איך אומרים את זה ביידיש?

מצב
הנושא נעול.

חסדי

משתמש פעיל
הכל יכול להיות אבל אני גם צאלמרית וגם בא ממשפחה הונגרית כך שפחות או יותר אני מכירה את השפה, ומי שאומר ברענגען א פאטש - הוא מדבר עברית מתורגמת,

כנראה אתה חסידי כמו שמך. והחסידים היום לא מדברים טוב אידיש,
שמעתי פעם מילד ממשפחה שגם מדברים רק אידיש אבל לומדים בככה ככה... משפט חמוד "די מאכסט מיר לשבור דע עצמות.."
אני מעריך מאוד ה-ויגבה לבו בדרכי ה' בשפת האם שלנו אבל לא לפסול אחרים
אנחנו מתוקים מאוד כמו סברעס, ואנחנו עובדים על המידות לא לדקור מבחוץ

צ'אלמרית גאה

משתמש פעיל
אני מעריך מאוד ה-ויגבה לבו בדרכי ה' בשפת האם שלנו אבל לא לפסול אחרים
אנחנו מתוקים מאוד כמו סברעס, ואנחנו עובדים על המידות לא לדקור מבחוץ
אין מה לעשות צאלמרית זה בדם - כמו שאמרת סאברעס, מי שמפחד מדקירות שיעמוד מהצד

גיטהלה

משתמש פעיל
עוד נקודה, הכללים באידיש לא כל כך קשוחים, כי היא שפה שמשתנה בלי סוף במשך הדורות, היא כולה משיבוש ושינוי של גרמנית, ובכל מקום היא השתנתה כתוצאה מהשפעה של השפה המקומית.
כך שקשה לומר על צורת דיבור מסויימת שהיא 'לא נכונה'.
היא לקוחה מהרבה שפות ולא רק מגרמנית. ומי שלומד דקדוק שם לב שיש הרבה מן המשותף לה ולאנגלית

חיה ארנטרוי

משתמש פעיל
היא לקוחה מהרבה שפות ולא רק מגרמנית. ומי שלומד דקדוק שם לב שיש הרבה מן המשותף לה ולאנגלית
רוב שפת האידיש מקורו מגרמנית
הייתי פעם בגרמניה והסתדרתי די יפה עם השפה שם

צ'אלמרית גאה

משתמש פעיל
ח"ו לא באתי להכפיש
הם אנשים מאוד טובים וכיפים
אני מאוד אוהבת את ההיימיש שלהם....
גם העקיצות שלהם זה ברוח טובה
בתכל'ס נישטא ווי די צאלמערס!!!
תצחקו על זה ועל מה שתרצו אנחנו נשארים גהים!!!!!!

מצב
הנושא נעול.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  12  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה