דרוש מידע זהירות, וּפָ֣קַדְתִּ֔י עַ֖ל כָּל־לֹחֲצָֽיו! (על דרך גיוס הכספים מחברי הקהילה/בית הכנסת)

מצב
הנושא נעול.

שלום רבב

משתמש פעיל
הבהרה: לא דברתי על קהילות שבונות בית הכנסת שמתחרה עם בורג' חליפה ומפילים על הציבור תרומה של 60,000 ש"ח.
מנסיון. גם כשלא בונים בורג' חליפה צריך כמו 50,000 ש"ח מכל אחד
כי כל אחד רוצה שבבית כנסת שלו יהיה גם בית מדרש גדול וגם בית שני וגם עזרת נשים לכל הנשים בימים נוראים
וגם אולם כדי שכאילו יהיה מזה הכנסות לבית כנסת

שלום רבב

משתמש פעיל
ביהדות שאני מכיר, הקב"ה יכול לעבור לסדר היום אם יתפללו אליו מהמרתף.
אבל הוא בפירוש לא יכול לעבור לסדר היום אם הוראת קבע שְׁמֵנָה תהיה הקַשׁ שיקריס כלכלית משפחה, ולו משפחה אחת. ואם הם יצעקו - הצעקה שלהם תחריש את כל התפילות מבית הכנסת המפואר.
כִּי הִוא כְסוּתוֹ לְבַדָּהּ, הִוא שִׂמְלָתוֹ לְעֹרוֹ, בַּמֶּה יִשְׁכָּב? וְהָיָה כִּי יִצְעַק אֵלַי, וְשָׁמַעְתִּי כִּי חַנּוּן אָנִי.
אתה מדבר על ההוא שלא נותן שקל בנישואי ילדיו?
נראה לי שכל קבילה לא מבקשת מהם לתת

צחית

משתמש מקצוען
בלת"ק חלקי:
למה כולם מתווכחים כל מקום
הולך לפי המנהג שם
יש גבאים טובים ומצוינים ויש גבאים פחות...

בסייעתא דשמיא

משתמש צעיר
כאשר בנו את בית המקדש, ואמרו שיביאו כסף וזהב למלאכת המשכן,

כנראה היו כאלה שאמרו, למה צריך בית המקדש כה מפואר ורם,

והכל מזהב טהור, שייקחו כמה שמשוניות,

ידביקו כמה קאפות ויקריבו שם את הקרבנות,

לא חבל על הכסף, למה מכריחים את כולם,?

מכריזים במחנה "ויקחו לי תרומה",

מודעות ענק התנוססו בצבע מלא עם פירוט מלא על מפרט הבניה הנדרש לתרומות,

דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה, מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי. וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם: זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת. וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ וְעִזִּים. וְעֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים וְעֹרֹת תְּחָשִׁים וַעֲצֵי שִׁטִּים. שֶׁמֶן לַמָּאֹר, בְּשָׂמִים לְשֶׁמֶן הַמִּשְׁחָה וְלִקְטֹרֶת הַסַּמִּים. אַבְנֵי שֹׁהַם וְאַבְנֵי מִלֻּאִים לָאֵפֹד וְלַחֹשֶׁן. וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ, וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם.

וכבר אמרו במדרש מדוע כתוב ויקחו ולא ויתנו...

"ויקחו לי – כתיב 'לי הכסף ולי הזהב נאום ה' צבאות' – אמר הקב"ה לישראל: התנדבו ועשו המשכן, ואל תאמרו מכיסכם אתם נותנים דבר, כי משלי הוא הכל – לפיכך אמר 'ויקחו לי' – משלי".

ועושים לחץ חברתי, - - -

ממש לא יפה, ועוד במצב גרעוני במדבר, במקום שאין פרנסה ואין עבודה...

ממש לא בסיידר ...

התורה מגלה לנו מאת כל איש אשר ידבנו ליבו תקחו את תרומתי

לא כולם זכו שמהכסף שלהם יבנו את הביהמ"ק / המשכן

מבארים המפרשים שלפי דרגת נדבת הלב, שם שובץ תרומתו , לפי ערך הלב.

אז ככה זה, מאז ההיסטוריה היהודית, המגביות הראשונות בהיסטוריה שלנו,

זה לא לחמצן, ולא לטיפולים רגשיים, וכו' וכו'

נכון, הכל חשוב ונחוץ, ומי כעמך ישראל

אבל התורה מלמדת אותנו שהמגבית הראשונה המפורטת, מה צריך להביא

עם כל סך ההכנסות, זה להקמת משכן לה' ,

ובשביל זה אספו מחצית השקל, לבדק הבית ולקרבנות,

ומכיון שכך, יש לנו תורה והיא מורה לנו כיהודים לאורך כל הדורות קדימה

מה סדר העדיפויות, לא לפי תחושת בטן ומשאלות לב,

ולמי ששאל למה כ"כ מפואר, גם זה מופיע בגמרא, על העבודות והכלים בבית המקדש שקבעו חז"ל "אין עניות במקום עשירות" דו"ק ותשכח

ומכאן נעבור להלכה, שיש לה מה להגיד,

ולא למחשבות אמוציונליות,

והנה זה פלא - - -

אחד המקומות היחידים בהם מופיע הלכה בשו"ע, כופין על צדקה, ואפילו מיעוט על המרובה, זה רק בבניית בית הכנסת

(מצורף המשנה ברורה, עם ביטויים חריפים נגד מי שמפריע לזה... וכדאי שהכותבים יקחו זאת לתשומת לבכם)

קבצים מצורפים

• משנה ברורה בניית בית כנסת2.jpg
    משנה ברורה בניית בית כנסת2.jpg
    1.5 MB · צפיות: 31
  • משנה ברורה בניית בית כנסת.jpg
    משנה ברורה בניית בית כנסת.jpg
    2.1 MB · צפיות: 31

נופל וקם

משתמש מקצוען

דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה, מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי. וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם: זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת. וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ וְעִזִּים. וְעֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים וְעֹרֹת תְּחָשִׁים וַעֲצֵי שִׁטִּים. שֶׁמֶן לַמָּאֹר, בְּשָׂמִים לְשֶׁמֶן הַמִּשְׁחָה וְלִקְטֹרֶת הַסַּמִּים. אַבְנֵי שֹׁהַם וְאַבְנֵי מִלֻּאִים לָאֵפֹד וְלַחֹשֶׁן. וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ, וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם.

"ויקחו לי – כתיב 'לי הכסף ולי הזהב נאום ה' צבאות' – אמר הקב"ה לישראל: התנדבו ועשו המשכן, ואל תאמרו מכיסכם אתם נותנים דבר, כי משלי הוא הכל – לפיכך אמר 'ויקחו לי' – משלי".

ועושים לחץ חברתי, - - -

ממש לא בסיידר ...

ולמי ששאל למה כ"כ מפואר, גם זה מופיע בגמרא, על העבודות והכלים בבית המקדש שקבעו חז"ל "אין עניות במקום עשירות" דו"ק ותשכח

ולא למחשבות אמוציונליות,

והנה זה פלא - - -

אחד המקומות היחידים בהם מופיע הלכה בשו"ע, כופין על צדקה, ואפילו מיעוט על המרובה, זה רק בבניית בית הכנסת

(מצורף המשנה ברורה, עם ביטויים חריפים נגד מי שמפריע לזה... וכדאי שהכותבים יקחו זאת לתשומת לבכם)
א. במדבר לא היה להם צורך בכסף, וכולם היו עשירים.
ב. הציטוטים לא מדברים על פאר ביהכנ"ס, אלא על בנייתו.
וכמו כן לא מדובר שם על אנשים שאין להם מה לאכול.

112123

משתמש מקצוען
א. במדבר לא היה להם צורך בכסף, וכולם היו עשירים.
ב. הציטוטים לא מדברים על פאר ביהכנ"ס, אלא על בנייתו.
וכמו כן לא מדובר שם על אנשים שאין להם מה לאכול.
וגם אי אפשר להשוות 30 אברכים לשישים ריבוא (רק הזכרים בני 20-60)

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
יפה כתב @שימיגם .
התרבות של הציבור הספרדי, שבית הכנסת שייך לאיזה תורם וכל השאר קונים עליות או תורמים לעילוי נשמת.
לא מתי שמכריחים אותם.

אצל אברכים ליטאים, לאחר שהתרבו השכונות והוצרכו לבתי כנסת חדשים, הבינו שאם אין אני לי מי לי.
הגבאי אולי יש לו סיפוק ואביסל'ע כבוד, אבל הוא עדיין השליח של הציבור, והוא מקריב המון בשביל שהציבור יהיה מרוצה.

ואליך נאמר הר' @אפרסמון2 , לייקים בפרוג נכתבים גם על כתיבה טובה. ומכיוון שזה לא שחור לבן, כי באמת אף אחד לא רוצה שילחצו אותו לתרום לדבר שהוא לא מאמין בו. הרבה הזדהו עם הרעיון ונתנו לייק. זה כמו בושם אל תשתה את זה.

וכמו שכתבו פה. ומנסיון אישי וקהילתי, מבנה רחב ידיים אפילו לא מפואר, משדרג את כל המצב הרוחני, בין של היחידים ובין של הציבור. לא דומה ולא כמעט.
(ולא נשכח שבמבנה קבע שעתיד לעמוד שנים רבות, אז לא בונים כמו בקראוון, משקיעים יותר, כמו ההבדסל בין דירה שכורה לקנויה)

יבורכו ה'משוגעים' שלוקחים על עצמם את ההלוואות, שמעיזים לבוא עם עזות דקדושה ולומר לאברך "ידידי, 300 ש"ח בהו"ק ועוד יעד להתרמת בני משפחה, זה המנימום שאתה כיחיד יכול לעשות כדי שגם לך וגם לבניך יהיה. את כל השאר אני אעשה."

ועוד דבר, 'כופין' פשוטו כמשמעו סנקציות. 'לחץ חברתי' הוא כלי הרבה יותר סולידי.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
מי שיודע איפה מחלקים רכבי שרד לגבאים שיעדכן בבקשה, מאמין שיש פה כמה גבאים שישמחו לדעת
מי שיודע איפה מפרסמים משרות "דרושים גבאים" שיעדכן בבקשה. מאמין שיש פה כמה גבאים שישמחו לדעת, והמוני אברכים שישמחו להציע את עצמם.

חיים של תורה

משתמש מקצוען
אשתדל לענות לך אחת לאחת:
דבר ראשון, אני חושב שלא כדאי לדברר בשם המאות (כמעט) שלייקו את ההודעה שלי, לפני ששואלים לדעתם. הם לייקו את ההודעה הזו, ולא את ההודעות החולקות, זו העובדה היחידה שידועה לנו על דעתם. (ההודעה הזו, שגם קיבלה כמה עשרות לייקים, נכתב ברורות שהיא באה לחזק את הגבאים, ולא להתווכח עם הפוסט "המצויין" (כלשונה) שלי).

אני כותב על הלייקים משום שגם אני באמת בהלם ביום האחרון, מכמה שזה כואב לאנשים. כתבתי כבר אי אלו הודעות בפורום. ההודעה הזו אינה שנונה במיוחד, אין בכתיבה שלה משהו מיוחד, חוץ מזה שהיא מחדדת בעיה שלא דיברו עליה*. לא תיארתי בכלל את המצוקה של האברכים שצריכים לתת עוד הוראת קבע, ולא כתבתי אם יש או אין להם לחם וחלב. כתבתי אך ורק על החיוב שמוטל על הגבאים, כשהם פותחים במגבית שהיא חובה, להזהר מאוד בסכומים שהם קובעים.
אני לא דיברתי בשם כולם, אמרתי את מה שאני חושב וכתבתי שאני כמעט בטוח שהרבה מסכימים איתי, אדרבה כתבתי שמי שלא מסכים שייתן לי לייק כועס.
ועכשיו בקצרה. כל ההודעה שלך בכלל לא מתייחסת למה שכתבתי, אולי יש כאן בפורום אשכול מקביל עם הודעה אחרת. אבל אני יחזור בפעם המי יודע כמה.
מתייחסת ועוד איך, כנראה מרוב להיטות להגיב לא הצלחת לקרוא בעיון את מה שאני כתבתי.
וזה לא מתייחס רק להודעה הראשונה, אלא גם לשאר ההודעות שלך באשכול.
א. כתבת שלישיבה נותנים אלף ש"ח לחודש. נכון. (אגב ישיבות נותנות הרבה פעמים הנחה לפי יכולת כלכלית. והשם של ההורים לא מוקרן על מסכי לד גרנדיוזיים שהם האחרונים ברשימה. אף אחד לא יודע).
אם היינו חושבים שבית כנסת חייב גם אלף ש"ח לחודש, לא היינו מצייצים. אנחנו חושבים שיש אפשרות שבית הכנסת ימשיך להתקיים במלוא העוצמה, גם במלוא. אם אנחנו טועים, נשמח אם יסבירו לנו במה. אבל רחמים, טיעון לגופו של עניין.
זה פשוט דמיונות, אני רוצה לראות בן אדם אחד שמוכן לתת אלף ש"ח כל חודש, ככה בפשטות בלי שום אירוע בלי שום התרמה, רק כי הגבאי ביקש או שלח לך מכתב הביתה, הרבה אנשים לא נותנים שקל לבית כנסת שלהם, עד שמסבירים להם ב"רחל בתך הקטנה" וגם אז כולי האי ואולי.
אין מה לשות הבית כנסת שלך צריך כסף בשבילך, וזאת האופציה היחידה שלה להוציא את הכסף ממך.
ב. הגבאים לא רוצים בשום לבזבז כסף. אף גבאי בשום בית כנסת לא רוצה לבזבז כסף. שלושים אלף פעם כתבתי את זה!
העניין אחר לגמרי. הגבאים במקרים רבים רוצים לבנות את הבית כנסת מעל הסטנדרט. אתה מכחיש את זה שיש לפחות עשר סטנדרטים אפשריים שאפשר לבנות בהם בית כנסת? מקראוון פשוט ועד היכל פאר גבוה מבטון ושיש? ועם כל הרצון לחסוך, ולרוץ לקנות פעקלאך בבני ברק, קראוון יעלה איקס, והיכל פאר גבוה מבטון ושיש יעלה איקס כפול 10 (או 5, ממש לא חשוב כרגע).
בדרך כלל הגבאי רוצה בשביל הבית כנסת את הכי טוב בעולם. זה חייב להיות ככה. בית הכנסת הוא כל עולמו של הגבאי. אם הוא לא היה רוצה בשביל בית הכנסת את הכי טוב, הוא לא היה גבאי. כמו שכתבת יפה, משכורת אין לו.
מי רוצה לבנות מעל הסטנדרט ומי קובע מה הוא הסטנדרט.
אתה חושב שהסטנדרט הוא קרוואן ומי שבונה בניין זה מעל הסטנדרט, והרבה אנשים חושבים (אולי רוב המתפללים) שבנין פשוט ויפה עם מקום לכל צרכי הקהילה זה הסטנדרט.
חוץ מזה שלא בכל מקום ניתן להציב קרוואן, יש חוקים במדינה שלנו, ובדרך כלל בניה קלה זה אישור רק ל10 שנים, ונכון שבהרבה מקומות לא אוכפים את זה, אבל במקומות שכן אז כל עשור זה ששון ושמחה מחדש, ובפרט שתמיד יש עוד זוג עיניים לוטשות על השטח.
ואתה טועה בגדול, הגבאי לא רוצה לבנות את הכי טוב, הוא רוצה לבנות את הכי טוב בשבילך (ובשביל כל אחד ואחד מהקהילה/שכונה), משהו שיענה על הצרכים שלך.
ג. מכיוון שהגבאי שקוע בבית הכנסת רובו וכולו, ובית הכנסת הוא הדבר הכי חשוב בשבילו, הגיוני ומתבקש שהוא יכול לפעמים לא לשים לב מספיק לקורלציה בין התוכניות שלו, לבין היכולות הכלכליות של המתפללים. ומותר להזכיר לו את זה מידי פעם.
ודאי מותר להזכיר לו, כמו שמותר להזכיר לבנק, ולחברת חשמל, ולמכולת, ולוועד בית, ולסופר, שאין לך כסף.
אתה שוכח שוב שהבית כנסת הוא שלך בשבילך, ולא איזה נכס וארגון צדקה של הגבאי.
ד. ומה הקשר להתפלל בחניה? איזה שטויות? ודאי שחייבים בית כנסת והמתפללים חייבים לשלם! איזה דיון עקר סביב טענה שאף אחד לא טען.
מה לעשות שטענת את זה באחת ההודעות, שוב מרוב להיטות להגיב כבר שכחת את מה שכתבת בעצמך.
ומכיוון שחוזרים שוב ושוב על טענת המשכורת. שאין לה שום קשר. אבל אם כבר מדמגגים, אדמגג חזרה. אני מאמין שיש הרבה מאוד אנשים שהיו שמחים להשאר בקראוון, להוסיף להו"ק של ה 150 ש"ח עוד 50 ש"ח עבור משכורת לגבאי, מאשר לעבור לבניין גרנדיוזי, ולשלם 500 600 ש"ח בחודש לאורך מי יודע כמה שנים.
שוב טיעון שלא מן העניין, מה יעזור המשכורת לגבאי כדי לדאוג מקום נורמלי בשבילך?
זה בדיוק כמו להגיד שבמקום לשלם כל חודש משכנתא לבנק, אתה מוכן לשלם 300 ש"ח משכורת לבנקאי...
ברור שיש רב לבית הכנסת והוא מנחה אותם בעניינים ההלכתיים, אבל הנושא כאן איננו הלכתי.
אתה יכול להשמיץ, אבל אתה מוזמן להתחיל להתחרות איתי. בינתיים אני היחיד באשכול הזה שהביא טיעונים הלכתיים מסודרים ומגובים.

מה שכתבתי בקליפת אגוז, זה שיש אכן חובה הלכתית לבנות בית כנסת. (אם כי צריך לסייג, שאם יש כבר מקום להתפלל באזור, לא בהכרח שיש חובה לבית הכנסת הנוסף. אבל זה באגב). אבל איך שלא יהיה, החובה היא אך ורק המינימום. אנחנו לא רוצים את המינימום, אף אחד מאיתנו לא רוצה את המינימום. כולנו רוצים יותר. אנחנו יהודים חרדים לדבר השם, עושים הרבה יותר מהמינימום.
ולכן כל האשכול כאן אינו שייך לתחום של החובות ההלכתיות. מה לעשות. כי הוא עוסק במנעד שעובר את רף המינימום ההלכתי.
אני לא בא להשמיץ כלל, רק משום מה תמיד אלו שלא רוצים לשלם על משהו מגיעים עם טיעונים של איזה 'משנה ברורה', כשהם בטוחים שהם היחידים בעולם שלמדו את ההלכה הזאת...
ודרך אגב יש לי הרבה מאוד מה להגיב לכל הציטוטים שהבאת, אבל אני מודיע לך חד משמעית שאני לא הולך להתחרות איתך, כי באופן עקרוני אני נגד לדון בנושאים הלכתיים כאן בפורום! (דרך אגב זה גם נגד כללי האתר).

השורה התחתונה - עד שלא תבין שהבית כנסת הוא בשבילך, שום טיעון לא יעזור, ברגע שתפנים זאת כבר לא יהיה שום טענות.

נ.ב. כתבו כאן שאמרת שאתה ספרדי, אם ככה אני מתחיל קצת להבין אותך, בציבור הזה יש כמה שלא בונים בית כנסת בגלל שאין להםמקום להתפלל אלא מכיון שהם חושבים שצריך איזה בניין גדול יותר מכולם.
אני לא בא להשמיץ אף קהילה ח"ו, אבל כן מפריע לי שיש אנשים שכל חייהם עסוקים בלבנות בית כנסת ענק ומפואר, ודורשים לך כל היום כמה חשוב לתרום לבית כנסת שלהם וכמה הוא נצרך, ואתה רואה שהם מתקשים להשיג מניין אפילו למנחה פשוט...

חיים של תורה

משתמש מקצוען
מי שיודע איפה מפרסמים משרות "דרושים גבאים" שיעדכן בבקשה. מאמין שיש פה כמה גבאים שישמחו לדעת, והמוני אברכים שישמחו להציע את עצמם.
לא יודע מי הגבאי אצלך בבית הכנסת (כנראה מאלו שעשו מזה ג'וב בלי לעשות כלום), אבל אין אברך נורמלי אחד שמוכן להתחלף עם הגבאים המסורים שעובדים 24/7 למען הציבור לשם שמים בלי לקבל שקל!!!

טוב מאוד

משתמש מקצוען
@אפרסמון2
קראתי את דבריך בעיון רב, וגם את כל התגובות פה.
את האמת ??
קשה לי מאד....
אתמול בלילה אחרי מסיבת חנוכה רצתי לבית הכנסת לגלול ספרים... קריאה של חנוכה...
על הדרך ניקיון שירותים... המנקה הבריז במוצ"ש....
בבוקר הספקתי לקבל כמה תלונות מאנשים, חייכתי לכולם בשמחה ובכיף, אני כבר רגיל...
לא מתלונן בכלל, שמח בחלקי ובעבודתי, ובזכות שנפלה לידי.
אבל לא יכול לסבול שהופכים את זה לאנג'נדה.
אני לא מקבל שקל על עבודתי, ועושה בעצם את מה שכל אחד היה אמור לעשות...
כן, אני בונה בשבילכם את בית הכנסת שלכם.
קראוון מצומק בירושלים שגם עליו יש דיונים שלמים אם להשאירו בחיים או לפרקו...
עסוקים בגיוס תרומות לבניין בית הכנסת, כדי שיהיה לכולכם היכן לשבת ולהתפלל, ללמוד וגדל את הילדים בשמחה ובטוב לבב.
אני צריך לבקש כסף ???
ממש לא.
אתם צריכים לבקש ממני...
שאקח את הכסף ואסכים למכור את כל חיי למענכם בחינם אין כסף...
אני גם צריך להודות לכם על הוראת קבע ???
ממש לא.
אתם צריכים להודות לי....
שאני מנהל את כל גיוס הכספים המרגיז הזה מידי חודש בחדשו עם כל החזרות למיניהם והתלונות...
אני משקיע בקרן הבנין במסירות נפש ימים ולילות, באהבה ובשמחה למען בית ה'...
אבל לא מצליח להבין למה אנשים לא קולטים שהכסף הוא לא צדקה בכלל, אלא דאגה אישית שלכם לעצמכם כדי לבנות לכם בית רוחני לעבודת ה' שלכם.
לא רוצים ?? אוקי.
אז אל תבואו.
אבל לבוא ולא לשלם זה כבר .....
אתה משתמש בבית הכנסת ?
מי ישלם על זה ??
אני ?????????????
אתה רוצה בניין לבית הכנסת??
מי ישלם עליו ???
אני ???????????????????????
מה עם ופקדתי על כל לוחציו....
על הלחץ שלי לגייס כל חודש תשלום חשבון חשמל עבור כל מה שהשתמשתם ?????????
וההו"ק שלכם חזרה ??????????
אני בלחץ מזה... באמת .......
לא מבין את זה...
קטונתי...
בהצלחה לכולם....
רץ לארגן את מסיבת החנוכה לידי הקהילה שתתקיים הערב בבית הכנסת....
מוזמנים בכיף....

@אפרסמון2
לך תהיה גבאי חודש
(לא יותר)
אתה תחבק את הגבאים עד ביאת המשיח
תשמח על כל דבר שהם עושים ועל כל החלטה שהם מקבלים
ותראה שלתת כסף זה הדבר שהכי קל לתת בשביל בית כנסת.

תזכור שאין עוד אנשים "פרייארים" כמו הגבאים.. שלא מקבלים משכורת ועובדים כמו חמורים.. בכל שעות היום והלילה כל השנה.

דמגוגיה בשקל!

אוקי, אז אני מתנדבת להביא את הצד הזה.
וההודעה שממש קוממה אותי באשכול הזה היתה של הרכב שרד.
אם בעלי היה מקבל שכר מינימום על העבודה שלו בבית כנסת היינו היום מליונרים.
ואם הוא היה מקבל שקל על כל התחייבות כספית שהוא לוקח על עצמו בשביל שהבית כנסת יפעל היינו יכולים לפתוח השכרת רכבי שרד.
בחזרה לנושא האשכול, אני באמת נגד שמשפחות שאין להם שקל יתחייבו על 150000 כדי שהשם שלהם ימרח בגדול על המסכים. אבל להשתתף בהחזקה של בית הכנסת החודשית ובבניין בכמה שאפשר כולל לגייס מקרובים, זה לדעתי חובה.

בלת"ק חלקי.
לפני כמה חודשים ערכתי כתבה (לקראת הימים הנוראים) וראיינתי נשות גבאים.
צדיקים האנשים האלו.
ומשום מה הנשים מתארות בדיוק את אותן התופעות (אז לא בפקעלך, אלא במזגנים שדולקים זמן מיותר/ מזונות להפסקה של ימים נוראים/ש"ת - יקר- זול- הרבה- קצת).
הן דיברו על שעות רבות שהבעל לא עוזר להן, ובזמנים הקריטיים ביותר, על נקיונות שהם עושים כדי לחסוך עלויות, על מליון דברים שהצד השווה הוא המחשבה כיצד ניתן לחסוך.
וכן, יש עשרות אלפי שקלים שחייבים למצא להם מימון, ולא תמיד יש.
כל זה בהתנדבות, כמובן, של שני בני הזוג.
רק להעריך את הנכונות וההתמסרות

מי שלא רוצה להיות גבאי לא חייב!
קשה לך? אתה יכול ללכת יש 10 אחרים שישמחו להחליף אותך.

מאיר למברגר

משתמש פעיל
עריכה תורנית
כופין' פשוטו כמשמעו סנקציות. 'לחץ חברתי' הוא כלי הרבה יותר סולידי.
'כופין' זה כלי שהתורה התירה להשתמש בו, במקומות מדוייקים, ובהגבלות הנצרכות.
'לחץ חברתי' הוא כלי פסול, שאין רשות להשתמש בו לשום מטרה שהיא.
"ופקדתי על כל לוחציו" נאמר לגבי מגביות צדקה חשובות והכרחיות, שגם בהם אסור ללחוץ!!!!
ולדעת רבינו יונה, כשמישהו מפציר בשני חזק ומעמידו במצוקה רגשית, הוא עובר על לאו דאורייתא "לא תרדה בו בפרך"!!!

דיני

משתמש מקצוען
ואין לך מושג כמה שעות וימים וחודשים אני משקיע בחינם...
כדי לבנות בית כנסת יותר זול ויותר חסכוני...
מישהו מבזבז כסף ???
אני מקיא דם כדי לחסוך בהוצאות....
נוסע בליל הושענא רבא עד בני ברק כדי להביא פקעלאך בחצי שקל פחות ליחידה...
וחוזר כדי לקבל תלונות על כך שהפקעלאך מידי פשוטים....
וגם תלנות על כך שנשאר חמישים פקעלאך...
ולמה בזבזת כסף ?? ולא חישבנת את זה ???
באמת אין מילים לההערכה.
בפעם הבאה שבא אליך קוטר כזה תודיע לו בשמחה: מעכשיו התפקיד שלך!!

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קשה לך? אתה יכול ללכת יש 10 אחרים שישמחו להחליף אותך
יש 10 שיגידו שהם עושים יותר טוב.
יש אחד או שתיים שבאמת יעשו את זה. ויש סיבה למה הם לא שם.
מנסיון.

הכרת הטוב זה גם למי שחייב לעשות את תפקידו. ע"ע משה שלא הכה על היאור למרות שהיאור מחויב לעבודתו מששת ימי בראשית.
במיוחד שגבאים עושים דברים ולוקחים אחריות שקשה לכמת אותה במשכורת.
ועם כל הפידבק שהם מקבלים לא מגיע להם הכפיות טובה הזאת.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען

ועושים לחץ חברתי, - - -

ממש לא בסיידר ...

ולא למחשבות אמוציונליות,

והנה זה פלא - - -

להודעה הזו מתאים ראשי תיבות בלת"ק - בלתי קשור.
מישהו דיבר פה על למנוע אחרים מלעשות בית כנסת??? מישהו דיבר פה על עצם חיוב בניית בית כנסת?? דמגוגיה בגרוש מחורר.
דיברו פה על יפוי בית כנסת, בסכומים גבוהים, ואם כופים מישהו על זה, זו גזילה ממש, כמו שכתבו הפוסקים.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
הכרת הטוב זה גם למי שחייב לעשות את תפקידו. ע"ע משה שלא הכה על היאור למרות שהיאור מחויב לעבודתו מששת ימי בראשית.
במיוחד שגבאים עושים דברים ולוקחים אחריות שקשה לכמת אותה במשכורת.
ועם כל הפידבק שהם מקבלים לא מגיע להם הכפיות טובה הזאת.
מאתיים אחוז. ודאי שחייבים הכרת הטוב לגבאים.

זושא כץ

משתמש מקצוען
מי שלא רוצה להיות גבאי לא חייב!
קשה לך? אתה יכול ללכת יש 10 אחרים שישמחו להחליף אותך.
הם ישמחו להחליף , ליומיים:
הם ידאגו לכמה מנורות ששרופות שהגבאי לא טיפל כבר חודשיים, למרות שהם אמרו לו
הם יוסיפו מזגן איפה שחסר כבר חצי שנה
ויביאו לשיחה בשבת את המגיד מישרים הרב בער'ל קנצלפמחכר שליט"א שהגבאי לא הביא אותו עדיין אף פעם.

לאחמ"כ
הם יבינו שלהיות גבאי זה כולל גם לקנות נייר טואלט בזול,
ולסחוב פלטות מהמחסן להיכל הקידושים כדי שבקידוש בשבת יהיה פלטות לקוגל.

והם ייעלמו מהאזור!

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
[

ועושים לחץ חברתי, - - -

ממש לא בסיידר ...

כפי שכבר כתבו זה קשקוש, במדבר היה להם הרבה כסף מיציאת מצרים וביזת הים, רק הוצאות לא היו להם - היה מן, שמלתך לא בלתה מעליך, וגם דירות לא היה צריך לקנות....

וכפי שכבר הביאו כאן, הרי שבימים ההם בזמן הזה, כשאבותינו הקדושים, חידשו את עבודת המקדש ובמרכזה את הדלקת הנרות במסירות נפש מופלאה, שמעוררת השראה לדורות של יהודים עד היום הזה, התעוררה להם בעיה - לציבור אין מספיק כסף לבנות מנורת זהב...
ואז התעלה מעל עצמו הגבאי המסור, שמעון בן מתתיהו הכהן, הכריז שכל הציבור הקדוש יבוא לערב יוקרתי בניר עציון, ושם השקה אותם ביינות מובחרים, וכטוב ליבם סחט מהם הלוואות ומשכונות, ובזכותו בנו את מנורת הזהב, הנקראת על שמו - מנורת שמעון.
ואז ויתרו הכהנים הגיבורים על חלומם הקדוש והנשגב, שעבורו נלחמו במסירות נפש והקריבו קרבנות יקרים כל כך, ולמרות ש @בסייעתא דשמיא ציטט להם - לכאורה בצדק - פרשיות מפורשות בתורה שהמנורה חייבת להעשות מזהב, הם הסתפקו במנורה "עלובה" שעשויה משיפודי ברזל.
כשהעשירו - שוב לא קפצו מעל היכולת של הציבור, ובנו מנורה העשויה מכסף.
רק כשהעשירו יותר, וזה התאים ליכולות של הציבור - בנו סוף סוף את המנורה המוזהבת.

(מסכת סופרים, ראש השנה כ"ד ע"ב, ועוד)

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
כי כל אחד רוצה שבבית כנסת שלו יהיה גם בית מדרש גדול וגם בית שני וגם עזרת נשים לכל הנשים בימים נוראים
וגם אולם כדי שכאילו יהיה מזה הכנסות לבית כנסת
אם באמת דיברו בצורה חופשית פתוחה עם "כל אחד", ושאלו אותם אם הם רוצים את כל הנ"ל למרות שזה דורש מהם סכומים כאלו, והרוב רוצים - אז מצוין...

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק טז

א מִכְתָּם לְדָוִד שָׁמְרֵנִי אֵל כִּי חָסִיתִי בָךְ:ב אָמַרְתְּ לַיהוָה אֲדֹנָי אָתָּה טוֹבָתִי בַּל עָלֶיךָ:ג לִקְדוֹשִׁים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ הֵמָּה וְאַדִּירֵי כָּל חֶפְצִי בָם:ד יִרְבּוּ עַצְּבוֹתָם אַחֵר מָהָרוּ בַּל אַסִּיךְ נִסְכֵּיהֶם מִדָּם וּבַל אֶשָּׂא אֶת שְׁמוֹתָם עַל שְׂפָתָי:ה יְהוָה מְנָת חֶלְקִי וְכוֹסִי אַתָּה תּוֹמִיךְ גּוֹרָלִי:ו חֲבָלִים נָפְלוּ לִי בַּנְּעִמִים אַף נַחֲלָת שָׁפְרָה עָלָי:ז אֲבָרֵךְ אֶת יְהוָה אֲשֶׁר יְעָצָנִי אַף לֵילוֹת יִסְּרוּנִי כִלְיוֹתָי:ח שִׁוִּיתִי יְהוָה לְנֶגְדִּי תָמִיד כִּי מִימִינִי בַּל אֶמּוֹט:ט לָכֵן שָׂמַח לִבִּי וַיָּגֶל כְּבוֹדִי אַף בְּשָׂרִי יִשְׁכֹּן לָבֶטַח:י כִּי לֹא תַעֲזֹב נַפְשִׁי לִשְׁאוֹל לֹא תִתֵּן חֲסִידְךָ לִרְאוֹת שָׁחַת:יא תּוֹדִיעֵנִי אֹרַח חַיִּים שֹׂבַע שְׂמָחוֹת אֶת פָּנֶיךָ נְעִמוֹת בִּימִינְךָ נֶצַח:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

האנשה • 2

לוח מודעות

למעלה