דרוש מידע אני צריכה עזרה בנושא מס הכנסה

jump

משתמש פעיל
בשנת 2023 היו לי שני מעסיקים ועשיתי לי תאום מס עד משכורת מסויימת בשנה.
בתלוש של דצמבר שילמתי מס הכנסה גבוה כיוון שעברתי את הסכום.
יש לי איך לסדר את זה כדי שיחזור לי הכסף?

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בשנת 2023 היו לי שני מעסיקים ועשיתי לי תאום מס עד משכורת מסויימת בשנה.
בתלוש של דצמבר שילמתי מס הכנסה גבוה כיוון שעברתי את הסכום.
יש לי איך לסדר את זה כדי שיחזור לי הכסף?
אם יש לכם קבלות על תרומות למוסדות מוכרים בשנת 2023, אפשר לקבל זיכוי ממס (והחזר) בסך 35% מסכום התרומה.
התרומות יכולות להיות בגובה עד 30% מההכנסה.

כמו”כ ייתכן שאחד מהמעסיקים הוריד מס גבוה מדי (נניח אם המשכורת ירדה במשך השנה, או משהו אחר השתנה). וגם במקרה כזה אפשר לקבל את המס בחזרה.

יש גם מצבים שמזכים בנקודות מס נוספות - ילד נכה, סיום תואר אקדמאי, ואפילו ילד שנולד בתוך שנת המס ונקודת הזיכוי בגינו לא חושבה בתיאום המקורי.
*
בכל מקרה לפני שמגישים בקשה להחזר מס, כדאי לבדוק היטב שאכן מגיע החזר. כי כבר קרה שאנשים הגישו, ואז מ”ה גילה שלא ניכו להם מספיק, וחייב אותם בתשלום מס נוסף.

jump

משתמש פעיל
אם יש לכם קבלות על תרומות למוסדות מוכרים בשנת 2023, אפשר לקבל זיכוי ממס (והחזר) בסך 35% מסכום התרומה.
התרומות יכולות להיות בגובה עד 30% מההכנסה.

כמו”כ ייתכן שאחד מהמעסיקים הוריד מס גבוה מדי (נניח אם המשכורת ירדה במשך השנה, או משהו אחר השתנה). וגם במקרה כזה אפשר לקבל את המס בחזרה.

יש גם מצבים שמזכים בנקודות מס נוספות - ילד נכה, סיום תואר אקדמאי, ואפילו ילד שנולד בתוך שנת המס ונקודת הזיכוי בגינו לא חושבה בתיאום המקורי.
*
בכל מקרה לפני שמגישים בקשה להחזר מס, כדאי לבדוק היטב שאכן מגיע החזר. כי כבר קרה שאנשים הגישו, ואז מ”ה גילה שלא ניכו להם מספיק, וחייב אותם בתשלום מס נוסף.
אני חושבת שהתאום מס שעשיתי לא היה בגובה המשכורת המקסימלית.
כלומר אם היינו בתוך 2023 הייתי יכולה לשנות את זה בקלות.
השאלה שלי זה האם ואיך אפשר לשנות את זה עכשיו?

עוגת בוקר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוטומציה עסקית
גם לי ירד בחודש נובמבר מס כי עברתי את התקרה.
הוצאתי שוב תאום מס דרך האתר, כבר מחרת הוציאו לי תאום על סכום גבוה בהרבה.
המעסיק הוציא לי תלוש מתוקן ללא מס.
עכשיו עברנו שנה אז אולי זה שונה.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
אני חושבת שהתאום מס שעשיתי לא היה בגובה המשכורת המקסימלית.
כלומר אם היינו בתוך 2023 הייתי יכולה לשנות את זה בקלות.
השאלה שלי זה האם ואיך אפשר לשנות את זה עכשיו?

ברגע שנגמרה שנת המס (ושולמו משכורות דצמבר), אי אפשר לעשות תיאום חדש ולקבל החזר דרך המעסיק.
צריך להגיש למס הכנסה בקשה להחזר מס לשכירים.

כאן יש לך את ההוראות והקישור. זה די פשוט.
צריך להכין מראש טופס 106 משני מקומות העבודה, וקבלות על תרומות אם יש.

jump

משתמש פעיל
ברגע שנגמרה שנת המס (ושולמו משכורות דצמבר), אי אפשר לעשות תיאום חדש ולקבל החזר דרך המעסיק.
צריך להגיש למס הכנסה בקשה להחזר מס לשכירים.

כאן יש לך את ההוראות והקישור. זה די פשוט.
צריך להכין מראש טופס 106 משני מקומות העבודה, וקבלות על תרומות אם יש.
מה יש בקישור?
אין לי הרשאה לקהילה הזו...

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
איך אפשר לוודא את העניין?
או בסימולטור של מס הכנסה (בודקים נקודות זיכוי בסימולטור נקודות הזיכוי, ואז בודקים את גובה המשכורת מכל מקומות העבודה יחד בסימולטור המס, ורואים אם יש מס לתשלום או לא)

או ע”י איש מקצוע שיעשה את הבדיקה בתוכנה מקצועית + ימלא ויגיש את הדוח.

היוש

משתמש מקצוען
או בסימולטור של מס הכנסה (בודקים נקודות זיכוי בסימולטור נקודות הזיכוי, ואז בודקים את גובה המשכורת מכל מקומות העבודה יחד בסימולטור המס, ורואים אם יש מס לתשלום או לא)

או ע”י איש מקצוע שיעשה את הבדיקה בתוכנה מקצועית + ימלא ויגיש את הדוח.
תודה על התגובה המהירה

לכאורה אם יש מקום עבודה אחד עם פרטים מעודכנים, וככל הנראה גם הנקודות זיכוי וגובה משכורות וההפרשות,
כרגע אני רוצה להגיש בקשה להחזר מס בגלל תרומות.
זה אמור להיות בסדר?

jump

משתמש פעיל
יש אופציה לבקש מהמעסיק טופס 106 כבר עכשיו?

jump

משתמש פעיל
עוד שאלה בנושא אחר.
במשך שנה שלימה שילמו לי נסיעות כי בהתחלה הייתי גרה רחוק.
אני לא אחזתי שאם אני גרה קרוב אני לא צריכה לקבל נסיעות.
תכלס עכשיו רוצים להוריד לי את זה במשכורת.
האם זה חוקי?

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
תודה על התגובה המהירה

לכאורה אם יש מקום עבודה אחד עם פרטים מעודכנים, וככל הנראה גם הנקודות זיכוי וגובה משכורות וההפרשות,
כרגע אני רוצה להגיש בקשה להחזר מס בגלל תרומות.
זה אמור להיות בסדר?
אמור, כן.
אבל פה ושם קורות תקלות (נניח שנת לידה של ילד לא הייתה מעודכנת נכון אצל המעסיק, והוא נתן נקודת זיכוי עודפת... או בעיות אחרות שלא עלו עליהן).

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
בד"כ מעסיקים לא נותנים לפני ששידרו את טופס 126 השנתי
באזור מרץ ניתן לשדר ואז משחררים את טפסי 106
נכון
אבל יש כאלו שלא אכפת להם להוציא טופס 106, מיד אחרי שידור משכורות דצמבר. כלומר בימים אלו.
אפשר לנסות לבקש מחשבות השכר.

113570

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עוד שאלה בנושא אחר.
במשך שנה שלימה שילמו לי נסיעות כי בהתחלה הייתי גרה רחוק.
אני לא אחזתי שאם אני גרה קרוב אני לא צריכה לקבל נסיעות.
תכלס עכשיו רוצים להוריד לי את זה במשכורת.
האם זה חוקי?
תגידו תודה שלא קיצצו ציד
זה סעיף לא קשור לבסיס או לבונוס מקבלים את הנסיעות כי צריכים לתת ולא כבונוס.

אפשר לבקש העלאה בדרך זו או אחרת

עד מתי

משתמש מקצוען
נכון
אבל יש כאלו שלא אכפת להם להוציא טופס 106, מיד אחרי שידור משכורות דצמבר. כלומר בימים אלו.
אפשר לנסות לבקש מחשבות השכר.
נכון, ואני גם מביאה עם עובד מבקש לצורך מסוים
אבל בגדול משחררת אחרי השידור
מנסיון נתקלתי בגופים גדולים שגם במקרה של צורך גדול לא היה עם מי לדבר

jump

משתמש פעיל
תגידו תודה שלא קיצצו ציד
זה סעיף לא קשור לבסיס או לבונוס מקבלים את הנסיעות כי צריכים לתת ולא כבונוס.

אפשר לבקש העלאה בדרך זו או אחרת
אולי לא הובנתי נכון.
מורידים לי במשכורת הקרובה את כל הסכום של הנסיעות שקיבלתי במשך השנה.
זה לא היה האחריות שלהם לגלות את זה ולהפסיק לתת לי?

עד מתי

משתמש מקצוען
ו
אולי לא הובנתי נכון.
מורידים לי במשכורת הקרובה את כל הסכום של הנסיעות שקיבלתי במשך השנה.
זה לא היה האחריות שלהם לגלות את זה ולהפסיק לתת לי?
אם זה היה הפוך היית דורשת השלמה לכל השנה!!
מנסיון קורים טעויות כאלו, גם לחשבות שכר מנוסות ומקצועיות
יש מעסיקים שיגידו במקרה כזה לעדכן מכאן ולהבא ומה שהיה היה ויש כאלה שידרשו לקזז את התשלום ששולם בטעות ( זכותם )
מה שכן מתבקש לא לקזז את הסכום בפעם אחת אלא להגיע להבנה והסכמה לחלוקה שלא תכביד מידי על העובד

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ו
אם זה היה הפוך היית דורשת השלמה לכל השנה!!
מנסיון קורים טעויות כאלו, גם לחשבות שכר מנוסות ומקצועיות
יש מעסיקים שיגידו במקרה כזה לעדכן מכאן ולהבא ומה שהיה היה ויש כאלה שידרשו לקזז את התשלום ששולם בטעות ( זכותם )
מה שכן מתבקש לא לקזז את הסכום בפעם אחת אלא להגיע להבנה והסכמה לחלוקה שלא תכביד מידי על העובד
1. בכל מקרה, אסור לנכות יותר מרבע משכרו של העובד בכל פעם.

2. גם אם מדובר על כסף ששולם לעובד בטעות, עדיין צריך את הסכמתו של העובד בכתב כדי לנכות לו את הסכום (ולא יותר מרבע מהמשכורת בכל פעם).

להלן ציטוט מ'כל זכות' עם הפניות לחוקים הרלוונטיים:

ניכוי כספים ששולמו בטעות לעובד​

• סעיף 25 לחוק הגנת השכר אינו מתיר ניכוי משכר העובד בשל תשלום ששילם המעסיק לעובד בטעות.
  • לאור האמור לעיל, מעסיק אשר שילם לעובד בטעות תשלומים כלשהם, אינו רשאי לעשות דין לעצמו ולהחליט על דעת עצמו לנכות תשלומים אלה משכרו של העובד.
  • ייתכן שניתן לראות בתשלומי היתר ששילם המעסיק בטעות לעובד כעין "התחייבות" או "חוב" של העובד להחזיר את הסכום למעסיק.
    • במקרה זה במהלך יחסי העבודה המעסיק יהיה רשאי לנכות את הסכומים הללו משכר העובד רק אם העובד נתן את הסכמתו לכך בכתב, ואם אין מחלוקת הן לגבי עצם הטעות והן לגבי גובה הסכום ששולם בטעות. במקרה כזה גובה הסכום החודשי שהמעסיק יהיה רשאי לנכות משכר העובד יהיה לכל היותר רבע מהשכר החודשי.
    • בתום יחסי העבודה המעסיק יהיה רשאי לנכות את הסכומים הללו מהשכר האחרון של העובד רק אם הסכום הוא קצוב, מוכח, ודאי ושאינו שנוי במחלוקת.
  • אם העובד לא נתן בכתב את הסכמתו לניכוי הכספים ששולמו לו בטעות, או שקיימת מחלוקת בין העובד למעסיק לגבי עצם הטעות או לגבי גובה הסכום שיש להחזיר, על המעסיק להגיש תביעה כנגד העובד בבית הדין לעבודה להשבת הכספים ששולמו לו בטעות מכוח חוק עשיית עושר ולא במשפט.
    • גם כאשר הוכח שמדובר בטעות של המעסיק, לא בכל מקרה המעסיק זכאי להשבה, ובית הדין בוחן בכל מקרה את מכלול נסיבות העניין..
    • בית המשפט עשוי לפטור את העובד מהשבת הסכומים אם ישתכנע שהדבר אינו צודק. במסגרת השיקולים עשוי בית המשפט לבחון את משך התקופה, בה שילם המעסיק לעובד תשלומים אלה בטעות, אם המעסיק בהתנהגותו הסכים לשאת בתוצאות טעותו, תום הלב של המעסיק, תום הלב של העובד, מידת ההסתמכות של העובד על התשלומים ששולמו לו בטעות וכיו"ב.
    • לפסקי דין לדוגמה ראו: עע (ארצי) 39/99 אסרף נ' מדינת ישראל, וכן עע (ארצי) 66524-09-14‏ ‏ רשות שדות התעופה בישראל נ' רון עניא.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלא

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לְדָוִד יְהוָה לֹא גָבַהּ לִבִּי וְלֹא רָמוּ עֵינַי וְלֹא הִלַּכְתִּי בִּגְדֹלוֹת וּבְנִפְלָאוֹת מִמֶּנִּי:ב אִם לֹא שִׁוִּיתִי וְדוֹמַמְתִּי נַפְשִׁי כְּגָמֻל עֲלֵי אִמּוֹ כַּגָּמֻל עָלַי נַפְשִׁי:ג יַחֵל יִשְׂרָאֵל אֶל יְהוָה מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  51  פעמים

אתגר AI

ממה זה עשוי...? • אתגר 16

לוח מודעות

למעלה