הונאות מתווכים בקריות

מצב
הנושא נעול.

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אני כרגע בחיפושים אחרי דירה להשקעה
מפחיד כל הסיפורים
אז דרך איזה מתווך, אפשר לקנות דירה להשקעה?
אשמח להמלצות

סיפור המרמה שאני עברתי היה מחבר טוב, עם קשרי משפחה..
אל תסמוך על אף אחד, מצטער אבל גם לא על מי שמשווק את עצמו ככשר, גם אם זה בפורומים כמו פרוג.
מה שאתה אמור לעשות:
א. לקחת עו"ד משלך ולהסביר לו את ששמעת שהוא יוסיף כמה סעיפים קטנים בחוזה שהמתווך לא יכול ליהנות.
ב. לברר לבד את פרטי הנכס ללא עירוב שיקול 'רגשי' של לחץ וכדו'.
כלומר, אומרים לך זה שווי הנכס וזוהי שווי השכירות, אתה מהנהן וזוכר את הפרטים, ואז מתחיל לברר אצל מתווכים אחרים/יד2/סתם אינטרנט ואפילו לשקול וכדאי להגיע למקום לבד ולפגוש את המוכרים ישירות ללא נוכחות המתווך, לחפש בשילוט בסביבה על החלונות עוד דירות באיזור כדי לקבל אינדיקציה, הן למחיר הדירה והן לשכירויות, ובמילים אחרות להפסיק להיות חרדי שסומך על כל מי שיש לו זקן וכובע, כי זקן יש גם לתיש וזה אגב גודל לבד, וכובע יש לכל סבתא וגם כיפה עולה 10 שקל בערך.

ג. לא להסכים לקומבינות וכדו' שכביכול כדאי וחסכוני כדי להרוויח אתה או המוכר בעוד כמה שקלים למיסים וכדו', בסופו של יום זה יתנקם בך ושם זה המקום שהמתווך יכול לעשות קופה.

ואני יסביר, כשתמכור את הנכס (זה לא תמיד צפוי מתי תעשה את זה, לפעמים פתאום חייבים כסף) אתה לכאורה תשלם מס שבח, ואז כל הוצאה שהיתה לך יקוזז עד שלפעמים ניתן להתחמק לגמרי ממס שבח, לכן כדאי לקחת מתווך שנותן קבלה ולדרוש את הקבלה.
לשמור קבלות של עו"ד וכל הוצאה שהיתה בנכס!! מאינסטלציה ועד חברת ניקיון אם לקחת.

כל קומבינה שתעשה שכאילו שילמת פחות אתה תשלם יותר מס שבח בעתיד, קומבינה ששילמת יותר יכול גם להיות לך בעיה של רשות המיסים מאיפה ההון העצמי הגבוה ועוד בעיות שאני לא כ"כ זוכר עכשיו.
אתה כאדם פשוט לך ישר.
תשאיר את הקומבינות לבן אדם עיסקי שיודע טוב טוב מה שהוא עושה והוא מקצוען בעבודה שלו
ויודע את כל ההשלכות ולפי זה הוא מנווט.

בהצלחה.

popsi

משתמש פעיל
יש עסקאות נדל"ן שהמוכר מבקש חלק בשחור, כדי להקטין את המס, ובהחלט מצוי שהקונה משלם יותר ממה שכתוב בחוזה לפי סיכום בע"פ, או שעושים שני חוזים.
ובנישה הזאת נדחפים המתווכים ומספרים לקונה שמחיר הדירה בפועל הוא גבוה יותר.

אשרי המאמין, זה התירוץ של המתווכים לקבל בשחור, והם גם מוסיפים שאסור לדבר על זה רק הוא מטפל בזה, וזה לא נורה אדומה אלא פרוז'קטור אדום.

שלס

משתמש מקצוען
אשרי המאמין, זה התירוץ של המתווכים לקבל בשחור, והם גם מוסיפים שאסור לדבר על זה רק הוא מטפל בזה, וזה לא נורה אדומה אלא פרוז'קטור אדום.
זה מה שהתכוונתי לומר.
המתווכים יכולים להשתמש בתירוץ הזה של כסף שחור, בגלל שהמושג קיים לפעמים באמת.

ישראל123

משתמש פעיל
טעות.
אתה טועה בעצם המושג מתווך כשאתה משווה אותו לשדכן.

וזה עוד לפני עצם ההתייחסות שבשידוכים שני הצדדים יודעים בפירוש שמקצינים לעומת דירה שעובדתית זה לא ככה.

העובדה היא שזה לא הלכתי, ולא חוקי.
זה המציאות שכך מתנהלים כל המתווכים, אנחנו לא הולכים להמציא את הגלגל

obyektiv

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
D I G I T A L
כשהמתווך שומר מידי על הקונה וממדר אותו ולא נותן למוכר אפשרות גישה לקונה,
זה צריך להדליק נורה אדומה
ועל המוכר ליצור קשר עם הקונה באופן ישיר

האורות

משתמש פעיל
אני מלווה אנשים פרטיים בהשקעות בנדל"ן, והקהל יעד שפונים אליי בשביל ליווי, זה בדיוק מסוג אלו שפה באשכול.
מזדהה בכל מילה עם "אברימי" (נשמע מקצוען ובעל ניסיון...) וכואב מאד את כאבם של אלו שבטוחים שנכנסו להשקעה הכי חלומית, וחוסכים אולי אפילו מלחמם בשביל שיהיה משהו לילדים, ופתאום מגלים שרימו אותם. הרגשה נוראה.

סליחה שאני סוג של משווק את עצמי, אבל אכן, זה עוד תחום פרוץ שכדאי לקחת איש מקצוע בדיוק כמו שצריך לקחת עו"ד טוב ויועץ משכנתאות טוב (ומתווך טוב...). ובשביל זה אני כאן.
אני לא יאריך אודות מעלת הליווי המקצועי, אבל יש כאלו שחושבים שיחסכו את עמלת הליווי והנה עוד דוגמא למה שקורה כש"חוסכים".

אין ספק שאני שומר קישור מהאשכול הזה בשביל לעשות טוב על הלב של הלקוחות....

שמול

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אני מלווה אנשים פרטיים בהשקעות בנדל"ן, והקהל יעד שפונים אליי בשביל ליווי, זה בדיוק מסוג אלו שפה באשכול.
מזדהה בכל מילה עם "אברימי" (נשמע מקצוען ובעל ניסיון...) וכואב מאד את כאבם של אלו שבטוחים שנכנסו להשקעה הכי חלומית, וחוסכים אולי אפילו מלחמם בשביל שיהיה משהו לילדים, ופתאום מגלים שרימו אותם. הרגשה נוראה.

סליחה שאני סוג של משווק את עצמי, אבל אכן, זה עוד תחום פרוץ שכדאי לקחת איש מקצוע בדיוק כמו שצריך לקחת עו"ד טוב ויועץ משכנתאות טוב (ומתווך טוב...). ובשביל זה אני כאן.
אני לא יאריך אודות מעלת הליווי המקצועי, אבל יש כאלו שחושבים שיחסכו את עמלת הליווי והנה עוד דוגמא למה שקורה כש"חוסכים".

אין ספק שאני שומר קישור מהאשכול הזה בשביל לעשות טוב על הלב של הלקוחות....
לא הבנתי מה זה ליווי?

הסכת ושמע

משתמש מקצוען
הפקות ואירועים
בערך כמו יועץ,
רק שאתה משתף אותו בכל ההחלטות שלך ועוזר לך לקבל את ההחלטה הנכונה "בשבילך"
לדוג', אתה אומר לו אני רוצה להרוויח XXXXX בחודש
הוא יקדם אותך הכי הרבה לזה ימליץ לך איפה כן ואיפה לא
הוא חי את השוק הזה ויגיד לך הדירה הזו מדי זולה מה יש בה, וההיא מדאאאאי יקרה מה יש בה
כאן זה לא נשמע אמין,
כאן זה כן נשמע אמין
כאן זה נכס שבעבר זכור לי שהיה בו בלאגן תבדוק לא ליפול, וכו'
ליווי = מלווה (כשאנו אומרים לילדים לחצות את הכביש עם ליווי מה הכוונה??, ואידך זיל גמור)

ישראל123

משתמש פעיל
הנושא הזה מזכיר לי סיפור כאוב אותו אני נושא בליבי עד עצם היום הזה...

בתחילת דרכי בתחום המשכנתאות (לפני כ8 שנים בערך), פנו אלי זוג בני ברקי תימני מבוגר, בשנות ה70 לחייהם..

הם חסכו כל החיים שקל לשקל ועתה הגיע הרגע המאושר... הם רכשו דירה בטבריה ב 450,000 ש"ח ועדיין כדי להשלים את העסקה הוצרכו משכנתא גבוהה יחסית.

השמאי, שהגיע לבקר בנכס בכדי לאמוד את שוויו, התקשר אלי ועדכן אותי שהדירה שווה 350,000 ש"ח בלבד!

הייתי בהלם!

ידעתי ששמאים מפחיתים בד"כ משווי השוק, אבל כזה פער? מה אני עושה? איך אני אומר להם את זה?

כשבררתי לעומק, התגלתה התמונה האמיתית במלוא כיעורה...
המתווך גזר לכיסו 100,000 ש"ח!!!

רגשות כעס על המתווך ורחמים על המבוגרים שעמלו כל חייהם כדי לזכות בנכס משלהם, גאו בי. רציתי שהצדק יצא לאור!!

הרגשתי שאין לי את האומץ להתקשר אליהם ולספר להם את האמת, לא ידעתי איך הם יקבלו בשורה כזו.

בצר לי התקשרתי לעו"ד שלהם, שהיה גם קרוב משפחתם, ועדכנתי אותו בגילוי הנורא.

הייתי בטוח שהוא הולך להגיש תביעה נגד המתווך, אבל להפתעתי הוא דווקא חשב שעדיף לא לספר לזוג.

לדבריו, הם מתהלכים בעולמם שמחים ומאושרים, בטוחים שעשו את עסקת חייהם,
ואם עכשיו הם יגלו שרימו אותם, פירושו להתגלגל שנים בבית משפט ולתבוע את המגיע להם, מה גם שלא בטוח שביהמ"ש יפסוק לטובתם....והדבר עלול להוריד את שיבתם ביגון שאולה...

עד היום אני תוהה האם עשיתי את הדבר הנכון...
מצחיק. הוא בטח קיבל גם 50,000

ישראל123

משתמש פעיל
כשהמתווך שומר מידי על הקונה וממדר אותו ולא נותן למוכר אפשרות גישה לקונה,
זה צריך להדליק נורה אדומה
ועל המוכר ליצור קשר עם הקונה באופן ישיר
אין לי כח להתחיל להתווכח עם כל אלו שכתבו כאן, אבל אתם מדגישים יותר מידי צד אחד, אבל המציאות היא שרוב המתווכים לא לוקחים לכיס שלהם, ומעדיפים לבנות את ההתנהלות שלהם על שם טוב.
זה כמו שלא תצאו לרחוב כי כל יום יש כמה מתים בתאונות דרכים, בהתנהלות מרובעת מידי, רוב המתווכים לא יביאו לכם את הדירות הטובות.
צריך להיות כבדהו וחשדהו, אבל גם כבדהו, ולא לתת למתווך את המרחב ניווט קצת, אם הוא מתעקש לדבר עם המוכר, והוא אומר לך סיבה טובה, לפעמים זה נכון, שצריך להתנהל עם המוכר בזהירות רבה. גם בשביל שלא יעלה את ערך הנכס.
יש עוד הרבה הבטים שאין לי כח להעלותם כאן על הכתב, אבל בכל הדברים האלו צריך להיות חכם, ולא ללכת לפי "עשר כללים לקניה נכונה של הנכס". נכון שאם המתווך אומר שצריך חלק בשחור צריך לבדוק, אבל בכלל לא מחייב שזה שקר, יתכן שהמוכר רוצה בשחור, ומפחד לדבר על כך עם כל קונה פוטנציאלי, ורוצה שרק המתווך יתעסק בזה.
לפעמים גם למוכר אין כח להתנהל מול אנשים, או שזה דירה עם הרבה יורשים וכדו' שקשה להתנהל נגדם. בקיצור, יש מגוון רחב מאד מאד של אפשרויות.
תמיד צריך להיות חכם ולבדוק אצל חברים שיש להם דירות להשקעה באזור והם אינם מתווכים.
גם לקחת 'יועץ מלווה' זה לא נותן כלום לדעתי, כי גם היועץ מלווה יכול להיות שקרן באותה מידה.
שוב, אני לא שולל את הצד השני, של כל מה שכתבו כאן, אבל זה לא מוחלט, ומי שיהיה קיצוני לצד הזה, לא ימצא את הדירות הטובות אלא יקנה בסוף ביוקר.
יתכן שבבני ברק וירושלים, שהמצב היום שיש הציע ופחות ביקוש הוא כן ימצא דירה טובה, אבל באזורים של הדירות להשקעה, שיש הרבה ביקוש וקצת היצע, המתווכים יעדיפו להביא את הדירה המוצלחת לקונה שיודע לזרום.
זו המציאות, אפשר לתת הרבה עיצות, אבל עיצות לא ישנו את המציאות. ומי שיגיד לכם אחרת כנראה שאין לו ניסיון או שיש לו אינטרס.

האורות

משתמש פעיל
אף אחד לא חושב שכל המתווכים הם רמאים, אבל בשוק הזה - מה לעשות - קיימת הרבה נוכלות. אתה מכחיש?
וההבדל בין מתווך לבין כל נותן שירות כמו מלווה (ששאלת אולי גם הוא שקרן) או עו"ד או כל איש מקצוע שמסייע לך בעצם הוא, שאחרי שקבלת החלטה לקנות נכס, ואיזה נכס, המתווך מעוניין שתקנה ממנו דווקא את מה שיש לו להציע, אז הוא יעטוף לך את זה באלף צלופנים. הוא חייב "להעיף" דירות", בניגוד לבעלי המקצוע האחרים שציינתי שהם באינטרס של הלקוח.
אני אין לי אינטרס בדירה כזו או אחרת, אין לי "מאגר", האינטרס שלי למצוא (ע"י מתווך כמובן...) דירה הכי טובה ומשתלמת במסגרת התקציב, ואם לא אמצא אותה בשכונה הזו, אמצא אותה באחרת, ואם לא בעיר הזו אז בעיר אחרת.
לא חסרות דירות, חסרות דירות טובות.
חוצמזה שיש הרבה פרמטרים לבדוק איזו דירה היא הכי טובה, והתפקיד שלי הוא לתת ללקוח את הראיה הכי מיטבית על העסקה, כדי שהלקוח באמת ירגיש שהוא עשה את העסקה הכי טובה ולא רק בגלל שהסתמך עליי.

ישראל123

משתמש פעיל
אף אחד לא חושב שכל המתווכים הם רמאים, אבל בשוק הזה - מה לעשות - קיימת הרבה נוכלות. אתה מכחיש?
וההבדל בין מתווך לבין כל נותן שירות כמו מלווה (ששאלת אולי גם הוא שקרן) או עו"ד או כל איש מקצוע שמסייע לך בעצם הוא, שאחרי שקבלת החלטה לקנות נכס, ואיזה נכס, המתווך מעוניין שתקנה ממנו דווקא את מה שיש לו להציע, אז הוא יעטוף לך את זה באלף צלופנים. הוא חייב "להעיף" דירות", בניגוד לבעלי המקצוע האחרים שציינתי שהם באינטרס של הלקוח.
אני אין לי אינטרס בדירה כזו או אחרת, אין לי "מאגר", האינטרס שלי למצוא (ע"י מתווך כמובן...) דירה הכי טובה ומשתלמת במסגרת התקציב, ואם לא אמצא אותה בשכונה הזו, אמצא אותה באחרת, ואם לא בעיר הזו אז בעיר אחרת.
לא חסרות דירות, חסרות דירות טובות.
חוצמזה שיש הרבה פרמטרים לבדוק איזו דירה היא הכי טובה, והתפקיד שלי הוא לתת ללקוח את הראיה הכי מיטבית על העסקה, כדי שהלקוח באמת ירגיש שהוא עשה את העסקה הכי טובה ולא רק בגלל שהסתמך עליי.
שומע.
אבל מי שחושש שהמתווך רמאי, למרות שעושה רושם טוב, ולוקח כסף לכיס, צריך לחשוש באותה מידה גם על היועץ?!

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
רעמי המלחמה בין המתווכים ליועצי הנדל"ן, מזכירים את תרועות המלחמה בין הבנקים ליועצי המשכנתאות...

ומה לעשות, זאת עובדה שיועץ שאין לו קשר ספציפי לעיסקה, ובכל מקרה יקבל את שכרו, הוא טוב יותר לאינטרס של הלקוח.

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
שומע.
אבל מי שחושש שהמתווך רמאי, למרות שעושה רושם טוב, ולוקח כסף לכיס, צריך לחשוש באותה מידה גם על היועץ?!

מה ההשוואה בכלל?
המתווך יש לו עניין בעסקה ספציפית היועץ יקבל כסף בכל מקרה.

לא הכרתי יש דבר כזה, אבל נשמע מעניין כי היועץ הוא בסה"כ בעל ניסיון (צריך כמובן לוודא ספציפית שהוא אכן כזה) ובעיקר אדם ניטרלי שלא מושפע מהרגש והלחץ שהמתווך לוחץ וגם שהוא לא זה שמוציא סכומים כאלו מהכיס.
כמובן חייבים לוודא שאין לו שום קשר למתווך..

אברימי

מנהל פורום סוכרת
מנהל
מנוי פרימיום
@ישראל123
אני קורא את התגובות שלך כאן ברצף מהן עולה תמונה לא ברורה או ש"כל המתווכים עובדים ככה" או שפתאום לא.
א. תתמקד.
ב. אל תנסה להמעיט בחומרה של ההונאות, כי הן קיימות בתחום הזה לצערי, והרבה.
ג. הנסיון שלך לדמוניזציה של מי שאמור לתת תשובות כמו יועץ וכו' מתכתב עם שני הסעיפים הקודמים.
ד. למרות היותי עוסק במקצוע, ואולי דווקא בגלל זה, אני לא מוצא שום מילה טובה לסנגר על הרמאים והנוכלים שמצאו בו בקעה להתגדר בה, ומקומם אותי כל סיפור כזה מחדש.

ישראל123

משתמש פעיל
"ישראל 123"
אני קורא את התגובות שלך כאן ברצף מהן עולה תמונה לא ברורה או ש"כל המתווכים עובדים ככה" או שפתאום לא.
א. תתמקד.
ב. אל תנסה להמעיט בחומרה של ההונאות, כי הן קיימות בתחום הזה לצערי, והרבה.
ג. הנסיון שלך לדמוניזציה של מי שאמור לתת תשובות כמו יועץ וכו' מתכתב עם שני הסעיפים הקודמים.
ד. למרות היותי עוסק במקצוע, ואולי דווקא בגלל זה, אני לא מוצא שום מילה טובה לסנגר על הרמאים והנוכלים שמצאו בו בקעה להתגדר בה, ומקומם אותי כל סיפור כזה מחדש.
א.ב.ד. זה כל הנקודה, אין כאן משהו חד משמעי, כל הגזמה לכל צד לא נכונה. להגיד שכל המתווכים נוכלים, ו'אף פעם אל תסכים למתווך שלא נותן לך לדבר עם המוכר' או ל'מתווך שרוצה חלק בשחור' זה לא התנהלות נכונה. ומצד שני גם הליכה אחר המתווך בעיניים עצומות זה לא נכון. ברור שיש מתווכים שהם נוכלים, וכל המתווכים אינם 'צדיקי הדור'. אבל רובם משתדלים לשמור על רמת אמינות מסויימת, בשביל השם הטוב שלהם.
ג. לא הבנתי בכלל למה היועץ אמור להיות יותר אמין מהמתווך בעצמו, ולכאורה זה אותו תפקיד בשינוי אדרת.
נ.ב. למה אתה מתרגז אם מישהו חושב לא כמוך?

האורות

משתמש פעיל
@ישראל123, אני ינסה לענות לך שוב, ואעשה הקדמה קטנה.

חלק מתפקיד הליווי, זה להיות סבלני ולהסביר כמה פעמים את אותה סוגיה ואפילו מכמה זויות, עד ש(אני ו)הלקוח ירגיש שזה "ביד שלו".
לעומת זאת, אתה נראה כמו אחד שכן שקצת מהתחום ולכן היה קצת תמוה למה אתה שואל את אותה שאלה שוב ושוב, בשעה שענו לך עליה, ואפילו אני, בציטוט שהבאת ממני, ציינתי את שאלתך, עניתי עליה ונימקתי.
לא חושב שאברימי כועס, הוא בטח - כמוני - לא מבין את ההתעקשות לשאול את השאלה, מקסימום תשאל על התשובה...
אני בכל אופן חס וחלילה לא כועס, הכל ברוח טובה ומאמין שאתה באמת רוצה לחדד את הדברים ולהבין.

וכעת בהרחבה:
העקרון שאמרתי ושמתי לב שמסכימים איתי פה החבר'ה, הוא, שהמלווה אין לו אינטרס בהשקעה כזו או אחרת, אין לו אינטרס בתיווך מסויים, כי הוא בצד של הלקוח.
זה בדיוק כמו שתחשוד בעו"ד שלך שהוא משת"פ של המתווך או של המוכר, או ביועץ משכנתאות שהוא משת"פ של הבנק ומוכר לך ריביות גבוהות וכו' וכו'.
אם התחום הזה היה פרוץ, שהבנקים היו משחדים יועצי משכנתאות ע"מ שימכרו ריביות גבוהות, אין ספק שהטענה הייתה דומה, אבל כרגע לא זה המצב, מה שאין כן במתווכים, שהתחום פרוץ.
ואדרבה, חלק מהליווי שלי ללקוח, זה לברור את המתווך הטוב ביותר.

אבל, וזה אבל העיקרי לגבי הליווי, ואני נדרש לזה בגלל שכתבת "לכאורה זה אותו תפקיד בשינוי אדרת", שכל הקטע של רכישת הדירה עצמה הוא חלק קטן מתהליך הליווי,
בתהליך יש > בניית מסגרת תקציבית > בניית מסגרת ההשקעה > הגדרת מטרות ההשקעה (אקזיט, טווח ארוך / בינוני / קצר, מפוצלת, וכדו' וכדו') > מימון > פה מגיע הקטע של מציאת הדירה ולכאן נכנס המתווך > מו"מ וחוזה טוב > טיפול וניהול נכס אחרי הרכישה > ועוד.
כך שלהגיד שכל הליך הליווי הוא באינטרס מנוגד ללקוח זה מופרך על גבול ההזוי. תחשוב על זה.

תבין, מגיע אליי מישהו,
למה? כי הוא שמע המלצה.
עשה עסקה? יופי.
הוא יילך ויספר את זה לחבר או שניים?
אם יתברר ש"עקצו אותו" הרי שהרסתי לעצמי במו ידיי את הענף שאני יושב עליו. אני מוכרח להיות הכי זהיר והכי מקצועי שיש.
לעומת זאת מתווך מהקריות נגיד (לא כל מתווך! אנחנו מדברים פה על כמה קל להיות נוכל), תיווך לך דירה. מחר הוא מתעסק עם עוד מלא אנשים דרך יד 2 או משרד תיווך, לא אכפת לו מה קרה איתך. הוא כבר בדרך לעקיצה הבאה. אין לו עניין לרכוש אמינות. יש לו עניין להשיג בלעדיות על דירות.

שלס

משתמש מקצוען
להגיד שכל המתווכים נוכלים, ו'אף פעם אל תסכים למתווך שלא נותן לך לדבר עם המוכר' או ל'מתווך שרוצה חלק בשחור' זה לא התנהלות נכונה.
מתווך שלא נותן לדבר עם המוכר, הוא לא בהכרח נוכל, כמו שכתבת.
אבל זה מעורר סימן שאלה - אולי הוא נוכל.
ולכן צריך לחזור ולשנן 'אף פעם אל תסכים למתווך שלא נותן לך לדבר עם המוכר'.
תחפש לך עסקה אחרת בלי ספיקות.

ישראל123

משתמש פעיל
ישראל123, אני ינסה לענות לך שוב, ואעשה הקדמה קטנה.

חלק מתפקיד הליווי, זה להיות סבלני ולהסביר כמה פעמים את אותה סוגיה ואפילו מכמה זויות, עד ש(אני ו)הלקוח ירגיש שזה "ביד שלו".
לעומת זאת, אתה נראה כמו אחד שכן שקצת מהתחום ולכן היה קצת תמוה למה אתה שואל את אותה שאלה שוב ושוב, בשעה שענו לך עליה, ואפילו אני, בציטוט שהבאת ממני, ציינתי את שאלתך, עניתי עליה ונימקתי.
לא חושב שאברימי כועס, הוא בטח - כמוני - לא מבין את ההתעקשות לשאול את השאלה, מקסימום תשאל על התשובה...
אני בכל אופן חס וחלילה לא כועס, הכל ברוח טובה ומאמין שאתה באמת רוצה לחדד את הדברים ולהבין.

וכעת בהרחבה:
העקרון שאמרתי ושמתי לב שמסכימים איתי פה החבר'ה, הוא, שהמלווה אין לו אינטרס בהשקעה כזו או אחרת, אין לו אינטרס בתיווך מסויים, כי הוא בצד של הלקוח.
זה בדיוק כמו שתחשוד בעו"ד שלך שהוא משת"פ של המתווך או של המוכר, או ביועץ משכנתאות שהוא משת"פ של הבנק ומוכר לך ריביות גבוהות וכו' וכו'.
אם התחום הזה היה פרוץ, שהבנקים היו משחדים יועצי משכנתאות ע"מ שימכרו ריביות גבוהות, אין ספק שהטענה הייתה דומה, אבל כרגע לא זה המצב, מה שאין כן במתווכים, שהתחום פרוץ.
ואדרבה, חלק מהליווי שלי ללקוח, זה לברור את המתווך הטוב ביותר.

אבל, וזה אבל העיקרי לגבי הליווי, ואני נדרש לזה בגלל שכתבת "לכאורה זה אותו תפקיד בשינוי אדרת", שכל הקטע של רכישת הדירה עצמה הוא חלק קטן מתהליך הליווי,
בתהליך יש > בניית מסגרת תקציבית > בניית מסגרת ההשקעה > הגדרת מטרות ההשקעה (אקזיט, טווח ארוך / בינוני / קצר, מפוצלת, וכדו' וכדו') > מימון > פה מגיע הקטע של מציאת הדירה ולכאן נכנס המתווך > מו"מ וחוזה טוב > טיפול וניהול נכס אחרי הרכישה > ועוד.
כך שלהגיד שכל הליך הליווי הוא באינטרס מנוגד ללקוח זה מופרך על גבול ההזוי. תחשוב על זה.

תבין, מגיע אליי מישהו,
למה? כי הוא שמע המלצה.
עשה עסקה? יופי.
הוא יילך ויספר את זה לחבר או שניים?
אם יתברר ש"עקצו אותו" הרי שהרסתי לעצמי במו ידיי את הענף שאני יושב עליו. אני מוכרח להיות הכי זהיר והכי מקצועי שיש.
לעומת זאת מתווך מהקריות נגיד (לא כל מתווך! אנחנו מדברים פה על כמה קל להיות נוכל), תיווך לך דירה. מחר הוא מתעסק עם עוד מלא אנשים דרך יד 2 או משרד תיווך, לא אכפת לו מה קרה איתך. הוא כבר בדרך לעקיצה הבאה. אין לו עניין לרכוש אמינות. יש לו עניין להשיג בלעדיות על דירות.
ידוע שיש עו"ד שמשת"פ עם מתווכים מסויימים וג"כ גוזרים לכיס קופונים. אני אישית מכיר כמה כאלו.

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  28  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה