מידע שימושי מחפשת מתכון לצ'ולנט המושלם

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
מתכון בסיסי אצלי - משתנה לפי הכח והאורחים. בדרך כלל הצולנט עצמו הוא פרווה, והעוף המלווה הוא בדרך כלל קר (או קר ממש או פסטרמה - השילוב הזה נורא נחמד)

להשרות את הקטניות(שעועית חומס) במים חמימים בין 72-48 שעות לפני. להחליף מים מידי פעם. המהדרין מנביטים, שופכים מים כל כמה שעות על הקטניול במסננת.

לטגן בצל, שישרף קצת, להוסיף מים. את הקטניות המושורת.

עמילנים - שיוצר דבק כזה -"הבוץ של הצולנט" - 2 כפות אורז מלא, כף אורז רגיל, 3 כפות חיטה (ממתיק את הצולנט יחסית), 3 כפות גריסי פנינה, חצי כוס כוסמת. אם רוצים יבש ודביק אז לשים את זה בתחלה, בכל מקרה אחרי בישול של כל כך הרב השעות זה לא "אל דנטה".

לרגישי גלוטן אפשר להוריד את החיטה והגריסים.

תיבול ביסיק - רוטב טריאקי בנדיבות. לאניני טעם צילי מתוק. לא ברבריקו. לא קטשופ.

לעוף בצולנט יש יותר טעם מבקר.

שדרוגים - ביצים קשות, חזה עוף as is מלווה את מתחילת הבישול.

עיגול רבוע

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
למי שרלוונטי בשבילו:
יש המוסיפים לטשולנט נקניקיות צמחיות. וזה מה שהקטנים אוהבים ממנו....

imac100

משתמש מקצוען
דבר ראשון, להשתמש בסיר נירוסטה (כמו סולתם) ולא טפלון למניהם

למה סיר נירוסטה? מה העניין.
אני עושה רק בטפלון הכי איכותי כי צולנט זה הדבר הראשון שנדבק.

ועכשיו למתכון
חתיכות גדולות של בשר מספר 5
מתבלת במלח ופלפל מטגנת ומוציאה.
מטגנת בצל עד הזהבה מוסיפה סוכר חום או מייפל.
חתיכות תפוחי אדמה
מסיפה 2 כוסות מים עם כל התיבול פפריקה בשמן, מלח פלפל ושום (לא סובלת אבקת מרק)
בפינה אחת מרכזת את הבשר וממשיכה למלא מסודר לפי הסדר חיטה, שעועית מעוררבת עם כמה סוגים, גריסים
(כל אחד מהקטניות אני מערבבת קודם עם קצת שמן ותיבול)
מוסיפה מים שיכסה.

מוסיפה קישקע (בנייר כסף) וכמה ביצים
ולפעמים גם שקית אורז.

מתכון לקישקע
2 כוסות קמח
בצל בינוני-גדול חתוך קטן ומטוגן
כפית מלח
כפית פפריקה
כפית כורכום
כפית פלפל שחור
כפית אבקת שום
כוס מים מהמרק המוכן (יש טעם מאד טוב למרק עוף)
חצי כוס שמן

לערבב לעיסה לבדר נקניק בץוך נייק כסף לחורר ולסיר (אני אוהבת לשים שעה לםחות במקפיא זה שומר על הצורה היפה שלו)

תכלס אני מכינה צולנט ענק כי יש ביקוש. מתארחים אצלינו הרבה בחורי ישיבות מהאזור. והשם הטוב של הצולנט רץ קדימה יש תורות מסודרים של השבתות קדימה

תמנונה

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
אני קודם מטגנת את הבצל והבשר עם תבלינים והרבהההה שום כתוש, ואז מוסיפה תפו''א ושעועית, מציפה במים ומרתיחה. את הגריסים המליצו לי לשים ממש לפני שאני מניחה את הסיר על הפלטה. כך הם לא נדבקים ולא נמסים.

בגלל שכתבת שהטשולנט שלך לא לטעמך אז אני יותר מתמקדת באיך שאת עושה במקום סתם לפרט את ההליך שלי. הרי כמו שכתבו יש אלפי גרסאות.

1. בשר- אף פעם לא ניסיתי קוביות בשר לחמין, אבל די ברור לי שככל שהחלק יותר טוב כל התבשיל יהיה טוב יותר, אני משתמשת במספר 5 או 8.
2. שעועית- מאחרי הלידות שאז אומרים להקפיד לא לאכול קטניות הורדתי את השעועית ומעולם לא החזרתי אותה. קיבלנו טשולנט קליל, מתעכל יותר בקלות, כל המשפחה נהנית!
3. שום- אני לא מכניסה בכלל. פעמים הכנסתי שיני שום שלמות והן לא הוסיפו לי כלום.
4. תיבול- אני מתבלת אחרי הוספת המרכיבים.
5. גריסים- כאמור אין אצלי שעועית רק תפו"א בשר וגריסים אז אני בהחלט שמה אותם בתחילת הבישול. לדעתי זה עדיף קצת דייסתי.
6. זמן בישול- רפרפתי בתגובות וראיתי שמישהי כתבה פה שעה, אצלי זה הרבה יותר. אני צריכה להוסיף מים לפחות פעם אחת במהלך יום שישי.

בהצלחה!!

סולפג' solfege

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
לא קראתי מתכונים, אבל בעלי פעם היה מכין טשולט ושולח בחורים למכור וזה עףףףף (זה היה לכיף שלו) עד היום מגיעים בחורים מהישיבה הקרובה בליל שבת לטעום ממנו, וגם על הסעודה בבוקר הם לא מוותרים...
זה טשולט לא מחורבש עם כל מיני קטשופים וצ'יליים למיניהם. טשולט עסיסי כמו שרק מרוקאי טוב יכול להכין ;)
יש שתי גרסאות: בצל וקרמל.
לגרסת בצל: מטגנים בצל עד שהוא משחים- קצוץ דק.
לגרסת קרמל: משחימים קלות 3 כפות סוכר בשמן עד שהסוכר מתחיל לשנות את צבעו- ואז מכבים את האש. מוסיפים קצת מים רותחים ומבשלים ומערבבים עד שהקרמל נמס לגמרי והמים חומים.

מוסיפים שעועית, תפו"א חתוכים קטן, בטטה חתוכה לקוביות (היא מתמוססת ומשאירה טעם מהמם) וקוביות בשר.
מוסיפים מים רותחים ומבשלים קצת עד שעולה כל הקצף הכולסטרולי של הבשר- מוציאים את הלכלוך ואז מתבלים:
מלח
פלפל שחור
בערך 3 כפיות כורכום (לסיר ל5 אנשים)
3 כפיות פפריקה מתוקה בשמן.
1 כפית א. מרק עוף
קמצוץ קינמון.
3 שיני שום מקולפות. (אפשר להוציא בסוף הבישול או לא לאכול אותן בשבת)
1 כף דבש או סילאן- בגרסה של הבצל.

מבשלים כמה שיותר (אפשר גם יותר מ4 שעות)
מידי פעם מערבבים ומוסיפים מים רותחים כדי שלא יתייבש.
ברבע שעה האחרונה של הבישול להוסיף גריסים וחיטה באופן שווה (בערך כוס של חצי וחצי לכמות של 5 אנשים) לבשל עד שהם מתנפחים. להעביר לפלטה חם.

מי שמכין את הטשולנט מיום חמישי מוסיף את הגריסים והחיטה לאחר ההרתחה לפני הפלטה ביום שישי. זה פשוט מונע מהם לצנוח לתחתית ולהדבק.

הצלחות.

RACHELIB

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
גם לי לקח הרבה זמן עד שהגעתי למינון המדויק, וב"ה יוצא עסיסי וטעים. אני לא מתחברת לסגנון המתוק, רק קלאסי:
משחימה בצל + הרבה פפריקה, ממש לשפוך בשפע (שהמים אחכ יצאו כהים ואדומים). לאחר ההזהבה, לשמור כחצי מהכמות בצד, לקישקע.
להוסיף גריסים ושעועית עם מעט מים (כרבע סיר) ולהרתיח.
להניח את הקישקע:
קמח, שמן, מעט מים, א.שום, א.מרק, פלפל שחור, קמצוץ סוכר + הבצל המטוגן. לערבב עד לקבלת עיסה אחידה ולגלגל בתוך נייר אפיה.
להוסיף בשר (אני משתמשת רק בראש! יוצא רך יותר מכל חלק אחר), תפוחי אדמה ושקית עם אורז. את האורז אני מתבלת במעט א.מרק+ רוטב מהטשונט, מערבבת, סוגרת ויוצרת מספר חורים עם קיסם. מניחים את השקית בחלק העליון של הסיר ולאחר חצי שעה הופכים, כדי לוודא שהאורז יתבשל כראוי.
להרתיח הכל ולבשל על אש רגילה, אפילו שעתיים שלוש.
בהצלחה!

הדס'וש

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
וואלה כמה סוגים של צ'ולנט.
מקווה שתוכלי להוציא מכל אלה משהו שתאהבי.

צ'ולנט זה משהו מאוד אנידיבידואלי, כך שכמספר ההודעות, כמות הדעות.

אסתי וויס

משתמש צעיר
אח שלי בחור ישיבה כשמגיע הביתה לשבת מוסיף כל מיני דברים לטשולנט ויוצא סגנון של ישיבות שבחורים אוהבים-הוא מוסיף קצת קולה, וכן סוכר חום אבל צריך להזהר לשים קצת כי אם זה הרבה זה כבר נהיה מתוק מידי, אבל יש לציין שזה באמת מוסיף טעם טוב.
בכל אופן אצלי בבית בד"כ הכנו בסגנון שרשמו כאן הרבה שמטגנים בצל, מוסיפים תבלינים, חתיכות בשר, תפו"א וכו' אבל משום מה לא היה יוצא טעים לפעמים היה ריח מצוין אבל הטעם היה טפל ומריר.
עד שעברתי לשיטה מבית הורי-אני פשוט לוקחת את הרוטב שהעוף התבשל בו-רוטב צלי עסיסי עם הרבה טעם והמון פפריקה ומלח ומבשלת ברוטב הזה את התפו"א בד"כ צריך להוסיף עוד תבלנים ומים כי רוצים שיהיה הרבה נוזלים בבישול עד שנהיה סמיך לאט לאט ויצא טשולנט מצוין(בד"כ לא הייתי עושה את זה כי הייתי עושה עוף בתנור בסגנון מתוק ולכן לא היה לי את הרוטב עד שעברתי לעוף בסיר וכך יש לי רוטב מצוין לטשולנט)

שביעית

משתמש סופר מקצוען
וואלה כמה סוגים של צ'ולנט.
מקווה שתוכלי להוציא מכל אלה משהו שתאהבי.

צ'ולנט זה משהו מאוד אנידיבידואלי, כך שכמספר ההודעות, כמות הדעות.

אכן.
תודה לכל העונות!
אני מתכוונת לנסות הכללללל כך ששום תגובה לא מיותרת.
אחרי שיגמרו המתכונים והאפשרויות - נחליט מה המועדף.

[אולי נעשה תחרות ובין המתכונים ? ראיתי שיש כזו תחרות...]

שדה יין

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הטשולנט שלי אין עליו....... תאמיני לי אף פעם לא נגעתי בזה עד שהגעתי לתוצאה הזו.........
לטגן בצל עד שמתחיל להשחים
להוסיף בשר (ראש או קוביות לחמין)ואז לטגן קצת את הבקר מכל הצדדים עד שמשנה צבע....
ולטבל ,אני מטבלת אם: מלח פלפל שחור גרוס ופפריקה בשמן צ'ילי וקטשופ
ואז להוסיף מים עד שיכסה ולתת לזה רתיחה
אחרי הרתיחה מוסיפה תפו"א ובטטה
שועית שבושלה לפני כן קצת במים. וגריסים
ונותנת לזה להתבשל כך איזה 10 דקות
ואח"כ מוסיפה את הקישקע(מייל קוגל) שזה עשוי מ:
לחם מושרה במים וסחוט
מוסיפה קמח שמן מים מלח פ"ש פ"מ
מערבבת הכל יחד אם הלחם הרך עד שנוצר לי מעין בצק קצת דביק
זורקת לסיר תוך כדי שמבעבע
ונותנת לזה להתבשל על אש נמוכה לפחות שעתיים שלוש
יוצא מעדן כולם מלקקים צלחות.....................

לארג'ית

משתמש מקצוען
אז זה הטשונט שלי:

מטגנת בצל היטב
כששחום טוב אני שופכת מעט מאד מים ואז כל הצבע מתקבל חזק
מחכה שקצת יתאדה ושוב חוזרת על העניין עד שהצבע כהה
מוסיפה תפו"א ושופכת עליהם מים בכמות של יותר מהגובה שלהם
מיד אח"כ מוסיפה את הבשר ואבקת מרק
ונותנת להם להתבשל יחד..........
אחרי בערך חצי שעה (לגמרי בערך, העיקר שיהיו זמן מסוים מבושלים בנפרד עם הא. מרק)
מוסיפה חומוס ושעועית ולא מקופסאות שימורים!!
אחרי כמה זמן מוסיפה את החיטה מתבלת במלח די הרבה פלפל שחור ופפריקה.

(למרות שאני חובבת מושבעת של תבלינים ובכמויות על, בטשונט לדעתי זה ממש מיותר!
יש לו טעם מיוחד משלו ורבוי תבלינים לדעתי פוגם בטעם.)

וכמובן ניתן להוסיף ביצים וקישקע אם אוהבים.

ו - עכשיו לזרום ולתת לסיר לעמוד על האש ולהתבשל במיץ של עצמו.........(אם מתייבשים המים אני מוסיפה עוד... שלא יהיה יבש.)

* את הא. מרק אני שמה קצת בתחילה ולא הרבה כדי שהתפו"א לא ינמסו לגמרי וניתן להוסיף עוד קצת בסוף, תלוי בגודל הסיר....

דיסק שרוט

משתמש מקצוען
בגלל שכתבת שהטשולנט שלך לא לטעמך אז אני יותר מתמקדת באיך שאת עושה במקום סתם לפרט את ההליך שלי. הרי כמו שכתבו יש אלפי גרסאות.

1. בשר- אף פעם לא ניסיתי קוביות בשר לחמין, אבל די ברור לי שככל שהחלק יותר טוב כל התבשיל יהיה טוב יותר, אני משתמשת במספר 5 או 8.
2. שעועית- מאחרי הלידות שאז אומרים להקפיד לא לאכול קטניות הורדתי את השעועית ומעולם לא החזרתי אותה. קיבלנו טשולנט קליל, מתעכל יותר בקלות, כל המשפחה נהנית!
3. שום- אני לא מכניסה בכלל. פעמים הכנסתי שיני שום שלמות והן לא הוסיפו לי כלום.
4. תיבול- אני מתבלת אחרי הוספת המרכיבים.
5. גריסים- כאמור אין אצלי שעועית רק תפו"א בשר וגריסים אז אני בהחלט שמה אותם בתחילת הבישול. לדעתי זה עדיף קצת דייסתי.
6. זמן בישול- רפרפתי בתגובות וראיתי שמישהי כתבה פה שעה, אצלי זה הרבה יותר. אני צריכה להוסיף מים לפחות פעם אחת במהלך יום שישי.

בהצלחה!!
נשמע משהו טוב אבל לא טשולנט! בלי בעבלאך זה לא טשולנט!

הפוך

משתמש צעיר
בחנויות מוסיפים המון מרגרינה (מקווה שלא לקחתי להם עכשיו המון לקוחות)

תגובתי

משתמש מקצוען
בעוד שעות מספר מגיע ליל שישי ולאחר קריאת האשכול אני חושש שאאלץ לחפש איזה מקום לאכול טשולנט בבקשה או לשלוח לי למי שזה כבר מוכן או המלצה על מקום עם טשולנט טוב בירושלים

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  17  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה