קורונה אז גם אם חשבתם שזה יעזור לכם, לאכזבתכם....

UU

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
אני לא כל כך מבינה בביולוגיה, בסך הכל קורס מבוא אחד מסכם את כל ידיעותיי בנושא :)
זה עדיין יותר ידע ממני ;)
זה לא אומר שאין וירוס נסתר שיושב לו בשקט על תאי העצב. אלו שתי מערכות שונות.
הבנתי
אבל בעצם אין שום הוכחה כיום שקורונה אחרי שעוברת היא בתקופת חביון, יש השערות אולי זה כך, לא מעבר.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
@גלבוע -זה באמת מעניין מאד כל נושא הביולוגיה
יש לי שאלה, לא בטוחה שתהיה לך תשובה, אבל מעניין - אולי כן...
וירוס בתקופת חביון - מסתבר שיש דרך לאתר אותו בבדיקות דם וכדומה, נכון?
בעצם - אני משווה את זה לבדיקה הסרולוגית של הקורונה.
ופה בקורונה אומרים - יש נוגדנים בסרולוגית בד"כ למחלימים, ויש אנשים שנעלמו להם הנוגדנים אחרי תקופה
האם זה לא אומר שגם הקורונה שאולי קיימת באופן חבוי - נעלמת?
מאמינה שזה נושא נחקר... כי סה"כ לא כל הוירוסים עוברים להיות חבויים, חלקם באמת מתנדפים.
(כמו שלא כולם מחסנים גם)
קצת סדר-
יש הבדל בדיקה סרולוגית שבודקת רמת נוגדנים, לבדיקה שבודקת נוכחות של הוירוס.
בדיקת נוגדנים אמורה לתת תשובה חיובית אחרי הדבקה גם אם הוירוס כבר לא קיים בגוף. אם כי ייתכן מצב שרמת הנוגדנים אחרי הרבה זמן תהיה נמוכה מאד עד אפסית, אבל עדיין ישארו תאי זיכרון- תאים של מערכת החיסון שיכולים לייצר נוגדנים במהירות ובכמות גדולה.
(אגב, יש הבדל בין נוגדנים של הדבקה ראשונה לנוגדנים של זיכרון חיסוני, ולכן בדיקת נוגדנים יכולה גם לומר האם ההדבקה ישנה או חדשה. עקרונית, עוד לא פיתחו בדיקה כזאת לקורונה)
נוכחות של וירוס ספציפי בד"כ לא בודקים. בשפעת לדוגמא- בודקים שזה לא זיהום חידקי אלא ויראלי ושאין דלקת ריאות. אף אחד לא בודק אם הוירוס הוא אכן שפעת, כי ממילא הטיפול הוא טיפול תומך בלבד.
גם בהרפס ואבעבועות רוח- האבחנה היא לפי התסמינים, ולא לפי אבחון של הוירוס.
במקרה של קורונה יש חשיבות לאבחון של הוירוס הספציפי, ולכן בודקים נוכחות של החומר התורשתי של הנגיף. זאת בדיקה יקרה, ולכן לא עושים אותה בד"כ בוירוסים אחרים.

כשוירוס נמצא במצב רדום יש וירוסים (כמו HIV) שניתן יהיה לגלות אותם בדם ע"י בדיקה של נוכחות הנגיף (ואפשר לראות בגרף של גלבוע שגם במצב הרדום רמת הוירוס לא אפסית אלא נמוכה), אבל לרוב מאבחנים אותו ע"י בדיקת נוגדנים. (ולצערינו בוירוס הספציפי הזה אין מצב של אדם עם נוגדנים שהוא לא נשא של הנגיף. נשאות זה לכל החיים, למעט מקרה נדיר של אדם שהתרפא בעקבות השתלת מח עצם)
לגבי אבעבועות רוח והרפס אין לי מושג אם הם קיימים בדם בתקופה הרדומה, לא נראה לי שזה מספיק חשוב לרפואה כדי לבדוק את זה.

ודבק ליבנו

משתמש פעיל
עריכה תורנית
יש מחשבה שסביר לחשוש מכך.
אקדים, שאני חושב שזה אחד הדיונים הכי חשובים בענין הקורונה. כי אם זה מתפרץ אחר שנים בעוצמה רבה יותר אז זה משנה את התמונה ביחס להדבקת כלל האוכלסיה שאינה כביכול בקבוצת סיכון.
רק אני מנסה להבין האם ההתפרצות השניה אינה זהה להתפרצות הראשונה, ואז שוב זה דיון לא כ"כ חשוב.

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
אקדים, שאני חושב שזה אחד הדיונים הכי חשובים בענין הקורונה. כי אם זה מתפרץ אחר שנים בעוצמה רבה יותר אז זה משנה את התמונה ביחס להדבקת כלל האוכלסיה שאינה כביכול בקבוצת סיכון.
רק אני מנסה להבין האם ההתפרצות השניה אינה זהה להתפרצות הראשונה, ואז שוב זה דיון לא כ"כ חשוב.
אני מסכימה איתך לחלוטין לגבי חשיבות הדיון.
התשובה לשאלותיך:
אף אחד לא יודע.

נערך לאחרונה ב:

טילון

מהמשתמשים המובילים!
עריכה והפקת סרטים
תלוי בוירוס.
בHIV ההתפרצות השניה חמורה הרבה יותר מהראשונה.
באבעבועות רוח ההתפרצות השניה לרוב חמורה יותר, אבל זה גם פונקציה של גיל. ככל שהגיל עולה המחלה חמורה יותר.
(באופן אישי- היתה לי התפרצות שניה של שבעבועות כילדה בגיל צעיר, ועברתי אותה מאד בקלות. אבל שמעתי על מבוגרים שסבלו מאד)
בקורונה- מי יודע? אין מספיק מידע אם יכולה להיות התפרצות שניה ומה החומרה שלה.
אגב, יש וירוסים כמו פוליו שלא נשארים בגוף, אבל הנזק שהוא גורם למערכת העצבים גורם להתפרצות תסמינים הרבה שנים אחרי ההחלמה (בגלל קריסה של מערכת העצבים)

ראש ישיבה

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
מה פתאום, רק סגר! כל מי שחושב אחרת לא מבין את המשמעות של הנגיף ומן הסתם לא מקפיד על ההוראות. וכבר בגדר "רוצח".
;)
אבל מה סגר שפיקוד העורף יחלק לחם לאנשים בבתים זה סגר שבועיים ולאחר מיכן כולם יתגלו וזהו סיימנו למה התעכבו עד עכשו ????

ראש ישיבה

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
ועדיין - אם הם היו בבידוד, אפילו יומיים - לא הייתי מתחלף איתם.
למה זה טוב בידוד את לא יודע כמה זה דבר טוב אתה יושב לומד בכיף לא נורמלי לא התיעציות וכדו' ככככככלום רק תורה זה דבר טוב נסתכל על הטוב שדבר

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכז

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם יְהוָה לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ אִם יְהוָה לֹא יִשְׁמָר עִיר שָׁוְא שָׁקַד שׁוֹמֵר:ב שָׁוְא לָכֶם מַשְׁכִּימֵי קוּם מְאַחֲרֵי שֶׁבֶת אֹכְלֵי לֶחֶם הָעֲצָבִים כֵּן יִתֵּן לִידִידוֹ שֵׁנָא:ג הִנֵּה נַחֲלַת יְהוָה בָּנִים שָׂכָר פְּרִי הַבָּטֶן:ד כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים:ה אַשְׁרֵי הַגֶּבֶר אֲשֶׁר מִלֵּא אֶת אַשְׁפָּתוֹ מֵהֶם לֹא יֵבֹשׁוּ כִּי יְדַבְּרוּ אֶת אוֹיְבִים בַּשָּׁעַר:
נקרא  36  פעמים

אתגר AI

אחרי החגים • אתגר 13

לוח מודעות

למעלה