דיון פותחים שולחן - ראיון נטול כפפות עם אפרת

אלישבע10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
את אפרת10 דומה שאין צורך להציג. היא חברה בפרוג על שלל פורומיו. אם כמעצבת גרפית, ציירת, צלמת וכמובן - בשלנית מנוסה שרבות נעזרו בה.
היצירתיות של אפרת, המח השופע שלה, והחוש האומנותי שהיא בורכה מעורבים יחד בקפסולה אחת המייצרת תוצאה מרהיבת עין וערבה לחיך. החל בארוחת הצהרים היומית וכלה בהפקה גדולה בעיצוב גרפי, איור או צילום מזון.
לפני כשנתיים, אפרת החלה לעבוד בעיתון "אם הדרך" ככותבת מתכונים וכצלמת מתכונים.

אפרת, מתי נדבקת באהבה שלך למטבח?
"התסמינים הופיעו אצלי מגיל קטן", היא משיבה. "מאז שאני זוכרת את עצמי אני במטבח, מרחרחת סביב אימי והראש שלי מחפש רעיונות לבישולים. בספרי הבישול והאפיה קראתי כמו בספרי מתח.
את מחברת המתכונים הראשונה שלי חנכתי בכיתה בתחילת העשור השני לחיי. במשך שעות רבות העתקתי במרץ כל מתכון שקיים בעיתון והיה נראה מעניין.
כל כך אהבתי את המחברת הזאת", אפרת מתרפקת בנוסטלגיה, "שבשעות הפנאי שלי הייתי יושבת ומציירת ליד מתכונים מסוימים ציור מתאים, כמה חבל שאני לא יודעת מה עשיתי איתה והיכן היא כיום.

אהבתי למטבח לא נשארה במחברת. למרות גילי הצעיר אהבתי לבשל. חברותי לכיתה הסתכלו עלי כעל עוף מוזר כשהייתי משתפת אותם בחויותי הקולינריות. לכן, המתנתי עם סיפורי המטבח עד לשנות התיכון. בגיל זה כבר מצאתי קולגות בתחום, ונהנינו ליצור יחד במעין סדנאות בישול משותפות.

היצירתיות תמיד הייתה חלק ממני. ארוחות הצהרים שלי מגוונות ומפתיעות, וכמעט שאין אחת דומה לחברתה".

אפרת, איך הגעת לתחום הסטיילינג?
"במסגרת לימודי הגרפיקה, התקיים קורס קצר של צילומי חוץ. מיד שנגעתי במצלמה המקצועית הועבר נגיף הצילום אלי, ומאז - חולת אהבה אני.
למרות שהתחלתי עם ידע מקצועי מועט מאד, קראתי במשך השנים חומר רב על צילום, סטיילינג ומה שביניהם. תרגלתי שוב ושוב, צילמתי למגירה, וכמובן - הנסיון בעיצוב תרם גם הוא לתוצאות המקצועיות. גם כיום, איני מפסיקה ללמוד ומנסה להתחדש ללא הרף.
במשך השנים אף השתתפתי בתחרויות שף, וגם זכיתי ברוך ה'.

כמו בבישול, גם בסטיילינג אני מאלתרת הרבה. מפעילה את הראש, אוהבת את היצירתיות וההתחדשות. גם בתחום הזה יש לי עוד מה ללמוד ולהתקדם, במיוחד כשלא התמקצעתי באופן רשמי אלא רק בלמידה עצמית".

מהו המאכל האהוב עליך?
"דג טרי איכותי עם שום, ירקות, שמן זית, מלח שנאפה בתנור".

מי ומה נותן לך השראה?
"ההשראה הכי גדולה שלי מגיעה מחומרי הגלם בכבודם ובעצמם. מתחילה לבשל, ותוך כדי חושבת על השלב הבא וממציאה בו במקום תבשיל חדש.

'הצורך הוא אבי ההמצאה', כך הולכת הקלישאה. אם אני מגלה שחסר לי מוצר מסוים, אני עושה "הסבה" למאכל אחר משתוכנן. לרוב, אני מתפעלת מהתוצאה, שלא הייתי מגיעה אליה לעולם אם לא השינוי שנדרש ממני לעשות".

ספציאליסטה שלך (מאכל שאת מתמחה בו) -
"הקפצות למינהם: מספר ירקות, רצועות עוף, תיבול לפי מה שמתחשק לי, סיבוב או שניים של שמן זית, כמה דקות על הגז ויש ארוחה".

עם מי תרצי לבשל?
"סבתא שלי שתחי'!" היא עונה את המובן מאליו.
כבר זמן רב אני מתכננת ללכת אליה, אך הביקור נדחה ונדחה. ומאז שהחלה הקורונה - נגמרו התירוצים, יש סיבה אמיתית ועצובה.
"סבתא שלי", היא מספרת בגאווה, "אלופה ממש. מחומרי גלם בסיסיים היא מפיקה מנות מדהימות!
אז למה לא לבקש מתכון? כמו כל מרוקאית מבוגרת, היא תפרט לך "קצת מזה, וקצת מההוא". כשאני מבקשת כמויות מדויקות, היא עונה בפשטות "ככה, לפי העין", אז אני מראש מרימה ידיים.
לפני זמן מה ישבתי יחד בסלון, על הספה", אפרת נזכרת בחיוך, "חקרתי אותה כיצד היא מכינה את המרק האגדי שלה. עד היום אני צוחקת כשאני נזכרת כיצד היא הדגימה על רגל השולחן "תמלאי עד כאן מים...".
את ההאהבה שלי להגשת האוכל בצורה אסטטית ונעימה למראה, למדתי מהטיפ הראשון שלה: "לא יפה – לא טעים".

לא פלא שביבי התיר ביקורים אצל סבתות. אוכל נחשב לצורך חיוני בהחלט.

איזה מאכל טרם ניסית ואת רוצה לנסות?
"קוסקוס!" היא קוראת בפאתוס, "כמובן, קוסקוס אמיתי ההוא שמקסקסים במשך שעות ארוכות.
ולמה טרם ניסיתי את שואלת?
למרות שכל מרוקאית אותנטית מבטיחה שההכנה היא הכי פשוטה שיש, שורת ההוראות שבאה לאחריה אינה ישימה. יש צורך בכלים מיוחדים, וכמובן - ידיים עמוסות צמידים. אי אפשר בלי. מחכה ליום שהכלים יהיו בהישג ידי ואוכל להכין את המעדן המרוקאי".

איזה מתכון או פוסט בנושא אוכל שפרסמת בפרוג זכה לתהודה ?
"אני אוהבת לשתף ממעשה ידי. אם זה בתחום של הבישול היומיומי - כמו פה, https://www.prog.co.il/threads/אז-מה-את-מכינה-לסוכות-אשכול-תפריט-לסוכות-המשותף-עם-תמונות-בלבד.485031/#post-6926051
ואם בתחום קישוטי העוגות.
https://www.prog.co.il/threads/טכניקות-לעוגות-ועוגיות-מקושטות-האשכול-המצולם.490442/ ".

מהו המטבח עבורך?
"מוקד ההתפרצות של היצירתיות, מקור הדגירה של ההשראה, ובכלל המקום להעניק ולפנק את משפחתי הגרעינית, ולקבל חזרה משוב חם ומפרגן מכל הטועמים".

מה את הכי אוהבת במטבח?
"את חומרי הגלם הזרים שנוחתים במטבחי ודורשים ממני לערוך ניסיונות בבישול, לאלתר ולחבר בין חומרים שונים עד לתוצאה משביעת הרצון".

מה נוכל תמיד למצוא אצלך במטבח?
"עשבי תיבול מענינים. בימים כתיקונם", אפרת מתרפקת בנוסטלגיה "אני אוהבת לטייל בשוק בין דוכני הירקות ולחפש עשבי תיבול מגוונים. בבית, אני מנקה אותם היטב כפי שההלכה דורשת, את חלקם אני מניחה במקרר, ואת היתר אני שומרת במקפיא, לטווח הרחוק".

מה לא יכנס לעולם למטבח שלך?
"אין חיה כזאת", אפרת החלטית "אני נכונה לנסות כל מאכל שקיים על פני הגלובוס. רק על חביתת העטלפים הייתי מוותרת".

לסיום - טיפ קטן מהמטבח:
"לא לחשוש לבשל, אין צורך בשמירת מרחק מהתנור. לומדים גם מהמכשלונות, וליתר דיוק - הכשלונות הם עיקר הלמידה.
גם אם המאכל לא יצא מוצלח, הוא תובל חריף או מדי הומלח, גם אם אחר כבוד לפח הוא מושלך, כתר המטבח הוא שלך!".

וכשחג השבועות מתקרב, אי אפשר לסיים בלי מתכון חלבי משובח.

כיסני פיצה (אוזני המן) מבצק יוגורט חלבי:
בצק שפיתחתי במיוחד בשביל המדור של פורים ויצא ב"ה, מדהים!
המתכון קל להכנה וכמעט בלי שלבים מיוחדים, התוצאה היא כעין בצק שמרים-פריך שאינו מתנפח מיד או מאבד את צורתו כך נשארת הצורה היפה של האוזן ולא מתעוותת באפיה.
כאן תוכלו לשחק עם הצורה ולהכין בצורת סמבוסק או כל צורת כיסנים שנראית לכם טובה.

מצרכים לבצק:
700 גרם קמח (3\2 חבילה)
200 מ"ל אשל
200 מ"ל יוגורט טבעי
150 מ"ל חלב (כוס חד"פ)
כף שמרים
כף סוכר
כף שטוחה מלח
חצי כוס שמן
מצרכים לרוטב (להכפיל לפי צורך):
250 מ"ל עגבניות מרוסקות
או 4 עגבניות מגורדות
100 גרם רסק עגבניות (חבילה קטנה)
3 כפות אורגנו יבש
2 שיני שום כתושות
כפית שטוחה פפריקה
פלפל
מלח
תוספות למילוי (לבחירה):
טבעות זיתים ירוקים
טבעות זיתים שחורים
תירס
פיטריות
לציפוי:
גבינה צהובה מגורדת
ביצה להברשה
שומשום

הכנת הבצק: שמים בקערה את כל החומרים חוץ מהשמן ולשים לבצק אחיד.
לאחר התגבשות הבצק מוסיפים את השמן וממשיכים לעבד כ-7 דקות עד שמתקבל בצק יפה, רך ונעים.
נותנים לבצק לנוח כשעה שאז הוא מתנפח מעט ומוסיף להתרכך.
קורצים כדורים בינוניים במשקל של 50-60 גרם וכל כדור משטחים לעלה עגול בקוטר של 15-20 ס"מ.
במרכז העלה שמים כף רוטב תוך כדי שמשאירים שוליים של 3 ס"מ, ומעל הרוטב שמים כ-2 כפות תוספות כמו זיתים, תירס, פטריות וכו'.
סוגרים את העלה משלושת הכיוונים ומהדקים בשוליים כדי שתתקבל אוזן המן יפה.
מברישים בביתה ומפזרים שומשום, מכניסים לתנור שחומם מראש על חום של 190 מעלות ואופים עד להזהבה נאה.
ב-5 דקות האחרונות מפזרים גבינה צהובה מעל המילוי של האוזן המן ואופים כ-5 דקות עד שהיא נמסה ומעט מזהיבה.

מקררים ושמים כל אוזן בשקית צלופן, קושרים בסרט ושולחים בשמחה לחברים ולכל המשפחה.

IMG_1499....jpg

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
איזה מתכון או פוסט בנושא אוכל שפרסמת בפרוג זכה לתהודה ?
"אני אוהבת לשתף ממעשה ידי. אם זה בתחום של הבישול היומיומי - כמו פה, https://www.prog.co.il/threads/אז-מה-את-מכינה-לסוכות-אשכול-תפריט-לסוכות-המשותף-עם-תמונות-בלבד.485031/#post-6926051
ואם בתחום קישוטי העוגות.
https://www.prog.co.il/threads/טכניקות-לעוגות-ועוגיות-מקושטות-האשכול-המצולם.490442/ ".

ראיון שווה!
חבל שהלינקים גלויים רק ליודעות ח"ן ):

אפרת 10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי

זהבית87

משתמש מקצוען
מוכשרת ואלופה שכמוך!!
תודה על השיתוף ועל המתכונים המוצלחים!
תמשיכי לגוון לנו את המנות עם היצירתיות הברוכה שלך.

java

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הנדסת תוכנה
אפרת את מדהימה ומוכשרת.
תמיד אהבתי את המתכונים שלך והיה מרתק לקרוא.
אלישבע, שאפו!

אפרת 10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי

ריפקא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אלישבע איזו כתיבה מדבקת וחיונית :)
נהניתי מכל שורה ופיפס
ואפרת היה כיף להכיר!

יעל 100

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
אפרת, איזה כיף לקרוא ראיון מרתק על חברה קרובה :)
מעידה שכל מילה אמת, והרבה יותר מכך.
אפרת בשלנית אלופה ושפית בחסד, ואני הייתי מאלו שהסתכלו עליה בכיתה בעיני עגל כשסיפרה אילו דגים בישלה לשבת... ;)

אפרת 10

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
אלישבע איזו כתיבה מדבקת וחיונית :)
נהניתי מכל שורה ופיפס
ואפרת היה כיף להכיר!
באמת כותבת מקסים!
תודה ריפקא :)

אפרת, איזה כיף לקרוא ראיון מרתק על חברה קרובה :)
מעידה שכל מילה אמת, והרבה יותר מכך.
אפרת בשלנית אלופה ושפית בחסד, ואני הייתי מאלו שהסתכלו עליה בכיתה בעיני עגל כשסיפרה אילו דגים בישלה לשבת... ;)

לא תמיד יש הוכחות בשטח, אבל הנה זכיתן להכיר מקרוב :p:cool:
תודה יעלי! אין עליך :)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  23  פעמים

לוח מודעות

למעלה