דרוש מידע השוק האפור החרדי

מצב
הנושא נעול.

אין דברים כאלה

משתמש מקצוען
השוק האפור החרדי / עו"ד נתן רוזנבלט

הקדמה; הטור הזה עלול לעצבן כמה אנשים, אך להציל אנשים אחרים, וזה מה שחשוב.

בשבוע שעבר עלעלתי בעיתון נפוץ מאוד בציבור שלנו, בעיתונים הללו האינצ'ים בעמוד ראשון נשקלים בזהב ומחיריהם בהתאם.

והנה בעמוד הראשון, מתוך כעשרים מודעות, שמונה מודעות היו בנושא אחד; הבטחה לסידור משכנתאות למי שאינו עובר את המערכת הבנקאית. (עוד 6 מודעות, גדולות, היו לסידור כסף מביטוח לאומי. כעו"ד יש לי הרבה מה לומר על העסק הזה שרובו אפשר להשיג לבד ומיעוטו שכר הטרחה מוגזם , אך כאן זה מדור נדל"ן).

נדהמתי. אם זה מהווה 40% מהמודעות, זה אומר שהתופעה של אי קבלת משכנתא היא רווחת מידי בציבור שלנו, הרבה מעבר לחלקנו באוכלוסייה. ואכן, בירור קל אצל העוסקים בתחום, גילה שזה לצערנו המצב; רבים רבים אינם יכולים לקבל משכנתא או הלוואה עקב התנהלות כלכלית בעייתית.

ושיהיה ברור; אין שום קשר בין עבודה לבין אשראי בנקאי! אני משרת אברכים רבים מקרית ספר, בני תורה יושבי אהל, שמחתנים עוד ילד ועוד ילד, ולוקחים עוד משכנתא ועוד אחת (לפעמים על סמך דירות שקנו בעבר, כמובן באמצעות משכנתא) ובמקביל אני מייצג בעלי חנויות ועוסקים עצמאיים, שמרוויחים טוב, אפילו מצוין, אבל זקוקים לשירותיי מול הוצאה לפועל וכדי שלא יוכרזו מוגבלים בבנק. כך שאין שום קשר בין השאלה כמה עובד בשעות, לבין כמה אתה אובד בחובות. אם לא תתנהל נכון בחשבון, תגיע מהר למצב שתצטרך לשלם כסף רב ליועצים (ובצדק, מי שעושה מופתים מגיע לו פדיון) כשתרצה לקחת משכנתא פשוטה.

אך מתברר כי זה רק קצה הקרחון, שמכסה את העובדה כי בציבור שלנו התפתח שוק נורא ואיום של הלוואות אפורות, כאשר לפעמים הן הלווים והן המלווים, כולם משלנו, כמובן בהיתר עסקה מהודר עם גרפיקה משובחת.

הדברים הללו אינם מיועדים למלווים בריבית, גם אם יש להם קאפלוטש בגובה הריבית שהם גובים, גם כלפי העיתון איני מכוון. בשני המקרים הכסף נוטל את שיקול הדעת. אבל כלפי האברכים היקרים יוצאת מכאן הערת אזהרה על הדירה שלכם, כן זאת שהאבא והשווער טרם סיימו את חובותיה. שימו לב שלא תאבדו אותה ואת שלוות הנפש שלכם.

אני מכיר את התחום מקרוב אך לא ידעתי כמה זה נפוץ. לא מזמן התקשרה משפחה שהם רוצים לערוך חוזה על רכישת משרדים בבנייה, בד"כ איני נוהג לשאול או להעיר לקליינט גם אם לדעתי זאת עסקה גרועה, אבל כאן הם אלו שביקשו את חוות דעתי דקה לפני החתימה.

העסקה הייתה נפלאה, באמת מסוג העסקאות שאני דוחף ושואל אם נותרה יחידה אחת בשבילי; משרד בפריים לוקיישן, מושכר ללקוחות טריפל איי, עם שישה אחוזי ריבית, והכל בטאבו. הכל באמת נפלא מבחינת העסקה, אבל מהכרותי את המשקיע שיושב מולי ידעתי שאין הסתברות שהיה לו חצי מיליון ש"ח מזומן בעו"ש, אז שאלתי מאיפה הכסף.

התשובה הכתה אותי בתדהמה; מתברר כי המארגן של העסק הזה גם עזר להם בטוב ליבו להשיג הלוואה למימון הנכס היוקרתי. עיון בתנאי ההלוואה עשה חושך בעיניים. כל הסבריי כי 14% ריבית שנתית זה משהו שאין שום אפשרות להדביק, עזרו רק לדבר אחד: להשיג פרנסה לעו"ד אחר, קצת פחות בריסקר, שלא שואל שאלות מיותרות.

לצורך הטור הזה פניתי לידידי הוותיק רבי מאיר פינקלשטיין מגדולי השמאים במגזר החרדי, לשאול אם הוא נתקל בתופעה הזו מנקודת מבטו כשמאי וכמנהל מחלקה בעיריית בני ברק. הוא אמר לי שהוא מכיר המון סיפורים כאלו. להלן אחד מהם, שהוא כתב לבקשתי, ככתבו וכלשונו, לא נגעתי. כל מילה נוספת מיותרת:

מה ששבר אותי לפני 12 שנים הוזמנתי לרמת שלמה למשפחה שנקלעה לחובות, אב המשפחה יהודי טוב שהסתבך בהשקעה, הבנק רצה לממש את הנכס הוא לא יכל להביט לאשתו משפחתו בעינים שפתאום הבית הגדול יימכר והם יעברו לגור בדירת 3 חדרים בקרית ספר ולכן לקח הלוואה מאחת המודעות בלוח המודעות.

שנתיים אחרי הוזמנתי שוב להעריך את הנכס הפעם האשה והילדים כבר הבינו מה קורה, לא אשכח המבט המפוחד שלהם, הפעם מי שמוכר את הנכס זה המלווה שעשה איתו "חסד" והלווה לו בריבית של 16% אבל היות ולא יכל לעמוד בהחזרים הוא צבר פיגורים שהגיעו עד 28% בשנה.

האיש מסכן גר היום בשכירות ונשאר עם חובות ענק.

זה היה התיק האחרון שעשיתי למלווים בריבית קצוצה (עם היתר העסקה… כמובן…).

*נ.ב. לא חסיד גדול של הכותב, אבל הפעם, כל מילה זהב!

אין דברים כאלה

משתמש מקצוען
הרעיון בעצם הוא פשוט
לא לוקחים שום הלוואה !!! בשום תנאים !!!! לשום דבר !!!!! בלי שיש סמל של בנק או חברת אשראי.
גם לא ממי שנראה חרדי עם פראק המבורג וזקן.

(חוץ מהגמ"חים השכונתיים כמובן - ללא היתר עיסקא וללא ריבית, ללא שיעבוד ועם שיקים וערבים....)

976חני

משתמש מקצוען
לא לוקחים שום הלוואה !!! בשום תנאים !!!! לשום דבר !!!!! בלי שיש סמל של בנק או חברת אשראי.
גם מהלוואות של בנקים וחברות אשראי עלולים להסתבך ולהפסיד כספים.
בכללי נראה שבציבור שלנו היד קלה על ההדק במה שקשור להלוואות.
הלואי שאנשים יפנימו שכסף לא גדל על עצים
ולא לווים אם אין מאיפה להחזיר

אין דברים כאלה

משתמש מקצוען

אשמח לפירוט מהי התנהלות כלכלית בעייתית מול בנקים
בנושא שהמאמר עוסק בו הוא נוגע בכמה נקודות שכולם צריכות התייחסות.
כל אחד שווה מאמר בפני עצמו ואפשר להוציא עליו ספר, אבל על קצה המזלג:
1 לקיחת הלוואות.
זה מתחיל עם חיתון הילדים ויוקר המחיה והוצאות חריגות, שאברך (וגם עובד) ממוצע לא יכול לעמוד בהם, רבות דובר כבר על הרעיון שגם אם אחסוך כל חודש 1000 (!!!) ש"ח לכל בת מרגע לידתה עד החתונה (גיל 19-20) אז יהיה לי להוצאות החתונה..... 240,000 מתוך המינימום 500-600 שצריך בשביל לחתן בת (במגזר הליטאי).
כל הנ"ל ועוד גרם שיש הרבה שכלל לא מתכננים להחזיר חובות! הם רק צריכים לשרוד אותם, יש להם תוכנית מסודרת (במקרה הטוב) איך לגלגל את הכסף עד 120 ואח"כ שיעקלו את הדירה.......

2 תרבות הסמוך הישראלית+החרדית
יש משהו במגזר שלנו ש"יהיה בסדר" ועיגול פינות, תחושה כזאת של "זרום", רק בשביל הדוגמא, בבית מלון חרדי שאישתי נסעה אליו במהלך הקיץ, הבריכה נפתחה כל יום באיחור של 30-45 דק' מהזמן המובטח, וכ 40 דק' לפני זמן הסגירה המצילה הודיעה כי בגלל שיש ל ילדים בבית היא סוגרת את הבריכה מוקדם (???!!!!!!).
......וזה משפיע גם על ההתנהלות מול הבנק, יושב לו אדם ואומר, רגע אני צריך 5000 ש"ח דחוף למחר והמשכורת תיכנס רק עוד שבוע, יש לי בחשבון אבל מחר יורד לי האשראי, אני ימשוך את הכסף, ועד שהחיוב יחזור והחברה תיצור איתי קשר וינסו לעשות חיוב חוזר המשכורת תיכנס והכל יסתדר.
יש כאלה אפי' יותר קיצוניים, שיק עלול לחזור? לא נורא מקסימום אם יגבילו אותי נפתח חשבון בבנק אחר.
אז זהו שלא! לפני שנתיים הבנק הודיע לי כי הוא פותח לי מסגרת לחשבון, והוא לא פתח, חזר לי חיוב אשראי ועד היום בכל פניה לבנק/למשכנתא או אפי' בהנפקת כרטיס אשראי חדש, מיד קופץ להם ש-חזר לי חיוב (נרשם ל 3 שנים!)

ויודעים מה, לא צריך לתת דוגמאות, רק לצטט מאשכול שנפתח אתמול-
זוג צעיר שרוצה לפתוח חשבון בנק בירושלים ורוצה שיהיה :
ללא עמלות,
הלוואות בתנאים הכי נוחים,
משכנתא הכי שווה
וריביות נמוכות על חריגה
- כל אילו פרמטרים הכי חשובים
.............כל מילה נוספת מיותרת!

הנושא השלישי שזה בעצם בא בעל המאמר להתריע זה הנושא של שוק אפור, היום יומון יתר חינם, נכון? קחו את העיתון, כל המודעות שיש על "פתרון להלוואות" "הלוואה למסורבי משכנתא" וכדו' זה שוק אפור!!!!! ריבית רצחנית!!!!! ואם לא תחזיר בזמן אז גם החברה המלווה תהיה רצחנית......
חוסר מודעות בציבור שלנו לגבי שוק אפור + האמונה העיוורת ש"זה היה כתוב ביתד"
עצוב

מרים כהן 123

משתמש צעיר
אשמח לפירוט מהי התנהלות כלכלית בעייתית מול בנקים
התנהלות כלכלית בעייתית זה שאנשים לוקחים הלוואה, לא מצליחים לכסות אותה, לוקחים עוד הלוואה בשביל לכסות את ההלוואה השניה וכו
יוצרים מינוס בחשבון
לקוח שנפתח לו תיק משפטי בבנק "שרוף" בעיני הבנק, לעולם לא יתנו לו הלוואה, וודאי שלא משכנתא
היום, בעידן של חוק נתוני אשראי, הבנקים מתייחסים לזה מאד ברצינות. אנשים מסתכלים על ההווה אבל לא מבינים את המשמעות של כל פיגור בהלוואה
ולצערי יש המון המון המון! מהציבור החרדי שפשוט לא יודעים להתנהל כלכלית
מכירה זוג שלקח 7 (!) הלוואות בחשבון.

מה קורה בסוף? הולכים לפשיטת רגל.

יש לנו נס שקיימים ארגוני חסד שאותם אין לציבור הכללי
עצוב מאד.
היו מספר נסיונות לארגון קורס להתנהלות כלכלית בישיבות, אבל ההצעות נדחו כי זה "לא מתאים"
בסוף מדובר בילדים בני 20 בערך (כן בסוף זה ילדים)
שלא כל כך ידעו איך להתנהל כלכלית ולא קיבלו את הכלים המתאימים לכך.

קלופ

משתמש פעיל
אם אחסוך כל חודש 1000 (!!!) ש"ח לכל בת מרגע לידתה עד החתונה (גיל 19-20) אז יהיה לי להוצאות החתונה..... 240,000
טעות בידך.
בגלל האינפלציה יהיה לך אמנם 240k
אבל הם יהיו שוים הרבה הרבה פחות!
תשקיע במדד מניות,(לא ממליץ!)
ותקבל קרוב לחצי מליון ש"ח.
רוצים להבין יותר?
תקראו את המאמרים
הנהדרים של @מקצועי בלבד .

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
לפני כמה ימים הלכתי לביקור השבועי שלי בבית אבות,
ובגלל מזג האוויר החם, היה נעים לזקנים ולזקנות לשבת בחצר ולדבר, [משום מה תמיד קר להם]
אחד מהם סיפר סיפור מדהים -
לפני כמה עשרות שנים טובות, בעודו אברך צעיר, הוא עלה למרן הרב מפונוביז' זי''ע, וסיפר לו כי הם רוצים למכור את הדירה שלהם ולקנות דירה חדשה קצת גדולה יותר, [מ2 חדרים ל3 חדרים]
הרב זצ''ל מאד מאד שמח, ואמר לו שאכן המשפחה גדלה וכדאי לעשות זאת, אבל אז שאל - מנין לך הכסף לעשות זאת? אמר לו האברך - יש לנו בבית כנסת גמ''ח, ואני יכול לקבל הלוואה של 25 אלף [לא הבנתי אם שקל או לירות] אמר לו הרב זצ''ל, הגמחי''ם האלה עוד יהרגו את הציבור שלנו,
צריך להתרגל לחיות עם מה שיש, ומה שאין לא לחיות עם זה.

הלוואי הלוואי והיינו יכולים לחיות כך, אבל גישה מרתקת.

bnoya

משתמש מקצוען
נכון!!
ע"ע המאכרים שעוזרים לאנשים שלא יכולים לקבל משכנתא מהבנק עקב יכולת החזר נמוכה, משנים להם את תדפיסי העו"ש מנפיקים להם תלושי שכר מנופחים ודואגים להוציא להם משכנתא, ואנשים עוד עושים את זה בלי לחשוב מאיפה הם יחזירו את המשכנתא....

ה. ג.

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נכון!!
ע"ע המאכרים שעוזרים לאנשים שלא יכולים לקבל משכנתא מהבנק עקב יכולת החזר נמוכה, משנים להם את תדפיסי העו"ש מנפיקים להם תלושי שכר מנופחים ודואגים להוציא להם משכנתא, ואנשים עוד עושים את זה בלי לחשוב מאיפה הם יחזירו את המשכנתא....
אם זה הדרך היחידה לקבל משכנתא ולקנות דירה, אז מה תגיד- אל תקנו!
גם שכירות עולה כסף... וצריך מאיפה לשלם את זה....

סוניה

משתמש מקצוען
צריך להתרגל לחיות עם מה שיש, ומה שאין לא לחיות עם זה.
ואם זה סורגים לבית עם תינוקים, לחם או חלב גם תדבר כך?

במצב של היום, זוגות צעירים לווים בשביל לחם וחלב, ומוצרי בסיס, לא בשביל השקעות, רכבים וחיי פאר

ה. ג.

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
נכון
אל תקנו
מי שלא יכול לעמוד בתשלומים מאיפה בדיוק ישלם אותם??
ומאיפה בדיוק הוא ישלם שכירות????
עושים השתדלות וה' עוזר....
וכל מי שלא נמצא במקום כזה- זה לא יפה להתעצבן סתם על אנשים אחרים בלי להבין אותם,
וגם- אף אחד לא ביקש ממכם לשלם את המשכנתא של השני, כן?

גלגל הצבעים

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה והפקת סרטים
אם זה הדרך היחידה לקבל משכנתא ולקנות דירה, אז מה תגיד- אל תקנו!
]גם שכירות עולה כסף... וצריך מאיפה לשלם את זה....
שכירות זה לא כובל, זוג שגר בירושלים ומשלם כל חחודש 5000 ש"ח מהלוואות אחרי שנה-שנתיים ישבר ויעבור דירה למקום זול.
אם הדירה קנויה הוא ימשיך ליפול בבור העמוק הזה, לא כ"כ מהר ימכור דירה

ר.ב.ב.ש

משתמש סופר מקצוען
עריכה תורנית
ואם זה סורגים לבית עם תינוקים, לחם או חלב גם תדבר כך?

במצב של היום, זוגות צעירים לווים בשביל לחם וחלב, ומוצרי בסיס, לא בשביל השקעות, רכבים וחיי פאר
אני האחרון שיכול לומר מוסר בענין,
הלוואי עלי בלי הלוואות ומשכנתאות.

רק סיפרתי מה שאמר - לא יותר מכך.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  15  פעמים

לוח מודעות

למעלה