למה אנשים יוצרים דיסקים ?

מבקשלחם

משתמש רשום
נכתב ע"י ROT;465492:
יכול להיות שהיה צריך לשים בעיתונות החרדית מכתב ממאות אלפי בתי אב לזמרים , בבקשה שיכו על חטא על העוול הגדול שעשו לנו במחיר המופקע שהם לקחו ועל העוול הגדול שעשו לעצמם בזה שאף אחד לא קנה אלא צרב,
ואסביר את דברי - זה ברור שאדם יכול למכור את החפצים שלו בכמה שהוא רוצה, אבל קלטת שעלתה 40 / 50 ש"ח , נהפכה ברגע שיצאו הדיסקים ל60 ש"ח ואפי' 80 ש"ח, אז מה הם רוצים, הם למדו את הציבור לסחוט אחרים, עד שסחטו אותם
אפשר גם לצרף את המכתב מהגנבים המסכנים שהיו צריכים לעמול קשה לנסר את הסורגים בקומה שלישית, והיו צריכים לסחוב סולם גבוה, והכל ממש תוך כדי פחד מתמיד מהמשטרה.
שיתביישו להם הדיירים. כן, וגם אחרי שהם הצליחו להיכנס לדירה היה בה רק כסף קטן, איזה 600 שקל, ועוד בצ'קים דחויים. חוצפה

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
בודאי שזכותו של יוצר למכור את סחורתו במחיר אשר יחפוץ...
אבל---
העיסוק במחיר הדיסקים סוטה מהטיעונים שהעליתי...
מטרת היוצר היא פירסום, ואם הוא לא יפורסם אין טעם לעבודתו.
היות והציבור ככלל לא יקנה את הסחורה גם במחיר של הימנעות משמיעת מוזיקה בצורה מסודרת (ואולי כאן אני טועה.. תקנו אותי), היוצר עצמו מעדיף שיתפרסו יצירותיו גם במחיר הימנעות מרווח כלכלי. ועובדה, שממשיכים להוציא דיסקים על ימין ועל שמאל גם כשאין רווח כלכלי, שלא לומר הפסד בלתי מבוטל.

mig

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
צילום מקצועי
יש בימינו כאלו שאינם צורבים!!!

בעבר הם קנו קלטת בהזדמנויות, וכיום הם נהנים מאותם קלטות משום שזו שחיתות(!!!) לקחת כאלו מחירים מופקעים, ואין להם לדיסקים.
אני בטוחה שרבים רבים היו קונים לו היו נותנים להם,
לא עכבר גנב, החור גנב.

(כמובן שאין כאן עידוד לצריבה)

שי דרומי

משתמש צעיר
נכתב ע"י מבקשלחם;465546:
אפשר גם לצרף את המכתב מהגנבים המסכנים שהיו צריכים לעמול קשה לנסר את הסורגים בקומה שלישית, והיו צריכים לסחוב סולם גבוה, והכל ממש תוך כדי פחד מתמיד מהמשטרה.
שיתביישו להם הדיירים. כן, וגם אחרי שהם הצליחו להיכנס לדירה היה בה רק כסף קטן, איזה 600 שקל, ועוד בצ'קים דחויים. חוצפה
דומני שיש איזה הלכה פסוקה שבעיר בה מפקיעים סוחרים את מחיר הדגים, שומה על פרנסי ורבני אותה עיר להכריז שיש להימנע מקניית דגים לשבת עדי ירדו המחירים לרמה נורמלית. אז לא ממש סורגים בקומה שלישית, קצת שונה. ממש משהו. בלתי נראה. מעט מזעיר.

2OR

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
נכתב ע"י שי דרומי;465741:
דומני שיש איזה הלכה פסוקה שבעיר בה מפקיעים סוחרים את מחיר הדגים, שומה על פרנסי ורבני אותה עיר להכריז שיש להימנע מקניית דגים לשבת עדי ירדו המחירים לרמה נורמלית. אז לא ממש סורגים בקומה שלישית, קצת שונה. ממש משהו. בלתי נראה. מעט מזעיר.

לא מכיר את ההלכה הנ"ל, ומן הסתם היא כתובה ועומדת.
אך ההבדל הוא עצום:
יש דברים שהינם צרכי הציבור, כדגים לשבת, קמח ללחם, חלב לילדים וכו' וכו'
ויש מותרות. כן, בדיוק כך: מותרות, תענוגות, דברים נלווים.

אם אתה רוצה לענג את עצמך, תיאלץ לשלם את המחיר המלא שהחליט נותן השירות. אתה יכול להתמקח, לכעוס, לא לקנות וכו', אבל לא להשוות זאת לחנות הדגים שמייקרת לתושבי העיר, שההלכה מבקשת מהתושבים להפסיק ולקנות.

אתה רוצה לקנות למבורגיני? תשלם את המחיר. אתה לא רוצה לשלם, אל תקנה.
זה בדיוק אותו דבר בזמר שמציע את מרכולתו!

שי דרומי

משתמש צעיר
נכתב ע"י 2OR;465743:
לא מכיר את ההלכה הנ"ל, ומן הסתם היא כתובה ועומדת.
אך ההבדל הוא עצום:
יש דברים שהינם צרכי הציבור, כדגים לשבת, קמח ללחם, חלב לילדים וכו' וכו'
ויש מותרות. כן, בדיוק כך: מותרות, תענוגות, דברים נלווים.

אם אתה רוצה לענג את עצמך, תיאלץ לשלם את המחיר המלא שהחליט נותן השירות. אתה יכול להתמקח, לכעוס, לא לקנות וכו', אבל לא להשוות זאת לחנות הדגים שמייקרת לתושבי העיר, שההלכה מבקשת מהתושבים להפסיק ולקנות.

אתה רוצה לקנות למבורגיני? תשלם את המחיר. אתה לא רוצה לשלם, אל תקנה.
זה בדיוק אותו דבר בזמר שמציע את מרכולתו!
הבן נא את כוונתי. ממש לא אמרתי שמותר למישהו לגנוב, ואני גם לא בא לדון בהיתרים להפקיע את המחיר. אני בא מההיבט הפרקטי. לקיים מה שנאמר אל תהיה צודק אלא חכם. כל אלו שבוכים על הצורבים בכמויות, יתכן שצודקים הם. איני פוסק, דיין או מו"ץ. אולם קחו בחשבון שאם אתם מייקרים את תוצרתכם על דרך הלמבורגיני, דעו שיגנבו אתכם כפי שגונבים למבורגיני, לא מיצובישי. זה הכול. מבחינה כלכלית טהורה. זה הכול. לדעתי הענייה שלא נסמכת על בדיקה באמצעות שום כלום, זולת יכולת קריאה מינימאלית והשתתפות שטחית בהתכנסויות של בטלני כיכרות. אם מחירו של דיסק לא היה נוסק בצורה כזאת, היו צורבים פחות בהרבה. אני מכיר יוצר מסויים שהתחיל לאחרונה למכור מחדש דיסקים ישנים שהוציא כבר פעם. הוא לא משנה כלום. רק מלקט מפה ומשם ומוכר מחדש. הוא מוכר כל דיסק ב 15 ש"ח ותאמינו לי שהוא מוכר הרבה יותר מאילו היה מוכר בחמישים ש"ח יחידה. וודאי בשבעים או שמונים ש"ח. זה הכול. מה שנקרא, קצר זה ארוך, ארוך זה קצר. שלא תחשבו שתעלו מחירים לשחקים וכולם ישארו הגונים ותמימים. מה לעשות, כנראה שיש יהודים שמצפונם אינו שווה הפסד של חמישים שקלים, רק של שלושים. אז שוב, אל תהיו חכמים ותצעקו מעל כל שבועון מתחיל ותחת כל מקרופון מראיין על העושק והגזל הנורא. תהיו סוחרים ממולחים. זו הדרך, לדעתי הדלה והכמושה כעגבניה בשולי דוכן מחנעיודאי בצהרי ער"ש חזון.
כעת, עגבניות. עדיף ירוקות, שנוכל לאסוף אחר כך :D.

2OR

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
נכתב ע"י שי דרומי;465750:
הבן נא את כוונתי. ממש לא אמרתי שמותר למישהו לגנוב, ואני גם לא בא לדון בהיתרים להפקיע את המחיר. אני בא מההיבט הפרקטי. לקיים מה שנאמר אל תהיה צודק אלא חכם. כל אלו שבוכים על הצורבים בכמויות, יתכן שצודקים הם. איני פוסק, דיין או מו"ץ. אולם קחו בחשבון שאם אתם מייקרים את תוצרתכם על דרך הלמבורגיני, דעו שיגנבו אתכם כפי שגונבים למבורגיני, לא מיצובישי. זה הכול. מבחינה כלכלית טהורה. זה הכול. לדעתי הענייה שלא נסמכת על בדיקה באמצעות שום כלום, זולת יכולת קריאה מינימאלית והשתתפות שטחית בהתכנסויות של בטלני כיכרות. אם מחירו של דיסק לא היה נוסק בצורה כזאת, היו צורבים פחות בהרבה. אני מכיר יוצר מסויים שהתחיל לאחרונה למכור מחדש דיסקים ישנים שהוציא כבר פעם. הוא לא משנה כלום. רק מלקט מפה ומשם ומוכר מחדש. הוא מוכר כל דיסק ב 15 ש"ח ותאמינו לי שהוא מוכר הרבה יותר מאילו היה מוכר בחמישים ש"ח יחידה. וודאי בשבעים או שמונים ש"ח. זה הכול. מה שנקרא, קצר זה ארוך, ארוך זה קצר. שלא תחשבו שתעלו מחירים לשחקים וכולם ישארו הגונים ותמימים. מה לעשות, כנראה שיש יהודים שמצפונם אינו שווה הפסד של חמישים שקלים, רק של שלושים. אז שוב, אל תהיו חכמים ותצעקו מעל כל שבועון מתחיל ותחת כל מקרופון מראיין על העושק והגזל הנורא. תהיו סוחרים ממולחים. זו הדרך, לדעתי הדלה והכמושה כעגבניה בשולי דוכן מחנעיודאי בצהרי ער"ש חזון.
כעת, עגבניות. עדיף ירוקות, שנוכל לאסוף אחר כך :D.

בזה אני מסכים איתך במאה אחוז...
אז מה הקשר של פסק ההלכה??

שי דרומי

משתמש צעיר
נכתב ע"י 2OR;465768:
בזה אני מסכים איתך במאה אחוז...
אז מה הקשר של פסק ההלכה??
ברור שאין שום היתר לגנוב. אבל להשוות את זה עם פריצה הביתה זה לא נכון ורחוק מזה מאוד. ולכן לא יעזור להם לצעוק געוואלד עד השמים. הציבור מרגיש שעושקים אותו ועל זה הוא מוכן לעגל מעט פינות. ומכאן המסקנה שכדאי להיות צודק ולא חכם. יש דברים שבהם אתה יכול ללחום ולפחות ללכד את דעת הקהל לצידך. בזה זה לא ילך. כי הציבור (ובכללם אנוכי הקטון) רואים בזה הפקעת שערים מרושעת. אז נכון שזכותם כי אלו מותרות, אבל אני פחות כועס על הצורבים למיניהם. וודאי לא בהשוואה לאלו הפורצים לבתים מתוך תשוקה עצומה לקיים מצוות נטילת לולב ואתרוג בקופסתו... יכול להיות שזה בס"ה מס לבבות למנוע את המצפון הרוחש, למעשה כך התחושה בחלקים מן הציבור.

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י שי דרומי;465777:
ברור שאין שום היתר לגנוב. אבל להשוות את זה עם פריצה הביתה זה לא נכון ורחוק מזה מאוד. ולכן לא יעזור להם לצעוק געוואלד עד השמים. הציבור מרגיש שעושקים אותו ועל זה הוא מוכן לעגל מעט פינות. ומכאן המסקנה שכדאי להיות צודק ולא חכם. יש דברים שבהם אתה יכול ללחום ולפחות ללכד את דעת הקהל לצידך. בזה זה לא ילך. כי הציבור (ובכללם אנוכי הקטון) רואים בזה הפקעת שערים מרושעת. אז נכון שזכותם כי אלו מותרות, אבל אני פחות כועס על הצורבים למיניהם. וודאי לא בהשוואה לאלו הפורצים לבתים מתוך תשוקה עצומה לקיים מצוות נטילת לולב ואתרוג בקופסתו... יכול להיות שזה בס"ה מס לבבות למנוע את המצפון הרוחש, למעשה כך התחושה בחלקים מן הציבור.
אני מרגיש, אבל ממש מרגיש, עם כל הלב, שהיהלומים יקרים סתם ללא כל הצדקה. ה אם זה מתיר לי לגנוב אותם?????
אני מסכים עם זה שהיוצרים טועים עם המחיר הגבוה, ואולי היה צורך לערוך חרם קניות + חרם צריבות. (רוצה 80 ש"ח על דיסק? רד לך עם גחמותיך לתהום הנשיה ולא ישמע את יצירותיך איש, וגם בתחנות הרדיו לא ישמיעו אותן)
אבל למען ה' מה ההיתר לגנוב למישהו כי הוא השתגע עם המחיר???? לא רוצה? אל תקנה. מי התיר לך לצרוב / לגנוב????

שי דרומי

משתמש צעיר
נכתב ע"י אברימי;465791:
אני מרגיש, אבל ממש מרגיש, עם כל הלב, שהיהלומים יקרים סתם ללא כל הצדקה. ה אם זה מתיר לי לגנוב אותם?????
אני מסכים עם זה שהיוצרים טועים עם המחיר הגבוה, ואולי היה צורך לערוך חרם קניות + חרם צריבות. (רוצה 80 ש"ח על דיסק? רד לך עם גחמותיך לתהום הנשיה ולא ישמע את יצירותיך איש, וגם בתחנות הרדיו לא ישמיעו אותן)
אבל למען ה' מה ההיתר לגנוב למישהו כי הוא השתגע עם המחיר???? לא רוצה? אל תקנה. מי התיר לך לצרוב / לגנוב????
מישהו התיר? אבל את תחושת הקוזק הנגזל, לא תוכל לגזול מאיתנו. זה הכול.

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
נכתב ע"י שי דרומי;465793:
מישהו התיר? אבל את תחושת הקוזק הנגזל, לא תוכל לגזול מאיתנו. זה הכול.
את תחושת ה"קוזק" אני מנסה לחדד, את תחושת "הנגזל" אין צורך לחדד....

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
מרדכי בן דוד הוריד את המחיר בצורה משמעותית, הדיסק האחרון שלו נמכר ביש ב35 שקל ללא התניית קנייה. והוא אחד שבאמת השקיע הון תועפות. תזמורת מלאה עם המעבדים והנגנים הטובים ביותר וזה הוקלט באולפנים יקרים ומוקסס ע"י אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. אני מהמר על עלות של לפחות 100,000 דולר. אני לא יודע כמה הוא הרויח אבל הוא אמר (ברדיו ובראיון למשפחה) שהוא לא מתכוון להוציא עוד דיסקים כי הוא כבר לא יכול לעמוד בזה - כלכלית.
הדיסקים של פריד שוואקי ביגון ליפא מונה ושלהבת נמכרו במחיר דומה אבל עם התניית קנייה.
נראה שגם הורדת מחירים לא עוזרת.

שי דרומי

משתמש צעיר
נכתב ע"י דוד מרדכי;465878:
מרדכי בן דוד הוריד את המחיר בצורה משמעותית, הדיסק האחרון שלו נמכר ביש ב35 שקל ללא התניית קנייה. והוא אחד שבאמת השקיע הון תועפות. תזמורת מלאה עם המעבדים והנגנים הטובים ביותר וזה הוקלט באולפנים יקרים ומוקסס ע"י אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. אני מהמר על עלות של לפחות 100,000 דולר. אני לא יודע כמה הוא הרויח אבל הוא אמר (ברדיו ובראיון למשפחה) שהוא לא מתכוון להוציא עוד דיסקים כי הוא כבר לא יכול לעמוד בזה - כלכלית.
הדיסקים של פריד שוואקי ביגון ליפא מונה ושלהבת נמכרו במחיר דומה אבל עם התניית קנייה.
נראה שגם הורדת מחירים לא עוזרת.
אולי ארגיז פה כמה. אבל בעיני זה סוג של נעילת אורווה אחרי בריחת הסוסים. ושוב, אני לא מחווה דעה כלל וכלל בלגיטימיות הצריבות. אני מתכוון להיבט הכלכלי בלבד.

park

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
רבותיי אם ההלכה היתה פסוקה כמו שהנגנים אומרים מעל דפי העיתון אכן היו הרבה פחות צריבות.
אישית צורב ועושה זאת על פי היתר הלכתי בפרמטרים מסויימים. (אני לא הולך לפרט כל אחד ישאל את דעת רבו.)
אנשים רבים מתנדנדים באמצע ויודעים יש היתר אין היתר ולכן קלה בעייניהם הענין.

אבל מי שרבו מתיר וצורב הוא לא יענש על זה.
ומי שרבו אוסר וצורב בכ"א עובר עבירה ויענש.

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אברימי;465791:
על זה אני בדיוק מדבר.
מה היה קורה (תיאורטית) אם היו באים ליוצרים ואומרים להם "לקנות - בשום אופן לא. לצרוב - רק אם תסכימו", מה היו עונים, לצרוב או לא ? אני חושב שהם היו עונים כן בפה מלא, ולא היו מפסיקים להוציא את יצירותיהם.

בעניין המחירים גם אני חושב שזה מוגזם, אם כי זכותו של כל אחד לקבוע תג מחיר מופקע ככל שיהיה על תוצרתו. לא רוצה - לא קונה ! אבל כפי שכתבתי זה לא קשור לעניין.

ROT

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י אברימי;465531:
הקבלנים מרויחים הרבה על מכירת הדירות - אז מותר לנו "לסחוב" להם מלט וברזל מאתרי הבניה.
שמועות עקשניות על מוכר הפלאפל בשכונה שמחנה את הרולס רויס שלו ברחוב הסמוך, הביאו אותי למסקנה שהמחיר היקר שהוא גובה על הפלאפל מצדיק עשיית חור בפיתה של ה"מלא ככל יכלתך" וכך "למלא" גם את השקית בכל יכלתך..
מה הקשר, רבונו של עולם, בין המחיר הגבוה של הדיסק להצדקת הגניבה שלו?
יהלומים מותר לגנוב???
לא שאני מצדיק את הגישה של האמנים במחיר הגבוה, אבל הם בעלי הזכויות, ואם הם החליטו שזה המחיר, זה לא מתיר לנו לגזול מהם. ביכלתנו להתאפק. כן פשוט להתאפק ולא לגנוב לגזול ולחמוס.

אברימי אני אומר במפורש שאסור לגנוב,
אדם קנה דירה מהקבלן, והקבלן השאיר שם בטעות כמות מרצפות לא ענקית אבל מכובדת, לא בטוח שכולם ילכו להחזיר את זה לקבלן, אלא יגידו אתה יודע כמה שלמתי לו, אז פעם מותר לי לקחת ממנו, (אני לא מחווה מה מותר ומה אסור אני מסביר את שפלות המצב), וזה מה שקרה בדיסקים, בפרט כמו שכתבו אחרים שהיה שמועות של כל מיני הקלות שמותר לצרוב, אנשים נוטים לחשוב שדברים שכולם עושים ושמעו פעם שמותר עושים זאת, רק הסברתי שאם הם לא היו מתחילים עם המחירים הגדולים, אז הצריבות לא היו מכת מדינה,​

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י park;465901:
רבותיי אם ההלכה היתה פסוקה כמו שהנגנים אומרים מעל דפי העיתון אכן היו הרבה פחות צריבות.
אישית צורב ועושה זאת על פי היתר הלכתי בפרמטרים מסויימים. (אני לא הולך לפרט כל אחד ישאל את דעת רבו.)
אנשים רבים מתנדנדים באמצע ויודעים יש היתר אין היתר ולכן קלה בעייניהם הענין.

אבל מי שרבו מתיר וצורב הוא לא יענש על זה.
ומי שרבו אוסר וצורב בכ"א עובר עבירה ויענש.

גם לי יש הלכה פסוקה מפורשת מרב, וכיוון שאני לא הרב אני לא אפסוק אותה כאן. אבל וודאי שאי אפשר להגיד שכל הצורבים גוזלים ויש בזה הרבה נידונים הלכתיים.
(אני אישית לא צורבת דיסקים חסידיים כי הם לא מעניינים אותי ולא את בני משפחתי. אני עובדת עם מוסיקה שונה וזה מספיק לי, אם זה מעניין מישהו...) אבל היום כשהשוק מוצף בדיסקים חדשים חדשים לבקרים אני כן נוטה להסכים שהדעה של חיוכון קרובה לאמת, אם לא למעלה מזה.
(אגב- ספרים אי אפשר לצרוב, כי אף אחד לא ילך לצלם כזו כמות דפים. אבל מה עם ספריות? האם זה לא הפסד להוצאה/למוציא?)

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
לכל המלינים על מחיר הדיסקים:האם ישבתם פעם עם מנהלי החשבונות/רואי חשבון של המפיקים,הזמרים והמעבדים וה.. (בטח יש עוד כמה באמצע), עמדתם על ההוצאות ושיקללתם את כל הנתונים,והגעתם למסקנה של מחיר + אחוזי רווח הגיוניים?
הרי זה כמו שיבוא לקוח אליכם , גרפיקאים יקרים וילין: מה, בשביל כמה קווים צבעוניים שכל ילד יכול למתוח ועוד אותיות שבחרת בהקשת מקלדת, אתה לוקח כזה מחיר מופקע, כי קוראים לזה "לוגו"? (ע"ע האשכולות הממורמרים בעיצוב גרפי)
זה די מצער שעל אף ההסכמה הכללית עם הלאו"לא תגנובו" הויכוח עדיין תוסס עולה ופורח.:mad:

שי דרומי

משתמש צעיר
נכתב ע"י נוי;465988:
לכל המלינים על מחיר הדיסקים:האם ישבתם פעם עם מנהלי החשבונות/רואי חשבון של המפיקים,הזמרים והמעבדים וה.. (בטח יש עוד כמה באמצע), עמדתם על ההוצאות ושיקללתם את כל הנתונים,והגעתם למסקנה של מחיר + אחוזי רווח הגיוניים?
הרי זה כמו שיבוא לקוח אליכם , גרפיקאים יקרים וילין: מה, בשביל כמה קווים צבעוניים שכל ילד יכול למתוח ועוד אותיות שבחרת בהקשת מקלדת, אתה לוקח כזה מחיר מופקע, כי קוראים לזה "לוגו"? (ע"ע האשכולות הממורמרים בעיצוב גרפי)
זה די מצער שעל אף ההסכמה הכללית עם הלאו"לא תגנובו" הויכוח עדיין תוסס עולה ופורח.:mad:
הכול נכון. אבל עובדה היא שמחירי הקרטל של אוסם הם שבנו כלכלית וצרכנית את טעמן, דרומה וכו'. אז נכון שלאוסם עולה והכול, תכל'ס, מחירים יקרים מזמינים פתרונות. ובמקרה דנן הפתרונות הם מזן בעייתי מאוד. אף אחד לא בא לומר מותר אם לא ששמע כך מרבותיו. למעשה, לא משנה מה הדרך, המחיר מזמין אופציות זולות יותר. מה לעשות יש כאן (עדיין) כלכלת שוק חופשי. ושוב, אולי זה מחייב את הצורב במלקות ארבעים. למעיישע, העסק כבר יצא משליטה.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
על זה נאמר:"יש מספיק מקום בגיהנום לכולם"

אולי מעניין אותך גם...