למה אנשים יוצרים דיסקים ?

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י נוי;465988:
זה די מצער שעל אף ההסכמה הכללית עם הלאו"לא תגנובו" הויכוח עדיין תוסס עולה ופורח.:mad:

יש הסכמה כללית על כך שיש לאו בתורה של "לא תגנובו", השאלה היא אם הוא מתייחס לצריבה... אני לא חושבת שזה ענין לדיון בפורום, אני רק מבקשת לא להאשים את בני ישראל הקדושים בעוון שעליו נחתם דינם של דור המבול:cool:

מה שכן, פעם, בימי חול המועד, היו מעמדים דוכנים רבים בעיר העתיקה עם כל מיני דיסקים של גדולי הזמרים ב-10 ש"ח, ותמיד חשבתי שעליהם קמים הצעקות של דיסקים צרובים (הם אכן היו לא מקוריים...) כזה דבר הוא איסור גזל על דעת כולם.
על כל פנים- זמר שכל כך רוצה להביע את עצמו והצריבות לא מאפשרות לו- יש היום המון דרכים להפיק דיסקים בזול.
(האם רק דמיינתי שמ.ב.ד. הוציא פעם דיסק נחמד לפלאפון? ולעורה? וכד'?)

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י אושר;465986:
(אגב- ספרים אי אפשר לצרוב, כי אף אחד לא ילך לצלם כזו כמות דפים. אבל מה עם ספריות? האם זה לא הפסד להוצאה/למוציא?)

ספריות מוכרות משלמות בסוף כל שנה לסופרים על פי מספר הפעמים שהספר הושאל בספריה.

אושר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י GRN;466011:
ספריות מוכרות משלמות בסוף כל שנה לסופרים על פי מספר הפעמים שהספר הושאל בספריה.
שייעשו ספריות לדיסקים, אולי ככה זה ילך.

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
אני הייתי בחור ישיבה בימים שמיכאל שטרייכר היה הזמר החרדי הנערץ ביותר. בערך בסוף התקופה ההיא החלה התופעה הזאת אצלנו: דוכנים שעמדו במקומות ציבוריים ומכרו קלטות שעטיפתן דהויה בצורה חשודה. כבר היו דיסקים אבל הרוב היה קלטות. המחיר של הקלטות כל הזמן עלה, ו"אין עוד מלבדו" "חזק" ו"אתה אחד" נמכרו ב36 שקל. דיסק נמכר ב60. ברדיו דברו על כך שהאלבומים האלו נמכרו בכמויות מטורפות, משהו כמו 100,000 עותקים רק בארץ. ואז התחילו הזיופים לשגשג. אאל"ט האלבום שמכר הכי הרבה מזויפים חוץ מ"חזק" היה "שומר ישראל" של מנחם פיליפ. אחרי זה באו אופשימחעס (נראה שצרכני המזויפים העדיפו דאנס). שנה שנתיים אחרי זה היכה הMP3. אני מתכוון לדיסקים עם מאות שירים שבאותו זמן רק דיסקמן מיוחד וקצת נדיר יכל לנגן אותו. הנגנים והאיפוד באו כמה שנים אחרי.
ואז קרה עוד משהו: צצו פתאום מאות זמרים. בלי הגזמה בשנת תש"ס ותשס"א - כל יום שנים שלשה זמרים חדשים הוציאו סינגל ומדי שבועיים יצאו שלשה ארבעה דיסקים. אז להוציא פעם בחצי שנה 35 שקל כדי לקנות קלטת זה משהו אחר - מול פעמיים ביום 60 שקל. כך שגם אילו לא היה מושג של צריבות, לא היה לאף אחד סיכוי. כך שהבעיה האמיתית של הזמרים היא חוסר הביקוש, ובשביל זמר חדש - הסיכוי היחיד שלו זה הצריבות כי אז לפחות ישמעו אותו והוא ירויח את ההערכה, הפרסום והכסף מאירועים.
לפי גרסת הזמרים האלה היה עליהם להתלונן לא על זה שצורבים, אלא על זה שצורבים רק אותם ולא את שוואקי ומידד טסה.
אני מתכוון לומר בכל זה שהסיבה האמיתית לירידה בהכנסות היא לא הצריבות אלא נטישת הדור הצעיר. אנחנו הזקנים שאהבנו את "מורדכה" נעשינו לאברכים שפחות מתעניינים בזמרים ולא ניפרד מ70 שקל בשביל זה (אני אישית קונה בקושי רק כי אני אורגניסט ועלי להתעדכן בחומר), הבחורי ישיבות כבר מזמן עברו לשוואקי (בנגנים - כמעט אף אחד לא קונה), הבנות מתות על להקות הילדים ילדי הפלא והזמרים המזרחיים ואאל"ט הן דווקא כן קונות.
יש עוד נקודה מעט מרגיזה שצצה. קשה להוכיח את ההקשר אבל האינטואיציה שלי טוענת שזה שאנשים פחות מכבדים פסקי הלכה כשזה קשור לזמרים ולדיסקים קשור איכשהו לאיך שאנו רואים אותם כדוגמא אישית איך שהם עצמם מקיימים בהידור פסקי הלכה כאלה או אחרים הקשורים להופעות מעורבות וכדומה.

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אני מעוניין להעלות את הנושא בפני יוצרים זמרים וחברות שיווק והפצה.
אשמח על כתובות אי מייל של אי מי מהעוסקים במוזיקה.
תודה.

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
הסבלנות משתלמת...

לא שכחתי.
במשך השנים הבעתי את דעותי [ראו הודעה 13 באשכול הזה] בפני כמה וכמה יוצרים. הכנים שבהם אף הודו לי בחצי פה, אך כפי שכתבתי, הם לא יכולים להודות זאת בפומבי מטעמים מובנים.
והנה, נפל לידי גליון משפחה של סוכות [אם אני לא טועה...], ובו ראיון עם שלומי גרטנר, ואלו דבריו:
שאלת המראיין:
"השקעת באלבום מאות אלפי שקלים. בלי לטמון את הראש בחול, אתה בוודאי מודע לכך שדקות אחדות לאחר ההשקה יועתק האלבום המלא חינם אין כסף, למה לך בעצם להשקיע באלבום ?"

וגרנטר משיב:
"לגופו של ענין, אי אפשר להתכחש לכך שהפצה פיראטית של תכני מוסיקה נפוצה במחננו. זו עובדה מוגמרת. אני לא מבקש להרוויח מההפקה. מבחינתי, אם אכסה את ההשקעה הגדיר את הפרויקט כהצלחה. אני לא מבקש להתעשר מהפקות מוסיקה, אך ברור שהחזר ההוצאות יעודד אותי להמשיך בהפקות עתידיות.
אני לא מעודד הפצה של אלבומים, אך אני מכיר בכך שאמן מוציא אלבום במטרה להתפרסם, וכל אוזן נוספת שמאזינה לאלבום משרתת את המטרה הזו. בחרתי גם כעת וגם בעבר להימנע מקריאות לציבור בעניין".

הדברים מדברים בעד עצמם.

progitm

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
זה ברור שדיסק וחומר שלך שיוצא לאור בעולם המוסיקה
משמעותו כרטיס ביקור בכל תחום אחר!

ובתחום כמו מוזיקה שהרבה נכנסים כל הזמן,
וכל הזמן צריך להתחדש ולהמצאות על הבמה
זמר לא יכול להרשות לעצמו לא להוציא דיסק
זה מה שמשאיר אותו בשטח,
וזה אפילו על הזמרים הגדולים - קל וחומר
בריבוי הזמרים הקטנים , שחייבים להשקיע בהוצאות אלו כדי להשאר בעולם המוסיקה !

yochi000

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
מבלי לקרוא את כל האשכול, אני רק לוקחת את האמנים מהציבור הכללי כדוגמה.
הם מפיקים דיסקים, מתוך ידיעה שזה ירוץ מיד ביוטיוב וכו׳, ואין הרבה פראיירים שיקנו את הדיסקים שלהם.
אז מה, השיקולים שלהם לא כלכליים? הם קרסו? פשטו את הרגל?
תעשיית המוזיקה שינתה פניה יחד עם התקדמות הטכנולוגיה, ורק החרדים צריכים להשאר פראיירים ולשלם 70 שקל לדיסק?

דוד מרדכי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
אתם שמים לב שזה אשכול שהוקפץ מלפני יותר מ6 שנים?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
דוד מרדכי, מה לעשות, זה תמיד אקטואלי...
שאלה לי אליכם: שוכב לי במגרה חומר מעולה גם מבחינה מוסיקלית וגם מבחינת התוכן. הוא לא חומר לחתונות - למי תהיה מוטיבציה להפיק אותו?

גלינג

משתמש סופר מקצוען
בלי להיכנס לדיון ההלכתי האם מותר וכו'..
1. העובדה שכל זמר/יוצר שקצת מכבד את עצמו הפיק קליפ/ים בעלות של (עשרות?) אלפי שקלים, אף ברוב המקרים הוא מופץ חינמית ולא עומד למכירה, מעידה על כך שהמטרה בהוצאת דיסק איננה בשביל הרווח ממכירתו.
2. כן גם היום ישנם אנשים רבים שנמנעים מלצרוב (לכה"פ חלק מה)דיסקים. יוכיחו על כך חנויות הדיסקים שאמנם התמעטו באופן דרסטי אך עדיין לא פשטו רגל.
3. גם היוצרים מודעים לכך ולכך הם משקללים בהוצאות שאמנם עשירים הם לא יהיו מהדיסק אך לכה"פ גם עניים לא יצאו משם בזכות אותם אנשים שכן קונים.
4. וממילא גם אם הם יודעים את המציאות אינם מוחלים מראש לכל מי שיצרוב ומי שעד עתה לא הורגל בכך הטענה הנ"ל לא מתירה לו לשנות את הנהגתו.
5. מקובלנו: שגם אם מותר כנראה שב'השתדלות' לפרנסה זה לא נכלל..

חיוכון

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י איצ2;2350970:
בלי להיכנס לדיון ההלכתי האם מותר וכו'..
.[/COLOR]

עיקר הבירור שלי הוא הפן ההלכתי. בדיוק הנקודה הזו צריכה ליבון אצלי בצורה הכי נקיה שיכולה להיות (ולא כל מיני פסקי הלכות של מנחם טוקרים למיניהם.... עם כל הכבוד)

נכתב ע"י איצ2;2350970:
4. וממילא גם אם הם יודעים את המציאות אינם מוחלים מראש לכל מי שיצרוב ומי שעד עתה לא הורגל בכך הטענה הנ"ל לא מתירה לו לשנות את הנהגתו.
[/COLOR]

לא הבנתי איך הגעת למסקנא הזו.
אם ברור שכל יוצר רוצה שישמעו אותו כמה שיותר, והוא מודע לכך שאם לא יצרבו את הדיסק - לא ישמעו אותו מספיק בשביל שיהיה כדאי לו להוציא אותו מלכתחילה, המסקנא המתבקשת היא שהוא מודע ורוצה שיצרבו את הדיסק שלו. אם כי הוא לא יכול לומר זאת בפומבי. וזה בדיוק מה שגרטנר אומר במילים שלו.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י חיוכון;2352413:
עיקר הבירור שלי הוא הפן ההלכתי. בדיוק הנקודה הזו צריכה ליבון אצלי בצורה הכי נקיה שיכולה להיות (ולא כל מיני פסקי הלכות של מנחם טוקרים למיניהם.... עם כל הכבוד)
אם כן, למה אתה מצפה מהפורום הזה?
(אני שאלתי רב לא מהצד של הצורבים אלא מהצד של ה'נגנבים' - לקחו פרי יצירתי בלי רשות ובלי לשלם פרוטה והפיקו דיסק. הוא פסק לי שמבחינה הלכתית אין לי שום תביעה. סברתי וקיבלתי, הגם שהיה קשה לי מאוד.)

יוסי ע

משתמש חדש
אני גם חושב שאברימי צודק לגמרי ואחד ההוכחות לזה שכיום עיקר הזמרים שלהוטים להוציא דיסקים זה הדור הצעיר של הזמר שרבים על המקום והמעמד שלהם בשוק לעומת זאת זמרים כמו שוואקי ופריד שכבר מוכרים לכל אחד מוציאים דיסקים בקצב פחות מהיר וגם זה במימונים של אמרגנים שונים וכך קרה שהיינו צריכים לחכות לדיסק של שוואקי הרבה מעבר לתאריך הייעודי שלו מכיון שלקח זמן עד שמישהו לקח על זה חסות

פנחס אברהמי

אברהמי
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
D I G I T A L
נכון מאד...
אני חושב שהסיבה העיקרית זה פשוט להתפרסם וכך יזמינו אותם להופעות - הכסף נמצא בהופעות!

חפציבה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י אפכא מסתברא;2350535:
דוד מרדכי, מה לעשות, זה תמיד אקטואלי...
שאלה לי אליכם: שוכב לי במגרה חומר מעולה גם מבחינה מוסיקלית וגם מבחינת התוכן. הוא לא חומר לחתונות - למי תהיה מוטיבציה להפיק אותו?

מה הכוונה שוכב לי חומר במגירה?
שירים כתובים? מולחנים? מוקלטים?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
שירים כתובים ומולחנים, מיעוטם מוקלטים (לא בהקלטה מקצועית). תודה על ההתעניינות.

yoosiyos

משתמש רשום
נכתב ע"י אפכא מסתברא;2377432:
שירים כתובים ומולחנים, מיעוטם מוקלטים (לא בהקלטה מקצועית). תודה על ההתעניינות.

אם אתה לא זמר, ואין לך כסף מיותר, אז אין לך בשביל מה להוציא דיסק.. מקסימום תעשה הקלטה ביתית תפיץ את החומר שלך ברשת, ואולי מישהו ירצה לקנות ממך חומרים נוספים או להשקיע בך..

בקיצור, כמו שכבר אמרו פה, דיסקים זה רק לפרסום, ומי שהוא זמר (חתונות או הופעות) זה שווה לו, מי שלא, שלא יצפה לכסות את ההוצאות, או שפשוט יפרסם פרוייקט בהידסטארט (שמשלמים מראש).

בכלל אצל הזמרים המוכרים יותר, אין להם בעיה אישית שתצרוב ותוריד, הם כבר מוכרים מראש את הכל להפקה, וכל ההכנסות הוצאות נופלות על ההפקה.
ואני דיי בטוח שזמרים כמו פריד שוואקי מכסים גם תהשקעה באלבום והרבה מעבר, בפרט שהרבה קונים דרך החניות באינטרנט.

וסתם דוגמה לזמר שהוציא שירים רק לפרסום, זה אבישי אשל, הוא שחרר רק סינגלים, שיש אותם לכולם, ואף פעם לא הוציא את זה באלבום רשמי.

אולי מעניין אותך גם...