דיון דיון פתוח: האם תם עידן התג?

עמירם יוסף

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
אחרי כל הדיון הארוך (שקראתי מהתחלה עד הסוף בעיון...)

הנה כל הדיון שהיה כאן היה בין מעמדים ותיקים בתג ובאינדי', אשר כמו שקדמוני כבר, התג'יניקים לעולם לא יוותרו עליו, ומומחי האינדי' מתעקשים כי אין צורך בו, אלא אדרבא אפשר לעשות הכל בתוכנה העדכנית.

ובכן, אני כתלמיד הדן לפני רבותי, באם ארצה ללמוד עימוד בעידן הקרוב, (אני כבר מתעסק בתכנות אדובי קרוב לשמונה שנים, בעיקר בתוכנת איניד' לעיצוב ועימוד פרוספקטים וכו', וגם ספרים וקונטרסים תורניים) מה ההצעה היותר שווה: לרכוש את תג, או להתמקצע באינידי'?

שכן מבחינת כספית: אני יצטרך לרכוש את תג, וללמוד את רזי התוכנה לעומק. או לרכוש (רק) את הסקריפטים החדשים (והישנים) לאינדי', וללמוד את רזי הגרפ לעומק.
ומבחינת קהילה תומכת, שכמה העירו כאן, הרי כשם שלתג יש את הקהילה הסגורה, גם לאינדי' יש את הקהילה הפתוחה כאן בפורום, וכן את הבלוג של אברהם רחמים ועוד.

המחכה לתשובה מחכימה ותמציתית.
בתודה מראש.
טעות ידידי
כל התגניקים מכירים את שתי התוכונות ולכן יודעים להעריך כל תוכנה למה שהיא מתאימה, ולכם דעתם יותר מכרעת
ואלו שיודעים רק אינדזיין מנסים להצטדק שאפשר גם באינזיין לעשות, רק שהם לא יודעים שהם עובדים יותר קשה, ולוקח להם יותר זמן
והמסקנה היא ברורה: "אין חכם כבעל נסיון"

RCpro

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
דיברתי עם מכר אמריקאי,
הוא מספר שאביו עובד עם תוכנה בשם "דווקא"
האם מישהו מכיר ?
מעולם לא ראיתי מישהו בארץ שעובד עם התוכנה,
האם יש סיבה ?
לא נפוצה אצלנו, מאחר והיא יותר מעבד תמלילים מאשר תוכנת עימוד. עיין ערך דגש, למי שזוכר.

טקסטור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עדיין לענ"ד 'המעלות' של תג שאין לה תחליף זה:
א. הפרטיות של כל עמוד בפני עצמו. אין מצב שעשית תיקון ואחרי ההדפסה רק יתברר לך שזה השפיע משהו על עשר עמודים קדימה.
ב. ההתרעה בהדפסה על עמוד חורג.
יש את זה בתוכנות אחרות?

טקסטור

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עדיין לענ"ד 'המעלות' של תג זה: א. הפרטיות של כל עמוד בפני עצמו. אין מצב שעשית תיקון בעמוד כל שהוא ורק אחרי ההדפסה מתברר לך שזה השפיע משהו עשר עמודים קדימה. ב. שבהדפסה הוא מתריע לך על כל עמוד חורג. יש את זה בתוכנות אחרות?

ניסים פנירי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
טעות ידידי
כל התגניקים מכירים את שתי התוכונות ולכן יודעים להעריך כל תוכנה למה שהיא מתאימה, ולכם דעתם יותר מכרעת
ואלו שיודעים רק אינדזיין מנסים להצטדק שאפשר גם באינזיין לעשות, רק שהם לא יודעים שהם עובדים יותר קשה, ולוקח להם יותר זמן
והמסקנה היא ברורה: "אין חכם כבעל נסיון"

כל מילה.

ומי שירצה להתמודד על ליבם של המעמדים בתג, יצטרך ליצור תוכנה שתהיה שילוב של המעלות של תג ואינדזיין ביחד, כיון שכיום רוב ככל המעמדים בתג יודעים כבר לשתול את ה PDF באינדזיין ולשלב שם עיטורים ושאר ירקות, הן באמצעות סקריפטים (של צמרא למשל), והן באופן ידני. כך שכעת אנו נהנים משני תוכנות מדהימות שכל אחת מהם הכי טובה בתחומה, ובשביל שנמיר אותם במשהו אחר נצטרך משהו שיכלול את שניהם.

בנוסף, ולא קראתי את כל הדיון על כן תסלחו לי אם אני "מתפרץ לדלת פתוחה", אינני מבין כל כך את הצורך העצום שיש בתוכנה חדשה לעימוד. האם מישהו מן המעמדים כל כך מיצר על המצב הנוכחי??

אז נכון, גרפיקה ופונטים מורחבים הם באמת דברים חשובים ביותר, אבל אני לא רואה שהספרים הנמצאים בשוק כעת הם כל כך מכוערים ומיושנים מבחינה גרפית וטיפוגרפית, עד כדי שיתעורר צורך בתוכנה חדשה כזו או אחרת.

ואם מצד נוחות העבודה, אני אישית ממש נהנה מכל רגע כבר עכשיו. תוכנת תג כמעט אף פעם לא קורסת, ואין את הכבדות הנוראית של אינדזיין, והשילוב בין קבצי ה PDF לאינדזיין במקומות שכן צריך, הוא ממש קלי קלות.

בשביל ליצור משהו חדש צריך שתהיה איזה בשורה ממשית, איזה 'טייטל' שאפשר לכתוב במודעת פירסום. ובכן ידידיי, מהי הבשורה של התוכנות החדשות??? ש'אפשר' לעמד רב טקסט באינדזיין? שזה 'לא כל כך נורא' להסתדר עם הקישורים גם שם? שיש אפשרות לראות את הפונטים ב'יתר חדות' על המסך בשעת העבודה? שהממשק יותר מרהיב?

אני לא מוצא בכל אלו בשורה של ממש. מבחינתי לעמד רב טקסט או אפילו טקסט רגיל עם הערות באינדזיין, זה כמו לסחוב גרר מאחורי האוטו בשביל להעביר איזה קרטון כמה מטרים קדימה....

ותכל'ס, אם חושבים על זה לעומק, צבע הרקע של תוכנת תג ושל הקריאייטיב קלאוד של אדובי, הם די דומים...

לכו תדעו, אולי אדובי לקחו את ההשראה לעיצוב הממשק שלהם מתוכנת תג העתיקה....

נ.ב. עקב הודעות פרטיות נזעמות שקיבלתי בעבר בעקבות הבעת דעתי הקטנה באשכולות שונים, הנני להצהיר בזאת, כי:

1. אין בכל האמור משום המלצה לשימוש בתוכנה כלשהי, או המלצה להיות מעמד באופן כללי...

2. אין בכוונתי לפגוע בפרנסתו של אף אדם מישראל, והמכירני יודע שמעודי ועד עתה השתדלתי בזאת ביותר!

3. פורום הוא מקום שבו כל אחד מביע את דעתו, גם אם היא לא מוסכמת על דעת קוראים אחרים.

4. אם יש למאן דהו השגות על דעתו של חבר אחר מן הפורום הוא פשוט יכול לכתוב זאת בהודעה הבאה בתור. אין צורך לרדת לחייו.

5. אני לא קורא הודעות פרטיות כעיקרון!

6. אם בכל זאת למישהו יש הערה שעומדת לו על המקלדת ולא מניחה לו, הוא מוזמן לשלוח בפרטי, ואשתדל להשיב בהקדם בעז"ה.

נערך לאחרונה ב:

חיטובים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אההה... הזכרת אותי!!!
לא צריך להחיל שום no-break...
פשוט מחליפים את הרווח לרווח קשיח [nonbreaking-space] וזהו!!!
הנה צילום מסך איך הסימון שלו נראה:צפה בקובץ המצורף 367590
יש עם זה בעיה, שבקומפוזר שתומך בעברית, הרווח הקשיח יוצא ברוחב שונה מרווחים רגילים ביישור בלוק.

יידישע קאפ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עימוד ספרים
ותכל'ס, אם חושבים על זה לעומק, צבע הרקע של תוכנת תג ושל הקריאייטיב קלאוד של אדובי, הם די דומים...

לכו תדעו, אולי אדובי לקחו את ההשראה לעיצוב הממשק שלהם מתוכנת תג העתיקה....
כנראה אתה עדיין בCS6...
מ-CC צבע הרקע באינדיזיין הוא אפור כהה, ולא אפור בהיר כבתג.
[בעצם אפשר לבחור מארבע צבעים]
Screen Shot 2018-07-03 at 20.24.42.png

היתרון של צבע כהה - שמה שתופס את העין הוא המסמך עצמו, ואילו כל הממשק דוהה ברקע...

אולי תג יכול יכול לקחת השראה מאינדיזיין בנקודה הזה :D.

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
ואם מצד נוחות העבודה, אני אישית ממש נהנה מכל רגע כבר עכשיו. תוכנת תג כמעט אף פעם לא קורסת, ואין את הכבדות הנוראית של אינדזיין, והשילוב בין קבצי ה PDF לאינדזיין במקומות שכן צריך, הוא ממש קלי קלות.
גם אני מצטרף להנ"ל.
אפשר לשנות את זה, וכן ראיתי רבים מכיון שזה מה שרגילים, ודו"ק.
ואך לפי זה יקשה מש"כ שמשם לקחו את ההשראה, ויתכן לומר שהכוונה היא לעשות את זה בלי צבע בכלל, ואז זה יהיה ממילא שחור מכיון שזה RGB 0 0 0 כי לא משקיעים בממשק, ומיילא הוא שחור וא"ש טובא. וזה מה שהתכוון שלמדו מתג, אך כמובן זה רק בגרסאות החדשות, CC כי רק לאחרונה הם למדו מתג, ודו"ק.

ניסים פנירי

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
כנראה אתה עדיין בCS6...
[בעצם אפשר לבחור מארבע צבעים]
צפה בקובץ המצורף 368039
היתרון של צבע כהה - שמה שתופס את העין הוא המסמך עצמו, ואילו כל הממשק דוהה ברקע...

אולי תג יכול יכול לקחת השראה מאינדיזיין בנקודה הזה :D.

ובכן. ראשית אני ב CC (אם תרצה לראות רישיון אני אשלח לך בפרטי...).
שנית כל, אכן אפשר לשנות את הצבעים כמו שכתב ידידי בהודעה קודמת.
ושלישית, אני דווקא שמעתי מירמי ואיתמר בפרוג, שהם מעדיפים להשתמש באפור הבהיר, כיון שהכהה נותן תחושה יוקרתית יותר ומתערבב עם העיצוב של המסמך, ובעצם מסיח את דעתו של המעצב מהמסמך עצמו. עכת"ד. ודו"ק.

אבל זה לא היה עיקר דברי, האם אדובי העתיקו מתג או לא..., עדיף שתתייחסו לתורף הדברים עצמם.

יידישע קאפ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עימוד ספרים
ואז זה יהיה ממילא שחור מכיון שזה RGB 0 0 0 כי לא משקיעים בממשק, ומיילא הוא שחור וא"ש טובא.
אך לפי״ז צ״ע בצבע אפור, שהוא לא RGB 0 0 0, ואפ״ה הוסיפו את זה ב-CC. ועוד, שהוסיפו שתי סוגי אפור.
אלא ע״כ צ״ל דטעמא לאו משום דלא משקיעים בממשק [כבתג], אלא אדרבה, כי מאוד מאוד משקיעים בממשק.
וטעם הדבר כמו שנתבאר לעיל, דכשכל הממשק כהה, ורק המסמך בהיר, יותר נוח להתרכז במסמך, והממשק לא מסיר את את הריכוז, דו״ק ותשכח כי נכון הוא:

יידישע קאפ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עימוד ספרים
ושלישית, אני דווקא שמעתי מירמי ואיתמר בפרוג, שהם מעדיפים להשתמש באפור הבהיר, כיון שהכהה נותן תחושה יוקרתית יותר ומתערבב עם העיצוב של המסמך, ובעצם מסיח את דעתו של המעצב מהמסמך עצמו. עכת"ד. ודו"ק.
בהחלט לא נכון.
הרבה יותר קל על העיניים ממשק כהה, מאשר ממשק בהיר! עובדה מוסכמת בכל העולם [חוץ מפרוג...].
הרבה אור מסך כואב לעיניים.
אם אתה רוצה לקרוא מסמך על המסך - תנסה בממשק כהה, זה הרבה יותר נוח על העיניים.
יש אפילו פונקציה [בכמה קוראי PDF] שנקרא night mode, שמהפך הכל לשחור, והטקסט ללבן. תנסה את זה, תראה שזה הרבה יותר נוח לקרוא!!!

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אך לפי״ז צ״ע בצבע אפור, שהוא לא RGB 0 0 0, ואפ״ה הוסיפו את זה ב-CC. ועוד, שהוסיפו שתי סוגי אפור.
מכיון שהיה כבר אפור מהזמן שהם השקיעו בממשק הם לא רצו להוריד את זה ולשים רק שחור כי אז יגדו שהם משנים משהו בממשק וזה יקרא להשקיע בממשק, אך מצד שני הם רצו להודיע למשתמשי הקצה שהם לא רוצים להשקיע בממשק לפי היסוד שיסדנו בהודעה הקודמת בענין RGB, וחששו שיהא שיבינו ככה או יבינו ככה, לכם הם שמו את השחור שמי שרוצה יחשוב שהם לא משקיעים בממשק, אבל הוסיפו עוד שני סוגי אפור כדי שמי שרוצה לחשוב שהם משקיעים בממשק, אכן יוכל לחשוב כן, אך שידע שהם לא משקיעים בממשק כל כך כמו שהוא חושב מכיון שהם שמו גם שחור.אז יוצא שמי שרוצה לומר שהם משקיעים בממשק יש לו על מי לסמוך, אבל לענ"ד לא לסמוך על זה למעשה אלא רק לצרף לסניף ובמקום פסידא המקל לא הפסיד.
וטעם הדבר כמו שנתבאר לעיל, דכשכל הממשק כהה, ורק המסמך בהיר, יותר נוח להתרכז במסמך, והממשק לא מסיר את את הריכוז, דו״ק ותשכח כי נכון הוא:
@ניסים פנירי הביא "גדיילים", ולענ"ד הוא ענין של טעם. ובעולם האמיתי לא כל ספר הוא על רקע שחור. ודו"ק כי קצרתי טובא במקום שהיה בדין לומר עליו אכמ"ל.

5127109

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הרבה אור מסך כואב לעיניים.
אם אתה רוצה לקרוא מסמך על המסך - תנסה בממשק כהה, זה הרבה יותר נוח על העיניים.
זה נכון בעקרון גם בויזאול סטדיו וכן בVSCODE יש תימים שחורים בעיקר ובאמת הוא יותר נח לעין אבל כאן יש את הקטע של עיצוב כמשנ"ב.

יידישע קאפ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עימוד ספרים
מכיון שהיה כבר אפור מהזמן שהם השקיעו בממשק הם לא רצו להוריד את זה ולשים רק שחור כי אז יגדו שהם משנים משהו בממשק וזה יקרא להשקיע בממשק, אך מצד שני הם רצו להודיע למשתמשי הקצה שהם לא רוצים להשקיע בממשק לפי היסוד שיסדנו בהודעה הקודמת בענין RGB, וחששו שיהא שיבינו ככה או יבינו ככה, לכם הם שמו את השחור שמי שרוצה יחשוב שהם לא משקיעים בממשק, אבל הוסיפו עוד שני סוגי אפור כדי שמי שרוצה לחשוב שהם משקיעים בממשק, אכן יוכל לחשוב כן, אך שידע שהם לא משקיעים בממשק כל כך כמו שהוא חושב מכיון שהם שמו גם שחור.אז יוצא שמי שרוצה לומר שהם משקיעים בממשק יש לו על מי לסמוך, אבל לענ"ד לא לסמוך על זה למעשה אלא רק לצרף לסניף ובמקום פסידא המקל לא הפסיד.
הלכה מפורשת - ואל ידחוק עצמו יותר מדאי...
ובעולם האמיתי לא כל ספר הוא על רקע שחור.
ובעולם האמיתי ספר גם לא נמצא על רקע הממשק העתיק של תג...
תכלס, הממשק שמסביב המסמך לא משפיע על עיצוב המסמך עצמו.
ואמרת כאן כמה פעמים, שזה יתרון בתג שלא רואים התצוגה הסופי...
זה נכון בעקרון גם בויזאול סטדיו וכן בVSCODE יש תימים שחורים בעיקר
נכון!!! ואתה כמתכנת בטח יודע שרוב המתכנתים עובדים עם רקע שחור... ויש לזה סיבה!

נערך לאחרונה ב:

יידישע קאפ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עימוד ספרים

RCpro

משתמש מקצוען
עימוד ספרים
מהי הבשורה של התוכנות החדשות???
1. לשלב תמונות בנוחות רבה יותר עם תמיכה בצבעי דפוס.
2. פריסת השורות באינדי טובה יותר, אםילו בעברית, מפריסת השורות של תג (וכאן מגיע הסקריפט ליינבריק, וכאן מגיע ניוגראף שיטען בצדק שלא צריך עוד סקריפט...).
3. תמיכה ב-OT, שזה חוסך בניית קרנינג (בתנאי שיותר הפונט עושה את זה כמו שצריך...).
4. תצוגה נוחה יותר של גודל עמוד וייצוא נוח יותר לדפוס (ונא לא לבלבל אותי עם זה שאפשר גם בתג, 99% מאלו שמעמדים בתג שולחים קבצים עם מיקום לא נכון. 99% מאלו שמעמדים באינדי שולחים עם מיקום נכון).
5. תמיכה טובה יותר במיקוף ביותר שפות...

אני לא רואה שהספרים הנמצאים בשוק כעת הם כל כך מכוערים ומיושנים מבחינה גרפית וטיפוגרפית, עד כדי שיתעורר צורך בתוכנה חדשה כזו או אחרת.
בשורות רחבות, זה לא נורא. בשורות צרות, או שאתה מפעיל סקריפט או שזה לא יפה.

יידישע קאפ

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
עימוד ספרים
4. תצוגה נוחה יותר של גודל עמוד וייצוא נוח יותר לדפוס (ונא לא לבלבל אותי עם זה שאפשר גם בתג, 99% מאלו שמעמדים בתג שולחים קבצים עם מיקום לא נכון. 99% מאלו שמעמדים באינדי שולחים עם מיקום נכון).
בדידי הוי עובדא:
בדיוק שבוע העבר, הגיע אלי מישהו עם קובץ PDF [סידור] שעומד בתג עם 1248 עמודים, שאכניס עיטורים וכו׳, וכשפתחתי הקובץ נהיה חושך בעיניים... גודל העמוד [דהיינו גודל הנייר] היה פי שלוש מהעמוד עצמו, וגם לא היה באמצע.
הוצרכתי לחתוך למדה המדוייקת באקרובט, ואח״ז למקם באינדיזיין...
נדהמתי איך קובץ כזה יוצא מידי מעמד...
[ולא נדבר על בקשות הלקוח להוסיף עוד רווח בין הכותרות כדי שהעיטורים יכנסו במקומות הצרים, אחרי שגמרתי הכל... אמרתי לו לבקש מהמעמד בתג, כי אצלי זה קובץ סגור... בסוף הצלחתי לעשות הכל באינדיזיין... ע״י חתיכת החצי העליון ע״י תיבת ה-crop שכל אובייקט מקבל באינדיזיין, ולהעתיק לחצי התחתון, ואז אפשר להוסיף רווח... ואם הכל היה נעשה באינדיזיין...]

נערך לאחרונה ב:

עוד אחד

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
@ניסים פנירי
יישר על התגובה המחכימה
@גשן
אם דרכך אצה לך להיכנס לתחום העימוד, לך תלמד תג. בשנתיים הקרובות לא אמור להיות חידוש שיתחרה מבחינת יכולות בתוכנת תג הותיקה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה