ליטאים מלבישים סטים?

מצב
הנושא נעול.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
איצטלה אידאולוגית וערכית. אינדבידואליות נפגמת.
רותי, נסחפת עם הקטילה, ואני מוכרחה לציין שקצת נפגעתי ממך.

ראשית, ציינתי גם שאני עצמי מלבישה מדי פעם את בנותי בסט.

ושנית, בעיני, כשדנים בתופעה, די בוגר לשמוע עליה מכמה היבטים.

כשדיברתי על אינדבידואליות זה היה ציטוט ששמעתי ממישהי.
כל אחת עושה את השיקול שלה בהתאם לתפיסות העולם שלה.

קודם כל, מתנצלת על הפגיעה. כתבתי שלא מדובר על הציטוטים שלך. עניתי לך, דווקא משום שיש בינינו הכרות וידעתי שאפשר לפתח איתך דיון.

הבעיה היא לא בלשמוע מגוון דעות על התופעה. לו הייתה מישהי פותחת אשכול נחמד 'אני מלבישה לילדות סטים, לאחרונה חשבתי שאולי זה פוגע בטעם האישי שלהן', לאף אחד לא הייתה בעיה. היינו דנות בעניין לכאן ולכאן.

מה שהציק לרבות באשכול הזה, היה השיפוטיות המתנשאת. ה'האמהות החסידיות האלה לא חושבות על הילדים שלהן שנפגעים'. הפטרוניות על ילדיהן ועל ארנקיהן של אחרות. כביכול, כל שוכנות פרוג דואגות לילדים של מלבישות הסטים, יותר ממה שהן עצמן דואגות להם. הנימה הזו חזרה על עצמה בהרבה הודעות נגד הסטים.

תארי לך שהייתי כותבת באשכול על הצעות לנופש: "אני מקווה שכולכן נוסעות לנופש מכסף שיש לכן, ולא מכסף שאין לכן", או באשכול על תחפושות: "בטח לא חשבתן אף פעם שצריך שהתחפושות יהיו נוחות לילדים שלכן". איך זה היה מתקבל?

ועל כולנה - ההאשמה על בזבוז נוירוני מוח. מה אכפת לפלונית מאופקים שנוירוני המוח של מלבישת סטים כלשהי מתבזבזים בין זארה לקידישיק? ולמה, אם מותר לשאול, היא משקיעה את נוירוני המוח שלה עצמה - בלבוש של ילדים אחרים? לא עדיף כבר להשקיע נוירונים בלבוש של הילדים האישיים, ונגמר?

ואם יורשה גם לי לחלק ציונים, אז טוב מאד שחיפשת שמלות זהות לבונבונות. תהני מהן ומהשמלות. וכמובן, תשלחי תמונות :)

מנוחהלה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
כל פעם שאני עוברת על האשכול אני תוהה איך הוא עדיין שורד...

הרבה כאן כתבו שזה יפה ומהמם ומושך את העין.
הכל בסדר?
מה הענין? למשוך לאנשים את העין?
לגרור עין הרע?
אז תקומנה כל אלו שסוברות ש'אין בכלל כזה דבר עין הרע'
ותסתכלנה עלי בעין עקומה (חלילה לא רעה)
אבל כן. כן יש כזה דבר.
ויש עניין גדול שלא למשוך תשומת לב מיוחדת.

ולענין חסידים ליטאים-
לדעתי זה נובע יותר מאזור המוצא.
ההונגרים (וקצת גם רומנים) אוהבים להתלבש.
והם משקיעים בזה המון.
מכיון וישנן כמה חסידויות הונגריות גדולות, זה התפשט לשאר החסידויות.

אצל הליטאים (ציבור האברכים בעיקר), אין את היכולת הכלכלית
להשקיע בביגוד ובשאר ירקות (לא עגבניה או מלפפון התכונתי סלון, ריהוט וכו')
זאת מעבר לכך שרואים בהסתפקות במועט ערך בפני עצמו ולא רק הכרח.

תעמדו מחוץ לחיידר חסידי ותסתכלו על לבוש הילדים
ותעמדו מחוץ לחיידר ליטאי ותראו את הילדים שם.
אין חולק שלבושם של החסידים מוקפד יותר
ושל הילדים הליטאים פשוט יותר.
האם זה מראה על חוסר טיפוח? לא נראה לי...

efrat1

משתמש סופר מקצוען
האם זה מראה על חוסר טיפוח? לא נראה לי...
באמת מסקרן אותי.
בגני בנות חסידיים (או אולי גני בנות חסידיות) אין חול בחצר?
איך שולחים ילדה לגן עם נעלי לק ופונפונים?

אורית5

משתמש פעיל
טוב, בואו לא נריב.
כולכן אמהות נהדרות ומקסימות (מותר להכליל?)
עושות רק טוב,
מתכוונות רק טוב,
ואוהבות אוהבות אוהבות.....
סליחה אם פגעתי כאן במישהי, סליחה אם ערערתי את שלוות הנפש של אי מי,
יש לי יצר כזה שאוהב תמיד לחפש את מה שמאחורי ולא לקבל עובדות כפשוטן. מבקשת מחילה.
להיות אמהות בדור משיח זה לא קל.
אז בואנה ונכין בגדים לבואו, כמו שלרובשקין היה מוכן באוטו הכובע והחליפה והכל.
סטים או לא, מותגים או לא, חסידים או ליטאים,
כולנו בעז"ה נעמוד שם, ראויים.

תמרג

משתמש פעיל
האם זה מראה על חוסר טיפוח? לא נראה לי...[/QUOTE]

זה לא מראה על חוסר טיפוח.
אבל-
כשתראי ילדים כמו שהגדרת מחיידר ליטאי,תגידי"איזה מתוקיםםם"
וכשתראי ילדים בלבוש מוקפד-כמו שהגדרת,תגידי"איזה מטופחים"
רב הדעות שממש חריפות כאן נגד "נשות הסטים" מתחת לכל איצטלת הצדיקות
עומד לדעתי חוסר פרגון.
כי זה כן יפה,וכן מתוק,ואם היה לכל אחת תקציב וזמן-גם לילדיהן היה סטים משוכללים.
כמו שאני אומרת שאפו לכל נשות האברכים,שעובדות בשביל שבעליהן ישבו וילמדו,למרות
שאני חושבת שבעל צריך לפרנס ולא האישה,אבל אני מפרגנת להן על היכולת האדירה הזו
וזו זכות מדהימה.ואני לא חושבת לרגע שכיון שבעלי לא אברך,אז נשות האברכים "לא נורמליות"-
כך לדעתי אישה שלא יכולה לקנות סטים,יכולה ואפי' צריכה להודות שזה יפה אבל היא לא יכולה.(מבחינה כלכלית או השקפתית וכד')

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L
איך שומרים את האשכול הזה בPDF?
קצת נסחף, אבל יצא חמוד :)

אולי מישהו יודע איך מורידים את זה לקובץ?

• תודה
Reactions: GRN

סולפג' solfege

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מה הקשר בין סטים לחסידים???
נכון שיש חסידים שמלבישים לבנים שכפצי פרווה של בנות לגמרי (ונעלים, וחולצות עם מלמלות) שמבחינתי זה קצת מוגזם.
ויש ליטאים שמלבישים סטים. (אולי בצורה עדינה יותר)
ואני ספרדיה ומלבישה לילדים שלי סטים שאני יוצרת מכל מיני חנויות בלי להשתגע ולהתרוצץ(נקסט וקידישיק בלבד)
וזה לא קשור לקידוש ה' ולא בטיח.
זה קשור לטעם ולאהבה לאופנה נטו.
אני חושבת שזה גם מכסה על היצר שלנו- בתור נשים. יש לנו יצר להתלבש וגם קצת להתבלט (ואל תתווכחו איתי, כי זה טבעה של אישה) ואנחנו מוציאות את היצר הזה על הלבשת הילדים.

Tweenset

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
הנדסת תוכנה
צילום מקצועי
D I G I T A L

עדנה

משתמש פעיל
אגב חסידים וליטאים-
זו פשוט גישה שונה לחיים.
תסתכלו על בתי האדמורים, ותעיפו מבט על בתיהם של גדולי הליטאים.
כמעצבת - אני יכולה להעיד שפעמים רבות, כשאני מעצבת לליטאים אני שומעת שוב ושוב את המילים: אבל שלא יהיה מדי רועש, שלא ינקר עיניים. לא גבס, לא ספוטים, רק מה שצריך. וכו'.
נכון שיש גם מעט חסידים שעושים רק את ההכרח, ויש גם המון ליטאים שכן מחפשים את הרושם, אבל בגדול הפשטות רווחת יותר בציבור הליטאי.
ברור שזה בא לידי ביטוי גם בלבוש.
למרות שאני חסידית - אני בהחלט מעריכה את זה, וחושבת שזה מגיע ממקום גבוה יותר.

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
ועל כולנה - ההאשמה על בזבוז נוירוני מוח. מה אכפת לפלונית מאופקים שנוירוני המוח של מלבישת סטים כלשהי מתבזבזים בין זארה לקידישיק? ולמה, אם מותר לשאול, היא משקיעה את נוירוני המוח שלה עצמה - בלבוש של ילדים אחרים? לא עדיף כבר להשקיע נוירונים בלבוש של הילדים האישיים, ונגמר?

הי הי, כבעלת הנוירונים חשוב לדייק. לא דברתי על סט כזה או בגד אחר. שכל אחת תבדוק עם עצמה אם הזמן שהיא משקיעה בביגוד הוא הגיוני\ ערכי\ פונקציונלי.
אני עובדת במקום עם נשים נורמטיביות- לכאורה שכשאני יוצאת ממנו אחרי 7 שעות אני בודקת אם החבל של תבואת שגעון קשור עדיין על המותן. אני שומעת תיאורים דומים ממקומות עבודה אחרים ללא הבדל משרד\ בי"ס\ חברת הייטק. פה אני יכולה לכתוב בביקורת, בעבודה *אני* המוזרה ומושא ללעג. בהתאמה, אין נושאי שיחה אחרים. ואני לא מצפה לשיחות על פוליטיקה. סתם נושאים שהם לא בגדים ואוכל. אין. אז הן מרחמות על הילדים שלי ומנסות לחנך אותי, אני מרחמת על הנוירונים שלהן ופעם עוד הייתי מנסה להביא נושאי שיחה אחרים והתיאשתי. למדתי להתלהב מנעל מהממת שמתאימה בול למערכת הלבוש לשבת בבוקר של בת ה7 חודשים ולנסות להזכר על איזה שכפץ משבוע שעבר שנגמר מהקולקציה ועכשיו בסיעתא דשמיא מופלגת חזר למלאי הגברת מדברת וכל נשות המשרד מתלהבות איתה. אני מחייכת בהתלהבות ושמחה בשמחתה ותוהה מי הנורמלי ומה השתבש, אצלי או אצלן כי שתי האפשרויות לא מסתדרות ביחד.

multizoom graphics

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה והפקת סרטים
D I G I T A L
הי הי, כבעלת הנוירונים חשוב לדייק. לא דברתי על סט כזה או בגד אחר. שכל אחת תבדוק עם עצמה אם הזמן שהיא משקיעה בביגוד הוא הגיוני\ ערכי\ פונקציונלי.
אני עובדת במקום עם נשים נורמטיביות- לכאורה שכשאני יוצאת ממנו אחרי 7 שעות אני בודקת אם החבל של תבואת שגעון קשור עדיין על המותן. אני שומעת תיאורים דומים ממקומות עבודה אחרים ללא הבדל משרד\ בי"ס\ חברת הייטק. פה אני יכולה לכתוב בביקורת, בעבודה *אני* המוזרה ומושא ללעג. בהתאמה, אין נושאי שיחה אחרים. ואני לא מצפה לשיחות על פוליטיקה. סתם נושאים שהם לא בגדים ואוכל. אין. אז הן מרחמות על הילדים שלי ומנסות לחנך אותי, אני מרחמת על הנוירונים שלהן ופעם עוד הייתי מנסה להביא נושאי שיחה אחרים והתיאשתי. למדתי להתלהב מנעל מהממת שמתאימה בול למערכת הלבוש לשבת בבוקר של בת ה7 חודשים ולנסות להזכר על איזה שכפץ משבוע שעבר שנגמר מהקולקציה ועכשיו בסיעתא דשמיא מופלגת חזר למלאי הגברת מדברת וכל נשות המשרד מתלהבות איתה. אני מחייכת בהתלהבות ושמחה בשמחתה ותוהה מי הנורמלי ומה השתבש, אצלי או אצלן כי שתי האפשרויות לא מסתדרות ביחד.
חזק ואמץ!!!

אסתי-בראון

להיות אמא מחוברת
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
אוף, היתה פעם גרסת פרוג עם הערות שמוסיפים בתוך ההודעה.
אני מרגישה קצת... איך לומר... טיפשית, לענות על הודעות ישנות.
כמה יפה לראות את זה בערב חג.
נשים (כתבתי כאן 'שעבדו קשה לפרנס את משפחתן', ומחקתי, כי לא משנה אם זו אשה עובדת או לא) יוצאות עם הילדות לחנויות, כדי להלביש את כולן יפה, כמו שאמרה הגמרא וכמו שראוי לכבד את החגים.
מודדות בסבלנות לכל השיירה, מוודאות שלכל אחת יהיה את המידה הכי מתאימה והעיצוב הכי נוח.
ואם משהו בכל זאת לא מתאים, יוצאות למחרת שוב, כדי להחליף.

זה תבואת שגעון זה?

למה אנשים מנסים באשכול הזה, תגובה אחרי תגובה, להפוך אימהות מטפחת ואוהבת - למשהו נלעג?
מה שבעצם חסר באשכול הזה, לדעתי, זאת עין טובה. (פה ושם כן היו הודעות בכיוון הזה, מה אכפת לכם וכו', אבל לעומת זאת הרבה הכללות ושיפוטיות)
אמרו את זה גם בהודעה מאוחרת יותר אבל שכחתי לצטט.
עין טובה זה לא רק לפרגן לשני על משהו שהוא עושה ואני לא, שהוא יכול להרשות לעצמו, ואני לא. עין טובה זה כל המבט על העולם. זה לראות כל מה שקורה בעין טובה, ולפרש התנהגויות והתנהלויות של אנשים בצורה כזאת.
הללו רואים אנשים לא נורמלים מתרוצצים בתזזיתיות מחנות לחנות, והללו רואים אמהות שרוצות להלביש את הילדים שלהן ומקדישות לכך זמן ומאמץ מתוך אהבה ומסירות.
ביקורתיות יתר היא דבר שרק מזיק. ומי שביקורתי כלפי אחרים, ביקורתי גם כלפי עצמו, והוא זה שסובל ראשון, והכי הרבה.
ולעומת זאת, אנשים עם עין טובה לאחרים, גם על עצמם המבט מרוכך ומתחשב וחיובי. והם הראשונים שיוצאים מרווחים מכך כי האיכות חיים שלהם הרבה יותר טובה. הלוואי שנזכה!

למדתי את זה ממך, @רותי קפלר גם באשכול על הגמילה.
יש אמהות שיצקצו בלשון על האמא הגומלת מוקדם, מה זה חסר לו, תני לילד להיות תינוק, משוחרר מעול, מה הוא צריך את זה... ועכשיו אני מבינה שיש פה גם חוסר פרגון להיא ששיחקה אותה והצליחה לגמול את הילד שלה ביומיים, בעוד שלי אין סבלנות בכלל לחשוב על זה.
ואת מביאה גישה חיובית, ואומרת: לא! הילד רוצה את זה. הוא אסיר תודה לי, אמא'לה שלו, שעושה איתו את החסד הזה ומלמדת אותו להיגמל מחיתוליו.
(סליחה שזה גלש לכאן, מנצלת את ההזדמנות להודות בפומבי לרותי על הגמילה המוצלחת שלנו בחסד ה'!
אולי מישהי זוכרת שכתבתי על זה לא מזמן, וחיפשתי עצות לחוויה מתקנת בנושא. אז כאן המקום לעדכן שרותי היתה השליחה הטובה! )

נערך לאחרונה ב:

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה

:D

תיאלצי להאמין שיש גם מלבישות סטים אחרות, שמוחן מלא וגדוש בנוירונים משובחים, המנוצלים הן לשיחות עומק רוויות חכמה, והן - במקביל ובלי סתירה - לגיחות לזארה להשלמת הקולקצייה.
אבל הכתיבה שלך מוצלחת. אין מה לומר.

תרצה613

משתמש מקצוען
כמו שאני אומרת שאפו לכל נשות האברכים,שעובדות בשביל שבעליהן ישבו וילמדו,למרות
שאני חושבת שבעל צריך לפרנס ולא האישה,אבל אני מפרגנת להן על היכולת האדירה הזו
וזו זכות מדהימה.ואני לא חושבת לרגע שכיון שבעלי לא אברך,אז נשות האברכים "לא נורמליות"-
כך לדעתי אישה שלא יכולה לקנות סטים,יכולה ואפי' צריכה להודות שזה יפה אבל היא לא יכולה.(מבחינה כלכלית או השקפתית וכד')

קראתי את רוב האשכול בשעשוע. מסכימה עם כולן בערך :rolleyes:
אבל גברת, פה קצת (??) הגזמת.

את רוצה שאומר מה אני חושבת על גברים שעובדים עד צאת הנשמה, ונשותיהן מבזבזות חצי משכורת על סטים?
ואולי כדאי שהאשה תעבוד כדי שתבין כמה שעות צריך לעבוד בשביל לממן כובע פונפון לבן חצי שנה?
את לא רוצה. אז לא מעניין גם אותי לשמוע מה דעתך ומה את חושבת מי צריך לפרנס.

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
האדמו"ר מרוז'ין זצוק"ל נהג בממלכתיות אבל לבש מגפיים מזהב בלי סוליות
אי אפשר להכליל כי בכל מגזר ועדה יש ויש
גם אצל הדתיים לאומיים יש בהחלט הבדלי מנטליות ולבוש, יש כאלו שמתלבשות אלגנט כמו האחיות בקופ"ח - חצאית ישרה עם שסה וחולצה עם כובע יפה על הראש ולעומת זה יש את המתנחלים / מרכז הרב וכדו' עם לבוש זרוק ותיק גב
ענין של מנטליות / משפחה / סביבה ועוד + חוש לאסטתיקה
אני יכולה להכנס להכל בשקל ולא למצוא שום דבר ואחרת תמצא אקסוסוריז ואביזרי אופנה

עדנה

משתמש פעיל
הענין הכספי פה לא הנקודה.
אפשר לקנות סטים בזול, ואפשר לקנות בגד מותג אחד במחיר כל הסט.
אני יכולה להעיד שאני רואה את שכנותי מלבישות את ילדיהן בגדי מותגים יקרי ערך.
אבל את ההלוואות - הבעלים לוקחים מבעלי...
השאלה היא עד כמה משקיעים את הראש בנושא.

ELFISH

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים

תיאלצי להאמין שיש גם מלבישות סטים אחרות, שמוחן מלא וגדוש בנוירונים משובחים, המנוצלים הן לשיחות עומק רוויות חכמה, והן - במקביל ובלי סתירה - לגיחות לזארה להשלמת הקולקצייה.
אבל הכתיבה שלך מוצלחת. אין מה לומר.
לכי תדעי מה היית מייצרת בלי לקנות בגדים. איזו נורמלית אחרונה הפסדנו :cool:

(הציניות ברורה, כן?)

דיצה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
איפה יש כובע פונפון סרוג ב-80? הוא עולה 120...
יש בחמישים ש"ח.
בפרנזים בבני ברק-ר' עקיבא 95, השומר 10.
הכובע סרוג, הפונפון לא ;)
הפונפון מפרוה אמיתית מתנפנפת.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  19  פעמים

לוח מודעות

למעלה