השקעות הגמח המרכזי, מה היחס אליו פה?

מצב
הנושא נעול.

אש הברזל

משתמש סופר מקצוען
אשמח לשמוע את דעת האנשים בהתייחס לכל אופציות ההשקעה שעולות פה בפורום
האם כדאי להפריש את הסכום הזה לגמח או שמא לחיסכון?
אשמח לשמוע את מגוון הדעות + נימוקים

עפולה

משתמש מקצוען
בכדי לקבל הלואה בגמ"ח המרכזי ע"ס 240K עלייך להפקיד במשך 15 שנה סכום של 300 ש"ח, לפני שהילד הגיע לגיל 3.

יש דרך טובה יותר: להשקיע בשוק ההון סכום טיפה יותר גבוה, למשך קצת יותר שנים, ובסוף התקופה הכסף שלך!!, בלי הלוואות ובלי טובות.

אם תפרישי סכום של 500 ש"ח בכל חודש למשך 19 שנה, באפיק ריוח מוצע [7% לשנה], ישאר לך בסוף התקופה את אותו סכום שיכולת לקבל בהלואה מהגמ"ח [240K].
הכסף ישאר שלך, בלי טובות, בלי הלואות, בלי ערבים, ובלי החזרים. והכל מנוהל בשקיפות מלאה.

בנוסף, לא תצטרכי למשוך את הכסף מההשקעה, תוכלי לקבל הלואה בתנאים מאוד טובים כנגד הסכום המושקע, והכסף שלך ימשיך לצבור עוד ועוד רוחים.

בהצלחה.

שפריצרית

משתמש מקצוען
לא אכנס פה למה שכתבו כבר מעלי, על עצם הרעיון להשקיע בכל חודש סכומים נכבדים רק בשביל הזכות לקבל הלוואה...
אתייחס לפן אחר -
לגמ"ח המרכזי אין שום דרך להתמודד עם חדלות פרעון!!
הם לא בנק ולא קרן השקעות, הם מתנהלים בהגדרות הלכתיות שמשחררות אותם מאחריות במקרים כאלה.
נכון שזה נצרך כשמדובר בניהול קרן כזו ע"י אנשים יר"ש, וקהל היעד גם הוא כזה.
אבל שימו לב - זה גורם לסיכון מאד גדול, שגם הם לא מכחישים את קיומו אלא מתוכחים על רמת הסיכון. (שלדעתי הוא גבוה ומסוכן מאד)

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
היו על זה דיונים ארוכים.
כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון:
1) לגמח המרכזי ניתן לתתרום מכספי מעשרות.
2) ההבדל בין 300 ש' (או פחות) ל500 ש' ובין 15 ש' לבין 19 ש' כפול מספר רב של ילדים הוא לפעמים ההבדל בין להיות או לחדול.
3) כדאי לשמוע מבעלי נסיון מה יש להם לאמר בענין (גם מאנשים בעלי הון שנעזרו בכסף נזיל במזומן ובתנאים נוחים יחסית וכמובן מאנשים שאין להם שקל..)
4) הגמח המרכזי יכול להוות תחליף זמני לכסף שמושקע בשוק ההון וצריכים אותו בדיוק בשנים שלא מוצלח להוציא בהם כסף משוק ההון (והן רבות)
5) פיזור השקעות הן בהבט הרוחני בהשתדלות נכונה בכמה מישורים ובהחלט גם בהבט הכלכלי.

נערך לאחרונה ב:

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
4) הגמח המרכזי יכול להוות תחליף זמני לכסף שמושקע בשוק ההון וצריכים אותו בדיוק בשנים שלא מוצלח להוציא בהם כסף משוק ההון (והן רבות)
בשביל זה יש עוד השקעות חוץ משוק ההון.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
בשביל זה יש עוד השקעות חוץ משוק ההון.
אז את כבר אומרת ש500 ש' לילד ל-19 שנה זה לא מספיק. צריך להשקיע בעוד אפיק.
ברור שהגמח המרכזי קם עבור אנשים שהכסף שלהם מוגבל ואינו מספיק לצבירת הון עצמי משמעותי. אי אפשר להתעלם מזה ולתת הצעות שאינן תואמות את מאפיני הציבור.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אז את כבר אומרת ש500 ש' לילד ל-19 שנה זה לא מספיק. צריך להשקיע בעוד אפיק.
ברור שהגמח המרכזי קם עבור אנשים שהכסף שלהם מוגבל ואינו מספיק לצבירת הון עצמי משמעותי. אי אפשר להתעלם מזה ולתת הצעות שאינן תואמות את מאפיני הציבור.
ממש לא אמרתי שצריך יותר מ500 ש"ח לילד, [וגם לא אמרתי 500]
אבל בדר"כ למשפחה ממוצעת יש יותר מילד אחד, [ואם יש רק ילד אחד, אז וודאי לא צריכים את הגמ"ח המרכזי] ואם חוסכים סכום מסוים כל חודש, ומגוונים את תיק ההשקעות בצורה שסכום מסוים מושקע באפיק אחד, וסכום נוסף מושקע באפיק נוסף, וכן ככל שחסכנו יותר, ניתן לגוון יותר את תיק ההשקעות.
ככה שהבעיה שציטטתי לא אמורה להיות בעיה.
ובהחלט לחתן את כל הילדים מ500 ש"ח בחודש, זה וודאי לא יכול להיות ע"פ דרך הטבע.
ומה שאני חושבת בעניין הגמ"ח המרכזי, כבר כתבתי באשכול הזה.
https://www.prog.co.il/threads/חסכון-לנישואי-הילדים-גם-כשאין-לכך-תקציב.484020/

נערך לאחרונה ב:

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
בכדי לקבל הלואה בגמ"ח המרכזי ע"ס 240K עלייך להפקיד במשך 15 שנה סכום של 300 ש"ח, לפני שהילד הגיע לגיל 3.

יש דרך טובה יותר: להשקיע בשוק ההון סכום טיפה יותר גבוה, למשך קצת יותר שנים, ובסוף התקופה הכסף שלך!!, בלי הלוואות ובלי טובות.

אם תפרישי סכום של 500 ש"ח בכל חודש למשך 19 שנה, באפיק ריוח מוצע [7% לשנה], ישאר לך בסוף התקופה את אותו סכום שיכולת לקבל בהלואה מהגמ"ח [240K].
הכסף ישאר שלך, בלי טובות, בלי הלואות, בלי ערבים, ובלי החזרים. והכל מנוהל בשקיפות מלאה.

בנוסף, לא תצטרכי למשוך את הכסף מההשקעה, תוכלי לקבל הלואה בתנאים מאוד טובים כנגד הסכום המושקע, והכסף שלך ימשיך לצבור עוד ועוד רוחים.

בהצלחה.
אני יתייחס להשקעה מקבילה לסכום שנותנים בגמ"ח המרכזי
אם חוסכים 300 שח לחודש כפול 16 שנה באפיק השקעה כשר עפי" ההלכה
לפי בדיקה שלי עם אנשי מקצוע אפשר להגיע ל 105,000 ש"ח ובמקרה חריג עד 120,000 ש"ח.
ודאי לא 240,000 ש"ח!!!
(ברור שאם תשלמו יותר וליותר שנים או שתשקיעו באפיקים שאינם 'הלכה' תרוויחו יותר. אבל ההשוואה היא לא נכונה. גם אם תשימו 1000 ש"ח בלי השקעה בכלל רק חיסכון תגיעו לסכום יותר גבוה, אבל אין השוואה!)

זה נכון שכיף להתחיל את החתונה עם ה 100 הראשונים ששייכים לכם.
אבל אם במקביל תצטרכו עבור החתונה עצמה עוד השלמה של הלוואה קטנה,
ולאחמ"כ עבור התשלום הראשון לדירה תצטרכו עוד הלוואה בנקאית עם ריבית לפי מה שייתן הבנק..
אז כבר לא הרווחתם כלום!! כי את הריבית שהרווחתם באפיק ההשקעה שילמתם בהלוואה שאחרי החתונה!!..

בנוסף, אסור לשכוח ש'השקעה' היא השקעה לכל דבר והיא נתונה לסיכונים ולהפסדים בדיוק כמו בכל השקעה אחרת שאפשר גם להפסיד. מאידך ההפקדה לגמ"ח המרכזי אפשר לתת לכתחילה מכספי מעשרות וזה מעלה גדולה.

כל הסכום שצריך לחתונה מקבלים במקום אחד. גם לחתונה וגם לתשלום הראשון לדירה. ואת הכל מחזירים בהחזר אחד בסכום שפוי שאפשר לעמוד בו בכל חודש (1560). והחיים ממשיכים כסדרם בעז"ה.

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
לא אכנס פה למה שכתבו כבר מעלי, על עצם הרעיון להשקיע בכל חודש סכומים נכבדים רק בשביל הזכות לקבל הלוואה...
אתייחס לפן אחר -
לגמ"ח המרכזי אין שום דרך להתמודד עם חדלות פרעון!!
הם לא בנק ולא קרן השקעות, הם מתנהלים בהגדרות הלכתיות שמשחררות אותם מאחריות במקרים כאלה.
נכון שזה נצרך כשמדובר בניהול קרן כזו ע"י אנשים יר"ש, וקהל היעד גם הוא כזה.
אבל שימו לב - זה גורם לסיכון מאד גדול, שגם הם לא מכחישים את קיומו אלא מתוכחים על רמת הסיכון. (שלדעתי הוא גבוה ומסוכן מאד)
טעות!
הגמ"ח מקפיד על ערבים כאלה שיש להם תלוש משכורת ע"מ שיהיה להם דרך להמשיך לכל הפחות את התשלומים של הלווה שלא משלם וכשזה מתחלק לכמה ערבים וזה לא סכום גדול זה אכן משולם, והמציאות מוכיחה זאת!
בנוסף, הלוואה זו היא חוקית לכל דבר ואם לא ניתן יהיה לתבוע אותה בבית דין לפי דין תורה אפשר יהיה ללכת לכל ערכאה משפטית. אנשים חותמים על זה בעת לקיחת ההלוואה.
וגם אסור לשכוח, שהגמ"ח המרכזי מחתים בכל הלוואה את בני הזוג על שמישכון הדירה שלהם עצמם. אומנם מדובר בשיעבוד שני כדי שזה לא ימנע מבני הזוג לקחת משכנתא על דירתם, אבל עדיין יש לגמח משהו ביד וזה לא סתם הלוואה באויר!

אי פה אי שם

משתמש מקצוען
האשכולות על שוק ההון רבים פה ב"ה, ובכ"ז רוב הזמן מדברים על המשקיעים והכרישים הגדולים...

כאן המקום אולי לדבר על האדם מן השורה, זה שאין לו חלום ושאיפה להיות עשיר, אלא רק לחתן את ילדיו בכבוד ובשמחה.

אמת, הלוואה נהדרת והחזרים נוחים מציע הגמ"ח המרכזי, חתן ילדיך בלי שום עול ודאגות, אבל אם ניקח אדם שחיתן 4 ילדים ומחזיר בחודש 6240, וחוץ מעוד 1200 הפקדות עבור 4 ילדים נוספים ביחד 7440, האם זאת הדוגמא לאיש המסודר? המחושב? שלקח אחריות לפני 20 שנה?, עוד לא גמר את המשכנתא של עצמו וצריך כמעט 7500 להתחיל את החודש, זהו הפתרון???
אולי בשביל הגלגולים והביזיונות...

לעומת זאת אדם שהפריש לשוק ההון 16 שנה, נכון שיש לו "רק" 105/120000, אבל זה כסף שלו.
ירצה יוסיף, לא ירצה לא יוסיף.

ואם הוא אחד שירצה מאוד לתת יותר לילדיו - יוכל להפריש יותר מ300 בחודש, או יותר שנים, הרי בגמ"ח מכפילים לו לאחר החתונה פי 5 את התשלום החודשי (300-1560), ונכון שלאחר חתונה של ילד, יורדת ההוצאה החודשית שלו כביכול, אבל המציאות מוכיחה שכשמתחיל הבלגן - נישואי ילדים, החזרים הלוואות, הכל נהיה גוש אחד לא ברור, (יעידו כל אחד ואחת האם רמת החיים בביתם או בבית הוריהם ירדה או עלתה מאז נישואי הילדים).
ובכן לחוסך החכם (שוב לא מדברים על משקיע) עדיף אולי להאריך ל18 שנה שאז הסכום יהיה 130/150000 וכל זה להזכירכם - כסף שלו.

בענין המעשרות, רובנו מחויבים בין כה וכה את רוב המעשרות למוסדות כאלו ואחרים (ובלי להזכיר את המכירות הסיניות...)

בנושא הסיכונים, אמת יש סיכונים, אבל להעמיד את הגמ"ח במקום חסין יותר מהבורסה בכללותה, קצת מגוחך.
טוב אולי זה מסתמך על ההבטחה שבבני ברק לא יפול....

ועוד שאלה לסיום, אם המיזם הזה כ"כ מוצלח מדוע הוא קיים רק במגזר החרדי ורק בארץ? תמהני

שפריצרית

משתמש מקצוען
אני כבר יכולה לענות לך במקומם.
אמת, הלוואה נהדרת והחזרים נוחים מציע הגמ"ח המרכזי, חתן ילדיך בלי שום עול ודאגות, אבל אם ניקח אדם שחיתן 4 ילדים ומחזיר בחודש 6240, וחוץ מעוד 1200 הפקדות עבור 4 ילדים נוספים ביחד 7440, האם זאת הדוגמא לאיש המסודר? המחושב? שלקח אחריות לפני 20 שנה?, עוד לא גמר את המשכנתא של עצמו וצריך כמעט 7500 להתחיל את החודש, זהו הפתרון???
הגמ"ח המרכזי מעודד לגלגל את ההחזר על הילד, ולמעשה ההלוואה על שמו וזה בדיוק הרעיון.
ועוד שאלה לסיום, אם המיזם הזה כ"כ מוצלח מדוע הוא קיים רק במגזר החרדי ורק בארץ? תמהני
כי רק המגזר הזה מחתן ילדים מהלוואות ורק במגזר הזה השקעה בהלוואה שתינתן בעוד עשרים שנה נחשבת להשקעה כדאית.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
כי לאנשים מיואשים אפשר למכור סיפורים.
אותי מעניין אם הכל זה לשם חסד, ולא צריכים את המצטרפים החדשים וכו', אז למה הם משווקים את זה בכזאת אגרסיביות? ולמה הם משלמים סכומים כ"כ יפים למשווקים של זה?
מיזם כ"כ מוצלח לא צריך כ"כ הרבה פרסומת, ושיווק.
ראיתם פעם פרסומת לאולמי ארמונות וולף בירושלים? או אולי יש עמלות שיווק למשווקים של האולם הזה?
ועדיין אין יום שהאולמות לא מלאים.

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
האשכולות על שוק ההון רבים פה ב"ה, ובכ"ז רוב הזמן מדברים על המשקיעים והכרישים הגדולים...

כאן המקום אולי לדבר על האדם מן השורה, זה שאין לו חלום ושאיפה להיות עשיר, אלא רק לחתן את ילדיו בכבוד ובשמחה.

לעומת זאת אדם שהפריש לשוק ההון 16 שנה, נכון שיש לו "רק" 105/120000, אבל זה כסף שלו.
ירצה יוסיף, לא ירצה לא יוסיף.

ואם הוא אחד שירצה מאוד לתת יותר לילדיו - יוכל להפריש יותר מ300 בחודש, או יותר שנים, הרי בגמ"ח מכפילים לו לאחר החתונה פי 5 את התשלום החודשי (300-1560), ונכון שלאחר חתונה של ילד, יורדת ההוצאה החודשית שלו כביכול, אבל המציאות מוכיחה שכשמתחיל הבלגן - נישואי ילדים, החזרים הלוואות, הכל נהיה גוש אחד לא ברור, (יעידו כל אחד ואחת האם רמת החיים בביתם או בבית הוריהם ירדה או עלתה מאז נישואי הילדים).
ובכן לחוסך החכם (שוב לא מדברים על משקיע) עדיף אולי להאריך ל18 שנה שאז הסכום יהיה 130/150000 וכל זה להזכירכם - כסף שלו.

בענין המעשרות, רובנו מחויבים בין כה וכה את רוב המעשרות למוסדות כאלו ואחרים (ובלי להזכיר את המכירות הסיניות...)

בנושא הסיכונים, אמת יש סיכונים, אבל להעמיד את הגמ"ח במקום חסין יותר מהבורסה בכללותה, קצת מגוחך.
טוב אולי זה מסתמך על ההבטחה שבבני ברק לא יפול....

ראשית, אני מוכרח להחמיא לך. אתה כותב כתיבה משובחת.

ולגבי טענתיך, לצערי המציאות מוכיחה אחרת ממך. אני פוגש בוקר וערב וכל יום תמיד.. אנשים שמחתנים ילדים וכשאני מנסה לטעון שאולי ההחזרים של 'הגמ"ח המרכזי' קשים מידיי למי שלקחו 3 ו 4 הלוואות הם צוחקים לי בפרצוף ....
אנשים שמחתנים כמה ילדים בכמה שנים מגלגלים כמה עשרות אלפי שח בכל חודש!!!! ולשלם באופן מסודר כמה אלפי שח לגמח המרכזי זה לוקסוס עבורם. מוצאים עוד עבודה נוספת חוסכים במקום אחר ועומדים בזה והחיים ממשיכים בלי ריצות כל היום לגמחים ולחו"ל וכו'
אל תסמוך רק עלי צא לשוק ותשאל אנשים שמחתנים ילדים. תחזור אליי אם שמעת אחרת!

הגמ"ח המרכזי

משתמש פעיל
כי לאנשים מיואשים אפשר למכור סיפורים.
אותי מעניין אם הכל זה לשם חסד, ולא צריכים את המצטרפים החדשים וכו', אז למה הם משווקים את זה בכזאת אגרסיביות? ולמה הם משלמים סכומים כ"כ יפים למשווקים של זה?
מיזם כ"כ מוצלח לא צריך כ"כ הרבה פרסומת, ושיווק.
ראיתם פעם פרסומת לאולמי ארמונות וולף בירושלים? או אולי יש עמלות שיווק למשווקים של האולם הזה?
ועדיין אין יום שהאולמות לא מלאים.
תראה לי דבר אחד שמצליח ב 2020 בלי פרסום ושיווק! נו באמת....
(באולמות זה משהו אחר יש חסר מטורף, זה כמו חמאה ב 2019..... אין להשיג במחיר שפוי!!)

שפריצרית

משתמש מקצוען
אותי מעניין אם הכל זה לשם חסד
עם זה אני לא מסכימה.
הנשיא, ההוגה והמייסד של הגמ"ח הוא הרב גבריאל יוסף לוי שליט"א (או מוכר יותר - הרב גי"ל..)
תלמיד חכם שבאמת מחפש דרכים ורעיונות לעזור לציבור.
בהסתכלות כלכלית טהורה זו אכן שטות למשפחה רגילה, אבל הציבור שלנו לא מתנהל בצורה כלכלית טהורה הרי.
למשפחה שגם כך תחתן מהלוואות זה אכן פתרון.
הסיבה לפרסום המאסיבי כעת ולהורדת גיל ההצטרפות - המחזור הראשון של המשקיעים הגיע לגיל נישואי הילדים, וכדי לעמוד בהתחייבויות שהגיעו בבת אחת צריך גם להביא מחזור חדש בבת אחת.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
עם זה אני לא מסכימה.
הנשיא, ההוגה והמייסד של הגמ"ח הוא הרב גבריאל יוסף לוי שליט"א (או מוכר יותר - הרב גי"ל..)
תלמיד חכם שבאמת מחפש דרכים ורעיונות לעזור לציבור.
בהסתכלות כלכלית טהורה זו אכן שטות למשפחה רגילה, אבל הציבור שלנו לא מתנהל בצורה כלכלית טהורה הרי.
למשפחה שגם כך תחתן מהלוואות זה אכן פתרון.
הסיבה לפרסום המאסיבי כעת ולהורדת גיל ההצטרפות - המחזור הראשון של המשקיעים הגיע לגיל נישואי הילדים, וכדי לעמוד בהתחייבויות שהגיעו בבת אחת צריך גם להביא מחזור חדש בבת אחת.
אני חושבת שהמיזם הזה ודומיו, גם גורמים לציבור החרדי להיות עוד יותר טיפש כלכלית.
כי כשנולד לזוג חרדי ילד, במקום לחשוב מאיפה יהיה להם כסף לחתן אותו, הם חושבים איך הם יצליחו לקבל הלוואה בתנאים טובים, וכשמצאו את הפתרון בדמות הגמ"ח המרכזי, אז הם נרגעים.
לא שיש לי בעיה שאנשים רגועים, אבל שזה לא יהיה בצורה כזאת...
רוצים לסמוך על הקב"ה מצוין!!!
אבל אם כבר עושים השתדלות לנישואי הילדים, אז לעשות את זה כדי להצליח לקבל הלוואה בתנאים טובים???
ולאחריות על הדבר הזה, אז לגמ"ח המרכזי יש חלק גדול.

ואני חלילה לא מדברת על שום רב.

שפריצרית

משתמש מקצוען
אני חושבת שהמיזם הזה ודומיו, גם גורמים לציבור החרדי להיות עוד יותר טיפש כלכלית.
כי כשנולד לזוג חרדי ילד, במקום לחשוב מאיפה יהיה להם כסף לחתן אותו, הם חושבים איך הם יצליחו לקבל הלוואה בתנאים טובים, וכשמצאו את הפתרון בדמות הגמ"ח המרכזי, אז הם נרגעים.
לא שיש לי בעיה שאנשים רגועים, אבל שזה לא יהיה בצורה כזאת...
רוצים לסמוך על הקב"ה מצוין!!!
אבל אם כבר עושים השתדלות לנישואי הילדים, אז לעשות את זה כדי להצליח לקבל הלוואה בתנאים טובים???
ולאחריות על הדבר הזה, אז לגמ"ח המרכזי יש חלק גדול.
אני מסכימה עם זה, ובמקביל לא מבינה את הח"כים החרדים שפועלים להחריג את הגמ"חים מחוק המזומן.
הפתרונות הללו רק מנציחים את הבעיה.
ובכל זאת, זה לא סותר את העובדה שבעל גמ"ח כספים עושה חסד עצום.
באחד העיתונים היה פעם מכתב למנהלי הגמ"חים שיפסיקו לתת הלוואות בסדרי גודל כאלה, או לפחות יקשו מאד על קבלת ההלוואות.
אחד מבעלי הגמ"חים ענה בתגובה - אני עוסק בחסד, לא בחינוך הציבור.
כל אחד יעשה את השיקול שלו אם לקחת הלוואות או לא, ואם הגיע למסקנה שכן - אנחנו כאן בשבילו.
בכל אופן, גם האנשים הכי שקולים, מחושבים וחכמים כלכלית שאני מכירה לקחו הלוואות כאלה ואחרות בתקופת נישואי הילדים.
אחרי הכל מדובר בסכומים עצומים ששום התחכמות ודרך הטבע לא יכולים להתמודד מולם.

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
אחד מבעלי הגמ"חים ענה בתגובה - אני עוסק בחסד, לא בחינוך הציבור.
כל אחד יעשה את השיקול שלו אם לקחת הלוואות או לא, ואם הגיע למסקנה שכן - אנחנו כאן בשבילו.
בכל אופן, גם האנשים הכי שקולים, מחושבים וחכמים כלכלית שאני מכירה לקחו הלוואות כאלה ואחרות בתקופת נישואי הילדים.
אחרי הכל מדובר בסכומים עצומים ששום התחכמות ודרך הטבע לא יכולים להתמודד מולם.
אני מסכימה לגמרי!
אבל בשביל זה לא צריך פרסום ושיווק אגרסיבי כ"כ.

מצב
הנושא נעול.
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  40  פעמים

לוח מודעות

למעלה