לספירת העומר, 1-7 | לספירת העומר, 8-14 | לספירת העומר 15-21| ספירת העומר 22-27

שלוש, ארבע ו...

יש לנו זכרון טוב למספרים. כלומר, לא לכולנו, אבל לחלקנו. לכן מי שרוצה לכתוב מסר קליט - לעיתים יבחר לצרף מספרים לטקסט שלו. במשנה בפרקי אבות (שנוסחה כך שיהיה קל לשנן אותה), סודרו בזה אחר זה "עשרה דברים...", ככה יותר קל לזכור את כל הדברים שיש מהם 'עשרה'. ישנן גם משניות במסכתות אחרות שנפתחות במספרים ("ארבעה אבות נזיקין", לדוגמה).
גם בשירים, הרבה פעמים הוספת מספר תחזק את הזכירות של השיר, עד כדי כך שהייתה תקופה שבה שירי תרבות פופלארית ישראלים רבים ניסו לצרף מספרים לשיר, כדי להגדיל את תפוצתו.

בתש"פ, נושא ספירת העומר שלי היה שירים - 49 שירים שבכל אחד מהם המספר של אותו יום.

34.jpgאש! אש! אש!

עד כמה שהסנכרון חשוב בלחימה, כולנו יודעים. טעויות עלולות לעלות במחירים כואבים ומצערים, בעוד שדווקא הצלחות יכולות לגרום בדיוק את ההפך. הרמוניה של פעולות יוצרת אפקט חזק ומרשים שלא מאפשר לאויב לחמוק ממנו ומכריעה אותו.

להבדיל, הדבר קיים גם בעולם הקידום והפרסום: קיימת שיטה של הצפת העולם בבת אחת בתוכן שאותו רוצים לקדם. זו דרך מצויינת לוודא שהנושא הופך לשיחת היום; אף אחד לא ציפה לזה ופתאום כולם רואים את זה. חזק, לא? קחו דוגמה.
בבוקר בהיר אחד בשנת 2021 הופיע המספר 30 בגוון טורקיז על מסכי ענק בכל העולם (בלי שום הסבר). בצרפת, בלונדון, ברומא, בברזיל, בניו יורק וכו'. התופעה המוזרה שהגיחה בכל העולם בבת אחת גררה המון סערות: פרשנים הוזמנו לאולפנים, עיתונים שפכו דיו וניסו להבין על מה נשפך פה כסף והמדיות החברתיות סערו. כולם ניסו להבין על מה מדובר, בבת אחת כולם מדברים על '30'. עד שהגיע ההסבר - '30' הוא השם של האלבום החדש של הזמרת אדל.
גאונות שיווקית, והכל בזכות הסנכרון ויריית הפתיחה החזקה.

33.jpg


ארבע על ארבע

מלחמת העולם השניה היתה מלחמה רבת היקף, שבה השתתפו חיילים - גברים צעירים מלאומים רבים. אחד המותגים שהרוויח חשיפה חיובית רחבה במלחמת העולם הוא הג'יפ של חברת ווילס, שלמעשה היה של חברה קטנה עוד יותר - 'בנטם', שייצרה במפעלים שלה. עד סוף המלחמה, ג'יפ יוצר גם על ידי פורד, והורכב וייוצר בעשרות מדינות בעולם.

מהלך דומה עשה גם "ידיעות אחרונות" מול מעריב, שחילק לחיילים עשרות אלפי עותקים של העיתון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, וכך עזר לקוראים רבים להכיר את העיתון ולרכוש אותו בהמשך. חיילים הם קבוצת צרכנים משמעותית, והדעה שלהם על המוצר בעת השירות בצה"ל, משחקת תפקיד משמעותי בשוק הישראלי.

תמונה של WhatsApp‏ 2024-05-24 בשעה 12.28.21_9e65fff1.jpg


עיצוב בהשראת הטבע

שנים רבות האדם ראה את הציפורים, ורצה להיות ציפור כמותן: לעוף חופשי ולהביט ממעוף הציפור. במלחמות בעבר, היו מחלקים פקודות מגבעה ששולטת על שדה הקרב, והיום, ניתן לראות את שדה הקרב מלמעלה באמצעות רחפן, מטוס, מסוק או לווין.

כדי להתאים כלי לתעופה, אפשר ללמוד ממי שעושה את זה הכי טוב כבר אלפי-אלפי שנים בטבע - הציפורים. כך, אפשר לראות דמיון בין הציפורים למפציץ האמריקני B2; בין רובוטים של מנהרות לנחשים וכלבים; ובין צוללות ליצורים תת ימיים.

IMG-20240523-WA0059.jpg


סופרים כבר חודש!

"אין שני מלכים שולטים בכתר אחד". בגמרא בחולין, מופיע דו שיח מעניין - מדוע אחרי שכתוב "את שני המאורות הגדולים", ואחרי כן "את המאור הגדול לממשלת היום ואת המאור הקטן לממשלת הלילה" (בראשית א)? "אמרה ירח לפני הקב"ה: רבונו של עולם, אפשר לשני מלכים שישתמשו בכתר אחד?! אמר לה: לכי ומעטי את עצמך!".

גם בעיצוב זה ככה: ברוב הקומפוזיציות, אי אפשר שיהיו שני אלמנטים גדולים בעיצוב שזהים בגודלם, הם יבטלו זה את זה. דבר אחד לדור - ולא שני דברים לדור.30.jpgPattern - תבנית

פסח שני זו הזדמנות לדבר על המצה. המצה מגיעה בצורת עיגול או ריבוע (ואם אופים אותה לבד, אז גם בעוד כל מיני צורות משונות), ויש לה, ובייחוד למצה האשכנזית, משהו חשוב מאוד בעיצוב: תבנית שחוזרת על עצמה - החירורים שעושים ברדלרים - מה שמייצר תבנית של מצה, שניתנת לזיהוי מקרוב ומרחוק.

בעיצוב, מאפיינים חזרתיים משמשים לעיטורים ורקעים, כדי לייצר ייחודיות וסגנון

IMG-20240521-WA0122.jpg
  • 1000024570.jpg
    1000024570.jpg
    KB 713.5 · צפיות: 40
  • תמונה של WhatsApp‏ 2024-05-24 בשעה 12.28.21_9e65fff1.jpg
    תמונה של WhatsApp‏ 2024-05-24 בשעה 12.28.21_9e65fff1.jpg
    KB 447.3 · צפיות: 20