שיתוף - לביקורת כשיהיה לי רכב...

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L
פעם חשבתי שכשיהיה לי רכב, אני אסתובב ליד שטיבלעך עמוסים בבוקר וליד אושר עד בערב, כדי לאסוף ברכבי אנשים שאין ידם משגת, ואומר להם בחביבות ''אה... רחוב שמשון פומרנציק? זה בדיוק בדרך שלי, לא, מה פתאום? זו זכות שלי...'' וכשירצה לרדת בכיכר, כדי לחסוך לי את הסיבוב, אומר לו ''מה פתאום... המתחיל במצווה וכו''.

לאחר שנים הבנתי, שכשיהיה לי רכב, אני אצא מהקנייה היומית בשערי רווחה, עם שקית קלילה שמאכלסת שני מוצרים שבדיוק שכחנו לקנות בבוקר ואשלח מבט המום ומזלזל, באיש שעומד בכניסה עם כמה שקיות כבדות וסימנים אדומים על הידיים ושואל בעדינות האם אני עם רכב, ולאחר שאראה לו פרצוף של 'מה? לא שומע?' אומר לו ''כן, יש לי, ואם?''

פעם חשבתי שכשיהיה לי רכב, אני לא אהיה כאותם שיושבים ביום סגרירי וגשום, בתוך הרכב עם חימום ונכנסים באדישות לשלוליות, בלי לחשוב על אשה ושבעת זאטוטיה, שעמלה להלביש להם כל הבוקר את הפוטרים החדשים שקנתה בפוקס בסוף העונה שנה שעברה ומשפריצים עליהם נד מים אכזרי וקר. אלא אם רק אשמע בתחזית, מעונן חלקית עם סיכוי לגשם במישור החוף הצפוני, אסע במהירות שלא תעלה על 30 קמ''ש, כדי שחס ושלום לא אציק לאי מי.

לאחר שנים הבנתי שכשיהיה לי רכב, אמתין לחורף כמו ילד שמצפה לעדש אדום וכל ערב אקשיב לאורי בץ בסבלנות ואחכה למשפט 'וכאן האבל הגדול' המבשר על מהפך וסיכוי לגשם קל בצפון או טפטוף בכסיף שבנגב, ובחיוך מאופק אארוז לעצמי סנדוויץ וכשאני לבוש בקפוצון אסע לאזור הנכסף ואתור אחר חסרי מזל ומוכי גורל, כדי לנסות למצוא את הפרצוף המיוסר שיזכיר לי אותי, לפני שנים.

כשהגיע היום המיוחל ולאחר התייעצות עם כל מי שהכרתי או שסתם נקלע איתי לתור בבית המרקחת, קניתי טויוטה קורולה 2006 עם קילומטראז' נמוך יחסית, במחיר מציאה רק 18 אלף ורק בגלל שאתה תלמיד ישיבה כדברי המוכר. ולאחר כחודש שנסעתי בה, הבנתי משהו חשוב לחיים:
כשאתה עם אוטו, אתה לא מתנשא על המסכן שמשווע לטרמפ או מנסה להציק לו עם זרם עכור היישר לחליפה החדשה, אתה פשוט לא רואה אותו!

נכתב בעמידה באוטובוס פנימי, תוך ניסיון לשמור על יציבות ולא להתהפך עם הטיולון המסכן, שסוחב כמות משולשת מהמשקל שאמור לסחוב, עקב קנייה שגרתית ב'יש', שהפכה לגדולה מהצפוי ומבטים מתחננים לבעלי רכבים שכאילו הייתי אוויר לידם.

נערך לאחרונה ב:

שלמה וייס

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
מוזיקה ונגינה
שהפכה לגדולה מהצפוי ומבטים מתחננים לבעלי רכבים שכאילו הייתי אוויר לידם.
ראשית כל, הכתיבה יפה, עוקצנית (כלפי עצמנו...) ונוקבת.

תרשה לי להעיר משהו.
בתור בעל רכב הרבה שנים, (וששמח לקחת אורחים באם הדבר מסתדר), אני יכול להגיד דבר אחד:
תבקשו!

וכי נעצור ליד כל מאן דהוא ונתעניין במחוז חפצו?

זה אולי נחמד בתאוריה, כשאתה ללא רכב ועומד בתחנה או ברחוב ולא מבין למה אף אחד לא עוצר.

אבל בפועל, בכל נסיעה פשוטה, וכמעט בכל קרן זווית, עומדים ומהלכים בני אדם ומטלטליהם בידיהם, ופניהם מאדימות, וכותנותיהם מתרטבות.

ואם אתחיל לעצור לכל אחד ואחד, נסיעה פשוטה וקצרה תהפוך למסובכת וארוכה.

לכן, במקום להתרעם ולקוות בשקט, תעזו ותשאלו את הנהג התורן, אם יאבה לקחתכם עמו ברכבו.

וגם אם תקבלו שלילה, תבינו שככל הנראה הדבר איננו מתאים, ואין סיבה לכעוס על הנהג.

בברכת הצלחה בטסט הקרוב.

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פעם חשבתי שכשיהיה לי רכב, אני אסתובב ליד שטיבלעך עמוסים בבוקר וליד אושר עד בערב, כדי לאסוף ברכבי אנשים שאין ידם משגת, ואומר להם בחביבות ''אה... רחוב שמשון פומרנציק? זה בדיוק בדרך שלי, לא, מה פתאום? זו זכות שלי...'' וכשירצה לרדת בכיכר, כדי לחסוך לי את הסיבוב, אומר לו ''מה פתאום... המתחיל במצווה וכו''.

לאחר שנים הבנתי, שכשיהיה לי רכב, אני אצא מהקנייה היומית בשערי רווחה, עם שקית קלילה שמאכלסת שני מוצרים שבדיוק שכחנו לקנות בבוקר ואשלח מבט המום ומזלזל, באיש שעומד בכניסה עם כמה שקיות כבדות וסימנים אדומים על הידיים ושואל בעדינות האם אני עם רכב, ולאחר שאראה לו פרצוף של 'מה? לא שומע?' אומר לו ''כן, יש לי, ואם?''

פעם חשבתי שכשיהיה לי רכב, אני לא אהיה כאותם שיושבים ביום סגרירי וגשום, בתוך הרכב עם חימום ונכנסים באדישות לשלוליות, בלי לחשוב על אשה ושבעת זאטוטיה, שעמלה להלביש להם כל הבוקר את הפוטרים החדשים שקנתה בפוקס בסוף העונה שנה שעברה ומשפריצים עליהם נד מים אכזרי וקר. אלא אם רק אשמע בתחזית, מעונן חלקית עם סיכוי לגשם במישור החוף הצפוני, אסע במהירות שלא תעלה על 30 קמ''ש, כדי שחס ושלום לא אציק לאי מי.

לאחר שנים הבנתי שכשיהיה לי רכב, אמתין לחורף כמו ילד שמצפה לעדש אדום וכל ערב אקשיב לאורי בץ בסבלנות ואחכה למשפט 'וכאן האבל הגדול' המבשר על מהפך וסיכוי לגשם קל בצפון או טפטוף בכסיף שבנגב, ובחיוך מאופק אארוז לעצמי סנדוויץ וכשאני לבוש בקפוצון אסע לאזור הנכסף ואתור אחר חסרי מזל ומוכי גורל, כדי לנסות למצוא את הפרצוף המיוסר שיזכיר לי אותי, לפני שנים.

כשהגיע היום המיוחל ולאחר התייעצות עם כל מי שהכרתי או שסתם נקלע איתי לתור בבית המרקחת, קניתי טויוטה קורולה 2006 עם קילומטראז' נמוך יחסית, במחיר מציאה רק 18 אלף ורק בגלל שאתה תלמיד ישיבה כדברי המוכר. ולאחר כחודש שנסעתי בה, הבנתי משהו חשוב לחיים:
כשאתה עם אוטו, אתה לא מתנשא על המסכן שמשווע לטרמפ או מנסה להציק לו עם זרם עכור היישר לחליפה החדשה, אתה פשוט לא רואה אותו!

נכתב בעמידה באוטובוס פנימי, תוך ניסיון לשמור על יציבות ולא להתהפך עם הטיולון המסכן, שסוחב כמות משולשת מהמשקל שאמור לסחוב, עקב קנייה שגרתית ב'יש', שהפכה לגדולה מהצפוי ומבטים מתחננים לבעלי רכבים שכאילו הייתי אוויר לידם.
לא הייתי סגור מה התגובה המתאימה. מחד הוא נכתב בצורה משעשעת, ומאידך הכאב שבהתעלמות עדיין צרוב בתודעתי, גם כבעל רכב. ואולי בכלל וואו על התובנה הנוקבת?
בסוף הכרעתי על לייק סתמי. אשמח לשנותו על פי הכוונה לכל תגובה הולמת אחרת.
אהבתי במיוחד את חלוקת הפרסומת השווה בין הרשתות השונות. מקווה שלא תחטוף תביעה מרמי לוי.

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית

תרשה לי להעיר משהו.
בתור בעל רכב הרבה שנים, (וששמח לקחת אורחים באם הדבר מסתדר), אני יכול להגיד דבר אחד:
תבקשו!

זה אולי נחמד בתאוריה, כשאתה ללא רכב ועומד בתחנה או ברחוב ולא מבין למה אף אחד לא עוצר.

אבל בפועל, בכל נסיעה פשוטה, וכמעט בכל קרן זווית, עומדים ומהלכים בני אדם ומטלטליהם בידיהם, ופניהם מאדימות, וכותנותיהם מתרטבות.

לכן, במקום להתרעם ולקוות בשקט, תעזו ותשאלו את הנהג התורן, אם יאבה לקחתכם עמו ברכבו.

בברכת הצלחה בטסט הקרוב.
מצטרף לכל מילה.

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L
תרשה לי להעיר משהו.
תבקשו!

ואשלח מבט המום ומזלזל, באיש שעומד בכניסה עם כמה שקיות כבדות וסימנים אדומים על הידיים ושואל בעדינות האם אני עם רכב, ולאחר שאראה לו פרצוף של 'מה? לא שומע?' אומר לו ''כן, יש לי, ואם?''
כמובן שאני לא מאשים אף אחד ולא יודע במבט לעתיד איך 'אנהג' בעצמי.
אבל חלק מהכאב הגדול וכמו שמובן מכל הקטע, זו המלחמה שמתקיימת במוחו של הנזקק, בלי קשר למה שהנהג באמת חושב וכנראה באמת לא שם לב בסה''כ.

אהרון1

משתמש פעיל
בתחילה רציתי לשאול, מה עבר עליך בין השנים האלו, שאדע להנצל מזה.

בסוף הבנתי שאתה עושה עלינו סיבוב בעמידה, ומסתמא גם אין לך פתרון.

תרשה לי להעיר משהו.
תבקשו!

בברכת הצלחה בטסט הקרוב.
מצטרף לכל מילה.
די, נו בחייאת.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
כל מה שרציתי להגיד - כבר נכתב...
קטע מבריק, שגורם לקורא לחשוב שהוא הבין את הפואנטה ברגע הראשון, להמשיך לקרוא כדי לבדוק אם יש שם משהו מעניין, ולהפתיע אותו לחלוטין בפסקה האחרונה.
כתיבה חיה לחלוטין, ביחוד התיאורים הכל כך מציאותיים על החיים שכולם מכירים.

לאלה

משתמש על
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
"אה אתה נוסע לירושלים? יש מצב אתה מקפיץ אותי למירון? זה ממש על הדרך"
(טרמפיסט ישיביש ביציאה מבני ברק)

"יש מצב אתה מגביה את המוזיקה? אולי תעביר שיר? למה אתה שומע רשת ב'? מה רע בקול חי?"
(טרמפיסט)

"טוב יש לכם רכב לא עלה לכם מוניות"
לא כי דלק וביטוח זה חינם. אפילו משלמים לנו על זה...

נושא כאוב השיח בין בעלי הרכבים לשאינם.

רבינו מנחם

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
ואני שמעתי על נהג אדיב שהעלה טרמפיסט ישיבישער, שהפך במפתיע ל'ספר מוסר מהלך' והטיף לנהג על שמיעת הרדיו המזיקה לציפור הנפש היהודית...
הנהג כיבד, סגר את הרדיו.

לאחר כמה דקות הבחין הנהג כי הבגא'ז אינו טרוק כראוי. הוא עצר בשולי הכביש הסואן וביקש מהבחור שיואיל בטובו לקפוץ מהרכב ולטרוק את המכסה 'כמו שצריך'...
הבחור ראה צורך לקדש שם שמים ולהראות עד כמה בחורי הישיבות מסייעים בעין יפה, קפץ החוצה וסידר את הטעון סידור.
זה היה הרגע בו הפעיל הנהג את המקלט על פול ווליום, סחט את דוושת הגז - והפליג לדרכו,
מותיר ספר מוסר מיותם על שולי הכביש הסואן...

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L
ואני שמעתי על נהג אדיב שהעלה טרמפיסט ישיבישער, שהפך במפתיע ל'ספר מוסר מהלך' והטיף לנהג על שמיעת הרדיו המזיקה לציפור הנפש היהודית...
הנהג כיבד, סגר את הרדיו.

לאחר כמה דקות הבחין הנהג כי הבגא'ז אינו טרוק כראוי. הוא עצר בשולי הכביש הסואן וביקש מהבחור שיואיל בטובו לקפוץ מהרכב ולטרוק את המכסה 'כמו שצריך'...
הבחור ראה צורך לקדש שם שמים ולהראות עד כמה בחורי הישיבות מסייעים בעין יפה, קפץ החוצה וסידר את הטעון סידור.
זה היה הרגע בו הפעיל הנהג את המקלט על פול ווליום, סחט את דוושת הגז - והפליג לדרכו,
מותיר ספר מוסר מיותם על שולי הכביש הסואן...
קיבלתי במייל:

פעם עליתי על טרמפ עם אחד לא דתי

ועלה עוד טרמפיסט וביקש ממנו סיגריה ולא היה לו מספיק

אז הטרמפיסט הוציא את החבילה שלו ושאל אם הוא יכול לעש

אותו בחור התחמם ועצר בפתאומיות בצד ופשוט זרק אותו מהרכב באמצע הכביש

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
@פרוגמטי , אני חושב שזה הקטע הכי טוב שהעלת עד היום.
הוא מוצלח מבחינות רבות.
אורך וקצב שמתאימים בול לכתיבה בדיגיטל.
סגנון שמאכיל את הכול מהתחלה, ולא נותן כלום עד הסוף.
(לבוא בהפוכה, יעני)
כתיבה עשירה תיאורים צבעוניים ולא צפויים.

בקיצור, בא לי לקחת אותך טרמפ, אני ליד זול ובגדול....

פרוגמטי

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
D I G I T A L
@פרוגמטי , אני חושב שזה הקטע הכי טוב שהעלת עד היום.
הוא מוצלח מבחינות רבות.
אורך וקצב שמתאימים בול לכתיבה בדיגיטל.
סגנון שמאכיל את הכול מהתחלה, ולא נותן כלום עד הסוף.
(לבוא בהפוכה, יעני)
כתיבה עשירה תיאורים צבעוניים ולא צפויים.

בקיצור, בא לי לקחת אותך טרמפ, אני ליד זול ובגדול....
תודה רבה!
אני חושב שהקטע יצא לי טוב (אתה אמרת...) בגלל שהוא נכתב ממש בזמן שכל הרגשות צפו.
הלוואי שהייתי מצליח להכנס כל כולי לתוך קטע בכל פעם.
יש בפורום אחד שהוא דוגמא לזה. הוא יכול לכתוב קטע הכי מדומיין ומופרך, אבל הוא שם מכף רגל ועד ראש
קוראים לו @יואל ארלנגר - קקטוס.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
תודה רבה!
אני חושב שהקטע יצא לי טוב (אתה אמרת...) בגלל שהוא נכתב ממש בזמן שכל הרגשות צפו.
הלוואי שהייתי מצליח להכנס כל כולי לתוך קטע בכל פעם.
יש בפורום אחד שהוא דוגמא לזה. הוא יכול לכתוב קטע הכי מדומיין ומופרך, אבל הוא שם מכף רגל ועד ראש
קוראים לו @יואל ארלנגר - קקטוס.
בהשראתך הישירה:

אוּלַי אֶקְנֶה לַמְבּוֹרְגִינִי בְּמֶרְכַּז מְכִירוֹת מְלֻקָּק.
דַּיָּלִים אוֹפְפִים דֶּלְפְּקִים מַבְרִיקִים, מוֹזְגִים יֵין מַלְאָכִים
וְאֶשְׁאַל לָמָּה אֵין אֲדֹם וְלֹא יִהְיֶה עַד יָנוּאָר
אֶדְפֹּק, אֶדְפֹּק עַל הַשֻּׁלְחָן, טְבִיעַת אֶגְרוֹף עַל זְכוּכִית מֻשְׁחֶרֶת
מִי מְצַלֵּם אֶת הָרֶגֶל מִתְרוֹמֶמֶת מֵאַסְפַלְט מוּאָר צָהֹב סָגֹל
דֶּלֶת מְרַחֶפֶת כְּמוֹ כָּנָף נִטְרֶקֶת בִּצְלִיל רַךְ
הָרִים צִבְעוֹנִים בַּשָּׁמַיִם, שִׁמְשָׁה גְּדוֹלָה, כְּבִישׁ יָשָׁר
מַשֶּׁהוּ בֵּין זִמְזוּם לִנְהָמָה, קוֹל כַּבִּירִים קְטִיפָתִי
מְלַטֵּף הֶגֶה עוֹר בְּהֵמָה גַּסָּה, וֶול דָּאָן
בִּטְרֶמְפִּאַּדָּה מִתְפּוֹרֶרֶת מְקֻשֶּׁטֶת בְּאַרְטַלְיָן, מִלִּים כְּמוֹ מֶלֶךְ
בַּחוּר יְשִׁיבָה עֹלֶה, שִׂחֲקָה לוֹ הַשָּׁעָה
עַד הַפֶּתַח שֶׁל הַחֶדֶר אֹכֶל, מוּל עֵינֵי הַמַּקָּ"ק
קַח גַּם חֲפִיסַת מַלְּבֹרוֹ לְיִיט וּמֵאָה שֶׁקֶל, תִּקְנֶה עוּגַת הַבַּיִת
לַסָנְטוּחָה.
וְאַל תִּשְׁכַּח לְהַזְמִין אוֹתִי לַחֲתֻנָּה.
אִם לֹא לַמְבּוֹרְגִּינִי, אָז אַגָּס

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נסעתי אתמול איזה לא יודע כמה שעות.
בתל אביב, רמת גן ובני ברק.
הפקקים חונקים את העולם הזה, אני לא מבין את האנשים שבכוח נדחקים לערים הצפופות והצפורות האלה.
אז ישבתי ברכב בפקק זעיר ומעצבן, בסמטה מקביל לחזון איש בבני ברק.
כולי מרוכז בניסיון להימלט מהמבוך הכאוטי הזה.
אני מאחורי פולקסווגן טרנספורטר בצבע בורדו, שמשום מה לא זז.
שילבתי ידי מאחורי ראשי, ושיחררתי אנחה מהציורים של הכטקופף.
לא הספקתי לסיים את האנחה בגניחה, כשהדלת הימנית נפתחה.
בנש"ק מבוגר חבוש בשטריימל מכובד ובפרחוני מקומט ומבריק, פתח את הדלת וכמעט התיישב על הסנדוויץ שלי.
אין לי מושג מה עושים במקרה כזה, אבל אני צעקתי: "היייייייי!!!" נחוש ומבוהל.
הוא בעצמו, ככל שלא היה מנומס, נבהל קלות. הרים את הראש ומלמל סליחה, ולפני שהספקתי לגדף אותו, הוא טרק את הדלת והלך לכיוון הטרנספורטר בבורדו.
ואני, אולי חלמתי את זה בכלל.
אין פואנטה, ולא בטוח שהייתה.

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נסעתי אתמול איזה לא יודע כמה שעות.
בתל אביב, רמת גן ובני ברק.
הפקקים חונקים את העולם הזה, אני לא מבין את האנשים שבכוח נדחקים לערים הצפופות והצפורות האלה.
אז ישבתי ברכב בפקק זעיר ומעצבן, בסמטה מקביל לחזון איש בבני ברק.
כולי מרוכז בניסיון להימלט מהמבוך הכאוטי הזה.
אני מאחורי פולקסווגן טרנספורטר בצבע בורדו, שמשום מה לא זז.
שילבתי ידי מאחורי ראשי, ושיחררתי אנחה מהציורים של הכטקופף.
לא הספקתי לסיים את האנחה בגניחה, כשהדלת הימנית נפתחה.
בנש"ק מבוגר חבוש בשטריימל מכובד ובפרחוני מקומט ומבריק, פתח את הדלת וכמעט התיישב על הסנדוויץ שלי.
אין לי מושג מה עושים במקרה כזה, אבל אני צעקתי: "היייייייי!!!" נחוש ומבוהל.
הוא בעצמו, ככל שלא היה מנומס, נבהל קלות. הרים את הראש ומלמל סליחה, ולפני שהספקתי לגדף אותו, הוא טרק את הדלת והלך לכיוון הטרנספורטר בבורדו.
ואני, אולי חלמתי את זה בכלל.
אין פואנטה, ולא בטוח שהייתה.

חבל שלא חשבת בשעת הפקק הבני ברקית, לחזור לכתוב תמידים כסדרם.
כל הבנש"קים היו רצים אחריך.

תן עוד, בנאדם, תן בראש.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה