שיתוף זה מעבר חוקי?

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
וואי וואי וואי, עד שהתחילו לדבר פה על מקאמים, חזרתי לישיבה...
בוא נעשה קצת סדר:
המעבר הזה נמצא גם בשיר של חיים ישראל "ואז יהיו", מעבר מחיג'אז לעג'ם ולהיפך על אוטו הטון.
היי,
בשיר החדש של נהוראי אריאלי "יגעתי ולא מצאתי" יש סוג של מעבר מפירג'י למינור (חג'אז לנהוונד) זה נמצא ב- 1:11
אני מעוניין שהמקצוענים כאן יחוו דעה האם זה חוקי או לא קישור ליוטיוב
עד שיש זמרים מוכשרים שיודעים לכתוב יפה ולהלחין לעצמם את השירים, רוצים להכניס אותם לכלא.;)
לפי עילת הסבירות הנאשם לא עבר על החוק, שכן כוונתו הייתה לתת תחושה אופטימית ושמחה למילים
"טוב אמיתי שיחמם לי את הלב", ולכן הוא החליף לסולם המז'ור השמח.
בקיצור, מהלך מבריק למי שמבין שהסולמות והאקורדים נועדו לשרת את המילים ולתת להם ביטוי נכון.
אני מסכים בכל מילה ממה שכתבתם פה, אבל הנחת היסוד היא שגויה.
חוקי ולא חוקי, זה לא אומר אם זה יפה או לא יפה, אלא אם מקובלת הדרך הזו או שלא.
כפי הידוע לנו, המעבר מעג'ם לחיג'אז (ממז'ור לפריג'ז) הוא על התו החמישי, כלומר מ-דו ל-סול. ברגע שהמעבר נמצא המקום אחר, הוא לא חוקי.
המטרה של אי חוקיות היא לתת יופי לשיר, מעבר דומה יש בשיר של אום כולתום "ליסא פאכר" בבית השלישי, שעוברת מעג'ם לכורד על אוטו הטון.
מעתה ברור מאוד ש-
לפי עילת הסבירות הנאשם לא עבר על החוק, שכן כוונתו הייתה לתת תחושה אופטימית ושמחה למילים
"טוב אמיתי שיחמם לי את הלב", ולכן הוא החליף לסולם המז'ור השמח.
בקיצור, מהלך מבריק למי שמבין שהסולמות והאקורדים נועדו לשרת את המילים ולתת להם ביטוי נכון.

נ.ב.
מי שרוצה להפנים יותר טוב את החשיבות של חיבור המנגינה למילים, שינסה לשיר מילים דכאוניות עם הלחן של משנכנס אדר, ודו"ק.
כן, הנאשם עבר על החוק, אבל הוא לא צריך להיכנס לכלא, כי מותר לעבור עליו, ואם כוונתו לתת "תחושה
אופטימית ושמחה למילים "טוב אמיתי שיחמם לי את הלב" " , אז כל הכבוד לו והוא הצליח לעשות מעבר יפה, וכמו שכתבתי:
המעבר הזה הוא לא חוקי, והוא לא מצוי כ"כ בשירים, אבל- כל עוד סיימת את הסולם, אפשר לרדת ממנו לכל סולם שרוצים, וזה מאוד יפה! מאוד אהבתי, הביצוע נקי ויפה!!

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
סתם לידע, זיו יחזקאל הספרדי לא יכול לחיות עם זיופים הרבה יותר ממה שאתה- האשכנזי לא יכול לחיות עם זיופים..
(פשוט כי הוא מסוגל לשמוע אותם הרבה יותר מרוב המשתמשים כאן)

לפחות מודעות יש...
אז אני לא אתקיף למרות שבוער בי להתקיף
אני למדתי אצל זיו יחזקאל (בהקלטות), הבן אדם מזהה זיופים מקילומטר, יותר מכל זמר ויוצר אשכנזי ברמה גבוהה (!), הסיבה לזה פשוטה מאוד, כי רוב תורת המקאמים היא בשירה בפה, ולכן הפה מורגל שלא לזייף.

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
פנחס י'אלוף!
הוא עובר מ-דו חיג'אז לדו ראסט (מז'ור). זה חוקי אך לא מצוי. בהצלחה :)
תודה תמיר, האמת שלא כ"כ התעמקתי באיזה מקאם המעבר, צודק שזה מז'ור (עג'אם) ולא מינור (נהונד) אבל לא נראה לי ראסט שזה שינוי של מי (Eׂ) וסי (B) בשלושת רבעי טון
אוי נו שתהיו בריאים.
השם של התו דו בערבית הוא ראסט.
אבל זה לא נכון כי המעבר מתבצע הפועל על התו דו העליון והוא הנקרא "מאהור".
וזה עוד יותר לא נכון, כי השם של התו נקרא ראסט אבל לא השם של המעבר וכ"ש שזה לא השם של הסולם, והראיה שלפני רגע קראתם לו דו חיג'אז.
אז בואו רק נתקן:
פנחס י'אלוף!
הוא עובר מ-דו חיג'אז לדו עג'ם (מז'ור). זה לא חוקי ולכן זה לא מצוי. בהצלחה :)

תמיר שרעבי

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אוי נו שתהיו בריאים.
השם של התו דו בערבית הוא ראסט.
אבל זה לא נכון כי המעבר מתבצע הפועל על התו דו העליון והוא הנקרא "מאהור".
וזה עוד יותר לא נכון, כי השם של התו נקרא ראסט אבל לא השם של המעבר וכ"ש שזה לא השם של הסולם, והראיה שלפני רגע קראתם לו דו חיג'אז.
אז בואו רק נתקן:
קודם כל תודה על הברכה. בריאות לא תזיק לאף אחד.
עכשיו כדי שתעשה קצת תיקונים בויקיפדיה (המכלול) כי נראה לי שהם חולים:

מקאמים נפוצים​

שםתיאור מוזיקלימאפייניםקובץ שמע מרווחים
ראסט'כמעט' מז'ור על דו, הצלילים השלישי והשביעי מונמכים ברבע טוןמקאם מרכזי במוזיקה המזרחית, בדומה למרכזיותו של סולם מז'ור במוזיקה המערבית. נחשב למקאם שמח. במקאם ראסט מתפללים תפילת מנחה של שבת.מקאם ראסט (מידעעזרה)¾ ¾ 1 1 ¾ ¾ 1
עג'םסולם מז'ור על דו[1].משמעות המלה בערבית היא "שאינו ערבי".[2] העג'ם נקרא גם "הסולם החזק" ואצל היהודים הוא משמש לשמחות, חתונות וחגים כגון: שמחת תורה, פסח ושבועות.מקאם עג'ם (מידעעזרה)½ 1 1 1 ½ 1 1

תריץ ל-2:40 ותשמע מה הפירוש של "ראסט" בפרסית ובערבית. או שאולי גם המורה הזה חולה (אולי הוא גם זה שכתב בויקיפדיה)

נערך לאחרונה ב:

בן של מלך!

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עיצוב פונטים
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עימוד ספרים
קודם כל תודה על הברכה. בריאות לא תזיק לאף אחד.
עכשיו כדי שתעשה קצת תיקונים בויקיפדיה (המכלול) כי נראה לי שהם חולים:

מקאמים נפוצים​

שםתיאור מוזיקלימאפייניםקובץ שמע מרווחים
ראסט'כמעט' מז'ור על דו, הצלילים השלישי והשביעי מונמכים ברבע טוןמקאם מרכזי במוזיקה המזרחית, בדומה למרכזיותו של סולם מז'ור במוזיקה המערבית. נחשב למקאם שמח. במקאם ראסט מתפללים תפילת מנחה של שבת.מקאם ראסט (מידעעזרה)¾ ¾ 1 1 ¾ ¾ 1
עג'םסולם מז'ור על דו[1].משמעות המלה בערבית היא "שאינו ערבי".[2] העג'ם נקרא גם "הסולם החזק" ואצל היהודים הוא משמש לשמחות, חתונות וחגים כגון: שמחת תורה, פסח ושבועות.מקאם עג'ם (מידעעזרה)½ 1 1 1 ½ 1 1

תריץ ל-2:40 ותשמע מה הפירוש של "ראסט" בפרסית ובערבית. או שאולי גם המורה הזה חולה (אולי הוא גם זה שכתב בויקיפדיה)
למה חולה?
ראסט באמת זה ישר, זה האבא של המאקמים.
לא נראה לי שיש מה לתקן בויקיפדיה, אם כי לא קראתי את הכל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמ

א לַמְנַצֵּחַ מִזְמוֹר לְדָוִד:ב חַלְּצֵנִי יְהוָה מֵאָדָם רָע מֵאִישׁ חֲמָסִים תִּנְצְרֵנִי:ג אֲשֶׁר חָשְׁבוּ רָעוֹת בְּלֵב כָּל יוֹם יָגוּרוּ מִלְחָמוֹת:ד שָׁנֲנוּ לְשׁוֹנָם כְּמוֹ נָחָשׁ חֲמַת עַכְשׁוּב תַּחַת שְׂפָתֵימוֹ סֶלָה:ה שָׁמְרֵנִי יְהוָה מִידֵי רָשָׁע מֵאִישׁ חֲמָסִים תִּנְצְרֵנִי אֲשֶׁר חָשְׁבוּ לִדְחוֹת פְּעָמָי:ו טָמְנוּ גֵאִים פַּח לִי וַחֲבָלִים פָּרְשׂוּ רֶשֶׁת לְיַד מַעְגָּל מֹקְשִׁים שָׁתוּ לִי סֶלָה:ז אָמַרְתִּי לַיהוָה אֵלִי אָתָּה הַאֲזִינָה יְהוָה קוֹל תַּחֲנוּנָי:ח יְהוִֹה אֲדֹנָי עֹז יְשׁוּעָתִי סַכֹּתָה לְרֹאשִׁי בְּיוֹם נָשֶׁק:ט אַל תִּתֵּן יְהוָה מַאֲוַיֵּי רָשָׁע זְמָמוֹ אַל תָּפֵק יָרוּמוּ סֶלָה:י רֹאשׁ מְסִבָּי עֲמַל שְׂפָתֵימוֹ (יכסומו) יְכַסֵּמוֹ:יא (ימיטו) יִמּוֹטוּ עֲלֵיהֶם גֶּחָלִים בָּאֵשׁ יַפִּלֵם בְּמַהֲמֹרוֹת בַּל יָקוּמוּ:יב אִישׁ לָשׁוֹן בַּל יִכּוֹן בָּאָרֶץ אִישׁ חָמָס רָע יְצוּדֶנּוּ לְמַדְחֵפֹת:יג (ידעת) יָדַעְתִּי כִּי יַעֲשֶׂה יְהוָה דִּין עָנִי מִשְׁפַּט אֶבְיֹנִים:יד אַךְ צַדִּיקִים יוֹדוּ לִשְׁמֶךָ יֵשְׁבוּ יְשָׁרִים אֶת פָּנֶיךָ:
נקרא  4  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה