דרוש מידע זהירות, וּפָ֣קַדְתִּ֔י עַ֖ל כָּל־לֹחֲצָֽיו! (על דרך גיוס הכספים מחברי הקהילה/בית הכנסת)

מצב
הנושא נעול.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
האנשים שאני הכי מעריץ הם מנהלי העמותות, מוסדות התורה והחסד שלנו. הם חוט השדרה של החברה הנפלאה שלנו. אלו שלוקחים אחריות עבור כולנו.

אני חייב להזהיר אתכם ממשהו. משהו חשוב, שלא יתפספס לכם בדרך.

יש לכם רעיונות גדולים. חשובים. לטובת כולנו. אתם רצים לממש אותם. בשביל כולנו.
בשביל לממש צריך כסף. ואתם יוצאים לגייס את הכסף.
השמות מתחלפים - מצ'ינג, דינר, מגבית, ווטאבר. השורה התחתונה - אותו דבר. אתם מבקשים - יותר מדוייק מגייסים - כסף מיהודים טובים.
מצוין. קלאסי. אפילו מובן מאליו, מתבקש.

אני רוצה לשים סטופ אחד. שאתם חייבים לשים לב אליו.

עם כל האבסורד שבדבר, אם אתם מבקשים כסף מאלו שלא חייבים לכם - תתפרעו. תנסו את כל הדרכים שביכולתכם.
אבל אם אתם מבקשים כסף מאלו שחייבים לכם - תזהרו. במלוא הרצינות. זה ממש מ ס ו כ ן.

אם אתם מבקשים כסף, נניח, לבניית בית כנסת קהילתי. למי פונים, כמובן? לקהילה... מה מובן יותר.

כמה לוקחים מהם? כמה שצריך!

יושבים, מתכננים תוכנית גרנדיוזית. לוקחים את שורת הסיכום, מחלקים במספר חברי הקהילה - ו- הופ! זה היעד שלנו.

הקמפיין קל ופשוט. הלקוחות "שבויים" בבית הכנסת שלנו. מזמינים את מומחה גיוס הכספים, הם מרססים את בית הכנסת בחומרי פרסום מכל סוג, כמה זמן שרוצים. לא צריכים לשלם על זמן מסך לפי דקה...
ואז לוקחים את כולם לנשף יוקרתי. מביאים את טובי מגידי המישרים ושוטפי המוח. ואז מקרינים על מסך את השמות. וכל אחד חותם. כמה שביקשו.

תזהרו. זה מסוכן. ממש מסוכן. לא אמרתי שאסור לעשות מגבית. הפוך. צריך. אבל זה משחק באש. !Be careful

הנביא ירמיה מתאר לנו את הגאולה העתידה, בצבעים הזוהרים ביותר:
כֹּ֣ה אָמַ֣ר ד' הִנְנִי־שָׁב֙ שְׁבוּת֙ אָהֳלֵ֣י יַֽעֲק֔וֹב וּמִשְׁכְּנֹתָ֖יו אֲרַחֵ֑ם
וְנִבְנְתָ֥ה עִיר֙ עַל־תִּלָּ֔הּ וְאַרְמ֖וֹן עַל־מִשְׁפָּט֥וֹ יֵשֵֽׁב
וְיָצָ֥א מֵהֶ֛ם תּוֹדָ֖ה וְק֣וֹל מְשַׂחֲקִ֑ים
וְהִרְבִּתִים֙ וְלֹ֣א יִמְעָ֔טוּ וְהִכְבַּדְתִּ֖ים וְלֹ֥א יִצְעָֽרוּ
וְהָי֤וּ בָנָיו֙ כְּקֶ֔דֶם וַעֲדָת֖וֹ לְפָנַ֣י תִּכּ֑וֹן -
וּפָ֣קַדְתִּ֔י עַ֖ל כָּל־לֹחֲצָֽיו.

מי אלו הלוחצים הללו, שיפקדו באותו היום, בר מינן?
הגמרא מסבירה: (בבא בתרא ח')
ופקדתי על כל לוחציו, ואמר ר' יצחק בר שמואל בר מרתא משמיה דרב:
ואפילו על גבאי צדקה.

הקהילה שלכם מורכבת, לפחות בחלקה אם לא ברובה, מאברכים הלומדים תורה מתוך הדחק. מעמלי יום שחיים מן הפה ליד. מאנשים נמצאים לקראת נישואי הילדים, באמצעם, או לאחריהם, מלקקים את המחיר הכלכלי של הנחת.

יש, יש הבדל. הגמרא מסבירה בהמשך. יש גם דין של "ממשכנין על הצדקה". וההבדל הוא: הא דאמיד, הא דלא אמיד. כלומר "ופקדתי על לוחציו", נאמר בעיקר ביחס לאלו שהם אינם אמידים. שאין להם.

ואל תגידו לא הכרחנו. קהילה שלמה שמוכנסת לתוך אווירה חזקה ש"כולם חייבים", וכשנותנים מתנות יקרות ערך מראש, על חשבון ההוראת קבע שתנתן, זה נקרא להכריח.

אול רייט. האחריות לבית הכנסת היא של הקהילה. זה ברור.

אבל דבר ראשון, אל תקפצו גבוה מידי. אל תתכננו לבדכם תוכניות גרנדיוזיות, כשהציבור מצידו הרבה יותר סולידי. אל תאבדו קשר עם הקרקע. תבנו תוכניות שהציבור שלכם יכול ורוצה לעמוד בהן.

ודבר שני, אל תכניסו את כולם למיטת סדום. יש כאלו שאין להם, ויש כאלו שיש להם. וקשה מאוד לדעת את ההבדל.
וכן, גם אתם, בתור גבאים, לא יודעים הכל על כולם. איפה.

יש גם עוד משהו. יש כאלו שבאמת יש להם הכנסות, אבל הם נתנו כבר יותר מחומש מנכסיהם, ואפילו רבע, למקרי צדקה בסביבתם. הם לא יכולים לתת יותר.

אז כן, תעשו קמפיין. אבל בעדינות. בלי וולגאריות. כמה שזה מפתה, אל תבנו סביב חברי הקהילה שלכם חומה בלתי עבירה, שאפשר להשתחרר ממנה רק כשמגהצים את הכרטיס אשראי (כולל להגדיל את המסגרת).
תנו למי שצריך, את האופציה להתחמק. כן, כן. להתחמק.

כן, דווקא בגלל שהם חייבים. עם או בלי מרכאות. דווקא המחויבות הזו - היא מה שמסבכת את העסק.

ועוד שורה אחת. מה שהכי כואב לי, זו ההערכה שמגיעה לכם. לא מגיע לכם, הריכולים האלו מאחורי הגב. כל אלו שמפחדים לומר משהו בקול, כדי לא יהיו "האלו שהורסים לכולם", ומקטרים - בכאב אמיתי - בשקט. לא מגיע לכם שאנשים ירצו להקיא את ארוחת הגורמה שאתם מביאים להם בערב ההתרמה, כשהם יודעים שהם עצמם יצטרכו לשלם את הארוחה הזו, מכסף שאין להם.

זהו. זה לא קל. זה מורכב. אבל כבר אמרתי, אני מעריץ אתכם. בטוח שתעמדו בכבוד במשימה. כי אחרי ולפני הכל, הצלחתכם - הצלחתנו!

נערך לאחרונה ב:

אבא ל6

משתמש סופר מקצוען
(כולם מלייקים... :rolleyes:
אין פה איזה גבאי לרפואה, שיכעס קצת? :unsure:)
כל הלייקים מגיעים מגבאים..
כי בסוף גם הם אנשים ומהם גם מבקשים, והם צריכים לתת יותר מכולם...
וברור שגם להם לא נוח מהמצב הזה, וכולם היו שמחים להחזיר את הגלגל לאחור ולהתנהל יותר ברוגע ובשפיות,
אבל זהו כוחו של הלחץ החברתי, וכשכולם נוהגים כך מי יעיז לעצור את הגלגל? וגם אם מישהו יעיז הוא היחיד שיישאר בלי כלום...
אינני יודע האם יש פתרונות, כי לא הגבאים הם אלו שמחליטים, אלא אלו אנשי הפרסום המשופשפים שנותנים את הרעיונות, והארגונים הגדולים "קונים" את הרעיונות בשתי ידיים, ואז לאחרים כבר אין בררה אם הם רוצים להישאר רלוונטיים.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
כל הלייקים מגיעים מגבאים..
כי בסוף גם הם אנשים ומהם גם מבקשים, והם צריכים לתת יותר מכולם...
וברור שגם להם לא נוח מהמצב הזה, וכולם היו שמחים להחזיר את הגלגל לאחור ולהתנהל יותר ברוגע ובשפיות,
אבל זהו כוחו של הלחץ החברתי, וכשכולם נוהגים כך מי יעיז לעצור את הגלגל? וגם אם מישהו יעיז הוא היחיד שיישאר בלי כלום...
אינני יודע האם יש פתרונות, כי לא הגבאים הם אלו שמחליטים, אלא אלו אנשי הפרסום המשופשפים שנותנים את הרעיונות, והארגונים הגדולים "קונים" את הרעיונות בשתי ידיים, ואז לאחרים כבר אין בררה אם הם רוצים להישאר רלוונטיים.
זה באמת עצוב.
אבל באמת כפי שכתבתי, פחות אכפת לי מהארגונים הגדולים. עם כל שטיפת המוח, בסוף הבן אדם יכול להחליט למי וכמה הוא תורם.

אבל במסגרת הקהילתית, כשזה נעשה בצורה של "לוחציו"... זו הבעיה האמיתית, בעיני.

אבא ל6

משתמש סופר מקצוען
זה באמת עצוב.
אבל באמת כפי שכתבתי, פחות אכפת לי מהארגונים הגדולים. עם כל שטיפת המוח, בסוף הבן אדם יכול להחליט למי וכמה הוא תורם.

אבל במסגרת הקהילתית, כשזה נעשה בצורה של "לוחציו"... זו הבעיה האמיתית, בעיני.
אבל בסוף צריך להסתכל על שורש העניין,
וכשאתה גבאי ביהכ"נ קטן שצריך לרהט מחדש את ביהכ"נ אחרי אינספור תלונות של המתפללים, ואתה מנסה לגייס לכך כסף, ואף אחד לא משתף פעולה, כולל אותם מתלוננים,
אתה נמצא במצוקה, ושאתה שואל את המתפללים למה שלא תתנו הו"ק, ואז אתה מבין שהפסיכולוגיה של הארגונים הגדולים לקחה הו"ק שמנות, ולך לא נשאר כלום, אתה מנסה להיות כמו כולם ולשחק במשחק של הגדולים,
אני לא מצדיק את המציאות, והלוואי שהיה משתנה,
אלא רק אינני מסכים שזה הוגן לתקוף את הגבאי המסור והמסכן שצריך להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית, כשכולם לוקחים לו את הכל, והוא בלית בררה מבין שאם הוא לא ישחק במשחק של הגדולים, הוא רק יחטוף ויחטוף.

112123

משתמש מקצוען
@אבא ל6 זה מאוד נכון
יש קהילות שדורשים אלפי שקלים ממתפלל ואפי' יותר מזה (וכמובן אח"כ לא חולקים איתם ברווחים של האולם למטה...)
או כוללים שעושים מיצ'ינג ולוחצים אברכים מכוללים אחרים לשלם להם

ועוד יותר גרוע מזה שעושים כנס לנשים ומתחייבים בשם גדולי הדור ש... והם יזכו ל... ואיזה אישה לא תשלם
גם אם אין לה...
צריך ללכת עם זה לגדו"י

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
אבל בסוף צריך להסתכל על שורש העניין,
וכשאתה גבאי ביהכ"נ קטן שצריך לרהט מחדש את ביהכ"נ אחרי אינספור תלונות של המתפללים, ואתה מנסה לגייס לכך כסף, ואף אחד לא משתף פעולה, כולל אותם מתלוננים,
אתה נמצא במצוקה, ושאתה שואל את המתפללים למה שלא תתנו הו"ק, ואז אתה מבין שהפסיכולוגיה של הארגונים הגדולים לקחה הו"ק שמנות, ולך לא נשאר כלום, אתה מנסה להיות כמו כולם ולשחק במשחק של הגדולים,
אני לא מצדיק את המציאות, והלוואי שהיה משתנה,
אלא רק אינני מסכים שזה הוגן לתקוף את הגבאי המסור והמסכן שצריך להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית, כשכולם לוקחים לו את הכל, והוא בלית בררה מבין שאם הוא לא ישחק במשחק של הגדולים, הוא רק יחטוף ויחטוף.
לזה חיכיתי. קצת איפכא מסתברא.

זה אין (?) בעיה. אפשר דאווינים, עמותת XXXX עושה משדר יום שלם ברדיו של ברברת התרמות ומכירת מים קדושים, עד שכולם שוברים את הרדיו ברכב (אשרינו שזכינו)?
אתה נותן קונטרה, מביא לסעודה שלישית הפתעה - דרשן נלהב, שידרוש במשך ארבע שעות ויהלל את הבית כנסת וכמה זה חשוב, עד שכולם יזרקו עליו את כל הצלחות עם שאריות ההרינג.

עמותת YYYY דוחפת עלוני ישועות-בלופים לתיבות הדואר בוקר צהריים וערב?
אתה מכניס עלוני ישועות-בלופים לתוך הסידורים, שחרית מנחה ערבית.

אבל פה מדובר על משהו אחר שרק אתה עושה, כי רק אתה יכול לעשות. לקבוע רף מינימום, שכל חבר בקהילה חייב לתת, ולעשות טררם שלם שאת זה חייבים, ומי שלא מרגיש לא בסדר.

ומזה צריך להזהר כמו מאש.

חזק וברוך!

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
נקלעתי פעם לסיטואציה כזו, אנסו אותי לחתום על הו''ק לארגון מסויים, לאחר כמה חודשים ביטלתי. התקשרו לבקש ממני פרטים של הכרטיס החדש ולא הסכמתי לתת, המוקדנית מעבר לקו התחילה לריב איתי ולדבר בזלזול, נאלצתי לנתק לה בפרצוף.

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
נקלעתי פעם לסיטואציה כזו, אנסו אותי לחתום על הו''ק לארגון מסויים, לאחר כמה חודשים ביטלתי. התקשרו לבקש ממני פרטים של הכרטיס החדש ולא הסכמתי לתת, המוקדנית מעבר לקו התחילה לריב איתי ולדבר בזלזול, נאלצתי לנתק לה בפרצוף.
אגב, היום כבר יש "פתרונות" לתופעה החמורה של אלו שמבטלים. מביאים לערב ההתרמה יועצי משכנתאות. שלא תדעו.

חזק וברוך!

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
עמותת YYYY דוחפת עלוני ישועות-בלופים לתיבות הדואר בוקר צהריים וערב?
אני באמת לא מבין מאיפה להם כסף לכ''כ הרבה פרסום?? אנשים באמת תורמים להם?? מאמינים לשטויות שהם כותבים שם??

צופר הנעמתי

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
אנסה להיות סנגורם של הגבאים ועל הדרך לחטוף כמה עגבניות...
בשנים עברו שהציבור היה מועט
בניית בית כנסת הייתה מתבצעת ע"י גיוס תורם מרכזי ואז כל מתפלל היה מוסיף השנקל שלו להשלמות מינימליות של ריהוט וכו'.
במצב של היום שכווולם אברכים מצד אחד, ומצד שני כל אחד רוצה שיהיה לו מקום נח ומסודר לשבת ושזה לא יהיה בקראוון דולף.
אז מתנדב לו "משוגע" פשוטו כמשמעו (בקטע טוב כמובן) שמוסר את נפשו רוחו ונשמתו שלו ושל משפחתו ולפעמים ממשכן אף את ביתו בשביל:
להשיג שטח מהעירייה
לתאם עם:
אדריכל
מהנדס
יועץ קרקע
יועץ אינסטלציה
יועץ חשמל
יועץ נגישות
יועץ מעליות
יועץ בטיחות
יועץ אקוסטיקה
יועץ תאורה
כיבוי אש.
לתאם ולסנכרן בין כולם, לשלם לכולם (400 ש"ח למ"ר בניה!!!)
וזה עוד לפני הבניה בפועל שמצריכה לגלגל:
מליוני ש"ח
הפקדות
תרומות
רו"ח
עו"ד
רשם העמותות
ועל כולם "עצות" והערות מהציבור
וכל זה בלי לקבל אגורה שחוקה אחת.
ואז הוא פונה אילך, כן זה שיושב מאחורי המקלדת וכותב על רכב שרד של הגבאים...
ומבקש שבמקום שהעבודה שהוא עשה תתחלק בין כולם אתה בסך הכל תהיה שותף בבית הכנסת שלך!!!
כפיית צדקה זה בשביל אחרים, בית הכנסת זה בשבילך!
לאחר שבבית שלך קנית ספת עור עם ריקליינרים, ספוטים ואי במטבח עם שיש קיסר (טוב, הקצנתי בשביל המסר)
מותר שיהיה לך ולילדיך מקום ראוי להתפלל וללמוד.
הבהרה: לא דברתי על קהילות שבונות בית הכנסת שמתחרה עם בורג' חליפה ומפילים על הציבור תרומה של 60,000 ש"ח.
הבהרה ב': רוב הציבור הינו מוקיר טובה אך עדיין לא מודע לעול הבלתי נסבל של הגבאים (@אפרסמון2 , אין כאן משהו אישי, בעיקרי הדברים אני מסכים איתך, סתם פריקה שנפלה על הפוסט המצויין שלך)

חזק וברוך!

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ואז הוא פונה אילך, כן זה שיושב מאחורי המקלדת וכותב על רכב שרד של הגבאים...
ומבקש שבמקום שהעבודה שהוא עשה תתחלק בין כולם אתה בסך הכל תהיה שותף בבית הכנסת שלך!!!
זה בסדר גמור שהוא מבקש, אבל רע מאוד אם הוא אונס.
אגב, אני בעצמי יש לי הו''ק למס' ארגונים. ביקשו יפה;)

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
זה מחוסר ברירה לפעמים
כי אחרת ימשיכו להתפלל במרתפים
ביהדות שאני מכיר, הקב"ה יכול לעבור לסדר היום אם יתפללו אליו מהמרתף.
אבל הוא בפירוש לא יכול לעבור לסדר היום אם הוראת קבע שְׁמֵנָה תהיה הקַשׁ שיקריס כלכלית משפחה, ולו משפחה אחת. ואם הם יצעקו - הצעקה שלהם תחריש את כל התפילות מבית הכנסת המפואר.
כִּי הִוא כְסוּתוֹ לְבַדָּהּ, הִוא שִׂמְלָתוֹ לְעֹרוֹ, בַּמֶּה יִשְׁכָּב? וְהָיָה כִּי יִצְעַק אֵלַי, וְשָׁמַעְתִּי כִּי חַנּוּן אָנִי.

נערך לאחרונה ב:

אפרסמון2

משתמש סופר מקצוען
זה בסדר גמור שהוא מבקש, אבל רע מאוד אם הוא אונס.
ואם לא עובד בלי לאנוס, אז מוייחל טוייבעס. תזנח את התכנית לבנות בית כנסת חדש. אל תדאג לכל הכפויי טובה הללו. ושישארו בבית כנסת דולף. לא מוטל עליך להכריח אנשים לעזור לעצמם.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכט

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרַי יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב רַבַּת צְרָרוּנִי מִנְּעוּרָי גַּם לֹא יָכְלוּ לִי:ג עַל גַּבִּי חָרְשׁוּ חֹרְשִׁים הֶאֱרִיכוּ (למענותם) לְמַעֲנִיתָם:ד יְהוָה צַדִּיק קִצֵּץ עֲבוֹת רְשָׁעִים:ה יֵבֹשׁוּ וְיִסֹּגוּ אָחוֹר כֹּל שֹׂנְאֵי צִיּוֹן:ו יִהְיוּ כַּחֲצִיר גַּגּוֹת שֶׁקַּדְמַת שָׁלַף יָבֵשׁ:ז שֶׁלֹּא מִלֵּא כַפּוֹ קוֹצֵר וְחִצְנוֹ מְעַמֵּר:ח וְלֹא אָמְרוּ הָעֹבְרִים בִּרְכַּת יְהוָה אֲלֵיכֶם בֵּרַכְנוּ אֶתְכֶם בְּשֵׁם יְהוָה:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

רבי שמעון - הסיפור המלא • אתגר 15

לוח מודעות

למעלה