שיטת סורוצקין טוב או לא?

יודה

משתמש צעיר
צילום מקצועי
דיברו כבר כמעט על הכל, אבל יש לי משהו קטן להוסיף כמורה למוזיקה.
לא כל ילד מסוגל להתחיל ללמוד לפי שמיעה, רק ילד שכבר מפותח אצלו מלפני החוש שמיעה מסוגל.
ובאמת אצלי באו ילדים שכבר ניגנו (ביד ימין) לפי שמיעה, ואותם יכולתי לפתח בעיקר ביד שמאל, ולא ללמד תווים.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אין לי דעה מוצקת בנושא, כי אני בקושי קורא תווים (סוג של ליקוי למידה, ניסיתי, זה פשוט לא לקלט אצלי, לא תווים ולא מספרים)
מה שאני רוצה לומר זה שלא כדאי לזלזל בשמיעה בעיקר לא בשמיעה האינטואיטיבית שמבדילה בין גאוני מוזיקה לבין סתם נגנים ומבצעים בינונים להחריד שמצויים לרוב תחת כל עץ רענן.
יש מלחינים גאונים שלא יודעים לכתוב תווים, והם פשוט מנגנים את היצירה ל"כותב תווים" שמעתיק את מה שהוא שמע והופך את זה לקריא בשביל נגני האולפן וכדומה.
אם אני משווה את הנגינה שלי לנגינה של גיסותי שלמדו 3 שנים "מוסיקה" והוציאו דיפלומה או תואר, אני מוצא את הנגינה שלי מעניינת וייחודית, ואת הנגינה שלהן שבלונית ולפי הספר, נכון שהן יודעות לנגן בכל הסולמות, ואני נאבק בכל מעבר של סולם, ונכון שהן קוראות תווים ויכולות לנגן יצירה של שוסטקוביץ, אבל תנו לי לטפל בשיר חסידי חדש, ותנו להן לטפל ותשמעו לבד את ההבדל. (המעברים שלו לא לפי הספר, ולאקורד הזה 'אסור' להיות בכלל בסולם הזה - נכון, וזה מה שיפה)

חנילוש

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
אין לי דעה מוצקת בנושא, כי אני \
אם אני משווה את הנגינה שלי לנגינה של גיסותי שלמדו 3 שנים "מוסיקה" והוציאו דיפלומה או תואר, אני מוצא את הנגינה שלי מעניינת וייחודית, ואת הנגינה שלהן שבלונית ולפי הספר, נכון שהן יודעות לנגן בכל הסולמות, ואני נאבק בכל מעבר של סולם, ונכון שהן קוראות תווים ויכולות לנגן יצירה של שוסטקוביץ, אבל תנו לי לטפל בשיר חסידי חדש, ותנו להן לטפל ותשמעו לבד את ההבדל. (המעברים שלו לא לפי הספר, ולאקורד הזה 'אסור' להיות בכלל בסולם הזה - נכון, וזה מה שיפה)

אין הנחתום מעיד על עיסתו...
וכן בוודאי שאתה לא מסוגל להשוות! כי דיפלומה היא לא מה שמבטיח את הידע הנכון על מנת לפרק את השיר,
מה שכן יעיל ועוזר אלו דווקא היצירות או מה שנקרא "האזנה"- פירוק יצירות לגורמים.
לגבי איסורים במעברי הרמוניה, זה נכון שישנם דברים האסורים אבל עדין מי ששומע מוזיקה יודע להתעלם מהאיסורים הללו......וחוץ מזה לא הבנתי מה פירוש לאקורד הזה אסור להיות בסולם הזה?? מה זה דאורייתא?! בתור אחת שלמדה מוזיקה ועובדת בתחום בוודאי שיש מקום לכל אקורד בתנאי שיהיה עם ההקשר הנכון..

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
אין הנחתום מעיד על עיסתו...
וכן בוודאי שאתה לא מסוגל להשוות! כי דיפלומה היא לא מה שמבטיח את הידע הנכון על מנת לפרק את השיר,
מה שכן יעיל ועוזר אלו דווקא היצירות או מה שנקרא "האזנה"- פירוק יצירות לגורמים.
לגבי איסורים במעברי הרמוניה, זה נכון שישנם דברים האסורים אבל עדין מי ששומע מוזיקה יודע להתעלם מהאיסורים הללו......וחוץ מזה לא הבנתי מה פירוש לאקורד הזה אסור להיות בסולם הזה?? מה זה דאורייתא?! בתור אחת שלמדה מוזיקה ועובדת בתחום בוודאי שיש מקום לכל אקורד בתנאי שיהיה עם ההקשר הנכון..
סליחה, אם אין יכולת לפרק לגורמים, על מה בדיוק מעידה הדיפלומה? על ידע שטחי בקריאת תווים ועל עוד קצת טכניקה?

חנילוש

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה

ת'אמת אני עדין לא הבנתי מה פירוש הדיפלומה הזאת,
כל בן אדם שני במדינת ישראל מחזיק ב"דיפלומה"
כאשר אני במהלך עבודתי דרשו ממני ללמוד, לימודי הדיפלומה פשוט לא ענינו בגרם את הפיקוח, בעיניהם אין לתעודה הזאת שום משמעות.. אצלם משחק רק התואר, ות'אמת כיום אני מבינה בדיוק למה....

סולפג' solfege

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
עריכה והפקת סרטים
שניה לפני הדיפלומה באורגן עברתי לפסנתר ועשיתי 5 יחידות בגרות במוסיקה. הבגרות לא רק על הנגינה- אלא ממש חומר של תולדות המוסיקה , תאוריה, הרמוניה וכו'. דיפלומה לא שווה שקל. זה כמו טסט פנימי שלא מעניין בסוף אף אחד.

פיציקטו

מהמשתמשים המובילים!
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
יש גם כאלו שלמדו 8-10 שנים נגינה מתווים, ולא יכולים לנגן אפילו 'יונתן הקטן' משמיעה.
המיומנות של קריאת תווים לא מבטיחה שליטה במוזיקה, לא בסולמות ולא בשמיעה ולא בשום מיומנות אחרת חוץ מקריאת תוים.
אלא מה, השילוב של נגינה מתוים עם שמיעה מוזיקלית + שמיעה הרמונית הוא זה שמגביר את הפוטנציאל. ויכול להיות מצב של אחד שהוא יצירתי כמו קרש, ואז כל אלו לא יעזרו לו.
מוזיקה היא אומנות, והיא דורשת יצירתיות כמו כל אומנות אחרת...
לסיכום-
התווים נותנים גבולות, כללים מקצועיים וסדר (ובמובן מסוים קיצור של תהליכים ביצירה)
השמיעה נותנת שיחרור ויכולת שליטה טובה יותר,
והאישיות מאפשרת את היצירתיות והשימוש בכל מה שנרכש.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
שילוב של נגינה מתוים עם שמיעה מוזיקלית + שמיעה הרמונית הוא זה שמגביר את הפוטנציאל. ויכול להיות מצב של אחד שהוא יצירתי כמו קרש, ואז כל אלו לא יעזרו לו.
בדיוק.
ולגבי ה"אסור":
כמו באומנות הציור שבתחילה מציירים מציירים לפי כללים ורק אח"כ החריגות מחזיקות את עצמן כאומנות שווה.
כך גם במוסיקה. חשוב ללמוד את השיטה הבסיסית הנוקשה של מהלך הרמוני נכון. כשיוצאים ממנה לסטיות מגוונות- זה נשמע אחרת על בסיס יציב ולא רעוע.

אישית, לימדתי את בני בעל שמיעה מוסיקאלית נהדרת בלי תווים. רק דרגות הרמוניות בסיסיות, ושיעור קצר בנושא היחסים בין הדרגות.
הוא רץ מזה קדימה לביצועים לפי שמיעה, הצליח להגיע לסטיות מעניינות מאוד מבחינה הרמונית.
לא מצאתי טעם ללמד אותו תווים מהסיבה הפשוטה- מוסיקה בשבילו היא תחביב משחרר ותורה עיקר.
ואני מייחלת ומתפללת שזה יישאר כך תמיד.
לו יצויר שהיה מדובר בבת, ייתכן מאוד שהייתי דוחפת להתמקצעות הכולל ביצועים קלאסיים של יצירות. כי אין כמו להרגיל את האוזן למהלכים הרמוניים יציבים ונכונים.

חנילוש

משתמש מקצוען
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
יש גם כאלו שלמדו 8-10 שנים נגינה מתווים, ולא יכולים לנגן אפילו 'יונתן הקטן' משמיעה.
המיומנות של קריאת תווים לא מבטיחה שליטה במוזיקה, לא בסולמות ולא בשמיעה ולא בשום מיומנות אחרת חוץ מקריאת תוים.
אלא מה, השילוב של נגינה מתוים עם שמיעה מוזיקלית + שמיעה הרמונית הוא זה שמגביר את הפוטנציאל. ויכול להיות מצב של אחד שהוא יצירתי כמו קרש, ואז כל אלו לא יעזרו לו.
מוזיקה היא אומנות, והיא דורשת יצירתיות כמו כל אומנות אחרת...
לסיכום-
התווים נותנים גבולות, כללים מקצועיים וסדר (ובמובן מסוים קיצור של תהליכים ביצירה)
השמיעה נותנת שיחרור ויכולת שליטה טובה יותר,
והאישיות מאפשרת את היצירתיות והשימוש בכל מה שנרכש.

צריך להיות נורא אטומים מבחינת שמיעה בשביל להגיע למצב שאחרי שמונה ועשר שנים עדין לא יודעים לנגן לפי שמיעה..
נכון זה לא חייב להיות ברמה הכי גבוהה אבל בוודאי שברמה הבסיסית,

פיציקטו

מהמשתמשים המובילים!
איור וציור מקצועי
סאונד והפקות אולפן
צריך להיות נורא אטומים מבחינת שמיעה בשביל להגיע למצב שאחרי שמונה ועשר שנים עדין לא יודעים לנגן לפי שמיעה..
נכון, תלוי בגישת המורה. היום רוב המורות למוזיקה משלבות בשיעורי הנגינה את כל מקצועות המוזיקה, וביניהם פיתוח שמיעה.
אמרתי את הדברים מהיכרות ישירה עם המקרים הנ"ל.

אליהו פרץ

משתמש רשום
אני חושב שכל השיח שלכם מאוד מכליל ביחס לכל התחום ובפרט לסוג הכלי,
למשל, אני חושב שמאוד יהיה שונה לימוד ע''פ תוים או שמיעה על 'אורגנית' מלימוד על 'גיטרה',
לימוד ע''פ שמיעה על אורגנית מאוד מצוי ויעיל מכיון שכל הסולמות מאוד ברורים לכל ילד כבן שלוש שמתיישב על האורגנית למשל 20 דקות...
מה שאין כן בגיטרה או בכלים דומים נוספים כשסולמות התוים אינם ברורים כלל בהינף יד או מפרט.
שיטה זו (מג'יקל) מהיכרות קצרה אינה נותנת כלים באמת לנגינה, אלא סוג של ספורט, תרגול והיכרות מינימאלי עם הכלי ואולי היכרות שמיעתית לגאוני מוסיקה באמת... שבאמת יכולה לעזור ולהועיל למי שרוצה למוד ולהשקיע).
בניסיוני, חוויתי שאני למד לנגן שיר X או שיר Y ולא באמת לנגן על הכלי.
אשמח לראות חוות דעת נוספות.

שנזכה לשמוח ולשמח...

שמקור

משתמש פעיל
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
גילוי נאות זה שיטה בשם סורוצקין אבל סורוצקין בהחלט לא יצר אותה אלא מישהו שאני מכיר טוב מאוד קרוב משפחה מדרגה ראשונה ממש ולא נאמר מיהו
והוא היוצר האמיתי אפשר לראות זאת בחוברת שכתוב את שמו

ולדעתי השיטה ממש לא טובה למי שרוצה ללמוד נגינה ולא ללמוד צבעים כי הרי אני לא חושב שמתי שהוא מתרגלים למדבקות
(תווים) כי זה משהו שלא יכול להיות תמיד הרי אם אתה רוצה להתקדם זה לא אפשרי (וגם זה סתם מלכלך את האורגן ומה שבטוח שלא תלך לאירוע אם מדבקות)
אבל שמיעה למי שיש כישרון או אפילו לא מאוד טובה כי בכל זאת יש כאלה שקשה להם עם תווים
סוף סוף אין כמו תווים לכל מטרה

יוסף יצחק פרקש

זמר ומוזיקאי
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
הפקות ואירועים
תרשו לי לצטט את עצמי,:)

לימוד מוזיקה זה לא תוים, כמו שלימוד אנגלית, זה לא רק לדעת לקרוא אנגלית(ולא להבין כלום)...
העניין הוא להבין אנגלית, מוזיקה, או כל דבר אחר....

ללמוד לנגן מתוים, זה כמו ללמד תינוק שרק נולד לקרוא עברית, אבל הוא עדיין לא יודע לדבר עברית:(...
לימוד מוזיקה זה לימוד נגינה משמיעה, מרווחים והרמוניה, אחרי זה אפשר גם ללמוד לקרוא.

מכונתכתיבה

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
אם זה עדיין רלוונטי--- אני חושבת שהשיטה הזו מצוינת! מניסיון עם כמה ילדים שזה דחף אותם להתחיל לנגן. ממש מהר!! אבל מתאימה באמת לידלים שרוצים להתחיל ללמוד מוזיקה בשביל הכיף. דרך אגב לאחר שנמצאים עמוק בתוך השיטה אפשר בקלות לעבור לתווים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  24  פעמים

לוח מודעות

למעלה