אידיש- עברית

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
לפעמים אנשים כל כך צריכים להיות משוכנעים בעניין כלשהו
שאי אפשר לדבר איתם בהיגיון.

ע.מ.

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י חנון;1684058:
אידיש זה שפה מאוד יפה ועשירה והרבה יותר עדינה ונקיה
אין תרגום באידיש לכל מיני מילים לא יפות בעברית!!!
אין תרגום למילה ערליכער איד בעברית!
זה שטוענים שאין הרבה מילים באידיש זה לא בדיוק כך! יש תרגום להכל אבל העברית נכנסה גם לבתי האידיש ופחות משתמשים בהם אבל בכתיבה כן משתמשים במילים שפחות משתמשים ביום יום
למשל לפרק = צונעמען, באו אנשי עברידיש ואומרים פארעקן מלשון לפרק וככה מדברים עם הילדים וזה לא נכון!!! מי שמדבר אידיש טובה אומר צונעמען
מכרה שלי דוברת עברית במקור אמרה לי שבחו"ל היא הסתדרה בכל מקום רק עם האידיש!
גם בארה"ב רבנים ואדמו"רים מתריעים על האנגלית שזו שפה גויית ומבקשים לדבר באידיש, שם מדברים אנגלית יותר מאנחנו בעברית
גם דוברי העברית לא מדברים היום נכון ויש המון עולים מכל העולם שלא בדיוק מדברים נכון ושומעים הרבה שגיאות אבל שגיאות באידיש זה הרבה הרבה יותר צורם!!!
בתי ספר באידיש שמלמדים גם דקדוק ולשון בעברית והבנות מדברות חצי עברית יוצאים משם בלי עברית ובלי אידיש!!!
לעומת זה אלה שמקפידים על אידיש מסיבות אידיאולוגיות ואחרות וכותבים ומדברים באידיש יוצאים עם שפה מושלמת
עברית לומדים בכל מקרה מהרחוב [כמוני למשל...] שדיברנו ומדברת באידיש ותמיד אומרים לי שאני מדברת בעברית בלי מבטא :) אבל אידיש אם לא ידברו עם הילדים הם לא ידעו! וזה הפסד שלא ידעו עוד שפה
יצא לי להיות במרפאות שרופאות חילוניות נהנו לראות אותנו מדברים באידיש באומרם שאצלם ההורים דיברו ביניהם שלא יבינו אותם וחבל שהיא לא יודעת אידיש ומנסה עם אוצר המילים שלה לדבר לילד באידיש
צודקת מאד!
אצלינו למשל השכנים שלמדו מאיתנו להבין מעט אידיש, ניסו לפעמים לאלתר מילים שלא ידעו איך לתרגמן ואז נוצרו מילים עברידישאיות, כגון להוביל (את העגלה) נהי' לאפירן!, ומגוחך הוא שזה נהי' מקובל גם אצל דוברי האידיש!
ועוד:טישער במקום טישן
האט געגאנגען במקום איז געגאנגען-שזה כבר יותר דקדוקי, ועוד
שלא לדבר שסלנגים מתורגמים לא קיימים! וזה רווח נוסף!
ואגב, בעירינו ישנם הרבה עולים מבוגרים מרוסיה שממש מתמוגגים ומתרגשים לשמע ילדונת פיצפונת שעונה לאמה באידיש, ואף סיפור של חזרה בתשובה נרקם בעקבות זה!

אסתי-בראון

להיות אמא מחוברת
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
נכתב ע"י פוינט ק גת;1683862:
זאת היתה סיבה אחת שהאדמו"רים בדור הקודם נזעקו על קדושת האידיש.
סיבה שניה היתה להבדיל את ציבור החרדים מה"חופשיים". סיבה שכבר לא רלוונטית בימינו.
רלוונטית גם רלוונטית.
אולי לא היבדלות מחופשיים, אבל כן היבדלות.
ייתכן שבדור הקודם היתה יותר היסטריה בנושא, אבל בהחלט רואים את פירות המאבק דאז, בימינו אנו.
למי בכיתות של אימהותינו וסבתותינו קראו שיינדי, בריינדי וגולדי? לכולן עיברתו את השמות, אפילו בצורות הכי מגוחכות שאפשר. (זיסל=נעמי או מתוקה, ניסל=אגוזה, וכו')
ואילו היום יש חזרה לשורשים,גם בעניין השמות וכן, ברוב בתי הספר החסידיים מדברים באידיש ברמות כאלו ואחרות. לעומת 40 שנה אחורה שאז רק סאטמאר נשאו את דגל האידיש.

נכתב ע"י Efratush;1683865:
אם כבר הנושא עלה, אז אני אעלה נקודה שמפריעה לי ותמיד רציתי לשאול ולקבל תשובה.
זה שאלה שנובעת לי באמת ממקום של רגש, ככה שאם אתם ממש רציונלים אז אל תתייחסו אליה.
בתור אדם שלא מבין אידיש (בכלל, גם בקושי מילה אחת) צורם לי השימוש במילים גרמניות ומעלה לי אסוציאציות שליליות לגמרי, לדוגמה: שאני הולכת בבוקר ברחוב ושומעת אמא צועקת על הבת שלה "שנעל, שנעל" (סליחה אם כתבתי את זה לא נכון) ישר עף לי בראש נאצים ויהודים ורכבות.
באותה מידה שאני יודעת שאני לא אדרוך במדינה שבה הסבות שלי נרצחו, וגרמניה צורמת לי באוזניים ובלב - ככה בדיוק זה מה שהשפה הזו עושה לי.
אני יודעת שבטח בתור דוברי אידיש בחיים לא חשבתם על זה, וזה נשמע לכם מופרך, אבל זו ההרגשה האישית שלי ואיך אומרים "עם רגשות לא מתווכחים..."

אז אני אשמח לשמוע מה דעתכם על זה.
אותי מאד מצער לשמוע שזה כך.
אבל האמת שאבותינו דיברו באידיש ואמהותינו צעקו על ילדיהן: "שנעל שנעל!" מאות שנים לפני שעלה הצורר ימ"ש על כס השלטון...
נכתב ע"י פוינט ק גת;1683883:
ואל תאכלו אותי, אבל שמעתי שהיו גדולי ישראל באותו דור שברבות השנים התבטאו שהמאבק בנושא האידיש היה מיותר.
גם במוסדות לימוד של אדמו"רים אלו יש היום כיתות לימוד באידיש. ומיותר לומר שהן כיתות יותר יוקרתיות. אולי בגלל אחוז החוצניקים הגבוה שלומד בכיתות אלו.
מה שלא מובן לי, האדמו"רים בעצמם דיברו באידיש, ההדרכות שלהם, דברי התורה שלהם - הכל באידיש, אז איך החסידים, בעיקר הצעירים שבהם, אמורים להבין אותם? :rolleyes:
נכתב ע"י חדוי כנרת;1684068:
צודקת מאד!
אצלינו למשל השכנים שלמדו מאיתנו להבין מעט אידיש, ניסו לפעמים לאלתר מילים שלא ידעו איך לתרגמן ואז נוצרו מילים עברידישאיות, כגון להוביל (את העגלה) נהי' לאפירן!, ומגוחך הוא שזה נהי' מקובל גם אצל דוברי האידיש!
ועוד:טישער במקום טישן
האט געגאנגען במקום איז געגאנגען-שזה כבר יותר דקדוקי, ועוד
שלא לדבר שסלנגים מתורגמים לא קיימים! וזה רווח נוסף!
ואגב, בעירינו ישנם הרבה עולים מבוגרים מרוסיה שממש מתמוגגים ומתרגשים לשמע ילדונת פיצפונת שעונה לאמה באידיש, ואף סיפור של חזרה בתשובה נרקם בעקבות זה!
הוי, זה באמת מעצבן. למשל המילה פארעקן שהוזכרה קודם. אוף!
ומה עם קלעפער במקום קלעפ?

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אחזור על מה שרמזתי קודם: לפני 3 דורות לא דברו אידיש!!!
דברו מאמע-לשון, ז'רגון או לא יודע מה. את המילה 'אידיש' המציאו הבונדיסטים!
רבים מסופרי ההשכלה לא ידעו מילה עברית ואת כל ספריהם ומחזותיהם כתבו באידיש.

bbr

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
נכתב ע"י GRN;1684063:
לפעמים אנשים כל כך צריכים להיות משוכנעים בעניין כלשהו
שאי אפשר לדבר איתם בהיגיון.

את צודקת לגמרי.
מי שכותב כאן כל מיני סיבות מענינות למה אידיש יותר טובה, באמת אין מה לדבר איתו בהגיון.

אני משתדלת להעשיר אצל ילדיי את שפת האידיש, רק כי האדמו"ר שלנו מחזק את הנושא הזה, אם אני יתחיל לעשות דברים בחיי רק לפי שכל או רק לפי רגש אני יהיה די מתוסבכת, יש דברים שאני לא מבינה למה צריך לעשות ואפילו מתנגדת אבל אני יודעת שאם אני הולכת לפי עינייים שרואות למרחוק אני עושה את הדבר הנכון, ועל זה את לא יכולה להתווכח פה עם אנשים אף פעם.

אסתי-בראון

להיות אמא מחוברת
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
נכתב ע"י למען דעת;1684115:

והם הקפידו לומר/לכתוב "יידיש".

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י למען דעת;1684115:

ועד היום עולות מחזות ביידיש בבתי תיאטראות.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י bbr;1684117:
את צודקת לגמרי.
מי שכותב כאן כל מיני סיבות מענינות למה אידיש יותר טובה, באמת אין מה לדבר איתו בהגיון.

אני משתדלת להעשיר אצל ילדיי את שפת האידיש, רק כי האדמו"ר שלנו מחזק את הנושא הזה, אם אני יתחיל לעשות דברים בחיי רק לפי שכל או רק לפי רגש אני יהיה די מתוסבכת, יש דברים שאני לא מבינה למה צריך לעשות ואפילו מתנגדת אבל אני יודעת שאם אני הולכת לפי עינייים שרואות למרחוק אני עושה את הדבר הנכון, ועל זה את לא יכולה להתווכח פה עם אנשים אף פעם.

אין בעיה.
רק לא להמציא סיבות מסיבות שונות ומשונות.

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
אגב,
איך לערען צו רעדען יידיש :)
(אפשר לצחוק על הטעותים שלי :) )
כי למה לא לדעת עוד שפה?
או יותר מדויק: כי שפה הבאה לידך אל תחמיצנה...

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
שמתי לב לתופעה בציבור
יש שמתנגדים לאידיש מסיבה פשוטה: קנאה! שאנשים מדברים שוטף 2 שפות ויכולים לדבר בלי שיבינו
גם אם לומדים בביה"ס אנגלית לא יודעים אותו כ"כ טוב כמו אלה שמדברים שוטף עברית ואידיש
אצלנו מדברים אידיש כי ככה דיברו ההורים ואף פעם לא התעמקתי בסיבות וטוב לי בזה
אני אידישאית גאה!!!

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י חנון;1684134:
שמתי לב לתופעה בציבור
יש שמתנגדים לאידיש מסיבה פשוטה: קנאה! שאנשים מדברים שוטף 2 שפות ויכולים לדבר בלי שיבינו
גם אם לומדים בביה"ס אנגלית לא יודעים אותו כ"כ טוב כמו אלה שמדברים שוטף עברית ואידיש
אני אידישאית גאה!!!
:D
באמת שהצחקתי אותי.

אין לאף אחד שום בעיה עם זה שמדברים יידיש, ושמחים מאוד על כך שיש כאלו שטוב להם עם זה.

יש לאנשים בעיה שעושים מזה עיקרון קדוש ונעלה ומעלה יתירה.

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י GRN;1684137:
:D
באמת שהצחקתי אותי.
יופי! אני שמחה ששימחתי יהודיה על הבוקר
אבל תזכרי צוחק מי שצוחק אחרון!

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י חנון;1684140:
יופי! אני שמחה ששימחתי יהודיה על הבוקר
אבל תזכרי צוחק מי שצוחק אחרון!

כלומר, הצחקת אותי על תנאי.
אהממ
אולי ביידיש זה נשמע יותר טוב?

פוינט ק גת

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י זלפה;1683913:
ג. בגלל החילון של מילים קדושות וסילוף הלשון. כמו המילה "חשמל" שפירושה המקורי הינו קדוש מאוד (סוג של מלאכים)
כל מה שכתבת נכון ויפה, אבל דווקא בדוגמא הנדושה והשחוקה של השימוש במילה "חשמל" כבר הוכיחו שאין ולא היתה בעיה בשימוש בה.
קשה לי עכשיו למצוא מקורות, אבל אשתדל.

נכתב ע"י זלפה;1683913:
(מענין למה רוב גדולי ישראל האשכנזים מדברים אידיש?)
סיבה פרקטית לחלוטין, כך דיברו איתם בינקותם.

נכתב ע"י נאסד;1684044:
תמיד טוב ליהודי לדעת שפה שתקשר אותו בין כל היהודים
קשה לומר שעברית מקשרת כי היא שפה קשה
נכון שרוב היהודים יודעים את שפת העברית (בעיקר הגברים)
אבל אין כמו אידיש אוטנטית בשביל לקשר
יצא לי לאחרונה להפגש עם קרובי משפחה אמריקאים, דוברי אידיש בהגדרה, ולא הצלחנו לתקשר מידי טוב. האידיש המגומגמת שלי היתה הרבה יותר ברמה מה-80% אנגלית 20% אידיש שלהם.
בקיצור- העידן שבו אידיש היא המקשרת בין כלל היהודים האשכנזיים הולך ונמוג. המציאות היא שכל אחד מדבר בשפת מדינתו.

נכתב ע"י חנון;1684058:
אין תרגום למילה ערליכער איד בעברית!
אם יורשה לי, המשפט הזה (שאני יודעת שלא את המצאת אותו) כפרני לחלוטין.
כי לקחת מילה ולומר עליה שהתורה הקדושה לא הצליחה ל"תרגם" אותה זאת כפירה!
ואל תקפצו ותאמרו שבתורה כן יש לה תרגום ובעברית לא. כי כל מילה בתורתינו יכולה לבוא לשימוש (בצורתה או בהטיותיה) בשפה העברית. (גם לי זה צובט ההשוואה בין התורה לשפה המדוברת, אבל זאת המציאות)

נכתב ע"י אסתר;1684106:
רלוונטית גם רלוונטית.
אולי לא היבדלות מחופשיים, אבל כן היבדלות.
לא הסברת ממי ההיבדלות?
מבעלי האייפונים שמסתובבים בינותינו באידיש עסיסית?
:(:(:(

נכתב ע"י אסתר;1684106:
גם במוסדות לימוד של אדמו"רים אלו יש היום כיתות לימוד באידיש. ומיותר לומר שהן כיתות יותר יוקרתיות. אולי בגלל אחוז החוצניקים הגבוה שלומד בכיתות אלו.
מה שלא מובן לי, האדמו"רים בעצמם דיברו באידיש, ההדרכות שלהם, דברי התורה שלהם - הכל באידיש, אז איך החסידים, בעיקר הצעירים שבהם, אמורים להבין אותם? :rolleyes:
דווקא מי שהתכוונתי אליו לא היה אדמו"ר אלא אחד מרבני היישוב הישן, רב קנאי ביותר, ענק ועצום שאין שום זרם שחולק היום או חלק בזמנו על דעותיו (חוץ מהמזרחי :mad:).
ולפי מה שהבנתי, הכוונה שלו היתה שהמשאבים שהושקעו במלחמה על השפה, היו על חשבון מאבקים אחרים, ובמאבק הזה בעצם פיספסו כמה דברים.

ועוד נקודה לסיום, למי שרואה בי "כופרת בקדושה", עם הילדים שלי אני מדברת אידיש, ואת השמות שלהם אני מבטאת בהגיה חסידית.
ובעיקר משתדלת מאוד לחנך אותם שלא מרצים את ה' עם סממנים חיצוניים של יראת שמים. (מפחדת שהמשפט יקפיץ פה כמה אז אני מסבירה: אני מתכוונת לאלו, ופגשתי הרבה כאלו, שמשקיעים כל כך הרבה בדיבור באידיש, בקריאת שמות מעיירה, בגידול פאות עד המותניים, בשמירה על מנהגים שהמקור שלהם לפעמים מופרך ומגוחך, ורואים בכל הנ"ל את מטרת ביאתם לעולם. ולא מגיעים בכל ה-120 שלהם להבנה מינימלית מה ה' באמת רוצה מהם)

חנון

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י פוינט ק גת;1684147:
אם יורשה לי, המשפט הזה (שאני יודעת שלא את המצאת אותו) כפרני לחלוטין.
את זה אמר אחד מצדיקי הדור הקודם שכאב את העברית ולחם כנגדה
נ.ב. זה אשכול שמיועד לדוברי האידיש ולמחבבי השפה
מי שרוצה ללעוג מאיתנו מקומה לא כאן!

אסתי-בראון

להיות אמא מחוברת
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
לא הסברת ממי ההיבדלות?
מבעלי האייפונים שמסתובבים בינותינו באידיש עסיסית?
:(:(:(
היבדלות מהרחוב.
אבל גם אני מסכימה, וכתבתי בפוסט הראשון שהעליתי באשכול זה, שלצערנו אפשר לעבור את כל העבירות גם באידיש.
דווקא מי שהתכוונתי אליו לא היה אדמו"ר אלא אחד מרבני היישוב הישן, רב קנאי ביותר, ענק ועצום שאין שום זרם שחולק היום או חלק בזמנו על דעותיו (חוץ מהמזרחי :mad:).
ולפי מה שהבנתי, הכוונה שלו היתה שהמשאבים שהושקעו במלחמה על השפה, היו על חשבון מאבקים אחרים, ובמאבק הזה בעצם פיספסו כמה דברים.
כיוון מעניין. לא שמעתי עליו עד כה.
ועוד נקודה לסיום, למי שרואה בי "כופרת בקדושה", עם הילדים שלי אני מדברת אידיש, ואת השמות שלהם אני מבטאת בהגיה חסידית.
ובעיקר משתדלת מאוד לחנך אותם שלא מרצים את ה' עם סממנים חיצוניים של יראת שמים. (מפחדת שהמשפט יקפיץ פה כמה אז אני מסבירה: אני מתכוונת לאלו, ופגשתי הרבה כאלו, שמשקיעים כל כך הרבה בדיבור באידיש, בקריאת שמות מעיירה, בגידול פאות עד המותניים, בשמירה על מנהגים שהמקור שלהם לפעמים מופרך ומגוחך, ורואים בכל הנ"ל את מטרת ביאתם לעולם. ולא מגיעים בכל ה-120 שלהם להבנה מינימלית מה ה' באמת רוצה מהם)
הוי! הוי! כמה עצוב, וכמה נכון!

GRN

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י חנון;1684156:
את זה אמר אחד מצדיקי הדור הקודם שכאב את העברית ולחם כנגדה
מי שרוצה ללעוג מאיתנו מקומה לא כאן!

לא ראיתי כאן שום לעג על דוברי היידיש.

אסתי-בראון

להיות אמא מחוברת
מנוי פרימיום
צילום מקצועי
נכתב ע"י חנון;1684156:
למה החלטת כך?
פותחת האשכול רצתה תגובות מהמבינים.
רק דוברי אידיש ומחבבי השפה נמנים על הגדרה זו?

דווקא אותי מעניין לשמוע את הצד השני, כל זמן שזה נאמר בכבוד וללא זלזול ולגלוג.

פוינט ק גת

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
נכתב ע"י חנון;1684134:
שמתי לב לתופעה בציבור
אני אידישאית גאה!!!

אני רואה שבזמן שכתבתי את תגובתי הקודמת התווספו פה עוד כמה תגובות. ואני לא מצליחה להתאפק.
כשאני קוראת את האשכול מתחילתו עד סופו, לא מצאתי אנשים שמתנגדים לשפת האידיש או לקדושתה.
מה כן? יש פה ויכוח בין אנשים אמוציונליים שמסתכלים על האידיש בעיני הרגש בלבד. לעומת אנשים שכליים שחלילה לא מורידים מערכם של גדולי הדורות, אלא מנסים להסביר דברים בעיני השכל.
הזן הראשון הנזכר, כדאי שיבדקו למה זה כ"כ מקפיץ אותם. (אולי נחיתות? אולי משהו אחר?)
הזן השני, קשה מאוד להאשים אותם בקנאה, כי כאמור דבריהם מתוך מקום שכלי. אז איך נכנסת פה קנאה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  14  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה