בקשת עזרה, חומר השראה על האנוסים

Magic Brush

משתמש מקצוען
שלום לכל הציירים והציירות למינהם.

ב"ה קיבלתי לצייר איזה קומיקס על תקופת האנוסים בספרד (1490 בערך.. ה' אלפים רנ"ד)
אני אפילו לא יודעת מאיפה להתחיל לחפש חומר.
איך היו לבושים אז? ילדים, מבוגרים, נשים..
סגנון הרהיטים, הבתים מבפנים ומבחוץ...
היו אז עגלות עם סוסים? מה הלך שם בדיוק?

אני שואלת כאן בפורום כי בטח אחד מכם נתקל פעם בתקופה הזו.
ואם יש לכם להעלות לי חומר (אפ' כתוב) אשמח מאד!!!!!
האמת שאם יש לכם להעלות אפ' ציורים משלנו, חרדיים - יעזור לי מאד!!

זהו, תודה מראש לכל העוזרים והמסייעים. תבוא עליכם הברכה.
ותודה לכל מי שקרא את המגילה הזו עד עכשיו.

מגיע לכם ציור. ;)
שיתוף של עבודה מהשבוע שעבר.

קבצים מצורפים

• שולחן.jpg
    KB 139.5 · צפיות: 14

ליהיא

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
האיכות לא משהו אבל זה מה שמצאתי. לא בטוחה לגבי שכולם יהודים אבל כן ספרדים באיזור השנים הללו. התמונות באיזור +1490-1500

קבצים מצורפים

• beinnaztrutleyahadut1.jpg
    KB 63.4 · צפיות: 15
  • gerushSfarad.jpg
    KB 58.7 · צפיות: 15
  • גירוש-ספרד.jpg
    KB 27 · צפיות: 16
  • 9780252031410.jpg
    KB 15 · צפיות: 12
  • 1.gif
    KB 73.7 · צפיות: 17
  • לכידה.JPG
    KB 92.6 · צפיות: 15

ngp

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
יש ספר קומיקס תלת מימד "הבריחה מסביליה" הוא מספר על יהדות ספרד. אולי זה יעזור לך, אין לי תמונה אבל זה קומיקס די חדש.. (שנה שנתיים אם אני לא טועה)
בהצלחה

Magic Brush

משתמש מקצוען
וואו ליהיא.... תודהההההההה
ואני לא רציתי להטריח אותך אז ביקשתי פה...
אין מילים!!!!!!!! תזכי למצוות. כמו תמיד את מצילה אותי.

ואם יש לכם עוד- אשמח!

חני H

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
באחת התמונות שליהיא העלתה מצויירים יהודים חבושים בשטריימל'ך, עם כיתוב "גירוש ספרד". שימו לב שזה לא ממש הגיוני כי השריימל הופיע במזרח אירופה רק לפני כ200-300 שנה, כך שהוא לא ביקר בספרד באופן רשמי ובטח שלא בתקופת הגירוש.
בכלל, פעמים רבות ניתן למצוא ציורים ישנים, נניח מלפני 100 שנה, כשמצויירים בהם יהודים מתקופות קודמות כאשר הם נראים ולבושים באותה צורת הופעה של הזמן בו צויר הציור, אז כדאי לשים לב;)
בהצלחה!

Magic Brush

משתמש מקצוען
תמיד מציירים את האנוסים עם איזה כובע נשפך כזה ונוצה... מאיפה לקחו את זה?
יש לזה בסיס?

חני H

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י Magic Brush;1806505:
תמיד מציירים את האנוסים עם איזה כובע נשפך כזה ונוצה... מאיפה לקחו את זה?
יש לזה בסיס?

אני לא הסטוריונית;) אבל לפי מה שידוע לי זה היה אז די באופנה. גירוש ספרד היה בסוף המאה ה15, כלומר: בעיצומה של תקופת הרנסאנס. הגברים הלכו עם כובעים רחבי שוליים ועיטורים נשפכים כחלק מהלבוש המקובל.
קטע שמצאתי על האופנה דאז:
"...מלכים ואצילים הפגינו עשר ועדון בבגדיהם , כאשר החלו להשתמש בבדים חדשים כמו סטן , קטיפה וברוקד ( בד רקום ) , שהביאו הצלבנים לאירופה ממסעות הכבוש שלהם באסיה . הכפריים המשיכו ללבש בגדים עשויים בדים פשוטים וגסים כגון פשתן טבעי וצמר . עם הזמן החלו הגברים ללבש מכנסים צרים והדוקים , תחלה מתחת לכתנת הארכה . כעבר זמן , במאה ה - 14 בערך , התקצרה הכתנת לארך חלצה , ומכנסי הגברים היו קצרים יותר ונלבשו עם גרבים . את מקום החלוק העליון תפס מעין מקטרן או מעיל מחיט , בעל שרוולים רחבים , שהיה הדוק במתן . לבוש זה , בשנויי אפנה קלים , היה הבגד הנפוץ לגברים עד למאה ה - 11 . שמלות הנשים היו הדוקות בחלק העליון ובעלות חצאיות רחבות וארכות . גם הנשים לבשו מעין מקטרן עליון ארך , בעל שרוולים רחבים וצוארון מגבה , שהיה מכפתר לכל ארכו . הלבוש בתקופת הרנסנס צמח באיטליה , וממנה התפשט לשאר ארצות אירופה . אחד המאפינים של לבוש התקופה היה דרך חתוך הבד של הבגד העליון , שגרם לבד בצבע שונה לעבר דרך החתכים וליצר צבעוניות עשירה . אפיון נוסף היה צוארונים מסלסלים גבוהים ונקשים שלבשו גברים ונשים כאחת . לבוש הגברים לא השתנה בהרבה , מלבד הדגש הרב שהושם בקשוטים . לעמת זאת , לבוש הנשים נעשה נקשה יותר , ולמעשה עות את צורתו הטבעית של גוף האשה וסרבל את תנועתה . השמלות היו בעלות מחוכים הדוקים. המחוכים היו מהדקים מאוד גם באזור המתנים , וכדי להדגיש את המתנים הצרים התפחו החצאיות בעזרת חשוקי ברזל..."

לפי זה, הציורים הקלאסיים האלו עם הנוצות, המכנס הקצר והתפוח, השמלות הארוכות והנפוחות עם התסרוקות האסופות וכו' וכו' משתייכים לשם בהחלט;)

אני סקרנית כבר לראות את שלך...

ליהיא

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
יאא...כל מקום נראה אחרת. עושה חשק לבדוק הספריה...
אבל רגע, צריך לקחת בחשבון שהבגדים שונים במעמדים שונים, או אולי הספרדים היהודים וההגויים היו גם לובשים שונה...לא יודעת

קבצים מצורפים

• הבריחה מסיביליה.jpg
    KB 156.8 · צפיות: 16

Magic Brush

משתמש מקצוען
בדיוק. נראה לי לפי מה שכתבה חני שהתמונות שאת הבאת ליהיא זה פשוטי העם (התמונה הברורה, 2 נשים וגבר אחד)
ויש בתמונות ההן גם משהו שממש מתאים למה שכתבה חני, הלבוש הקצר והמכנס הצמוד.
ברור שיש הבדלי מעמדות, ובאמת יש את הקטע שתלוי אם זה היה באיטליה או בספרד או בכל מקום אחר.
כבר חשבתי ללכת לספריה של אונברסיטת בר אילן. אבל פשוט אין לי זמן לזה.....

ליהיא

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
יש לי ספריה ליד הבית, איזו קטגוריה נראה לך זה? אולי אקפוץ לבדוק...

Magic Brush

משתמש מקצוען
נכתב ע"י ליהיא;1806648:
יש לי ספריה ליד הבית, איזו קטגוריה נראה לך זה? אולי אקפוץ לבדוק...

את לא רצינית נכון? לא נעים .............
האמת שלא חשבתי על קטגוריה. חשבתי פשוט ללכת לספריה ולשאול את המיסיס שעומדת שם שתעזור לי. :eek:

חני H

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י ליהיא;1806614:
יאא...כל מקום נראה אחרת. עושה חשק לבדוק הספריה...
אבל רגע, צריך לקחת בחשבון שהבגדים שונים במעמדים שונים, או אולי הספרדים היהודים וההגויים היו גם לובשים שונה...לא יודעת

היו לבושים שונים בתקופה מסויימת או ליתר דיוק- סימון של יהודים ע''י פריטי לבוש ספציפים וטלאים צהובים, אבל אם מדובר באנוסים- הדבר האחרון שהם היו עושים זה להתלבש שונה, הרי הם צריכים להראות נוצרים "טובים"...
בקשר ללבוש לפי המעמדות: צריך לקחת בחשבון שרוב האנוסים העדיפו להמיר את דתם ולא לגלות מספרד כי היה להם מה להפסיד- פרנסה ומעמד חברתי, כלומר: סביר להניח שמתוקף מעמדם הם יראו כאצילים ספרדיים עם כל התחפושת (אפשר לקחת כדוגמה את דונה גרציה מנדס, שאמנם נולדה בפורטוגל, אבל הנתונים דומים).

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  16  פעמים

לוח מודעות

למעלה