עזרה זרם התודעה

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
יצא לי יותר מפעם להיתקל במושג 'כתיבה בזרם התודעה'.

ההגדרה הויקיפדית של המונח לא ממש הסבירה לי במה מדובר. לא יצא לי לקרוא את הספרים המובאים בה כדי להתרשם מסגנון הכתיבה הזה.

האם יש כותבים בסגנון זרם התודעה שנמנים על המגזר החרדי? אם כן, אשמח להפניות ודוגמאות 'חרדיות'.

תודה!

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
יצא לי יותר מפעם להיתקל במושג 'כתיבה בזרם התודעה'.

ההגדרה הויקיפדית של המונח לא ממש הסבירה לי במה מדובר. לא יצא לי לקרוא את הספרים המובאים בה כדי להתרשם מסגנון הכתיבה הזה.

האם יש כותבים בסגנון זרם התודעה שנמנים על המגזר החרדי? אם כן, אשמח להפניות ודוגמאות 'חרדיות'.

תודה!
בגדול? משהו כמו תן לישון געציל.
אסופה של הגיגים מכל הבא ליד.

(יד עוד הרבה דוגמאות)

מ"ם

משתמש סופר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
לא ידוע לי על ספר או טור חרדי שכתוב כזרם תודעה.
כנראה שהכבוד שלנו למילה הכתובה גדול מכדי שנחלל אותו בכתיבה כזו.
יש כמה טורים שכונתיים פה ושם שהתכוונו לכתוב כתיבה מסודרת ומקצועית ויצא להם זרם תודעה. שלא בכוונה כלל אך כן באשמתם.

* "זרם התודעה" הוא כתיבה ספרותית של שטף ההרהורים והמחשבות העוברים בראשה של דמות, כייצוג של הנפש, באופן חופשי וסובייקטיבי, ללא היגיון, תיקונים או סימני פיסוק ובניסוח אסוציאיבי, חסר מעצורים ולאו דווקא תקני.

זרם התודעה משמש כבסיס לטכניקת כתיבה חופשית, יצירתית ומאווררת מחשבות. כך ממליצה למשל סופרת מפורסמת בשם ג'וליה קמרון על כתיבת "דפי בוקר". אלו הם דפי יומן, שבהם נכתבים טקסטים יומיים כ"זרם תודעה". הכותבים רושמים בהם את כל מה שנמצא ועולה בראשו, ללא עריכה. פשוט נותנים לדברים לצאת, כמי נהר זורמים, משוחררים מביקורת, שיפוט או צנזורה עצמיים, הישר אל הנייר.

לפי ההמלצה, דפי בוקר הם שלושה דפים כתובים ביד, ותוכנם הוא אך ורק זרם התודעה: "אלוקים אדירים, עוד בוקר. אין לי כלום מה לכתוב. צריך לכבס את הווילונות. האם הורדתי את הכביסה אתמול?…" ניתן גם לקרוא לדפי הבוקר בשם אחר – ניקוז מוח – כיוון שזהו תפקידם העיקרי.

דוגמה נוספת, שהובאה ב"המכלול" (שזה נשמע כמו בד"ץ על הקטע ובכל זאת הייתי צריך לצנזר):

"...או אולי נצא לפיקניק נגיד שכל אחד ייתן 5 שילינג ו או שהוא ישלם ונזמין בשבילו אבל את מי גברת פלמינג העוזרת וניסע לפניקס פארק או לגן עם ערוגות התותים רק שהוא לא יתחיל לבדוק קודם כל ציפורן ברגל של הסוסים כמו שהוא עושה עם מכתבים לא לא אם בוילאן יהיה שם כן עם סנדוויצ'ים של פסטרמה וחתיכות האם יש שם בתים קטנים למטה על יד הנהר במיוחד בשביל אבל אפשר להיצלות שם כמו בעזאזל ככה הוא אומר לא ביום חופש של כולם מה שלא יהיה אני לא יכולה לסבול את האווזות האלה..."

עוד מספרה של ג'וליה: "אין דרך לא נכונה לעשות דפי בוקר. שרבוטי בוקר אלה אינם מכוונים להיות אמנות. אי אפשר אפילו לקרוא להם כתיבה, אני מדגישה נקודה זו כדי לעודד את אותם אנשים שאינם סופרים העובדים עם ספר זה. הכתיבה היא פשוט אחד מכלי העזר. כוונת הדפים היא הנעת היד לרוחב הדף וכתיבת כל מה שעולה במחשבה. אין דבר שהינו יפה, טיפשי, ילדותי או מוזר מדי מכדי להיכלל בדפים אלה".

ג'וליה ממליצה לכתוב "דפי בוקר" בכל יום. הדפים הללו נכתבים בעצם כ"זרם תודעה". דהיינו מה שנמצא בראש – כותבים, בלי לערוך את עצמנו. תנו למילים לצאת, כמו שהן, כמי נהר זורמים.

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
בספר של חסיה ברטלר זה מופיע כתרגיל בסיסי מאד.
הרעיון, פשוט לכתוב. כל מילה שעולה לך בראש - תכתבי. בלי לצנזר. לשפוך. בלי מחיקות. ניקוד, זה רק אם זה בא תוך כדי, כי אם לא - בבקשה, לא להכניס בכוח.
זה יכול להיות סתם רשימה למכולת, שמתפתחת לסיפור שמתפתח תוך כדי להגיגים ולמחשבות ולניתוחים.

דווקא הייתי רוצה לפתוח אשכול כזה, של שיתופים כאלו. סתם משהו שיחייב אותי להעלות, בלי לחייב אף אחד לקרוא ולהגיב. סוג של התחייבות פומבית כזאת.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
נשמע ממש כיף ומשחרר!

ריפקא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
יוצא לי הרבה לכתוב בסגנון הזה
זה פשוט לתת למקלדת לכתוב בלי לחשוב מידי
סוג של כיף :)
כמו הקטע הזה שנכתב ככה בלי לחשוב כלום שניה לפני ותוך כדי:

את הספר הזה לא רציתי לפתוח בהקדמה המוכרת: אניג'קה בוגרקס, בעלת פלאפון דור 3, אבא שלי אוהב קפה ואמא מדברת חמש שפות. לא.

החיים שלי התחילו שונים, דרמתיים אולי.

נשברו לי הצבעים בכיתה א'. זה היה האירוע ששבר את גב הגמל.

חזרתי מבית הספר והראתי לאמא את הצבעים השבורים. היא מחתה דמעה ומשם הכל התחיל.

המריבה עם דלינה הדגישה את הפער בין הרמה האינטלקטואלית שלי לבין הרמה הקוגנטיבית, ההורים שלי הבינו שהדרך שלי היא לשם. ואני, ניסיתי להגשים את חלומם.

המשכתי לקטוף חמצוצים בגינה של הזקנה הצעירה שכולנו קראנו לה כך עקב שני קמטי שיבה שעימם היא נולדה, כך סיפרה.

קטפתי תואר אחר תואר וחמצוץ אחר חמצוץ עד שהגעתי לכאן.

הדרך היתה רצופה חתולים וחלזונות ארוכים ונושכים שזעקו למעט יחס, שלי לא היה ממש לתת להם עקב הריצה בחיי.

הספר הראשון שכתבתי נזרק לאחר שעתיים עקב שימוש במדיה בלתי חוקית, אלו הן תמונות האוסף השנתי של אחי פוקי.

אל הספר השני הגעתי כמעט בנס אחרי שהספקתי לנקוע את קרסולי מס' פעמים במהלך הדרך.

סבי הלווה לי חמש לירות מצריות כדי שאוכל לרכוש את מכונת הכתיבה כדי לכתוב את ספרי השלישי, אך בדרך עצרתי בקיוסק ובזבזתי הכל.

כמעט הכל.

השארתי לירה אחת, כי רציתי לקנות מתנה לצ'יפה, הילדה האסייתית , הגיבורה ההירואית של ספרי הרביעי.

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
@ריפקא, בואי ובקשי להכנס ל"כתיבה יצירתית" דרך "הצטרפות לקהילות מקצועיות". תגידי רק שאת פליטה של 'בדרך'.

RACHELIZ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
שאני אבין, זה חייב להיות שמערבבים באותו משפט כמה סיפורים שונים? נראה לי מידי מעושה...

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
שאני אבין, זה חייב להיות שמערבבים באותו משפט כמה סיפורים שונים? נראה לי מידי מעושה...
כן, בדיוק. פשוט, זורמים עם כל מילה שבאה. לא מסננים.

ריפקא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
@ריפקא , השארת אותי במתח מה יסופר אחרי ההקדמה.

את האמת שגם אני במתח :)

@ריפקא, בואי ובקשי להכנס ל"כתיבה יצירתית" דרך "הצטרפות לקהילות מקצועיות". תגידי רק שאת פליטה של 'בדרך'.

חכי אני כבר באה..

פשוט כותבים מה שחושבים, ב"זרם התודעה"..
לא מחקתי פה כלום ולא תיקנתי
כמו שזה ככה זה.

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מנסיון של שנים ועקביות במילוי יומן חיים אישי,
יכולה לומר לכם בוודאות שנדרשת עבודה קשה מאד
כדי לשחרר, להרפות, "לזרום" ולכתוב באמת בלי מסננים.
המוח מסנן אוטומטית דברים מסוימים
ועומד חזק בין התת מודע לבין העט.
(כן, אני כותבת בעט בתוך מחברת עבה. לא במחשב...)

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
אז יתכן שאבן שושן סוף סוף מצא הגדרה לכתיבה שלי...?
בלי דקדוק
בלי פיסוק
שיתוף אישי בלי סינון.
הכתיבה עצמה לוקחת לי כמס דקות ההקלדה. בלי זמן תכנון.
עכשיו זה ככה, או שתגידו לי שזה בדיוק ככה. ושאני אלופה בזרם התודעה וכו.[ מקבלת בענווה גמורה]
או שלא הבנתי מימיני ומשמאלי

ביזנסטורי - אילה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
מישהי שאלה אותי באישי,
מעלה את השאלה גם כאן.

זרם תודעה טהור הוא כתיבה ללא מבנה או תהליך,
מה אם כן,
התועלת שבה?

הני ר.

משתמש סופר מקצוען
הפקות ואירועים
מצטרפת לשאלה.
ותודה תהילה על הניסוח העדין.
חן חן.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  5  פעמים

לוח מודעות

למעלה