מידע שימושי תחליף טבעי לריטלין

y&m

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מה ההבדל הגדול בין קנאביס למתילפאנידט?
מה הרווח של לעזוב את המתילפאנידט לטובת הקנאביס?

שניהם נחשבים נוירוטיים.
לא מצליחה להבין את ההיגיון.

אין לי שם

משתמש רשום
עצוב לי לראות שיש הורים שמחזיקים את הילד שלהם כך ולא נותנים לו ריטלין
זה בדיוק כמו מישהו שצריך משקפים מספר 8 ואומרים שהוא משתדל ומתאמץ ללכת ברחוב
זה ייסורים וסבל, חבל על הזמן
חוסו על נפש ילדכם ועל עתידו. אנא אנא אל תתפתו לשום דבר, ריטלין ותוך יום הילד שלכם מפוקס, מקשיב, נינוח, בקיצור עלית מדרגה מכל הבחינות.
זה לא סמים זה בדיוק כמו ללבוש משקפים.
נותן לכם להפיק את המיטב מהילד.

שקדיה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
D I G I T A L

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם

שניהם נחשבים נוירוטיים.
תסתכלי בעלון של שניהם מה התופעות לוואי, אז תביני.

אגב מדובר בסיבידי שלא ממסטל לא בthc

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם

שניהם נחשבים נוירוטיים.
סקירת הקוקריין, שכללה מחקרים קצרי טווח, לא מצאה עדויות לעלייה בשיעור של תופעות לוואי מסכנות חיים, ואולם מחקרים שבהם נערך מעקב ממושך אחר הילדים העלו ממצאים מדאיגים, וככל שתקופת המעקב הייתה ארוכה יותר, כך הממצאים היו מדאיגים יותר.

כך לדוגמה, מחקר שנערך ב־2007 ועקב במשך 2.3 שנים אחר ילדים הנוטלים תרופות ADHD, מצא סיכון מוגבר קטן, של 1.2%, לאירועי לב וכלי דם. אלא שמחקר שעקב אחר 714,258 ילדים במשך 9.5 שנים בממוצע מצא שהשימוש בתרופות אלה עלול להכפיל את הסיכון לאירועי לב.

המחקר, שפורסם ב־2014 בכתב העת Journal of Child and Adolescent Psychopharmacology, מצא שהסיכון של הילדים שאובחנו כבעלי קשב וריכוז וטופלו בתרופות מעוררות ללקות באירועי לב וכלי דם, בהם בעיקר הפרעות קצב, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם ומחלות כלי דם במוח, היה גבוה פי שניים לעומת אלה שלא נטלו תרופות אלה.

יתר על כן, החוקרים מצאו שהקשר בין נטילת התרופות המעוררות ובין אירועי לב וכלי דם היה תלוי מינון. הילדים שטופלו במינונים גבוהים של התרופות (יותר מ־30 מיליגרם מתילפנידאט) היו בסיכון גבוה פי 2.24 לאירוע לב או כלי דם, בעוד שאלה שטופלו במינונים קטנים יותר (פחות מ־15 מיליגרם), היו בסיכון גבוה פי 1.43 לאירוע כזה. "תרופות ממריצות בהחלט יכולות לגרום לתופעת לוואי מסוכנת, המתבטאת לא רק בדופק מהיר אלא בהפרעת קצב שעלולה להיות קטלנית", מאשר פרופ' שרייבר.

ואכן, מתברר שכבר ב־2005 דיווח ה־FDA על 19 מקרים של מוות פתאומי בצעירים שטופלו בתרופות ADHD ועל 26 מקרים של אירוע לב וכלי דם, בהם שבץ מוחי וקצב לב מהיר. בנוסף, נמצא שלתרופות האלה יש אפקט אדרנרגי (הדומה לזה של אדרנלין), שעלול להוביל לעלייה מתונה אך משמעותית בלחץ הדם ובדופק.

בעקבות זאת הורה ה־FDA ב־2006 על התוויית נגד במתן תרופות מעוררות למי שנמצא בסיכון למחלות לב וכלי דם, וב־2008 פרסם האיגוד האמריקאי לקרדיולוגיה (AHA) קווים מנחים הממליצים לבצע, פרט לבדיקה גופנית ובדיקת היסטוריה משפחתית לאירועי לב וכלי דם, גם בדיקת אק"ג לפני תחילת הטיפול ב־ADHD ולהמשיך לבצע בדיקות אק"ג במהלך הטיפול בתרופה.

אז איך בעצם ממשיכים מכאן? מסקנת החוקרים בסקירת הקוקריין הייתה שנחוצים בדחיפות מחקרי מעקב גדולים, איכותיים וארוכי טווח. כדי להתגבר על ההטיה הנובעת מכך שתופעות הלוואי המוכרות של תרופות ה־ADHD עלולות לחשוף את הקבוצה שאליה השתייכו הנחקרים, מציעים החוקרים לתכנן מחקרים שישוו את התרופה עם פלצבו שייצר תופעות לוואי דומות לאלה של התרופה עצמה אך לא יכיל שום מרכיב פעיל אחר.

אבל עד שהמחקרים האלה ייצאו לפועל, ועד שתוצאותיהם יפורסמו, מה אמורים לעשות מיליוני ההורים שילדיהם אובחנו כבעלי ADHD? כיצד הם אמורים להחליט על המשך התהליך הטיפולי? ההחלטה הזאת, מן הסתם, אישית מאוד ותלויה בהשקפת עולמם של ההורים. בכל מקרה, לפני שאתם מקבלים אותה, כדאי שתדעו את העובדות.

הכותבת היא בעלת דוקטורט (.Phd) בתקשורת בריאות וחוקרת באוניברסיטת חיפה

מוח

משתמש צעיר
סקירת הקוקריין, שכללה מחקרים קצרי טווח, לא מצאה עדויות לעלייה בשיעור של תופעות לוואי מסכנות חיים, ואולם מחקרים שבהם נערך מעקב ממושך אחר הילדים העלו ממצאים מדאיגים, וככל שתקופת המעקב הייתה ארוכה יותר, כך הממצאים היו מדאיגים יותר.

כך לדוגמה, מחקר שנערך ב־2007 ועקב במשך 2.3 שנים אחר ילדים הנוטלים תרופות ADHD, מצא סיכון מוגבר קטן, של 1.2%, לאירועי לב וכלי דם. אלא שמחקר שעקב אחר 714,258 ילדים במשך 9.5 שנים בממוצע מצא שהשימוש בתרופות אלה עלול להכפיל את הסיכון לאירועי לב.

המחקר, שפורסם ב־2014 בכתב העת Journal of Child and Adolescent Psychopharmacology, מצא שהסיכון של הילדים שאובחנו כבעלי קשב וריכוז וטופלו בתרופות מעוררות ללקות באירועי לב וכלי דם, בהם בעיקר הפרעות קצב, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם ומחלות כלי דם במוח, היה גבוה פי שניים לעומת אלה שלא נטלו תרופות אלה.

יתר על כן, החוקרים מצאו שהקשר בין נטילת התרופות המעוררות ובין אירועי לב וכלי דם היה תלוי מינון. הילדים שטופלו במינונים גבוהים של התרופות (יותר מ־30 מיליגרם מתילפנידאט) היו בסיכון גבוה פי 2.24 לאירוע לב או כלי דם, בעוד שאלה שטופלו במינונים קטנים יותר (פחות מ־15 מיליגרם), היו בסיכון גבוה פי 1.43 לאירוע כזה. "תרופות ממריצות בהחלט יכולות לגרום לתופעת לוואי מסוכנת, המתבטאת לא רק בדופק מהיר אלא בהפרעת קצב שעלולה להיות קטלנית", מאשר פרופ' שרייבר.

ואכן, מתברר שכבר ב־2005 דיווח ה־FDA על 19 מקרים של מוות פתאומי בצעירים שטופלו בתרופות ADHD ועל 26 מקרים של אירוע לב וכלי דם, בהם שבץ מוחי וקצב לב מהיר. בנוסף, נמצא שלתרופות האלה יש אפקט אדרנרגי (הדומה לזה של אדרנלין), שעלול להוביל לעלייה מתונה אך משמעותית בלחץ הדם ובדופק.

בעקבות זאת הורה ה־FDA ב־2006 על התוויית נגד במתן תרופות מעוררות למי שנמצא בסיכון למחלות לב וכלי דם, וב־2008 פרסם האיגוד האמריקאי לקרדיולוגיה (AHA) קווים מנחים הממליצים לבצע, פרט לבדיקה גופנית ובדיקת היסטוריה משפחתית לאירועי לב וכלי דם, גם בדיקת אק"ג לפני תחילת הטיפול ב־ADHD ולהמשיך לבצע בדיקות אק"ג במהלך הטיפול בתרופה.

אז איך בעצם ממשיכים מכאן? מסקנת החוקרים בסקירת הקוקריין הייתה שנחוצים בדחיפות מחקרי מעקב גדולים, איכותיים וארוכי טווח. כדי להתגבר על ההטיה הנובעת מכך שתופעות הלוואי המוכרות של תרופות ה־ADHD עלולות לחשוף את הקבוצה שאליה השתייכו הנחקרים, מציעים החוקרים לתכנן מחקרים שישוו את התרופה עם פלצבו שייצר תופעות לוואי דומות לאלה של התרופה עצמה אך לא יכיל שום מרכיב פעיל אחר.

אבל עד שהמחקרים האלה ייצאו לפועל, ועד שתוצאותיהם יפורסמו, מה אמורים לעשות מיליוני ההורים שילדיהם אובחנו כבעלי ADHD? כיצד הם אמורים להחליט על המשך התהליך הטיפולי? ההחלטה הזאת, מן הסתם, אישית מאוד ותלויה בהשקפת עולמם של ההורים. בכל מקרה, לפני שאתם מקבלים אותה, כדאי שתדעו את העובדות.

הכותבת היא בעלת דוקטורט (.Phd) בתקשורת בריאות וחוקרת באוניברסיטת חיפה

אתה מעתיק כאן גבב של שטויות של אתר מפוקפק עם המצאות לרוב וכלום באותו סגנון על הסכנות של ריטלין... (שהרופאים לא מצאו ולא ראו, וגם לא באוניברסיטת חיפה!!)
לפחות תן גם מקור, שהציבור יכול להתרשם https://netinfo.live/category/adhd/
שיבינו את רמת המקציעות של הכתבה!!
ושל :הכותבת היא בעלת דוקטורט (.Phd) בתקשורת בריאות וחוקרת באוניברסיטת חיפה
שכנראה לא היה ולא נברא!!

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
אתה מעתיק כאן גבב של שטויות של אתר מפוקפק עם המצאות לרוב וכלום באותו סגנון על הסכנות של ריטלין... (שהרופאים לא מצאו ולא ראו, וגם לא באוניברסיטת חיפה!!)
לפחות תן גם מקור, שהציבור יכול להתרשם https://netinfo.live/category/adhd/
שיבינו את רמת המקציעות של הכתבה!!
ושל :הכותבת היא בעלת דוקטורט (.Phd) בתקשורת בריאות וחוקרת באוניברסיטת חיפה
שכנראה לא היה ולא נברא!!
אל תסתכלי על האתר ועל הכותבת, תסתכלי על המקורות שהיא מביאה.

ואני לא התכוונתי להגיד לא לקחת ריטלין, יש מצבים שצריך, אבל אם יש תחליף טבעי זה וודאי עדיף מאשר משהו כימי עם תופעות לוואי ידועים ולא ידועים.

מוח

משתמש צעיר
אל תסתכלי על האתר ועל הכותבת, תסתכלי על המקורות שהיא מביאה.

ואני לא התכוונתי להגיד לא לקחת ריטלין, יש מצבים שצריך, אבל אם יש תחליף טבעי זה וודאי עדיף מאשר משהו כימי עם תופעות לוואי ידועים ולא ידועים.
אני כן מסתכל- כי אני מכיר את האתר הזו כבר 5 שנים לפחות- וכתוב שם רק שטויות.
שום מקור שם לא אמין, המון שטויות.
אני למדתי באוניברסיטה כמה שנים, ואני יודע מה מחקר מה גבב של מילים, (גם אני כדאי לכתוב עבודות סמינריוניות כתבתי כאלו מאמרים.)
אני גם נגד ריטלין בברז, ולתת לכל קושי לימודי!!
אבל הכתבה שהבאת לא שווה ציטוט!!!

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
אני כן מסתכל- כי אני מכיר את האתר הזו כבר 5 שנים לפחות- וכתוב שם רק שטויות.
שום מקור שם לא אמין, המון שטויות.
אני למדתי באוניברסיטה כמה שנים, ואני יודע מה מחקר מה גבב של מילים, (גם אני כדאי לכתוב עבודות סמינריוניות כתבתי כאלו מאמרים.)
אני גם נגד ריטלין בברז, ולתת לכל קושי לימודי!!
אבל הכתבה שהבאת לא שווה ציטוט!!!
אני לא ראיתי את זה באתר הזה, ראיתי את זה בוויינט

את לא מסכימה שיכול להיות לריטלין תופעות לוואי חמורות?

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
@אזור טרופי קסום ושקט מעניין ....
הריטלין היא תרופה שקיימת כבר 70 שנה ונותנים אותה כל הזמן
רק אותו פרופסור (או שהוא לא ...) יודע על התופעות לוואי האלה וכל הרופאים (במשך 70 שנה !!) לא יודעים ונותנים ?!:confused::eek:
נקודה למחשבה ...

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
@אזור טרופי קסום ושקט מעניין ....
הריטלין היא תרופה שקיימת כבר 70 שנה ונותנים אותה כל הזמן
רק אותו פרופסור (או שהוא לא ...) יודע על התופעות לוואי האלה וכל הרופאים (במשך 70 שנה !!) לא יודעים ונותנים ?!:confused::eek:
נקודה למחשבה ...
ממתי לא נותנים תרופה שיש לו תופעות לוואי? אם אין ברירה לוקחים סיכון.

ברוך ר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
מוזיקה ונגינה
עימוד ספרים
אז זה לא שאין ברירה
אלא זה האופציה הראשונה ! אם צריך תרופה
אם היה לזה תופעות לוואי חמורות כפי שהגדרת את זה, אז לא היו נתונים את זה בתור אופציה הראשונה והקלה ביותר

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
אז זה לא שאין ברירה
אלא זה האופציה הראשונה ! אם צריך תרופה
אם היה לזה תופעות לוואי חמורות כפי שהגדרת את זה, אז לא היו נתונים את זה בתור אופציה הראשונה והקלה ביותר
אין כמעט תרופה בלי תופעות לוואי חמורות אפשריות. גם לנסיעה ברכב יש תופעות לוואי ועדיין נוסעים.

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
הן תופעות הלוואי בתרופה?
השימוש בריטלין טומן בחובו תופעות לוואי ובהן ירידה בתיאבון, כאבי ראש, קשיים בהירדמות, כאבי בטן, טיקים וישנוניות. עם זאת, השפעת התרופה חולפת לחלוטין עם הפסקתה, ומכאן יתרונה הגדול. לפני מספר שנים קבע מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA כי לריטלין תתווסף אזהרה על סכנת מוות פתאומי, יתר לחץ דם, בעיות לב חמורות והפרעות התנהגותיות כמו תוקפנות ומאניה (התקף שיגעון).

מ.רובין

משתמש רשום
עימוד ספרים
תקראו את העלון של אקמול ולא תקחו יותר וכן שאר התרופות. רופא טוב יודע להתאים מינון מתאים. הורה שאינו נותן ריטלין לילד שצריך, הרבה תוארים שליליים אפשר לכתוב עליו. ועתיד ליתן את הדין על דמו ועל דם זרעו. בעיות התנהגותיות שיווצרו אצלו יעברו בודאי גם לדור הבא. תסתכלו מסביבכם ותראו.

אזור טרופי קסום ושקט

משתמש צעיר
המשתמש נחסם
תקראו את העלון של אקמול ולא תקחו יותר וכן שאר התרופות. רופא טוב יודע להתאים מינון מתאים. הורה שאינו נותן ריטלין לילד שצריך, הרבה תוארים שליליים אפשר לכתוב עליו. ועתיד ליתן את הדין על דמו ועל דם זרעו. בעיות התנהגותיות שיווצרו אצלו יעברו בודאי גם לדור הבא. תסתכלו מסביבכם ותראו.
זה נכון כשאין תחליף טבעי

ללי שלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אין בעיה שברגע שהמינון יורד יש שינוי קיצוני בהתנהגות אחרי נטילת ריטלין?

אולי מעניין אותך גם...