קורונה תשלום למעון אפילו שהוא מלא

שיפי פוקסמן

תיכנון ועיצוב פנים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
והחלק שהיה הכי קשה לעיכול לבעלי המעונות היה זה שעל חופשת הפסח (שבכל מקרה לא אמור להיות פעילות חינוכית במעון) לא קיבלו תשלום - לא מההורים ולא ממשרד הכלכלה. דבר הזוי כשלעצמו.. וכי ללא הקורונה היו השנה מתקיימים לימודים בפסח ?
אצלינו כן גבו על 9 ימים חופשת פסח. ועם כל הצער על הקושי הכלכלי של מנהלי המעונות, גם ההורים חוו טלטלה כלכלית בתקופה זו, ואני לא חושבת שזה הוגן שההורים יאלצו לשלם את מחיר הקושי הכלכלי של המנהלים.

אש א.ש.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
אצלינו כן גבו על 9 ימים חופשת פסח.
מתי גבו על חופשת פסח ?
כי ההוראה בהתחלה הייתה להחזיר גם על פסח.
את מחיר הקושי הכלכלי של המנהלים.
גם אם היית מאבדת את המקום במעון היית כותבת כך ? ברור שלא. ישנה מצוקה דו צדדית, וא"א להתייחס רק לצד אחד.
אף אחד לא רוצה שהמעון של הילד שלו יקרוס ויסגר.

נעמי20

משתמש פעיל
אני מדברת על מ1.ל5
כתוב פה שלפי החוק הורים לא נדרשים לשלם עבור תקופה בה לא הייתה פעילות.
עד ה10.5 לא הייתה פעילות. כרגע אין הנחיה אחרת, למעט המסמך הפנימי של איגוד המעונות שהועלה פה.
המסמך מתאריך 06.05, וכתוב שם שהושגו סיכומים ו"מחר" כלומר ב-7 לחודש יצא מסמך חתום וההנחיות יפורסמו לציבור. אנחנו היום ב-13....

שיפי פוקסמן

תיכנון ועיצוב פנים
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב ואדריכלות פנים
מתי גבו על חופשת פסח ?
כי ההוראה בהתחלה הייתה להחזיר גם על פסח.

גם אם היית מאבדת את המקום במעון היית כותבת כך ? ברור שלא. ישנה מצוקה דו צדדית, וא"א להתייחס רק לצד אחד.
אף אחד לא רוצה שהמעון של הילד שלו יקרוס ויסגר.

הם גבו את כל חודש מרץ, ואמרו שזה על9 ימי חופשת פסח, ועל החלק היחסי באוגוסט.
וכן - איבדתי כבר את מקומי במעון, הבתשלי לא נכנסה למכסה של 17 ילדים בכיתה לצערי.
אבל זה לא קשור משום כיוון.

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
והחלק שהיה הכי קשה לעיכול לבעלי המעונות היה זה שעל חופשת הפסח (שבכל מקרה לא אמור להיות פעילות חינוכית במעון) לא קיבלו תשלום - לא מההורים ולא ממשרד הכלכלה. דבר הזוי כשלעצמו.. וכי ללא הקורונה היו השנה מתקיימים לימודים בפסח ?
אבל הם גם לא שלמו בתקופה הזו משכורות שזה החלק הארי של הוצאות המעון.
אם ההורים משלמים כרגיל על התקופה הזו מנהל המעון נשאר עם עודף גדול (אפשר להניח שעשרות אחוזים מהכסף שהורים משלמים הולך על משכורות, ורק החלק הקטן הוא על הוצאות והרוחים של בעלי המעון)
ונכון שהמנהל גם אמור להרויח משהו על התקופה הזו, או לפחות לא להפסיד. אבל על זה בדיוק הוא מקבל מענק כמו כל עצמאי, למה הלקוחות שלו צריכים לפצות אותו. בעוד יתר בעלי העסקים המדינה מפצה (חלקית, נכון, גם המטפלות של אותו מנהל מקבלות שכר חלקי מהביטוח לאומי והוא לא חושב להשלים להם את החסרים)

בקיצור תקופה לא קלה לבעלי עסקים מכל המגזרים.
המדינה בהחלט נתנה עליהם את הדעת (ובא נגיד קבלו יחס אישי שלא כל עובדי המשק קבלו)
ההנחה שהם צריכים לצאת מזה נקיים, על חשבון הורים (שבחלקם הגדול ניזוקו גם הם) שכבר שלמו את חובם לקורונה (אם כעצמאים ואם כשכירים שיצאו לחלת וקבלו שכר חלקי (יש כאלו שמקבלים 40 אחוזים בלבד מהשכר!) היא לא הוגנת.

והכי לא יפה שהם מיצו את המו"מ שלהם מול המדינה, הוציאו מה שאפשר ועכשיו הם ממשיכים הלאה לראות מאיפה אפשר להגן על עצמם. וזה פשוט מכוער בעיני.

מתבוננת מהצד

משתמש פעיל
אבל הם גם לא שלמו בתקופה הזו משכורות שזה החלק הארי של הוצאות המעון.
אם ההורים משלמים כרגיל על התקופה הזו מנהל המעון נשאר עם עודף גדול (אפשר להניח שעשרות אחוזים מהכסף שהורים משלמים הולך על משכורות, ורק החלק הקטן הוא על הוצאות והרוחים של בעלי המעון)
ונכון שהמנהל גם אמור להרויח משהו על התקופה הזו, או לפחות לא להפסיד. אבל על זה בדיוק הוא מקבל מענק כמו כל עצמאי, למה הלקוחות שלו צריכים לפצות אותו. בעוד יתר בעלי העסקים המדינה מפצה (חלקית, נכון, גם המטפלות של אותו מנהל מקבלות שכר חלקי מהביטוח לאומי והוא לא חושב להשלים להם את החסרים)
לא באה להגן על מנהלי המעונות כי לא יודעת, אבל
א. חוץ מהמשכורות לרבים מהם יש הוצאות שכירות אסטרונומיות
ב. לא כולם מקבלים מענק בשלב זה, רק מעונות של חברות לא עמותות עד כמה שידוע לי [מי שיודעת אחרת שתעלה לכאן]
ג. בכל מקרה לא מבינה למה זה נושא לדיון שלנו
זה כמו כל דיון הלכתי בדיני ממונות שואלים את הרבנים וזהו!
הלא כן???

אש א.ש.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
@נעמי20 להזכירך שימי ההסתגלות זה בשביל הילד ולא
אבל על זה בדיוק הוא מקבל מענק כמו כל עצמאי,
מי שמכיר איך עובד העניינים יודע שמנהלי המעון הם שכירים (של החברה או העמותה. נושא ארוך לא כאן המקום).
זה נכון שחלק הארי הוא משכורות, אבל בל נשכח שהכל תלוי באופי המעון. לדוגמא: מוסכם ששכירות בבני ברק על מבנה למעון זה לא שכירות על מבנה בנתיבות... (אולי פי 6 במחיר). במעון לא גדול מדובר על כחצי מסכום המשכורות.
ושוב להזכיר שהעודף עליו את מדברת נכון אולי במעונות מאוד ותיקים. במעונות שפעילים עד 4 או 5 שנים ההוצאות הם אסטרונומיות ביחס לותיקים יותר.
שוב. אין כאן המקום לפרט. אף אחת מכם באמת לא יודע איזה הוצאות כבירות ודרישות הזויות רובצים על מנהלי המעונות..

אש א.ש.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
בזה אנשים מעדיפים לא לשאול את הרבנים (ח"ו)
גדולי הדיינים כבר גילו דעתם בעניין ואף מעון לא דרש את המגיע לו ע"פ פסק הרבנים. (כולם נצמדו להוראות האגף)
מה שנשאר זה רק להתלונן על כמה ימי הסתגלות...
(אני לא בא להכליל אבל בד"כ המתלוננים הם סדרתיים שמוצאים מה להתלונן בהכל, יש גם אנשים מסוג אחר)

אש א.ש.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
ימי הסתגלות בתחילת שנת הלימודים מתקיימים רק עבור ילדים חדשים. ילדים שכבר היו במסגרת חינוכית בשנה הקודמת ישהו במסגרת החינוכית במתכונת של יום לימודים מלא כבר מהיום הראשון.
את מכירה מעון אחד שזה ככה ?

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
לא באה להגן על מנהלי המעונות כי לא יודעת, אבל
א. חוץ מהמשכורות לרבים מהם יש הוצאות שכירות אסטרונומיות
ב. לא כולם מקבלים מענק בשלב זה, רק מעונות של חברות לא עמותות עד כמה שידוע לי [מי שיודעת אחרת שתעלה לכאן]
ג. בכל מקרה לא מבינה למה זה נושא לדיון שלנו
הלא כן???
הם קיבלו פיצויים

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
מי שמכיר איך עובד העניינים יודע שמנהלי המעון הם שכירים (של החברה או העמותה. נושא ארוך לא כאן המקום).
המנהלים השכירים יצאו גם הם לחל"ת.
אנחנו מדברים על בעלי המעון, לא העובדים שלהם (שיצאו לחל"ת בלי רחמים שהם יקבלו שכר חלקי, כמו מליון שכירים במדינה, ואין לי טענה על זה, אלא רק על העובדה שעל עצמם הם יעשו הכל כדי להגן)
ואני לא חושבת שיש פה ענין הלכתי אחרי שהמדינה אמרה את דברה.
בואו נדמין שכשהם יגידו לי לשלם דמי שכלול כי מותר להם על פי חק אני אגיד שהרב שלי אמר לי שאני לא חייבת הם יעיפו אותי על טיל. מעונות מפוקחים עובדים לפי הכללים של משרד התמת. זה הבסיס לכל הסכם בינינו.

אש א.ש.

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מעונות מפוקחים עובדים לפי הכללים של משרד התמת. זה הבסיס לכל הסכם בינינו.
הבעיה היא שבתקופה הזו משרד התמת הוציא תחת ידו אין סוף הוראות והנחיות ושינויים ועדכונים (ממש כמעט כל יום) חלקם סותרות זו לזו...
המצב הוא כרגע אנרלמוסיה אחת גדולה מבחינת ההוראות הברורות.
מנהלי המעונות פועלים כרגע כפי הנראה על דעתם בעת חרום זו, מן הסתם בזמן הקרוב הכל יובהר ויחודד, ואז דבר ברור שאף אחד לא יוכל להימלט מהוראות האגף למעונות שבמשרד הכלכלה.

טובמאד

משתמש רשום
סליחה שאני לא מצליח להבין סופית... יש לי 2 שאלות

א. גבו לי חודש מרץ שלם ואפריל לא גבו לי, האם זה בסדר? (אם יש לכם מקור עדיף)
ב. החלטנו לא לשלוח את התינוק שלנו (בן פחות משנה), האם נצטרך לשלם על חודש מאי? וכמה?

תודה רבה!
עריכה: המעון שלי התחיל ביום ראשון ה10 למאי

נערך לאחרונה ב:

מתבוננת מהצד

משתמש פעיל
המנהלים השכירים יצאו גם הם לחל"ת.
אנחנו מדברים על בעלי המעון, לא העובדים שלהם (שיצאו לחל"ת בלי רחמים שהם יקבלו שכר חלקי, כמו מליון שכירים במדינה, ואין לי טענה על זה, אלא רק על העובדה שעל עצמם הם יעשו הכל כדי להגן)
ואני לא חושבת שיש פה ענין הלכתי אחרי שהמדינה אמרה את דברה.
בואו נדמין שכשהם יגידו לי לשלם דמי שכלול כי מותר להם על פי חק אני אגיד שהרב שלי אמר לי שאני לא חייבת הם יעיפו אותי על טיל. מעונות מפוקחים עובדים לפי הכללים של משרד התמת. זה הבסיס לכל הסכם בינינו.
יש טעם בדבריך
אבל את זה בעצמו אפשר להגיד לרב או לבית הדין
בסופו של דבר אף אחד לא רוצה לגזול..

שרינה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
ממה שאני הבנתי ההוראה של משרד התמת מתייחסת לחודש מרץ
על חודש מאי להבנתם(של בעלי המעונות) אין שום הנחיה

nori

משתמש מקצוען
עיצוב ואדריכלות פנים
יש טעם בדבריך
אבל את זה בעצמו אפשר להגיד לרב או לבית הדין
בסופו של דבר אף אחד לא רוצה לגזול..
נכון. ואני כמובן לא פוסקת הלכה למעשה. אני חושבת שאנשי פרוג מספיק חכמים כדי לדעת את זה.
באופן אישי אצלינו במעון הנוהל הוא שפתחתי להם הוראת קבע בלי מסגרת והם יכולים לגבות מה שנראה להם.
אני כרגע לא בדקתי אפילו מה עם עשו כשיגמר הכל נעשה בדיקה כמה הם גבו ואם יהיה צורך נפעל מולם. אני לא רוצה לפתוח את החזית הזו על כל שקל בנפרד. (תחשבו שעוד עלולים להיות גם בידודים וכו')

הפוך על הפוך

משתמש מקצוען
עשית סלט אחד גדול.
נעשה סדר.
א. קודם כל המסמך הנ"ל הוא לא מאגף המעונות במשרד הכלכלה, אלא מסמך שהוכן ע"י ארגון "אמא" (ארגון מעונות ארצי) - ארגון המייצג את בעלי המוענות הפרטיים מול משרד הכלכלה.
ב. המסמך הזה אינו הוראה סופית מהאגף למעונות (אף לא ראשונית - כנ"ל) מאז המסמך הזה נשלחו עוד כמה וכמה הנחיות והוראות עם אין סוף שינויים. עד כדי שלפעמים ההוראות היו סותרות ומבלבלות.
ג. @הפוך על הפוך לתשומת לב במסמך הזה כתוב בדיוק ההפך הגמור ממה שאת ייצגת פה (ממש הפוך על הפוך). כתוב בסעי' 7 שהמשרד (הכלכלה) לא יתערב בתשלומי ההורים על ראשית חודש מאי כמו שהתערב בתשלומי מרץ ואפריל (בצורה חד צדדית). ובשפה שכל אחד מבין: ההורים ימשיכו לשלם כרגיל מתחילת מאי.
ד. בהערה הקודמת כתבתי "בצורה חד צדדית". ולפני שיתנפלו עלי אסביר: בתחילת חודש מרץ כשהמעונות יצאו לפגרה בעקבות הקורונה, הייתה הוראה בהולה של האגף לכלל המעונות להחזיר את כל התשלום מכאן ולהבא להורים באופן מידי. כל מי שאי פעם היה מעורב בניהול עסק (ולו לזמן קצר), מבין מה עושה הוראה כזו לניהול החשבונות של העסק. כל הוצאות חודש מרץ כבר שולמו ע"י המפעיל, ורק את ההכנסות צריך לעצור באופן מידי (...). רוב המעונות בציבור החרדי הם פרטיים כך שיש עליהם תשלומי עתק של שכירות או משכנתא (בשונה מהמעונות בציבור הכללי כעמותות ויצו נעמת אמונה וכו' שאצלם כמעט הכל זה הקצאות והחזקה ע"י העיריות והמועצות).
בנוסף, מה נאמר על כמויות הסחורה שכבר הוזמנה ונשארה במחסני המעון ללא דורש כל ימי הפסח (ולהזכיר שבמעונות שלנו א"א לתת לכוולם חמץ מכור...).
ומעבר לכך ישנם הוצאות שוטפות שלא נעצרו לרגע, כדוגמת שירותי משרד, ראיית חשבון, ביטוחים, ועוד מגוון תשלומים לפי תעריף שנתי.
הערה נוספת לנו כנשמעים לדעת תורה
כלל המעונות בציבור החרדי לא נטלו שקל במשך כ45 יום (וגם לא קבלו ממשרד הכלכלה) למרות שהוראת גדולי הדיינים הייתה לשלם כ50% על מעונות וגנים שלא פעלו בזמן זה (פורסם ביתד נאמן המכתב המלא)
א. המסמך לא נכתב ע"י 'א.מ.א, בדיוק הפוך, הם אלו שהתנגדו למתווה ודרשו יותר.
ב. הבנתי מצויין את סעיף 7, כתוב שם שלא תהיה התערבות מצד התמ"ת.
כלומר, האיגוד הצליח לחלץ הבטחה מהתמ"ת שהמשרד לא יתערב בגניבות של המעונות (כמו שהוא עשה על חודש מרץ.

ולגילוי נאות, אני כותב מהצד של בעלי המעונות ולא ההורים,
כך שאתה לא צריך לשכנע אותי כמה נזקים ספגנו מתקופת הקורונה,
אך דווקא משום כך שאני מכיר טוב את שני הצדדים, הן כהורה והן כבעל מעונות
כואב לי לראות את העושק הנעשה לאור יום.
כיהודי ירא שמים, אני לא רואה הבדל בין פריצה באישון ליל לבית , לבין גניבה מכובסת במילים יפות ושלל תירוצים.

סליחה על החריפות.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכו

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהוָה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים:ב אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה:ג הִגְדִּיל יְהוָה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים:ד שׁוּבָה יְהוָה אֶת (שבותנו) שְׁבִיתֵנוּ כַּאֲפִיקִים בַּנֶּגֶב:ה הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ:ו הָלוֹךְ יֵלֵךְ וּבָכֹה נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ הַזָּרַע בֹּא יָבוֹא בְרִנָּה נֹשֵׂא אֲלֻמֹּתָיו:
נקרא  29  פעמים

לוח מודעות

למעלה