לילה ולא דומיה - (עוד) ביקורת ספרותית

מצב
הנושא נעול.

super tiger

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
נכתב ע"י שמואל גרינשטיין;2320502:
אה? יש סיפורים כאלו? עם שמות?
זה לא לשון הרע על אשתו של אותו גדול?!

חני

והסיפור על הרבנית שנשכה את הפיטם של האתרוג והרב לא כעס?!

זה סיפורים שאף פעם לא הצלחתי להבין איך הם יכולים לקרות...

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
נכתב ע"י סטודיו פלאש;2320291:
לא קראתי את הספר וכו'
אבל יש לי מה להגיד...
ומה לעשות שכך כותב הפלא יועץ?....: ערך אהבת איש ואשה
ואשה אשר נפל בגורלה איש רע ובליעל מכה ומקלל ... תקבל עליה דין שמים ותסבול ולא תיבול לכפר על נפשה כי טוב שכרה לעולם הבא ואשת חיל אשה משכלת לא תגלה חרפת בעלה ורע מזגו וטבעו לבריות וקולה לא ישמע למען לא יתבזה בעלה וכו וכו אין לי כח להקליד
ואני מדלגת לסוף, העצה של הפלא יועץ לנשים כאלו היא:
לשון רכה תשבר גרם וגם תשפוך נפשה לפני ה' מידי יום ביום אולי יחנן ה' לה ותפילתה תעשה פרות להחזיר את בעלה לדרך הטובה והיא גם תמצא מנוחה
ומכלל אהבת אישה לבעלה הוא שתתפלל עליו לפני ה' כי תפילת האשה מתוך שלבה רך ודמעתה מצויה אם צועקת היא אל ה' מתוך קירות ליבה בודאי תפילתה תעשה פרות.

שמעתם? לפלא יועץ יש עצה שהוא כותב עליה:
בודאי

אז כדאי להתיעץ עם הפלא יועץ

את חושבת שרבני זמננו לא שמעו על הפלא יועץ?
ובכל זאת במקרים רבים הם פוסקים אחרת.

Ok - מירי טריטל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י סטודיו פלאש;2320291:
ומה לעשות שכך כותב הפלא יועץ?....: ערך אהבת איש ואשה
ואשה אשר נפל בגורלה איש רע ובליעל מכה ומקלל ... תקבל עליה דין שמים ותסבול ולא תיבול לכפר על נפשה כי טוב שכרה לעולם הבא ואשת חיל אשה משכלת לא תגלה חרפת בעלה ורע מזגו וטבעו לבריות וקולה לא ישמע למען לא יתבזה בעלה וכו וכו

פתחתי את ה"פלא יועץ" וראיתי שהוא כותב את הדברים בהקשר אחר.
נושא הפרק הוא שאשה צריכה לכבד את בעלה בכל מצב, ולא לבזות אותו גם אם עושה לה צרות.
בקטע שציטטת הוא מבהיר שזה לא יועיל לה לזלזל בו, אלא רק יזיק.
מובן מדבריו באופן ברור שאם כן יועיל לספר לאנשים אחרים - כן תספר.
וכמובן הוא לא כותב שאשה צריכה להישאר לחיות עם בעל כזה בכל מצב...
את מוזמנת לקרוא את כל הפרק מתחילתו

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י שושן צחור;2320656:
את חושבת שרבני זמננו לא שמעו על הפלא יועץ?
ובכל זאת במקרים רבים הם פוסקים אחרת.

למי כוונתך רבני זמנינו?
האם לסופרת הזו יש הסכמה של רבני זמנינו?
יש לי ספר על הרבנית קניבסקי בשם 'באר שבע' ואני מצטטת קטעים נבחרים מתוך הפרק 'שלום בית' עמוד צ"ד:
הרבנית קניבסקי אומרת לאשה שבאה לשפוך את ליבה על בעלה:
"מה אפשר לעשות, זה מה שנגזר על הנשים "והוא ימשול בך" וכמו שאי אפשר לשנות בשום אופן את "בעצב תלדי בנים" אפילו עם תרופה שמשככת כאבים, גם פה - צריכים לסבול את עולו של הבעל. מה לעשות? צריך לקבל את זה באהבה...'
ועוד בעמוד צ"ה:
סיפרה הרבנית שפעם הגיע אל הסטייפלר זצ"ל אשה מסכנה, שמאוד סבלה מבעלה, הסטיפלר לא קיבל נשים, ולכן היא דיברה עם ביתו, סיפרה לה את מה שהיא סובלת וכמה קשה לה עם בעלה, היא שאלה את הסטיפלר מה לעשות. בתו נכנסה אליו וסיפרה לו, הסטיפלר אמר: מה אפשר לעשות? אשה צריכה לסבול מהבעל! בתו של הסטיפלר נבוכה, כיצד תאמר לאישה מסכנה תשובה זו, אך לא היתה לה ברירה, היא יצאה והודיעה לה את תגובתו - תשובתו, וחיכתה במתח לשמוע מה האישה תענה על כך.
למרבה הפלא, אורו פני האשה, כאילו הוקל לה, והיא אמרה ברצון ובהשלמה: כך אמר הסטיפלר? שהאשה צריכה לסבול?, אם כן, אמשיך לסבול!
עד כאן
ידוע שהסטיפלר היה מבין גדול בנפש, והוא מרבני זמנינו..

מה לעשות?
התורה שלנו היא האמת הנצחית והציטוטים שרשמתי הם מילה במילה מתוך הספרים
אני חושבת שכל התחבולות האלו שכתבו פה, להעמיד בעל על מקומו וכו' וכו' מזכירים את מילות השיר הזה: ואם גם אתאמץ בעצות ותחבולות וכל יושבי תבל יעמדו לימיני...

ה' יעזור לכל בנות ישראל לעשות את רצון ה' באמת ולא ללכת לחצוב להן בורות נשברים
אלא ללכת אחרי מקור מים חיים שזו תורתינו הקדושה וכשהתורה אומרת לנו איך להתנהג, זה לא הופך את זה לחולשה אלא ההפך, זה הגבורה וזה הכח האמיתי של בת ישראל - להיכנע לבורא עולם

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י ok;2320733:
פתחתי את ה"פלא יועץ" וראיתי שהוא כותב את הדברים בהקשר אחר.
נושא הפרק הוא שאשה צריכה לכבד את בעלה בכל מצב, ולא לבזות אותו גם אם עושה לה צרות.
בקטע שציטטת הוא מבהיר שזה לא יועיל לה לזלזל בו, אלא רק יזיק.
מובן מדבריו באופן ברור שאם כן יועיל לספר לאנשים אחרים - כן תספר.
וכמובן הוא לא כותב שאשה צריכה להישאר לחיות עם בעל כזה בכל מצב...
את מוזמנת לקרוא את כל הפרק מתחילתו

אשמח אם תצוטטי איפה כתוב שתספר, אני לא מצאתי, אשב על זה בשבת בס"ד

את הקטע שציטטתי ראיתי פעם באיזה עלון ולכן ידעתי למצוא אותו ובאמת לא קראתי את כל הפרק

Ok - מירי טריטל

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י סטודיו פלאש;2320751:
אשמח אם תצוטטי איפה כתוב שתספר, אני לא מצאתי, אשב על זה בשבת בס"ד

את הקטע שציטטתי ראיתי פעם באיזה עלון ולכן ידעתי למצוא אותו ובאמת לא קראתי את כל הפרק
תחילת הספר. אות א.

ולגבי מה שהבאת מהרבנית קנייבסקי ומהסטייפלר - אי אפשר להסיק מסקנות ממקרה פרטי למקרה כללי, במיוחד שאף אחד לא יודע מה בדיוק היה שם.
ואל תשכחי שזה לא כתוב בספר הלכה אלא בספר סיפורים.

סבתא של נעה

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י סטודיו פלאש;2320750:
למי כוונתך רבני זמנינו?
יש לי ספר על הרבנית קניבסקי בשם 'באר שבע' ואני מצטטת קטעים נבחרים מתוך הפרק 'שלום בית' עמוד צ"ד:
"מה אפשר לעשות, זה מה שנגזר על הנשים "והוא ימשול בך" וכמו שאי אפשר לשנות בשום אופן את "בעצב תלדי בנים" אפילו עם תרופה שמשככת כאבים, גם פה - צריכים לסבול את עולו של הבעל. מה לעשות? צריך לקבל את זה באהבה...'
ועוד בעמוד צ"ה:
סיפרה הרבנית שפעם הגיע אל הסטייפלר זצ"ל אשה מסכנה, שמאוד סבלה מבעלה, הסטיפלר לא קיבל נשים, ולכן היא דיברה עם ביתו, סיפרה לה את מה שהיא סובלת וכמה קשה לה עם בעלה, היא שאלה את הסטיפלר מה לעשות. בתו נכנסה אליו וסיפרה לו, הסטיפלר אמר: מה אפשר לעשות? אשה צריכה לסבול מהבעל! בתו של הסטיפלר נבוכה, כיצד תאמר לאישה מסכנה תשובה זו, אך לא היתה לה ברירה, היא יצאה והודיעה לה את תגובתו - תשובתו, וחיכתה במתח לשמוע מה האישה תענה על כך.
למרבה הפלא, אורו פני האשה, כאילו הוקל לה, והיא אמרה ברצון ובהשלמה: כך אמר הסטיפלר? שהאשה צריכה לסבול?, אם כן, אמשיך לסבול!
עד כאן

מה לעשות?
אני חושבת שכל התחבולות האלו שכתבו פה, להעמיד בעל על מקומו וכו' וכו' מזכירים את מילות השיר הזה: ואם גם אתאמץ בעצות ותחבולות וכל יושבי תבל יעמדו לימיני...

אלא ללכת אחרי מקור מים חיים שזו תורתינו הקדושה וכשהתורה אומרת לנו איך להתנהג, זה לא הופך את זה לחולשה אלא ההפך, זה הגבורה וזה הכח האמיתי של בת ישראל - להיכנע לבורא עולם

במחילה גדולה מכבודך
כמדומתני שעל שכגון זה נאמר
'נשים דעתן קלה'
עם כל הכבוד
כך לא מגבשים דעה
כך לא מסיקים מסקנות
כך לא יוצאים בהצהרות וב'שיטות' וב'גישה יהודית'

ועוד משהו...
לרוב לרוב לרוב
נשים שבוחרות לפרק את ביתן
עושות זאת עם ליווי רבני
לא מכירה אישה שקמה בוקר אחד
אומרת נמאס לי
ומפרקת משפחה
כולן יודעות שמזבח מזיל דמעות
וכולן מבינות וחוות את ההשלכות הקשות של גירושין
על עצמן ועל ילדיהן

אכן דרך התורה היא לשמוע בקול הרבנים
אך אל תשכחי
שכשיש רבנים שסוברים אחרת ממה שכבודה סוברת
גם הם רבנים, מה לעשות
ואלו ששומעים להם
הולכים אף הם בדרך התורה

חפציבה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י שמואל גרינשטיין;2320502:
אה? יש סיפורים כאלו? עם שמות?
זה לא לשון הרע על אשתו של אותו גדול?!

חני

היה לפחות מקרה אחד כזה שידוע לי, אדם גדול מאד שסבל מאשתו כל החיים
אבל זה לא הפך לסיפור, בדיוק בגלל הסיבה שרשמת - חשש לשון הרע.

(וכמובן שזה לא קשור לאנשים פשוטים מהדור שלנו)

ש. צ. וינמן

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עימוד ספרים
עריכה תורנית
נכתב ע"י סבתא של נעה;2320782:
לרוב לרוב לרוב
עושות זאת עם ליווי רבני
אומרת נמאס לי
ומפרקת משפחה
על עצמן ועל ילדיהן

ההתייחסות רק למשפט הזה ולא לכל הפולמוס.
מי שמכיר מקרוב את השטח, מצד הרבנים והדיינים.
יודע שהשורה המודגשת ממש לא נכונה.
העזרה שהם נותנים היא לא תמיד "בגלל" לפעמים היא "למרות" ...

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
נכתב ע"י סבתא של נעה;2320782:
במחילה גדולה מכבודך
כמדומתני שעל שכגון זה נאמר
'נשים דעתן קלה'
עם כל הכבוד
כך לא מגבשים דעה
כך לא מסיקים מסקנות
כך לא יוצאים בהצהרות וב'שיטות' וב'גישה יהודית'

ועוד משהו...
לרוב לרוב לרוב
עושות זאת עם ליווי רבני
אומרת נמאס לי
ומפרקת משפחה
על עצמן ועל ילדיהן

אכן דרך התורה היא לשמוע בקול הרבנים
אך אל תשכחי
שכשיש רבנים שסוברים אחרת ממה שכבודה סוברת
גם הם רבנים, מה לעשות
ואלו ששומעים להם
הולכים אף הם בדרך התורה
כתוספת לדברים: הרבה בנות מקבלות חינוך חזק בעניין הזה שלא מתגרשים, שצריך לא להיות מפונקות, ואם זה הגורל שלנו- להתמודד ולחשוק שפתיים, להתפלל חזק ולקוות לטוב.
נשואה טרייה אחת גילתה שבעלה לוקה במחלת נפש קשה עם תופעות נלוות שממש סיכנו את חייה. היא לא חשבה להתגרש, כי זה מה שה' נתן לה, ובתמימות טהורה לגמרי רק התפללה.
אמרו לה:"כל רב שתשאלי יגיד לך שאת חייבת להתגרש". זה לא היה פשוט בכלל לשכנע אותה, המעורבים בסיפור לא ישנו לילות מהפחד מה יהיה. בסוף ה' עזר ונפקחו עיניה. הסיפור ב"ה נגמר טוב. (גט ובנית חיים מחדש) ומי יודע איך נגמרו סיפורים אחרים בגלל הגישה הזו שגירושים זה לא אופציה?

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
למי כוונתך רבני זמנינו?
ועוד בעמוד צ"ה:
עד כאן

מה לעשות?

סטודיו פלאש יקרה,

הציווי " והוא ימשול בך" מלמד על ההירארכיה בבית היהודי. הבעל הוא המלך והמנהיג, אבל האישה איננה שפחה, אלא - המלכה. היא לא נועדה לסבול. אין שום ציווי להתעמר באישה, ח"ו, אלא, ההיפך, לכבד אותה ולדאוג לה – "אוהבה כגופו ומכבדה יותר מגופו" (רמב"ם, הלכות אישות פרק טו, הלכה יז-כ).

מרציפן

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
למי כוונתך רבני זמנינו?
ועוד בעמוד צ"ה:
עד כאן

מה לעשות?

אסור בשום אופן להסתכל על הספרים כגון אלו כספרי הלכה!! הם לא נכתבו בידי פוסקי הלכה כי אם בידי מלקטים למיניהם.
כל הסיפורים המובאים שם, גם אם הם היו - לא בהכרח שהכותב היה מודע לכל פרטי הסיפור - מה גם שכל מקרה לגופו, וגם אם הרבנית קניבסקי הבינה שבאותו מקרה ספציפי כך היה צריך לענות לאשה, זה לא אומר שלכל אשה כך היא היתה עונה.

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י מרציפן;2320911:
אסור בשום אופן להסתכל על הספרים כגון אלו כספרי הלכה!! הם לא נכתבו בידי פוסקי הלכה כי אם בידי מלקטים למיניהם.
כל הסיפורים המובאים שם, גם אם הם היו - לא בהכרח שהכותב היה מודע לכל פרטי הסיפור - מה גם שכל מקרה לגופו, וגם אם הרבנית קניבסקי הבינה שבאותו מקרה ספציפי כך היה צריך לענות לאשה, זה לא אומר שלכל אשה כך היא היתה עונה.
זו לדעתי התגובה הכי נכונה. זה מסוכן מאד לקחת פסקים מספרים. מידי הרבה פעמים דברים יוצאים מהקשרם למרות שבבסיס יש אמת בדבריהם. וחייבים לדעת שכל מקרה לגופו. ומי שפוסק על דעת הספרים שידע שלעיתים הוא מזיק את עצמו וזה באשמתו בלבד.

אספרה

כל מה שצריך כדי שמילים שהשמעתם יגיעו אל הדף
מנוי פרימיום
למי כוונתך רבני זמנינו?

כוונתי לרבנים המלווים זוגות בדרכם אל בית הדין.
אם לסופרת יש הסכמה, לא יודעת, ועדיין לא קראתי את הספר המדובר. אבל ממקרים שאני מכירה, שלוו בדעת תורה של גדולי דורינו, ההמלצה היתה שונה מדבריו של בעל הפלא יועץ.

תא

משתמש צעיר
אבל למה שקוראות יחליטו שבגלל שקראו על סיטואציה מסוימת הם גם צריכים להתנהג כך?

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י תא;2321126:
אבל למה שקוראות יחליטו שבגלל שקראו על סיטואציה מסוימת הם גם צריכים להתנהג כך?

כי אנחנו בנויים כך.
בחייך לא חיפשת צידוקים למעשים או רגשות דרך ספרים?

וככל שהספר יותר נוגע, יותר מדבר, יותר משובח מקצועי וספרותי ההזדהות איתו היא כמעט בלתי ניתנת לשליטה.

תא

משתמש צעיר
אבל בגלל ספר לא מחליטים להתגרש\ לא להתגרש... מתיעצים, שואלים... זה משהו שמחליטים מהרגע לרגע

מריומה~

מהמשתמשים המובילים!
נכתב ע"י תא;2321185:
אבל בגלל ספר לא מחליטים להתגרש\ לא להתגרש... מתיעצים, שואלים... זה משהו שמחליטים מהרגע לרגע

ספרים יכולים בהחלט לגרום לשינוי מהותי אצל הבנאדם .
שמעת על הספר אוהל הדוד תם? המהפכה האמריקנית נוצרה ממנו.
הספר הזה חולל בתודעה הציבורית מהפיכה אמיתית.
לספר יש כוח והרבה מאד כוח ועוד הרבה יותר כוח.

סטודיו פלאש

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י nechamizak;2320885:
סטודיו פלאש יקרה,

הציווי " והוא ימשול בך" מלמד על ההירארכיה בבית היהודי. הבעל הוא המלך והמנהיג, אבל האישה איננה שפחה, אלא - המלכה. היא לא נועדה לסבול. אין שום ציווי להתעמר באישה, ח"ו, אלא, ההיפך, לכבד אותה ולדאוג לה – "אוהבה כגופו ומכבדה יותר מגופו" (רמב"ם, הלכות אישות פרק טו, הלכה יז-כ).

ח"ו!!!!!
אנחנו מדברים רק על אדם שהוא לצערינו 'איש רע, בן בליעל...'
כן?
אשה מסכנה שנפל בגורלה אדם כזה, אליה מדבר הפלא יועץ
ברור שהאדם הזה הוא בן בליעל והוא מגונה מאוד
וההנהגה בבית יהודי זה אהבה, כבוד, יחס חם והדדיות
השאלה כאן, היא איך תתנהג אשה שנפלה למצב שכזה
האם לשבור את הכלים וללכת בדרך קצרה - ארוכה (גרושין...) או ללכת בדרך שהיא ארוכה - קצרה (כניעה לפני בורא עולם, וקבלה בהכנעה ובתפילה את המצב הביש אליו נקלעה ובעז"ה הזורעים בדמעה - ברינה יקצורו)

בחלק אחר באותו ערך מדבר הפלא יועץ גם לבעל שנפל בחלקו אשה רעה וזה לשונו:
אמנם ביותר צריך להיזהר גברא דנפל בחולקיה גרמה בישה אשה קשה, הוא עומד בנסיון גדול, וצריך חוזק להתנהג עמה בשלום ורעות לכבוד השכינה... רק בפה רך ומתוק יוכיחנה ועל כל פנים יסבול ויהיה עלוב ולא עולב ויקבל עליו דין שמים בשמחה, כי מה' אשה לאיש ולפי מאמר רבותינו ז"ל שאמרו שמי שיש לו אישה רעה אינו רואה גהנום... יקבל באהבה ויקבל שכר טוב בעמלו וכו' וכו'

רואים שהוא מעודד גם את הצד הגברי שאם נפל בחלקו אשה קשה, לסבול ולהיות עלוב

ומה שהבאתי את הסיפור על הסטיפלר, כמו שאמרתם, אין להסיק מסקנות, הבאתי אותו רק בגלל שאמרו כאן 'רבני דורינו' אז מצאתי את זה בהקשר לרבני דורינו
באותו עמוד מסופר גם על אישה שיש לה בעל חולה נפש... שהתרגשה ממנו וחזרה אל הרבנית וביקשה ברכה אחרי תקופה ארוכה של סבל נוראי של גרושין, ביקשה ברכה שהיא מעונינת לחזור אליו (!) כי המצב בגרושין הוא יותר קשה (!!)
הרבנית ברכה אותה ואשה שחיכתה בתור אחריה שמעה את זה ואמרה לרבנית שהיא בדיוק באה כדי להתיעץ האם להתגרש ואחרי ששמעה את הסיפור הזה, היא חזרה בה...
ומי אנחנו שנדבר..

ובקשר ליחס של מלך ומלכה אז אני מצוטטת כאן קטע מתוך ספר חמוד מאוד בשם 'סוד הכרבולת':
אמרו במדרש שצוותה חכמה אחת לבתה, כשהיתה מוליכתה לבית בעלה, בתי, עמדי לפניו כלפני המלך ותשרתהו, ואם תהיי לו אמה, הוא יהיה לך עבד וכבדך כגבירה, ואם תתגדלי עליו, יהיה לך אדון בעל כרחך, ואז תהיי נקלה בעיניו כאחת השפחות (מנורת המאור נר ג כלל ו)

תא

משתמש צעיר
נכתב ע"י בפוטנציאל;2321194:
ספרים יכולים בהחלט לגרום לשינוי מהותי אצל הבנאדם .
שמעת על הספר אוהל הדוד תם? המהפכה האמריקנית נוצרה ממנו.
הספר הזה חולל בתודעה הציבורית מהפיכה אמיתית.
לספר יש כוח והרבה מאד כוח ועוד הרבה יותר כוח.
אז לאיזו מטרה היא כתבה את הספר? עזרה עצמית? עלילה?
היא אשה חכמה, לא יכול להיות שלא ידעה עד כמה זה יכול להשפיע...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...