השקעות הגמח המרכזי, מה היחס אליו פה?

מצב
הנושא נעול.

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
אם את מתכוונת מבחינה כלכלית,
תזכרי:
כשאני שמה שם את המעשרות שלי, אני מאפשרת ליהודים טובים לקחת משם הלוואות היום.
(ביניהם אבא שלי, דודים שלי, אחים וגיסים).

בלי קשר למה שאני אקבל בעוד 10-20 שנה.

אני את מצוות המעשר שלי- קיימתי.

אם ח"ו הגמ"ח המרכזי לא יחזיק מעמד ויתמוטט לפני שאוכל להנות ממנו-
ברור שיהיה לי חבל... אבל אין לי מה להתלונן.
לקבל מזה רווח "כאן"- זה בונוס.
מעתיק מאהבת חסד של החפץ חיים (פרק ראשון)
"מצות עשה מן התורה להלוות לעניי אחינו שנאמר אם כסף תלוה את עמי... ומצוה זו גדולה יותר ממצות הצדקה."

נועה תנוע

משתמש פעיל
אני מכיר אדם שחיתן כבר 5 ילדים עם הלוואות שלקחו ע"ע הזוגות הנ"ל, מיחידות שהוא קיבל מהגמ"ח המרכזי.
תעשו חשבון לבד 5 ילדים כפול 4 יחידות לכל אחד, לכמה כסף זה מגיע..

כמו אבא שלי למשל
(בין הראשונים שהצטרפו).

אבא שלי בנאדם "שיש לו".
אבל גם לו מאד נח להיעזר בגמ"ח המרכזי- משיקולי נזילות.
לא משתלם לו למכור את הדירה ההיא שם, שבדיוק צופים לה עליית ערך מזהירה, בשביל לחתן את הבן הקטן...
עדיף לו להלוות מהגמח המרכזי.

אני מקווה מאד שה' ייתן לי שפע מספיק כדי לחתן ילדים בלי להלוות כלל (גם לא מהגמ"ח המרכזי),
אבל זה בהחלט אופציה נוספת שיכולה להיות נוחה.
לוקחת את זה בחשבון.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
טוב, אז אני אכתוב פה קצת את דעתי לגבי הגמ"ח המרכזי,
לדעתי אם החלטתם שזה מקום טוב לתרום לו את המעשרות, אז למה לא? [כמובן תשאלו רב אם זה מותר]
אבל בתור השתדלות לנישואי הילדים??????
נראה לכם נורמלי שכעשרים שנה לפני שהילד יהיה בכלל בשידוכים, להתחיל לשלם לאנשהו בשביל שבעוד עשרים שנה תהיו זכאים להלוואה, שתשלמו אותה כ 15 שנה???????????
ואם אתם בוטחים בקב"ה שיהיה לכם מאיפה להחזיר עשר הלוואות בו זמנית מהגמ"ח המרכזי, + כמה משכנתאות והלוואות אחרות, [כי זה לבד לא מספיק]
אז למה שלא תבטחו בו, שלא תצטרכו לקחת הלוואות כלל???

בכ"א נראה לי מוגזם ביותר להגיד שזה חובת השתדלות להצטרף לגמ"ח המרכזי, בשביל מה? בשביל לקבל הלוואה???

ראובן 23

משתמש מקצוען
לדעתי אם החלטתם שזה מקום טוב לתרום לו את המעשרות, אז למה לא? [כמובן תשאלו רב אם זה מותר]
גמ"ח יציב מאוד שהרב פריד אמר לי שאין שום בעיה לתרום לו מכספי מעשר
זה יכול גם לשמש כעזרה לילד בחלקו בתשלום הדירה
נראה לכם נורמלי שכעשרים שנה לפני שהילד יהיה בכלל בשידוכים, להתחיל לשלם לאנשהו בשביל שבעוד עשרים שנה תהיו זכאים להלוואה, שתשלמו אותה כ 15 שנה???????????
זה לא לשלם זה לתרום
ואם אתם בוטחים בקב"ה שיהיה לכם מאיפה להחזיר עשר הלוואות בו זמנית מהגמ"ח המרכזי, + כמה משכנתאות והלוואות אחרות, [כי זה לבד לא מספיק]
אנחנו בוטחים בקב"ה וגם עושים השתדלות וזה לא על חשבון החסכונות לנישואי הילדים שזה ההשתדלות
כי זה מכספי מעשר
ואם יהיה לי לתת את כל מה שאני יתחייב בלי הלוואות הילד שלי יוכל להנות מהלוואה בתנאים נוחים במקום לשלם משכנתא על החלק שהוא יצטרך לשלם ובינתיים הכסף עושה חסדים אם אנשים אחרים

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
עוד נקודה יש בהפקדה לגמ"ח המרכזי,
שאדם שמפקיד הרבה כסף כל חודש כספים לשם, נוצרת אצלו עם הזמן תחושה ו/או מחשבה שהוא כבר מסודר מבחינת חתונות הילדים, [וכמו שהגמ"ח המרכזי מפרסמים כל הזמן, ההשתדלות לחתונות הילדים] ואז הוא כבר לא חושב על זה.
הבעיה שזה גורם לאנשים לשכוח שהלוואות הם לא מענקים ושגם אותם צריכים להחזיר.
ולהחזיר 1500 ש"ח לילד * 8 ילדים בו זמנית, לא נראה לי שזה כ"כ פשוט...
אז לפני שאתם רצים ומצטרפים, כדאי מאד שתשימו לב גם לנקודה הזאת.

ראובן 23

משתמש מקצוען
שאדם שמפקיד הרבה כסף כל חודש כספים לשם, נוצרת אצלו עם הזמן תחושה ו/או מחשבה שהוא כבר מסודר מבחינת חתונות הילדים, [וכמו שהגמ"ח המרכזי מפרסמים כל הזמן, ההשתדלות לחתונות הילדים] ואז הוא כבר לא חושב על זה.
את נראה לי קצת מזלזלת באינטלגנציה של חברי הפורום

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
את נראה לי קצת מזלזלת באינטלגנציה של חברי הפורום
זה לא קשור לחברי הפורום, זה קשור למציאות בשטח, שאני מכירה ויודעת.
[אני לא חיה רק בפורום]

נועה תנוע

משתמש פעיל

תראי,
נגד הטפשות האנושית אין מה לעשות.
מי שמזרים כספים לכל מיני מקומות בלי להבין, נמצא בבעיה אמיתית (שלא קשורה רק לגמ"ח המרכזי).
ומי שלוקח הלוואה בלי להבין שהלוואה צריך להחזיר (וזה לא שטר של 200 ש"ח שמצאתי ברחוב) -
הוא טיפש פיננסי... סורי.

אני מסכימה איתך שהקו השיווקי שלהם- קצת מטעה.

מטעמים

משתמש מקצוען
שוב ושוב חוזרת כאן הטעות הבסיסית.

לא ההורים מחזירים את התשלמים
הילדים מחזירים.

ראובן 23

משתמש מקצוען

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
שוב ושוב חוזרת כאן הטעות הבסיסית.

לא ההורים מחזירים את התשלמים
הילדים מחזירים.
אין פה שום טעות!!
רוב האנשים מצטרפים לגמ"ח המרכזי בשביל החלק שהם מביאים לדירה, ולא בשביל החלק של הזוג,
ובמקרה הצורה היא שזה ע"ש הזוג.
[אולי פעם שהדירות היו זולות יותר, זה היה שונה]

מטעמים

משתמש מקצוען
@מקצועי בלבד
יש אשכולות שבהם אנחנו מקבלים ממך עצות מאוד נבונות לגבי השקעות למינהם.

לגבי הגמח המרכזי, זה לא השקעה.
זה בכלל נושא אחר ו-level שונה לגמרי.

התכלית המרכזית זה מנוף לגלגול תשלומי הדירה מההורים לילדים בצורה סבירה.
לדוגמה: במקום שישלמו ההורים את ההון העצמי והילדים את המשכנתא.

רק בשביל מטרה זו, שווה להיות חבר בגמח המרכזי.
ההורים קורסים מחיתוני הילדים וזה פתרון מעשי שנכנס בדלת האחורית.

מטעמים

משתמש מקצוען
אין פה שום טעות!!
רוב האנשים מצטרפים לגמ"ח המרכזי בשביל החלק שהם מביאים לדירה, ולא בשביל החלק של הזוג,
ובמקרה הצורה היא שזה ע"ש הזוג.
[אולי פעם שהדירות היו זולות יותר, זה היה שונה]

בתוך עמי אנוכי יושבת

ממש ממש לא נכון.

זה שאומרים דברים מסויימים בביטחון מלא, לא הופך אותם לנכונים.

אידישע מאמע

משתמש מקצוען
כמו אבא שלי למשל
(בין הראשונים שהצטרפו).

אבא שלי בנאדם "שיש לו".
אבל גם לו מאד נח להיעזר בגמ"ח המרכזי- משיקולי נזילות.
לא משתלם לו למכור את הדירה ההיא שם, שבדיוק צופים לה עליית ערך מזהירה, בשביל לחתן את הבן הקטן...
עדיף לו להלוות מהגמח המרכזי.

אני מקווה מאד שה' ייתן לי שפע מספיק כדי לחתן ילדים בלי להלוות כלל (גם לא מהגמ"ח המרכזי),
אבל זה בהחלט אופציה נוספת שיכולה להיות נוחה.
לוקחת את זה בחשבון.
זה בעיה לתרום ממעשרות לגמ"ח שמלווה לכזה אדם "שיש לו" "ולא מתאים לו למכור עכשיו אחת מהדירות שצופים לה עליית ערך"

כוס קש

משתמש צעיר
הגמ"ח המרכזי - זריקת הרדמה בתשלום !!!(חייבת לכתוב את זה עוד פעם)
ואני אסביר...
המשמעות של לקיחת הלוואה הינה -אני חייב סכום כסף גדול היום ,ולכן אני מלווה את כל הסכום בבת אחת ומשעבד את עצמי ל20 שנים הקרובות עמ"נ להחזיר לאט לאט...
אבל רגע , בואו נעצור שניה לחשוב ...היום אנחנו חייבים את הכסף??? היום אנחנו רק יודעים שנהיה חייבים אותו!!!!
ואת הידיעה הזאת בתוספת השנים שעוד נותר לנו - צריך לנצל ! אבל השאלה היא איך???
ואני שואלת-
למה???למה להרדים דור שלם של זוגות צעירים!!!( שיש להם עוד 20 שנה עד שיצטרכו את הכסף!!) ואז כשיקומו מההרדמה בגיל 40 עם משפחה גדולה!! (10 בממוצע) הוצאות של לימודי סמינרים(שזה משכנתא בפני עצמה!!) כל מיני בעיות בריאותיות... סוכר ולחץ דם(הגוף לא הולך ונהיה חזק יותר...)קשיים של חינוך ילדים מתבגרים... ועוד ועוד...!
ואז- לתת להם- קחו! הנה לכם הלוואה!!(נכון בלי ריבית, אבל החזר של 6000-7000 תלוי במספר הילדים שחיתנתם)ואתם משועבדים לכדור שלג המתגלגל הזה ל20 שנים הקרובות!! כדי שתגיעו לגיל גבורות סחוטים מותשים ומוטרפים...

הרצון לפתור את בעיית העול הכלכלי בנישואי הילדים בציבור החרדי, נכון וצריך שיתחיל מהזוגות הצעירים!! ובזה הגמח המרכזי צדק...
אבל הגמ"ח המרכזי לא משנה תפיסה הוא רק מוצא פתרון לתפיסה הישנה וההרסנית!!והיא לקיחת הלוואות בגיל מבוגר...(נכון, הלוואות ללא ריבית...)
לחשוב הלוואות !!!זה אסון!!!צריך להרגיל זוגות צעירים לתפיסה חדשה!! לתפיסת 'מי שטרח בערב שבת..!'
היום הם צעירים ויפים, אין הוצאות חריגות, הילדים חמודים ומצחיקים...בקיצור אין זמן יותר מתאים מלקחת הלוואה היום ולהחזיר בנחת עד שיגיעו לגיל...טיים איז מאני!! לא אני אמרתי..
במקום הגמח המרכזי צריך להקים אירגון חסד!!! שעוזר ומלוה זוגות צעירים להשקיע במקומות בטוחים (כמו קרן ריט הממשלתית) וע"י כך לעזור להם באמת!!

נועה תנוע

משתמש פעיל
זה בעיה לתרום ממעשרות לגמ"ח שמלווה לכזה אדם "שיש לו" "ולא מתאים לו למכור עכשיו אחת מהדירות שצופים לה עליית ערך"

נו טוב, שיערתי שזה יבוא.
דבר ראשון, גם להלוות לעשיר לצורך עסקיו, זו מצוות עשה דאורייתא.
("אהבת חסד", א', ד' -ה')
דבר שני, אבא שלי לא עשיר, והוא מלווה את הכסף לחתונת ילדיו (ולא להשקעות נוספות).

חבל לומר בפסקנות "בעיה לתרום לגמ"ח..." בלי לדעת בכלל את ההלכה.

יש בהחלט עניין של "סדר קדימויות", שלהלוות לעני קודם להלוות לעשיר,
העניין של סדר קדימויות הוא כאשר באו שניהם לפניו ביחד, ויש לו ממון להלוות רק לאחד.

השאלה אם לתת לבנאדם להלוות כנגד היחידות שהוא תרם כל השנים, יש כאן עניין של סדר קדימויות?
והרי הגמ"ח מלווה לתורמיו, וגם לעני "שמורה" האפשרות לקחת את ההלוואה שלו.

...ובקיצור, יש כאן כל מיני שאלות,
ואני לא פוסקת הלכה, מי שיש לו שאלה שישאל את רבו.

נערך לאחרונה ב:

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
טוב, אז אני אכתוב פה קצת את דעתי לגבי הגמ"ח המרכזי,
אנשהו???
מקום מבוסס כשרבנים ידועים עומדים מאחוריו לא שהרבנים בהכרח מבינים בכלכלה, אבל גם הם יודעים זאת, ובתור הבני אדם שאני הכי סומך עליהם כי אם אין יראת אלוקים במקום הזה.... אז אני סומך עליהם שבדקו את הדברים מקום שקיים כמעט 20 שנה הלוואה כמליארד וחצי ש"ח!
חברים בו למעלה מ100,000 משפחות (נכון ל2017 היה 126,000 מהמכלול)

בכ"א נראה לי מוגזם ביותר להגיד שזה חובת השתדלות להצטרף לגמ"ח המרכזי, בשביל מה? בשביל לקבל הלוואה???
שוב כבר ענו את זה, הרעיון הוא שהזוג הצעיר יקח את ההלוואה, וזה גם קורה. (תמיד יש "חכמים" ואז יש בעיה חמורה בהלכות רבית, אבל אותם חכמים, לולי הגמ"ח היו במצב הרבה יותר קשה...)

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
מי אמר?
מה פתאום, יכול להיות שזה יכול למוטט אותו כלכלית.
הרעיון של גמ"ח זה לעזור לאנשים לא להגיע למצב קשה.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
שוב כבר ענו את זה, הרעיון הוא שהזוג הצעיר יקח את ההלוואה, וזה גם קורה. (תמיד יש "חכמים" ואז יש בעיה חמורה בהלכות רבית, אבל אותם חכמים, לולי הגמ"ח היו במצב הרבה יותר קשה...)
ולדעתך,
לשלם 20 שנה, בשביל שהילד שלך יצליח לקבל "הלוואה בתנאים טובים", זה ההשתדלות הנצרכת????

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
ולדעתך,
לשלם 20 שנה, בשביל שהילד שלך יצליח לקבל "הלוואה בתנאים טובים", זה ההשתדלות הנצרכת????
לשלם???
לתת תרומה לגמ"ח!!
כשחלק מזה אני יקבל בחזרה בזמן שאני מאוד יצטרך כסף.
ובין כה אני נותן את זה מכספי מעשרות לא שמעתי רב אחד שאוסר את זה ואפי' הרב אלישיב התיר

מצב
הנושא נעול.
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכד

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ יֹאמַר נָא יִשְׂרָאֵל:ב לוּלֵי יְהוָה שֶׁהָיָה לָנוּ בְּקוּם עָלֵינוּ אָדָם:ג אֲזַי חַיִּים בְּלָעוּנוּ בַּחֲרוֹת אַפָּם בָּנוּ:ד אֲזַי הַמַּיִם שְׁטָפוּנוּ נַחְלָה עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ:ה אֲזַי עָבַר עַל נַפְשֵׁנוּ הַמַּיִם הַזֵּידוֹנִים:ו בָּרוּךְ יְהוָה שֶׁלֹּא נְתָנָנוּ טֶרֶף לְשִׁנֵּיהֶם:ז נַפְשֵׁנוּ כְּצִפּוֹר נִמְלְטָה מִפַּח יוֹקְשִׁים הַפַּח נִשְׁבָּר וַאֲנַחְנוּ נִמְלָטְנוּ:ח עֶזְרֵנוּ בְּשֵׁם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:
נקרא  6  פעמים

לוח מודעות

למעלה