה ממש לא נכון, ואל תשווי את איילת ליענטע או טשארנע.
מכירה מקרוב כמה שמתביישות בשם שלהן, אל תהיינה חכמות על חשבון הילדים שלכן, לא רואה כאן שום צדקות.

אני מכירה איילת שממש שונאת את השם שלה.

בכל אופן לא מדובר פה על צדקות, אלא על משחק באש. שם זה אופי ומהות. אני עם בובות גמרתי לשחק כשהייתי קטנה, להן בחרתי שמות לפי קריזה, לילדים- לא ולא.

imb

משתמש מקצוען
חלילה לא דיברתי על קריאת שמות לפי קריזה, לא מזלזלת חלילה בסבים הגדולים שלנו, ושתעמוד לילדינו ולנו זכותם וצדקותם.
אבל אפשר להוסיף שם נוסף במקרה של שם מוזר שיכול לגרום לילד שלכם להתבייש בשמו.

אות ומופת

משתמש פעיל
סליחה, אבל לא צריך להגזים.

הכל מאוד תלוי במנהג המקום, כפי שכבר הדגימו כאן. בקהילה אחת, השם שיינא יהיה מוזר ושונה, בקהילה אחרת - יהיו שלוש בכיתה.

אני, בחרתי לקרוא לילדיי בשמות קלאסיים, בתקווה שהם ירגישו בהם טוב בכל מקום אליו ילכו. אבל לא בטוח שלא אקרא בעתיד בשם שבמקומות אחרים הוא פחות מקובל.

אמנם, אני מסכימה עם ההמלצה להוסיף שם, אפילו אם לא קוראים בו ביומיום, כדי להשאיר אופציה לשינוי. ובפרט כשמדובר בשם שהוא באמת לא מוכר, כמו צורטל או טרייטל...

imb

משתמש מקצוען
כמובן שכוונתי לא היתה לאיידל, לגיטל או לפייגא. שאכן שכיחים מאוד בחוגים ובמקומות מסוימים.
דיברתי על שיבושי השמות למיניהם. ע"ע הסיפור של מיג בתחילת העמוד.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
השם טרייטל - אולי זה תרגום של נחום או נחמן? (באידיש לנחם זה טרייסטן, ואולי הס' השוואית נשמטה עם הזמן)
בעניין שמות יוצאי דופן - יש לי בת בשם דבורה שכל ימי ילדותה (ואולי גם נעוריה) שנאה את שמה והיתה מלאת תרעומת על שהענקנו לה אותו - למרות שבעינינו הוא יפה להפליא, נוסף על העובדה שהסבתא שעל שמה נקראה היתה אשה חשובה מאוד. לעומת זאת, לבת אחרת שלי הענקנו שם נדיר ובלתי מקובל לחלוטין (לא אציין אותו כאן, כי מפאת נדירותו יזהו מיד במי המדובר ואין בכוונתי להזדהות) והיא תמיד - החל בגן קוצ'קלאך ועד היום הזה -שמחה וגאה בו ביותר, גם אם אנשים מתלעלעים בנסותם להגות אותו בלי ניקוד. פעם היא אמרה לי שהעובדה שסיפרתי לה רבות באהבה ובגעגועים על הסבתא שעל שמה נקראה, וכן שציינתי באזניה עד כמה ציפיתי להעניק את השם הזה לאחת מבנותי עד שאסתייעא מילתא - אלה הדברים שגרמו לה לאהוב ולשמוח בשם הזה, ומעולם לא ראתה בו משהו מביך. אז תשאלו למה לא עשינו זאת לדבורה - וכי היה עולה בדעתכם שמישהי תמאס בשם הזה?

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
תמיד הודיתי להורי שהעניקו לי שם אחד...
לאחותי שאחריי יש שם שני-טויבא(יונה)...

אביגרפי

משתמש רשום
נכתב ע"י mig;509997:
אצלינו במשפחה נקראות מס' בנות בשם "סלאווע רחל"
אלו שבארץ כמובן משתמשים רק בשם רחל, בעוד בנות המשפחה בחו"ל משתמשות בכינוי סלאווע,(וכן עם טולצע, קרוינע, ועוד...)

אם אני זוכר טוב אז סלאבה זה מצלצל כמו מילה ברוסית ששורשה ברכה

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י אביגרפי;510366:
אם אני זוכר טוב אז סלאבה זה מצלצל כמו מילה ברוסית ששורשה ברכה

יתכן בהחלט,
ותודה על התרגום באמת התענינתי מה משמעו.

אביגרפי

משתמש רשום
נכתב ע"י mig;510379:
יתכן בהחלט,
ותודה על התרגום באמת התענינתי מה משמעו.

תשאלי דובר רוסית איך אומרים 'ברוך השם', ואז תשמעי את זה בעוצמה עם המבטא :)

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
"ניסל" זה אגוז. שמעתי שמועה כי בב"ב ישנה אשה בשם אגוזה.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י RacheliArt;510472:
"ניסל" זה אגוז. שמעתי שמועה כי בב"ב ישנה אשה בשם אגוזה.

סבתא שלי עמו"ש:) נקראת בשם זה,
אבל היא נקראה כך ע"ש נס שהיה במשפחתם לפני שהיא נולדה.

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
:D:D:Dכשיש נס אז קוראים אגוזה????זה קשה לפיצוח...

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
נכתב ע"י RacheliArt;510491:
:D:D:Dכשיש נס אז קוראים אגוזה????זה קשה לפיצוח...

נס = ניסל...

RacheliArt

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
;)רק התבדחתי...

השם זלמן-שיבוש של סלומון(שלמה) ולכן מתלווה הרבה פעמים לשם שלמה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  16  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה