התייעצות אוריה המשקיע: השקעה לספר תורה, האם כדאי דרך עמותה?

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
אוריה המשקיע שואל: אני רוצה לרכוש ספר תורה ולהשאיל לבית הכנסת
לצורך כך אני חוסך כל חודש סכום צנוע ומשקיע בשוק ההון.
כדי שבבוא העת אשלים את החסכון וארכוש ספר תורה.
ראיתי שעמותה פטורה מלשלם מס רווח הון
האם יהיה נכון יותר להשקיע דרך עמותה?

ה. שלמה

משתמש מקצוען
האם הוא רוצה לפתוח עמותה בשביל זה? או להעביר את הכסף לעמותה שישקיעו בשבילו? האופציה השניה נראית גרועה יותר, הראשונה נראית גרועה פחות.
בשני האופציות, ההתעסקות עם הכסף בשביל שזה יחזור להיות שלו, היא קשה מאוד וגם עולה הרבה כסף.

חניוק

משתמש פעיל
אני לא משפטן!
אבל אני חושב שבהתאם לפס"ד בשערייך שלא בוחנים מלכ"ר לפי המטרה הסופית, אולי יסווגו את הפעילות של ההשקעות כעוסק 🤔
ואולי יש לחלק שדווקא לעניין מע"מ!

התותח הגזור

משתמש פעיל
מוזיקה ונגינה
אולי זה הפתרון?

s976

משתמש סופר מקצוען
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
רעיון יפה.
יש כאן גם שאלה הלכתית. האם באופן זה אתה מקיים מצוה לכתוב ספר תורה שלך. כי הכסף כבר לא שלך אלא של העמותה

חניוק

משתמש פעיל
אני לא משפטן!
אבל אני חושב שבהתאם לפס"ד בשערייך שלא בוחנים מלכ"ר לפי המטרה הסופית, אולי יסווגו את הפעילות של ההשקעות כעוסק 🤔
ואולי יש לחלק שדווקא לעניין מע"מ!
אולי תנסה כזה פיתרון!
תשקיע את הכסף בעצמך, וכשתרצה לקנות את הס"ת, תעביר לעמותה כתרומה את כל המניות.

ה. שלמה

משתמש מקצוען
עלות של החזקת עמותה לשנה היא לפחות 1300 לשנה. כלומר כ110 ש"ח לחודש.
סכום שצריך לחסוך לחודש במשך 20 שנה בשביל להגיע לספר תורה (150,000), עם אינפלציה של 2.5% ותשואה שנתית של 10% הוא כ280 ש"ח.
השקעת סכום עלות העמותה לחודש צריכה להניב כ60,000 לתקופה זו, בקיצור להחזיק עמותה יקר יותר מאשר המיסוי,
השקעה חודשית בשביל לכסות ספר תורה כולל מס היא 320 לחודש, (זה יוצא 166,000, מתוכם קרן + אינפלציה כ100,000, רווח כ66000, מס כ16000) הפרש של 40 ש"ח לחודש.

איש פנינים

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
סכום שצריך לחסוך לחודש במשך 20 שנה בשביל להגיע לספר תורה (150,000),
דוד שלי הכניס ספר תורה לע"נ הוריו לא מזמן.
עלות הספר תורה לא כולל הוצאות התהלוכה - 330,000 ש"ח!!!!!
אומנם הספר הוא אשכנזי ונכתב עם תוספות הידורים אבל הסכום הוא לכאורה יותר גבוה ממה שכתבת.
ותחשבן גם את עליית מחירי הסת"ם.
דווקא אוריה עושה לי חשק לחסוך לדבר כזה.....

שינדלה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
אומנם הספר הוא אשכנזי ונכתב עם תוספות הידורים אבל הסכום הוא לכאורה יותר גבוה ממה שכתבת.
כן המחיר עלה ל300k לפחות אצל אשכנזים לא מתחילים.
אפילו לא אצל היקרנים.

היה זינוק אדיר במחירי הסת״ם לאחרונה.

נערך לאחרונה ב:

חניוק

משתמש פעיל
אולי תנסה כזה פיתרון!
תשקיע את הכסף בעצמך, וכשתרצה לקנות את הס"ת, תעביר לעמותה כתרומה את כל המניות.
זה רעיון פצצה, אתה אפילו תקבל החזר מס על התרומה!

ה. שלמה

משתמש מקצוען
תודה, עדיין גם אם אתה מכפיל את הסכום ייצא לך יותר זול לחסוך בשביל המס ולא להכניס לעמותה, ובנוסף קח בחשבון שה1300 לשנה הוא רק אגרה, בד"כ ניהול חשבונות וכדו' זה עוד סכום נכבד מידי שנה, ויש גם עלויות חד"פ של פתיחת עמותה, למי שיש לו כבר עמותה זה יותר פשוט והוא גם רגיל יותר בהתנהלות זו.
דווקא הרעיון של @חניוק מצא חן בעיני (ולא צריך להעביר את כל הסכום, מספיק להעביר 3/4 מהרווח הריאלי אחרי המשיכה ולהזדכות) למי שלא חשוב לו שה(חלק הזה ב)ספר יהיה בבעלותו, אגב גם בשביל לחתן ילדים אפשר תאורטית לבחור באופציה זו, והכסף יועבר כתמיכה לילדים ע"י העמותה.

חניוק

משתמש פעיל
דווקא הרעיון של @חניוק מצא חן בעיני (ולא צריך להעביר את כל הסכום, מספיק להעביר 3/4 מהרווח הריאלי אחרי המשיכה ולהזדכות) למי שלא חשוב לו שה(חלק הזה ב)ספר יהיה בבעלותו, אגב גם בשביל לחתן ילדים אפשר תאורטית לבחור באופציה זו, והכסף יועבר כתמיכה לילדים ע"י העמותה.
אם הספר יהיה בבעלות התורם זה ממש הלבנת הון! וכנ"ל נישואי ילדים, אבל מותר לתרום בשביל שהעמותה תקנה בניין או ס"ת ויהיה מונצח על זה לעילוי נשמת, ועדיין לקבל החזר מס לפי סעיף 46.

ה. שלמה

משתמש מקצוען
אם הספר יהיה בבעלות התורם זה ממש הלבנת הון! וכנ"ל נישואי ילדים, אבל מותר לתרום בשביל שהעמותה תקנה בניין או ס"ת ויהיה מונצח על זה לעילוי נשמת, ועדיין לקבל החזר מס לפי סעיף 46.
זה היה הכוונה מלכתחילה.

חניוק

משתמש פעיל
זה רעיון פצצה, אתה אפילו תקבל החזר מס על התרומה!
יוצא שאם משקיעים לטווח ארוך והתשואה הממוצעת תהיה 10%, אז בעצם מקבלים בחזרה את כל הכסף שהפקדתם כל חודש!
תחשיב
הנחיית רשות המיסים: זיכוי בגין תרומה בשווה כסף - נכס הון

ה. שלמה

משתמש מקצוען
יוצא שאם משקיעים לטווח ארוך והתשואה הממוצעת תהיה 10%, אז בעצם מקבלים בחזרה את כל הכסף שהפקדתם כל חודש!
תחשיב
כמובן למי שמשלם כ70,000 ש"ח בשנה אחת לציונים, אדם כזה הוא עשיר כקורח ואין לו הזמן לקרוא את הגיגנו, או בד"כ משקיע נדלן שמשלם מס שבח, קצת קשה לתזמן מכירת נכס בדיוק בשנה של ההעברה לעמותה. (בהשקעה בשוק ההון רוב האנשים לא ממשים כ"כ הרבה בשנה אחת, וכ"ש מס הכנסה על יגיעה אישית)

נערך לאחרונה ב:

חניוק

משתמש פעיל
כמובן למי שמשלם כ70,000 ש"ח בשנה אחת לציונים, אדם כזה הוא עשיר כקורח ואין לו הזמן לקרוא את הגיגנו, או בד"כ משקיע נדלן שמשלם מס שבח. (בהשקעה בשוק ההון רוב האנשים לא ממשים כ"כ הרבה בשנה אחת, וכ"ש מס הכנסה על יגיעה אישית)
1. בחישוב גס בלי נקודות זיכוי במשכורת ברוטו חודשית של 27,000 , חבות המס השנתית היא כבר 70,000, ואני מאמין שיש כאן כאלה.
2. אפשר להעביר את התרומה במשך כמה שנים לעמותה.
3. בעז"ה עוד 20 שנה כל ניקי פורום השקעות כבר יהיו טריליונרים;).

נערך לאחרונה ב:

חניוק

משתמש פעיל
אין דבר כזה בלי נקודות זיכוי, בפרט אצל משפחות ברוכות ילדים שיושבות כאן בפרוג. לדוגמה למי שיש 6 ילדים בגילאי 0 2 4 6 8 10 יהיה לו זיכוי בסך 42,000 לשנה, וזה ממש לא הפריסה הכי טובה, יש גילאים עם נקודות יותר גבוהות.
נכון
פשוט כבר אין לי כח לחשב!

ה. שלמה

משתמש מקצוען
1. בחישוב גס בלי נקודות זיכוי במשכורת ברוטו חודשית של 27,000 , חבות המס השנתית היא כבר 70,000, ואני מאמין שיש כאן כאלה.
אין דבר כזה בלי נקודות זיכוי, בפרט אצל משפחות ברוכות ילדים שיושבות כאן בפרוג. לדוגמה למי שיש 6 ילדים בגילאי 0 2 4 6 8 10 יהיה לו זיכוי בסך 42,000 לשנה, וזה ממש לא הפריסה הכי טובה, יש גילאים עם נקודות יותר גבוהות.
2. אפשר להעביר את התרומה במשך כמה שנים לעמותה.
ואז תצטרך לדאוג שנים שלא יגעו בכסף וזה יישמר בשביל הס"ת.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמד

א לְדָוִד בָּרוּךְ יְהוָה צוּרִי הַמְלַמֵּד יָדַי לַקְרָב אֶצְבְּעוֹתַי לַמִּלְחָמָה:ב חַסְדִּי וּמְצוּדָתִי מִשְׂגַּבִּי וּמְפַלְטִי לִי מָגִנִּי וּבוֹ חָסִיתִי הָרוֹדֵד עַמִּי תַחְתָּי:ג יְהוָה מָה אָדָם וַתֵּדָעֵהוּ בֶּן אֱנוֹשׁ וַתְּחַשְּׁבֵהוּ:ד אָדָם לַהֶבֶל דָּמָה יָמָיו כְּצֵל עוֹבֵר:ה יְהוָה הַט שָׁמֶיךָ וְתֵרֵד גַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:ו בְּרוֹק בָּרָק וּתְפִיצֵם שְׁלַח חִצֶּיךָ וּתְהֻמֵּם:ז שְׁלַח יָדֶיךָ מִמָּרוֹם פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִמַּיִם רַבִּים מִיַּד בְּנֵי נֵכָר:ח אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:ט אֱלֹהִים שִׁיר חָדָשׁ אָשִׁירָה לָּךְ בְּנֵבֶל עָשׂוֹר אֲזַמְּרָה לָּךְ:י הַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לַמְּלָכִים הַפּוֹצֶה אֶת דָּוִד עַבְדּוֹ מֵחֶרֶב רָעָה:יא פְּצֵנִי וְהַצִּילֵנִי מִיַּד בְּנֵי נֵכָר אֲשֶׁר פִּיהֶם דִּבֶּר שָׁוְא וִימִינָם יְמִין שָׁקֶר:יב אֲשֶׁר בָּנֵינוּ כִּנְטִעִים מְגֻדָּלִים בִּנְעוּרֵיהֶם בְּנוֹתֵינוּ כְזָוִיֹּת מְחֻטָּבוֹת תַּבְנִית הֵיכָל:יג מְזָוֵינוּ מְלֵאִים מְפִיקִים מִזַּן אֶל זַן צֹאונֵנוּ מַאֲלִיפוֹת מְרֻבָּבוֹת בְּחוּצוֹתֵינוּ:יד אַלּוּפֵינוּ מְסֻבָּלִים אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ:טו אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁכָּכָה לּוֹ אַשְׁרֵי הָעָם שֶׁיֲהוָה אֱלֹהָיו:
נקרא  21  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה