דרוש מידע אתם אומרים תודה כשאתם מקבלים מתנה?

H. Clin

משתמש מקצוען
הבדל שמיים וארץ ובין "כאן" "לשם" שם נכנסים לתחנת רכבת או לסופר מרקט וכל הזמן אומרים לי מכל כיוון "סורי-סורי-סורי" ואין לי מושג על מה ולמה..כאן ידחפו ויגידו "למה מה?"
אבל לגבי מתנה זה אחר לגמרי, צריך להגיד תודה. נכון שמלמד/מורה/סייעת/גננת לא אומרים את התודה כאן ועכשיו אבל בחשבון הכללי הם ימצאו את הזמן הנכון להגיד או להעריך.
צחקתי על הסורי-סורי-סורי שלך. כמה שזה נכון! :LOL:
לאחרונה יצא לי לשוחח עם מישהו על עבודה מסוימת שרציתי ותוך כדי שיחה אמרתי לו כמה פעמים "סליחה, התכוונתי ל..." או "סליחה, אולי עדיף ככה?"
הוא אמר לי "את יודעת שמי שמרבה להתנצל זה אומר שיש לו ערך עצמי נמוך?"
אמרתי לו שבמקרה שלי זה אומר אך ורק שאני אמריקאית ולא שום דבר אחר. ככה אנחנו.

H. Clin

משתמש מקצוען
יש הרבה לדון לכף זכות.
בסופו של יום, אכן בצוותים בדרך כלל לא מתקשרים לומר תודה.
וכמה סיבות נמנו למעלה על זה.
אבל גם המנטליות שהיא יסוד מערכת הציפיות והאכזבות, קשורה לזה.
דבר אחד ברור: הם נהנו מהעובדה שחשבו עליהם, הם רואים בזה הכרת הטוב על שהשקיעו בהם, והם בפירוש אי אפשר לחשוב שהם 'לא אהבו' את המתנה. (גם אם הדבר עצמו לא היה נצרך להם, הם בודאי אהבו את היחס).
היחס לילדים שלך יהיה בודאי מהמשופרים יותר (אף שלא לזאת הכוונה במתנה, בכל זאת זאת התוצאה הישירה).

זה אכן קצת מאכזב בהתחלה, וכגודל ההשקעה גודל הציפייה ואחריה האכזבה, אבל כשמבינים את זה, דוקא מופתעים מאלו שהתקשרו להודות: "איזה אנשים טובים הם, ראית איך הם מעריכים את המתנה?.."

(אם הם היו בקשר טלפוני איתך לאחר קבלת המתנה ובכל זאת לא אמרו כלום, במקרה הזה צריך הרבה יותר מכף זכות, גם מאה כפות יתקשו להוריד את המאזנים לכיוון החיובי..)

אם בכל זאת רוצים לדעת, מומלץ מאוד לא להתבייש, ולהרים טלפון לאותו מקבל מתנה, ולשאול בתמימות אם המתנה הגיעה ליעדה.
אז כבר תשמעי את כל התודות שאת צריכה לשמוע.
נראה לי שבמקרה הזה זה ייטיב לשני הצדדים: הנותן שידע שהעריכו את מתנתו, והמקבל שהנה יש לו הזדמנות קלה להודות.
אחרי שיחה אחת כזאת, מסתבר שירדו החששות של אי קבלת המשוב. תחתיהם תבוא ההבנה על התרבות וחוסר הזמן שמונעים מלעשות את חוקי הנימוס המקובלים במקומות אחרים. ואז תבוא השלוה והרוגע על הנותנים.
אני לגמרי דנה אותם לכף זכות, או יותר נכון לא דנה אותם בכלל.
אני מבינה מהתגובות כאן שלא מקובל להתקשר לומר תודה ואני מקבלת את זה.
האמת שאני בעצמי התלהבתי מחלק מהמתנות שהיו עבודת יד שהזמנתי במיוחד עבורם (כל אחד משהו אישי) ושילמתי במיטב כספי אז הייתי סקרנית לשמוע את התגובות שלהם וקצת התאכזבתי שהם לא הגיעו.
עם שניים מהם באמת עוד לא הייתי בקשר מאז ואני צריכה לדבר איתם לפני שחוזרים ללימודים אז אולי אני עוד אזכה לתגובה.
ואם לא, גם לא נורא.

המטבח של סימא

משתמש מקצוען
צחקתי על הסורי-סורי-סורי שלך. כמה שזה נכון! :LOL:
לאחרונה יצא לי לשוחח עם מישהו על עבודה מסוימת שרציתי ותוך כדי שיחה אמרתי לו כמה פעמים "סליחה, התכוונתי ל..." או "סליחה, אולי עדיף ככה?"
הוא אמר לי "את יודעת שמי שמרבה להתנצל זה אומר שיש לו ערך עצמי נמוך?"
אמרתי לו שבמקרה שלי זה אומר אך ורק שאני אמריקאית ולא שום דבר אחר. ככה אנחנו.
זה נכון גם לגבי ה - "בוקר טוב" כאן אפשר להגיע לעבודה בשלוש אוטובוסים בלי שאף אחד יטרח לומר לשני בוקר טוב, שם הפה מתייבש מרוב שמשיבים "גוד מורנינג" לאנשים שלא מכירים. ואין צורך להגיד את ההקדמה של "מיסס" או "סר" בסוף כל "גוד מורנינג"

א.ב.ג.ד

משתמש פעיל
גם אני שלחתי לראש השנה מתנות יקרות ומושקעות לאנשי צוות וגם למורות פרטיות , וכו'.
מתוך כ 15 מתנות ששלחתי קיבלתי טלפון מודה משתיים (שדווקא מהן לא ציפיתי לכך!) ותודה נוספת ממישהי כשנפגשנו.
השקעתי המון במתנות ובברכה המצורפת וממש התאכזבתי....
נכון, מדובר במנטליות ישראלית, אך כשישראלית גם לי זה הפריע

H. Clin

משתמש מקצוען
בתור בת להורים מארהב, היה להם מאד קשה לקבל את הקרירות של הישראלים.
אני דווקא לא רואה את הישראלים כקרירים. הם פשוט פחות רשמיים. אחרי כמה שנים טובות בארץ, כשאני חוזרת לשם אני לפעמים מוצאת את עצמי צוחקת על הנימוסים שם כי אני פחות רגילה אליהם.
היחס לילדים שלך יהיה בודאי מהמשופרים יותר (אף שלא לזאת הכוונה במתנה, בכל זאת זאת התוצאה הישירה).
מי אמר?

המטבח של סימא

משתמש מקצוען
הבוס עושה העברה בנקאית למשכורת בעשירי ואתם פוגשים אותו אח"כ אתם אומרים תודה ?
זה גם מנומס!!
משכורת ומתנה זה השוואה? זה גם ישראליות...אם הבוס נותן בונוס או מתנה אז אומרים תודה!

מהממתתת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא מסכימה.
אני רוצה מלא דברים. ונאלצת להתפשר.
אז לוותר על ארוחת צהריים טובה למחר?
לוותר על טלפון לסבתא? להכין עוגה ל"סיום"?
לקנות נעליים לילדה?
החיים היום נורא נורא עמוסים
לשלוח מכתב תודה, מוגזם מאד
אולי טלפון זה משהו שאפשר לדחוף
לא דברתי על מכתב!!
כמעט תמיש שאני שולחת מתנות מתקשרים להגיד לי תודה!!
כן, ואני מודה זה עושה לי טוב, אחרי שהשקעתי וטרחתי לקבל תודה זה המינימום!

אמיליה

משתמש מקצוען
אני חושבת שעל מתנה מושקעת ברמה אישית, בהזמנה מיוחדת כמו שאת מתארת, ועם מכתב מושקע
כן הייתי מצפה לקבל תגובה כלשהי
זה לא מתנה קנויה שגם עליה יש טרחה של קניתי ושלחתי
זו מתנה מושקעת שמראה על שימת לב מיוחדת לנותן.
אני מבינה את האכזבה שלך... הייתי מתאכזבת גם.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
עוד מתנה חמודה למלווה בהסעה וכו'
האמת שרק על זה מגיע לך יישר כח גדול !
מי זוכר אותו בכלל ?! ועוד שולח לו מתנה ?!
ובינינו הוא עובד מאד קשה עם הילדים (מהכירות את התחום)

אמא של אלי

משתמש פעיל
ממש מזדהה
כשהייתי מורה (בחנ"מ) ממש לא ראיתי ברור מאליו את המתנות , והיה לי ברור שעלי להרים טלפון באותו יום ולהודות.
כשהתחלתי לשלוח מתנות אישיות לר"ה לגננות, מורות רבה'ס וכו' הייתי המומה מחוסר התגובה ( אחת הגננות הבאתי לה בעצמי את המתנה והיא לקחה אותה כאילו זה היה התיק של הילד...)
נראה לי שזה נובע ממבוכה או באמת מכך שאם יודו זה מעיד ע"כ שהם רוצים שוב, אבל חבל! בעיניי זה בייס להודות

מגנום

משתמש סופר מקצוען
רק אחד היה רבה. היו גם שני סייעים שעובדים אך ורק עם הילד שלי.

מסכימה שמכתב זה לגמרי מוגזם. כן ציפיתי לשיחת טלפון קצרה.

אני דווקא מבינה את זה יותר כשמקבלים מהרבה הורים בבת אחת וקשה להתייחס לכל אחד ואחד.
אבל בין אלה שקיבלו יש כמה שעובדים רק עם הילד שלי.
ככה זה עובד למרבה הצער
מכתב - בארור שלא!
טלפון - גם לא מצוי.
אם את היית מביאה את המתנה הוא היה מודה לך מאוד.

אל תצטערי ואל תתחרטי
הם בטוח אהבו מאוד מאוד את המתנות
אבל למרבה הצער לא זוכרת שום פעם שהתקשרו להודות לי כשהבאתי מתנות לצוות לימודי.
למשפחה וחברות - כן.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
אני שולחת משלוח מנות לשומר של הת"ת.
מגיע לו לא פחות מלמלמדים
נכון מאד
אני מכיר אשה שהיתה מקפידה להביא לשומר משלוח מנות מדי שנה
היום היא כבר לא איתנו בעולם הזה

עד מתי

משתמש מקצוען
ככה זה עובד למרבה הצער
מכתב - בארור שלא!
טלפון - גם לא מצוי.
אם את היית מביאה את המתנה הוא היה מודה לך מאוד.

אל תצטערי ואל תתחרטי
הם בטוח אהבו מאוד מאוד את המתנות
אבל למרבה הצער לא זוכרת שום פעם שהתקשרו להודות לי כשהבאתי מתנות לצוות לימודי.
למשפחה וחברות - כן.
גם אני הבאתי כמה פעמים לגננת עצמה ולא היה שום יחס לקחה והניחה לידה...
כל פעם אני מתאכזבת מחדש

H. Clin

משתמש מקצוען
נראה לי שזה נובע ממבוכה או באמת מכך שאם יודו זה מעיד ע"כ שהם רוצים שוב
מאוד קשה לי להבין את זה.
אם אני אומרת תודה על משהו זה אומר שאני רוצה שוב?
אף פעם לא חשבתי ככה. זה רק אומר שאני מעריכה את זה שהם חשבו עלי.
כשמישהו מודה לי על מתנה אני לא מרגישה שהם רומזים לי לקנות להם עוד בהמשך.

א.ב.ג.ד

משתמש פעיל
מאוד קשה לי להבין את זה.
אם אני אומרת תודה על משהו זה אומר שאני רוצה שוב?
אף פעם לא חשבתי ככה. זה רק אומר שאני מעריכה את זה שהם חשבו עלי.
כשמישהו מודה לי על מתנה אני לא מרגישה שהם רומזים לי לקנות להם עוד בהמשך.
צודקת לגמרי,
אולי אנשים חושבים שזו פחיתות כבוד להודות?
ממש לא מבינה

כובע הנזיר

משתמש מקצוען
בלתק
לחדד, את לא שואלת על סתם מתנה
מתנה לשכנה או גיסה שאזמקובל מאוד עד חובה להגיד תודה.
אבל את שאלת על צוות. אז צוות-לא. ממש לא מקובל להגיד תודה. מקסימום בדף קשר הבא יש תודה קולקטיבית לכל ההורים על כל המתנות.
הילדים שלי במערכת החינוך במצטבר כבר אינסוף... שנים והפעם היחידה שקיבלתי תודה היה כאשר נתתי למורה מתנה בשווי מאוד גבוה וגם זה באגביות אחרי כמעט חצי שנה כשדיברנו בטלפון בעניין אחר.
לא אומר שלא העריכו, לא אומר שלא נהנו, לא אומר שאת צריכה להפסיק להודות (אאכ את בעצמך צוות חינוכי...). בסיטואציה הזו זו המקובלות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמה

א תְּהִלָּה לְדָוִד אֲרוֹמִמְךָ אֱלוֹהַי הַמֶּלֶךְ וַאֲבָרֲכָה שִׁמְךָ לְעוֹלָם וָעֶד:ב בְּכָל יוֹם אֲבָרֲכֶךָּ וַאֲהַלְלָה שִׁמְךָ לְעוֹלָם וָעֶד:ג גָּדוֹל יְהוָה וּמְהֻלָּל מְאֹד וְלִגְדֻלָּתוֹ אֵין חֵקֶר:ד דּוֹר לְדוֹר יְשַׁבַּח מַעֲשֶׂיךָ וּגְבוּרֹתֶיךָ יַגִּידוּ:ה הֲדַר כְּבוֹד הוֹדֶךָ וְדִבְרֵי נִפְלְאוֹתֶיךָ אָשִׂיחָה:ו וֶעֱזוּז נוֹרְאֹתֶיךָ יֹאמֵרוּ (וגדולתיך) וּגְדוּלָּתְךָ אֲסַפְּרֶנָּה:ז זֵכֶר רַב טוּבְךָ יַבִּיעוּ וְצִדְקָתְךָ יְרַנֵּנוּ:ח חַנּוּן וְרַחוּם יְהוָה אֶרֶךְ אַפַּיִם וּגְדָל חָסֶד:ט טוֹב יְהוָה לַכֹּל וְרַחֲמָיו עַל כָּל מַעֲשָׂיו:י יוֹדוּךָ יְהוָה כָּל מַעֲשֶׂיךָ וַחֲסִידֶיךָ יְבָרֲכוּכָה:יא כְּבוֹד מַלְכוּתְךָ יֹאמֵרוּ וּגְבוּרָתְךָ יְדַבֵּרוּ:יב לְהוֹדִיעַ לִבְנֵי הָאָדָם גְּבוּרֹתָיו וּכְבוֹד הֲדַר מַלְכוּתוֹ:יג מַלְכוּתְךָ מַלְכוּת כָּל עֹלָמִים וּמֶמְשֶׁלְתְּךָ בְּכָל דּוֹר וָדוֹר:יד סוֹמֵךְ יְהוָה לְכָל הַנֹּפְלִים וְזוֹקֵף לְכָל הַכְּפוּפִים:טו עֵינֵי כֹל אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּ וְאַתָּה נוֹתֵן לָהֶם אֶת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:טז פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן:יז צַדִּיק יְהוָה בְּכָל דְּרָכָיו וְחָסִיד בְּכָל מַעֲשָׂיו:יח קָרוֹב יְהוָה לְכָל קֹרְאָיו לְכֹל אֲשֶׁר יִקְרָאֻהוּ בֶאֱמֶת:יט רְצוֹן יְרֵאָיו יַעֲשֶׂה וְאֶת שַׁוְעָתָם יִשְׁמַע וְיוֹשִׁיעֵם:כ שׁוֹמֵר יְהוָה אֶת כָּל אֹהֲבָיו וְאֵת כָּל הָרְשָׁעִים יַשְׁמִיד:כא תְּהִלַּת יְהוָה יְדַבֶּר פִּי וִיבָרֵךְ כָּל בָּשָׂר שֵׁם קָדְשׁוֹ לְעוֹלָם וָעֶד:
נקרא  3  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה