דיון כמה ספרים כתבתם?

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
מתוך עשרות הניקים כאן שכותבים חומרים מסוגים שונים,
כמה מכם התחילו לכתוב ספרים בחייכם?
כמה ספרים?
וכמה, מתוך אלו שהתחילו, ספרים סיימתם?

למה התחלתם את אשר התחלתם?
למה סיימתם את אשר סיימתם?
אלו שלא התחילו - למה לא התחלתם?
ואלו שלא סיימו - למה לא סיימתם?

מה עשיתם עם אלו שסיימתם?
ומה עשיתם עם אלו שלא סיימתם?

מעניין אותי לשמוע תשובות על כל השאלות, על חלקן, על שאלות שלא נשאלו, או שאלות חדשות.

#שואלת_מסקרנות

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
על עצמי:
התחלתי בערך 20 ספרים, אולי יותר,
ומתוכם סיימתי רק שלושה.
את כתיבתו של אחד מהם סיימתי אחרי מרתון בן 7 שבועות. את השאר כתבתי במשך כמה חודשים / שנים.

אלו שלא סיימתי - שמורים לי באהבה במדף העליון בארון שנפתח אחת לתקופה,
חלקם כתובים על מחברות, חלקם מודפסים בתוך קלסרי ניילוניות.
אחת לכמה חודשים אני נזכרת בקטע ושולפת אותו להשראה,
בשאר הזמן לא מעזה לגעת בהם, או להתחיל אותם מחדש. אדמת קודש היא.

ולא לגמרי קשור לנושא אבל נענית לפותחת האשכול עם תשובות לשאלות שלא נשאלו,
את חיי אני חייבת למורה שלי בכיתה ח',
שראתה שיר שכתבתי באמצע שיעור ואמרה לי יקירה, הרבה עצות אני יכולה לתת לך, אבל החשובה מכולן היא לשמור לך קלסר עם כל השירים שכתבת.
מאז יש לי קלסר בן מאה ניילוניות, ועשרות שירים שיקרים לליבי עד אין שיעור.

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
שלוש. עכשיו הרביעי ברוך השם.
לא שעשיתי איתם משהו מיוחד, את השתיים הראשונים כתבתי רק בשביל הניסיון והכייף. (עדיף שלא לקרוא אותם). השלישי השתפר מאוד. והרביעי זה מה שאני מעלה לכאן, עוד לא סיימתי אותו. בדרך בעזרת השם.
התחלתי לכתוב בתקופת הקורונה את הספר הראשון ומשם זה התגלגל הלאה.
איך התחלתי לכתוב? זה כבר סיפור ארוך בפני עצמו. אני רק אומר שזה לא שמגיל אפס החזקתי עיפרון ביד, אולי הייתה לי משיכה לספרים ולמילה הכתובה. אבל לכתוב בעצמי, באמת, התחיל בערך לפני שנה וחצי.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אפשר לשאול למה מרתון 7 שבועות? ואיך עושים כזה דבר?
זה לא היה בכוונה... לו הייתי יודעת מראש רוב הסיכויים שלא הייתי מתחילה :)
הוא הותחל ברגע של השראה (ערב מושלג ארוך) ללא תכנון מוקדם, התקדם בקצב מסחרר כי פשוט לא היו לו קשיים בדרך (נס בפני עצמו), ותוך פחות מחודשיים כבר היו כמה עשרות אלפי מילים כתובות, כולל המילה 'סוף'.

איך התחלתי לכתוב? זה כבר סיפור ארוך בפני עצמו. אני רק אומר שזה לא שמגיל אפס החזקתי עיפרון ביד, אולי הייתה לי משיכה לספרים ולמילה הכתובה. אבל לכתוב בעצמי, באמת, התחיל בערך לפני שנה וחצי.
אפשר את הסיפור המלא?
ביקשתי בנימוס.
מכירה עוד מישהי שאף פעם לא באמת חשבה לכתוב, התחילה 'בטעות', והיום היא חזקה מאוד בעולם הכתיבה. הסיפורים האלו מעוררים השראה.

נ. גל

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אענה על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון:
אם הכוונה היא לשרבט על דף בסיס עלילתי ולהגיד "יום אחד זה יהיה ספר" - 15.
אם הכוונה היא לתפוס מקלדת או דף ולהתחיל לייצר עמודים - 4, כולם עם עזרה.
אפס, נכון לשעת כתיבת השורות.
וואלה, אין לי מושג.
הספרים שנשארו אי שם מעורפלים ולא נכתבו, נשארו כך מסיבה ברורה - הם דורשים הרבה מאוד עבודה ומאמץ, וטרם הייתה לי פניות לכך.
כתיבת ספר היא עבודה ארוכה ומאומצת. לפחות אצלי, התחקיר יכול לארוך גם שנה וחצי. בקיצור, עוד לא הספקתי פשוט להגיע לשלב שבו זה ספר גמור.
על חלקם - עובדת.
את חלקם - שומרת בקובץ כל שהוא, בתקווה לעבוד עליהם יום אחד.

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
מאז שגמרתי ישיבה קטנה, לא קיבלתי מבחן כל כך ארוך. אבל מעניין, ודי קל. לפחות בשבילי...

אני התחלתי סיפור, לא יודע אם לקרוא לו ספר. הוא לא זכה להיכנס לקלסר, אפילו לא לניילונית, הוא רק יושב במחשב, ומידי פעם מטפטף לפרוג. פרק אחרי פרק.
אם לא נחשיב כמובן כל חצי עמוד שכתבתי בצעירותי, שדמיינתי שאני כותב את המותחן הבא של הציבור החרדי...
חצי, שליש, אולי רבע. תלוי מה יהיה אורך הספר בסוף.
כלום. יש כיוון, כיוון טוב, אבל הדרך עוד ארוכה.
נתקלתי בספר טוב, שנתן לי השראה לפרק הראשון. נתקלתי בספר נוסף שנתן לי השראה לפרקים נוספים. נכנסתי למירוץ, גיליתי עוד פן בעצמי, פן שלא הכרתי כל כך. כתבתי בכמה ימים כחמש עשרה פרקים, מאז ממשיך לאט לאט...
לא רלוונטי.
לא רלוונטי.
מחכה להשראה..
מה עשיתם עם אלו שסיימתם?
לא רלוונטי.
פרסמנו בפרוג...

ולסיום כמה מילים:
כתיבת סיפור זו הזדמנות לבטא תחושות פנימיות על הכתב, את הטוב שבי ואת הרע, את ההומור ואת הכאב.
ממליץ בחום למי שטרם ניסה.
לא בונה להתפרנס מזה, כנראה גם לא אפרסם את זה במקום נוסף מלבד כאן, אבל בהחלט אתגר מהנה.
ובמיוחד התגובות החמות של אנשים שנהנים, שצוחקים, שמזדהים, שכואבים, שמתקנים ומעירים.

Talya kadosh

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בגלל שביקשת כל כך יפה. בבקשה.
נפתח מהעניין הזה שלכתוב, לא כתבתי. פשוט לא ידעתי שאני יודעת. (גם לא כל כך אהבתי, למען האמת. כי כל כתיבה שנתקלתי בה הייתה בסגנון של כתיבה טיעונית, סקירה ממזגת פלוס ציון. ולא, הציונים לא היו מאה).
הפעם הראשונה שכתבתי משהו, באמת הייתה בטעות, שלא לומר בפזיזות.
פרסום על תחרות כתיבה. רגיל, קורה. ראיתי לא פעם מודעה כזאת, אבל לא חשבתי להשתתף.
לא יודעת, באמת לא יודעת איזה ג'וק נכנס לי לראש, אבל החלטתי שאני כותבת. (ובאמת שלא ידעתי לכתוב, חד משמעית). כתבתי (אפילו לא השקעתי. אם כבר ג'וק עד הסוף). שלחתי ושכחתי. לא המשכתי לכתוב יותר.
עד, ובכן, עד לפרסום התוצאות. נגיד ברמז, התחלתי לחשוב שאולי כן יש משהו בכתיבה שלי.
אבל שוב, לא עשיתי עם זה משהו מיוחד. די זנחתי. רק מדי פעם הייתי משרבטת פה ושם כמה מילים.
לא הייתה לי חיבה למילה הכתובה ולא כלום. כתבתי קצת ועוד קצת, עד שגיליתי שוואלה, יש בכתיבה קסם וזה מוצא חן בעיני.
ואז התחלתי לכתוב את הספר הראשון וכו. זהו, זה הסיפור המרגש והארוך שלי. (לא במילים, כמו בזמן שקלטתי שיש משהו מחבר בכתיבה ואני מתחברת אליו...)
ואיך אומרים, מאז, הכל היסטוריה.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
מנסה לענות...
אני מחלקת את הכתיבה שלי לכתיבה בגיל הנעורים ולכתיבה בגיל הבגרות (שגם אותה אפשר לחלק לרמות בשלות).
בגיל הנעורים התחלתי לפחות שבעה סיפורים. שלושה או ארבעה מתוכם גם סיימתי. כמובן - הקוראים היחידים שלהם הם ילדיי הנחמדים... (ובזמנו הוריי ואחיי)
בגיל הבגרות התחלתי וסיימתי ארבעה ספרים. אחד מהם הוא שדרוג של סיפור מגיל הנעורים - וגנזתי אותו. עוד אחד מהם הוא שיפור ושדרוג של סיפור מגיל הנעורים - ואותו הוצאתי לאור ומכרתי כמה וכמה עותקים. יש עוד ספר שכתבתי רק בשנים האחרונות והוצאתי לאור, ונמכר בינתיים בעותקים ספורים יחסית. ויש עוד ספר - שסיימתי לכתוב לפני כמה שנים, גנזתי אותו, ולפני כשלוש שנים כתבתי אותו מחדש, וכרגע הוא מחכה להוצאה נחמדת שתרצה להוציא אותו לאור... (כי כבר עייפתי מהוצאות עצמיות/פרטיות...)
חוץ מזה יש לי במחשב לפחות עשר התחלות של סיפורים נוספים - חלקן רק פרקים ראשונים ממש, חלקן מתקדמות יותר, ואני מתפללת שאצליח לסיים אותן או את חלקן, ובעיקר - שאצליח למכור אותם...

וגם לי יש מורה מיתולוגית שעודדה אותי לכתיבה, כבר בכיתה ב' או ג' היא זיהתה ש"יש לי את זה" ודחפה אותי להמשיך לכתוב חיבורים...

Nomi10

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אוטומציה עסקית
אחד:)
כלומר, יש עוד סיפורים שהתחילו אבל כל כך נתקעו שאני אפילו לא מחשיבה אותם.
יש ספר אחד שהתחלתי לכתוב בתקופת הקורונה, בסגר ההוא של ערב פסח כתעסוקה לעצמי ולסביבתי ובמשך תקופה כתבתי כל יום פרק. סך הכל יש יותר מחמישים פרקים.
אבל אחרי שנגמרה התקופה ההיא וחזרתי לסדר יום של עבודה וחיים היה חסר לי את המוטיבציה להמשיך.
חלום שלי יום אחד לסיים אותו ולעשות איתו משהו. מקווה רק שלא אתבייש אז לראות את ההתחלה...
אבל האמת שגם אם כן, בטוחה שיהיה לו פינה חמה אצלי, בתור הספר הראשון שלימד אותי שאני יודעת לכתוב גם סיפורים ארוכים ואפילו נהנית מזה.

מ. י. פרצמן

מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
בגלל שביקשת כל כך יפה. בבקשה.
נפתח מהעניין הזה שלכתוב, לא כתבתי. פשוט לא ידעתי שאני יודעת. (גם לא כל כך אהבתי, למען האמת. כי כל כתיבה שנתקלתי בה הייתה בסגנון של כתיבה טיעונית, סקירה ממזגת פלוס ציון. ולא, הציונים לא היו מאה).
הפעם הראשונה שכתבתי משהו, באמת הייתה בטעות, שלא לומר בפזיזות.
פרסום על תחרות כתיבה. רגיל, קורה. ראיתי לא פעם מודעה כזאת, אבל לא חשבתי להשתתף.
לא יודעת, באמת לא יודעת איזה ג'וק נכנס לי לראש, אבל החלטתי שאני כותבת. (ובאמת שלא ידעתי לכתוב, חד משמעית). כתבתי (אפילו לא השקעתי. אם כבר ג'וק עד הסוף). שלחתי ושכחתי. לא המשכתי לכתוב יותר.
עד, ובכן, עד לפרסום התוצאות. נגיד ברמז, התחלתי לחשוב שאולי כן יש משהו בכתיבה שלי.
אבל שוב, לא עשיתי עם זה משהו מיוחד. די זנחתי. רק מדי פעם הייתי משרבטת פה ושם כמה מילים.
לא הייתה לי חיבה למילה הכתובה ולא כלום. כתבתי קצת ועוד קצת, עד שגיליתי שוואלה, יש בכתיבה קסם וזה מוצא חן בעיני.
ואז התחלתי לכתוב את הספר הראשון וכו. זהו, זה הסיפור המרגש והארוך שלי. (לא במילים, כמו בזמן שקלטתי שיש משהו מחבר בכתיבה ואני מתחברת אליו...)
ואיך אומרים, מאז, הכל היסטוריה.
וואו.
ולחשוב שעולם הספרות היה מפסיד את התרומה שלך, אם לא התחרות ההיא.
תודה על השיתוף!

ובמיוחד התגובות החמות של אנשים שנהנים, שצוחקים, שמזדהים, שכואבים, שמתקנים ומעירים.
הנה, את ההקדמה כבר כתבת, עכשיו צריך רק את הספר...

תודה רבה לכל אלו ששיתפו! @7שבע7, @Nomi10 וכולם. נתתם לי השראה.

יש לי עוד שאלה, ברשותכם:
כל אלו שלא התחילו,
מה אתם צריכים כדי להתחיל?
אם הייתי מוכנה לתת לכם משהו,
משהו אחד,
שיהיה הדבר שיגרום לכם להתחיל לכתוב ספר,
מה הוא היה?

AtArA R

תוכן. אש.
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
פרסום וקופי
יש לי עוד שאלה, ברשותכם:
כל אלו שלא התחילו,
משהו אחד,
מה הוא היה?
טוב, אז עד עכשיו צפיתי מהצד, כי כרגע אין לי יצר ורצון לכתוב ספר. מכל מיני סיבות.
אבל על השאלה הזאת אני יכולה לענות, אחרי שהזדהיתי כ"כ עם כל מי שהתחילה ונתקעה. לא בכתיבת ספרים, אבל בהחלט בתחומים אחרים.
אני חושבת שהתשובה שלי ושל עוד רבים לשאלה הזו היא- פניות.
זה לא פיר, כי אמרת דבר אחד, ופניות כוללת הרבה, אבל אם אני מנסה לחשוב מה באמת יכול לגרום לי יום אחד לקום ולחזור לתכנית ישנות שקברתי במגירה, למצוא בתוכי מוטיבציה ולהפשיל שרוולים- זה יהיה בעיקר ראש נקי. פניות היא גם זמן, אבל היא בעיקר טאטוא של כל השכבות האלה שחוסמות את המוח וגורמות לנו לקפוץ כל הזמן בין תחומי העניין השונים, טיהור הטרדות וריכוז, פשוט ריכוז.

נועה לבין (Tamar)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
כל הכבוד על הרעיון, @מ. י. פרצמן נושא מעניין.

אצלי זה בא מגיל אפס, בערך. מהרגע שפקחתי את עיניי לראשונה התחלתי לרדוף אחרי המילה הכתובה. בגיל חמש לימדתי את עצמי לקרוא, ולא, אני לא מחוננת...
זוכרת את עצמי בגיל שש מחפשת את הספר הכיי ארוך של מנוחה פוקס, ובגיל 8 כבר קוראת של מבוגרים.
אולי הייתי הילדה היחידה בעולם ששונאת קומיקסים, לך תדע.

את הספר הראשון כתבתי לגמרי בלי כוונה. בהכוונתו הזומית של סופר - בלי שאני בכלל אכיר אותו. התחלתי לפתח עלילה. לעצמי. סוג של: 'בוא נראה אם זה עובד בכלל'.
אימא שלי התלהבה ממש ודחפה אותי לשלוח לו את המסמך. היה צריך לשכנע אותי, כי הוא אדם עסוק, סלב, למה שהוא ייתיחס לילדה כמוני? (הייתי אז בת 12, מזל שגדלתי קצת...)
אבל אימא שלי שלחה לו, ומשם זה התגלגל במהירות. הוא ביקש לדבר עם ההורים שלי, שלח לי קורס חינם במתנה, והבטיח לדאוג שהספר יהיה הכי מדובר במדינה אחרי שאכתוב אותו. אז הוצמדה לי עורכת, והתחלתי בכתיבה. זה היה קשה, אבל רצוף בלמידה. המילים נכתבו באטיות ובמעקב אחרי כל פסיק, אבל בסוף גמרתי.

הספר לא יצא לאור. באשמתי, כמובן. הסיבה היחידה הייתה שהוא קצת-קצר. מאה שלושים עמ' בערך.
משם ממשיכה. במסמך גנוז כבר קיימת חצי-עלילה מושלמת. מקווה שתקראו ספר שלי מתישהו, והלוואי שזה יהיה בקרוב. אחרי הכל, כישרון נותן פוש משמעותי, אבל כל ספר צריך לעבור דרך ארוכה. וכן, גם סופר.

(כשאני חושבת על זה, 30,000 אלף מילים בסיפור בהמשכים זה ארוך מדי? בא לי לעלות את זה כאן.)

נערך לאחרונה ב:

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
וואו.
ולחשוב שעולם הספרות היה מפסיד את התרומה שלך, אם לא התחרות ההיא.
תודה על השיתוף!

הנה, את ההקדמה כבר כתבת, עכשיו צריך רק את הספר...

תודה רבה לכל אלו ששיתפו! @7שבע7, @Nomi10 וכולם. נתתם לי השראה.

יש לי עוד שאלה, ברשותכם:
כל אלו שלא התחילו,
משהו אחד,
מה הוא היה?
מקום שבו הוא ייצא בוודאות,
ו- דד ליין...

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
מתוך עשרות הניקים כאן שכותבים חומרים מסוגים שונים,
כמה ספרים?

מה עשיתם עם אלו שסיימתם?

מעניין אותי לשמוע תשובות על כל השאלות, על חלקן, על שאלות שלא נשאלו, או שאלות חדשות.

#שואלת_מסקרנות
באמצע לכתוב את הראשון, נרגש ומנווט את דרכי בזהירות בין עולם המו"לים..

אם היו יכולים לתת לי משהו, מה היו נותנים? אני חושב שהייתי מבקש - זמן.

נערך לאחרונה ב:

נודד

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
שאלה מורכבת מעט עבורי.

אני כותב בצוותא עם אשתי את ספרנו הראשון (הטיוטה הראשונה מתפרסמת כאן כבר תקופה)
זה התחיל כקוריוז (מצידי, היא בתחום כבר מילדות) ואיכשהו נסחפנו לזה.
הסיבה שהספר עדיין בשלבי יצירה ועוד לא נחטף מן המדפים הוא המענה לשאלת ה"מה אתן לכם ותכתבו אותו"
זמן ופניות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק כ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב יַעַנְךָ יְהוָה בְּיוֹם צָרָה יְשַׂגֶּבְךָ שֵׁם אֱלֹהֵי יַעֲקֹב:ג יִשְׁלַח עֶזְרְךָ מִקֹּדֶשׁ וּמִצִּיּוֹן יִסְעָדֶךָּ:ד יִזְכֹּר כָּל מִנְחֹתֶךָ וְעוֹלָתְךָ יְדַשְּׁנֶה סֶלָה:ה יִתֶּן לְךָ כִלְבָבֶךָ וְכָל עֲצָתְךָ יְמַלֵּא:ו נְרַנְּנָה בִּישׁוּעָתֶךָ וּבְשֵׁם אֱלֹהֵינוּ נִדְגֹּל יְמַלֵּא יְהוָה כָּל מִשְׁאֲלוֹתֶיךָ:ז עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי הוֹשִׁיעַ יְהוָה מְשִׁיחוֹ יַעֲנֵהוּ מִשְּׁמֵי קָדְשׁוֹ בִּגְבֻרוֹת יֵשַׁע יְמִינוֹ:ח אֵלֶּה בָרֶכֶב וְאֵלֶּה בַסּוּסִים וַאֲנַחְנוּ בְּשֵׁם יְהוָה אֱלֹהֵינוּ נַזְכִּיר:ט הֵמָּה כָּרְעוּ וְנָפָלוּ וַאֲנַחְנוּ קַּמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד:י יְהוָה הוֹשִׁיעָה הַמֶּלֶךְ יַעֲנֵנוּ בְיוֹם קָרְאֵנוּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

אשליה אופטית • אתגר 48

לוח מודעות

למעלה