הפרשות פיצויים עפ"י סעיף 14

הפעלות בכיף

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
לאחרונה שמעתי שאם אני הולכת על פיצויים עפ"י סעיף 14 לעובדים
ההפרשה לפיצויים הינה 6% בלבד
האם זה נכון?

CPA

משתמש פעיל
למיטב הבנתי סעיף 14 מבטיח למעביד פטור מהשלמת פיצויי פיטורין בעתיד כנגד התחייבותו להפריש את משכורת חודשית בשנה (8ושליש). אך כל עוד לא הופרש כך אז גם אם חל סעיף 14 מן הסתם כי חייב להפריש לעובד 6% - המעביד מחוייב להשלים את ההפרש.

הפעלות בכיף

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
למיטב הבנתי סעיף 14 מבטיח למעביד פטור מהשלמת פיצויי פיטורין בעתיד כנגד התחייבותו להפריש את משכורת חודשית בשנה (8ושליש). אך כל עוד לא הופרש כך אז גם אם חל סעיף 14 מן הסתם כי חייב להפריש לעובד 6% - המעביד מחוייב להשלים את ההפרש.
לא כ"כ הבנתי, אם הוא הפריש 6% מהשכר, אלו הפיצויים?
או שצריך להשלים עוד בפיטורין?
(מדובר על עובדת שאני רוצה להתחיל להעסיקה עם סעיף 14, עדיין לא התחילה)

DW

משתמש פעיל
איך שידוע לי החוק היום מחייב את העובדים לחתום על סעיף 14 שאומר שהמעסיק מפריש 8.33 ואז בזמן פיטורים לא יצטרך להפריש כלל.
אחרת - יופרש הסכום המינימלי שהוא 6% ובזמן פיטורין יצטרך המעסיק להשלים את הסכום לסך השנים שעבד כפול המשכורת הנוכחית (כך שבד"כ מי שירוויח הוא העובד שמשכורתו עלתה אא"כ הוא עזב ולא פוטר...)

• תודה
Reactions: ecf

3154

משתמש צעיר
על הפרשות לפי חוק פנסיה חובה חל סעיף 14 באופן אוטומטי.
לפי חוק פנסיה חובת ההפרשה היא 6% בלבד.
המשמעות היא שבעת הפרישה אם זכאים לפיצויים, על המעסיק לשלם רק 2.33% לפי משכורת אחרונה. (משמעותי רק אם משכורתו עלתה במשך השנים)

חחח

משתמש סופר מקצוען
על הפרשות לפי חוק פנסיה חובה חל סעיף 14 באופן אוטומטי.
שזה אומר שכל עובד שמתפטר זכאי לקבל את הכסף שנצבר לזכותו בקופת פיצויים.
לפי חוק פנסיה חובת ההפרשה היא 6% בלבד.
אם הבוס מפריש 6% יש לו סיכוי למול סיכון-
במצב שהעובד מתפטר מעצמו הוא אינו זכאי להשלמת פיצויים בגובה 2.33%.
במידה והעובד מפוטר על המעסיק להשלים לו את הפיצויים 2.33% לפי המשכורת האחרונה.
אז מי שמפריש 6% - מצד אחד סיכון שאם הוא יפטר את העובד (או עובדת חצי שנה אחרי לידה שעוזבת מעצמה) הוא יצטרך להשלים 2.33% לפי המשכורת האחרונה שעלולה להיות גבוה יותר ממה שהייתה בשנים קודמות. מצד שני מעלה אם העובד יעזוב מעצמו הרי שחסך לעצמו את הכסף הזה.
ולהפך בהפרשה של 8.33.

לדעתי ולדעת הרבה רו"ח שעבדתי איתם; תפרישו 6% מכמה סיבות;
-עדיף לחסוך כל שקל ויש סיכוי גדול שלא תצטרכו לשלם את הכסף הזה (אצל נשים הסיכוי שתצטרכו לשלם גדול יותר).
-כמה עליית שכר יכולה כבר להיות שזה כ"כ משמעותי לכם וכמה עובדים אתם בכלל מכירים היום שנמצאים במקום העבודה שלהם יותר משנים ספורות?

ואם אין לכם כח להוצאה גדולה כשהעובד מפוטר (או אישה מעצמה אחרי לידה) אז תפתחו להפרש תוכנית חסכון שאם תצטרכו יהיה לכם מאיפה לשלם את זה.

mina

משתמש מקצוען
סעיף 14 אומר כך.
א. המעסיק יכול להפריש 8.33% בכל חודש, ואז הוא פטור מהשלמה.
ז"א אם אכן הוא הפריש 8.33% במשך כל השנים - מה שיש בקופה זה מה שהעובד מקבל. גם אם בתקופה הראשונה העובד קבל משכורת של 4,000 ואחרי כמה שנים הוא כבר מרוויח 10,000 מה שיש זה מה שהעובד מקבל.
מעסיק שמפריש רק 6% כשהעובד מפוטר או מתפטר וזכאי לפיטורין המעסיק צריך להשלים לו לפי השכר העכשווי
לכן מעסיק שהפריש 8.33 ופטר עובד יצא נרווח על התקופות הראשונות בד"כ.

ב. דבר נוסף שסעיף 14 אומר.
שכל הכסף שנצבר בקופה (בין אם זה 6% ובין אם זה 8.33%) שייך לעובד.
כך שגם אם העובד מתפטר מעצמו - הכסף שייך לו.
כאן מעסיק שהפריש 8.33% יוצא נפסד כי הוא בעצם שלם יותר ממה שהיה חייב.

יש למעסיקים ולעובדים צד לפה וצד לשם. אבל זה מה שסעיף 14 אומר.

הפעלות בכיף

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
רגע,
ואם עובד התפטר מעצמו, ללא סיבה
ולא היינו חתומים על סעיף 14
האם ה 6% שהצטבר הוא מיועד עבורו, או שחוזר אלי?

mina

משתמש מקצוען
רגע,
ואם עובד התפטר מעצמו, ללא סיבה
ולא היינו חתומים על סעיף 14
האם ה 6% שהצטבר הוא מיועד עבורו, או שחוזר אלי?
מה זה חוזר אלי? למעסיק? מן הסתם כן. הכסף היה שייך למעסיק.
אבל היום זה כמעט חובה וכמעט כולם חתומים על סעיף 14 (זה אפילו לא חתימה ממשית.. זה ההקמה של הקרן פנסיה היא כבר בצורה הזאת.)

הפעלות בכיף

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
סעיף 14 מוחל היום אוטומטית גם ללא חתימה עליו.
ואם אני לא רוצה להחיל עליו?
אני מחוייבת?
ממתי הוא עובד במקום?
אני לא שואלת על מישהו ספציפי, בעיקרון
נניח עבד 5 שנים והחליט להתפטר
האם הוא זכאי לפיצויי פיטורין?
(עד כמה שידוע לי, לא.)

mina

משתמש מקצוען
ואם אני לא רוצה להחיל עליו?
אני מחוייבת?
היום זה בכלל לא משהו שנתון לבחירה
אני לא שואלת על מישהו ספציפי, בעיקרון
נניח עבד 5 שנים והחליט להתפטר
האם הוא זכאי לפיצויי פיטורין?
אם מתפטר סתם ללא סיבה, ללא הרעת תנאים, ללא נישואין ומעבר דירה או ללא סיבה אחרת - הוא לא זכאי לפיצויים

הפעלות בכיף

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
אם מתפטר סתם ללא סיבה, ללא הרעת תנאים, ללא נישואין ומעבר דירה או ללא סיבה אחרת - הוא לא זכאי לפיצויים
אבל לפי סעיף 14 הוא כן זכאי
התבלבלתי לגמרי:rolleyes:
אומרים לי שסעיף 14 היום הוא חובה
מצד שני הוא לא זכאי
אז משהו לא הבנתי בסעיף 14?

mina

משתמש מקצוען
אבל לפי סעיף 14 הוא כן זכאי
התבלבלתי לגמרי:rolleyes:
אומרים לי שסעיף 14 היום הוא חובה
מצד שני הוא לא זכאי
אז משהו לא הבנתי בסעיף 14?
לא, לא , לא, באמת התבלבלת.

סעיף 14 אומר, שבזמן שהעובד עובד במקום העבודה, הכסף שמפרישים לו כל חודש שזה 6% מהשכר הוא מועבר לקופה ששייכת לעבוד, כשהעובד מתפטר - הכסף שהופרש - 6% נשאר שלו!

אבל... ההשלמה שהיא - 2.33% - אותה הוא לא מקבל בזמן התפטרות.
לעומת עובד שמפוטר, שמקבל גם את מה שצבור בקופה וגם השלמה.

(אגב, יש מעסיקים שמפרישים מלכתחילה 8.33% ואז אין שום משמעות לפיטורין או להתפטרות, במילא כל הכסף של הפיצויים בקופה כבר ושייך לעובד).

הפעלות בכיף

משתמש פעיל
הפקות ואירועים
אבל... ההשלמה שהיא - 2.33% - אותה הוא לא מקבל בזמן התפטרות.
אז בעצם הוא מקבל חלק מהפיצויים. הבנתי נכון?
ואם אני לא חייבת לשלם פיצויים, לא עדיף להגדיר מראש ללא סעיף 14
ואז אני לא משלמת בכלל.
כמו שהיה פעם. אסור לעשות את זה היום?

mina

משתמש מקצוען
אז בעצם הוא מקבל חלק מהפיצויים. הבנתי נכון?
ואם אני לא חייבת לשלם פיצויים, לא עדיף להגדיר מראש ללא סעיף 14
ואז אני לא משלמת בכלל.
כמו שהיה פעם. אסור לעשות את זה היום?
לא, היום אין אפשרות. זה סוג של ביטוח למעסיק, נכון שלעיתים הוא מפסיד, אבל הרבה פעמים הוא גם מרוויח.

3154

משתמש צעיר
בעיקרון הכסף הזה מיועד בכלל לפנסיה.
המדינה מתכוונת שהעובד לא ימשוך את הפיצויים, אלא ישאיר אותם כדי שיוכל לקבל בעתיד פנסיה יותר גבוהה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמג

א מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה שְׁמַע תְּפִלָּתִי הַאֲזִינָה אֶל תַּחֲנוּנַי בֶּאֱמֻנָתְךָ עֲנֵנִי בְּצִדְקָתֶךָ:ב וְאַל תָּבוֹא בְמִשְׁפָּט אֶת עַבְדֶּךָ כִּי לֹא יִצְדַּק לְפָנֶיךָ כָל חָי:ג כִּי רָדַף אוֹיֵב נַפְשִׁי דִּכָּא לָאָרֶץ חַיָּתִי הוֹשִׁיבַנִי בְמַחֲשַׁכִּים כְּמֵתֵי עוֹלָם:ד וַתִּתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי בְּתוֹכִי יִשְׁתּוֹמֵם לִבִּי:ה זָכַרְתִּי יָמִים מִקֶּדֶם הָגִיתִי בְכָל פָּעֳלֶךָ בְּמַעֲשֵׂה יָדֶיךָ אֲשׂוֹחֵחַ:ו פֵּרַשְׂתִּי יָדַי אֵלֶיךָ נַפְשִׁי כְּאֶרֶץ עֲיֵפָה לְךָ סֶלָה:ז מַהֵר עֲנֵנִי יְהוָה כָּלְתָה רוּחִי אַל תַּסְתֵּר פָּנֶיךָ מִמֶּנִּי וְנִמְשַׁלְתִּי עִם יֹרְדֵי בוֹר:ח הַשְׁמִיעֵנִי בַבֹּקֶר חַסְדֶּךָ כִּי בְךָ בָטָחְתִּי הוֹדִיעֵנִי דֶּרֶךְ זוּ אֵלֵךְ כִּי אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי נַפְשִׁי:ט הַצִּילֵנִי מֵאֹיְבַי יְהוָה אֵלֶיךָ כִסִּתִי:י לַמְּדֵנִי לַעֲשׂוֹת רְצוֹנֶךָ כִּי אַתָּה אֱלוֹהָי רוּחֲךָ טוֹבָה תַּנְחֵנִי בְּאֶרֶץ מִישׁוֹר:יא לְמַעַן שִׁמְךָ יְהוָה תְּחַיֵּנִי בְּצִדְקָתְךָ תוֹצִיא מִצָּרָה נַפְשִׁי:יב וּבְחַסְדְּךָ תַּצְמִית אֹיְבָי וְהַאֲבַדְתָּ כָּל צֹרֲרֵי נַפְשִׁי כִּי אֲנִי עַבְדֶּךָ:
נקרא  1  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה