דיון דרך האמן, ספר סיוע מומלץ או שביבי כפירה?

gedalya vaisbord

משתמש צעיר
אני רוצה לדון עימכם אודות הספר "דרך האמן" למי שמכיר אותו.
בקצרה: מדובר ברב מכר נורא פופולרי שכתבה סופרת אמריקאית בשם ג'וליה קמרון. מדובר ספר הדרכה עצמי לסופרים, אבל גם לאמנים בתחומים אחרים והרעיון הכללי שלו הוא שיצירה ואמנות הם לא משהו שאמן מייצר מתוכו יש מאין כמו מעין שנובע מהאדמה, אלא שצריך להסתכל על האמן כמו נגיד, צינור שמעביר אנרגיה יצירתית שקיימת באוויר ממילא והוא רק מתעל אותה אל הדף\הנייר\תמונה וכו', כל אחד והתחום שלו.
ככלל, כשקראתי את זה בשעתו זה פתח לי כיוון. הכתיבה הפכה מדבר שאני צריך לייצר מתוך האישיות שלי עצמי - למשהו אחר. אני רואה - וכותב את מה שאני רואה, אני מדמיין - אני לא חייב להמציא משהו בכוח - אלא רק להעביר את הדמיון שיש לי בכל מקרה אל הדף. זה לא סותר מחסומי כתיבה ויובש רעיוני אבל ראיתי את זה כשינוי חשיבה מרענן מאוד.
מעבר לרעיון הכללי, הספר בנוי כתוכנית הדרכה בת 14 או 12 שבועות כשבכל שבוע יש משימות וכאלו. לא שרדתי את כל הספר (זה היה לפני כשנתיים). ומלבד זה יש שם תרגיל מאוד מוכר: של כתיבת דפי בוקר, מדובר על יומן שכותבים ישר על הבוקר בלי תכנון ובלי שיפוטיות מה שעולה במוח יורד אל הדף והמטרה של זה היא לשחרר את החשיבה ולחשוף מחשבות שאנחנו מדחיקים.
אבל הטרמינולוגיה של הספר בעייתית. היא כותבת במונחים של "אנרגיה יצירתית" שקיימת ביקום. יש שם כל מיני משפטים חשודים וכל מיני תרגילי "כתבו את התשוקות הכי כמוסות שלכם," וכאלו.

בקיצור: מי שמכיר את הספר, את השיטה הזו \ קרא \ מצא חן בעיניו \ שלל על הסף \ שרף את הספר מיד \ מיישם בהצלחה רק את החלקים היישומיים \ וכו'
אשמח לשיתוף כאן.

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
הספר הוזכר כאן לא מזמן, בעניין "זרם התודעה":

gedalya vaisbord

משתמש צעיר
הספר הוזכר כאן לא מזמן, בעניין "זרם התודעה":

או. קיי.
השאלה שלי עקרונית יותר, אני שואל לגבי שני דברים: הרעיון של הספר והספר עצמו.
הרעיון שמציג אמן ככלי לביטוי אנרגיה יצירתית שקיימת בעולם.
והספר על תוכנית הלמידה שלו.

yonatanr

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
באופן עקרוני, אי אפשר לצפות מספר שנכתב על ידי גוי, שיתאים לכל כללי ההשקפה הטהורה.
חוששני שאין כאן אמנים ברמה גבוהה עד כדי כך שיוכלו לבקר את תכנית הלמידה של כותבי רבי מכר עולמיים.
לגבי ה'רעיון שמציג אמן ככלי לביטוי אנרגיה יצירתית שקיימת בעולם', אפשר לקרוא לזה 'צינור שמתעל את השפע היצירתי שמזרים הקב"ה לעולם', והכל יבוא על מקומו בשלום.
אפשר לראות בספרי חסיה ברטלר כיצד היא לוקחת רעיונות טיפוליים גויים של 'תאמיני בעצמך ובמקום הכי טהור בעצמך', והופכת אותם ל'תאמיני במקום של השם בתוכך' וכדומה.

קופירייטה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
לבקר את תכנית הלמידה
זה נכון,
אבל מה ש@gedalya vaisbord כתב זה
מי שמכיר את הספר, את השיטה הזו \ קרא \ מצא חן בעיניו \ שלל על הסף \ שרף את הספר מיד \ מיישם בהצלחה רק את החלקים היישומיים \ וכו'
אשמח לשיתוף כאן.
שיתוף בחוויה.
שאת זה אפשר גם אפשר, אפילו כולנו בורים, כולנו מגמגמים, כולנו כותבים בשגיאות דקדוקיות נוראיות ש@yonatanr מתקן שוב ושוב במסירות

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי

gedalya vaisbord

משתמש צעיר
קיבלתי בהודעה פרטית ואני מצטט באישור:

"1. הסופרת יהודיה. אמנם לא שומרת מצוות.
2. היא מאמינה. זה שהיא קוראת :יקום במקום הקב"ה זה רק לפופולריות הספר.
במהלך כל הספר היא מדגישה את זה שהעולם מנוהל, ואין מקרה בעולם.
3. יש בספר רעיונות מעולים.
4. כמובן הספר נכתב על ידי אישה רחוקה מדת. ובוודאי מבית יעקב..
לכן הדוגמאות, הנושאים המובאים בספר לעיתים לא מתאימים.
5. האם מומלץ? תלוי גיל\פתיחות\ יכולת לבקר\ לא לפחד לקחת רק מה שמתאים".

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
בקיצור, מי שיכול להעיד על עצמו שהוא נמצא במקום של "תוכו אכל, קליפתו זרק" רשאי, מן הסתם, להשתמש בספר...

gedalya vaisbord

משתמש צעיר
בקיצור, מי שיכול להעיד על עצמו שהוא נמצא במקום של "תוכו אכל, קליפתו זרק" רשאי, מן הסתם, להשתמש בספר...
לא. זה עניין של החלטה אם להשתמש במקורות מקצועיים חיצוניים.
אבל זה נושא לדיון השקפתי וכבר יורד מהנושא הראשוני של האשכול.
מה שאני ביקשתי לברר הוא, אם הספר לא נוגד את האמונה.
מכאן ואילך, בהנחה שאנחנו מקבלים את ההודעה הקודמת, שכל אחד יפעל לפי השקפתו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  7  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה