דרוש מידע אתם אומרים תודה כשאתם מקבלים מתנה?

H. Clin

משתמש מקצוען
אני שואלת כי אני באמת רוצה להבין, לא בתור ביקורת בכלל.

כאמריקאית מנומסת, חונכתי שכשמקבלים מתנה, שולחים מכתב תודה בדואר, גם אם הנותן גר דלת על יד. (אגב גם הזמנות לאירועים שלחנו אך ורק בדואר, אפילו לשכנים בבניין. ככה אנחנו האמריקאים.) כשעליתי לארץ גם נהגתי כך אבל די מהר הבנתי שזה ממש לא מקובל ומספיק להגיד תודה על מתנה ללידה בפעם הבאה שאני פוגשת את הנותנת בגינה או במכולת ואם זה לא קורה תוך זמן סביר אז להרים טלפון. אבל תודה עדיין חייבים להגיד, כך נראה לי.

בחודשים האחרונים שלחתי כמה מתנות, חלקם לא זולות בכלל, כולם עם ברכות מושקעות (תודה ל @כל שם שתרצה ול @AUVI). רובם היו לאנשי צוות במוסדות חינוך של הילדים שלי--משהו יפה לסוף שנה למחנך שהשקיע במיוחד בבן שלי (כתוספת למתנה המשותפת מכל ההורים), משהו לקלינאי תקשורת בבי"ס, עוד משהו די יקר לראש השנה לסייע שילוב של ילד אחר, עוד מתנה חמודה למלווה בהסעה וכו'... ואפס תגובה. היחיד שהתקשר להגיד תודה הוא במקרה אמריקאי. תהיתי אם אולי שאר המתנות לא הגיעו ליעדם אבל מסתבר שכן.

אני לא צריכה את התודות שלהם, מספיק לי לדעת שאני הבעתי את הערכתי אליהם, אבל סתם מסקרן אותי, האם זה מקובל להרים טלפון להגיד תודה כמקבלים מתנה? שאני אדע מה לעשות בפעם הבאה שאני מקבלת מתנה.

שוב, זה ממש לא תלונה ולא ביקורת, אני רק עדיין לומדת את התרבות הישראלית ומנסה להבין את הניואנסים פה.

מהממתתת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני שואלת כי אני באמת רוצה להבין, לא בתור ביקורת בכלל.

כאמריקאית מנומסת, חונכתי שכשמקבלים מתנה, שולחים מכתב תודה בדואר, גם אם הנותן גר דלת על יד. (אגב גם הזמנות לאירועים שלחנו אך ורק בדואר, אפילו לשכנים בבניין. ככה אנחנו האמריקאים.) כשעליתי לארץ גם נהגתי כך אבל די מהר הבנתי שזה ממש לא מקובל ומספיק להגיד תודה על מתנה ללידה בפעם הבאה שאני פוגשת את הנותנת בגינה או במכולת ואם זה לא קורה תוך זמן סביר אז להרים טלפון. אבל תודה עדיין חייבים להגיד, כך נראה לי.

בחודשים האחרונים שלחתי כמה מתנות, חלקם לא זולות בכלל, כולם עם ברכות מושקעות (תודה ל @כל שם שתרצה ול @AUVI). רובם היו לאנשי צוות במוסדות חינוך של הילדים שלי--משהו יפה לסוף שנה למחנך שהשקיע במיוחד בבן שלי (כתוספת למתנה המשותפת מכל ההורים), משהו לקלינאי תקשורת בבי"ס, עוד משהו די יקר לראש השנה לסייע שילוב של ילד אחר, עוד מתנה חמודה למלווה בהסעה וכו'... ואפס תגובה. היחיד שהתקשר להגיד תודה הוא במקרה אמריקאי. תהיתי אם אולי שאר המתנות לא הגיעו ליעדם אבל מסתבר שכן.

אני לא צריכה את התודות שלהם, מספיק לי לדעת שאני הבעתי את הערכתי אליהם, אבל סתם מסקרן אותי, האם זה מקובל להרים טלפון להגיד תודה כמקבלים מתנה? שאני אדע מה לעשות בפעם הבאה שאני מקבלת מתנה.

שוב, זה ממש לא תלונה ולא ביקורת, אני רק עדיין לומדת את התרבות הישראלית ומנסה להבין את הניואנסים פה.
בתור בת להורים מארהב, היה להם מאד קשה לקבל את הקרירות של הישראלים. ולמרות שעבר עשרות שנים מאז שהם עלו עדיין יש ניאנסים שהם לא מבינים.
לא נראה לי שאת צריכה להתאים את עצמך בכוח לסביבה שהיא שונה ממך, לשנות את האופי שלך בשבל להרגיש מקובלת.

H. Clin

משתמש מקצוען
בתור בת להורים מארהב, היה להם מאד קשה לקבל את הקרירות של הישראלים. ולמרות שעבר עשרות שנים מאז שהם עלו עדיין יש ניאנסים שהם לא מבינים.
לא נראה לי שאת צריכה להתאים את עצמך בכוח לסביבה שהיא שונה ממך, לשנות את האופי שלך בשבל להרגיש מקובלת.
אני לא באמת מתכוונת להפסיק להגיד תודה כשאני מקבלת מתנה.
שאלתי יותר בשביל להבין מה עומד מאחורי השקט של אלה ששלחתי להם מתנות.
האם זה אומר שהם לא אהבו את מה שנתתי? שהם מדי עסוקים או שכחו להתקשר? או שבכלל לא עלה על דעתם להגיד תודה כי ככה זה בארץ?

מהממתתת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אני לא באמת מתכוונת להפסיק להגיד תודה כשאני מקבלת מתנה.
שאלתי יותר בשביל להבין מה עומד מאחורי השקט של אלה ששלחתי להם מתנות.
האם זה אומר שהם לא אהבו את מה שנתתי? שהם מדי עסוקים או שכחו להתקשר? או שבכלל לא עלה על דעתם להגיד תודה כי ככה זה בארץ?
זה המנטליות.

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אולי זה נכון לגבי מתנות סוף שנה אבל כמה הורים שולחים משהו לראש השנה?
כניראה שכמה.
ואולי בתור ר'בה לא נעים לו להתקשר, כן, הוא רוצה להרגיש 'מעל' וכשמודים על משהו מגיעים בעמדה פחותה.
לא ידעת בדיוק להסביר.
אבל אני מסכימה שזה לא בסדר, ועם קצת אנושיות צריך להתקשר

חדת קרן

משתמש פעיל
לא קשור לזמן. למשהו שאת רוצה תמצאי לו זמן.
זה מנטליות כזאת .
לא מסכימה.
אני רוצה מלא דברים. ונאלצת להתפשר.
אז לוותר על ארוחת צהריים טובה למחר?
לוותר על טלפון לסבתא? להכין עוגה ל"סיום"?
לקנות נעליים לילדה?
החיים היום נורא נורא עמוסים
לשלוח מכתב תודה, מוגזם מאד
אולי טלפון זה משהו שאפשר לדחוף

כניראה שכמה.
ואולי בתור ר'בה לא נעים לו להתקשר, כן, הוא רוצה להרגיש 'מעל' וכשמודים על משהו מגיעים בעמדה פחותה.
לא ידעת בדיוק להסביר.
אבל אני מסכימה שזה לא בסדר, ועם קצת אנושיות צריך להתקשר
נכון מאוד יש קושי להגיד תודה מענין למה?
יש כן נשים גננות עובדת צוות וכו' שכן מודות מכל הלב אומנם זה מיעוט
אולי נגדיל נעצים בפרום זה

shani123

משתמש מקצוען
אני דנה לכף זכות:
הדוגמאות שנתת , הן כולן על צוות המקצועי במוסדות הלימוד,
ואכן, פחות מקובל שהצוות יצור קשר בשביל לומר תודה
בד"כ ירשמו לך תודה בפניה הבאה שלהם אלייך (דף קשר, מכתב פרטי, אספת הורים וכ'ו)
(הצוות גם מודע לזה, שבד"כ שיחה לא תסתיים ב"תודה ושלום" אלא בד"כ תתרחב לשיחה על התלמיד וכו' וזו כבר שיחה ארוכה, שאינה מתאימה לימים אלו הלחוצים)
ותוסיפי, שיש עוד כמה תלמידים שהביאו עכשיו מתנות...

H. Clin

משתמש מקצוען
רק אחד היה רבה. היו גם שני סייעים שעובדים אך ורק עם הילד שלי.
לשלוח מכתב תודה, מוגזם מאד
אולי טלפון זה משהו שאפשר לדחוף
מסכימה שמכתב זה לגמרי מוגזם. כן ציפיתי לשיחת טלפון קצרה.
נכון מאוד יש קושי להגיד תודה מענין למה?
יש כן נשים גננות עובדת צוות וכו' שכן מודות מכל הלב אומנם זה מיעוט
אני דווקא מבינה את זה יותר כשמקבלים מהרבה הורים בבת אחת וקשה להתייחס לכל אחד ואחד.
אבל בין אלה שקיבלו יש כמה שעובדים רק עם הילד שלי.

שרה שרם צילומותק

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אני מבינה ףבתור בת להורים חוצניקים מבינה
אני תמיד אומרת תודה אפילו אם משו נתן לי לעבור בסופר וכו
מינימום של דרך ארץ
אפילו שאני מנהלת ומקבלת לפעמים לא פוגשת את ההורים בזמן אני ישר ירים טלפון להכרת הטוב או ידאג שיעברו בודאות

H. Clin

משתמש מקצוען
אני דנה לכף זכות:
הדוגמאות שנתת , הן כולן על צוות המקצועי במוסדות הלימוד,
ואכן, פחות מקובל שהצוות יצור קשר בשביל לומר תודה
בד"כ ירשמו לך תודה בפניה הבאה שלהם אלייך (דף קשר, מכתב פרטי, אספת הורים וכ'ו)
(הצוות גם מודע לזה, שבד"כ שיחה לא תסתיים ב"תודה ושלום" אלא בד"כ תתרחב לשיחה על התלמיד וכו' וזו כבר שיחה ארוכה, שאינה מתאימה לימים אלו הלחוצים)
ותוסיפי, שיש עוד כמה תלמידים שהביאו עכשיו מתנות...
אני באמת לא דנה אותם ואין לי שום תלונות עליהם.
רק אציין שוב שחלקם עובדים רק עם הילדים שלי ואני בקשר רציף איתם (בד"כ במייל) ובכ"ז הם לא הזכירו את המתנות.
אם מלמד יתקשר להגיד תודה על מתנה,
הוא בעצם רומז שתמשיכו לתת...
ולי זה נראה חסר טקט.

(הרי הוא יתקר ויגיד תודה על המתנה, היא בדיוק במקום,
שימושית מאד..
ואת תביני את הרמז, ותמשיכי להביא לה עוד מתנה דומה ושימושית).
לדעתי מספיק שהמלמד יגיד לתלמיד שהביא את המתנה תודה,
ולא להתחיל להתקשר להורים שלו..
מעניין, אני בכלל לא הייתי חושבת שתודה זה רמז לעוד.
תודה זה תודה וזהו.
והם כבר פגשו את הילדים שלי מאז ולא אמרו כלום.

אולי הם באמת לא אהבו את המתנות?

שרה שרם צילומותק

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אם מלמד יתקשר להגיד תודה על מתנה,
הוא בעצם רומז שתמשיכו לתת...
ולי זה נראה חסר טקט.

(הרי הוא יתקר ויגיד תודה על המתנה, היא בדיוק במקום,
שימושית מאד..
ואת תביני את הרמז, ותמשיכי להביא לה עוד מתנה דומה ושימושית).
לדעתי מספיק שהמלמד יגיד לתלמיד שהביא את המתנה תודה,
ולא להתחיל להתקשר להורים שלו..
יש הבדל בן
מלווה
מורה
בכיר

שרה שרם צילומותק

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
צילום מקצועי
אני באמת לא דנה אותם ואין לי שום תלונות עליהם.
רק אציין שוב שחלקם עובדים רק עם הילדים שלי ואני בקשר רציף איתם (בד"כ במייל) ובכ"ז הם לא הזכירו את המתנות.

מעניין, אני בכלל לא הייתי חושבת שתודה זה רמז לעוד.
תודה זה תודה וזהו.
והם כבר פגשו את הילדים שלי מאז ולא אמרו כלום.

אולי הם באמת לא אהבו את המתנות?
מנטליות

H. Clin

משתמש מקצוען
למען הסדר אני אבהיר שרק אחד היה רבה.
אחד היה קלינאי תקשורת שעובד עם עוד כמה ילדים (לא הרבה).
כל השאר עובדים עם הילדים שלי בלבד.
חלק פגשו את הילדים שלי מאז, חלק התכתבו איתי מאז, ורק אחד אמר תודה.
אז זה מסקרן אותי.

כל שם שתרצה

מהמשתמשים המובילים!
יש הרבה לדון לכף זכות.
בסופו של יום, אכן בצוותים בדרך כלל לא מתקשרים לומר תודה.
וכמה סיבות נמנו למעלה על זה.
אבל גם המנטליות שהיא יסוד מערכת הציפיות והאכזבות, קשורה לזה.
דבר אחד ברור: הם נהנו מהעובדה שחשבו עליהם, הם רואים בזה הכרת הטוב על שהשקיעו בהם, והם בפירוש אי אפשר לחשוב שהם 'לא אהבו' את המתנה. (גם אם הדבר עצמו לא היה נצרך להם, הם בודאי אהבו את היחס).
היחס לילדים שלך יהיה בודאי מהמשופרים יותר (אף שלא לזאת הכוונה במתנה, בכל זאת זאת התוצאה הישירה).

זה אכן קצת מאכזב בהתחלה, וכגודל ההשקעה גודל הציפייה ואחריה האכזבה, אבל כשמבינים את זה, דוקא מופתעים מאלו שהתקשרו להודות: "איזה אנשים טובים הם, ראית איך הם מעריכים את המתנה?.."

(אם הם היו בקשר טלפוני איתך לאחר קבלת המתנה ובכל זאת לא אמרו כלום, במקרה הזה צריך הרבה יותר מכף זכות, גם מאה כפות יתקשו להוריד את המאזנים לכיוון החיובי..)

אם בכל זאת רוצים לדעת, מומלץ מאוד לא להתבייש, ולהרים טלפון לאותו מקבל מתנה, ולשאול בתמימות אם המתנה הגיעה ליעדה.
אז כבר תשמעי את כל התודות שאת צריכה לשמוע.
נראה לי שבמקרה הזה זה ייטיב לשני הצדדים: הנותן שידע שהעריכו את מתנתו, והמקבל שהנה יש לו הזדמנות קלה להודות.
אחרי שיחה אחת כזאת, מסתבר שירדו החששות של אי קבלת המשוב. תחתיהם תבוא ההבנה על התרבות וחוסר הזמן שמונעים מלעשות את חוקי הנימוס המקובלים במקומות אחרים. ואז תבוא השלוה והרוגע על הנותנים.

המטבח של סימא

משתמש מקצוען
הבדל שמיים וארץ ובין "כאן" "לשם" שם נכנסים לתחנת רכבת או לסופר מרקט וכל הזמן אומרים לי מכל כיוון "סורי-סורי-סורי" ואין לי מושג על מה ולמה..כאן ידחפו ויגידו "למה מה?"
אבל לגבי מתנה זה אחר לגמרי, צריך להגיד תודה. נכון שמלמד/מורה/סייעת/גננת לא אומרים את התודה כאן ועכשיו אבל בחשבון הכללי הם ימצאו את הזמן הנכון להגיד או להעריך.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  25  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה