השקעות הגמח המרכזי, מה היחס אליו פה?

מצב
הנושא נעול.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
לשלם???
לתת תרומה לגמ"ח!!
כשחלק מזה אני יקבל בחזרה בזמן שאני מאוד יצטרך כסף.
ובין כה אני נותן את זה מכספי מעשרות לא שמעתי רב אחד שאוסר את זה ואפי' הרב אלישיב התיר
לא קשור פה למותר או אסור [ואני כן מכירה רבנים שאוסרים]
האם לדעתך "לתרום" כל חודש סכום יפה במשך 20 שנה, כדי שהילד שלך יקבל הלוואה בתנאים טובים,
זה ההשתדלות הנצרכת???

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
האם לדעתך "לתרום" כל חודש סכום יפה במשך 20 שנה, כדי שהילד שלך יקבל הלוואה בתנאים טובים,
זה ההשתדלות הנצרכת???
לא נראה לי שחובה לעשות את זה
.
אבל בודאי שכן. עובדה שאני עושה. ושמח על זה מאוד מאוד
חוץ משאר הכספים שאני חוסך, (ובעזרת ה' עוד ישקיע אותם) בשביל לחתן את הילדים בלי לקרוס,
אבל מאוד חשוב לי שלילדים שלי יהיה דירה כשהתחתנו, ולא!! אני לא מתכוון לתת להם דירה שלמה וגם לא לדרוש מהצד השני חצי, (אלא אם יהיה להם...)
ולכן חשוב לי שיהיה להם גם הלוואה בתנאים טובים..
וזה לא ברירת מחדל, כי הם לא יסכימו לתת אם אני לא יתרום,
אלא זה פשוט וברור לי שבלי התרומות שלנו אין אפשרות להקים ולנהל כזה גמ"ח מטורף. ואני מאוד מאוד שמח להיות חלק ממנו.
גם לי קצת צורם לפעמים כמות הפרסומים שלהם... אבל אין להם הרבה ברירה כיון שחייבים עוד מצטרפים כדי להחזיק את זה, ואנשים לא ישלמו כל חודש כסף... לולי הסברה ופרסום כמו שצריך.

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
כבר ראינו כמה פרויקטים שהם נתנו ליווי
כידוע ליווי זה אחוזים גבוהים
למשל הפרויקט בחיפה בשכונת הדר ועוד
טעות חמורה.
כפי שהסברתי בהודעה הקודמת.
מה שעשו בחיפה ובפרוייקטים נוספים (פוריה, כרמי הגבעה, אולי גם דורות עלית)
סיכמו עם המשווק, שמי שקונה שם דירה/קרקע/פנטזיה כלשהיא, יהיה זכאי לקבל הלוואה אישית מהגמ"ח לצורך הרכישה.
הלווה הוא הרוכש, והוא קיבל הלוואה של לפי הסדר הרגיל.
בחלק מהפרוייקטים, ההסדר יועד דווקא לחברי הגמ"ח, כלומר אנשים שיש להם יחידות בגמ"ח.
ובחלק מהפרוייקטים גם ללקוחות שאין להם יחידות בגמ"ח.
על התענוג הזה, שילם היזם/המשווק לגמ"ח המרכזי עמלה על כל יחידה שאושרה בקשר לפרוייקט שלו.

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
זה ההשתדלות הנצרכת???
עם כל הכבוד לדעתך המלומדת, הרב שטיינמן חשב שכן...

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
אשמח למקור.
אני משוכנע שעם טיפת מאמץ, תוכלי גם את למצוא את המכתב שלו שמעודד הצטרפות לגמ"ח.
מעבר לזה, נכון שמבחינה כלכלית טהורה, טוב יותר להרוויח כסף מאשר להרוויח הלוואות, אך במבט ריאלי, מעטים האנשים שהצליחו לייצר הכנסה/רווחים שאיפשרו להם לחתן את ילדיהם בכבוד, גם אם הם חשבו על כך 20 שנה מראש.
בדר"כ החלופה לגמ"ח המרכזי, היא לא הון עצמי ויגיעה אישית, אלא המון המון גמח''ים קטנים, ויגיעה בגלגולם.

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
מצאתי אשכול מלפי חמש שנים שבתחילתו יש סיכום מ @Ruty Kepler

הנה העתק של הסיכום:

אחרי עשרות עמודי ברברת ושעות ארוכות של חפירה בנוסחאות האקסל, האשכול הנוכחי מהווה סיכום הדברים
שעליהם אין כרגע חולק מבין המדיינים באשכולות הקודמים.

1. הגמ"ח המרכזי אינו פירמידה.
בפירמידה, חייבים לגייס מצטרפים חדשים כל הזמן כדי לשלם לישנים. בגמ"ח, ההלוואות ניתנות ברובן המוחלט מכספי ההחזרים של המצטרפים הקודמים - ולא מתשלומים חודשיים של מצטרפים חדשים. תיאורטית, אחרי עוד כמה שנות פעילות, אפשר יהיה להפסיק בכלל לקבל מצטרפים חדשים, והגמ"ח ימשיך לפעול ולהלוות - יהיה לו די הון עצמי לכך.

2. התוכנית של הגמ"ח הכלכלי הגיונית מבחינה חשבונאית.
יודגש: כאן מדובר על חשבונאות נטו, לא על דברים בלתי צפויים שעלולים לקרות. מבחינה חשבונאית- מיזם כמו הגמ"ח, על סמך הנתונים כיום, יכול בהחלט להמשיך ולהתקיים שנים רבות, ולהלוות לכל חבריו ולעזור להם לחתן את ילדיהם באושר רב - וזאת בסייגים שבסעיפים הבאים.

3. יהיו שנים 'קשות'
בשנים האלה, על פי הנתונים היבשים, ייקח יותר זמן מרגע ההצטרפות ועד שהחבר יוכל לקבל את ההלוואה. מדובר בכ-10 שנים (הערכה לחומרה), שבהן ההלוואות לחברים חדשים לא יוכלו להינתן תוך 17 שנים מרגע ההצטרפות כמו היום, אלא יידחו בכמה שנים.
נציג הגמ"ח המרכזי מצהיר ש: א' כל אחד שמצטרף, נותנים לו תאריך משוער לקבלת ההלוואה, והוא יוכל לראות אם התאריך הזה מתאים לו או לא. ב' יש מקורות נוספים למימון ההלוואות בשנים ה'קשות', והם כוללים הון עצמי, הפקדות, וכספים מתוכניות אחרות של הגמ"ח. ג'. הליטאים מתחתנים מאוחר והספרדים גם, כך שאפשר לקוות שבממוצע, כל המשתתפים יוכלו לקבל את ההלוואה בזמן, לקראת חתונת ילדיהם.

4. הוצאות תקורה
בכל החישובים והאקסלים, לא קוזזו הוצאות ההנהלה והכלליות של הגמ"ח. על פי נציג הגמ"ח, הן עומדות על כ-750,000 דולר בשנה. (מחזור הגמ"ח עומד על עשרות ומאות מיליונים בשנה).

5. למה לסמוך על ההודעה הזאת, יותר מאשר על כל הפרסומים של הגמ"ח?
נכון מאד, באמת אין סיבה לסמוך. כבר אמר שלמה המלך: פתי יאמין לכל דבר, וערום יבין לאשורו. ובכל זאת, יש כאן יותר ממודעה קטנה בעלון - יש כאן אלפי משבצות אקסל, המייצגות מאות חודשים ועשרות שנים, שנחרשו ונבדקו לאורך ולרוחב. כל מי שמעוניין, יוכל לקבל את קבצי הנתונים בפניה לנציג הגמ"ח ולהתרשם בעצמו.

6. מי זה שבדק?
כמה אנשים שמעניין אותם ואכפת להם, מתמצאים היטב באקסל, ולחלקם יש נסיון של שנים בביקורת עמותות וחברות בהיקפים של עשרות מיליונים. יכולנו לכתוב כאן מילים מפוצצות כמו 'מתודולוגיית הביקורת' ו'האיזון האקטוארי', אבל במקום זה העדפנו לדבר עברית פשוטה: התוכנית הגיונית מבחינה חשבונאית.

6. הא הא, הנה לכם חשדנים, התוכנית של הגמח בסדר גמור
נכון - ואנחנו הראשונים שמאושרים לדעת את זה. קיבלנו באישי ובציבורי תגובות, חלקן כמעט מתקיפות. 'איך העזתם לחשוד בגמח ועכשו התברר שאתם סתם מטופשים'.
אז חשוב להדגיש שהבדיקות שנערכו כאן לא היו ציד מכשפות - הן היו רצון אמיתי לאמת נתונים שנוגעים לכספי ציבור. אין שום שמץ של טיפשות בבדיקת דברים ובתהיה על קנקנם. זה שהתוצאות הראו שהחישובים בסדר גמור - זה יופי ומשמח את כולנו, אך לא מייתר את הבדיקה מעיקרה.

7. הנציגים
משהו אחרון: נציג הגמ"ח הוכיח לכל אורך הדרך סבלנות שלא תיאמן, בהסברים, בתשובות ובשליחת קבצים לכל המעוניין. העובדה הזו כשלעצמה, תרמה מאד לאמון בגמ"ח.

תודה להנהלת פרוג על הפלטפורמה שאפשרה את כל הדיון והמהלך.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם

הנה העתק של הסיכום:

אחרי עשרות עמודי ברברת ושעות ארוכות של חפירה בנוסחאות האקסל, האשכול הנוכחי מהווה סיכום הדברים

בפירמידה, חייבים לגייס מצטרפים חדשים כל הזמן כדי לשלם לישנים. בגמ"ח, ההלוואות ניתנות ברובן המוחלט מכספי ההחזרים של המצטרפים הקודמים - ולא מתשלומים חודשיים של מצטרפים חדשים. תיאורטית, אחרי עוד כמה שנות פעילות, אפשר יהיה להפסיק בכלל לקבל מצטרפים חדשים, והגמ"ח ימשיך לפעול ולהלוות - יהיה לו די הון עצמי לכך.

יודגש: כאן מדובר על חשבונאות נטו, לא על דברים בלתי צפויים שעלולים לקרות. מבחינה חשבונאית- מיזם כמו הגמ"ח, על סמך הנתונים כיום, יכול בהחלט להמשיך ולהתקיים שנים רבות, ולהלוות לכל חבריו ולעזור להם לחתן את ילדיהם באושר רב - וזאת בסייגים שבסעיפים הבאים.

3. יהיו שנים 'קשות'
בשנים האלה, על פי הנתונים היבשים, ייקח יותר זמן מרגע ההצטרפות ועד שהחבר יוכל לקבל את ההלוואה. מדובר בכ-10 שנים (הערכה לחומרה), שבהן ההלוואות לחברים חדשים לא יוכלו להינתן תוך 17 שנים מרגע ההצטרפות כמו היום, אלא יידחו בכמה שנים.
נציג הגמ"ח המרכזי מצהיר ש: א' כל אחד שמצטרף, נותנים לו תאריך משוער לקבלת ההלוואה, והוא יוכל לראות אם התאריך הזה מתאים לו או לא. ב' יש מקורות נוספים למימון ההלוואות בשנים ה'קשות', והם כוללים הון עצמי, הפקדות, וכספים מתוכניות אחרות של הגמ"ח. ג'. הליטאים מתחתנים מאוחר והספרדים גם, כך שאפשר לקוות שבממוצע, כל המשתתפים יוכלו לקבל את ההלוואה בזמן, לקראת חתונת ילדיהם.

4. הוצאות תקורה
בכל החישובים והאקסלים, לא קוזזו הוצאות ההנהלה והכלליות של הגמ"ח. על פי נציג הגמ"ח, הן עומדות על כ-750,000 דולר בשנה. (מחזור הגמ"ח עומד על עשרות ומאות מיליונים בשנה).

נכון מאד, באמת אין סיבה לסמוך. כבר אמר שלמה המלך: פתי יאמין לכל דבר, וערום יבין לאשורו. ובכל זאת, יש כאן יותר ממודעה קטנה בעלון - יש כאן אלפי משבצות אקסל, המייצגות מאות חודשים ועשרות שנים, שנחרשו ונבדקו לאורך ולרוחב. כל מי שמעוניין, יוכל לקבל את קבצי הנתונים בפניה לנציג הגמ"ח ולהתרשם בעצמו.

6. מי זה שבדק?
כמה אנשים שמעניין אותם ואכפת להם, מתמצאים היטב באקסל, ולחלקם יש נסיון של שנים בביקורת עמותות וחברות בהיקפים של עשרות מיליונים. יכולנו לכתוב כאן מילים מפוצצות כמו 'מתודולוגיית הביקורת' ו'האיזון האקטוארי', אבל במקום זה העדפנו לדבר עברית פשוטה: התוכנית הגיונית מבחינה חשבונאית.

נכון - ואנחנו הראשונים שמאושרים לדעת את זה. קיבלנו באישי ובציבורי תגובות, חלקן כמעט מתקיפות. 'איך העזתם לחשוד בגמח ועכשו התברר שאתם סתם מטופשים'.
אז חשוב להדגיש שהבדיקות שנערכו כאן לא היו ציד מכשפות - הן היו רצון אמיתי לאמת נתונים שנוגעים לכספי ציבור. אין שום שמץ של טיפשות בבדיקת דברים ובתהיה על קנקנם. זה שהתוצאות הראו שהחישובים בסדר גמור - זה יופי ומשמח את כולנו, אך לא מייתר את הבדיקה מעיקרה.

7. הנציגים
משהו אחרון: נציג הגמ"ח הוכיח לכל אורך הדרך סבלנות שלא תיאמן, בהסברים, בתשובות ובשליחת קבצים לכל המעוניין. העובדה הזו כשלעצמה, תרמה מאד לאמון בגמ"ח.

יש כאן אי-אלו חוסר דיוקים.
אבל בגדול, הצדק איתה

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום

הנה העתק של הסיכום:

3. יהיו שנים 'קשות'

4. הוצאות תקורה

6. מי זה שבדק?

7. הנציגים

זה רק סיכום של הצד הפיננסי של הגמ"ח, והסבר האם הוא יכול להתקיים ללא הפקדות חדשות, או שלא.
עד אז לא נכנסו כלל, האם זה גם כדאי? או שלא?
ועל זה נסובו הוויכוחים בפורום, מאז הסיכום הזה שהיה לפני 5 שנים.

soomsum

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
טעות חמורה.
כפי שהסברתי בהודעה הקודמת.
מה שעשו בחיפה ובפרוייקטים נוספים (פוריה, כרמי הגבעה, אולי גם דורות עלית)
סיכמו עם המשווק, שמי שקונה שם דירה/קרקע/פנטזיה כלשהיא, יהיה זכאי לקבל הלוואה אישית מהגמ"ח לצורך הרכישה.
הלווה הוא הרוכש, והוא קיבל הלוואה של לפי הסדר הרגיל.
בחלק מהפרוייקטים, ההסדר יועד דווקא לחברי הגמ"ח, כלומר אנשים שיש להם יחידות בגמ"ח.
ובחלק מהפרוייקטים גם ללקוחות שאין להם יחידות בגמ"ח.
על התענוג הזה, שילם היזם/המשווק לגמ"ח המרכזי עמלה על כל יחידה שאושרה בקשר לפרוייקט שלו.
במילים קצת אחרות
מקבלים ריבית על זה שהם נותנים הלוואות לקניה בפרויקט
זה בעצם ליווי בנקאי רק בצורה עקיפה
לא יפה להתייפייף עם מילים וליפות מציאות

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
עמלה מהמשווק
הרי איך יש להם כסף להלוות מהכסף שאתה נותן להם
ועל זה הם מקבלים "עמלה" כלשונך = רווח של ריבית מהכסף שאתה מפקיד אצלם,
יש להם כסף מההפקדות שלי ושל עוד מאות אלפי יחידות שמנויים, ומהחזרים של חברה שכבר קיבלו הלוואות.

זה שאלה גדולה האם כזה דבר יכול לקרוס או לא, כלומר בודאי שכן, השאלה כמה סיכון זה, וכבר רותי קפלר סיכמה את העניין...
אני ממש לא ממוחה לחשבונות כאלה.
ברור שהגמ"ח צריך כמה שיותר כסף, ואם יכול להרויח גם מכמה משווקים של דירות מה רע?
מה כ"כ מפריע לכם, הכל זה בשביל להלואות לאחרים, אף אחד לא צובר פה הון.
גם אם הגמ"ח של הרב קופרמן היה מקבל תרומה של כמה מאות אלפים הייתם צורחים??? או שהייתם שמחים שיהיה עוד קצת חסד בעם ישראל. (וכל גמ"ח מקבל גם תרומות, תרומה לא הפקדה!, גמ"ח שאין לו הון עצמי יקרוס די מהר, מספיק אחד שלא יכול להחזיר בזמן וכו')

גדול מרבן שמו

משתמש מקצוען
המשתמש נחסם
במילים קצת אחרות
מקבלים ריבית על זה שהם נותנים הלוואות לקניה בפרויקט
זה בעצם ליווי בנקאי רק בצורה עקיפה
לא יפה להתייפייף עם מילים וליפות מציאות
ממש לא.
ליווי בנקאי, היזם אחראי להחזיר, והסיכון גבוה יותר
כאן הלווים הם אנשים פרטיים עם 4 ערבים וכו' אותו סיכון כמו כל הלוואה אחרת שהם נותנים עם רווח יותר גבוה.

וקצת למען האינטלגנציה, ככל שהם מרויחים יותר כסף, הסיכון שלהם ליפול קטן, והלחץ לצרף יחידות חדשות יורד.
אז בסופו של יום זה לטובת כל מי שהפקיד שם כסף.

יש לי עליהם ביקורת מכאן ועד אבו-דאבי, אבל עניין הרווחים שלהם, הוא ממש לא הבעיה.

soomsum

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
ממש לא.
ליווי בנקאי, היזם אחראי להחזיר, והסיכון גבוה יותר
כאן הלווים הם אנשים פרטיים עם 4 ערבים וכו' אותו סיכון כמו כל הלוואה אחרת שהם נותנים עם רווח יותר גבוה.

וקצת למען האינטלגנציה, ככל שהם מרויחים יותר כסף, הסיכון שלהם ליפול קטן, והלחץ לצרף יחידות חדשות יורד.
אז בסופו של יום זה לטובת כל מי שהפקיד שם כסף.

יש לי עליהם ביקורת מכאן ועד אבו-דאבי, אבל עניין הרווחים שלהם, הוא ממש לא הבעיה.
לי גם אין בעיה שירוויחו
ויש לי שם יחידות
רק שאנשים ידעו שיש פה עסק מרוויח שמנהל גמ
ח בהלוואות מאוד זולות
עם כל הכבוד למה שהם עוזרים לאנשים המנהלים מרוויחים כמו עסק מוצלח
ואדרבה שכולם יעשו כאלו עסקים

יוסי123

משתמש סופר מקצוען
לי גם אין בעיה שירוויחו
ויש לי שם יחידות
רק שאנשים ידעו שיש פה עסק מרוויח שמנהל גמ
ח בהלוואות מאוד זולות
עם כל הכבוד למה שהם עוזרים לאנשים המנהלים מרוויחים כמו עסק מוצלח
ואדרבה שכולם יעשו כאלו עסקים
אתה רוצה לומר שהם מרויחים חוץ מהמשכורות הקבועות שלהם?

מצב
הנושא נעול.
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  40  פעמים

לוח מודעות

למעלה