דרוש מידע דוברי האידיש

מצב
הנושא נעול.

בובונה

משתמש פעיל
אנסה לעשות פה סדר:
פועל אלעס גוט'ס או פועל'ט אלעס גוט'ס זה איחול כשבן אדם אומר שהוא 'הולך' להתפלל (על מקומות הקדושים לדוג') הראשון לשון יחיד, השני לשון רבים)

האט'ס גע'פועל'ט אלעס גוט'ס - אומרים לאנשים לדוג' אחרי שהיו במקומות הקדושים, זהו סוג של איחול - שהתפילות שלכם יתקבלו, ויפעלו כל טוב (האט'ס זה לשון רבים)
וזה אותו משמעות של -
זאלסט האבן גע'פועל'ט אלעס גוט'ס - זה לשון יחיד, או אם אומרים 'איר זאלט האבן גע.... שזה לשון רבים.

אויסגע'פועל'ט אלעס גוט'ס - זהו לא איחול ולא תפילה, זה אמירה.
אויסגע'פועל'ט כאילו בה לומר כן מלשון אויס - זהו - נגמר - זהו גמרנו להתפלל, גמרנו לפעול ישועות, פעלנו כל טוב.
אומרים את זה לדוג' על צדיק שהתפלל - "ער האט זיכער אויסגע'פועל'ט א ישועה" - הוא בטח פעל ישועה
התפללתי כל כך טוב וחזק, שאני מרגיש - "אז איך האב אויסגע'פועל'ט אלעס גוט'ס" - שפעלתי כל טוב.

כנראה שיש עוד ביטויים מאותה סגנון, שאני לא זוכרת עכשיו.

אני שומעת הרבה אנשים מערבבים בין הלשונות, עבר, הווה, יחיד רבים, זה צורם לי.
לא שזה עבירה כל כך גדולה.....

אבל בעיקר לשאלה של פותח האשכול @איזהו
אויס זה באמת מלשון נגמר, זהו.
אבל גם פה זה מגיע בהקשר הזה -
אויסגע'פועלט - גמרנו לפעול. (כך לפי הבנתי הדלה, אולי אפשר להתווכח על זה)
תגובה פרפקט!!!
הוסבר מצויין.

מקושרת

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
הדמיות בתלת מימד
עריכה והפקת סרטים
התפללתי כל כך טוב וחזק, שאני מרגיש - "אז איך האב אויסגע'פועל'ט אלעס גוט'ס" - שפעלתי כל טוב.
אויס זה באמת מלשון נגמר, זהו.
אבל גם פה זה מגיע בהקשר הזה -
אויסגע'פועלט - גמרנו לפעול. (כך לפי הבנתי הדלה, אולי אפשר להתווכח על זה)

יש גם פרוש נוסף ל'אויס' - לצאת, במובן של לצאת ידי חובה.
אז 'אויסגעפוילט אלעס גוטס' - יצאנו ידי חובה, פעלנו ישועות.

אפילו

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
האטס זה סוג של שתהיה לכם - עתיד
ולכן אפשר לומר האטס הנאה - שתהיה לכם הנאה
אבל לא מתאים לומר לפני המילה געפוילט
געפוילט זה עבר כמו 'מיר האבן געפוילט ...'
לכאורה, נכון שזה לא ביטוי נכון.
ויותר נכון לומר "איר זאלט האבן גע'פועל'ט אלעס גוט'ס.
אבל בגלל שזה סוג של איחול - כמו האט'ס הנאה - תהנו. האט'ס גע'פועל'ט - שיהיה לכם ישועות ...
נראה לי.
אלע גוט'ס [כשזה בלשון עבר]
ולא אלעס גוט'ס
אי אפשר לומר אלע - כי אלע זה כולם, או הכל אבל בהקשר של הגדרה.
אלעס - זה הגדרה יותר כוללנית, מופשטת, לא משהו ספיציפי.
אלעס איז געענדיגט - הכל נגמר. או אלע בלעטער האבן זיך געענדיגט - כל הדפים נגמרו/אזלו.
איך האב אלעס צאמגענומען - אספתי את הכל. או - איך האב צאמגענומען אלע שפילצייג - אספתי את כל הצעצועים.

גוט'ס וגוט - אני יודעת שאומרים גוט'ס - יכול להיות שזה לא מדויק ויותר נכון להגיד גוט.
לא בטוח שהסברתי את ההגדרה נכון, מה שבטוח שלא אומרים פה 'אלע'.
אויס ביחד אם מילה זה דגש עד הסוף/
נכון, וזה מאותה משפחה של נגמר, סופי.

בובונה

משתמש פעיל
מה שבטוח לא נכון זה לכתוב "געפוילט"
כותבים געפועלט" מלשון לפעול.
יש כל מיני מילים באידיש שהבשר שלהן הוא מילה מלשון הקודש ומה שהפך אותן לאידישאית אלו המוספיות.
לא כזה בטוח.......
זה לא תורת משה מסיני ויכול להיות בהחלט כמה אופנים, אולי תלוי בסוג של חוג ....

בני. ו

משתמש חדש
מה שבטוח לא נכון זה לכתוב "געפוילט"
כותבים געפועלט" מלשון לפעול.
יש כל מיני מילים באידיש שהבשר שלהן הוא מילה מלשון הקודש ומה שהפך אותן לאידישאית אלו המוספיות.
זה יידיש, יש כללים אחרים מעברית
געפארן זה גם מלשון נסיעה
אבל "גע" הופך אותו למשהו שהיה

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמז

א הַלְלוּיָהּ כִּי טוֹב זַמְּרָה אֱלֹהֵינוּ כִּי נָעִים נָאוָה תְהִלָּה:ב בּוֹנֵה יְרוּשָׁלִַם יְהוָה נִדְחֵי יִשְׂרָאֵל יְכַנֵּס:ג הָרֹפֵא לִשְׁבוּרֵי לֵב וּמְחַבֵּשׁ לְעַצְּבוֹתָם:ד מוֹנֶה מִסְפָּר לַכּוֹכָבִים לְכֻלָּם שֵׁמוֹת יִקְרָא:ה גָּדוֹל אֲדוֹנֵינוּ וְרַב כֹּחַ לִתְבוּנָתוֹ אֵין מִסְפָּר:ו מְעוֹדֵד עֲנָוִים יְהוָה מַשְׁפִּיל רְשָׁעִים עֲדֵי אָרֶץ:ז עֱנוּ לַיהוָה בְּתוֹדָה זַמְּרוּ לֵאלֹהֵינוּ בְכִנּוֹר:ח הַמְכַסֶּה שָׁמַיִם בְּעָבִים הַמֵּכִין לָאָרֶץ מָטָר הַמַּצְמִיחַ הָרִים חָצִיר:ט נוֹתֵן לִבְהֵמָה לַחְמָהּ לִבְנֵי עֹרֵב אֲשֶׁר יִקְרָאוּ:י לֹא בִגְבוּרַת הַסּוּס יֶחְפָּץ לֹא בְשׁוֹקֵי הָאִישׁ יִרְצֶה:יא רוֹצֶה יְהוָה אֶת יְרֵאָיו אֶת הַמְיַחֲלִים לְחַסְדּוֹ:יב שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם אֶת יְהוָה הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן:יג כִּי חִזַּק בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ:יד הַשָּׂם גְּבוּלֵךְ שָׁלוֹם חֵלֶב חִטִּים יַשְׂבִּיעֵךְ:טו הַשֹּׁלֵחַ אִמְרָתוֹ אָרֶץ עַד מְהֵרָה יָרוּץ דְּבָרוֹ:טז הַנֹּתֵן שֶׁלֶג כַּצָּמֶר כְּפוֹר כָּאֵפֶר יְפַזֵּר:יז מַשְׁלִיךְ קַרְחוֹ כְפִתִּים לִפְנֵי קָרָתוֹ מִי יַעֲמֹד:יח יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיַמְסֵם יַשֵּׁב רוּחוֹ יִזְּלוּ מָיִם:יט מַגִּיד (דברו) דְּבָרָיו לְיַעֲקֹב חֻקָּיו וּמִשְׁפָּטָיו לְיִשְׂרָאֵל:כ לֹא עָשָׂה כֵן לְכָל גּוֹי וּמִשְׁפָּטִים בַּל יְדָעוּם הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה